78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Ducháč Václav (85.160.80.109) --- 4. 6. 2008
Re: trubčí shromaždiště (29833) (29835)

Zdravím všechny. Trubčí schromaždiště mám přímo na zahradě a je to opravdu velmi obdivuhodné pozorovat jaké reje a lopingy provádí kometa, která s matkou v čele se prohaní vzduchem. Vašek Ducháč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29836


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J.Šefčík (90.176.2.8) --- 4. 6. 2008
Re: trubčí shromaždiště (29833)

Bronislave zavídím Vám. Za více než 20 let co chovám matky a odchoval jsem je slušný počet, nepodařilo se mi to nikdy najít. Skoušel jsem vše možné, ale výsledek žádný.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Blinka Josef (e-mailem) --- 4. 6. 2008
nerez

Poraďte, prosím, kde sehnat děrovaný nerez plech nebo síto
do odkapávače medových víček.

J.B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29834


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bronislav Gruna (89.235.19.203) --- 3. 6. 2008
trubčí shromaždiště

Minulý týden jsem náhodou přišel na trubčí shromaždiště nedaleko mé včelnice u Lechovic na Znojemsku. Místo bylo nápadné bzukotem, stálým a poměrně silným. Trubce nebylo vidět, protože létali vysoko. Během asi 30 minut jsem pozoroval 3x páření matek, kdy se "roj" trubců pronásledující matku dostal až téměř k zemi. Byl to pro mě nečekaný a silný zážitek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29833


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tichý (80.188.56.170) --- 3. 6. 2008
Re: Priznivci sekty Jiriho Adama (29829)

Pane Pazderko!
Ach ten pravopis!Nevím, proč pletete včelaření s nějakou sektou dohromady.Zhypnotyzovaní k nenávisti proti ČSV / ne že by se tam nedalo mnoho věcí zlepšit/ jsou především někteří ukřivdění lidé na které se možná nedostala určitá fubkce nebo jsou v rozporu v názorech s některým funkcionářem.Nevím, proč bychom my,obyčejní včelaři, něli být vystavováni na pranýři.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (194.138.39.56) --- 3. 6. 2008
Re: Výkupní cena medu pro velkovčelaře (29823) (29825) (29828)

p.k.
... Vždyť čech,ten "švain" se bude za 20 000kč na odkoupení pár mětrů pozemku ještě nabízet ...
-----
Jako první blábol je to docela dobrý, ale můžeš o tom přemýšlet víc do hloubky. Trochu tě navedu na můj pohled.
V naší pohraniční obci se těží české granáty. První lokalita je rozvrtaná už přes dvacet let, takový malý povrchový lom. Česká firma s českým názvem projevila zájem o "objevení" naleziště, tedy nějaký úřední zábor, který by na dlouhá desetiletí vytvořil stavební uzávěru v obci.
Naše a sousední obec velmi rychle souhlasili - rozkopat a vytěžit krajinu pro pár tisíc měsíčně za pronájem pozemků - nadšený souhlas mnoha majitelů pozemků. Třetí a další vesnice v pořadí již byly původně české, neodsunuté, nedosídlované. Tam těžaře vyhodili, jen co se objevili ve dvěřích. Možná to bylo tím, že v té krajině od nepaměti žili a nedovedli si představit, že by to, co v ní je, vyprodali.

Takže to, o čem píšeš, není tak o Němcích (možná by i ti původní si nenechali ničit svůj domov) ani o podnikateli Špačkovi, ale o vás.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29831


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 2. 6. 2008
Re: Výkupní cena medu pro velkovčelaře (29823) (29825) (29828)

p.k. (77.48.74.254) --- 2. 6. 2008
Re: Výkupní cena medu pro velkovčelaře (29823) (29825)


koho podporujete!

..........

Bohužel p.k., závist z úspěchu u druhého je problém, který se zaryje a nepustí ... ;-)

Doporuč mi raději kam mám dát tedy med když ne pánům Špačkům?...
To se Tě už netýká, že?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29830


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 2. 6. 2008
Priznivci sekty Jiriho Adama

Víte asi toto téma přímo nesouvisí se včelařstvím, ale nedokážu se ubránit jednomu dojmu z článků a logických vyvození.

Ženské - dělnice dokázaly za pomoci jednoho pána utvořit společenství, kde vedle modlení a shromažďování prostředků pro stavbu je hlavní náplní i práce. Není to práce ledajaká, je to fyzická práce, která navíc vyžaduje dost odborné znalosti z oblasti stavebnictví. (podle fotek staveb ze zpráv, jde opravdu o docela rozměrné objekty)

http://www.novinky.cz/clanek/141458-sekta-jiriho-adama-odjela-z-mikulova-do-brna-chranit-modlitebnu.html

Nevím jestli toto mohu srovnávat i s brigádama akce "Z", brigády sokolů, rybářů myslivců, ... brigády farníků na střechách katolických kostelů a farností, kopání jám ke křtu pod oltáři Adventistů sedmého dne ... atp. Tdy jde o něco navíc, co má právě spojitost se včelou jako takovou.


Víte včelaři mě připadají velmi zhypnotizovaná sorta lidí obzvláště na schůzích ZO a třeba i sjezdu ČSV výstavách atp. Nevidí hlavně co jim včela celý jejich život ukazuje a když jim do v mysly dojde, raději to neřeší aby se neztrapnily a nebo nebyly na pranýři dějin.

Nejdůležitější není ani tak výsledek práce, ale práce každého jednotlivce takového společenství. A to do těch děl, ty ženy podle všeho vkládaly dobrovolně.

Víte připadá mi to jako, že bulvár odsuzuje už i práci jako takovou a hypnotizuje své čtenáře a posluchače nesmysly a výmysly o otroctví. Jakoby - nepracujte, nezaměstnávejte - nebo si Vás podáme před veřejností!!

Jasné je jedno. Mohu za svou rodinu říci, že kdo přestal manuálně unás pracovat, měl již před smrtí. Práce šlechtí ducha a jestli má někdo ve vysokém věku úbytek svalové tkáně (viz. výsledek otroctví podle podání bulváru) tak ať si počkají na vysoké stáří samy, ať to zjistí, jestli náhodou ta svalová tkáň buď jak Buď přirozeně neubývá. (tedy jestli se toho ti "soudcovšťí" dožijí)

Také mne napadají při pohledu na zájem o takový typ kauz, jiné společenské kratochvíle typu "zájmu lidí" např. o středověkou popravu, "davy lidí" kolem pálení čarodejnic, ... prostě shromažďování lidí za účelem společného soudu, které mi už i v posametových revolučních chvílích připadaly jako divný politický společenský akt.

Závěrem doufejme, že bezoblatlí - včely, čmeláci, budou stále považovány mimo působnost zákona o ochranu zvířat, protože by se mohli včelaři dočíst v budoucnu např, že se nesmyslně zaměstnávají těžkou prací a navíc trápí ty své svěřenkyně, které ještě umí přirozeně pracovat tak, jak to okoukaly od svých vrstevnic a do mají ve vínku ve své výbavě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29829


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (77.48.74.254) --- 2. 6. 2008
Re: Výkupní cena medu pro velkovčelaře (29823) (29825)


koho podporujete!

http://forum.kysibl.cz/viewtopic.php?t=12&postdays=0&postorder=asc&start=15&sid=4920242e631288b03e3bafe07ba5c3a4

Jsou to jen mizerné čachry pro vlastní obohacení se na úkor krajiny,kterou nám naši předci předali čistou a nezplundrovanou.Vrchol posledních dnů jsou v podstatě hotové záměry němců,vystavět obludy vrtule na vrchu Skutině.Nejen že každý jen trochu zasvěcený ví,že větrné mapy v této lokalitě vůbec nehlásají rentabilitu při výrobě větrné energie,ale především ví,že žádný němec nestaví tyto monstra u obytných,či rekreačních oblastí.A už vůbec ne pár metrů za zahradou.Do všeho šlape jakýsi jaroměřský podnikatel Ladislav Špaček,mající firmu MEDOKOMERC,ul.Svatopluka Čecha,který ochotně a se slinami u úst polízává paty německým kšeftmanům.Vždyť čech,ten "švain" se bude za 20 000kč na odkoupení pár mětrů pozemku ještě nabízet.Že se opět jedná o nekalou věc vytahat peníze z EU na zdánlivě ušlechtilé projekty nemusím vysvětlovat.Je už opravdu alarmující,že papaláši od shora dolu jen sedí,čimí a berou prachy.Je to naše země,naše hory a chceme je tiché a čisté.Kdo na to má vliv,ba je přímo za to zodpovědný a nic nedělá,škodí.

Vložen příspěvek deepblua z rána 2.2.2007

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29828


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 2. 6. 2008
Re: zna?en? matky (29779) (29780) (29810) (29813) (29826)

Čas od času sice dostanu žihadlo, obvykle ale do
prstů, to když tahám rámky ven a nějakou včelu přimáčknu.

Peter, aby nás včely nepichali do prstov, sú vhodné včelárske kliešte a vypačovadlo resp. nôž. Kliešťami uchopíte rámik v jeho stred, nožom z lôžka uvolníte a ťahom kolmo hore opatrne vytiahnete. Kliešti sú dobré nielen na vyberanie rámikov, ale inpr. pri medobraní, ked'klieštie uchopíte dvomi rokami a včely strasiete na nábeh položený pred letáčom, zbytok včliel metiete zmetáčikom. Tento nástroj potom ohodnotíte ako nepostrádateľný. Žihadlá sa budú rukám vyhýbať!
Moja zásada pri práci s včelami, mať na sebe čo najmenej, mne stačia krátke bermudy. Ak si uvedomíte, že trenie umelých vlákien na telo vzniká statická elektrina a tá irituje včely sútokmi na včelára viac ako tradične spomínané potenie a alkohol. Je to nezmysel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29827


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 2. 6. 2008
Re: zna?en? matky (29779) (29780) (29810) (29813)

Mám stejnou zkušenost. Čas od času sice dostanu žihadlo, obvykle ale do
prstů, to když tahám rámky ven a nějakou včelu přimáčknu. Jinak dostávám
žihadla zcela výjimečně, nejčastěji ale do hlavy, asi kvůli vlasům, do
kterých se zamotají. Do včel už taky chodím bez rukavic a i bez kukly, tu si
beru jenom když to začne hodně lítat a na sklepávání rojů. Jinak když beru
roj i s větví, tak se pro kuklu neobtěžuju. Jinak běžně v klidu chodím i
před česna, nejspíš je pro snůšku nezajímám. Hodně žihadel najednou, asi 20,
jsem dostal při sundávání poroje, když jsem střihnul větev, ta se vymrštila
a druhej poroj co byl na ní mi skočil za krk :)) Nejbolestivější co jsem
zatím dostal bylo jedno žížo do rtu. To bylo vážně fajné.

pf

----- Original Message -----
From: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, June 02, 2008 10:33 AM
Subject: Re: zna?en? matky


Ráno jsem to při vytáčení zkusil taky bez rukavic a dostal jsem
> čtyři pigára z toho tři do palce levé ruky když jsem s ním včelku
> přimáčknul jinak by se to nestalo.

Me take nejak posledni dobou holky zacaly brat, loni jsem se je bez kukly a
rukavic neodvazil ani nahlednout pres folii, letos cim dal tim vic pri
jednodussich zasazich nepouzivam rukavice a oddelky s mladyma matkam
prohlizim v trenkach. A i teorie o potu padla, nedavno jsem prendaval roj z
rojaku v trenyrkach a to jsem predtim obracel seno takze telo spoceny jak
vrata od chliva.

Takze nevim co se stalo, kde je prava pricina, jestli jsem se prestal bat a
dokazu pracovat v klidu a vcely to vyciti, nebo uz jsou na me zvykle, mam
uz asi v krvy tochu jedu :-) Nebo uz zjistily, ze je stejne budu otravovat
a tak, ze uz nebudou zbytecne pokladat zivot. Nebo mozna je to jen klika?
Ale je to zajimave, i otoky jsou jiz minimalni.


Uvadim to spise jako zajimavost, s tim ze jsem si vedom, ze riskovat bez
ochrany je blba frajerina, dostat zihadlo do oka nebude takovy problem,
minule jsem tesne unikl, dostal jsem to do vicka. Ale bez rukavic je vetsi
cit a bez kukly je lepe videt :-)

Takze tak, hezdy den
T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29826


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 2. 6. 2008
Re: Výkupní cena medu pro velkovčelaře (29823)

To je slušná cena za med (52 Kč od p. Špačka, ktoré často včelárom v núdzi na Slovensku ponúkol smiešne ceny), nepíše za aký, ale predpokladám, že aj za repku, ktorá neviem prečo je nejak diskrimovaná, akoby to nebol med, ale "šmejd". Včely ho nazhromaždia do svojich plástov, ako každý ostatný med. Samotný včelár vydá také isté množstvo práce na každý med, takže je vlastne potrestaný včelár tým, že vôbec taký med ponúka spotrebiteľovi a výkupcovi.
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29825


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 2. 6. 2008
Re: Milý pane Turčány (29820) (29821)

Rady některých "včelařů" na společnou koexistenci odporují zákonům, včelstvo se nedá léčit a můžete se dočkat citelného postihu. Luboš B

To by včely museli poznať zákony a keďže ich nepoznajú nájdu si domov tam, kde takú možnosť nájdu, preto nestrašte ľudí zákonmi. Milá pani ich istotne tam nepozvala. A začínam vôbec pochybovať, že sú to včely, pod prístreškom si skôr hovejú osy strešné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29824


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Špaček (85.70.22.122) --- 2. 6. 2008
Výkupní cena medu pro velkovčelaře

Od 2.6.2008 platí výkupní cena květových medů dovezených na rampu v Rakovníku 52,-Kč/kg. Tato cena platí pouze pro medy dodané v plných 200 lt kovových sudech opatřených potravinářským nátěrem. Další kvalitativní požadavky sdělí pan Halada, tel. 602 385 001.

Špaček Milan, jednatel MEDOEXPORT s.r.o.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29823


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 2. 6. 2008
Re: Včely pod zástřekem (29815)

Musí tam být nějaká větší dutina, pokud to jsou skutečně včely medonosné.
Pomoc je snadná, v době, kdy tam včely nejsou, zřejmě hynou během zimy,
takže na jaře do dubna května, než zase přiletí, je třeba prostor odkrýt a
dutinu něčím zaplnit. Jak tam nebude dutina, včely nepřiletí. Pokud to
nejsou vosy nebo včely samotářky, vosám stačí malinká dutina a samotářky
dutiny nepotřebují vůbec, ty si dělají chodbičky ve vhodném materiálu.
"Vyhnání" včel nyní způsobí jejich zničení, včely bez sezení a matky
uhynou, předtím ale tak dva dny budou intenzívně létat kolem a hledat
případný jiný úl, do kterého by se vžebraly. Pokud ale moc vadí, je to
nejlepší řešení je zničit, stejně není známo, jestli včelstvo s sebou
nepřineslo nějakou nákazu, která by při jejich usazení do nějakého úlu vedle
jiných včelstev mohla je nakazit všechny, takové zadarmo získané včelstvo by
se potom včelaři prodražilo. Takže buď likvidace nějakým insekticidem nebo
požádat známého včelaře nebo hasiče.


R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Pavla" <pazula2004/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, June 02, 2008 11:02 AM
Subject: Včely pod zástřekem


> Milý včelaři, prosím o radu. Na chatu mi každý rok přiletí roj včel a
usadí
> se pod zástřeškem. Mají místo mezi vlnitým eternitem a podbitím střechy.
> Toto se opakuje již 7 rok. A nyní začínají lézt i skrz střechu dovnitř a
to
> už mi došla trpělivost. Každým rokem doufám, že chatu minou a usadí se
> jinde. Bohužel i tuto sobotu přiletěly a usadily se. Přijela jsem asi 2
> hodiny poté, co už se nastěhovaly pod zástřešek, zkoušela jsem tam stříkat
> vodou, ale bohužel už byly zalezné uvnitř. Nechci je zabít a tak prosím,
> zda mám nějakou šanci je něčím vykouřit nebo vyhnat ven. Děkuji moc Pavla

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29822


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Luboš_B (193.165.208.202) --- 2. 6. 2008
Re: Milý pane Turčány (29820)

Doporučuji včely zlikvidovat. Rady některých "včelařů" na společnou koexistenci odporují zákonům, včelstvo se nedá léčit a můžete se dočkat citelného postihu. Nechápu, jestli si z Vás dělá srandu, nebo to myslí vážně. Zlikvidujte, zatlučte nějakými prkny nebo vystříkejte pěnou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29821


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavla (90.176.185.204) --- 2. 6. 2008
Milý pane Turčány

Milý pane Turčány, děkuji za Vaši radu, tak jak píšete, být ve společném soužití, jsem s nimi strávila 7 let a jejich hukot mi opravdu nevadil. Ale už loni se prokousaly izolací mezi střechou a pokojíkem a každý víkend jsem jich 30 posbírala mrtvých pod oknem a v pokoji se tím pádem nedalo spát. Tak letos už je tam hostit nechci a když je vyženu teď, ještě si stačí najít jiný, určitě lepší domov. Díky Pavla

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29820


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 2. 6. 2008
Re: Včely pod zástřeškem (29815)

Nechci je zabít a tak prosím, zda mám nějakou šanci je něčím vykouřit nebo vyhnat ven.

Pani Pavla a čo tak koexistovať spoločne, Vy sa starajte o svoju rodinu, včely o svoje dielo a svoju mlaď- svoje deti. Verím, že si nebudete prekážať, zvyknete si jeden na druhého a možno keď pôjdete z víkendu domov, bude Vám smutno za včielkami a za tým fascinujúcim zvukom, ktorý spokojné včely pri svojej nekonečnej práci vydávajú. A možno ich večný kolobeh práce Vás bude inšpirovať pri vašich aktivitách. Čo tak neplniť porekadlo skutkom a napniť ho skutkami- teda prácou. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29819


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 2. 6. 2008
Re: značení matky (29779) (29812)

Opravdu zvláštní, chytat matku za křídla a nohy bych se bál. Já ji chytám za hruď, myslím, že tak se nemůže nic stát, hruď je pevná.

To je pravda, ale prvým krokom pri značení jer vychytiť matku na pláste a to pri chytaní za hruď ju môžete naozaj poškodiť, lebo pre prsty matku nevidíte a matka je živý tvor, pred vašimi prstami uteká, cíti svoje ohrozenie. Preto doporučujem, že prvý kontakt pri chytání matky je, chytiť ju za krídla. Je to isté a naozaj bezpečné. Ja som pochyboval o spôsobe chytení matky pri značení za nohy, ale musím sa priznať ešte som to neskúšal. Najbližšie budem značiť prvú sériu matiek a presvedčím sa o tom, aká je skutočnosť.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.0.246) --- 2. 6. 2008
Mírnost včel (29779) (29780) (29810) (29813)

Já jsem v sobotu odpoledne dělal zastřešení nad třema úlama.Pokládal sem tabule lpechu,vrtal ko železný kostry a kolena sem měl 20cm před česnama a nic ani jedno píchnutí.Pěkně mě obletěli.Kraťasi,tílko a klobouk proti sluníčku.Můžu se tam procházet před nima jak chci i před oplodňáčkama a jsou v pohodě.Taky sem byl spocenej a spálil si i záda.Zřejmě záleží na konkrétní náladě jakou mají,když všechno šlape jak má.Jenom do mě občas nějaká narazila když sem se jí připlet do cesty.Na druhou stranu se mi už párkrát stalo že při zalejvání záhonu se slunečnicema kterej je asi 15m od včelína si mě jedna našla a chtěla mě píchnout do hlavy.Blízko nic a opodál pic.
Míra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29817


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 2. 6. 2008
Re: Včely pod zástřekem (29815)

To vás asi moc nepotěším, ale na vašem místě bych si tam dal úl a koupil
bych si medomet. :)

pf

----- Original Message -----
From: "Pavla" <pazula2004/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, June 02, 2008 11:02 AM
Subject: Včely pod zástřekem


> Milý včelaři, prosím o radu. Na chatu mi každý rok přiletí roj včel a
> usadí
> se pod zástřeškem. Mají místo mezi vlnitým eternitem a podbitím střechy.
> Toto se opakuje již 7 rok. A nyní začínají lézt i skrz střechu dovnitř a
> to
> už mi došla trpělivost. Každým rokem doufám, že chatu minou a usadí se
> jinde. Bohužel i tuto sobotu přiletěly a usadily se. Přijela jsem asi 2
> hodiny poté, co už se nastěhovaly pod zástřešek, zkoušela jsem tam stříkat
> vodou, ale bohužel už byly zalezné uvnitř. Nechci je zabít a tak prosím,
> zda mám nějakou šanci je něčím vykouřit nebo vyhnat ven. Děkuji moc Pavla
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29816


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavla (90.176.185.204) --- 2. 6. 2008
Včely pod zástřeškem

Milý včelaři, prosím o radu. Na chatu mi každý rok přiletí roj včel a usadí se pod zástřeškem. Mají místo mezi vlnitým eternitem a podbitím střechy. Toto se opakuje již 7 rok. A nyní začínají lézt i skrz střechu dovnitř a to už mi došla trpělivost. Každým rokem doufám, že chatu minou a usadí se jinde. Bohužel i tuto sobotu přiletěly a usadily se. Přijela jsem asi 2 hodiny poté, co už se nastěhovaly pod zástřešek, zkoušela jsem tam stříkat vodou, ale bohužel už byly zalezné uvnitř. Nechci je zabít a tak prosím, zda mám nějakou šanci je něčím vykouřit nebo vyhnat ven. Děkuji moc Pavla

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (194.138.39.56) --- 2. 6. 2008
Re: www.varroamonitoring.cz (29799) (29811)

Vita: Ty stránky vůbec nefungují (?).

--------
Byl tam (a to se týkalo třeba mě) problém se staršími verzemi Exploreru. Dnes se to rozeběhlo i na mém archaickém SW. Ale je to zatím v testovacím stavu. Ale myslím, že není od věci se připravit :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 2. 6. 2008
Re: zna?en? matky (29779) (29780) (29810)

Ráno jsem to při vytáčení zkusil taky bez rukavic a dostal jsem
> čtyři pigára z toho tři do palce levé ruky když jsem s ním včelku
> přimáčknul jinak by se to nestalo.

Me take nejak posledni dobou holky zacaly brat, loni jsem se je bez kukly a rukavic neodvazil ani nahlednout pres folii, letos cim dal tim vic pri jednodussich zasazich nepouzivam rukavice a oddelky s mladyma matkam prohlizim v trenkach. A i teorie o potu padla, nedavno jsem prendaval roj z rojaku v trenyrkach a to jsem predtim obracel seno takze telo spoceny jak vrata od chliva.

Takze nevim co se stalo, kde je prava pricina, jestli jsem se prestal bat a dokazu pracovat v klidu a vcely to vyciti, nebo uz jsou na me zvykle, mam uz asi v krvy tochu jedu :-) Nebo uz zjistily, ze je stejne budu otravovat a tak, ze uz nebudou zbytecne pokladat zivot. Nebo mozna je to jen klika? Ale je to zajimave, i otoky jsou jiz minimalni.


Uvadim to spise jako zajimavost, s tim ze jsem si vedom, ze riskovat bez ochrany je blba frajerina, dostat zihadlo do oka nebude takovy problem, minule jsem tesne unikl, dostal jsem to do vicka. Ale bez rukavic je vetsi cit a bez kukly je lepe videt :-)

Takze tak, hezdy den
T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita (80.250.1.238) --- 2. 6. 2008
Re: značení matky (29779)

Opravdu zvláštní, chytat matku za křídla a nohy bych se bál. Já ji chytám za hruď, myslím, že tak se nemůže nic stát, hruď je pevná.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita (80.250.1.238) --- 2. 6. 2008
Re: www.varroamonitoring.cz (29799)

Ty stránky vůbec nefungují (?).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29811


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.0.246) --- 2. 6. 2008
Re: značení matky (29779) (29780)

Tak jsem v pátek vyzkoušel značení matek jako je to na tom videu z You Tube a jsem spokojenej.První matička dostala sice trošku víc zabrat a barvy než bylo potřeba ale rozběhala to.Trošku sem se i já bál jít do včel bez rukavic ale když si dám pozor tak to jde.Označil jsem čtyři a ani jedno bodnutí.Ráno jsem to při vytáčení zkusil taky bez rukavic a dostal jsem čtyři pigára z toho tři do palce levé ruky když jsem s ním včelku přimáčknul jinak by se to nestalo.Takže vychycení provou a uchopení levou rukou za hruď můžu doporučit.Zastřihoval jsem jim křidýlka a to bych asi v tom skleněném pístku nemohl.
U značení té první se mi stalo přesně to co psal pan Turčány.Napumpoval jsem značkovač o hrot a vyjela velká kapka barvy.Podívám se po tom AQUA korektoru snad to bude s ním lepší.
Zdraví Míra.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 2. 6. 2008
Re: Z akatu nic nebude (29806) (29808)

U nás dneska nebo včera rozkvetl, akáty jsou více bílé než zelené a
intenzívně smrdí. Jestli meduje, nevím, šel jsem kolem k večeru. Jinak tady
meduje medovice, viděl jsem ulepené listy lípy, břízy, javoru, švestky,
olše, a dokonce jsem poprvé viděl kapat medovici z jasanu. Pos smrky na
chodníku taky občas něco bylo. Bouřky v posledních dnech nás nějak minuly,
takže mšice nemělo co spláchnout. Co se týká kvetení a snůšky z květů, na
některých suchších stanovištích možná byl problém loni přes léto, kdy bylo
velké sucho, takže květní pupeny nemusely vzniknout. I když u nás jsem toto
moc nezaznamenal.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "František Škrob" <skrobf/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, June 01, 2008 11:21 PM
Subject: RE: Z akatu nic nebude


Myslím, že akát neuschnul ale asi pomrzl.
Usuzuji podle toho, že u nás v některých místech, kde je přirozeně teplejší
klima (v městské zástavbě, u frekventované silnice), kvete o 106 a pěkně
voní. Naopak akátová alej mimo obec zklamala, akáty tam vůbec nenasadily
květy. Vláhy měly určitě přibližně stejné množství.

Franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29809


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

František Škrob (e-mailem) --- 1. 6. 2008
RE: Z akatu nic nebude (29806)

Myslím, že akát neuschnul ale asi pomrzl.
Usuzuji podle toho, že u nás v některých místech, kde je přirozeně teplejší
klima (v městské zástavbě, u frekventované silnice), kvete o 106 a pěkně
voní. Naopak akátová alej mimo obec zklamala, akáty tam vůbec nenasadily
květy. Vláhy měly určitě přibližně stejné množství.

Franta
-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
G.Pazderka
Sent: Sunday, June 01, 2008 8:54 PM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: Z akatu nic nebude

Akát nejenže uschnul, ale v mnoha místech, nevím, jestli se dostávalo
hořčičné semeno zadarmo, ale všude (Břeclavsko) je hořčice. Takže houby a
ne akát. (ještě, že ho mám dost z jiných let. ;-)

Jak jste natom s akátem?

__________ Informace od NOD32 3150 (20080601) __________

Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
http://www.nod32.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29808


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 1. 6. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708) (29790)

Vilda:
... Svádí se to na MZe, ale kde by MZe, pokud by nějakým způsobem rozhodlo, vzalo informace, než z ČSV. ....
------
Na rozdíl od tajemníka ČSV, který může, ale nemusí informovat, tak MZe musí informovat. Takže stačí se poptat tam, oni dávají peníze, takže by to i měli zdůvodnit.

Co dělá ČSV s penězi, to už je mi skoro putna, co dělá stát s penězi na včelaření mě celkem zajímá. Rád se dozvím, co odpověděli, i když většina to tuší :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29807


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 1. 6. 2008
Z akatu nic nebude

Akát nejenže uschnul, ale v mnoha místech, nevím, jestli se dostávalo hořčičné semeno zadarmo, ale všude (Břeclavsko) je hořčice. Takže houby a ne akát. (ještě, že ho mám dost z jiných let. ;-)

Jak jste natom s akátem?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29806


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (77.48.74.254) --- 1. 6. 2008

reálné úhyny a nerealné naříkání zplodilo miliony. nemoc,ale ani málo aby se kolem nich neděly zase staré známé podivnosti....nikdo neví kolik,kdy,kdo a ten kdo to ví záměrně mlčí a mlží....jinak by to ani v kocourkově nemohlo být...

Prosím vás,OPUSTŤE spolu se svými zakazníky fámu o tom,že
je řepka neprodejná ,nebo není dobrá...apod,copak jste slepý?:nebo co pak vytáčíte?
pánové ten nedobrý med produkovala úplně jiná řepka(komunistická!) než se dnes pěstuje,změnil se poměr mast.kys. apod ,navíc dnešní problém je v tom ,že ta super nejnovější motorová řepka(páchne) je samosprašná a tudíž má i míň nektaru a tak je pro včely neatraktivní a samy včely ji moc NENAVŠTĚVOVALY....

pokud byl v čr třetinový úhyn ,proč proboha tento med,chcete dát ZASE za třetinovou cenu do výkupu?sám ho prodám jako ktérýkoliv jiný a pokud ho dám ochutnat a zákazník neví, že je to řepka označího za jemný a výborný!!!!

jinak sem na deseti procentech loňskýho stavu v krajině kde nezůstalo nic....a tak se stane,že za rojem který bůhví odkud přelítá přes dědinu běží víc včelařů a s rojáky se potkávaj za dědinou a smutně koukaj jak včely mizí přes pole do prd...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29805


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita (80.250.1.238) --- 1. 6. 2008
Re: med (29803)

Ano, pastovaný med jde dobře stáčet, musí se před stáčením jen mírně nahřát (30 °C je OK) a opatrně promíchat vrtulí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29804


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pavel (213.155.227.229) --- 1. 6. 2008
med

Mam dotaz jde pastovany med stačet do sklenic z hlinikovich konvi přez trojnošku dekuji za odpoved

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 31. 5. 2008
Re: Medná komora místo mateří mřížky (29794) (29798)

Ano, stává se to (NN). Projde nahoru a zaklade třeba tři prostřední rámky...
Jak poznají včely, že je to medná komora? Do skleného úlu jsem dal mřížku a sledoval jak včely přecházejí. Dříve jak za 3 vteřiny nepřeleze.Některé nešly přímo, ale hledaly větší otvor než přelezly.Proto žádné mřížky nepoužívám. Velkovčelař umí mřížku používat, ale u páru včelstev je to na úkor výsledku včelaření. Stejně nemůžu všechen med vybrat, tak beru tam, kde je zavíčkovaný. Každé včelstvo je jiné. U toho nejlepšího mám ve 3 dílech 33 rámků /39x27,5/ a už dostaly při postupném vytáčení 14 mezistěn rozmístěných podle plodu od vrchu až dolu.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29802


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 31. 5. 2008
Re: Vzdálenost včelína od obydlí (18111) (18161) (18177) (18182) (18194) (18201) (18213) (29795)

Ono je to hodně individuální. Záleží na místních podmínkách i na
snášenlivosti sousedů. Obecně ve směru výletu včel je to 2 - 4 x dále než
jiné strany úlu. Dá se říct, že přes léto trvale včely chrání ten prostor,
kde jim vetřelec tvoří překážku v letu včel a v blízkém okolí. tohoto
prostoru. Pak jednou, dvakrát za rok, dva roky nastane takové podivné
počasí, dusno horko před bouřkou a podobně, nebo po nějakém delším zásahu ve
včelách, kdy jsou včely vybuzené a potom výše uvedené pásmo rozšíří všemi
směry o 5, možná i o 10 metrů, pokud je jich tam na jednom místě hodně. Dá
se to zmenšit, když se úly z boku a zezadu oddělí od zbytku zahrady keři a
hustšími stromky a zepředu se nějakou překážkou včely přinutí zvednout let.
Ideální stanoviště v tom smyslu by bylo na nějakém vyvýšeném místě, třeba na
ploché střeše, pokud by se nějakým způsobem řešila vysoká teplota obvyklá na
střeše a pokud soused na blízkém vedlejším baráku svoji střechu nevyužívá
třeba k opalování. Ale viděl jsem poměrně dost trvalých stanovišť, kde
jsou úly česny namířeny třeba na frekventovanou cestu jen několik metrů
daleko od úlů a ty úly tam jsou roky. Já bych ale nebezpečí pobodání
nějakého chodce nebo cyklisty a následný spor raději neriskoval. Už tady
bylo o tom v diskuzi hodně napsáno, sezóna pro tyto dotazy je vždy přes
léto.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Michal Sumec" <MSaliasCD/=/centrum.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, May 31, 2008 5:16 PM
Subject: Vzdálenost včelína od obydlí


> Chtěl bych se zeptat jak daleko musím postavit včelín od lidského obydlí?
> Chtěl bych totiž zažít chovat včely,ale nerad bych se s někým dostal do
> sporu,že mé včely někoho omezují nebo ohrožují.Případně mi zašlete nebo
> pošlete odkaz na nějaké stránky,kde je tato vzdálenost nařízena či
> stanovena.Děkuji za brzkou odpověď

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29801


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lubomír Hanuš (e-mailem) --- 31. 5. 2008
Obsednutý leták bezmatečného včelstva

Před 2 týdny jsem osadil roj do nového úlu, včera jsem přišel na to, že je
asi bez matky a dnes mi tak 100 včel vegetí na letáku. Co mi to holky
naznačují ? Hrne se k nám silnější bouřka, ale ostatní 2 včelstva (1 také
asi bez matky) jsou v klidu.

Díky Luboš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JD (62.24.71.204) --- 31. 5. 2008
www.varroamonitoring.cz

www.varroamonitoring.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29799


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JD (62.24.71.204) --- 31. 5. 2008
Re: Medná komora místo mateří mřížky (29794)

Ano, stává se to (NN). Projde nahoru a zaklade třeba tři prostřední rámky...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29798


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 31. 5. 2008
Re: Medná komora místo mateří mřížky (29794)

Matce se někdy podaří zaklást i prostor nad mřížkou, nejen nad mednou komorou:-)
Ve většině případů mi matka při rozšíření nad plodové těleso, které má nad sebou pruh zásob zůstala dole. Ale má to spoustu ALE. Medná komora totiž podle mě není primárně určená k náhradě mřížky, i když jí někdy může zastoupit.

U NN je to jasné, tam se většinou mřížka nepoužívá, u mých současných 24cm mi to letos třeba vyšlo. Co jsem dal nahoru, to mi včely zanesly medem, ne masem.
Kdyby se ochladilo, nebyla snůška atd. tak by určitě některé včely přešly nahoru do "tepla". Taky záleží na atraktivitě plástů pro kladení, větrání atd.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29797


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (89.103.58.195) --- 31. 5. 2008
Re: Vzdálenost včelína od obydlí (18111) (18161) (18177) (18182) (18194) (18201) (18213) (29795)

Žádný právní předpis vzdálenost včel či včelína od obydlí nestanovuje. Jediným zákonem, který se dotýká této problematiky je občanský zákoník a to v § 127. Zde je uvedeno, že každý se musí zdržet všeho čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval druhého. Co je tou mírou se posuzuje vždy individuálně a dle místních podmínek.
Při umísťování včel, i když žádná vzdálenost není právním předpisem stanovena, je žádoucí se zamyslet, tak jak jste to udělal Vy, zda mé počínání ohrozí okolí a nedojde ke zbytečným a nepříjemným sousedským sporům.
Je vhodné umístit včelstva spíše dále od souseda než-li přímo k jeho domu, ikdyž to bude Váš pozemek. Je vhodné sledovat letový koridor včel a popř. jej upravit výsadbou dřevin či umělou překážkou, chovat mírná včelstava atd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29796


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Sumec (90.177.29.65) --- 31. 5. 2008
Vzdálenost včelína od obydlí (18111) (18161) (18177) (18182) (18194) (18201) (18213)

Chtěl bych se zeptat jak daleko musím postavit včelín od lidského obydlí? Chtěl bych totiž zažít chovat včely,ale nerad bych se s někým dostal do sporu,že mé včely někoho omezují nebo ohrožují.Případně mi zašlete nebo pošlete odkaz na nějaké stránky,kde je tato vzdálenost nařízena či stanovena.Děkuji za brzkou odpověď

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29795


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(85.132.169.34) --- 31. 5. 2008
Medná komora místo mateří mřížky

Máte někdo zkušenosti s používáním medné komory místo mateří mřížky? Může se stát, že matka mednou komoru přejde a zaklade prostor nad mednou komorou?
Děkuji za opdpověď.
J.Tulkan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29794


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 31. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768) (29769) (29784) (29786) (29791) (29792)

GP:
.... Má cena je stabilní a je na 55,-/kg za to jak to leží a běží ...

Oba dva máme jiné množství medu na prodej.
Moje cena bude doufám stabilní na mírně vzestupné dráze.
Kdo sleduje ostatní ceny (třeba na benzínkách), jistě pochopí. :-))


gp:
obchodník má obchodovat, včelař včelařit a svazák svazovat! :-)
-----
a funkcionář lobbovat.
Kdo lobbuje má dotace, kdo nelobbuje a pracuje, musí holt pracovat. Svobodně se rozhodl. :-) Takže když se zase něco přižene, neshánějte gabony, ale kontakty na novináře. :-) Není náhodou úměra mezi množstvím tiskových zpráv o úhynech a přídělem dotací na okresy? :-))
Ministerstvio zřejmě udělalo studii prostřednictvím tiskového oddělení:-)

kj

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29793


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 31. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768) (29769) (29784) (29786) (29791)

Kaji:>To asi nebyl zrovna dobrý obchodní tah prodávat v drobném za 50-75Kč :-) <
........

Obchod a obchodní tahy mají jiné zákonitosti, než že když se pohne u baličů laskavě cena nahoru, že honem všichni budou baličům lámat med.

Má cena je stabilní a je na 55,-/kg za to jak to leží a běží.

Balič je nejdůležitější článek ve včelařství a stejně jako včelař s veřejným míněním, manipuluje on s tím včelařským. Bohužel obě úrovně jsou stejné, a když se podělává cena v Unii a navíc zabásnou maďara a jakoby dostali strach z výroby "suroviny" pro trh, očekávají, že část medu se od prodeje ze dvora přesune po tom laskavém zvýšení ceny opět knim.

Má cena je stále stejná a nějak moc vybírat medovicový či jakkýkoli med kvůli oželení 5,- Kč nebudu, jestli bych s tím měl ztratit stávající spokojené zákazníky kteří jej konzumují více a pracně si je opět, až cena zase spadne, získávat.

To že je trh s medem nestabilní žádného spotřebitele medu nezajímá. Ten chce jen ten svůj med a nemít ho je chybou. To ví i ten včelař i ten balič a nakonec i ten velkej včelař, donucenej prodávat med ze dvora jak obchodník.

Pořáte říkám, že obchodník má obchodovat, včelař včelařit a svazák svazovat! ;-) Kombinace těchto tří směrů je tak vyčerpávající pro jednotlivce, že to nakonec vypadá s cenou medu tak, jak vypadá. Stačí jen trochu myslet a vydělali by totiž všichni a nemalovat si holuba v hrsti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29792


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 31. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768) (29769) (29784) (29786)

Rakovník, pan Halada 49,- Kč, tel. 602 385 001
Jaroměř, pan Špaček 47,- Kč, tel. 491 815 226
Čestín, pí. Nováková 48,- Kč, tel. 737 968 281
Protivín, pan Rotbauer, 47,- Kč, tel. 603 313 178
-------
To asi nebyl zrovna dobrý obchodní tah prodávat v drobném za 50-75Kč :-)
Jestli tyto ceny vydrží, tak by asi bylo dobré prodávat v malém asi nejmíň za dvojnásobek výkupu.
Uznávané autority oboru dokone tvrdí, že by to měl být trojnásobek.

Tak za kolik to kdo budete stříhat?

Já asi začnu 470ml cca 550g za takových 60Kč u květových. A 720ml světlým plnit nebudu.
Ale mám cukání, že bych mohl nastavit vyšší, slevit se dá vždycky.
Už v tom máte jasno?

Teď zbývá jen vytočit:-))

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29791


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vilda (88.101.24.174) --- 31. 5. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708)

Vážení, přečetl jsem si všechny reakce na problém zvaný dotace 1.D.d. Mohu konstatovat po jednání s tajemníkem ČSV Dr. Peroutkou a řadě e-mailů s ním , že bylo rozhodnuto o nás a hlavně bez nás. Okresy, které dostanou dotaci vzešly údajně z hlášení úhynů v únoru 2008. Kdo a kde tato hlášení inicioval mi zodpovědná místa odmítají sdělit. V žádných materiálech z ČSV jsem nenašel výzvu ke sdělení úhynů v termínu únor 2008. Hlášení úhynů dle Oběžníku č. 1/2008 ze dne 22.4.2008, který je v diskusi zmiňován, jsou výsměchem všem ostatním včelařům. O příjemcích dotace bylo již dávno před tím rozhodnuto a je to prosté mazání medu kolem huby ze strany ČSV. Svádí se to na MZe, ale kde by MZe, pokud by nějakým způsobem rozhodlo, vzalo informace, než z ČSV. Pokud si všimnete, hlášení měly ZO dávat do 15.5.2008 na ČSV, ale MZe vydává článek 40742 o dotaci 1.D.d již 13.5.2008, dva dny před termínem pro hlášení ZO, daný Oběžníkem. K čemu je toto hlášení a k čemu je toto divadélko, nejsou zodpovědní funkcionáři ČSV schopni a hlavně ochotni, sdělit. Proč také, vždyť si je dobře platíme ze svých příspěvků. Formulace o "nevýznamné" úpravě jsou naprosto liché. Částka 25 M je konečná, tak, kde vzít další peníze. Jak pravil tajemník ČSV, chtěl 80M a to by dotaci dostali všichni včelaři. Takto dostanou pouze někteří.To, že je to sprosťárna nejvyššího kalibru nikomu z ČSV nevadí. Dotace, jako taková obecně, je určena pro všechny bez rozdílu,zda jsou členy nebo nečleny ČSV a pokud subjekt splňuje dané podmínky má na ni právo. Zde je podmínkou úhyn více jak 15% včelstev a nikde není uvedeno, že hlášení úhynů mělo být k 29.2.2008. Dále je zde uvedeno, že dotace náleží tomu, kdo prokáže ... a má úhyn vyětší, jak 15%. A nikdo z ČSV nemá právo do toho mluvit a hlavně rozhodovat. Jde o peníze ze státního rozpočtu. ČSV zde slouží jako transfer paněz od MZe ke včelaři. V opačném případě jde o darování finanční částky ze státního rozpočtu určité skupině a diskriminaci zbylé části včelařské veřejnosti. To by se také mohli dohodnout, že dotaci 1.D dostanou někteří, kteří byli vybráni podle určitého klíče a ostatní mají prostě smůlu. Vidím v tom líbivou politiku ČSV, která se ráda schovává za opylování krajiny atd. Dnes již pěstitelé, sadaři hlásí, že i bez včel budou mít dobrou úrodu. Pravá příčina je v : "vše je o penězích". Pokud si spočítáme, že v nejvíce postižených oblastech by se obnovilo v nejlepším případě tak 40% včelstev, a to přeháním, tak z oněch chybějících nebudou včelaři odvádět ČSV příslušnou část z 16,- Kč za včelstvo. Tím by rapidně klesly příjmy ČSV, nehledě, že ČSV pro rok 2008 dostal na společensko prospěšnou činnost dotaci o 6M menší. A to ještě musí dotovat svá různá zařízení, aby přežila. A platit staronové tváře. Výsledkem by bylo, pokud by si funkcionáři chtěli zachovat svůj "standart", následovalo by zvýšení příspěvků (kdo by byl ochoten je platit ???), tak aby byl zachován roční příjem ČSV, výši viz v hospodaření ČSV, nebo by to byl totální finanční a ekonomický kolaps ČSV. Takže bude zřejmě nutné tento problém řešit radikálně a nenechat si nic líbit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29790


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JD (62.24.71.204) --- 30. 5. 2008
Re: konference umoznuje sdilet obrazky a fotky? (29785)

Na této konferenci to nejde - viz:
http://www.vcely.or.cz/help.html


"Nepřikládejte k mailům Vašich příspěvků žádné přílohy (žádné soubory v attachmentu) - binární ani textové."

a

"Pokud byste chtěli dát ostatním včelařům k dispozici nějaký soubor, zašlete jej v příloze e-mailu správci konference, který jej zpřístupní (resp. jeho stažení všem umožní) přes webové rozhraní. U takového e-mailu by v "subjectu" (resp. "předmětu") mělo být: "Soubor pro vcelare", a posílejte jej na adresu: vcely-files(zavináč)v.or.cz"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29789


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kala (e-mailem) --- 30. 5. 2008
RE: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768) (29769) (29784)

Také jsem měl kdysi problém prodat řepkový med. Naučil jsem se ho pastovat,
několik roků jsem pro něj postupně získával dřívější odběratele spadkového,
medovicového ("lesního") medu, dával ochutnat, vysvětloval přednosti
květového medu zejména pro zdravou výživu a děti. Navrhl jsem si a používám
štítky s podrobným vysvětlením o přednostech pastovaného květového medu.
Posledních několik let už jsem ho prodal všechen (cca 400 až 700kg po 100Kč,
aniž bych ho nabízel, či se podbízel cenou). Letos bohužel všechny své
zákazníky, kteří si na můj pastovaný med zvykli zklamu. Přestože si ho už od
dubna objednávají, nemám jim co nabídnout, většina včelstev mi přes zimu
uhynula. Uvažoval jsem, že med pro ně nakoupím u jiného včelaře, abych si
zákazníky udržel.
Cesta k věrnému zákazníkovi je dlouhá, ale za sebe mohu říci, že se
vyplatila.
Josef Kala-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
Radek Pokorný
Sent: Friday, May 30, 2008 11:16 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Výkupní cena medu

Plně s Váma souhlasím, bohužel u nás květový med v tomto období je plný
řepky a brzy tuhne. Lidé o tento med nejeví velký zájem tudíš jedině do
výkupu. Pozdější květový a lesní med již prodám všechen ze dvora. Mám
informaci, že u nás bude výkup za 45 Kč. Jsem od Třebíče.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29788


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

je?ek.obecný (e-mailem) --- 30. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751) (29763) (29766) (29775) (29777) (29782)jo, tak presne tyto pomucky sem pouzival kdyz me pak v jeden den uletely
obe matky co sem chtel oznacit :) jak sem je pustil z klicky, tak nez
sem je stacil priklopit,byly pryc :) desna rychlost ......

ted mam skleneny vychytavac s pistkem a je daleko lepsi, zvlaste pro
zacatecnika jako sem ja :)


petr j.
Radim Polášek napsal(a):
> Já používám obyčejnou vychytávací klícku, co se před snad 20 roky běžně
> prodávala ve včelařských potřebách. Je to vlastně dvojdílná klícka ve stylu
> kleští. Matku přinutím napochodovat do otevřené klícky obvykle pérkem,
> někdy to jde i bez něho. Když uvolním držení, díly klícky se k sobě srazí a
> vstupní otvor se uzavře. Včely odchycené společně s matkou utečou otvory,
> matka jimi neprojde. Klícku otvírám až na rovné podložce, kde ji budu
> značkovat a hned, jak matka vyleze ven, ji přiklopím značkovací podložkou a
> označkuju barvou. Matku nechávám přimáčklou pod podložkou nějakou minutu,
> aby barva přestala lepit, potom ji uvolním a matku nechávám naběhnout zase
> do vychytávací klícky. Matka je ze značkování poněkud zblblá a pohybuje se
> pomalu. V klícce ji nechávám 5 - 10 minut, klidně i déle, když pracuji ve
> včelstvu, potom ji z klícky nechávám vyběhnout na nějaký rámek s plodem v
> nastavku nebo v případě zadováku na rámek s plodem v odkládací bedně a jak
> matka vběhne mezi včely, rámek hned putuje do úlu.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Thursday, May 29, 2008 3:37 PM
> Subject: Re: matka ulítla
>
>
>
>> keďže komentáre majú byť krátke, podám krátky návod na značenie matiek,
>>
> tak
>
>> ako ho robím ja.
>> Zo začiatku som pri vychytávaní matky na pláste mal problémy i ja a
>> zostrojil som si vychytávaciu klietku, ktorá bola konštruovaná tak, že som
>> použil krabičku z umelej hmoty z dvoch dielov, ktoré sa dali do seba
>> zasúvať. aj na jednom a druhom diele bola silová sieťka s okami aby matka
>> sa nemohla dostať von. Keď bola matka v prvej časti druhú som zasunul a
>> matku hruďou medzi okami sieťky stabilizoval. Značenie bolo a farba mohla
>> zaschnúť. Ešte poznámka, všetky značkovače na princípe jednej sieťky, majú
>> nevýhodu, matka po vpustení do značkovača, sa včelárovi postaví bruškom a
>> môžete robiť čo chcete, nedonútite ju postáť chvíľočku na piestiku, aby
>>
> ste
>
>> ju mohli hruďou pritlačiť ku sieťke.
>>
>> Zdanlivo jednoduché ale tak či tak nedokonalé. Preto moja rada je odhoďte
>> všetky značkovače a verte len svojim rukám a prstom na nich.
>> Anton
>>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29787


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Špaček (85.70.22.122) --- 30. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768) (29769) (29784)

Výhodné výkupní ceny v ČR jsou:
Rakovník, pan Halada 49,- Kč, tel. 602 385 001
Jaroměř, pan Špaček 47,- Kč, tel. 491 815 226
Čestín, pí. Nováková 48,- Kč, tel. 737 968 281
Protivín, pan Rotbauer, 47,- Kč, tel. 603 313 178

Špaček Milan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29786


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 30. 5. 2008
konference umoznuje sdilet obrazky a fotky?

V několika posledních příspěvcích na které jsem zde narazil, odkazoval pisatel na věc, nástroj či nástavek a následoval více či méně zevrubný popis. Fantazii sice mám, ale je to, co pisatel popisoval skutečně to, co si myslím? Postrádám snadnou možnost doplnit příspěvek obrazovou nebo jinou přílohou. A to nejlépe tak, aby byla příloha, je-li to obrázek, vidět hned s textem příspěvku. Jde to tady? Nebo jinde?

pf

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29785


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Pokorný (89.31.162.68) --- 30. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768) (29769)

Plně s Váma souhlasím, bohužel u nás květový med v tomto období je plný řepky a brzy tuhne. Lidé o tento med nejeví velký zájem tudíš jedině do výkupu. Pozdější květový a lesní med již prodám všechen ze dvora. Mám informaci, že u nás bude výkup za 45 Kč. Jsem od Třebíče.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29784


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 30. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751) (29763) (29766) (29775) (29777) (29782)

jj, po teto "zkusenosti" sem si koupil na znaceni matek skleneny
vychytavac s pistkem opatrenym molitanem... pokud nemate doporucuji,
maji v kazdych vcelarskych potrebach....


petr j.

Pokud bych měl srovnávat kupovaný s dělaným, tak to je jako Trabant a Mercedes. Vyrobil jsem jen 10 ks hlavně pro kluky. V Brně si vzal jeden předseda Mgr. Sojka, ale nebyl čas mu vysvětlit jak se používá. Použití je jednoduché. Matka se zdržuje kde je nejvíce včel. Chytí se na rámku matka i se včelami, rámek se vrátí ,úl hned zakryje. Včely vylezou po zatlačení pístu, zůstane jen matka.
Označenou matku se značkovačem potom vsunu do podmetu, aby neuletěla.Na dřevěné rukojeti pístu jsou vyznačeny barvy podle roků.
Značkovač lze používat taky pro dávání nové matky. Používám jen integrované dna.Značkovač tam vsunu. Na matku vidím, jak ji začnou krmit, posunu píst, aby si ji vyvedly.
Nyní tam mám matečník, přilepily jej. Tak zjistím jaký pud ve včelstvu převládá a co lze očekávat…...
Zatím je značkovač plný včel.
Zde už někdo srovnával integrované dno s varroadnem, což nelze, protože je jiná výroba, nový materiál,nové prvky i vlastnosti. Asi chrání moje práva, když dno v tisku MV nevydali. I dobrou věc nepochopením podstaty lze pokazit.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29783


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 29. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751) (29763) (29766) (29775) (29777)

Já používám obyčejnou vychytávací klícku, co se před snad 20 roky běžně
prodávala ve včelařských potřebách. Je to vlastně dvojdílná klícka ve stylu
kleští. Matku přinutím napochodovat do otevřené klícky obvykle pérkem,
někdy to jde i bez něho. Když uvolním držení, díly klícky se k sobě srazí a
vstupní otvor se uzavře. Včely odchycené společně s matkou utečou otvory,
matka jimi neprojde. Klícku otvírám až na rovné podložce, kde ji budu
značkovat a hned, jak matka vyleze ven, ji přiklopím značkovací podložkou a
označkuju barvou. Matku nechávám přimáčklou pod podložkou nějakou minutu,
aby barva přestala lepit, potom ji uvolním a matku nechávám naběhnout zase
do vychytávací klícky. Matka je ze značkování poněkud zblblá a pohybuje se
pomalu. V klícce ji nechávám 5 - 10 minut, klidně i déle, když pracuji ve
včelstvu, potom ji z klícky nechávám vyběhnout na nějaký rámek s plodem v
nastavku nebo v případě zadováku na rámek s plodem v odkládací bedně a jak
matka vběhne mezi včely, rámek hned putuje do úlu.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, May 29, 2008 3:37 PM
Subject: Re: matka ulítla


> keďže komentáre majú byť krátke, podám krátky návod na značenie matiek,
tak
> ako ho robím ja.
> Zo začiatku som pri vychytávaní matky na pláste mal problémy i ja a
> zostrojil som si vychytávaciu klietku, ktorá bola konštruovaná tak, že som
> použil krabičku z umelej hmoty z dvoch dielov, ktoré sa dali do seba
> zasúvať. aj na jednom a druhom diele bola silová sieťka s okami aby matka
> sa nemohla dostať von. Keď bola matka v prvej časti druhú som zasunul a
> matku hruďou medzi okami sieťky stabilizoval. Značenie bolo a farba mohla
> zaschnúť. Ešte poznámka, všetky značkovače na princípe jednej sieťky, majú
> nevýhodu, matka po vpustení do značkovača, sa včelárovi postaví bruškom a
> môžete robiť čo chcete, nedonútite ju postáť chvíľočku na piestiku, aby
ste
> ju mohli hruďou pritlačiť ku sieťke.
>
> Zdanlivo jednoduché ale tak či tak nedokonalé. Preto moja rada je odhoďte
> všetky značkovače a verte len svojim rukám a prstom na nich.
> Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29782


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 29. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768) (29771)

I za řepku,ale je to v Jaroměři Medokomerc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29781


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 29. 5. 2008
Re: značení matky (29779)

www.youtube.com/watch?v=R4Sb6J_uY3E

Toto video presne zachytáva postup značenia, ktorý ja praktizujem najmenej 15 rokov. Demonštrátor má pripravené značkovače a klietočku, v ktorej je matka počas schnutia farby na hrudi matky. Matku na pláste chytí za krídla (je ľavák) a druhou rukou chytí odspodu pravdepodobne za nohy a M označí. Tento spôsob spôsoby uchytenia proti môjmu ( uchopím hruď), lebo hruď je viac viditeľná, lenže ak poškodíme matky predný a stredný pár nôh, je matka invalid, ak ju chytím za hruď tam sa to nemôže stať.

Pri použití značiacich ceruziek- tušiek je naozaj potrebné M vložiť do klietky, aby značka dokonale uschla a riediaca látka zo značky vyprchala, inak ju včely zabijú. Priateľovi pri značení touto ceruzkou matka zahynula, lebo z farby zatieklo M do vzdušníc- prieduchov.

Pri použití korektora AQUA sa mi to nestalo ani raz a mnohokrát som označenú M vracal ešte s neuschnutou značkou. Ale pozor, aj korekčné farby sú niektoré vyhotovené na báze chemických riedidiel, preto to znovu zdôrazňujem, v Česku vyrábaná korekčná farba je zhotovená na báze vody.

Prajem všetkým pekne označené červenou značkou. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29780


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra P. (213.192.0.246) --- 29. 5. 2008
značení matky

Našel jsem na You Tube krátké video o značení matky.
Tady je odkaz-http://www.youtube.com/watch?v=R4Sb6J_uY3E
Je to pěkně vydět jak jí ten pán drží a kde.
Míra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29779


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.19.47.102) --- 29. 5. 2008
Re: Infekčnost roje (29776)

Odpovím trochu jinak, než se očekává.
Při dobré spolupráci s veterinární správou by usazování neznámých rojů nemusel být problém. Stačilo by usadit roj, umístit ho na oddělené stanoviště, vložit podložku do úlu a nechat vyšetřit (spad z podložky nebo hrst včel).

Důležité je oddělené stanoviště a ještě důležitější je to vyšetření. Protože se tyto dvě podmínky nedaří plnit, tak se všeobecně varuje před usazováním neznámých rojů.

Plošné preventivní vyšetřování včelstev (v rizikových oblastech) se u nás provádí minimálně. Laboratorní vyšetřování uhynulých včelstev (v oblastech vysokých úhynů) se rovněž neprovádí (v SRN se provádí tato vyšetření uhynulých včelstev).
Protože nikdo není schopen (ČSV, SVS, VUVČ) zajistit tato vyšetřování, tak se ani nikdo nebude namáhat s vyšetřováním rojů.

Pozn. Osobní zkušenost s usazováním cizích rojů nemám a odpověď VUVČ dokážu odhadnout.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29778


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 29. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751) (29763) (29766) (29775)

keďže komentáre majú byť krátke, podám krátky návod na značenie matiek, tak ako ho robím ja.
Zo začiatku som pri vychytávaní matky na pláste mal problémy i ja a zostrojil som si vychytávaciu klietku, ktorá bola konštruovaná tak, že som použil krabičku z umelej hmoty z dvoch dielov, ktoré sa dali do seba zasúvať. aj na jednom a druhom diele bola silová sieťka s okami aby matka sa nemohla dostať von. Keď bola matka v prvej časti druhú som zasunul a matku hruďou medzi okami sieťky stabilizoval. Značenie bolo a farba mohla zaschnúť. Ešte poznámka, všetky značkovače na princípe jednej sieťky, majú nevýhodu, matka po vpustení do značkovača, sa včelárovi postaví bruškom a môžete robiť čo chcete, nedonútite ju postáť chvíľočku na piestiku, aby ste ju mohli hruďou pritlačiť ku sieťke.

Zdanlivo jednoduché ale tak či tak nedokonalé. Preto moja rada je odhoďte všetky značkovače a verte len svojim rukám a prstom na nich.

- včelár aby získal istotu a rutinu, musí cvičiť najskôr na trúdoch, potom včelách (ktoré pichajú) a na naostro matky.
Z čoho pozostáva príprava? Palcom a ukazovákom pravej ruky, snažte si vychytiť z plásta pobehujúcu včelu tak, aby vás nepichla. keď toto dokážete bez pichnutia včelou, môžete prejsť na vychytenie matky. Každá matka, hlavne oplodnená pred vašimi prstami uteká a mierne zodvihne krídla (neoplodnená matka ľahko odletí) a vtedy ju chyťte do prstov. Vhodnú farbu a značkovač majte dopredu pripravený, vtedy matku vsuňte medzi palec a ukazovák ľavej ruky tak, aby tieto dva prsty zvierali HRUĎ matke, prostredný prst podložte matke pod zadoček a môžete značiť. medzi prstami matku držte tak dlho, kým je farba na hrudi nezaschne. Značenie sa výborne robí v uzavretej malej miestnosti s dverami so sieťou, matka keď aj odletí sadne na záclonovinu, kde ju chytíte do klietky.

Mne sa najlepšie osvedčil na značkovanie matiek tzv. vymazávač písmen AQUA riedený vodou! (je to vyznačené na obale), má vhodnú štetôčku, je odolná, rýchle uschne a hlavne včely na tento druh nereagujú agresívne. Farebnosť bielej farby sa dá zmeniť príslušnej akvarelovej farby podľa príslušného roka.
Ak niečomu nerozumiete, napíšte mi na súkromnú poštu cez www.včely.sk. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 29. 5. 2008
Infekčnost roje

Chtěl bych se zeptat na Váš názor co se týče možnosti přenosu infekčních onemocnění prostřednictvím rojů.

Osobně se domnívám, že riziko jejich přenosu přes roje je nemalé, proto by se roje neznámého původu neměli usazovat. Ale neumím to podložit pádnými argumenty, kterými bych zdolal kritiku na můj názor. Poslední dobou jsem v této záležitosti dost nejistý. O tomto tématu jsme v naší konferenci začali hovořit v souvislosti s výskytem moru včelího plodu. Objevila se myšlenka, že jedním z důvodů jeho rozšíření je usazování cizích rojů, které nesly spory původce onemocnění. Avšak vytvořila se skupina kritiků, která možnost přenosu moru přes roje vylučovala ( roj podle nich nese relativně malé množství původců onemocnění na to, aby v novém nezávadném prostředí propukla nákaza, nebo alespoň je minimální šance k jejímu propuknutí ).

Ještě dodám, že účelem tohoto vlákna není diskuze o možnosti přenosu roztočů varroa přes roje. Ta je nezpochybnitelná, avšak není to důvod, proč cizí roje neusazovat. Nejlépe v rojáku lze roj s vysokou účinností ošetřit varroacidním přípravkem ( např. zafumigovat VARIDOLem ), čímž roj ztratí skoro všechny ( nebo úplně všechny ) roztoče. Nicméně problematika usazování rojů neznámého původu v rovině infekčních onemocnění nabývá úplně jiného rázu a stává se dost diskutabilní tématikou. Předem děkuji za odpovědi.

Dnes jsem poslal na VUVČ email, kde se ptám na to samé. Až od odborníků z VUVČ obdržím odpověď, určitě ji zde zveřejním.


S přáním úspěšného včelařského roku..................M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78251 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 29776 do č. 29836)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu