78433
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- KaJi (88.103.157.154) --- 13. 7. 2008
Kolíček na Gabon
Tak na mě došlo a už tam peru Gabon. Prvně v životě jsme viděl varoozu a je to síla. :-(( (www.varroamonitoring.cz)
Už jsem se po tom sháněl. Kdysi ve Včelařství někdo popisoval, jak upevňuje pásek s Gabonem mezi rámky pomocí kolíčku na prádlo. Mělo to výhodu, že ten pásek byl dobře vedený a nehrozilo jeho přilepení na jednu stěnu plástu.
Jen si nedovedu vzpomenout, jak byl ten kolík zajištěný proti propadnutí. To bylo dávno a po Gabonu jsme tehdy ani nevzdechl.
Neznáte to někdo?
Díky.
Karel
PS.
Samozřejmě ten dementní for s Gabonem mezi dva kolíčky a do česna znám a nemusíte jej posílat:-)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30456
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Antonín Podhájecký (213.192.2.142) --- 13. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Také jsem letos pozoroval velmi nízké zamoření roztočem a nikdo kolem mne neskončil. Dával jsem gabony koncem června, protože jsem šel na operaci a na podložce jsem nenašel ani jednoho roztoče. To už jsem kolik let neviděl.
Tonda
>Také letos, poté co kvůli varroáze přestal včelařit můj soused, pozoruji velmi nízké zamoření roztočem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30461
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Bronislav Gruna (89.235.19.203) --- 13. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
>Také jsem letos pozoroval velmi nízké zamoření roztočem a nikdo kolem mne neskončil. Dával jsem gabony koncem června, protože jsem šel na operaci a na podložce jsem nenašel ani jednoho roztoče. To už jsem kolik let neviděl.
Tonda
>Také letos, poté co kvůli varroáze přestal včelařit můj soused, pozoruji velmi nízké zamoření roztočem.
Fascinovaný včelař (http://ovcsvpardubice.blog.cz) uveřejnil nedávno na toto téma článek "Proč nemůžu najít roztoče?" K tomuto článku jsem připojil komentář, který vkládám také sem:
To, že letos roztoči nepadají, je pravděpodobně logický důsledek lońské kalamity. Vývoj populace parazita a hostitele má určité zákonitosti a kulminuje ve víceletých cyklech. To platí u hrabošů, producentů medovice a zřejmě také u Varroa destructor. U našeho roztoče však do přirozeného cyklu zasahuje člověk aplikací léčiv.
Nechci zpochybňovat vliv teplé zimy, ale podle mého názoru na problémy zadělal rojový rok 2006. Ten rok se také roje bohatě zásobily na zimu, protože v letní snůška byla vynikající (medovice byla téměř všude, výborně medovala lípa i slunečnice). Tyto roje pak během léta 2007 zamořily roztoči včelstva léčená.
Hromadné úhyny nebyly u nás poprvé. Na podzim 2002 a v zimě 2003 uhynulo na okrese Břeclav 40 % včelstev na varoázu. Protože byly tučné náhrady (1300 Kč/včelstvo), tak se to svedlo na melicitózu. Ta se ale v rovinách jižní Moravy prakticky nevyskytovala. Mě na Břeclavku roztoč zdecimoval asi 50 ze 60 včelstev. Následně v roce 2003 byla také nízká intenzita varoázy. Stačí se podívat do diskuse v říjnu-listopadu 2003, také se řešilo, proč roztoči nepadají. Příčina je stejná jako letos - krajina je vyčištěná. Takže navzdory teplé zimě, varování odborníků a nařízené plošné aplikaci gabonů se pravděpodobně nepřítel nedostavil.
Broněk Gruna
PS: Myslím, že o populační biologii a strategii šíření roztoče ještě nevíme vše.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30465
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 13. 7. 2008
Re: Kol
Já ty háčky mám o drobek delší než jsou v balení abych jej dostal přibližně do středu plodového hnízda v nástavku
pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: G.Pazderka <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Kol > Datum: 13.7.2008 11:39:52 > ---------------------------------------- > Karle kašli na kolíčky a podobné nesmysly. Gabon když funguje, tak zavěšený > v PLODOVÝCH uličkách A NA HÁČKU PODLE VZORU! > > Háček znamená vázací 1 - 1.5 drát a Gabon se tím sníží pod zásobní věnec. > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30462
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 13. 7. 2008
Re: Kol
Já je dělám z kancelářských sponek.(koukám na krabičku zn.RON 27,5mm , ale to je věc značení výrobce.)
Nemusím chodit pro drát do dílny a ti co mají hodného šéfa ocení i to, že to udělají v prac. době:-)
Vyjde to delší, než ten vzorový háček. Ale Gabon dávám podruhé a při minulé aplikaci jsem si všiml, že některé se nalepily na plást a tedy tam byla poloviční akt. plocha.
Ten kolíček změřím, možná tam byl svisle a bylo by to pod věnec. Měl jsem za to, že v té vychytávce byl vodorovně.
Pro mě by to mělo výhodu, že kolíček spíš nepřehlédnu, na tom drátku by tam Gabon mohl viset až do jara.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30463
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek HUBAČ (e-mailem) --- 21. 7. 2008
nákazová situace
Já jsem zatím moc roztočů neviděl, ale objevil jsem před úly bezletné včely, myslím, že to dělá virus. Máte někdo podobná pozorování?
MUDr. Radek Hubač drh/=/seznam.cz mobil: 774 028 601
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of KaJi Sent: Sunday, July 13, 2008 1:43 PM To: V Subject: Re: Kol
Já je dělám z kancelářských sponek.(koukám na krabičku zn.RON 27,5mm , ale to je věc značení výrobce.) Nemusím chodit pro drát do dílny a ti co mají hodného šéfa ocení i to, že to udělají v prac. době:-)
Vyjde to delší, než ten vzorový háček. Ale Gabon dávám podruhé a při minulé aplikaci jsem si všiml, že některé se nalepily na plást a tedy tam byla poloviční akt. plocha.
Ten kolíček změřím, možná tam byl svisle a bylo by to pod věnec. Měl jsem za to, že v té vychytávce byl vodorovně. Pro mě by to mělo výhodu, že kolíček spíš nepřehlédnu, na tom drátku by tam Gabon mohl viset až do jara.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30606
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Milan Čáp (e-mailem) --- 21. 7. 2008
Re: nákazová situace
Měl jsem je u nějkolika včelstev také - viz. konference Optimal, kde všichni usuzovali na Nosema Ceranae, která se prý projevuje v létě. Poslal jsem vzorky včel do Dolu, na protokolu byla nosemóza pozitivní. Vložil jsem kyselinu mravenčí, za pár dní už před česny tyto včely nebyly.
Milan Čáp
Radek HUBAČ napsal(a): > Já jsem zatím moc roztočů neviděl, ale objevil jsem před úly bezletné > včely, myslím, že to dělá virus. > Máte někdo podobná pozorování? > > MUDr. Radek Hubač > drh/=/seznam.cz > mobil: 774 028 601 > > > -----Original Message----- > From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of > KaJi > Sent: Sunday, July 13, 2008 1:43 PM > To: V > Subject: Re: Kol > > Já je dělám z kancelářských sponek.(koukám na krabičku zn.RON 27,5mm , > ale > to je věc značení výrobce.) > Nemusím chodit pro drát do dílny a ti co mají hodného šéfa ocení i to, > že > to udělají v prac. době:-) > > Vyjde to delší, než ten vzorový háček. Ale Gabon dávám podruhé a při > minulé > aplikaci jsem si všiml, že některé se nalepily na plást a tedy tam byla > poloviční akt. plocha. > > Ten kolíček změřím, možná tam byl svisle a bylo by to pod věnec. Měl > jsem > za to, že v té vychytávce byl vodorovně. > Pro mě by to mělo výhodu, že kolíček spíš nepřehlédnu, na tom drátku by > tam > Gabon mohl viset až do jara. > > Karel > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30607
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Stonjek (213.151.87.64) --- 13. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Neberte to jako chlubení, ale u nás jako kdyby roztoč nebyl. Na včelách jsem ho neviděl na rozrýpaném trubčím plodu také ne a podložky jsou rovněž bez něj. Přesto ale už tam mám pár dní Gabon. Do Varroa monitoringu přispívat nebudu, protože jeho výsledky jsou v praxi téměř nepoužitelné. Mezi severní a jižní strání Berounky je tak asi 1,5 km. V loňském roce došlo na jižní stráni k totálnímu odvčelení, na severní většina včelstev přežila bez léčení. Takže kdyby např Ing Sejk, co má severní expozici napsal, že je bez roztoče a někdo o 2 km dál na jihu se tím řídil, to by to dopadlo!!! Myslím, že důležité je roztoče si každý monitorovat sám a věnovat se tomu. Příznivou situaci v roztoči vidím v kompletním jarním plošném přeléčení, kdy naše ZO to provedla v jednom dni. Uvidíme jak na podzim. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30466
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - G.Pazderka (80.78.156.8) --- 13. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Něco jako háček jsem řešil černým drátem na jedno použití. Prakticky se zpětně nevrací do úlu kvůli možným nemocem a proto jsem ho nechával s polu s impregnovaným dřevem rozložit mimo úly (zakopal) nebo ho popřípadě spálím.
Varroamonitoring nezavrhuji naopak, ano, doporučuji ho každému kdo má problémy s vyzimováním zdravých včelstev. Takže. Jednak to je dobrá cesta pro začínající včelaře naučit se sledovat a rozhodovat nad roztočem a druhak je to projekt, který uchovává určitá data a ty mohou po vyhodnocení ukazovat na další aspekty, které by jinak nešlo spozorovat. Nad tím by se v ČSV měli zamyslet a plně tento projekt podpořit. (i spoonzorsky)
...........
Stonjek:>Do Varroa monitoringu přispívat nebudu, protože jeho výsledky jsou v praxi téměř nepoužitelné.
Myslím, že důležité je roztoče si každý monitorovat sám a věnovat se tomu.<
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30469
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Bronislav Gruna (89.235.19.203) --- 14. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Stonjek: > Do Varroa monitoringu přispívat nebudu, protože jeho výsledky jsou v praxi téměř nepoužitelné. Myslím, že důležité je roztoče si každý monitorovat sám a věnovat se tomu.
Nic nemůže nahradit vlastní sledování podložek. Společný monitoring může varovat ty, kteří nesledují spad a monitorujícím dát větší jistotu v rozhodování. Loňské úhyny dokládají, že k přemnožení roztoče došlo na rozsáhlém území, i když jistě existují místní rozdíly. Kdyby loni fungovaly stránky VMS, jistě by mnoho včelařů mělo šanci zachránit svá včelstva. Pokud sledujete spad, je škoda nevložit vaše data do systému. Přes vaši skepsi si myslím, že se na stránky VMS občas podíváte.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30476
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Stonjek (213.151.87.64) --- 14. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Milý Bronislave, dovolím si s tebou nesouhlasit. V loňské situaci by byl VMS úplně k ničemu. Jednoduše proto, že drtivá většina včelařů Internet nepoužívá, ve Včelařství, které dostává téměř každý, bylo dostatečně silné varování a v dostatečném časovém předstihu a co to bylo platné!!! Navíc situace s VD se lišila již v malých vzdálenostech. VMS jsou prostě zajímavé, možná nějak použitelné informace, ale pro včelaře, který chce zdárně vyzimovat platí pouze jediná rada" spoléhat pouze na sebe a hlavně něco o tom vědět. Tenhle společný "svazácký" přístup mě prostě nic neříká. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30478
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 14. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Myslím, že každý včelař by měl v zájmu zdraví včelstev na každém svém stanovišti provádět varroamonitoring. Kvůli reinvazi se situace může nečekaně vyvíjet, proto se vyplatí aktuální stav zamoření v rizikových měsících ( červen-září ) stále sledovat. Včasným přeléčením ( Gabon, kyselina mravenčí ) se předejde možné zkáze. Nelze se spoléhat na ostatní včelaře, kteří monitoring provádějí. Množství roztočů na jednotlivých stanovištích ( i jednotlivých včeltev ) se mohou znatelně lišit, i když jsou relativně blízko sebe.
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30484
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.5) --- 14. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Navazuji na můj předchozí příspěvek.
Nechci znevažovat, ale také nadhodnocovat význam VMS. Včelaři by si měli uvědomit, že i když mají v blízkosti včelnice pozorovací stanici VMS neznamená to, že u vlastních včeltev nemusí provádět monitoring. VMS je pouze prvním varováním. Druhým a rozhodujícím varováním je zvýšený nález u vlastních včeltev, což je teprve argument k mimořádnému léčebnému opatření. Bylo by zbytečné léčit zdravé včely, mino jiné proto každý rozumný včelař varroamonitoring provádí.
VMS je významným přínosem pro řešení situace zamoření varroázou. Doufám, že vzbudí vyšší zájem o provádění monitoringu i z řad včelařů, kteří jsou líní, a tak dosud ( jak jim mimo jiné nařizuje zákon ) nečiní. Mnohé starší typy úlů znesnadňují sledování spadu, což znatelně přispívá k jeho neprovádění. Mladší včelaři by se takových úlů měli bez milosti zbavit a pořídit si racionální úlový systém. Varroadno je nejen pro monitoring velkým přínosem.
S pozdravem...M. Václavek...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30485
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Bronislav Gruna (89.235.19.203) --- 14. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Stonjek napsal:
>Milý Bronislave, dovolím si s tebou nesouhlasit. V loňské situaci by byl VMS úplně k ničemu. Jednoduše proto, že drtivá většina včelařů Internet nepoužívá, ve Včelařství, které dostává téměř každý, bylo dostatečně silné varování a v dostatečném časovém předstihu a co to bylo platné!!! Navíc situace s VD se lišila již v malých vzdálenostech. VMS jsou prostě zajímavé, možná nějak použitelné informace, ale pro včelaře, který chce zdárně vyzimovat platí pouze jediná rada" spoléhat pouze na sebe a hlavně něco o tom vědět. Tenhle společný "svazácký" přístup mě prostě nic neříká. Zdraví R. Stonjek
VMS je především pro včelaře, kteří spoléhají hlavně na sebe a chtějí o tom něco vědět. Má jim poskytnout doplňkové informace k vlastnímu rozhodnutí. Pokud vidím, že roztoči začínají padat v míře vyšší než obvyklé v různých částech ČR, můžu např. zvýšit počet monitorovaných vlastních včelstev, zkrátit interval sledování nebo si dát práci s důkladnějším sledováním trubčího plodu. Zatím jsme tu měli systém léčení založený na rozhodování v centru. Včelaři jsou zvyklí pasivně čekat na pokyny shora. To já považuji zas "svazácký" postup.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30489
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 13. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Nezbav:
Příteli, Karle. Prosím o sdělení místa Tvého stanoviště s vysokým výskytem kleštíka včelího
-----
Na varroamonitoring.cz svítí červeně :-))
------
Stonjek:
Do Varroa monitoringu přispívat nebudu, protože jeho výsledky jsou v praxi téměř nepoužitelné-
-------
Pokud by to mělo sloužit k tomu, co se teď v některých krajích organizuje - v každé ZO dva signalizátoři, sběr za okres a kraj následně pokyny dolů jak a kdy léčit, tak tam smysl nevidím.
Pokud mi to umožní se podivit, že já spad mám, soused ne, jak léčí on, zimuje, má stanoviště atd a umožní mi se "zlepšit", tak určitě ano.
Všeobecně se má za to, že to vypukne v nějaký měsíc. Což není úplně tak pravda. Pokud toto bude varování pro sousedy, aby s podložkami neváhali, tak to taky smysl má. Možná to i některé pohne a začnou objednávat Gabon :-)
Tam já momentálně vidím smysl.
Pro mě osobně VMS být nemusí, já když měl čas, tak jsem na podložky chodil koukat už několik let. Kolik lidí ale má podložky?
Já tipuji, že jsou stále ZO kde ani ani jeden.
Takže tam ta nařízené monitorovací stanoviště i VMS smysl mají. Posunou je trochu dopředu.
Jsme závislí na okolí. Gabon může být ve včelách 3 (4) týdny. A potřebovali by jsme dva měsíce. :-)
K čemu mi moje léčení je, když v srpnu musím Gabon vyndat a okolo začnou padat včely?
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30470
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 13. 7. 2008
Re: Kol??ek na Gabon
My máme nařízeno 6 týdnů s přesunutím po 4 týdnech do místa kde se aktuálně nachází plod A JEDNÁ SE O GABON 92, NAŘÍZENÍ 4 TÝDNŮ SE TÝKÁ GABONU 90
pEPAN
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: KaJi <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: Kol??ek na Gabon > Datum: 13.7.2008 17:35:52 > ---------------------------------------- > Nezbav: > Příteli, Karle. Prosím o sdělení místa Tvého stanoviště s vysokým výskytem > kleštíka včelího > ----- > Na varroamonitoring.cz svítí červeně :-)) > ------ > Stonjek: > Do Varroa monitoringu přispívat nebudu, protože jeho výsledky jsou v praxi > téměř nepoužitelné- > ------- > Pokud by to mělo sloužit k tomu, co se teď v některých krajích organizuje - > v každé ZO dva signalizátoři, sběr za okres a kraj následně pokyny dolů jak > a kdy léčit, tak tam smysl nevidím. > > Pokud mi to umožní se podivit, že já spad mám, soused ne, jak léčí on, > zimuje, má stanoviště atd a umožní mi se "zlepšit", tak určitě ano. > > Všeobecně se má za to, že to vypukne v nějaký měsíc. Což není úplně tak > pravda. Pokud toto bude varování pro sousedy, aby s podložkami neváhali, > tak to taky smysl má. Možná to i některé pohne a začnou objednávat Gabon > :-) > Tam já momentálně vidím smysl. > > Pro mě osobně VMS být nemusí, já když měl čas, tak jsem na podložky chodil > koukat už několik let. Kolik lidí ale má podložky? > Já tipuji, že jsou stále ZO kde ani ani jeden. > > Takže tam ta nařízené monitorovací stanoviště i VMS smysl mají. Posunou je > trochu dopředu. > > Jsme závislí na okolí. Gabon může být ve včelách 3 (4) týdny. A potřebovali > by jsme dva měsíce. :-) > K čemu mi moje léčení je, když v srpnu musím Gabon vyndat a okolo začnou > padat včely? > > > Karel > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30471
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - pavel (88.146.7.98) --- 13. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
V metodice varoamonitoringu je napsáno že se sleduje spad na podložkách. Vy ovšem uvádíte že jste si v podstatě toto číslo vymyslel jelikož jste objevil napadený plod. Zajímalo by mne jak se tyto hodnoty můžou lišit. Gabon se do včelstev vkládá po nařízení SVS právě proto aby bylo zajištěno plošné nasazení nevím nakolik je taková sólová akce účinná. Většina včelařů ještě ani nevytočila med, takže samozřejmě Gabon vložit nemůže, proto se mi jako vhodnější jeví použití KM. Právě pro takový přístup ztráci systém monitorování vypovídací hodnotu. Všichni too známe kolik je výkladů jak se má provádět fumigace. Pouze jeden postuj je však správný. Možná jsem to špatně pochopil a nebo vy jste se špatně vyjádřil. Dle mého názoru je potřeba uvádět čísla spadu na podložkách.
Pavel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30472
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 13. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
V metodice varoamonitoringu je napsáno že se sleduje spad na podložkách.
-----
Ano je to tam. A zatím tam není sledování napadení trubčiny a děl. plodu atd. Takže jsem rozsvítil červenou zadáním "99". Nic mi to snad nezakazuje.:-)
-----
Vy ovšem uvádíte že jste si v podstatě toto číslo vymyslel jelikož jste objevil napadený plod. Zajímalo by mne jak se tyto hodnoty můžou lišit. Gabon se do včelstev vkládá po nařízení SVS právě proto aby bylo zajištěno plošné nasazení nevím nakolik je taková sólová akce účinná.
------
0 plošném nasazování Gabonu nic nevím. Podle mě je to fáma, co šíří neinformování.
Přesvědčte mě citací platné vyhlášky SVS.
Ve vyhlášce co platí je zhruba toto:
1) varroamonitoring je povinnen dělat každý včelař.
2) Gabon se nasazuje v červenci či v srpnu co nejdříve hned po vytočení medu.
Podle mě jsem postupoval v naprostém souladu s platnou vyhláškou, jedině jsem váhal s tím, zda to zveřejnit. A to byla asi opravdu chyba.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30473
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 13. 7. 2008
Re: Kolíček na Gabon
Nejde o to číslo, tady jde spíše o to tradované tvrzení, že Gabon se má dávat plošně najednou. To podle mě způsobuje značné problémy, když ne škody.
Tady zaznělo od znalých funkcionářů, že Gabon, Formidol atd. si objednává včelař u své ZO a ta mu to má do 30.6. zajistit.
V tomhle se neorientuji, to je vnitřní záležitost ČSV-SVS, ale podle vlastních zkušeností (nejen s naší ZO) je to poněkud problematické. Funkcionářům se nechce nechat zodpovědnost včelařům a mají snahy je ochránit od omylů.
Proto jsem tak vyjel, vloni dost včelařů a včel odneslo to, že museli čekat, až dá někdo bumážku.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30475
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu