78370
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Josef Kala (e-mailem) --- 12. 5. 2008
RE: úhyny pokračují
Mně uhynulo ještě před týdnem jedno včelstvo. Přes veškerou snahu o desinfekci, zúžení, přeléčení vysokými dávkami kyseliny mravenčí atd. A to předesílám, že jsem se poctivě staral o zvládnutí prvních projevů akutní nosemózy již od konce února ( kdy jsem o mnou pozorované situaci psal zde v konferenci).
Žádost o vyšetření obsahovala i mé podezření na CCD, protože prudký nástup, akutní průběh a neúčinnost mně známých léčebných postupů při N.A. se mi jevily vzhledem k známým projevům Nosemy Apis netypické.
Právě došlé výsledky z VÚVč však neprokázaly u mých včelstev výskyt Nosema ceranae. Nemusí to však znamenat, že v ČR není.
Některé podrobnosti o N.A. doporučuji nastudovat na http://ovcsvpardubice.blog.cz/0711/neviditelny-a-zakerny-skudce-vcel-nosema A souvisejících článcích.
Ještě k tomu dodávám: Z 16 ti včelstev na stanovišti poblíž Plzně uhynulo 14. Včelstvo č.5 uprostřed všeho přežilo v relativně dobré kondici, včelstvo č. 8 se konečně chytlo až minulý týden nepochybně současně s rozkvětem řepky a tedy přínosem pylu. Závěrem: Pro mne je jedním z podstatných poučení z letošního ataku chorob a chorobných projevů včelstev: využít toho na selekci genetické výbavy odolných včelstev, nebo lépe: nakoupit matky, jejichž chovatelé preferují hygienické chování před silou sběracího pudu. Možná také přehodnotit něco, co bych nazval časovou úživností stanoviště. (Mé čistě lesní stanoviště zřejmě neposkytuje v předjaří dostatek dostupného čerstvého pylu, aby včelstva mohla doplnit zvýšenou spotřebu zásob bílkovin přes mírnou zimu. Při klasickém průběhu zimy bylo vše OK, následný výnos květového i spadkového medu vždy vynikající). Stanoviště asi měnit nebudu, jen se více začnu zajímat o možnost osázení raně kvetoucími vrbami a pod. Josef Kala
-----Original Message----- From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Ivan Sent: Monday, May 12, 2008 4:42 PM To: Včelařský mailing list Subject: Re: úhyny pokračují
Těmto příznakům Američaní říkají CCD. Je to zřejmě způsobeno souhrou více faktorů. Jak jste na tom s Nosemou?
Ivan
__________ Informace od NOD32 3060 (20080428) __________
Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32. http://www.nod32.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29457
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - KaJi (88.103.157.154) --- 12. 5. 2008
Re: úhyny pokračují
Kala:
Možná také přehodnotit něco, co bych nazval časovou úživností stanoviště.
(Mé čistě lesní stanoviště zřejmě neposkytuje v předjaří dostatek dostupného
čerstvého pylu, aby včelstva mohla doplnit zvýšenou spotřebu zásob bílkovin
přes mírnou zimu. Při klasickém průběhu zimy bylo vše OK, následný výnos
květového i spadkového medu vždy vynikající). Stanoviště asi měnit nebudu,
jen se více začnu zajímat o možnost osázení raně kvetoucími vrbami a pod.
Josef Kala
-----------
Tady u řeky je to s vrbami, jívami a lískami perfektní.
Ale i když bylo brzy jaro, tak skutečně dobrých letových dní bylo pomálu. Navíc tady mám malou dobu slunečního ozáření.
Dřív, když tady do konce března ležel sníh to bylo dobré. Suchá a tuhá zima je O.K. A pak ani tak nezáleželo na osvitu, protože v květnu už na tom tolik nezáleží. Sluneční svit má intenzitu.
Časná jara mě asi donutí umisťovat včely na osvícené a chráněné stráně.
Spíš bude problém zajistit dobrou (pylovou) pastvu v červenci a srpnu.
Už jsem testoval jednoho agronoma, na jeho názor na zelené hnojení - ani nebyl proti, jen to dotáhnout do konce.
Jinak tady doma, kde jsem měl úly určené k likvidaci nebyla tak intenzívní obměna díla. I tomu přikládám důležitost.Navíc loni mi tady ani moc nestavěli.
To směřuji k Petrovi - štěstí začátečníka, má asi všechno nové. A taky asi přikrmoval, jestli dělal oddělky atd. Tak ať mu to vydrží. :-)
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29458
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Pete Mal (e-mailem) --- 12. 6. 2008
Re: Ăşhyny pokraèujĂ
Zdravim,
Ohladne uhynu vciel musim povedat, ze mi spadla len jedna rodina (z 27) a to len kvoli tomu, lebo moj otec nechcel ustupit zo zimovania v dvoch krabiciach (plodisko+mednik typu B) a prave ta v jeseni najsilnejsia rodina mi spadla. Ja zimujem vzdy len v plodisku (11 ramikovi B). Ale co bolo v jeseni 2007 specificke bol velmi silny kliestik. Ja som chvalabohu zadymil avartinom uz koncom augusta (ked bolo este vela plodu) a spadla v priemere cca. 1 kavova lizicka na rodinu (po ine roky tak od 10 do 100 kliestikov). Tak som zo strachu dymil uz o tyzden a spadlo okolo 200 na rodinu. Dal som potom este Gabon a v oktobri ked uz nebol plod este raz avartin. Vcely prezimovali priemerne silne a dobre sa v tomto roku rozvijaju, aj ked pocasie nie je bohvie co. Minuly rok som mal na pevnom stanovisti (300 m nad morom) 76 kg na rodinu, v tomto roku budem rad ak bude tak 50-55, ale to je pocasim. Po agate mam cca. 37 kg na rodinu.
Takze ak Vam padaju vcely je to podla mna kliestik alebo vcelstvo oslabene kliestikom dostava ine choroby ako mor ci nonzemu a potom pada.
--- On Mon, 5/12/08, KaJi <e-mail/=/nezadan> wrote:
> From: KaJi <e-mail/=/nezadan> > Subject: Re: úhyny pokra?ují > To: "V?ela?ský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> > Date: Monday, May 12, 2008, 11:57 AM > Kala: > Možná také přehodnotit něco, co bych nazval časovou > úživností stanoviště. > (Mé čistě lesní stanoviště zřejmě neposkytuje v > předjaří dostatek > dostupného > čerstvého pylu, aby včelstva mohla doplnit zvýšenou > spotřebu zásob bílkovin > přes mírnou zimu. Při klasickém průběhu zimy bylo > vše OK, následný výnos > květového i spadkového medu vždy vynikající). > Stanoviště asi měnit nebudu, > jen se více začnu zajímat o možnost osázení raně > kvetoucími vrbami a pod. > Josef Kala > ----------- > Tady u řeky je to s vrbami, jívami a lískami perfektní. > Ale i když bylo brzy jaro, tak skutečně dobrých > letových dní bylo pomálu. > Navíc tady mám malou dobu slunečního ozáření. > Dřív, když tady do konce března ležel sníh to bylo > dobré. Suchá a tuhá zima > je O.K. A pak ani tak nezáleželo na osvitu, protože v > květnu už na tom > tolik nezáleží. Sluneční svit má intenzitu. > > Časná jara mě asi donutí umisťovat včely na > osvícené a chráněné stráně. > > Spíš bude problém zajistit dobrou (pylovou) pastvu v > červenci a srpnu. > Už jsem testoval jednoho agronoma, na jeho názor na > zelené hnojení - ani > nebyl proti, jen to dotáhnout do konce. > > Jinak tady doma, kde jsem měl úly určené k likvidaci > nebyla tak intenzívní > obměna díla. I tomu přikládám důležitost.Navíc loni > mi tady ani moc > nestavěli. > To směřuji k Petrovi - štěstí začátečníka, má > asi všechno nové. A taky asi > přikrmoval, jestli dělal oddělky atd. Tak ať mu to > vydrží. :-) > Karel
__________________________________________________ Do You Yahoo!? Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around http://mail.yahoo.com
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29946
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu