78079

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (93.92.52.23) --- 26. 6. 2022
Re: Pesimista

>Jezdím na trhy a pravidelně prodávám nejvíce paradoxně toho nejdražšího medu.<

Kolik je dnes za stůl? Když jsem chodil prodávat coby náctiletý, bylo to za 9Kčs. A med stál 40-50Kčs kg. Česnek 60Kčs, mirabelky 10Kčs meruňky výběr 15Kčs.


Kubík vody tj vodné stočné 1Kč, plyn zemní m3 1Kč, elektřina cca 80hal, chleba kmínový 4,20Kčs, mléko plnotučné 4Kčs (sklenice a fialové víčko), benzin special 7,50Kčs, startky bez filtru 4,50Kčs, cukr 7,30Kčs. Když jsem v 18 začal platit OSSZ a VZP, bylo to ca 600Kčs dohromady/ měsíc...

Fintou je ty čísla sečíst a zistit poměr med ku dnešní celkové ceně za vše, ne jen za něco. Zjistíš tak jak chudneš za stále větších cen okolo. Cena medu měla být někde okolo 400Kč. Je za 200 a čeká se nato, až zdraží cukr na 50. Potom může jít až k 300, protože máslo není sladidlo. Ekvivalentem a stovnatelným zboží k medu je bohužel jak alternativa cukr.

Otom cukru je to více než o máslu. Protože ten drží cenu medu dole. Je to nejméně zdražené zboží od dob socialismu a používá se směle k padělání mnoha sladkých nebo kvasných produktů hned po přidání vody.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75905


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 6. 2022
Re: Pesimista

Nojo, tak když přibývají rodiny, co mohou vydat na jídlo na osobu měsíčně maximálně tisíc, dva tisíce kč, tak se nedivte, že nechtějí kupovat med kilo za 200. A že místo toho koupí cukr kilo za 20.
A to ještě, jak už jsem napsal dříve, nepřišli na to, že když ten cukr invertují, tak mimo léčivých účinků na rýmu, chřipku a podobně získají jinak použitím úplně stejný materiál jako je med. Jen je to stojí kilo a něco takové náhražky medu jen cenu kila cukru plus nějak 10 Kč za energii při výrobě.
Takže cca 30 kč za kilo a něco náhražky medu. Případně cca 50, když se použije hnědý cukr, který dost dobře imituje tmavý medovicový med.
Ono už dávno existují recepty, jak se do sladké vody vylouží třeba květy pampelišky anebo bezu nebo jiných a vzniklá směs se zahustí na hustotu medu a vzikne třeba pampeliškový med. To je v podstatě totéž, jen je to pracnější a výsledek možná trošku chutnější.
Uvidíte, že se takové recepty budou brzo oprašovat a začne se to plošně používat jako náhražky medu. Nebo jako náhražky třeba javorového sirupu, ten je ještě dražší než med.
A my se s tím budeme muset nějak popasovat. Zvyšovat kvalitu produkovaného medu, stavět na přidaných účincích medu , na zdravotních a podobně. Med ale už nikdy nebude potravinou plošně kupovanou všemi. Už dávno to je potravina přepychová, určená minimálně těm, kdo mohou aspoň jednou za rok vynaložit tisícovku za pár kilo medu místo stovky za pár kilo cukru. případně jako dárek nebo jako "platidlo" místního výměnného obchodu.
Co se týká cen medu, podle mne by si každý včelař měl ujasnit, co od toho včelaření chce. Je nesmysl, pokud člověk není fanatik do chovu včel, dělat v sezóně každou volnou chvilku u včel, od dubna po srpen a přitom utržit za med a mít uz toho po zaplacení nákladů třeba jen pár tisícovek. To dnes člověk vydělá ve svém zaměstnání za týdem, dva týdny práce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75907


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
1984 (91.139.47.194) --- 27. 6. 2022
Re: Pesimista

Stůl stojí 100 - 200 kč. Někde víc a někde zas nechtějí nic. Medu se prodá tak 20 - 50 kg. A k tomu pár věcí navíc. Není to bůhví co, ale 4-5 akcí měsícně se dá stihnout bez toho, aby byl člověk z toho vyšťavený a nějaký příjem z toho je mimo prodej ze dvora.

To porovnáváš ceny před rokem 1990? Pokud jo, tak to se nedá jen tak aritmeticky bez přepočtu. 2 rozdilné ekonomické systémy!

Kdybych to vztáhl k sobě, tak kolem roku 2010 jsem začal prodávat vlastní med a cenu jsem měl 120. Teď prodávám za dvojnásobek a to zhruba odpovídá navýšení odvodů, povinných plateb, daní atd...Takže za sebe to nevidím dramaticky.

A kdo tu mluví o tom, že někdo nahradí med cukrem, tak je mimo. Pokud je někdo zvyklý sladit čaj a celkově cokoliv s medem, tak se k cukru nevrátí. Nikoho takového neznám. Čaj s medem a čaj s cukrem - nebe a dudy. Kolik je spotřeba medu na hlavu ročně? Reálně 2-3 kg, to je z pohledu rodinného rozpočtu úplně směšná částka i kdyby stál med dvojnásobek. Celkově jsem za ty roky co včelařím dospěl k tomu, že včelaři jsou hrozní přizdisráči a popírají všechny ekonomické zákony.


A takové ty kecy jako že má někdo včely jako relax? Panebože, tak kdybych měl včely jako relax, tak nic neprodávám a vše sním sám nebo rozdám a nebudu řešit prodej medu do týdne od medobraní hluboko pod tržní cenou. Nechápu, ale nevadí!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75909


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 6. 2022
Re: Pesimista

Tak ono je taky podstatné, kolik je na daném stanovišti daný včelař schopen toho medu získat. Neboli jaké jsou v okruhu od půl kilometru do 4 - 5 kilometrů daleko od stanoviště zdroje sladiny a pylu a kolik včelstev okolních včelařů ještě ten okruh využivá. Když do určitého počtu včelstev získává včelař zhruba tím víc medu, čím víc má včelstev. Při větším počtu včelstev už to s počtem včelstev roste pomaleji a při určitém počtu včelstev už množství medu téměř neroste, ať už včelař navyšuje počty včelstev, jak chce a tráví u toho kolik chce času. Naopak roste počet kolabujících včelstev.
Za socíku z 35 včelstvech na třech stanovištích, kdy jsme 2/3 , 3/4 medu, hlavně řepkového dávali do výkupu za 35 Kčs za kg a zbytek hlavně medovicového prodávali "ze dvora" za v průměru 45 Kčs za kg. Plus 20 včelstev za kočování, 60 Kčs na včelstvo za řepku, 120 Kčs na včelstvo za jetel v srpnu. Jsme z toho medu měli mezi 3 až 7 průměrnými měsíčními příjmy.
Mimochodem , startky bez filtru za socíku stály 4 Kčs. V hospodách 4,40 protože byly s přirážkou. To byly v té době nejlevnější cigarety, protože lípy se už tuším neprodávaly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75910


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu