78203

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 1. 6. 2010
Re: Loupez

"Bylo to vždy 5 plástů r.m. 44,8x18,5 se včelami, z toho 3 s plodem, plus po levé straně 3 mezistěny, po pravé straně místo dvou rámků krmítko s vodou. Nepřitřepával jsem nic navíc (i když jsem asi mohl). Dno je vysoké Langstroth, česno zůžené klínem (otvor cca 10 centimetrů šířka, výška na včelu)."

Podle mně se děje toto: Zlodějky volně procházejí česnovým otvorem 10 x cca 0,6 cm, protože česno ve vysokém dnu je příliš daleko od "centra" oddělku, plodu či matečníků či nejvíce obsazených plástů a strážkyně tam nejspíš nejsou. Jak jsou zlodějky uvnitř vysokého dna, mají na výběr všechny rámkové uličky po celé délce rámků. Takovou rozlohu nemůže oddělek s omezeným počtem včel za žádnou cenu uhlídat, uhlídání před zlodějkami totiž vyžaduje, aby strážkyně byly ve všech uličkách prakticky těsně jedna vedle druhé, to může zvládnout jenom včelstvo v plné síle.... Takže zlodějky z oddělku úspěšně odnášejí sladinu a tím loupež stále přetrvává..... Bez ohledu na to, jestli je oddělek vězněný nebo není..... Navíc věznění v době, kdy venku je světlo a to prosvítá přes otvory a včely ten den navíc poznají ve svých vnitřních hodinách dezorientuje včely oddělku. A až se zásoby rozkrádané zlodějkami dostanou pod minimální hodnotu, oddělek kvůli nedostatku zásob upadne do apatie a zbytek oddělku bude o to rychleji zlodějkami likvidován.

Co jsem za ty roky včelaření vyzkoušel různé oddělky do všelijakých bedniček a úlků, oddělek odolný loupežení musí mít malé česno a umístěné co nejblíž právě toho "centra" oddělku. Jedině potom se totiž dosáhne toho, že strážkyně oddělku jsou v takovém česnu hustě už zvenku a zlodějky dovnitř nepustí, takže přínos ukradené sladiny do loupícího včelstva prostě není. Jediná možnost, jak by takový oddělek byl vyloupen, by potom byla ta, že by se zlodějky a strážkyně navzájem pobíjely a strážkyně by oddělku došly dřív. Jenže když zlodějky nebudou do loupícího včelstva donášet ukradenou sladinu, tlak zlodějek na česno toho oddělku během hodin přestane, budou to zkoušet jen nějaké ojedinělé včely třeba jen párkrát za den a pár zabitých strážkyň denně i dlouhodobě oddělek obvykle neohrozí. Takový oddělek si klidně mohu dovolit rozhodit a prohlížet i v době hrozící loupeže, protože pokud to s dobou prohlídky nepřeženu, už za 5 - 10 minut po uzavření oddělku se na česně objeví hradba strážkyň, která nepropustí dovnitř jedinou zlodějku a už za půl hodiny rojení zlodějek kolem takového úlku přestává. Platí to v podstatě obecně i pro všechna slabší včelstva.
Vysoké dno nástavkového úlu bylo podle mého názoru děláno výhradně pro potřebu silného včelstva a silné snůšky, kdy létavky mohou vletět dovnitř dna a tam mají na výběr, kde uloží přinesenou sladinu, všechny rámkové uličky. Pro oddělek je ale vysoké dno a česno v něm zrovna z tohoto důvodu nevhodné.
Dělat na něm oddělky se mně zdá jako dost problematické. Sice dokud je dobrá snůška, nic se neděje, protože pro včely je atraktivnější, aspoň do první poloviny léta, snůška než vůně zásob jiného včelstva. A hodně oddělků bývá tak odchováno. Jenomže to musí vydržet několik týdnů, než se v oddělku začnou líhnout včely nové matky. A nyní to nevydrželo.

Já bych místo toho věznění zkusil česno dole ve dnu utěsnit a pro oddělek otevřít očko, pokud by to bylo možné. Pokud je v oddělku dost včel a matka, tudíž stmelující feromony včelstva v pořádku, měla by se v očku objevit hradba strážkyň a mělo by být zřetelně vidět, jak zlodějkám brání a jak se s nimi perou (a hynou společně s nimi) Pokud tam dost včel nebude, tak to bude horší, bude třeba úl nějak posílit. Nejméně problémové a pracné bude podle mně posílení plástem líhnoucího se plodu.
Do budoucna bych doporučoval zvážit na oddělek v nástavku používat místo vysokého zasíťovaného dna ploché dno z destiček nebo sololitu , na kterých je nástavek přímo položený. Já tak oddělky dělám, v současné době několik dní staré, cca 6 - 8 rámků 39x 24 v nástavku, česno očko průměr 35 či dokonce kvůli nedostatku nástavků s očky nouzové česínko díra průměr 12 mm.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44852


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
P.K. (90.178.157.91) --- 1. 6. 2010
Re: Loupez

u mě je oddělek na pěti rámcích do oplodnění matky,takže mám normální nástavek rozdělenej na dva přepážkou,takto mají česno u kraje,tedy v rohu, sesypávám jich tolik dokud nezačnou větrat u česna 5x1cm, musí být i na stěnách,po kontrole rozkladení je rozhodím do dvou nástavků těch pět plus dalších pět nebo šest,nástavky jsou postranách toho zdvojeného takže maj česna téměř na stejné pozici,protože jsou na rohu, doplním rámky a včelami do plných a pak si myslím ,že mám akorátní oddělek ,nic nějak extra nevypiplávám,nehrozí loupež

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44859


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu