66542

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)(e-mailem) --- 29. 3. 2015
Re: ivotaschopnost vÄ?elstev Re:

Také nejsem přesvědčen právě o tom zhoubném chytání rojů. Roje přece mohou
vznikat jen od těch silných a zdravých včelstev. Příroda vůbec ani
nedovoluje aby se všelijací ti nemocní tvorové vůbec množili.
Nárok v přírodním ději na množení mají jen ti úspěšní a nikdo jiný.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: R. Pol?ek <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 28. 3. 2015 10:33:50
Předmět: ivotaschopnost včelstev Re:

"""Ano, zde se neshodneme.Já osobně totiž nejsem přesvědčen o tom, že jim
včely postupně odumřou. U části to platit může, ovšem bude významná tzv
"vytrvalá část", která si i přes zvýšené úhyny bude neustále nějakým
způsobem doplňovat včelstva (sbírání rojů, tvorba oddělků přes rojové
matečníky atd) a bude svými promořenými včelstvy zamořovat široké okolí,
takže i když se včelaři v jeho okolí budou se vší odpovědností starat, tak
bude veliké riziko hraničící s jistotou, že právě z těchto nijak
neošetřovaných včelstev bude probíhat reinvaze. Bezesporu by toto vedlo i k
velmi zhoršeným vztahům mezi takovými včelaři."

Ono včelstva jsou mnohem životaschopnější, když včelař není "masař" . Když
do včelstev v nejnovětších nástavkových úlech nevrazí v červenco a srpnu
pomalu 30 kilo cukru, aby měl přes zimu a na jaře co nejsilnější včely,
které ještě hned po stání sněhu v předjaří "forsíruje" dalšími zásahy, aby
co nejrychleji zesilovala. Protože nechová včely pro vlastní chov , ale pro
med a pro peníze a potřebuje - chce z každých vybrat minimálně 40, ale
pokud možno i 80 a nakonec čím víc kilo, tím líp. Aby se mu třeba jen těch
5 - 10 včelstev "rentovalo" V červenci - srpnu pak zase navali do každého
včelstva 30 kilo cukru.....
Když včelař dlouhodobě podporuje včely jen přiměřeně, nežene je vysokými
dávkami cukru přes zimu do vysoké síly a potom z nich neždímá med , ale jen
vybere nějaký přebytek...... Případně je nepere do nových, ideálně ještě
navíc fondy EU a státem i kraji dotovaných úlů, ale drze si využívá pořád
tytéž staré úly po otci nebo možná i dědovi.....
Tak to jsou ti, u kterých právě ty včelstva přežívají.
Zatímco těm včelařům masařům ty včely odešly už někdy na podzim a zůstaly
jim jen ty prázdné nejnovější nástavky."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66542


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 29. 3. 2015
Re: Životaschopnost včelstev Re: (66532) (66533) (66534)

"Mr. Polášku, pravdu máš jen částečnou. Víš, všichni včelaři nemají stejné podmínky. Jsou místa, kde včely donesou něco z posledních zbytů ovocných stromů, vyskytujících se ještě v zahradách a pak už včely jen marně hledají nějakou kapku sladkého v industriální krajině, kde kilometry okolo jsou jen lány pšenice, prostřídané lány kukuřice a sem tam se vyskytne tolik „opěvovaná“ řepka, která ve skutečnosti dává v konečné fázi jen olej, který ti jako biosložku přidávají do pití pro tvého plechového miláčka. Jsou místa, kde po hrušních vytočíš a do doby než zakvete černobýl ve vzdálenosti dvou km a na ploše pouze několika arů, neni nic. Když chceš tu trochu medu od svých včel, tak musíš přizpůsobit svůj postoj ke včelám, včetně ošetřování. Má to svá úskalí. Po těch hrušních jdou včely velmi rychle do rojovky. Případné roje, nebo oddělky musíš chcačky nechcačky podporovat. V případě pylu je to velmi špatné. Když jim nedáš, tak máš na jaře dvě možnosti. Jedna je pár mrtvolek a požrané dílo zaviječem, druhá je „chcípáček“. No a teď můžeš napsat co si o tom myslíš a co bys dělal v takových podmínkách. Na nostalgii v podobě úlů po dědovi zapomeň. Jinak bych ti doporučil abys navštívil přednášku jednoho mladého MVDr s typickou bradou."

Právě že u nás je to podobné. Za hlubšího socíku jsme měli na zahradě tak 10 - 15 včelstev. Snůška byla spolehlivá, první byla v první polovině května, zahrady kolem totiž byly zarvané ovocnými stromy. Začalo to rybízem a angreštem jako podněcovací, pak třešně, jabloně, hrušně, švestky a výsledkem bylo pravidelně tak 5 a něco kilo na včelstvo. V druhé polovině května potom bylo další medobraní - lidi většinou sekali trávník na zahradě coby první seč na seno pro krmení na zimu a tak počkali, až tráva vyroste a luční květiny pořádně vykvetou. plus byly v doletu nějaké javory kleny. Z toho bylo ke konci května tak něco pod 5 kilo na včelstvo. Třetí snůška pak byla z lip malolistých. Těmi, už tehdy starými velkými stromy byly u nás na vesnici tradičně osázené srázné břehy a proluky mezi baráky, taky trasa kolem mlýnského náhonu a spousta lidí taky měla aspoň jednu vysokou lípu u svého baráku. Plus lípy kolem kostela a jinde. Z toho bylo tak od 10 kilo a když byl velmi dobrý rok, tak i 30 kilo z lip.
Dneska to je podobné, jak tam píšeš. Když je spíš lepší než horší rok a tak 5 včelstev na stanovišti, tak je během května dohromady tak sotva do 5 kilo na včelstvo a dalších tak 5 kilo je z lip. Jednou za 5 - 10 let se sejde silné kvetení zbylých lip a optimální počasí a potom je na včelstvo z lip třeba i 30 kilo. Když je průměrný rok, tak je dohromady sotva pár kilo ze včelstva. Je to tak na to ty včely přes sezónu spíš vůbec nevybírat, jinak bez podněcování cukrem by trpěly hladem , maximálně pak vybrat pár zbylých kilo v podletí před krmením.
Problém s varaózou a mizením včelstev podle mně potom mají včelaři, kteří mají podobné nebo jen o trochu lepší podmínky jako já dnes. Jenže kteří si přečtou, že nějací "tamti" včelaři bez problémů ročně točí 50 - 100 kilo na včelstvo a tak začnou do svých včelstev fedrovat. Seženou nejnovější úly, seženou nejkvalitnější matky, perou do včel těch 30 kilo cukru na zimu, seženou nejnovější včelařskou literaturu a všechno dělají podle "nejnovější" metodiky atd.....
A po pár letech, když se to naučí, tak skutečně mají třeba dvakrát víc medu než předtím. Ovšem za jakou cenu? Místo skutečného chovu včel jen včelstva tlačí a tlačí, aby byla vždy co nejsilnější. Což se pak odrazí v jejich zvýšené citlivosti třeba na to mizení včel
A s tím právě souvisí i ty úly. Nástavkové úly jsou totiž vhodné jen pro nejsilnější včelstva. Už středně silná včelstva v nástavcích obvykle živoří a slabá včelstva hynou. Zatímco v tradičních úlech, rovnou napíšu zdědených zadovácích, středně silná včelstva prosperují a slabá včelstva, která v nástavcích poměrně spolehlivě hynou , v zadovácích spolehlivě zesílí.
A právě při takových snůškových podmínkách, jako jsem popsal a když chci normálně chovat včely, tak vůbec nevidím důvod, proč by to měla být extrémně silná včelstva.
Stačí ty středně silná. (tak akorát na dotaci D1) A potom, pokud se jedná o pár včelstev, jsou pro ně optimální spíš zadováky než ty nástavky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66541


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (217.77.165.45) --- 29. 3. 2015
Re: Životaschopnost včelstev Re: (66532) (66533)

Drze vcelarit v ulech po dedovi je krapet diskutabilni,rada vcelaru se tak uvcelarila drze az k moru.Spis mi takovy vcelar,ktery leta do vcel neinvestoval ani floka a jenom ze vcel hrabe,byt pouhych par kilo medu,nebot vic ani vcelstvicka donest nesvedou,do dnesni doby a snuskovych podminek moc nesedi.Takovy vcelar ani netusi,na kolik nastavku se vcelstvo rozroste,a moc to nesouvisi s nutnosti krmit 30 kg cukru.Casto tvori cast zimnich zasob pozdni med a cukrem se medove vence z lesni pozdni snusky podkrmuji,aby sla vcelstva zimu na cukru a tmavy med z minule sezony zbyl na jaro.A nemluvim o zasobach pylu pod chumacem,dost na vykrmeni zimnich vcel a spousta na jarni plodovani.Tech 80 kilo medu uz je jen vysledek vedeni prostorove nemrzacenych vcelstev a ne nasledek krmeni 30 kg cukru.JosPr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66540


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Daniel Prokeš (31.30.83.120) --- 29. 3. 2015
Sklenice na med

Nabízím jeden a půl palety (cca 3700ks) sklenic, které už nepoužívám (mám jiný typ).
Sklenice http://katalog.vetropack.com/vetropack_b2c/b2c/zShowProductDetails/(layout=11_103&uiarea=0)/.do?prodID=27978 je koupená v Kyjově, je to ta baculatější (v Dubí jsou užší a vyšší) za cenu 3,5 kč včetně DPH. Jsou na 0,5kg medu, velmi pěkné, samozřejmě na uzávěr Twist Off. Jedna paleta je nerozdělaná (nepoškozená), druhá půlka pečlivě uzavřená. Uskladněné jsou v Klíčanech (Praha-východ), ale mohu Vám je poslat (na vaše náklady) přes levnou přepravu.
V případě zájmu je prodám za 3 kč/ks včetně DPH, nebo za 2,5 kč/ks bez DPH. Mohu přidat kovová zlatá víčka za 1,10 kč/ks včetně DPH.Dan P

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66539


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin H. (90.177.148.94) --- 28. 3. 2015

Díky za odpovědi na foliové rámkové krmítka.

Ještě bych měl jeden dotaz na ty, kteří vyrábí medovinu. Mám tady dva 34 litrové demižony medoviny z loňské řepky. Nevařená, polosladká, 12,5% alk., bez síření, již vyčiřená. Je výborná, hlavně zastudena, jen jsem ji naložil do 10l nesířeného dubového soudku a po 2 měsících ve 12°C zjemnila chuť a natáhla dřevo, taková je ještě lepší, v tom sudu se i za přístupu vzduchu nekazí.

Rád bych naložil i další medovinu do většího sudu, na půl roku až rok, jenže v létě mám ve sklepě 20°C, nezkazí se?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66538


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 28. 3. 2015
Re: ivotaschopnost vĂ??elstev Re:

Promin, ale p. Polak a Menšík tady nebýt , tak to tady můžem ukončit. Nechci
se někoho dotknout , ale když se to někam zvrtne tito to uklidní a to
pokolikáté. Předem píši ani jednoho neznám. Standa


---------- Původní zpráva ----------

Od: e-mail/=/nezadan

Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 28. 3. 2015 18:12:39

Předmět: Re: ivotaschopnost vÄ?elstev Re:


"Čekal jsem odpověď od RP, protože můj pokec byl reakcí na jeho, s

prominutím, bláboly."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66537


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(193.179.175.210) --- 28. 3. 2015
Re: ivotaschopnost vÄ?elstev Re: (66535)

Čekal jsem odpověď od RP, protože můj pokec byl reakcí na jeho, s prominutím, bláboly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66536


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 28. 3. 2015
Re: ivotaschopnost vÄ?elstev Re:

Příteli, ty si myslíš že když mám snůšku od jara do podzimu , že to může být
lepší. Loni přišla ,po propršené řepce les a mšice opět omokli a puklice
taky propršela. Zachránil nás Holandan který pěstuje svazenku , jinak to
byla slabota. Co pak ze sílou starých neupracovaných včel . Standa


---------- Původní zpráva ----------

Od: e-mail/=/nezadan

Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 28. 3. 2015 15:13:41

Předmět: Re: ivotaschopnost včelstev Re:


"Mr. Polášku, pravdu máš jen částečnou. Víš, všichni včelaři nemají stejné

podmínky. Jsou místa, kde včely donesou něco z posledních zbytů ovocných

stromů, vyskytujících se ještě v zahradách a pak už včely jen marně hledají

nějakou kapku sladkého v industriální krajině, kde kilometry okolo jsou jen

lány pšenice, prostřídané lány kukuřice a sem tam se vyskytne tolik

„opěvovaná“ řepka, která ve skutečnosti dává v konečné fázi jen olej, který

ti jako biosložku přidávají do pití pro tvého plechového miláčka. Jsou

místa, kde po hrušních vytočíš a do doby než zakvete černobýl ve

vzdálenosti dvou km a na ploše pouze několika arů, neni nic. Když chceš tu

trochu medu od svých včel, tak musíš přizpůsobit svůj postoj ke včelám,

včetně ošetřování. Má to svá úskalí. Po těch hrušních jdou včely velmi

rychle do rojovky. Případné roje, nebo oddělky musíš chcačky nechcačky

podporovat. V případě pylu je to velmi špatné. Když jim nedáš, tak máš na

jaře dvě možnosti. Jedna je pár mrtvolek a požrané dílo zaviječem, druhá je

„chcípáček“. No a teď můžeš napsat co si o tom myslíš a co bys dělal v

takových podmínkách. Na nostalgii v podobě úlů po dědovi zapomeň. Jinak

bych ti doporučil abys navštívil přednášku jednoho mladého MVDr s typickou

bradou."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66535


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(193.179.175.210) --- 28. 3. 2015
Re: Životaschopnost včelstev Re: (66532) (66533)


Mr. Polášku, pravdu máš jen částečnou. Víš, všichni včelaři nemají stejné podmínky. Jsou místa, kde včely donesou něco z posledních zbytů ovocných stromů, vyskytujících se ještě v zahradách a pak už včely jen marně hledají nějakou kapku sladkého v industriální krajině, kde kilometry okolo jsou jen lány pšenice, prostřídané lány kukuřice a sem tam se vyskytne tolik „opěvovaná“ řepka, která ve skutečnosti dává v konečné fázi jen olej, který ti jako biosložku přidávají do pití pro tvého plechového miláčka. Jsou místa, kde po hrušních vytočíš a do doby než zakvete černobýl ve vzdálenosti dvou km a na ploše pouze několika arů, neni nic. Když chceš tu trochu medu od svých včel, tak musíš přizpůsobit svůj postoj ke včelám, včetně ošetřování. Má to svá úskalí. Po těch hrušních jdou včely velmi rychle do rojovky. Případné roje, nebo oddělky musíš chcačky nechcačky podporovat. V případě pylu je to velmi špatné. Když jim nedáš, tak máš na jaře dvě možnosti. Jedna je pár mrtvolek a požrané dílo zaviječem, druhá je „chcípáček“. No a teď můžeš napsat co si o tom myslíš a co bys dělal v takových podmínkách. Na nostalgii v podobě úlů po dědovi zapomeň. Jinak bych ti doporučil abys navštívil přednášku jednoho mladého MVDr s typickou bradou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66534


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 28. 3. 2015
Životaschopnost včelstev Re: (66532)

""Ano, zde se neshodneme.Já osobně totiž nejsem přesvědčen o tom, že jim
včely postupně odumřou. U části to platit může, ovšem bude významná tzv
"vytrvalá část", která si i přes zvýšené úhyny bude neustále nějakým
způsobem doplňovat včelstva (sbírání rojů, tvorba oddělků přes rojové
matečníky atd) a bude svými promořenými včelstvy zamořovat široké okolí,
takže i když se včelaři v jeho okolí budou se vší odpovědností starat, tak
bude veliké riziko hraničící s jistotou, že právě z těchto nijak
neošetřovaných včelstev bude probíhat reinvaze. Bezesporu by toto vedlo i k
velmi zhoršeným vztahům mezi takovými včelaři."

Ono včelstva jsou mnohem životaschopnější, když včelař není "masař" . Když do včelstev v nejnovětších nástavkových úlech nevrazí v červenco a srpnu pomalu 30 kilo cukru, aby měl přes zimu a na jaře co nejsilnější včely, které ještě hned po stání sněhu v předjaří "forsíruje" dalšími zásahy, aby co nejrychleji zesilovala. Protože nechová včely pro vlastní chov , ale pro med a pro peníze a potřebuje - chce z každých vybrat minimálně 40, ale pokud možno i 80 a nakonec čím víc kilo, tím líp. Aby se mu třeba jen těch 5 - 10 včelstev "rentovalo" V červenci - srpnu pak zase navali do každého včelstva 30 kilo cukru.....
Když včelař dlouhodobě podporuje včely jen přiměřeně, nežene je vysokými dávkami cukru přes zimu do vysoké síly a potom z nich neždímá med , ale jen vybere nějaký přebytek...... Případně je nepere do nových, ideálně ještě navíc fondy EU a státem i kraji dotovaných úlů, ale drze si využívá pořád tytéž staré úly po otci nebo možná i dědovi.....
Tak to jsou ti, u kterých právě ty včelstva přežívají.
Zatímco těm včelařům masařům ty včely odešly už někdy na podzim a zůstaly jim jen ty prázdné nejnovější nástavky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66533


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 26. 3. 2015
Re:---------- Původní zpráva ----------
Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Komu: vcely/=/v.or.cz
Datum: 13. 3. 2015 16:16:38
Předmět: Re:

">>>  doplňovat včelstva (sbírání rojů, tvorba oddělků přes rojové
matečníky atd) <<<<
Aby nebyl problém úhynů právě v těch kupovaných. Chovatelé je sekají jak o
závod a včelaři ve víře výborné kvality  dále nekriticky rozchovávají.  Již
dávno neplatí to o těch špatných rojových matečnících. Záleží to jen na
zkušenostech a znalostech včelaře.

pepan
                              
---------- Původní zpráva ----------
Od: MartinP <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 13. 3. 2015 15:54:14
Předmět: Re:

"Ano, zde se neshodneme.Já osobně totiž nejsem přesvědčen o tom, že jim
včely postupně odumřou. U části to platit může, ovšem bude významná tzv
"vytrvalá část", která si i přes zvýšené úhyny bude neustále nějakým
způsobem doplňovat včelstva (sbírání rojů, tvorba oddělků přes rojové
matečníky atd) a bude svými promořenými včelstvy zamořovat široké okolí,
takže i když se včelaři v jeho okolí budou se vší odpovědností starat, tak
bude veliké riziko hraničící s jistotou, že právě z těchto nijak
neošetřovaných včelstev bude probíhat reinvaze. Bezesporu by toto vedlo i k
velmi zhoršeným vztahům mezi takovými včelaři.

......................................................
Brinislav Gruna
A pak je tu skupina včelařů, kteří na vše kašlou a když nebude vyšetření a
léčení povinné, tak nic dělat nebudou. Tady se asi neshodneme, ale tyto
držitele včelstev bych přiřadil k populaci divoce žijících rojů a nechal
bych je postupně odumřít i s rizikem, že to krátkodobě zhorší situaci.
Podle mého názoru úhyn je nejlepší učitel. Z hlediska dlouhodobého se to
asi vyplatí.""

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66532


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 26. 3. 2015
Re: Seznam VLP---------- Původní zpráva ----------
Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 24. 3. 2015 12:48:34
Předmět: Re: Seznam VLP

"Jinak, měla být nařízena karanténa při rozšiřování Včely medonosné do
Indie.
To pak nastalo šíření V.D. podél Tichého ocenánu, přes Čínu,  Sibiř a Rusko
do Evropy.

pepan

---------- Původní zpráva ----------

Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz>
Komu: vcely/=/v.or.cz
Datum: 24. 3. 2015 11:55:16
Předmět: Re: Seznam VLP

"SVS nařizovala, nařizuje a nařizovat bude.
Jen škoda že nebyla nařízena karanténa na ten převoz před léty přes celou
širou Rus.
VP""

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66531


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 26. 3. 2015
Re: Seznam VLP---------- Původní zpráva ----------
Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Komu: vcely/=/v.or.cz
Datum: 25. 3. 2015 15:05:46
Předmět: Re: Seznam VLP

"Já taky a rád i poskytnu podporu těm co se o to a další věci starají.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 25. 3. 2015 13:27:01
Předmět: Re: Seznam VLP

"Je to podmína poskytovatele a je jen na tobě jestli ji přimeš nebo ne. (Tu
podmínku a 1D).


-------------

S tím nemám problém, já ji přijmu rád.
Navíc mě zůstává celá a nikdo mi z ní nic nestrhává. :-)


Karel""

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66530


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 26. 3. 2015
Re: (66519) (66528)

Pokud je nad rámky prostor vysoký tak od tří centimetrů výš, je možné na roztok použít krmítko z misek pod květináče.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66529


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub (83.240.33.22) --- 26. 3. 2015
Re: (66519)

Zkoušel jsem je v 5-rámkových plemenáčích míry NN Optimal, výsledky rozdílné! Některé oddělky zvládají bez problémů, u některých vedlo použití tohoto krmítka ke ztrátě velkého množství včel z důvodu utonutí! Nasají se tak, že po vnitřní stěně z krmítka nevylezou. Z tohoto důvodu je už pro tekuté krmivo nikdy nepoužívám, pouze pro medocukrové těsto...A k tomu krmení z velké lahve, tu přece můžeš buď celou zakrýt plastovým kyblíkem a nebo zakrýt pouze přechod sítko-láhev odřezkem plastové trubky, prodával tuším Mirek Sedláček a nepotřebuješ žádný další nástavek....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66528


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 25. 3. 2015
Re: Seznam VLP

Já taky a rád i poskytnu podporu těm co se o to a další věci starají.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 25. 3. 2015 13:27:01
Předmět: Re: Seznam VLP

"Je to podmína poskytovatele a je jen na tobě jestli ji přimeš nebo ne. (Tu
podmínku a 1D).


-------------

S tím nemám problém, já ji přijmu rád.
Navíc mě zůstává celá a nikdo mi z ní nic nestrhává. :-)


Karel"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66527


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(82.99.171.68) --- 25. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66525)

Je to podmína poskytovatele a je jen na tobě jestli ji přimeš nebo ne. (Tu podmínku a 1D).


-------------

S tím nemám problém, já ji přijmu rád.
Navíc mě zůstává celá a nikdo mi z ní nic nestrhává. :-)


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66526


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 25. 3. 2015
Re: Seznam VLP

Je to podmína poskytovatele  a je jen na tobě jestli ji přimeš nebo ne. (Tu
podmínku a 1D).---------- Původní zpráva ----------
Od: Podhájecký <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 24. 3. 2015 20:12:55
Předmět: Re: Seznam VLP

"Ta je přece s prostředníkem. Jinak by byla složitá.
>je třeba samostatná žádost o 1D bez prostředníka trivialita"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66525


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 25. 3. 2015
Re: (66519)

Jeho životnost bych neřešil, Když je to jen bonus k odělku.

Pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: Martin H. <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 24. 3. 2015 20:29:03
Předmět:

"Ve včelařství je reklama na apinovo - foliová rámková krmítka. Máte je
někdo, jak se osvědčily 1R krmítka za 21kč?
Jakou mají životnost? Srovnání s překližkovým?

Semtam rozdám oddělek s tím, že je třeba pokrmit, ale včelař už nemá žádné
krmítko krom velké sklenice, která se nevejde do 1 nástavku, a tak nakonec
nekrmí a z oddělku je na podzim žebrák. Je mi to líto, a tak bych k oddělku
přidal i toto krmítko."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66524


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Ducháč (90.180.9.88) --- 25. 3. 2015
cukrování

Znovu připomínám, zkuste cukrování (Svítkovu metodu) je to levné, ekologické a funguje to. Vašek Ducháč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66523


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří Danihlík (158.194.124.51) --- 25. 3. 2015
COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev

Vážení přátelé,

v letošním roce jsme spustili druhý ročník projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev. Jde o dobrovolný a anonymní mezinárodní projekt určený všem včelařům v ČR. Prosím zapojte se a rozšiřte informaci i mezi další včelaře!

Cílem studie je pomoci najít a charakteriizovat rizikové roky, klíčové léčebné zásahy atd. Za pár let už budeme mít slušnou historii výsledků, která nám pomůže predikovat rizikové roky...

Zde je on-line dotazník, který zabere cca 15 minut času.
https://survey.uni-graz.at/index.php?sid=56335&lang=cs

Výstupy z loňska jsou zde: http://www.modernivcelar.eu/clanky/coloss-vyhodnoceni-prvniho-ceskeho-monitoringu-zimnich-ztrat-vcelstev.html

S pozdravem

Jiří Danihlík

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66522


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin Nežádal (213.192.26.22) --- 24. 3. 2015
Levná úlová váha

Dobrý den,
na stránky http://nezadal.wz.cz/juv/ jsem dal návod na výrobu levné, a docela přesné porovnávací úlové váhy. Vyšlo to ve Včelařství 4/2015, bohužel bez kontaktu na mě a se špatným jménem. Cena váhy je kolem 500 Kč, teplotní závislost jsem testoval a nepozoroval žádnou a opakovatelnost měření je dost vysoká... Mrkněte...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66521


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

StandaPe (217.117.209.107) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66516)

Karle, minimálně každý rok je ve Včelařství pojednání, jak s jarním ošetřením. SVS ve svém nařízení samozřejmě odkazuje na všechny schválené VLP a je to tam úplně jasně. Je na chovateli co z toho výběru použije. Nějaký nákazový referent do toho nemá co mluvit. Rozhodujte se již konečně sami a nečekejte na postrčení od vrchnosti. Mimo toho kdo umí s internetem najde všechno.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66520


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin H. (90.177.148.94) --- 24. 3. 2015

Ve včelařství je reklama na apinovo - foliová rámková krmítka. Máte je někdo, jak se osvědčily 1R krmítka za 21kč?
Jakou mají životnost? Srovnání s překližkovým?

Semtam rozdám oddělek s tím, že je třeba pokrmit, ale včelař už nemá žádné krmítko krom velké sklenice, která se nevejde do 1 nástavku, a tak nakonec nekrmí a z oddělku je na podzim žebrák. Je mi to líto, a tak bych k oddělku přidal i toto krmítko.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66519


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Podhájecký (37.221.241.242) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66516) (66517)

Ta je přece s prostředníkem. Jinak by byla složitá.
>je třeba samostatná žádost o 1D bez prostředníka trivialita

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66518


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.101.45.181) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66516)

Předpokládá se již jistá vzdělanost

pepan
------

Souhlas, bez ní asi nepůjde do budoucna včelařit.
Takže pokud je současná legislativa měřítkem co by měl současný včelař zvládat, tak je to výborné.

Ve srovnání se současnou legislativou kolem ošetřování je třeba samostatná žádost o 1D bez prostředníka trivialita.

Beru to a budu na tvůj názor odkazovat až se zase zvedne nějaká snaha aby za včelaře rozhodovali jiní. Hlavně o jejich včelách.
Takový vzdělaný včelař zvládne i sám ošetřování včelstev atd. nebude se mu muset nařizovat co a jak atd.


A kdo to nezvládne tak nebude včelařit.
Nakonec je z tebe liberál.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66517


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP

Předpokládá se   již jistá vzdělanost

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 24. 3. 2015 14:38:27
Předmět: Re: Seznam VLP

"Ona ta kombinace má logiku.
Nátěr plodu se dělá když jsou létavky venku během dne. Následná fumigace
večer kdy jsou doma ty létavky i se svým parazitem. Nátěr ho zničí v Buňce
a
fumigace na těch navrátivších se včelách.
Tuto kombinaci zvládne i kys. mrav. ale je k tomu třeba teplota kolem 20°C

pepan

Já s tím souhlasím, jen se ptám proč to SVS nenařizuje.
Je samozřejmě možné, že je to nařízení tam někde schováno, ovšem nařízení
je naporcováno v mnoha dokumentech a ani jejich propojení není v tom
výchozím naznačeno.

Jak pak průměrný nákazový referent který se iniciativně ujímá úkolu to může
nastudovat? Stejně jako včelař který nemá iniciativního nák. referenta.
Máme přeci udělat právě to co je nařízeno a mělo by to být jasné tak aby
každý z nařízení pochopil co má udělat.

Karel"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66516


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(82.99.171.68) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66512)

Ona ta kombinace má logiku.
Nátěr plodu se dělá když jsou létavky venku během dne. Následná fumigace
večer kdy jsou doma ty létavky i se svým parazitem. Nátěr ho zničí v Buňce a
fumigace na těch navrátivších se včelách.
Tuto kombinaci zvládne i kys. mrav. ale je k tomu třeba teplota kolem 20°C

pepan

Já s tím souhlasím, jen se ptám proč to SVS nenařizuje.
Je samozřejmě možné, že je to nařízení tam někde schováno, ovšem nařízení je naporcováno v mnoha dokumentech a ani jejich propojení není v tom výchozím naznačeno.

Jak pak průměrný nákazový referent který se iniciativně ujímá úkolu to může nastudovat? Stejně jako včelař který nemá iniciativního nák. referenta. Máme přeci udělat právě to co je nařízeno a mělo by to být jasné tak aby každý z nařízení pochopil co má udělat.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66515


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66492) (66500) (66501) (66508) (66513)

"http://www.beedol.cz/2015/predjarni-osetreni/
Chce to dělat buď pořádně, nebo raději vůbec. Český člověk se snaží vše obejít.
Tonda "
JJ, není nad to mlžit že nevím, jak to dělat místo abych si na internetu našel návod.
Nátěr plodu na jaře se odjakživa dělal nátěrem víček fluvalinatem nebo jiným pyrethroidem plus k tomu byla fumigace včelstva Amitrazem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66514


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Podhájecký (37.221.241.242) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66492) (66500) (66501) (66508)

http://www.beedol.cz/2015/predjarni-osetreni/
Chce to dělat buď pořádně, nebo raději vůbec. Český člověk se snaží vše obejít.
Tonda

>Já jako zastánce názoru že chovatel má být způsobilý se o včely ale i další starat sám bez kontrolování a nařizování nemám problém s tím že vím jak to udělat a věřím že i další a vy také.

Ale jsme v systému kde je včelaři nařizováno co má kdy dělat.

Takže otázka zněla Je NAŘÍZENO fumigovat při nátěru?

A opravdu nejde o humor, jde o tragédii.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66513


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP

>>>>Takže otázka zněla Je NAŘÍZENO fumigovat při nátěru?

A opravdu nejde o humor, jde o tragédii.
Karel<<<<
Ona ta kombinace má logiku.
Nátěr plodu se dělá když jsou létavky venku během dne. Následná fumigace
večer kdy jsou doma ty létavky i se svým parazitem. Nátěr ho zničí v Buňce a
fumigace na těch navrátivších se včelách.
Tuto kombinaci zvládne i kys. mrav. ale je k tomu třeba teplota kolem 20°C

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 24. 3. 2015 11:48:14
Předmět: Re: Seznam VLP

"Tak jak jsem dopadl? Prospěl jsem a mohu si včely nechat, nebo je mám
odevzdat na obecním úřadu?
VP
-----------------------

Já jako zastánce názoru že chovatel má být způsobilý se o včely ale i další
starat sám bez kontrolování a nařizování nemám problém s tím že vím jak to
udělat a věřím že i další a vy také.

Ale jsme v systému kde je včelaři nařizováno co má kdy dělat.

Takže otázka zněla Je NAŘÍZENO fumigovat při nátěru?

A opravdu nejde o humor, jde o tragédii.
Karel"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66512


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP

Jinak, měla být nařízena karanténa při rozšiřování Včely medonosné do Indie.
To pak nastalo šíření V.D. podél Tichého ocenánu, přes Čínu,  Sibiř a Rusko
do Evropy.

pepan

---------- Původní zpráva ----------

Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz>
Komu: vcely/=/v.or.cz
Datum: 24. 3. 2015 11:55:16
Předmět: Re: Seznam VLP

"SVS nařizovala, nařizuje a nařizovat bude.
Jen škoda že nebyla nařízena karanténa na ten převoz před léty přes celou
širou Rus.
VP"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66511


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 24. 3. 2015
Re: rybiz (66499)

ing. Haragsim již nic nenapíše. Ten je již na jiné straně. Standa


---------- Původní zpráva ----------

Od: ježek obecný <jezek.obecny/=/gmail.com>

Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 24. 3. 2015 7:03:49

Předmět: rybiz


"Pekne zdravim, nevite jak je na tom rybiz s pylem a nektarem? Haragsim o

nem nic nepise....petr j."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66510


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Potu?ník Václav (e-mailem) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66492) (66500) (66501) (66508)

SVS nařizovala, nařizuje a nařizovat bude.
Jen škoda že nebyla nařízena karanténa na ten převoz před léty přes celou
širou Rus.
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66509


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(82.99.171.68) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66492) (66500) (66501)

Tak jak jsem dopadl? Prospěl jsem a mohu si včely nechat, nebo je mám
odevzdat na obecním úřadu?
VP
-----------------------

Já jako zastánce názoru že chovatel má být způsobilý se o včely ale i další starat sám bez kontrolování a nařizování nemám problém s tím že vím jak to udělat a věřím že i další a vy také.

Ale jsme v systému kde je včelaři nařizováno co má kdy dělat.

Takže otázka zněla Je NAŘÍZENO fumigovat při nátěru?

A opravdu nejde o humor, jde o tragédii.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66508


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

StandaPe (217.117.209.107) --- 24. 3. 2015

Schválené VLP například:modernivcelar.eu/media/včely_ VLP_VP a VTP.doc
Nebo stačí zadat do vyhledávače VLP_vcely a máš to černé na bílém. Žádná záhada.
Skutečnost, ale je, že ve spolkovém časopisu by se to v příloze dalo také uveřejnit i s metodikou nebo lépe technologickým postupem aplikace, místo těch nápadů, jak ještě více sešněrovat jednání pobočných spolků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66507


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

StandaPe (217.117.209.107) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66492) (66500)

Postup při jarním ošetření plodu je již mnoho let znám. Vypracoval ho sám velký guru přes kleštíka ing. Veselý. Nátěr plodu do 10 dm2 a nejlépe ten samý den provést fumigaci Varidolem. Co je na tom nepochopitelného?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66506


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

StandaPe (217.117.209.107) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66492) (66500) (66501)

Kdo chce pěstovat rezistenci vůči Varidolu, tak ať fumiguje v únoru bez nátěru plodu. Ale je to nezodpovědné vůči ostatnícm chovatelům. Kdo chce kleštíka hubit dodržuje stanovené postupy pro aplikaci léčiv. Lidová tvořivost se v tomto případě po pár letech vrátí v malé účinnosti současných VLP. Chce to velmi velkou opatrnost v používání všech VLP. Ono to samé platí o lécích u lidí, používat vše s předběžnou opatrností.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66505


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

StandaPe (217.117.209.107) --- 24. 3. 2015
Seznam VLP

Mystifikace, že když je nařízeno jarní ošetření včelstev proti kleštíkovi, te je to pouze nátěrem je mylná. K tomuto zákroku je možno použít všechny schválené VLP, samozřejmě se řídit pokyny z příbalových letáků a také sledovat výstupy VÚV Dol. Informací je dostatek, problém je pouze v tom je chtít najít. Jde vybrat a nátěr to být nemusí. Chce to pouze dobře číst a a ne slepě opakovat již vyřčené.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66504


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66494) (66495)

"V sobotu jsem omrkl vcelky,zavickovaneho plod i na 6 ramcich,nekde uz zakladena trubcina.Kdy konecne nekomu z autoru narizeni nateru do 15.4. docvakne,ze vcelstvo je schopno kolem 20.4. se i vyrojit,tudiz nemuze mit k 15.4. mnozstvi plodu splnujici podminky nateru???Ktery blazen by si ted doslova zmrzacil vcely vyrezanim nadbytecneho zavickovaneho plodu?Zadna zima letos nebyla,vcely poletuji od ledna,ale SVS a svazovi naseptavaci se probudi koncem brezna....JosPr."
Není mi jasné, co se tady řeší. kdo chce nebo musí dělat nátěr plodu, musí to vědět ještě tehdy, když je sníh. Potom, pokud má hodně silné včely, musí to dělat někdy hned po prvním proletu, pokud má hodně slabé včely, klidně to může dělat i nyní.
Případně, jak už tady někdo napsal předtím, je rozdíl, když má včely někde u Dyje u Znojma nebo někde 600 m vysoko na severu Jeseníků nebo Beskyd. tam je dens ještě skutečně sníh.
Problém je akorát mít v té době k dispozici léčivo a to je dnes stále ještě problém místních ZO. Ty musí mít buďto zásoby léčiva z minulého roku nebo musí objednat léčivo už někdy v únoru.
Ostatně se zásobami léčiva pro nátěr nemůže být problém, dává se 5 kapek M1AER na 50 ml vody a toto stačí tak na nátěr 10 dm2 plodu. V lahvičce je 2.5 mililitru, což by mělo být 90 - 100 kapek, což by mělo být na nátěr tak 200 dm 2 plodu, což pokud se nátěr dělá ve správnou dobu, je na nejméně 100 včelstev. A následná fumigace s varidolem - Amitraz je potom běžná fumigace stejná jako na podzim.
tudíž pro běžnou ZO, která má takových 200 - 400 včelstev, stačí 1 - 2 lahvičky M1AER a odhadem 3 - 6 lahviček Varidol. Tudíž úplně zanedbatelné množství.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66503


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 24. 3. 2015
Re: rybiz (66499)

"Pekne zdravim, nevite jak je na tom rybiz s pylem a nektarem? Haragsim o
nem nic nepise...."
Je to dobrý podpůrný zdroj pylu i nektaru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66502


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Potu?ník Václav (e-mailem) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66492) (66500)

Víte pane Jiruš, Vaše dříve velmi trefné glosy jsem obdivoval. V současné
době Vám humor už nejde tak snadno. Zkuste se nad stav včelařství v zemích
českých a moravských trochu povznést. Moji rodiče říkávali. Rozčilovat se je
nejen zbytečné, ale navíc to ještě škodí vlastnímu zdraví.

A teď k Vaší záludné otázce:
> Kontrolní otázka - stačí nátěr nebo je nařízena i fumigace?
Protože máme roztoče na včelách a na zavíčkovaném plodu, je potřeba bojovat
na obou frontách. Nátěr i fumigace. Ale to píšu tak, jak to mám nastudované
z knih, nátěr jsem ještě za těch padesát let, co se kolem včel motám,
nedělal. Letos jsem fumigoval, poprvé v předjaří, 18.2. po proletu, plod
jsem nalezl pouze nezavíčkovaný. Fumigoval jsem ze dvou důvodů. Dá se
očekávat, že bude větší reinvaze a každý VD na startu sezony se počítá.
Druhý důvod byl ten, že jsem předpokládal, že SVS po úhynech ošetření
nařídí. Apiguard bych nepoužil, protože ta vůně do mého medu nepatří. Na
nátěr plus fumigaci je pozdě. Zbývá KM, asi formidol do podmetu, možná jen
půl desky a za 14 dnů druhá polovina.

Tak jak jsem dopadl? Prospěl jsem a mohu si včely nechat, nebo je mám
odevzdat na obecním úřadu?
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66501


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(82.99.171.68) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66492)

Potužník V.:
Odpovím si sám, jen nevím zda správně:
------

Je to tak, neexistuje žádný seznam od SVS ve kterém by se včelař jednoduše zorientoval.

Současné "propojení" asi 5 neúplných dokumentů je taková malá typická česká podpora včelařů, kterým se prý všechno musí polopaticky nařídit, nadiktovat a předepsat.
Protože pokud by se jen jednoduše vydal seznam oficiálních metodik postupů a doporučení, tak by to včelaři nepochopili a nevěděli co mají kdy dělat.

Takže se zřejmě v této chvíli provádí plošný test inteligence včelařů, pokud projdou, budou třeba prohlášeni za svéprávné a schopné se starat samostatně o včely..

Takže vzhůru k testům a studovat a hledat češení.

Datum odevzdání písemek 15.4.

Kontrolní otázka - pokud se nerozhodnu třeba pro Apiguard, stačí nátěr nebo je nařízena i fumigace?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66500


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jeĹžek obecnĂ˝ (e-mailem) --- 24. 3. 2015
rybiz

Pekne zdravim, nevite jak je na tom rybiz s pylem a nektarem? Haragsim o
nem nic nepise....

petr j.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66499


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Potu?ník Václav (e-mailem) --- 24. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66494) (66495)

> doslova zmrzacil vcely vyrezanim nadbytecneho zavickovaneho plodu?

Přesně tak, v naší organizaci jsme těm, kteří předjarní ošetření dobrovolně
neřešili do 20. února při letošním oteplení, doporučili použít formidol,
kterého mají určitou rezervu, po zkušenosti z roku 2012.

Já bych viděl jako optimální, aby SVS dala varianty A, B, C dopředu a včelař
by podle situace a počasí mohl reagovat. Vždyť výsledky měli a to že jsou
úhyny, věděl koncem února snad každý.

A hlavně aby se SVS a VÚVč také zabývaly případy, kdy mezi úhyny 0 procent a
100 procent je vzdálenost půl kilometru. Také i jeden včelař, jedna
metodika, stejné léčení a převládající vítr fouká z oblasti s úhyny k
oblasti kde nejsou. Jen zemědělské plodiny jsou jiné. Místo toho v posledním
včelařství čtu o zapalování gabonů.
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66498


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PetrZ (193.17.251.17) --- 23. 3. 2015
Re: Léčivo (66489)

Dobrý den,
léčivo si můžete objednat i sami, tedy ZO, přímo v Dole. Zde však obdržíte léčivo v ceně 100% a pokud chcete dotaci na léčivo, musíte si ji uplatnit sami společně s žádostí o dotaci za léčení aerosolem. Pokud si léčivo objednáte přes okres, obdržíte léčivo již v ceně 30% celkové částky. Okres však může do Dolu zaslat max. 3 objednávky. Další by měl za 100% ceny a musel by podstoupit to samé, jak jsem psal výše, tj. požádat zpětně o dotaci. Pokud objednáváte Varidol nebo M-1 AER, musí být objednávka za ZO nebo okres potvrzena veterinářem. Na Formidol potvrzení veterináře nepotřebujete.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66497


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 23. 3. 2015
Re: Seznam VLP

Uvědom si, že někde v tu dobu leží sníh To nařízení je všeobecné, nemůže
řešit jednotlivé místní odlišnosti. Vem si rozdíly jen našeho kraje. Haná a
Praděd.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: JosPr <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 23. 3. 2015 19:29:53
Předmět: Re: Seznam VLP

"V sobotu jsem omrkl vcelky,zavickovaneho plod i na 6 ramcich,nekde uz
zakladena trubcina.Kdy konecne nekomu z autoru narizeni nateru do 15.4.
docvakne,ze vcelstvo je schopno kolem 20.4. se i vyrojit,tudiz nemuze mit k
15.4. mnozstvi plodu splnujici podminky nateru???Ktery blazen by si ted
doslova zmrzacil vcely vyrezanim nadbytecneho zavickovaneho plodu?Zadna
zima letos nebyla,vcely poletuji od ledna,ale SVS a svazovi naseptavaci se
probudi koncem brezna....JosPr."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66496


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (217.77.165.45) --- 23. 3. 2015
Re: Seznam VLP (66494)

V sobotu jsem omrkl vcelky,zavickovaneho plod i na 6 ramcich,nekde uz zakladena trubcina.Kdy konecne nekomu z autoru narizeni nateru do 15.4. docvakne,ze vcelstvo je schopno kolem 20.4. se i vyrojit,tudiz nemuze mit k 15.4. mnozstvi plodu splnujici podminky nateru???Ktery blazen by si ted doslova zmrzacil vcely vyrezanim nadbytecneho zavickovaneho plodu?Zadna zima letos nebyla,vcely poletuji od ledna,ale SVS a svazovi naseptavaci se probudi koncem brezna....JosPr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66495


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 23. 3. 2015
Re: Seznam VLP

aktuální jsou jen krajské, celostátní je všeobecné.


---------- Původní zpráva ----------
Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz>
Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 23. 3. 2015 13:43:20
Předmět: Seznam VLP

"Zdravím,
je vyhlášeno MVO na varoázu, ale nikde nevidím aktuální VLP. Jen přílohu k
MVO z roku 2013 a navíc jen krajskou. Ví někdo odkaz na aktuální celostátní
platný dokument? Děkuji.

V této době asi nic jiného než kyselina mravenčí nepřipadá do úvahy, protože

plocha plodu přesahuje přípustnou plochu pro nátěr M1 mnohonásobně. Nepíšu
to za sebe, já to řešil 18.2.
VP"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66494


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PotuĹžnĂ­k VĂĄclav (e-mailem) --- 23. 3. 2015
Re: Seznam VLP

a srozumitelněji:
http://www.beedol.cz/nase_produkty/leky/
VP

----- Original Message -----
From: "Potužník Václav" <vpkt/=/centrum.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, March 23, 2015 2:08 PM
Subject: Re: Seznam VLP


> Odpovím si sám, jen nevím zda správně:
>
>
> http://www.uskvbl.cz/cs/registrace-a-schvalovani/registrace-vlp/seznam-vlp/registrovane-vnitrostatnim-postupem-a-mrpdcp?tmpl=component&print=1&page=
>
> http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/html/alfvreg.htm.txt
>
> http://www.uskvbl.cz/cs/registrace-a-schvalovani/registrace-vlp/seznam-vlp/soubeznydovozmenu?tmpl=component&print=1&page=
>
> __________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 11362
> (20150323) __________
>
> Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus.
>
> http://www.eset.cz
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66493


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PotuĹžnĂ­k VĂĄclav (e-mailem) --- 23. 3. 2015
Re: Seznam VLP

Odpovím si sám, jen nevím zda správně:


http://www.uskvbl.cz/cs/registrace-a-schvalovani/registrace-vlp/seznam-vlp/registrovane-vnitrostatnim-postupem-a-mrpdcp?tmpl=component&print=1&page=

http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/html/alfvreg.htm.txt

http://www.uskvbl.cz/cs/registrace-a-schvalovani/registrace-vlp/seznam-vlp/soubeznydovozmenu?tmpl=component&print=1&page=

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66492


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PotuĹžnĂ­k VĂĄclav (e-mailem) --- 23. 3. 2015
Seznam VLP

Zdravím,
je vyhlášeno MVO na varoázu, ale nikde nevidím aktuální VLP. Jen přílohu k
MVO z roku 2013 a navíc jen krajskou. Ví někdo odkaz na aktuální celostátní
platný dokument? Děkuji.

V této době asi nic jiného než kyselina mravenčí nepřipadá do úvahy, protože
plocha plodu přesahuje přípustnou plochu pro nátěr M1 mnohonásobně. Nepíšu
to za sebe, já to řešil 18.2.
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66491


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 23. 3. 2015
Re:

Včelstva mám na teplou stavbu očka mám v zimě zavřená, utepleni 3 cm
polistyren a víko Standa


---------- Původní zpráva ----------

Od: Potužník Václav <vpkt/=/centrum.cz>

Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 22. 3. 2015 22:29:31

Předmět: Re:


"> TY SNAD KLADLI TÉMĚŘ POŘÁD. Standa

Zeptám se, byly na studenou, nebo teplou stavbu? Očka otevřená měly? Pokud

ano, kde? Uteplení stropu bylo jaké?Abych jen nevyzvídal, já při prohlídce před zakrmením uspořádám plod a

pyl do horního nástavku, do spodního dám pěkné souše po vytočení, hlavně ty,


které nešly dobře vytočit (melicitoza) a krmím podle kalendáře zprvu 2,5 kg

cukru na "okurčák", později 3 kg na dávku, jednou za týden, vyjímečně

dvakrát, nebo dvě láhve. Podle toho, kolik zůstane v úlu medu a od kdy se

krmí, dostanou 5 až 20 kg cukru. Matka klade většinou v horním nástavku a

včely postupně zvětšují věnce zásob a plod stlačují k spodní loučce horního

rámku. Pokud mají pořebu mít více plodu, matka zaklade i část dolního rámku.


Pozoruji (teplá stavba bez oček), že zimní hrozen (který v zimě 2013/14

některá včelstva vůbec nevytvořila) se rozvolňuje spíše dolů (válec) a ne do


všech stran (koule)A pár slov o včelsvu, které plodovalo mnohem víc než ostatní. Mám

pojízdnou váhu a protože začalo mít v loňském předjaří velkou spotřebu,

raději jsem jim chtěl dát láhev roztoku, pro jistotu. A než jim dám prázdný

nástavek a roztok tak si je zvážím a bylo mě jasné, co se stalo. Včelstvo

uhynulo. Při rozebrání jsem zjistil příčinu. Necelých 8 kg pylu. Za podzim

proplodovaly cca 14 kg zásob a přinesly cca 6 kg pylu. Ani váha mě

nepomohla. Plánoval jsem je zrušit - rozebrat na oddělky a matku utratit

nebo darovat, pokud by ji někdo z okolí chtěl. Tak do oddělků šel alespoň

ten pyl. V předchozím roce plodu snad dvojnásobně, letová aktivita

srovnatelná a medu polovina proti ostatním.

VP"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66490


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J. (217.197.144.226) --- 23. 3. 2015
Léčivo

Prosím, můžete mi napsat, jak ve vaší ZO objednáváte léčivo (varidol, formidol)? Musí to jít přes OO kvůli dotacím? Mě se zdá, že cesta přes OO je komplikovaná a nepružná. Momentálně máme léčit (celý okres) a nemáme čím. V naší ZO byl zimní úhyn 3,4% (dle CIS) a počet nulových vzorků nad 30%.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66489


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Potu?ník Václav (e-mailem) --- 22. 3. 2015
Re: (66486)

> Po natření plodu dojde k jeho ...

Plod se normálně se vylíhne.
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66488


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PotuĹžnĂ­k VĂĄclav (e-mailem) --- 22. 3. 2015
Re:

> TY SNAD KLADLI TÉMĚŘ POŘÁD. Standa
Zeptám se, byly na studenou, nebo teplou stavbu? Očka otevřená měly? Pokud
ano, kde? Uteplení stropu bylo jaké?

Abych jen nevyzvídal, já při prohlídce před zakrmením uspořádám plod a
pyl do horního nástavku, do spodního dám pěkné souše po vytočení, hlavně ty,
které nešly dobře vytočit (melicitoza) a krmím podle kalendáře zprvu 2,5 kg
cukru na "okurčák", později 3 kg na dávku, jednou za týden, vyjímečně
dvakrát, nebo dvě láhve. Podle toho, kolik zůstane v úlu medu a od kdy se
krmí, dostanou 5 až 20 kg cukru. Matka klade většinou v horním nástavku a
včely postupně zvětšují věnce zásob a plod stlačují k spodní loučce horního
rámku. Pokud mají pořebu mít více plodu, matka zaklade i část dolního rámku.
Pozoruji (teplá stavba bez oček), že zimní hrozen (který v zimě 2013/14
některá včelstva vůbec nevytvořila) se rozvolňuje spíše dolů (válec) a ne do
všech stran (koule)

A pár slov o včelsvu, které plodovalo mnohem víc než ostatní. Mám
pojízdnou váhu a protože začalo mít v loňském předjaří velkou spotřebu,
raději jsem jim chtěl dát láhev roztoku, pro jistotu. A než jim dám prázdný
nástavek a roztok tak si je zvážím a bylo mě jasné, co se stalo. Včelstvo
uhynulo. Při rozebrání jsem zjistil příčinu. Necelých 8 kg pylu. Za podzim
proplodovaly cca 14 kg zásob a přinesly cca 6 kg pylu. Ani váha mě
nepomohla. Plánoval jsem je zrušit - rozebrat na oddělky a matku utratit
nebo darovat, pokud by ji někdo z okolí chtěl. Tak do oddělků šel alespoň
ten pyl. V předchozím roce plodu snad dvojnásobně, letová aktivita
srovnatelná a medu polovina proti ostatním.
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66487


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nováček (95.80.216.228) --- 22. 3. 2015

Zdravím všechny,
mám asi hloupý dotaz, ale nedá mi to. Po natření plodu dojde k jeho vynošení, poškození plodu, nebo se plodu nic nestane a normálně se vylíhne. V návodu k léčivu je že je to neškodné, ale někdo tvrdí, že včely natřený plod vynosí, nebo aspoň nějakou část v určitém stadiu....
díky za názory

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66486


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 22. 3. 2015
Re: (66481)

"Pepane to beru ale proč jen ty jedny a to jich takto silných mám víc. Standa"
To je právě ten přírodní rozptyl. 50 x to udělají stejně nebo 50 včelstev to udělá stejně a po padesáté prvé to udělají úplně jinak.
Možná byla chyba, že byly silnější než ostatní včely nebo si uložily nad sebe o 30 - 60 deka zásob méně než jiné. Moje zkušenosti jsou takové, že snadno přenášejí pouze nezavíčkované zásoby. Aby přenesly i zavíčkované zásoby, musí být poměrně teplo, nad 15 st C a ani tehdy to není jisté. Pokud měly pod sebou pás čistých vybraných buněk a zásoby byly ještě níž, stačilo v zimě nejspíš , když jim zásoby nahoře došly na začátku cca 3 týdenního období, kdy ani jeden den nebylo přes poledne teplo nad 10 - 15 st C. Zhruba 3 týdny totiž trvá, než zimní chumáč úplně vyhladoví, spotřebuje zásoby z volátek a včely začnou hynout. Možná stačilo v to kritické období jim dát 10 - 20 deka medocukrového těsta na loučky....když už ne přehazovat nástavky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66485


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 22. 3. 2015
Re: Změna? (66468)

I teď se to týká všech včelstev ve vyjmenovaných okresech mimo těch, kde je
nula. (Článek 3)
Petr.

-----Původní zpráva-----
From: Brenner
Sent: Saturday, March 21, 2015 4:47 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Změna?

Už začínám být docela namíchnutý anebo jsem úplně blbej... Podle mě bylo to
nařízení SVS změněno... Když jsem ho četl předevčírem, tak se to týkalo
všech včelstev, kromě těch stanovišť, kde byl roztoč ve vzorku 0... Teď už
je to skutečně tak, že se to týká jen přemisťování včelstev... Přitom je to
pořád stejné č.j.

Všiml si té změny ještě někdo?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66484


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(88.101.45.181) --- 22. 3. 2015
Zimní měl neupravovat a nepresivat. (66475) (66476)

1) Všem chovatelům včel se při odběrech směsných vzorků veškeré zimní měli podle MKZ pod kódem: EpM 300 VARROÁZA – VyLa (PV) zakazuje jakkoliv tyto vzorky upravovat. Povoluje se:

a) ze vzorku odstranit všechny mrtvé včely,
b) vzorek před odevzdáním vysušit.


---------

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66483


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 22. 3. 2015
Re:

asi měli na podzim větší spotřebu třebas kvůli mladé matce a je to hotové.
Teť na jaře je zase důležité aby byly nahoře a zásob co zbyly měli po sebou.
Uvolňování spodních plástů tak imituje snůšku i za špatných podmínek.
Zvláště když se včelám rozškrábou.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: Blažena Dvořáková <bl.dvorakova/=/email.cz>
Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 22. 3. 2015 14:57:48
Předmět: Re:

"Pepane to beru ale proč jen ty jedny a to jich takto silných mám víc.
Standa


---------- Původní zpráva ----------

Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz

Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 22. 3. 2015 14:53:14

Předmět: Re:


"Chyba byla právě v tom, že byly nad zásobami. V zimě je nahoru přenášet

nikdy nebudou. To je přírodní zákon. Včely se chovají tak že zásoby ukládají

nad sebe a s plodem během roku postupují dolů kde jsou na konci léta. Takže

to pak vypadá tak že nahoře mají květové medy a pod nimi medovicové. Ty

medovicové použijí na výchovu zimní generace a na zimu jim zůstane ten

květový a to se opakuje. Když jim včelař zásoby odebere tak si musí dát

pozor při krmení aby matka byla dole a včely nosily zásoby nad sebe. Ve

vašem případě stačilo ty nástavky v zimě přehodit.pepan

---------- Původní zpráva ----------

Od: Blažena Dvořáková <bl.dvorakova/=/email.cz>

Komu: vcely/=/v.or.cz

Datum: 22. 3. 2015 12:07:21

Předmět: Re:"Příteli , rád bych s tebou souhlasil ale pokus se mi vysvětlit, Včely na 3

bednách, nakrmeny po točení a to jsem tu měl svazenku která mě dala asi 12

kg . Vzdálenost 3 - 4 km. Padli hladem a když jsem je vysipal tak na

podložce asi 2 litry včel . Vhorní bedně 8 litrový kbelík včel . Vrámcích

ani bunka zásob. Bedna prostřední plná zásob, asi 15 kg. Kdyby byla tvrdá

zima tak se nedivím že neslezli. tAKOVÁTO ZIMA , TY SNAD KLADLI TÉMĚŘ POŘÁD.

Standa

---------- Původní zpráva ----------Od: e-mail/=/nezadanKomu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>Datum: 21. 3. 2015 21:46:13Předmět:

"cauky mam podobny názor jako kolicek ted je uplmej mesmysl natirat včelstvamají i 4 zavickovany plasty plodu a nesmysl to ted vyřezávat.ma se lecit vsezone spravne.jak ja s 30 vcelstvi mohu mit 17 roztocu a stanoviste ode me300 metru 10 vcel 98 rostocu tak kde je chyba nevim.jinak co taky vim zdoslechu tak dost vcelaru ma ztraty taky diky tomu ze nakrmily svých 13kilo cukru na zimu a ted placou poněvadž v podleti nebylo co nosit a nazimu tech 13 nestacilo.a ted to svadi na roztoce a viry a cekaji od státuze dostanou nakou dotaci na obnovu.ja to nechapu ale opravdu sem se stimsetkal.pha vychod oblast vcelareni""""

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66482


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 22. 3. 2015
Re:

Pepane to beru ale proč jen ty jedny a to jich takto silných mám víc. Standa


---------- Původní zpráva ----------

Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz

Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 22. 3. 2015 14:53:14

Předmět: Re:


"Chyba byla právě v tom, že byly nad zásobami. V zimě je nahoru přenášet

nikdy nebudou. To je přírodní zákon. Včely se chovají tak že zásoby ukládají

nad sebe a s plodem během roku postupují dolů kde jsou na konci léta. Takže

to pak vypadá tak že nahoře mají květové medy a pod nimi medovicové. Ty

medovicové použijí na výchovu zimní generace a na zimu jim zůstane ten

květový a to se opakuje. Když jim včelař zásoby odebere tak si musí dát

pozor při krmení aby matka byla dole a včely nosily zásoby nad sebe. Ve

vašem případě stačilo ty nástavky v zimě přehodit.pepan

---------- Původní zpráva ----------

Od: Blažena Dvořáková <bl.dvorakova/=/email.cz>

Komu: vcely/=/v.or.cz

Datum: 22. 3. 2015 12:07:21

Předmět: Re:"Příteli , rád bych s tebou souhlasil ale pokus se mi vysvětlit, Včely na 3

bednách, nakrmeny po točení a to jsem tu měl svazenku která mě dala asi 12

kg . Vzdálenost 3 - 4 km. Padli hladem a když jsem je vysipal tak na

podložce asi 2 litry včel . Vhorní bedně 8 litrový kbelík včel . Vrámcích

ani bunka zásob. Bedna prostřední plná zásob, asi 15 kg. Kdyby byla tvrdá

zima tak se nedivím že neslezli. tAKOVÁTO ZIMA , TY SNAD KLADLI TÉMĚŘ POŘÁD.

Standa

---------- Původní zpráva ----------Od: e-mail/=/nezadanKomu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>Datum: 21. 3. 2015 21:46:13Předmět:

"cauky mam podobny názor jako kolicek ted je uplmej mesmysl natirat včelstvamají i 4 zavickovany plasty plodu a nesmysl to ted vyřezávat.ma se lecit vsezone spravne.jak ja s 30 vcelstvi mohu mit 17 roztocu a stanoviste ode me300 metru 10 vcel 98 rostocu tak kde je chyba nevim.jinak co taky vim zdoslechu tak dost vcelaru ma ztraty taky diky tomu ze nakrmily svých 13kilo cukru na zimu a ted placou poněvadž v podleti nebylo co nosit a nazimu tech 13 nestacilo.a ted to svadi na roztoce a viry a cekaji od státuze dostanou nakou dotaci na obnovu.ja to nechapu ale opravdu sem se stimsetkal.pha vychod oblast vcelareni"""

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66481


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 22. 3. 2015
Re:

Chyba byla právě v tom, že byly nad zásobami. V zimě je nahoru přenášet
nikdy nebudou. To je přírodní zákon. Včely se chovají tak že zásoby ukládají
nad sebe a s plodem během roku postupují dolů kde jsou na konci léta. Takže
to pak vypadá tak že nahoře mají květové medy a pod nimi medovicové. Ty
medovicové použijí na výchovu zimní generace a na zimu jim zůstane ten
květový a to se opakuje. Když jim včelař zásoby odebere tak si musí dát
pozor při krmení aby matka byla dole a včely nosily zásoby nad sebe. Ve
vašem případě stačilo ty nástavky v zimě přehodit.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: Blažena Dvořáková <bl.dvorakova/=/email.cz>
Komu: vcely/=/v.or.cz
Datum: 22. 3. 2015 12:07:21
Předmět: Re:

"Příteli , rád bych s tebou souhlasil ale pokus se mi vysvětlit, Včely na 3
bednách, nakrmeny po točení a to jsem tu měl svazenku která mě dala asi 12
kg . Vzdálenost 3 - 4 km. Padli hladem a když jsem je vysipal tak na
podložce asi 2 litry včel . Vhorní bedně 8 litrový kbelík včel . Vrámcích
ani bunka zásob. Bedna prostřední plná zásob, asi 15 kg. Kdyby byla tvrdá
zima tak se nedivím že neslezli. tAKOVÁTO ZIMA , TY SNAD KLADLI TÉMĚŘ POŘÁD.
Standa


---------- Původní zpráva ----------

Od: e-mail/=/nezadan

Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 21. 3. 2015 21:46:13

Předmět:


"cauky mam podobny názor jako kolicek ted je uplmej mesmysl natirat včelstva

mají i 4 zavickovany plasty plodu a nesmysl to ted vyřezávat.ma se lecit v

sezone spravne.jak ja s 30 vcelstvi mohu mit 17 roztocu a stanoviste ode me

300 metru 10 vcel 98 rostocu tak kde je chyba nevim.jinak co taky vim z

doslechu tak dost vcelaru ma ztraty taky diky tomu ze nakrmily svých 13

kilo cukru na zimu a ted placou poněvadž v podleti nebylo co nosit a na

zimu tech 13 nestacilo.a ted to svadi na roztoce a viry a cekaji od státu

ze dostanou nakou dotaci na obnovu.ja to nechapu ale opravdu sem se stim

setkal.

pha vychod oblast vcelareni""

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66480


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 22. 3. 2015
Re: (66475)

Příteli , rád bych s tebou souhlasil ale pokus se mi vysvětlit, Včely na 3
bednách, nakrmeny po točení a to jsem tu měl svazenku která mě dala asi 12
kg . Vzdálenost 3 - 4 km. Padli hladem a když jsem je vysipal tak na
podložce asi 2 litry včel . Vhorní bedně 8 litrový kbelík včel . Vrámcích
ani bunka zásob. Bedna prostřední plná zásob, asi 15 kg. Kdyby byla tvrdá
zima tak se nedivím že neslezli. tAKOVÁTO ZIMA , TY SNAD KLADLI TÉMĚŘ POŘÁD.
Standa


---------- Původní zpráva ----------

Od: e-mail/=/nezadan

Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>

Datum: 21. 3. 2015 21:46:13

Předmět:


"cauky mam podobny názor jako kolicek ted je uplmej mesmysl natirat včelstva

mají i 4 zavickovany plasty plodu a nesmysl to ted vyřezávat.ma se lecit v

sezone spravne.jak ja s 30 vcelstvi mohu mit 17 roztocu a stanoviste ode me

300 metru 10 vcel 98 rostocu tak kde je chyba nevim.jinak co taky vim z

doslechu tak dost vcelaru ma ztraty taky diky tomu ze nakrmily svých 13

kilo cukru na zimu a ted placou poněvadž v podleti nebylo co nosit a na

zimu tech 13 nestacilo.a ted to svadi na roztoce a viry a cekaji od státu

ze dostanou nakou dotaci na obnovu.ja to nechapu ale opravdu sem se stim

setkal.

pha vychod oblast vcelareni"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66479


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 22. 3. 2015
nátěr plodu pozdě Re: (66475)

"cauky mam podobny názor jako kolicek ted je uplmej mesmysl natirat včelstva mají i 4 zavickovany plasty plodu a nesmysl to ted vyřezávat.ma se lecit v sezone spravne.jak ja s 30 vcelstvi mohu mit 17 roztocu a stanoviste ode me 300 metru 10 vcel 98 rostocu tak kde je chyba nevim.jinak co taky vim z doslechu tak dost vcelaru ma ztraty taky diky tomu ze nakrmily svých 13 kilo cukru na zimu a ted placou poněvadž v podleti nebylo co nosit a na zimu tech 13 nestacilo.a ted to svadi na roztoce a viry a cekaji od státu ze dostanou nakou dotaci na obnovu.ja to nechapu ale opravdu sem se stim setkal."
Nestěžujte si na veterinu, ale na ty, co mají na starosti obstaravání léčiva. Léčivo mělo být k dispozici hned po roztání sněhu při prvním teplém dni někdy na začátku března. Pokud jste věděli, že včely vyzimovaly tak silné a takhle se rozplodují, dávno jste měli řvát po těch, co to mají na starosti.
Teď už je pozdě bycha honit, když je ve včelách tolik plodu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66478


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 22. 3. 2015
Re: (66453)

"Na druhou stranu, když tady čtu jak někdo krmí ještě v listopadu a v prosinci, když nemrzne spojuje včely. Tak bych řekl, dobře že to takovým lidem chcípe. Ono to chce dát včelám taky klid a ne do toho lez za každou cenu. Trochu to chce přemýšlet a nebýt jen MEDAŘ. "
Až na to, že "soudruzi" ze ZO, kteří dozajista nakrmili v červenci až začátku srpna, měli už v listopadu, kdy já jsem ještě krmil zřejmě všechny včelstva, prázdné úly.
A na schůzi potom blábolili o zlých zemědělcích, kteří jim přes řepku otrávili včely.
A nyní to vypadá, že některé oblasti naší ZO jsou úplně odvčeleny.
Včera jsem využil ještě teplého počasí a natíral plod.
a.
Mimochodem, k tomu spojování, pokud se to má dělat rámek po rámku, což je pro nástavkáře pravděpodobně neuskutečnitelné scifi, MUSÍ se to dělat za mrazivého počasí. Ne, když nemrzne. Aby se včelky nerozletěly a nebyly ztraceny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66477


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(89.176.131.132) --- 22. 3. 2015
Re: (66475)

Na -http://eagri.cz/public/web/file/367779/Narizeni_varroaza_SVS_2015_026632_G.pdf
- se uvádí:
NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY
Č. j. SVS/2015/026632-G

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy jako místně a věcně příslušný správní orgán podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. c) zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanoveními § 54 odst. 2 písm. a) a § 131 a násl. vyhlášky č. 299/2003 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka, nařizuje k tlumení a zamezení šíření varroázy včel tato
mimořádná veterinární opatření:

Čl. 1
Předjarní preventivní ošetření
Všem chovatelům včel se zakazuje přemísťování včel a včelstev do doby provedení předjarního preventivního ošetření podle Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2015, zveřejněné na internetových stránkách Státní veterinární správy a ve Věstníku Ministerstva zemědělství ČR pod č. j.: 72403/2014-MZE-17212 ze dne 12. listopadu 2014 (dále jen „MKZ“) pod kódem: ExM 310 Varroáza – O (předjarní preventivní ošetření).

Čl. 2
Letní preventivní ošetření
Všem chovatelům včel, kteří provedou letní preventivní ošetření podle MKZ pod kódem: ExM 320 Varroáza – O (letní preventivní ošetření) se nařizuje provést toto ošetření nejpozději do deseti dnů po posledním vytočení medu.

Čl. 3
Vyhodnocení extenzity varroázy
(1) Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy stanovuje k provedení ošetření včelstev na všech stanovištích podle MKZ pod kódem: ExM 310 Varroáza – O (předjarní preventivní ošetření) katastrální území všech obcí v okresech: Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Příbram, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Rokycany, Tachov, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Žatec, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Česká Lípa, Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Břeclav, Znojmo, Karviná, Ostrava-město, Kroměříž a katastrální území všech městských částí hlavního města Prahy, s výjimkou stanovišť na těchto katastrálních územích, na kterých je výsledek vyšetření směsných vzorků veškeré zimní měli odevzdaných do 15. 2. 2015 nula samiček roztoče varroa destructor.

str. 1 z 3

(2) Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy stanovuje k provedení ošetření včelstev na všech stanovištích podle MKZ pod kódem: ExM 320 Varroáza – O (letní preventivní ošetření) katastrální území všech obcí v okresech Kolín, Praha-východ, České Budějovice, Jindřichův Hradec, Prachatice, Strakonice, Tábor, Domažlice, Klatovy, Plzeň-jih, Plzeň-město, Tachov, Chomutov, Litoměřice, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Jihlava, Pelhřimov, Brno-město a katastrální území všech městských částí hlavního města Prahy.

Čl. 4
Podzimní preventivní ošetření
(1) Všem chovatelům včel se při odběrech směsných vzorků veškeré zimní měli podle MKZ pod kódem: EpM 300 VARROÁZA – VyLa (PV) zakazuje jakkoliv tyto vzorky upravovat. Povoluje se:

a) ze vzorku odstranit všechny mrtvé včely,
b) vzorek před odevzdáním vysušit.
(2) Všem chovatelům včel se při odběrech směsných vzorků veškeré zimní měli podle MKZ pod kódem: EpM 300 VARROÁZA – VyLa (PV) nařizuje předat tyto vzorky k vyšetření

a) státnímu veterinárnímu ústavu,
b) pracovišti místně příslušné krajské veterinární správy Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správy v Praze Státní veterinární správy nebo
c) laboratoři, které vydala Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy povolení k provádění laboratorní činnosti. V tomto případě je chovatel včel povinen předem informovat krajskou veterinární správu Státní veterinární správy nebo Městskou veterinární správu v Praze Státní veterinární správy.

Čl. 5
Sankce
Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z těchto mimořádných veterinárních opatření může správní orgán podle ustanovení § 71 nebo § 72 veterinárního zákona uložit pokutu až do výše:
a) 50 000 Kč, jde-li o fyzickou osobu,
b) 2 000 000 Kč, jde-li o právnickou osobu nebo podnikající fyzickou osobu.

Čl. 6
Společná a závěrečná ustanovení
Toto nařízení Státní veterinární správy nabývá podle ustanovení § 76 odst. 3 písm. b) veterinárního zákona platnosti a účinnosti dnem jeho vyhlášení; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce Ministerstva zemědělství. Vyvěšuje se na úředních deskách ministerstva a krajských úřadů, jejichž území se týká, a zveřejňuje se na internetových stránkách Státní veterinární správy.
str. 2 z 3
V Praze dne 17.03.2015
Doc. MVDr. Milan Malena, Ph.D.
ústřední ředitel Státní veterinární správy
podepsáno elektronicky
Obdrží: Ministerstvo zemědělství ČR
všechny krajské úřady ČR
str. 3 z 3

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66476


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(84.246.166.57) --- 21. 3. 2015

cauky mam podobny názor jako kolicek ted je uplmej mesmysl natirat včelstva mají i 4 zavickovany plasty plodu a nesmysl to ted vyřezávat.ma se lecit v sezone spravne.jak ja s 30 vcelstvi mohu mit 17 roztocu a stanoviste ode me 300 metru 10 vcel 98 rostocu tak kde je chyba nevim.jinak co taky vim z doslechu tak dost vcelaru ma ztraty taky diky tomu ze nakrmily svých 13 kilo cukru na zimu a ted placou poněvadž v podleti nebylo co nosit a na zimu tech 13 nestacilo.a ted to svadi na roztoce a viry a cekaji od státu ze dostanou nakou dotaci na obnovu.ja to nechapu ale opravdu sem se stim setkal.
pha vychod oblast vcelareni

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66475


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Brenner (195.39.39.2) --- 21. 3. 2015

Aha... Omlouvám se, jsem blbej... Máte pravdu... Je to v článku 3...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66474


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kolíček (109.238.42.100) --- 21. 3. 2015
varoa destructor

Zabýváte se v poslední době úhynem včel,kdo za to může,zda špatná technologie , ošetřování včel a nebo viry,které nikdo neviděl,jen se domnívá,že za to mohou.A k tomu zde asi dva odborníci si řekli své.Natírat zavíčkovaný plod koncem března je taky velká vypatlanost,to se zrodilo v mozku někoho,kdo včely viděl z rychlíku.Nechci moc radit, ale myslím si,že včelař,který dodržuje pečlivě návod na
ošetřování svých včel moc úhynů nemá,obvzlášt letos,kdy zima vůbec nebyla. Jinak včely letos využily lísku asi na 50%,ale to neva,začínají kvést další rostliny a ty jsou podstatnější pro nastartování jarního rozvoje včelstev.Očekávám samozřejmě i negativní ohlasy na ten můj krátký příspěvek,jak jinak,u nás by to ani nemohlo být jinak

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66473


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.192.26.250) --- 21. 3. 2015
natírat se musí

Pletete si pojmy, to jsou různé články, článek 1 říká o zákazu přemístovat do přeléčení, článek 3 říká které okres musí plošně natřít - s výjimkou o rotročů stanovišt. Takže závěr plošně. Pak by to bylo namířeno proti kočovníkům.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66472


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Brenner (195.39.39.2) --- 21. 3. 2015

No jo... Ale kde tedy je to nařízení, jehož bych měl být zproštěn? Tím, že to bylo přepsáno, tak platí pouze to, že nátěr se provádí při zjištění 3 a více samiček na včelstvo ve vzorku... To, co je změněno, má i stejné číslo jednací, i stejné datum jako ta Vyhláška, která nařizovala ještě před dvěma dny natřít všechno...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66471


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(89.176.131.132) --- 21. 3. 2015

http://eagri.cz/public/web/file/351185/Metodika_kontroly_zdravi_zvirat_a_narizene_vakcinace_na_rok_2015.pdf

Ve Věstníku MZČR je uvedeno:

EpM300 VARROÁZA – VyLa (PV)
Směsné vzorky veškeré zimní měli od všech včelstev na stanovišti, po nařízeném podzimním preventivním ošetření v předcházejícím roce. Vzorky se odebírají nejdříve 30 dní po posledním vložení ometených a čistých podložek na dna úlů, po provedeném podzimním preventivním ošetření (ExM340) a musí být odevzdány k vyšetření do 15. 2. 2015. Všichni chovatelé včel jsou povinni do 30. 9. 2015 vložit na dna úlů vyjímatelné a čistitelné podložky tak, aby zabraly celou plochu dna úlu.

18. Včely
ExM110 MOR VČELÍHO PLODU – VyLa (BV)
Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli (1 vzorek maximálně od 25 včelstev) minimálně 1x ročně na stanovišti
a) před přemístěním včel nebo včelstev mimo území obce
b) na zimním stanovišti kočovných včelstev

ExM310 VARROÁZA – O (předjarní preventivní ošetření)
Na základě vyhodnocení extenzity varroázy v jednotlivých okresech podle procenta stanovišť bez nálezu roztoče (nulová extenzita) se provede preventivní ošetření u všech včelstev na všech stanovištích, pokud byla zjištěna nulová extenzita u méně než 25 % stanovišť na území okresu. Pokud byla zjištěna nulová extenzita u více než 25 % stanovišť na území okresu, provede se ošetření pouze na stanovištích, kde byl zjištěn nález více než tři samičky Varroa destructor v průměru na jedno včelstvo ze směsných vzorků zimní měli, odebraných do 15. 2. 2015. Ošetření se provede schváleným VLP v souladu s příbalovou
informací nebo VLP schváleným pro klinické testování v souladu s podmínkami jeho použití
pro klinické testování. Toto ošetření musí být provedeno do 15. 4. 2015. Vyhodnocení extenzity varroázy provede ÚVS SVS.

ExM320 VARROÁZA – O (letní preventivní ošetření)
Na základě vyhodnocení extenzity varroázy v jednotlivých okresech podle procenta stanovišť s nálezem více než tři samičky Varroa destructor v průměru na jedno včelstvo ze směsných vzorků zimní měli (vysoká extenzita), odebraných do 15. 2. 2015, se provede ošetření u všech včelstev na všech stanovištích, pokud byla zjištěna vysoká extenzita u více než 25 % stanovišť na území okresu. Ošetření se provede schváleným VLP v souladu s příbalovou informací nebo VLP schváleným pro klinické testování v souladu s podmínkami jeho použití pro klinické testování. Toto ošetření musí být provedeno nejpozději do deseti dnů po osledním odběru medu. Vyhodnocení extenzity varroázy provede ÚVS SVS.

ExM330 VARROÁZA – O (letní preventivní ošetření – kočující včelstva)
Preventivní ošetření všech včelstev, která kočují, se provede po 1. 6. 2015, nejpozději do 14 dnů po každém návratu na stanoviště, evidované v Ústřední evidenci zvířat jedním z VLP v souladu s příbalovou informací nebo VLP schváleným pro klinické testování v souladu s podmínkami jeho použití pro klinické testování.

ExM340 VARROÁZA – O (podzimní preventivní ošetření)
Preventivní ošetření všech včelstev na všech stanovištích, evidovaných v Ústřední evidenci zvířat
a)       přípravkem Varidol 125 mg/ml – roztok k léčebnému ošetření včel 3× v období od 10. října 2015 do 31. prosince 2015 v intervalu 14–21 dnů a z hlediska aplikace v souladu s příbalovou informací k jeho použití nebo
b) jiným VLP pro ošetření včel v souladu s příbalovou informací k jeho použití nebo
c) jiným přípravkem, určeným pro ošetření včel, v souladu s podmínkami jeho použití pro klinické testování

ExM400 NOSEMA – VyLa (PV)
Parazitologické vyšetřeni; vyšetřuje se vzorek 30 včel z každého včelstva na stanovišti, v případě, že se jedná o registrované chovy matek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66470


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 21. 3. 2015
Re: NĂĄtÄ?r plodu Re: (66467)

Ano, ale nepíše se tam nic jako : Včelaři, kteří nehodlají přemisťovat
včelstva, jsou zproštěni povinnosti provést nařízené předjarní ošetření ...
(Vyjadřuji se jen ke znění, a nikoliv "rozumnosti" zmíněné vyhlášky :-) ).
Petr.

-----Původní zpráva-----
From: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Sent: Saturday, March 21, 2015 3:53 PM
To: Včelařská konference
Subject: Re: Nátěr plodu Re:

já tam čtu tohle
cit; Všem chovatelům včel se zakazuje přemísťování včel a včelstev dodoby
provedení předjarního preventivního ošetření

pepan---------- Původní zpráva ----------
Od: Petr Lokvenc <lokvenc.petr/=/volny.cz>
Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 21. 3. 2015 12:17:08
Předmět: Re: Nátěr plodu Re:

"Myslím, že tak to nezní ...
Petr.

-----Původní zpráva-----
From: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Sent: Saturday, March 21, 2015 9:42 AM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Re: Nátěr plodu Re:

Já to pročítal a vyplývá mi z toho, že předjarní ošetření je povinné pro ty
kteří hodlají přemísťovat včelstva.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 20. 3. 2015 15:23:06
Předmět: Re: Nátěr plodu Re:

"Ono o nátěru plodu a následné fumigaci se dá diskutovat dlouho a každý
dojde k jinému výsledku.

--------------

A nebo si přečte pořádně co nařídila SVS a vybere si. Nátěr NENÍ povinný,
povinné je předjarní ošetření - jsou tři možnosti.

Karel"="=

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66469


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Brenner (195.39.39.2) --- 21. 3. 2015
Změna?

Už začínám být docela namíchnutý anebo jsem úplně blbej... Podle mě bylo to nařízení SVS změněno... Když jsem ho četl předevčírem, tak se to týkalo všech včelstev, kromě těch stanovišť, kde byl roztoč ve vzorku 0... Teď už je to skutečně tak, že se to týká jen přemisťování včelstev... Přitom je to pořád stejné č.j.

Všiml si té změny ještě někdo?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66468


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 3. 2015
Re: NĂĄtÄ?r plodu Re:

já tam čtu tohle
cit; Všem chovatelům včel se zakazuje přemísťování včel a včelstev dodoby
provedení předjarního preventivního ošetření

pepan---------- Původní zpráva ----------
Od: Petr Lokvenc <lokvenc.petr/=/volny.cz>
Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 21. 3. 2015 12:17:08
Předmět: Re: Nátěr plodu Re:

"Myslím, že tak to nezní ...
Petr.

-----Původní zpráva-----
From: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Sent: Saturday, March 21, 2015 9:42 AM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Re: Nátěr plodu Re:

Já to pročítal a vyplývá mi z toho, že předjarní ošetření je povinné pro ty
kteří hodlají přemísťovat včelstva.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 20. 3. 2015 15:23:06
Předmět: Re: Nátěr plodu Re:

"Ono o nátěru plodu a následné fumigaci se dá diskutovat dlouho a každý
dojde k jinému výsledku.

--------------

A nebo si přečte pořádně co nařídila SVS a vybere si. Nátěr NENÍ povinný,
povinné je předjarní ošetření - jsou tři možnosti.

Karel"="

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66467


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(89.176.131.132) --- 21. 3. 2015
Re: NĂĄtÄ?r plodu Re: (66463) (66465)

http://eagri.cz/public/web/file/367779/Narizeni_varroaza_SVS_2015_026632_G.pdf

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66466


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 21. 3. 2015
Re: NĂĄtÄ?r plodu Re: (66463)

Myslím, že tak to nezní ...
Petr.

-----Původní zpráva-----
From: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Sent: Saturday, March 21, 2015 9:42 AM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Re: Nátěr plodu Re:

Já to pročítal a vyplývá mi z toho, že předjarní ošetření je povinné pro ty
kteří hodlají přemísťovat včelstva.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 20. 3. 2015 15:23:06
Předmět: Re: Nátěr plodu Re:

"Ono o nátěru plodu a následné fumigaci se dá diskutovat dlouho a každý
dojde k jinému výsledku.

--------------

A nebo si přečte pořádně co nařídila SVS a vybere si. Nátěr NENÍ povinný,
povinné je předjarní ošetření - jsou tři možnosti.

Karel"=

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66465


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 3. 2015
Re: (66453)

S tím pozdním krmením máš pravdu. Oni si neuvědomují, že včely musí cukr
(sacharózu) rozložit na jednodušší cukry a to se jim již při nízkých
pozdních teplotách plně nedaří. Sacharóza zůstává tak uložena v buňkách.
Její účinek  v zažívacím traktu je pak podobný účinkům melicitózy a jiných
složitých cukrů.

Pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: běhounek <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 20. 3. 2015 13:38:07
Předmět:

"Dobrý den,
musím s vámi jen souhlasit. To co předvádí VúDol s veterináři je fakt
komedie. Oni 17.3. teprv rozhodnou, že se má natírat. Už vidím jak
velkovčelaři v nížinách koncem března natírají plod. Náš referen si teprv
dneska jede vyzvednou na veterinu do Benešova léčivo. Než to rozdělí co mu
přidělí a ještě dají málo tak je konec března a to když bude teplý rok
dávám mezistěny a v půli dubna medníky. To včelařím 600 m.n.m.
Dol se upnul na varoázu, a to že máte na zimu spad pár roztoču i po léčení.
Po druhém léčení už nic a přitom za úhyny muže roztoč... naštěstí zatím mám
včely všechny, ale dokud není duben tak není vyhráno.
Na druhou stranu, když tady čtu jak někdo krmí ještě v listopadu a v
prosinci, když nemrzne spojuje včely. Tak bych řekl, dobře že to takovým
lidem chcípe. Ono to chce dát včelám taky klid a ne do toho lez za každou
cenu. Trochu to chce přemýšlet a nebýt jen MEDAŘ.
přeji hodně úspěchu v letošní sezoně
Běhounek"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66464


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 21. 3. 2015
Re: NĂĄtÄ?r plodu Re:

Já to pročítal a vyplývá mi z toho, že předjarní ošetření je povinné pro ty
kteří hodlají přemísťovat včelstva.

pepan


---------- Původní zpráva ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 20. 3. 2015 15:23:06
Předmět: Re: Nátěr plodu Re:

"Ono o nátěru plodu a následné fumigaci se dá diskutovat dlouho a každý
dojde k jinému výsledku.

--------------

A nebo si přečte pořádně co nařídila SVS a vybere si. Nátěr NENÍ povinný,
povinné je předjarní ošetření - jsou tři možnosti.

Karel"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66463


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mgr. Blahoslav Melhuba (194.228.20.87) --- 21. 3. 2015
metodika včedlaření přítele Ducháče

Dobrý den,
velmi povšechně jsem se seznámil s metodikou chovu včel přítele Ducháče. Chtěl bych vědět víc, proto bych ocenil zaslání kontaktu na př. Ducháče, popř. podrobnější popis jeho metodiky.
Děkuji moc.
Zdraví
B. Melhuba

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66462


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 66542 příspěvků(zde zobrazeno 81 příspěvků, od č. 66462 do č. 66542)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 80 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu