78369
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Nevaž si to (88.100.95.205) --- 21. 4. 2007
Lukáš 19.4.2007 - bezmateč.včelstvo
Lukáši,v dubnu se nenapravují včelastva která přezimovala bez matky.Včelstva chováme proto,aby nám přinesla med.
Nějaké pokusy v dubnu s otevřeným plodem aby si to včelstvo vychovalo novou matku jsou nesmyslem.
Moje rada pro Tebe i do budoucna je tato : v dubnu když je ve včelstvu pouze zakladená trubčina / bezmatečné,či matka
je trubcokladná / aby se využily létavky,které tu budou ještě do 20 května - odstavíme tento úl opodál,po 2 dnech opět na jiné místo,cca 4-5m a poté toto včelstvo vysíříme,není mu pomoci.Létavky z tohoto včelstva posílí svým sběrem ostatní dobrá včelstva na stanovišti a bylo by škoda je také vysířit,když mohou pomoci rozvoji ostatních dobrých včelstev.Je zbytečná obava z toho,že by mohly ublížit matce,ta je dobře chráněná svými včelami a naopak
ty cizí létavky z trubcokladného včelstva to vemou s povděkem.Tak to tak udělej a nepochybíš...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22315
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re:Lukå 19.4.2007 - bezmateè.vèelstvo
Tady je zaměněn význam slov trubcokladná matka = matka která není oplozená nebo je již sterá a nemá zásobu spermatu takové včelstvo lze po odstranění matky spojit s jiným. Pak jsou trubčice což jsou včely které začali klást vajíčka která nebývají uložena na dně buňky a jen z některých se líhnou trubci Takové se zachránit dá ale není to ekonomické Nejlepší je, je vysypat kus od úlu a úl odstranit včely se vžebrají do ostatních a ty trubčice pokud se jim podaří vzlétnou do úlu nepustí Prázdný úl je pak volný pro první roj . Pokud pak budeme chtít ještě z toho úlu mít užitek tak jich tam můžeme nasypat víc a oddělit pro začátek mřížkou.
PEPAN
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Neva si to <novic/=/seznam.cz> > Předmět: Luká 19.4.2007 - bezmate?.v?elstvo > Datum: 21.4.2007 12:41:25 > ---------------------------------------- > Lukáši,v dubnu se nenapravují včelastva která přezimovala bez > matky.Včelstva chováme proto,aby nám přinesla med. > Nějaké pokusy v dubnu s otevřeným plodem aby si to včelstvo vychovalo novou > matku jsou nesmyslem. > Moje rada pro Tebe i do budoucna je tato : v dubnu když je ve včelstvu > pouze zakladená trubčina / bezmatečné,či matka > je trubcokladná / aby se využily létavky,které tu budou ještě do 20 května > - odstavíme tento úl opodál,po 2 dnech opět na jiné místo,cca 4-5m a poté > toto včelstvo vysíříme,není mu pomoci.Létavky z tohoto včelstva posílí svým > sběrem ostatní dobrá včelstva na stanovišti a bylo by škoda je také > vysířit,když mohou pomoci rozvoji ostatních dobrých včelstev.Je zbytečná > obava z toho,že by mohly ublížit matce,ta je dobře chráněná svými včelami a > naopak > ty cizí létavky z trubcokladného včelstva to vemou s povděkem.Tak to tak > udělej a nepochybíš... > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22319
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 21. 4. 2007
Re:Lukå 19.4.2007 - bezmateè.vèelstvo
zapoměl jsem dodat trubcokladná jde najít, trubčice ne!!
PEPAN
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: <Josef.Mensik/=/seznam.cz> > Předmět: Re:Luká 19.4.2007 - bezmate?.v?elstvo > Datum: 21.4.2007 14:28:37 > ---------------------------------------- > Tady je zaměněn význam slov trubcokladná matka = matka která není oplozená nebo > je již sterá a nemá zásobu spermatu takové včelstvo lze po odstranění matky > spojit s jiným. Pak jsou trubčice což jsou včely které začali klást vajíčka > která nebývají uložena na dně buňky a jen z některých se líhnou trubci Takové > se zachránit dá ale není to ekonomické Nejlepší je, je vysypat kus od úlu a úl > odstranit včely se vžebrají do ostatních a ty trubčice pokud se jim podaří > vzlétnou do úlu nepustí Prázdný úl je pak volný pro první roj . Pokud pak > budeme chtít ještě z toho úlu mít užitek tak jich tam můžeme nasypat víc a > oddělit pro začátek mřížkou. > > PEPAN > > > ------------ Původní zpráva ------------ > > Od: Neva si to <novic/=/seznam.cz> > > Předmět: Luká 19.4.2007 - bezmate?.v?elstvo > > Datum: 21.4.2007 12:41:25 > > ---------------------------------------- > > Lukáši,v dubnu se nenapravují včelastva která přezimovala bez > > matky.Včelstva chováme proto,aby nám přinesla med. > > Nějaké pokusy v dubnu s otevřeným plodem aby si to včelstvo vychovalo novou > > matku jsou nesmyslem. > > Moje rada pro Tebe i do budoucna je tato : v dubnu když je ve včelstvu > > pouze zakladená trubčina / bezmatečné,či matka > > je trubcokladná / aby se využily létavky,které tu budou ještě do 20 května > > - odstavíme tento úl opodál,po 2 dnech opět na jiné místo,cca 4-5m a poté > > toto včelstvo vysíříme,není mu pomoci.Létavky z tohoto včelstva posílí svým > > sběrem ostatní dobrá včelstva na stanovišti a bylo by škoda je také > > vysířit,když mohou pomoci rozvoji ostatních dobrých včelstev.Je zbytečná > > obava z toho,že by mohly ublížit matce,ta je dobře chráněná svými včelami a > > naopak > > ty cizí létavky z trubcokladného včelstva to vemou s povděkem.Tak to tak > > udělej a nepochybíš... > > > > > > > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22320
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (85.132.169.34) --- 21. 4. 2007
Re: Lukáš 19.4.2007 - bezmateč.včelstvo
Stačí vysypat všechny včely z bezmatečného včelstva před úly. Oni se někam vžebrají ( zpravidla do včelstev sousedících s rušeným včelstvem ).
Tuto metodu volíme při rušení slabého bezmatečného včelstva ( případně s trubčicemi ).
Pokud-li včelstvo má alespoň cca 20 000 včel ( dva nástavky Optimalu středně obsednuté včelami...cca 80 včel/dm2 ) stojí včelstvo zachránit připojením záložní matky přes novinový papír.
Od této doby ( rozkvět řepky ) do plného léta ( lípa malolistá ) může takovéto včelstvo, je-li posilováno plásty se zavíčkovaným plodem, dorůst do síly hlavních včelstev.
Jinak může posloužit i jako oddělek k posílení hlavního včelstva.
To vše platí jen pro zdravá včelstva!!! Slabá nemocná včelstva ( nosematická,... ) neskýtají záruku dobrého rozvoje a navíc mohou nakazit i další včelstva, takováto včelstva se ruší vysířením.
Pro všechny případy je dobré si ponechat přes zimu zásobu záložních matek ( přebytky s chovu matek ).
Dají se zazimovat bud jako oddělek, či jako záložní včelstvíčko ( viz Minioptimal... polystyrénový úlek na 5 nízkých rámků, které jsou položeny vertikálně...na výšku ).
Oddělek se dá použít na jaře k posílení hlavních včelstev ( bud připojením celého oddělku nebo posílením přes rámky se zavíčkovaným plodem a včelami, jež pro jistotu důkladně porosíme vodou ( ,,mokré včely neútočí,, ) a vložíme ke kraji plodového tělesa posilovaného včelstva...pozor na nechtěný přenos matky! ).
Včelstvíčko v Minioptimalu se v půlce předjaří ( rozkvět jívy ) přeloží do normálního nástavku a ošetřuje se jako oddělek. Výhoda minioptimalu je minimalizace nákladů na zazimování jedné záložní matky.
Já osobně Minioptimali plním v říjnu, kdy oddělkami posiluji hlavní včelstva a matky z oddělků nechávám jako záložní. Do minioptimalu vkládám střídavě žemlovou souš a rámek plný zásob ( S+G+S+G+S(B)...s=souš,G=med,B=pyl ), přisypu cca 5 000 včel a přidám matku ( vše z oddělku ). Na jaře se minioptimal dá použít jako plemenáč.
( pozn. místo Minioptimalu se dá použít i obyčejný nástavek, který uteplíme, vhodně rozdělíme přepážkou a opatříme utepleným nízkým dnem ( nejlépe 1 cm )...včelstvíčko musí být dobře utepleno )
Včelaři s menším počtem včelstev potřebují více záložních matek na jednotku včelstev ( např. na 10 včelstev ) než-li včelaři s více včelstvy, nebot je pro ně ztráta jednoho včelstva daleko horší, a proto je potřeba si existenci včelstev více pojistit.
Před rozkvětem řepky je oplození matek problematické v tuto dobu je nevhodné včelstvo zachraňovat matečníkem.
Ono obecně je nevhodné hlavní včelstva zachranovat matečníkem, nebot než se vylíhne první plod, včelstvo znatelně zeslábne a poznáme to na výnosu.
Přeji mnoho úspěchů!
zdravím.........M. Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 22323
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu