76744

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Jirka (185.15.252.133) --- 8. 4. 2016
Vosk

Ahoj,včelaři
dnes jsem četl nabídku na prodej vosku za 295Kč/kg.Kolik asi potom stojí mezisteny? Jak říkali stáří včelaři: cena kila vosku jako kilo másla uz asi neplati.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68530


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.141.10) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

Z vosku za 295 kc mezisteny nejspis nebudou. Pripocte li se cca 40 kc za zpracovani na mezisteny,dostanem se na 335 kc,u prodejni ceny Straziska by byl zisk na kile minus 35 kc, u prekupniku a "zprostredkovatelu" plus 15 kc na kile mezisten. Prsi,omrknete prodejni ceny mezisten u vyrobcu a ruznych vcelich obchudku a prekupniku. Nazory na vykupni ceny vosku se mobou ruznit,ale nevim proc je tlacit nahoru. Lip mi vychazi misto vosku radsi prodat hotove mezisteny.Zvysenim vykupni ceny vosku vic vosku v CR nebude,ba naopak to nahraje nekomu, kdo vosk do CR doveze a proda. U medu vidime jak to dopadlo,nasledky jsou neblahe.Jeste neco podobneho provede nejaky podnikavy blb s voskem a mame VYMALOVANO!!! uplne. Na vcelarstvi.cz je seznam akreditovanych vyroben mezisten, je sice trochu zvlastni (v nabidce nekterych "akreditovanych" jsou mezisteny jinych vyrobcu nez vlastni),ale je to jistota vet.dozoru nad vyrobou a pouziti autoklavu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68533


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

Dneska je jiná doba než tehdy. Dneska doslova sednu k internetu a za nějakou hodinku, porotože bych si to musel nejdřív najít, mám objednaných třeba 50 kilo vosku z Číny nebo Argentiny včetně dopravy. Velké rozdíly světově nebudou, mimo vysloveně nekvalitní vosk. zatímco v ceně másla budou určitě velké globální rozdíly.
Jinak kdyby dneska měla být stejná cena vosku jako za socíku, tak by kilo vosku muselo stát tak 1000 - 1200 Kč.
A produkce vosku by se určitě zvětšila, protože při takové ceně by se včelařům určitě nevyplatilo získávat vosk čistě jen vodní parou v obyčejném vědru , kde zůstane ve zbytcích až třetina vosku nebo ve slunečním tavidle. Všichni by si pořizovali buď klasické vařáky vosku s lisem nebo novější odstředivky na vosk a získali by o to víc vosku.
kromě toho by se ztenčily mezistěny, takže v kilu mezistěn by nebylo třeba jen 15 - 16 kousků pro rámek 39x24, ale třeba 20 nebo i víc kousků pro rámek 39x24.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68534


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JosPr (46.135.44.253) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

Produkce vosku by se Radime nezvetsila. Mam cisla nasi vyrobny a za poslednich 30 let se mnozstvi zpracovaneho vosku menilo maximalne o par tun nahoru nebo dolu. Vic vosku v CR proste neni.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68535


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

"Produkce vosku by se Radime nezvetsila. Mam cisla nasi vyrobny a za poslednich 30 let se mnozstvi zpracovaneho vosku menilo maximalne o par tun nahoru nebo dolu. Vic vosku v CR proste neni."
Posledních 10 - 15 let ČSV oficiálně propagovalo do svých ZO jako náhradu často už zrezlých spolkových vařáků vyvařování voští z celých rámků parou v tom velkém plastovém vědru. Podle mně to bude obrovské množství ZO, kde vařáky nahradili tady tím.
A já mám zkušenosti s obojím, kdysi s vařákem s lisem, dneska s vyvařováním jen vodní parou v nádobě a stoprocentně vím, že vařák s lisem toho z voští dostane mnohem víc.
Pokud se v ZO zase objeví ty vařáky nebo dokonce odstředivky a pokud množství vyvařovaného voští zůstane stejné, vyvaří se z něho znatelně víc vosku.
Problém vidím akorát v tom, že aby se ve vařáku zbavilo téměř všeho vosku, je třeba voští yvařovat až třikrát. Poprvé hodit voští do vařáku, vyvařit, podruhé vylisované zbytky rozvařit v horké vodě a znova vylisovat, a to udělat ještě jednou potřetí. A to je při současné ceně vosku právě problém, protože to "sežere"spousty času a hodně energie.
Vařák se hodil kdysi do baráku, kde lidi nebyli "cimprlich" a topilo se ještě kuchyňským sporákem, na něm se ten vosk uvařil jen s minimálním nákladem, protože to bylo v zimě a teplo kolem toho šlo na vytápění.
Dneska, kdy jsou vařáky nejčastěji elektrifikované a kvůli smaradu z vosku se to musí dělat v nějaké dílně, je to drahé a i čas věnovaný tomu vosku se počítá jinak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68541


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Sokol (78.136.157.131) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

V některých zemích vosk z voští nechají max.na svíčky někomu.Mezistěny dělají zásadně z víček,buď sami nebo si nechjí udělat u většího včelaře.Celé to má jen 2 důvody.a) moc práce a energie b)rezidua ze starých plástů
Oni si totiš sáhli na problém ve vosku a nečekali až se to rozkřikne mezi zákazníky co od nich kupují med.
U nás počkáme na pořádný pr..r jako je teď Včelpo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68543


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Podhájecký (37.221.241.252) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

Viděl jste to někdy, nebo zkoušel tavit párou? Na rámku zůstanou jenom košilky. Vytaví to i tu mezistěnu, co byla uprostřed a košilky jsou oddělené. Zkoušel jsem to ještě vyvařit ve vodě a vosk už tam nebyl. Vosk je z páry krásně žlutý.
V klasických vařácích zůstávalo ještě vosku hodně. Stačilo tu hmotu rozebrat. Tím lisem se vosk vytlačil jenom z okrajů. Z prostředka neměl kam vytéct. Mám nerezový na půdě. V té odstředivce by to bylo určitě lepší, než ve vařáku. V páře je to ale o hodně jednodušší.
Tonda

>A produkce vosku by se určitě zvětšila, protože při takové ceně by se včelařům určitě nevyplatilo získávat vosk čistě jen vodní parou v obyčejném vědru , kde zůstane ve zbytcích až třetina vosku nebo ve slunečním tavidle. Všichni by si pořizovali buď klasické vařáky vosku s lisem nebo novější odstředivky na vosk a získali by o to víc vosku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68536


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

"Viděl jste to někdy, nebo zkoušel tavit párou? Na rámku zůstanou jenom košilky. Vytaví to i tu mezistěnu, co byla uprostřed a košilky jsou oddělené. Zkoušel jsem to ještě vyvařit ve vodě a vosk už tam nebyl. Vosk je z páry krásně žlutý.
V klasických vařácích zůstávalo ještě vosku hodně. Stačilo tu hmotu rozebrat. Tím lisem se vosk vytlačil jenom z okrajů. Z prostředka neměl kam vytéct. Mám nerezový na půdě. V té odstředivce by to bylo určitě lepší, než ve vařáku. V páře je to ale o hodně jednodušší."
a.
Když půjdete do starých zkušeností s vařákem, pokud to půjde najít ve starých Včelařstvích, zjistíte, že se to voští ve vařácích muselo za prvé lisovat pomalu, aby vosk stihl odtékat. Anebo za druhé se lisované voští dělilo na menší dílya ty se oddělovaly vložkami s mezerami, kterými při lisování odtékal vosk i ze středu toho voští. Například byla to kruhová vložka z vrbového či podobného proutí hustě vedle sebe. Voští ve vařáku se těmito vložkami dělilo tak na 3 - 4 díly. přirozeně se pro voští používaly pytlíky ze síťoviny. Za takových podmínek se většina vosku vylisovala hned napoprvé.
Jinak ale s tím žluťoučkým voskem máte pravdu. My jsme měli ještě vařák z černého pocínovaného materiálu, ten cín poměrně rychle zmizel, takže vosk byl hodně špinavý a musel se hodně čistit. V nerezovém vařáku to musí být mnohem lepší. Ale fakt je taky, že asi i v nerezovém vařáku je ten vosk horší. A je to tím, že oproti vyvařování v páře se přitom nalévání voští s vodou do vařáku a při lisování dostane do vosku a do vody pod voskem mnohem větší množství nečistot.
a.
Podle mně by bylo ideální napoprvé voští vyvařit jen parou, získá se kvalitní žlutý vosk, zvláště ze světlejšího voští, který se vůbec nemusí dodatečně převařovat a čistit. Ten by byl na mezistěny. A zbytky potom rozvařit ve vařící vodě a vylisovat ve vařáku. Získá se tmavší vosk, který se ještě musí pročistit a ten by mohl být třeba na svíčky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68542


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
gupa (93.92.52.23) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

radim polášek:Podle mně by bylo ideální napoprvé voští vyvařit jen parou, získá se kvalitní žlutý vosk, zvláště ze světlejšího voští, který se vůbec nemusí dodatečně převařovat a čistit. Ten by byl na mezistěny. A zbytky potom rozvařit ve vařící vodě a vylisovat ve vařáku. Získá se tmavší vosk, který se ještě musí pročistit a ten by mohl být třeba na svíčky.
.........

Můj ideál je parní těžba v nákladech jedna koruna na rámek a uskladnění do vzduchuprostých obalů kvůli zavíječi (barely s víkem a těsnění) a potom v zimě do pyrolytického kotle. Jakkýkoli jiný postup nebo opatření při tomto logistickém řešení, je neúsporný tudíž neideální.

Reálná situace: Po těžbě párou v první fázi bylo vytěženo cca 20 kg a dotěžbou 2kg. To dělá cca desetiprocentní zisk z celé šarže roční těžby navíc. Při těžbě cca 500kg, to tedy dělá po 150Kč za výkup, 7500 Kč a při součtu s náklady (-5000) na tuto dodatečnou těžbu, jsme někde na 2500Kč hospodářského výsledku.

Náklady představují několik zátopů několik desítek hodin vyváření a lisování.

Pokud vezmu energetickou hodnotu zbytků pro spalování v pyrolitickém kotli (tř 3) domu, což je podobné jako u antracitu, jsme při prokládání rozhořeného kotle tímto zakonzervovanýcm materiálem někde u 5000Kč úspor touto cestou.

Takže verdiktem je, že to není ideální, protože náklady 5tKč na zpracování se rovnají úspoře paliv pro vytápění v jiném období.

Na zisk z těžby vosku má mnohem příznivější vliv opatření typu vyššího získávání víček při medobraní jako suroviny pro těžbu, protože to je přímý ukazatel plusové bilance na konci roku, který může být mnohem "ideálnější" než plýtvání energií na nějaké dodatečné těžbě.

V Oboře tohočasu bylo zpracování na vysoké úrovni vybavení, nevím jak dnes ale já jsem při výměně kdysi, viděl odstavenou místnost s dvěma centrifugami na páru, a vedle toho v místnosti s kotlem a naněm malý vinařský lis. Takže také mají určitě stejný výsledek a raději vosk vyvařují jednoduše a lisují ještě jednodušeni, než aby byli v "ideálním" stavu požívat centrifugu. Dovoz hotového levného je obchodní řešení dneška a je nejideálnější, než vosk vůbec dotěžovat nákladným způsobem, natož čekat od členstva, že ho bude poctivě dodávat neefektivně s cenami za dopravu které jsou také astronomické.

Výledek bude ten, že včelař bude, ne že ne, dávat dovozovýho vosku do svých včelstev stále více. Na tomto principu oběhu zboží, funguje obchod. Otázkou je, jestli i včelařství._gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68545


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
(194.228.32.45) --- 10. 4. 2016
Re: Vosk

Zkoušel jsem nyní pár várek v páře nové nerez vaně provizorně jen na cihlách - 1m*0,5m, 25 rámků na jednu várku-
spokojenost.
Výtěžnost podle košilek asi dobrá.

Výhoda, člověk má volné ruce. A může mezi tím něco dělat

K výtěžnosti. člověka to zajímá z principu, ale jakmle nemá neomzený čas, do 500Kč/kg se mi nevyplatí s tím cokoli dělat. Josu účinnější metody - volná stavba a taky mám medníkové NN rámky jen 23mm široké a nyní když mám medníky z větší části vystavěné začnu je dávat standardně o jeden rámek méně do nástavku.
I bez toho (mínus jeden) je to nejlepší produkce vosku a rychlé odvíčkování kudlou.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68546


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Potu?ník Václav (e-mailem) --- 10. 4. 2016
Re: Vosk

> "Nákup vosku od Global Logistic Company s.r.o. ....

Přiznám se, že mě to hlava nebere. Já si do dnes myslel, že pokud někdo
chce prodávat výrobek, tak kromě jiného pořebuje surovinu nebo materiál nebo
komponenty nebo výrobek.
V praxi pokud materiál ze suroviny umí někdo vyrobit lépe a levněji,
tak jej koupí místo suroviny. Stejně můžu pokračovat až k samotnému výrobku.
Na ten pak jen nalepí svůj štítek a je hotov. A zákazníkovi dá klidně na
výběr, nalepí mu jiný štítek (na stejný šunt).
Podle mě dostupných informací například elektrickou výstroj všech
mikrovlných trub vyrábí jedna firma. Žádné výběrové řízení, žádné dotace,
jen bezpečnostní certifikát a hlavně její umění vybalancovat kvalitu a cenu.
A nikomu to nevadí.
Zeptám se Vás, kdo pracují v automobilovém průmyslu, Vaše firma
nedováží? Třeba z Číny? Je samozřejmé, že za svého subdodavatele přebírá
záruku kvality. I když i zde negativní reklama se může změnit v pozitivní.
Jak? Objedná se levný šunt, který například začne praskat. Vyjádření
tiskového oddělení: "Problém byl se součáskou od subdodavatele, dodavatel
byl okamžitě vyměněn." To, že výrobce musel zamáčkout slzu a připlatit
novému dodavateli se v tiskové zprávě nepíše a zákazník se to nedoví, ten
ocení, jak se o něj výrobce nadstandardně stará.
Zeptám se Vás, při těžkých poruchách srdečního rytmu odmítnete
kardiostimulátor? Protože je dovezený? Jsem přesvědčený, že jediné, co Vás
bude zajímat, je jeho funkčnost a spolehlivost.
Vždyť na výměnném obchodu je založena naše civilizace po mnoho tisíců
let. Jediná cesta jak se mu vyhnout, je návrat do jeskyně, ale těch je pro
současné množství lidí zoufale málo.
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68548


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
JosPr (46.135.28.246) --- 10. 4. 2016
Re: Vosk

Taky se na to muzem divat takhle:cesky med se vyveze, v obchodech se nahradi levnejsim dovozem,vosk vyvezem a do vcel nastrkame levny vosk z dovozu,to samo u dalsich vcelich produktu.. Zisky pohadkove,kasicky se plni.. Komu se libi takova vize vcelareni??? Ja takovou vizi odmitam.Tohle uz neni o globalizaci,to je ve stylu po nas potopa.. U kardiostimulatoru si clovek nejspis vybrat nemuze,u toho co dam do vcel si vybrat muzu,ba musim.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68550


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Potu?ník Václav (e-mailem) --- 10. 4. 2016
Re: Vosk

> u toho co dam do vcel si vybrat muzu,ba musim.
Léčivo ano, za 60 včelaření táty a moje gabon asi jen jednou, nátěr nikdy.
Vosk já nemohu, vytavený vosk pošlu do BlackBoxu (černé skříňky) a výměnou
dostanu mezistěny. Jediné co jsem schopen zkontrolovat je razítko na obalu.
A čistě teoreticky takové razítko vyrobí za 5 eur na každém rohu.
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68553


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
(194.228.32.45) --- 10. 4. 2016
Re: Vosk

> u toho co dam do vcel si vybrat muzu,ba musim.
Léčivo ano, za 60 včelaření táty a moje gabon asi jen jednou, nátěr nikdy.
Vosk já nemohu, vytavený vosk pošlu do BlackBoxu (černé skříňky) a výměnou
dostanu mezistěny. Jediné co jsem schopen zkontrolovat je razítko na obalu.
A čistě teoreticky takové razítko vyrobí za 5 eur na každém rohu.
VP

Je už hodně zpracovatelů co zpracovávají váš vosk na mezistěny. Je to o trochu dražší, ale nepřijde mi to o moc.
Tak si taky nějakého najděte.
Ta rizika s MS na výměnu - to vám za to stojí?

O tom že není kontrola SVS nad voskem (rezidua atd) v ČR jsem tady psal před cca rokem. Všichni mě tady měli za blba. :-)

Na jednu stranu se píše jak Čína atd pere do včel chemii na druhou stranu ČSV dováží kamiony laciného vosku zřejmě z Číny, takže se v ČR už přestal těžit. Dovozy zřejmě udržovaly dlouholetou nízkou výkupní cenu 80Kč.

A že se v ČLR léčí mor antibiotiky . . .? Asi jej tam mají, že?
Když nemají ve Včelpu pořádek v medu jako lidské potravině, jak můžete věřit pořádku ve vosku? :-) :-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68557


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
(194.228.32.45) --- 10. 4. 2016
Re: Vosk

http://www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=67358
http://www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=67378

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68558


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Podhájecký (37.221.241.252) --- 10. 4. 2016
Re: Vosk

Mám na to udělanou nerezovou bednu na 20 rámků. Když tam dám světlé souše a světle hnědé, tak není co znovu vyvařovat. Zůstane na dně jenom takový povlak, který seškrábnu lopatkou. Když vyvařuju tmavé, tak na rámku zůstanou viset jen průhledné košilky. Chce to tam ale páru pouštět dostatečně dlouho, dokud se ten vosk nevytaví.
Tonda

>Podle mně by bylo ideální napoprvé voští vyvařit jen parou, získá se kvalitní žlutý vosk, zvláště ze světlejšího voští, který se vůbec nemusí dodatečně převařovat a čistit. Ten by byl na mezistěny. A zbytky potom rozvařit ve vařící vodě a vylisovat ve vařáku. Získá se tmavší vosk, který se ještě musí pročistit a ten by mohl být třeba na svíčky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68556


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Bronislav Gruna (109.81.211.92) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

Import zahraničního vosku ve velkém již provádí Včelpo. Vyplývá to ze zprávy vyšetřovací komise Včelpa z poloviny března 2016 k přečtení zde:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Dulezite-Vcelpo?pid=138698#pid138698
příspěvek č. 966

Z namátkové kontroly faktur Včelpa cituji:
"Nákup vosku od Global Logistic Company s.r.o. Strážnice 5 tun á 182 Kč dne 17.12. 2015, faktura č. 2015067"

Firma Global Logistic Company s.r.o. rozhodně není výkupce vosku od českých včelařů:
http://global-logistics.cz/
Z jejich webu cituji:
"Global Logistics Company s.r.o. – ryze česká obchodní firma se 100% českým kapitálem, spojující asijské výrobce a dodavatele s tuzemskými zpracovately a obchodníky."
Takže vosk nakoupený Včelpem pochází pravděpodobně z Číny.

Ono to nakonec není nic nelegálního - mezistěny na rozdíl od medu Včelpo nedeklaruje jako české. Jen si nejsem jist, jestli toto je služba, kterou čeští včelaři od vlastního podniku očekávají?
--------------
JosPr:
Zvysenim vykupni ceny vosku vic vosku v CR nebude,ba naopak to nahraje nekomu, kdo vosk do CR doveze a proda. U medu vidime jak to dopadlo,nasledky jsou neblahe. Jeste neco podobneho provede nejaky podnikavy blb s voskem a mame VYMALOVANO!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68537


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JosPr (46.135.250.28) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

Myslim si to samo,jen mne desi zapis posledniho RV,s akcnim planem zachrany Vcelpa,mimo jine zvysenim vyroby mezisten. Vrta mi hlavou, jak toho hodlaji docilit,kde vzit vosk na zvyseni vyroby,tedy bez DOVOZU!!! To by nova dozorci rada musela byt slozena z kouzelniku,aby se jim tohle povedlo. Nehodlam lobovat za nasi vyrobnu,ta to ani nepotrebuje,ztratit dobre jmeno by znamenalo konec,ale mam obavu,ze se k nam muze podobny vosk dostat neprimo a je otazka,jak tomu zabranit. Pokud nekdo podobnou vyrobu z vosku z dovozu rozjel nebo s ni zacne,mame se na co tesit... Nas nikdo nepodporuje z prispevku a neruci nam za pripadne uvery,musime se uzivit sami.Jedinou obranu vidim v drzeni cen vykupu vosku co nejniz,stejne tak zbytecne nezvysovat cenu prodeje volnych mezisten, preferovat vymenu vosku a vosti za mezisteny nebo zpracovani primo pro zakaznika z jeho vosku(coz zase komplikuje davka 250 kg vosku na kotel-pouze pro dodavky farmaru nebo zakazek celych ZO),odmitat zpracovani vosku podezrelym zakaznikum. Byt ve strehu, a to by meli byt vsichni vyrobci mezisten.Jinak nam nezbyde nez vyrabet mezisteny kazdy sam doma nebo vcelarit bez nich(coz oboje samozrejme jde).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68538


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JosPr (46.135.250.28) --- 9. 4. 2016
Re: Vosk

Ke zprave o Vcelpu, bylo mi sdeleno, ze pripadne dukazy o dovozu vosku mam po stejnem názoru na onech 5 tun poskytnout nahoru. Nevim,jestli se da prokazat puvod zmineneho vosku, proto to nechavam v rovine "polopravd a zkreslenych informaci kolujicich po internetu"ale jak vidno,nikoho z RV moznost puvodu vosku neznepokojila.Snad by to byl namet pro MartinaP a dalsi cleny RV zde na diskuzi k zamysleni.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 68539


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu