78114

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


ales molcik (e-mailem) --- 18. 3. 2011
Re: včelí mor a Vysočina


Kdo má 10 na druhou měl by provést důkladnou desinfekci a 100% obnovu díla a může se spor moru zbavit. Je to vyzkoušené a funguje to. To, že někde není ochranné pásmo neznamená, že nákupem včel z této oblasti si mor nedoveze "štastný" nový majitel domů. Často v tom hraje roli jen shoda náhod, že v okolí nebyl žádný kočovník nebo chovatel matek. A na dotaz o vyšetření na mor se nováček dozví " tak se to nedělá". Pokud se bude plošně vyšetřovat, tak si myslím, že stavy klesnou tak na 1/2 až 1/3 ze současného stavu asi 500 tis. Jen se mi to zdá nereálné a to z důvodu, kde by vzalo MZem. tolik peněz na náhradu.> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: v?el? mor a Vyso?ina
> Datum: 18.3.2011 06:08:27
> ----------------------------------------
> Nejde o mor včelího plodu, ale o vyšetření t.zv. infekčního tlaku, ze
> kterého by se klinika mohla časem vyvinout. 10 na druhou bylo letos prý
> "habaděj"/snad 200/ a klinika podle sdělení na poradě SVS v Nasvrkách byla
> i jinde - zjišno při jarní prohlídce. Takže žádna akce navíc není
> zbytešná.Vyhazování peněz je jen otázka názoru.
> -------------
> Jestli Přítel JP neměl na mysli vyhazování peněz za poněkud mizerný výkon
> státní /veterinární/ správy.
> Například že ani ona sama neví, kolik je ohnisek v ČR.
>
> Když by si podle jejich mapky někdo rozhodl nakoupit včely, možná by se pak
> divil, co si přivezl:-)
>
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51227


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (85.70.20.53) --- 18. 3. 2011
Re: včelí mor a Vysočina

AM:
Kdo má 10 na druhou měl by provést důkladnou desinfekci a 100% obnovu díla a může se spor moru zbavit. Je to vyzkoušené a funguje to.
----------
Určitě by měl u sebe zahájit výše uvedené a další, ale nejdůležitějíš zjistit, odku se tam ty spory berou - z nebe ani z jarní rosy nejsou. Takže prozkoumat okolí do 1km, pokud neodhalí zdroj, může mu o být vše platné jak mrtvému zimník.
Protože pokud má v okolí pozitivní včelstvo - tak jendoho dne lehne a pokud to včely vyberou a přinesou, tak nemají šanci, byť by byly sebevíc odolné a on je myl 3x denně.


Plošné vyšetření měli vidím jako užitečné - a ani to podle mě nemusí být 100% stanovišť, stačí možná 1/3 každý rok, ale jako prvotní informace pro dohledávání OHNISEK.
A ani by to podle mě nemuselo být povinné, nebo skoro povinné - to se pak nemusí nikdo spolehnout na správnost odebrání vzorku - to je pak škoda peněz.
Prostě ti co chtějí a chtějí vědětjak na tom jsou a zda okolo něco není.

Má to jedinou nevýhodu, příliš mnoho negramotných - bohužel i na vlivných místech. Pak vezmou fanatici sirky do ruky a pálí i všechny včely na stanovišti, kde našly jednu pozitivní buňku na celém stanovišti u včelaře začátečníka který má vše nové.
Že o kousek dál je léta pozitivní stanoviště a že jeho likvidací se dá předpokládat podstatné zlepšení včel v okolí bez kliniky, to už "berou jen jako teorii, protože o tom se u nás nesmí mluvit, natož psát".

Bohužel takový přístup pak vyvolává různé reakce.
Lepší ja pak podle mnohých spálit pozitivní včely a nikomu nic nehlásit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51242


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 3. 2011
Re: včelí mor a Vysočina

"Má to jedinou nevýhodu, příliš mnoho negramotných - bohužel i na vlivných místech. Pak vezmou fanatici sirky do ruky a pálí i všechny včely na stanovišti, kde našly jednu pozitivní buňku na celém stanovišti u včelaře začátečníka který má vše nové.
Že o kousek dál je léta pozitivní stanoviště a že jeho likvidací se dá předpokládat podstatné zlepšení včel v okolí bez kliniky, to už "berou jen jako teorii, protože o tom se u nás nesmí mluvit, natož psát".

Bohužel takový přístup pak vyvolává různé reakce.
Lepší ja pak podle mnohých spálit pozitivní včely a nikomu nic nehlásit."

Takhle nějak to vidím taky já.
Přiznám se, že nevím, co bych udělal, kdybych našel kliniku.
Nejsem žádný masař, co jde po penězích a výnosu medu a co kvůli tomu každý druhý rok kompletně zlikviduje matky, aby v zájmu vysokého výnosu a "pokroku" je nahradil matkami odchovanými od nějaké nakoupené matky. Takovému včelaři mohou pálit včely každé čtyři roky a nic se mu neděje, včely pro něho v podstatě nemají žádnou cenu. Maximálně má jedno až dvou roční propad ve výnosech a v penězích, kdy z nakoupených oddělků rozchovává nové včely. Pro mě mají moje včely velkou cenu, protože tady na tomto místě žijí v podstatě nepřerušené linii nejméně 60 let. Přede mnou je choval otec a před ním ještě stařiček. Pravda, dneska to už nejsou gebeticky stejné včely jako tehdy, ale linie je nepřerušená.
Pokud by nějaký, s prominutím idiot nařídil jejich likvidaci, pro mě by to byla nenahraditelná ztráta. Pochybuji, že bych v okolí někde v Beskydech někoho našel, kdo by držel linii stejně dlouho a od koho bych mohl podobné včely zase rozchovat.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51244


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Josef Prochazka (217.77.165.46) --- 19. 3. 2011
Re: včelí mor a Vysočina

To co nakousl R.Polasek v poslednim prispevku je hodne osemetna vec."nevim co bych udelal,kdybych nasel kliniku".Ono to vypada jednoduse,zlikvidovat vcelstvo s klinikou a bude zase dobre.No bohuzel to neni pravda a to tvrdim z vlastni zkusenosti,kdy jsem palil na kliniku.Pokud uz nekde klinika propukne,znamena to,ze si spory do ulu vcelstva odnekud donesla,a to nejen na vlastni stanoviste,ale i na stanoviste dalsich vcelaru a je zadelano na problem v daleko vetsim meritku,cele vesnice,pulky okresu.Ztrata vcelstev boli hodne,ale zacit se da vzdycky znovu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51245


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu