78204

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Libor (62.168.45.106) --- 29. 5. 2010
Loupez

Jan Bűrgel napsal:
Včely slídí a začaly vykrádat 1 oddělek....
----------------------------------------------------------
Hlásím stejný stav. Oddělek jsem zalígroval a za nějakou chvíli se pustily do dalšího. Tak jsem oddělky zalígroval radši všechny. Mezitím jsem lupičky tak nějak povypouštěl ven. Co s tím? Stačí je nechat třeba den zavřené? Zkusej to pak lupičky u stejných oddělků po paměti znovu? Musí se loupené oddělky dát o kus jinam? Snůška je tady teď tak nějak na střídačku ano/ne a dospěláci neví co by kde sebrali a tak se v těch volných chvílích dali na loupení. Ať se daří, Libor.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44792


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 30. 5. 2010
Re: Loupez

Loupež v snůškové přestávce je normální jev.

Kdysi v zadovácích jsem prostě jen zůžil úl na obsazené rámky, třeba jen na 2 - 3 rámky a zůžil česno na jednu včelu a bylo "po ptákách" Během půl hodiny, hodiny začal odělek to česno před zlodějkami bránit a vylupování přestalo. Maximálně jednotlivé osamělé pátračky po sladině občas zkoušely jestli náhodou obrana česna zase nezeslábla a jestli oddělku nedošly včely strážkyně česna. Pokud oddělek nebyl totálně vyloupen a loupeží či něčím jiným podstatně oslaben, zafungovalo to vždy. Stejně tak, jako to funguje dnes.
Dnes mně ale chybí možnost zužování úlu, neobsazené rámky ve vylupovaném odělku je zátěž navíc a znamená, že oddělky, které v zadovácích vcelku v pohodě přežily, jsou v nástavcích či v menších úlcích s pevnou velikostí zničeny. Včelám musí stačit jen zůžení česna.
Důležitá věc je potom vylupované oddělky pokrmovat. Pokud byly zásoby z nich uloupeny, včely najedou na úsporný režim a oddělek prakticky nefunguje, takže i když se vyloupení teď ubrání, stejně bez zásob bude časem skomírat. A když tam zásoby zůstaly, je to pak podněcování.
Já pokrmuji cukerným roztokem, menší množství dávám do krmítek hned večer po setmění, aby ho tak za hodinku dvě vybraly a v úlu potom stihly zpracovat do rozednění. Takže ve dne z úlu žádná cukerná vůně, která by lákala zlodějky, nejde.
Zavírání úlu při loupeži podle mně moc účinné není, protože zavírání a otvírání rozhodí obranu oddělku. Možná maximálně trochu loupež zpomalí.
Mohlo by pomoct na půl dne oddělek dát někde do tmy a klidu. Za cenu ztráty létavek, které jsou zrovna mimo oddělek, se získá více času pro uklidnění oddělku a vzniku obrany česna, případně se získá více času na pokrmení a doplnění uloupených zásob, toto jsem ale nevyzkoušel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44795


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vasilisa (178.41.54.98) --- 30. 5. 2010
Re: Loupez

Pri vytváraní oddělku – odloženca bez prevozu na iné vzdialené stanovište, lietavky počas troch dní postupne z odloženca odlietajú do kmeňového včelstva za priaznivého počasia ,sú tam zalietané. V bezznaškovom období pochopiteľne dochádza k vylúpeniu odloženca.
Problém oslabenia odloženca tým, že lietavky odletia, som riešil pri 30° C uzatvorením odloženca na dva až tri dni. Predišlo sa tak odletu lietaviek a rabovke. Dôležite je aby odloženec mal zabezpečené vetranie a vodu v pláste. Na odloženci nikdy neotvárame letáč cez deň počas letu včiel, ale večer alebo skoro rano.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44798


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 30. 5. 2010
Re: Loupez

Já s odletem étavek počítám a o to víc přitřepávám včel. Oddělky vytvořím a rovnou je dávám na stanoviště, akorát je dávám na druhou stranu od původního úlu.

S loupeží je problém, že závisí hodně na náhodě. Týden, 14 dní od vytvoření oddělku se třeba neděje nic, potom se trochu zhorší snůška, pár hledačkám se povede proniknout d oddělku a odnést si odtamtuď zásoby a už směřují létavky svého včelstva na ten oddělek a tisícovky zlodějek na něho útočí. Za dva dny je po oddělku.... Jiné roky včelař udělá úplně totéž a nestane se vůbec nic.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 31. 5. 2010
Re: Loupez

Ahoj Libore,

ta loupez zacla u nove utvoreneho oddelku nebo oddelek uz chvili fungoval?
Matka, oplozena?
Ja se tohoto bojim na druhou stranu jsem to jeste nezazil...

T.H.


2010/5/29 Libor <libor/=/humlak.cz>

> Jan Bűrgel napsal:
> Včely slídí a začaly vykrádat 1 oddělek....
> ----------------------------------------------------------
> Hlásím stejný stav. Oddělek jsem zalígroval a za nějakou chvíli se pustily
> do dalšího. Tak jsem oddělky zalígroval radši všechny. Mezitím jsem lupičky
> tak nějak povypouštěl ven. Co s tím? Stačí je nechat třeba den zavřené?
> Zkusej to pak lupičky u stejných oddělků po paměti znovu? Musí se loupené
> oddělky dát o kus jinam? Snůška je tady teď tak nějak na střídačku ano/ne a
> dospěláci neví co by kde sebrali a tak se v těch volných chvílích dali na
> loupení. Ať se daří, Libor.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 31. 5. 2010
Re: Loupez

"Ja se tohoto bojim na druhou stranu jsem to jeste nezazil..."

U životaschopných včelstev a oddělků a kde nejsou v úlu či úlku neobsazené rámky a kde je česno rozumně malé, aby ho včely mohly před zlodějkami uhájit, není s loupeží problém.
Na druhé straně jak začne hromadná loupež, jede to pak úplně samo a i když se povede loupež zastavit, je oddělek často oslaben a jeho náchylnost k dalšímu propuknutí loupeže je o to větší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Libor (62.168.45.106) --- 31. 5. 2010
Re: Loupez

T.Heřman napsal:
Ahoj Libore,
ta loupez zacla u nove utvoreneho oddelku nebo oddelek uz chvili fungoval?
Matka, oplozena?
Ja se tohoto bojim na druhou stranu jsem to jeste nezazil...
T.H.
--------------------------------------------------------------
Ahoj Tomáši, osiřelce nejdřív týden fungovaly jako osiřelce (-: , v pátek jsem přidal matky a v sobotu už jely loupeže.....ale to bylo stopro tím, že prostě najednou nastal výpadek snůšky, bylo to vidět na česnech prod.včelstev. Matky jsem přidával oplozené....ale to v tý chvíli nemělo na funkci rostlináře vliv. Teď jsou oddělky prostě zalígrované a hotovo. Akorát dneska k večíru měly na chvíli příležitost se proletět když jsem z klícek odstraňoval zábrany bránící vykousání těsta a před odchodem padla na česna zase závora. Ať se daří, Libor.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44838


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (85.71.180.241) --- 31. 5. 2010
Re: Loupez

"Ahoj Tomáši, osiřelce nejdřív týden fungovaly jako osiřelce (-: , v pátek jsem přidal matky a v sobotu už jely loupeže.....ale to bylo stopro tím, že prostě najednou nastal výpadek snůšky, bylo to vidět na česnech prod.včelstev. Matky jsem přidával oplozené....ale to v tý chvíli nemělo na funkci rostlináře vliv. Teď jsou oddělky prostě zalígrované a hotovo. Akorát dneska k večíru měly na chvíli příležitost se proletět když jsem z klícek odstraňoval zábrany bránící vykousání těsta a před odchodem padla na česna zase závora. Ať se daří, Libor."

zajímalo by mě k té loupeži...
Znamená to, že se vzaly plásty s plodem a včelami ze včelstev, nechaly se týden narazit matečníky, potom se ty původní matečníky vylámaly a místo nich přidaly matky v klícce?
Kolik bylo plástů se včelami a s plodem přidaných do oddělku, a jaké míry, přitřepávaly se k plástům nějaké včely navíc, kolik je nakonec plástů v oddělku, jak velké má oddělek česno, je tam vedle česna ještě nějaké větrání spodním sítem nebo něčím takovým?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44839


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Libor (62.168.45.106) --- 31. 5. 2010
Re: Loupez

Zdravím Vás,
k prvnímu odstavci píši ano.
Bylo to vždy 5 plástů r.m. 44,8x18,5 se včelami, z toho 3 s plodem, plus po levé straně 3 mezistěny, po pravé straně místo dvou rámků krmítko s vodou. Nepřitřepával jsem nic navíc (i když jsem asi mohl). Dno je vysoké Langstroth, česno zůžené klínem (otvor cca 10 centimetrů šířka, výška na včelu). Ano, spodní síto tam samozřejmě je, se zasunutým monitorovacím varroa šuplíkem (ten je ale přístupný z obou stran, takže vůně odtud určitě ven jde...) Vím co chcete říci, že to chtělo zůžit vnitřní prostor na minimum, že to chtělo přisypat včely, že to chtělo ještě víc zmenšit česno. Místo česna jsem měl otevřít jen očko na čtvrt (nevím, proč mě to nenapadlo hned....) Zužování prostoru jsem řešit nechtěl a nebudu. Oddělky jsou už na svých budoucích místech ve svých budoucích nástavcích, tedy žádná škatulata škatulata....Až se matka rozklade, přidám ještě plod ze silnějších včelstev a pak snad bude klid.
Ať se daří, Libor.
-----------------------------------------------------------
R.Polášek napsal:
zajímalo by mě k té loupeži...
Znamená to, že se vzaly plásty s plodem a včelami ze včelstev, nechaly se týden narazit matečníky, potom se ty původní matečníky vylámaly a místo nich přidaly matky v klícce?
Kolik bylo plástů se včelami a s plodem přidaných do oddělku, a jaké míry, přitřepávaly se k plástům nějaké včely navíc, kolik je nakonec plástů v oddělku, jak velké má oddělek česno, je tam vedle česna ještě nějaké větrání spodním sítem nebo něčím takovým?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44841


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 1. 6. 2010
Re: Loupez

Je kveten tedy vlastne uz cerven, ale myslim, ze posilovat plodem je ani
nemusis, mely by do zimy byt v pohode pokud zajistis prisun potravy...
Pozor na misto pro kladeni, vseho s mirou... Ale nevidel jsem to, me
oddelky jsou pekne, nalihlo se spousta vcel takze matky maji moznost ukazat
co v nich je...
Trapi me vlhkost, kdyz uz nejaky med maji tak ani naznak vickovani, vlhkomer
ukazuje stroprocent, zdrejme vysousec medu se stane nutnosti :-(

T.H.


> Až se matka rozklade, přidám ještě plod ze silnějších včelstev
> a pak snad bude klid.
> Ať se daří, Libor.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44844


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
R. Polášek (85.71.180.241) --- 1. 6. 2010
Re: Loupez

"Bylo to vždy 5 plástů r.m. 44,8x18,5 se včelami, z toho 3 s plodem, plus po levé straně 3 mezistěny, po pravé straně místo dvou rámků krmítko s vodou. Nepřitřepával jsem nic navíc (i když jsem asi mohl). Dno je vysoké Langstroth, česno zůžené klínem (otvor cca 10 centimetrů šířka, výška na včelu)."

Podle mně se děje toto: Zlodějky volně procházejí česnovým otvorem 10 x cca 0,6 cm, protože česno ve vysokém dnu je příliš daleko od "centra" oddělku, plodu či matečníků či nejvíce obsazených plástů a strážkyně tam nejspíš nejsou. Jak jsou zlodějky uvnitř vysokého dna, mají na výběr všechny rámkové uličky po celé délce rámků. Takovou rozlohu nemůže oddělek s omezeným počtem včel za žádnou cenu uhlídat, uhlídání před zlodějkami totiž vyžaduje, aby strážkyně byly ve všech uličkách prakticky těsně jedna vedle druhé, to může zvládnout jenom včelstvo v plné síle.... Takže zlodějky z oddělku úspěšně odnášejí sladinu a tím loupež stále přetrvává..... Bez ohledu na to, jestli je oddělek vězněný nebo není..... Navíc věznění v době, kdy venku je světlo a to prosvítá přes otvory a včely ten den navíc poznají ve svých vnitřních hodinách dezorientuje včely oddělku. A až se zásoby rozkrádané zlodějkami dostanou pod minimální hodnotu, oddělek kvůli nedostatku zásob upadne do apatie a zbytek oddělku bude o to rychleji zlodějkami likvidován.

Co jsem za ty roky včelaření vyzkoušel různé oddělky do všelijakých bedniček a úlků, oddělek odolný loupežení musí mít malé česno a umístěné co nejblíž právě toho "centra" oddělku. Jedině potom se totiž dosáhne toho, že strážkyně oddělku jsou v takovém česnu hustě už zvenku a zlodějky dovnitř nepustí, takže přínos ukradené sladiny do loupícího včelstva prostě není. Jediná možnost, jak by takový oddělek byl vyloupen, by potom byla ta, že by se zlodějky a strážkyně navzájem pobíjely a strážkyně by oddělku došly dřív. Jenže když zlodějky nebudou do loupícího včelstva donášet ukradenou sladinu, tlak zlodějek na česno toho oddělku během hodin přestane, budou to zkoušet jen nějaké ojedinělé včely třeba jen párkrát za den a pár zabitých strážkyň denně i dlouhodobě oddělek obvykle neohrozí. Takový oddělek si klidně mohu dovolit rozhodit a prohlížet i v době hrozící loupeže, protože pokud to s dobou prohlídky nepřeženu, už za 5 - 10 minut po uzavření oddělku se na česně objeví hradba strážkyň, která nepropustí dovnitř jedinou zlodějku a už za půl hodiny rojení zlodějek kolem takového úlku přestává. Platí to v podstatě obecně i pro všechna slabší včelstva.
Vysoké dno nástavkového úlu bylo podle mého názoru děláno výhradně pro potřebu silného včelstva a silné snůšky, kdy létavky mohou vletět dovnitř dna a tam mají na výběr, kde uloží přinesenou sladinu, všechny rámkové uličky. Pro oddělek je ale vysoké dno a česno v něm zrovna z tohoto důvodu nevhodné.
Dělat na něm oddělky se mně zdá jako dost problematické. Sice dokud je dobrá snůška, nic se neděje, protože pro včely je atraktivnější, aspoň do první poloviny léta, snůška než vůně zásob jiného včelstva. A hodně oddělků bývá tak odchováno. Jenomže to musí vydržet několik týdnů, než se v oddělku začnou líhnout včely nové matky. A nyní to nevydrželo.

Já bych místo toho věznění zkusil česno dole ve dnu utěsnit a pro oddělek otevřít očko, pokud by to bylo možné. Pokud je v oddělku dost včel a matka, tudíž stmelující feromony včelstva v pořádku, měla by se v očku objevit hradba strážkyň a mělo by být zřetelně vidět, jak zlodějkám brání a jak se s nimi perou (a hynou společně s nimi) Pokud tam dost včel nebude, tak to bude horší, bude třeba úl nějak posílit. Nejméně problémové a pracné bude podle mně posílení plástem líhnoucího se plodu.
Do budoucna bych doporučoval zvážit na oddělek v nástavku používat místo vysokého zasíťovaného dna ploché dno z destiček nebo sololitu , na kterých je nástavek přímo položený. Já tak oddělky dělám, v současné době několik dní staré, cca 6 - 8 rámků 39x 24 v nástavku, česno očko průměr 35 či dokonce kvůli nedostatku nástavků s očky nouzové česínko díra průměr 12 mm.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44852


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
P.K. (90.178.157.91) --- 1. 6. 2010
Re: Loupez

u mě je oddělek na pěti rámcích do oplodnění matky,takže mám normální nástavek rozdělenej na dva přepážkou,takto mají česno u kraje,tedy v rohu, sesypávám jich tolik dokud nezačnou větrat u česna 5x1cm, musí být i na stěnách,po kontrole rozkladení je rozhodím do dvou nástavků těch pět plus dalších pět nebo šest,nástavky jsou postranách toho zdvojeného takže maj česna téměř na stejné pozici,protože jsou na rohu, doplním rámky a včelami do plných a pak si myslím ,že mám akorátní oddělek ,nic nějak extra nevypiplávám,nehrozí loupež

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44859


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu