78123

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Schreibová (109.80.63.95) --- 7. 3. 2011
protirojová opatření

Může mi někdo podrobněji vysvětlit techniku tzv. zebrování.Děkuji Sch.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51108


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Ivan Černý (89.176.14.233) --- 7. 3. 2011
Re: protirojová opatření

Překlad práce W. Wrighta vyšel v Moderním včelaři 4 a 5/2008 a 1/2009. Na jihočeské včelařské škole v Blatné se probírá biologická podstata i praktické provádění této metody.
Ivan Černý

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51109


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 9. 3. 2011
Re: protirojova opatreni

Překlad práce W. Wrighta vyšel v Moderním včelaři 4 a 5/2008 a
1/2009. Na
jihočeské včelařské škole v Blatné se probírá biologická podstata i
praktické provádění této metody.
Ivan Černý


To jste to tedy moc nevysvětlil !!!


----- PŮVODNÍ ZPRÁVA -----
Od: "Ivan ?erný" <e-mail/=/nezadan>
Komu: "V?ela?ský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Předmět: Re: protirojova opatreni
Datum: 7.3.2011 - 22:50:09

> Překlad práce W. Wrighta vyšel v Moderním včelaři
> 4 a 5/2008 a 1/2009. Na
> jihočeské včelařské škole v Blatné se probírá
> biologická podstata i
> praktické provádění této metody.
> Ivan Černý
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51147


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Albert Gross (95.102.170.113) --- 10. 3. 2011
Re: protirojová opatření

Pán Wright píše o tejto metode dosť rozťahane a Ing. Čermák tie články stlačil na necelú jednu stranu. Fenologické podmienky pre včelárenie autora sú odlišné než naše a aj u nás musíme prihliadať na počasie a vývoj včelstva. Ja som pochopil podstatu zebrovania takto: včelstvo potrebuje na vyrojenie splniť dve úlohy a to dostatok včiel a plodu a dostatok zásob. U nás včelstvo pred rojením ploduje prevažne zo zimných zásob a z prvých jarných znášok - vrby, ovocné stromy, repka a pod. Ak dosiahne potrebnú veľkosť a zhromaždí dostatok zásob tak je pripravené na delenie. Aby sme zabránili vyrojeniu, tak musíme včelstvu skomplikovať splnenie týchto dvoch podmienok. Veľkosť včelstva zmenšujeme odložencami, preletákmi a pod. Druhú podmienku - množstvo zásob môžeme eliminovať odoberaním plástov s medom a ich nahradenie prázdnymi plástami striedavo - ZEBROVITE - v medníku nad plodiskom. Je v tom však háčik - niektorým včelstvám stačí málo plodu a včiel a len pás zásob nad plodom a letia...
V podstate ide o prevesovanie a narušovanie kompaktnosti včelstva. Pokiaľ si včelstvo všetko nedá do poriadku, tak sa zvyčajne nevyrojí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51175


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
KaJI (85.70.20.53) --- 10. 3. 2011
Re: protirojová opatření

AG:
Ja som pochopil podstatu zebrovania takto: včelstvo potrebuje na vyrojenie splniť dve úlohy a to dostatok včiel a plodu a dostatok zásob.
------------
No já jsem to pochopil trochu jinak - a souhlasí to s mými pozorováními a praxí do té doby.

Včely jedou na jaře až nahoru a snaží se proplodovat až ke stropu dutiny zkrz zásoby. Pokud se jim tam plod. těleso dostane (tedy dosáhne předpokládaného loňského maxima) do určitého termínu u nich v USA ( to je ale na zem. šířce Tunisu) do rozkvětu jabloní, tak se již nerojí.
Autor si to vysvětlje tím, že roj musel taky stihnout dostatečnou nabídku v přírodě.
Pokud to stihne tak včelstvo přejde do fáze zaplňování plod. tělesa sladinou - tím omezí matku v kladení a zmenší rozlohu plodu na 1/2 - v úle zůstává jen polovina včel.
A pak letí.
Pokud to nestihnou, tak to berou jako selhání (nesplnili zákon přírody - rozmnožování) a mění matku tichou výměnou.

Takže dokud se včelstvo prokousává zásobami nad sebou, do kterých je třeba udělat volné místo právě tím zebrováním - v USA šachováním - tak se prý rojit nebude. Jakmile prý svůj postup nahoru zastaví, je třeba být ve střehu.
Toto jsem vyčetl já ze seriálu - autor to musel popsat z mnoha pohledů, stejně mu asi nikdo nevěří.

Já si z toho dovodil to co jsem nečetl. Včely si samotné nepamatují, kolik zásob měly v loni a kolik je jich v dané lokalitě potřeba k přežití - tedy kolik jich musí nanosit, aby zbytek včelstva na místě byl schopen přežít příští zimu. Není vůbec jisté, že nabídka potravy vytrvá, než nabyde nové síly. Touto pamětí je rozloha plástů. která zůstává po minulé zimě nad plodem(chomáčem).

Mně to osobně vysvětlilo matečníky v červnu, které mě dřív udivovaly. Bývalo jich okolo 10, zavíčkované, ale vedle nich byly vajíčka. A včely se nerojily, i když tenkrát jsem radějí udělal oddělek. V literatuře bývalo tiché výměně tvrzeno, že ji včelstvo provádí až v srpnu atd.

Hodně úspěšných provozních metod má v sobě převěšování a vytváření prostoru nad "matkou", takže já si článek mnohokrát četl a jsem přesvědčen že má své pravdivé jádro.

Doporučuji investovat necelé kilo medu a MV se seriálem dokoupit, je to čtení náročné, ale inspirující, nedá se to jen tak popsat.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51177


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
a.turčáni (94.229.32.130) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

A pak letí.
Pokud to nestihnou, tak to berou jako selhání (nesplnili zákon přírody - rozmnožování) a mění matku tichou výměnou. K.J.

Neviem, neviem či je t tak! Ak by to tak bolo, tak potom by to mal byť univerzálny výsledok všade, myslím tým aj u mňa. No za 53 rokov pri včelách som to nikdy nezaznamenal. Žiadne riedenie včelieho spoločenstva nikdy nezastavilo rojovú náladu a keď tak za cenu jeho rozbitia a výsledok nebol adekvátny zbytočnej námahy. Ak sa mi aj podarilo, že včely z úľa neodleteli, znáška bola, skôr nebola žiadna.
Autor horeuvedenej myšlienky je presvedčený, že po zákrokoch riedenia-zebrovania včelieho spoločenstva robí tichú výmenu. No ja som to nikdy nezaznamenal, skôr mám prípady, že po zdanlivom úspešného prerušenia rojovej nálady som skutočnosti dosiahol tzv. postrojovú náladu, kedy sa v 7 mesiaci včelstvá opozdene vyrojili a žiadna tichá výmena nebola!

Rojenie v našich zemepisných šírkach je podmienený priaznivou zimou pre kladenie matky, (včely dokázali vychovať aj dva plodokruhy), čo je dosť veľa a s mimoriadne dobrým počasím (k tomu pravidelný prínos nektáru a peľu) v jarnom období! Výsledok ich "činnosti" rojenie. To som od roku 1954 do r. 1980 nepoznal a nevedeli čo je rojenie. Čiže ja pripisujem tento fenomén (rojenie) mimoriadnemu počasiu už v zimných a jarných mesiacoch, kedy predčasne (z nášho pohľadu a potrieb) expandujú, čo je základ rojenia.
Preto tieto podenkové-prchavé objavy nie sú univerzálne a postupne sa stávajú neúčinnými.

Túto konjuktúru dobrého počasia, včely dokonale využívajú, no bojím sa, aby sa po 30 rokoch nevrátila situácia, ktorú som zažil na vlastnej koži.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51180


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Albert Gross (78.98.3.78) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

KaJi:
"Pokud to stihne tak včelstvo přejde do fáze zaplňování plod. tělesa sladinou - tím omezí matku v kladení a zmenší rozlohu plodu na 1/2 - v úle zůstává jen polovina včel.
A pak letí".
Pri dnešných variabilných nástavkových zostavách je dostatok priestoru pre kladenie matky a z dôvodu zaplnenia plástov sladinou včelstvo M v plodovaní obmedzovať nemusí. Obmedzuje ju však už ako následok nastupujúcej RN.
Ak má včelstvo nerušený jarný rozvoj bez zásahu včelára, tak sa na 95% vyrojí a nemusí byť ani veľké. A rojov bolo hodne aj v minulom roku, ktorý bol na znášku veľmi nepriaznivý. Hodnotenie metody Ing. Čermákom bolo "vlažné" a po minuloročnýom overovaní zebrovania tiež nie som presvedčený o jeho účinnosti. Pri dostatku dien a medzidien mi najviac vyhovuje preleták. Tvorenie odložencov je tiež efektívne, ale som v morovej lokalite a z preventívnych dôvodov plásty neprekladám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51182


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Polášek (85.71.180.241) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

Zapomínáte, že každé protirojové opatření založené na nějakém zpřehazování a zebrování plástů neutralizují samy včely vystavěním plástů a jejich zakladením či zanešením medem. U silného včelstva a za silnější snůšky je podstatná část takového opatření neutralizována už za týden. Jak se stav ustálí, za další týden, dva týdny, včelstvo, pokud je k tomu počasí a genetické předpoklady ve včelstvu, rozjede nezvratitelné přípravy na rojení. Aby tedy takové opatření fungovalo, je nutné je provádět ve včelstvu zhruba každý druhý, třetí týden a to po celé rojové období. Což je na většině stanovišť od konce dubna po červenec.
Hm, tím se dostáváme ke klasickém ošetřování, provozovanému třeba v zadovácích, jednou za 2 - 3 týdny se z medníku zadováka vybere pár plástů s medem, na jejich místo se prokládaně dá pár plástů s plodem z plodiště a do plodiště na jejich místo se prokládaně dají prázdné nebo vytočené plásty kombinované s mezistěnami...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51184


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
KaJi (85.70.20.53) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

Přátelé, na začátku byl dotaz, napsal jsem o čem ten článek podle mě byl a že mně to sedí s tím co jsem sám ve včelách dosud viděl.

Wrightovi to zřejmě sedí, když podle toho farmaří,
mě to zapadá do mých "zkušeností" a snažím se tím řídit a vám taktéž přeji hodně úspěchů s vaší praxí.


:-)


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51185


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Milan Čáp (e-mailem) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

KaJi to popsal dost výstižně. Pokud odmyslím všelijaká 'zaklínadla'
okolo jde v podstatě o to umožnit včelám další postup nahoru po
zásobách. Tento pud je podle mě pro ně v brzkém jaru stěžejní a kdo je
nechává nahoře pod teplou 'čepicí', ten si zadělává na rojovku. Včely v
tomto období rozšiřují plodiště, a pokud již nemohou postupovat dál
vzhůru (za teplem), začínají méně plodovat a ukládají zásoby do
uvolněných buněk nad toto plodiště a tím ho dále stlačují. Dostávají se
tak do rojovky.
Mě funguje nechat dostatečný prostor a umožnit včelám, aby mohly
následovat svůj pud a jít s plodováním nahoru. Pokud mají nad sebou
alespoň 2 NN souší a zásob, a pod sebou další rezervu na ukládání
nektaru, pak plodují a nemyslí na rojení. Lze to provést při jarní
prohlídce a potom jen případně přidat nějaký ten medník

Milan Čáp

Dne 11.3.2011 8:10, Albert Gross napsal(a):
> KaJi:
> "Pokud to stihne tak včelstvo přejde do fáze zaplňování plod. tělesa
> sladinou - tím omezí matku v kladení a zmenší rozlohu plodu na 1/2 - v úle
> zůstává jen polovina včel.
> A pak letí".
> Pri dnešných variabilných nástavkových zostavách je dostatok priestoru pre
> kladenie matky a z dôvodu zaplnenia plástov sladinou včelstvo M v plodovaní
> obmedzovať nemusí. Obmedzuje ju však už ako následok nastupujúcej RN.
> Ak má včelstvo nerušený jarný rozvoj bez zásahu včelára, tak sa na 95%
> vyrojí a nemusí byť ani veľké. A rojov bolo hodne aj v minulom roku, ktorý
> bol na znášku veľmi nepriaznivý. Hodnotenie metody Ing. Čermákom bolo
> "vlažné" a po minuloročnýom overovaní zebrovania tiež nie som presvedčený
> o jeho účinnosti. Pri dostatku dien a medzidien mi najviac vyhovuje
> preleták. Tvorenie odložencov je tiež efektívne, ale som v morovej lokalite
> a z preventívnych dôvodov plásty neprekladám.
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51186


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

Nekdo nekde nekdy napsal nebo rekl, ze vcely miluji komin :-)

Co je zebrovnani, vytvareni kominu na jeden zasah. Je ale nutne pohlidat
aby si ten komin neuzavrely, to je psano i v metodice zebrovani. A plati ze
se v breznu nazebruje a pak se az vytaci, vyzkouseno po dve sezony. Akorat
jsem zvedavej, tak jsem zbytecne rusil, ale zase jsem videl ze wright v
nekterych vecech nekeca.

Milane pekne si to popsal, jen stale nevim odkud jsem vzal, ze pro vcely je
prirozene rozsirovani smerem dolu, parkrat mi to trochu zkomplikovalo
zivot :-)) To rozhodne neplati pred rojovkama.

T.H.

2011/3/11 Milan Čáp <kutil/=/bydlo.net>

> KaJi to popsal dost výstižně. Pokud odmyslím všelijaká 'zaklínadla' okolo
> jde v podstatě o to umožnit včelám další postup nahoru po zásobách. Tento
> pud je podle mě pro ně v brzkém jaru stěžejní a kdo je nechává nahoře pod
> teplou 'čepicí', ten si zadělává na rojovku. Včely v tomto období rozšiřují
> plodiště, a pokud již nemohou postupovat dál vzhůru (za teplem), začínají
> méně plodovat a ukládají zásoby do uvolněných buněk nad toto plodiště a tím
> ho dále stlačují. Dostávají se tak do rojovky.
> Mě funguje nechat dostatečný prostor a umožnit včelám, aby mohly následovat
> svůj pud a jít s plodováním nahoru. Pokud mají nad sebou alespoň 2 NN souší
> a zásob, a pod sebou další rezervu na ukládání nektaru, pak plodují a
> nemyslí na rojení. Lze to provést při jarní prohlídce a potom jen případně
> přidat nějaký ten medník
>
> Milan Čáp
>
> Dne 11.3.2011 8:10, Albert Gross napsal(a):
>
> KaJi:
>> "Pokud to stihne tak včelstvo přejde do fáze zaplňování plod. tělesa
>> sladinou - tím omezí matku v kladení a zmenší rozlohu plodu na 1/2 - v úle
>> zůstává jen polovina včel.
>> A pak letí".
>> Pri dnešných variabilných nástavkových zostavách je dostatok priestoru pre
>> kladenie matky a z dôvodu zaplnenia plástov sladinou včelstvo M v
>> plodovaní
>> obmedzovať nemusí. Obmedzuje ju však už ako následok nastupujúcej RN.
>> Ak má včelstvo nerušený jarný rozvoj bez zásahu včelára, tak sa na 95%
>> vyrojí a nemusí byť ani veľké. A rojov bolo hodne aj v minulom roku, ktorý
>> bol na znášku veľmi nepriaznivý. Hodnotenie metody Ing. Čermákom bolo
>> "vlažné" a po minuloročnýom overovaní zebrovania tiež nie som presvedčený
>> o jeho účinnosti. Pri dostatku dien a medzidien mi najviac vyhovuje
>> preleták. Tvorenie odložencov je tiež efektívne, ale som v morovej
>> lokalite
>> a z preventívnych dôvodov plásty neprekladám.
>>
>>
>>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51187


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
KaJi (85.70.20.53) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

TH:
A plati ze
se v breznu nazebruje a pak se az vytaci, vyzkouseno po dve sezony. Akorat
jsem zvedavej, tak jsem zbytecne rusil, ale zase jsem videl ze wright v
nekterych vecech nekeca.
---------
No mě ten článek dodává odvahu, já zebroval trochu už před 14 dny při první prohlídce. Některé které byly u stropu a nenatěžkal jsem moc zásob - těžký nástavek- tak tam jsem rozšířil - dal nástavek odinud plný zásob nad ně a prázdější (tedy ne plně zavíčkované) plásty přehodil do středu.
Předevčírem mi to cestou domů nedalo - tady je stále v noci deset pod nulou a koukal namátkou do včel. Nad chomáčem v nástavku už makala velká pracovní četa jak to tam chystala. :-)

Mě to pomáhá už 6.rok zvládat skoro bezpracně přes padesátku včelstev. Ale každý ať včelaří podle svého - to je na včelách pěkné - vydrží skoro vše:-)


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51189


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
(85.70.20.53) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

Nekdo nekde nekdy napsal nebo rekl, ze vcely miluji komin :-)

...........

Přítel Volejník, jestli mu nekomolím jméno :-)

a jako starý Brennerista - vysoké komíny 30*30 mohu taky podepsat.

Některá včelstva skutečně mám na výšku přes dva nástavky 24cm, jiná jsou zase skoro v kouli. Uvidíme.

U těch co jsou na výšku bohužel nevím jestli zimovala dole (považuji to za pravděpodobné) nebo se dolů roztáhla.

Ale mám taková včelstva raději, uporostřed úlu, obalená zásobami - jak ve stromě.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51190


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Milan Čáp (e-mailem) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

Ono je to celkem logické, dolů jdou až je shora tlačí zásoby, a to je až
v období první vydatnější snůšky, kterou je včelstvo schopno využít. Vše
je nutno vztahovat k aktuální situaci a období roku. Obecné rady, které
neobsahují informaci o období a dalších podmínkách nejsou k ničemu.

Milan Čáp

Dne 11.3.2011 10:08, Tomáš Heřman napsal(a):
> Milane pekne si to popsal, jen stale nevim odkud jsem vzal, ze pro vcely je
> prirozene rozsirovani smerem dolu, parkrat mi to trochu zkomplikovalo
> zivot :-)) To rozhodne neplati pred rojovkama.
>
> T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51192


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
KaJi (85.70.20.53) --- 11. 3. 2011
Re: protirojová opatření

Ono je to celkem logické, dolů jdou až je shora tlačí zásoby, a to je až
v období první vydatnější snůšky, kterou je včelstvo schopno využít. Vše
je nutno vztahovat k aktuální situaci a období roku. Obecné rady, které
neobsahují informaci o období a dalších podmínkách nejsou k ničemu.

Milan Čáp
------------------
Přeložil t kdysi přítel Boháč - výzkum - snad Bretschko - že se zkoumalo jakým směrem mají včely větší sklon se rozšířovat.
Prý nahoru o 25% než jinam. Překvapilo mě to, můj odhad byl nejmíň dvakrát tolik. Samozřejmě je to hodně závislé na všem, a nedovedu si představit takový nějaký univerzální výzkum. Úl, síla včelstev, rozložení zásob atd.

Snad to bude ve 100 otázkách a odpovědí p.Boháče.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51193


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(e-mailem) --- 11. 3. 2011
Re: protirojov? opat?en?

Už ty první věty jsou špatně Včelstvo se nesnaží proploduvat nahoru! Ale během zimy spotřebovávalo zásoby až se dostalo nahoru a tam na jaře začíná svůj cyklus rozmnožování. přes léto plod postupuje dolů a nad hlavou si umísťují zase zásoby na zimu. Tak každý rok stejně dokola.

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJI <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: protirojov? opat?en?
> Datum: 10.3.2011 22:02:11
> ----------------------------------------
> AG:
> Ja som pochopil podstatu zebrovania takto: včelstvo potrebuje na vyrojenie
> splniť dve úlohy a to dostatok včiel a plodu a dostatok zásob.
> ------------
> No já jsem to pochopil trochu jinak - a souhlasí to s mými pozorováními a
> praxí do té doby.
>
> Včely jedou na jaře až nahoru a snaží se proplodovat až ke stropu dutiny
> zkrz zásoby. Pokud se jim tam plod. těleso dostane (tedy dosáhne
> předpokládaného loňského maxima) do určitého termínu u nich v USA ( to je
> ale na zem. šířce Tunisu) do rozkvětu jabloní, tak se již nerojí.
> Autor si to vysvětlje tím, že roj musel taky stihnout dostatečnou nabídku v
> přírodě.
> Pokud to stihne tak včelstvo přejde do fáze zaplňování plod. tělesa
> sladinou - tím omezí matku v kladení a zmenší rozlohu plodu na 1/2 - v úle
> zůstává jen polovina včel.
> A pak letí.
> Pokud to nestihnou, tak to berou jako selhání (nesplnili zákon přírody -
> rozmnožování) a mění matku tichou výměnou.
>
> Takže dokud se včelstvo prokousává zásobami nad sebou, do kterých je třeba
> udělat volné místo právě tím zebrováním - v USA šachováním - tak se prý
> rojit nebude. Jakmile prý svůj postup nahoru zastaví, je třeba být ve
> střehu.
> Toto jsem vyčetl já ze seriálu - autor to musel popsat z mnoha pohledů,
> stejně mu asi nikdo nevěří.
>
> Já si z toho dovodil to co jsem nečetl. Včely si samotné nepamatují, kolik
> zásob měly v loni a kolik je jich v dané lokalitě potřeba k přežití - tedy
> kolik jich musí nanosit, aby zbytek včelstva na místě byl schopen přežít
> příští zimu. Není vůbec jisté, že nabídka potravy vytrvá, než nabyde nové
> síly. Touto pamětí je rozloha plástů. která zůstává po minulé zimě nad
> plodem(chomáčem).
>
> Mně to osobně vysvětlilo matečníky v červnu, které mě dřív udivovaly.
> Bývalo jich okolo 10, zavíčkované, ale vedle nich byly vajíčka. A včely se
> nerojily, i když tenkrát jsem radějí udělal oddělek. V literatuře bývalo
> tiché výměně tvrzeno, že ji včelstvo provádí až v srpnu atd.
>
> Hodně úspěšných provozních metod má v sobě převěšování a vytváření prostoru
> nad "matkou", takže já si článek mnohokrát četl a jsem přesvědčen že má své
> pravdivé jádro.
>
> Doporučuji investovat necelé kilo medu a MV se seriálem dokoupit, je to
> čtení náročné, ale inspirující, nedá se to jen tak popsat.
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51198


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 11. 3. 2011
Re: protirojov? opat?en?

Máte pravdu je to klasická metoda převěšování v dudečácích kdy se při rozšiřová do medníku střídal plodový plást s mezistěnou. Jen ji autor pojmenoval podle zebry. A možná ani netušil, že objevuje ameriku.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Albert Gross <albert.gross900/=/gmail.com>
> Předmět: Re: protirojov? opat?en?
> Datum: 10.3.2011 20:56:37
> ----------------------------------------
> Pán Wright píše o tejto metode dosť rozťahane a Ing. Čermák tie články
> stlačil na necelú jednu stranu. Fenologické podmienky pre včelárenie autora
> sú odlišné než naše a aj u nás musíme prihliadať na počasie a vývoj
> včelstva. Ja som pochopil podstatu zebrovania takto: včelstvo potrebuje na
> vyrojenie splniť dve úlohy a to dostatok včiel a plodu a dostatok zásob. U
> nás včelstvo pred rojením ploduje prevažne zo zimných zásob a z prvých
> jarných znášok - vrby, ovocné stromy, repka a pod. Ak dosiahne potrebnú
> veľkosť a zhromaždí dostatok zásob tak je pripravené na delenie. Aby sme
> zabránili vyrojeniu, tak musíme včelstvu skomplikovať splnenie týchto dvoch
> podmienok. Veľkosť včelstva zmenšujeme odložencami, preletákmi a pod. Druhú
> podmienku - množstvo zásob môžeme eliminovať odoberaním plástov s medom a
> ich nahradenie prázdnymi plástami striedavo - ZEBROVITE - v medníku nad
> plodiskom. Je v tom však háčik - niektorým včelstvám stačí málo plodu a
> včiel a len pás zásob nad plodom a letia...
> V podstate ide o prevesovanie a narušovanie kompaktnosti včelstva. Pokiaľ
> si včelstvo všetko nedá do poriadku, tak sa zvyčajne nevyrojí.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51197


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
KaJI (85.70.20.53) --- 11. 3. 2011
Re: protirojov? opat?en?

Máte pravdu je to klasická metoda převěšování v dudečácích kdy se při rozšiřová do medníku střídal plodový plást s mezistěnou. Jen ji autor pojmenoval podle zebry. A možná ani netušil,
že objevuje ameriku.

Pepan
-----
No on autor nepřevěšuje, on tam nad včelama zásoby má. Má tam to co se nazývá "zásobní/medná komora". Tedy rezervní nástavek plný zásob.
A v něm dělá včelám cestu, aby tam mohly rozšířit plodové hnízdo.
On tam přidá prázdný nástavek a prostřídá jej s plným. Tedy šachuje - vytváří šachovnici, u nás je to poměrně pejortivní slovo.

Ale jinak je to opravdu stará metoda z budečáků, které bohužel Američani neobjevili. Jen je tam malý rozdíl, že by zimovali ve dvou patrech budečáku a v březnu,dubnu (tady u nás - u nich v únoru) by tam nasazovali třetí nebo čtvrtý medník. U nás včelaři prokopli dno do budečáku o patro výš.
Tzv. Brtníkův aprílový kop a v květnu to měli už ve 4 nástavcích a nasazovali pod strop včelína další medník. Běžná metoda z budečáků, jen trochu zapadla pod nástavkařskou propagandou.

Bohužel ti Amíci jsou nepoučitelní, stále objevují Ameriku, i když už to dávno indiáni udělali za ně.
:-)
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51199


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Pavel Holub (178.248.56.32) --- 11. 3. 2011
Re: protirojov? opat?en?

Já na té metodě vidím z mého úhlu pohledu vadu v tom, že mi včelky cokoliv prázdného okamžitě zanesou sladinou a prostor pro kladení je fuč. Pak je problém, že je med rozstrkán a nezavíčkován po celém úlu a stejně letí. Mě vyhovuje pouštění žilou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 51200


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu