78400
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Josef Kala (e-mailem) --- 27. 12. 2006
RE: vysoké dno
Gusta napsal: Kolik máme jako lidé alergií z důvodu suchého vzduchu ve vytápěném prostoru a jak se odpařovači snažíme toto zmírnit ? No a včely necháme trpět v takovém průvanu samy nad sítem jen proto, aby nezplesnivěly plásty které měly být z velké části ve vařáku? --------------- Dovolím si polemizovat: Lidem vysušuje sliznice nepřirozeně suchý vzduch, který je do průdušek vdechován. Vyschlé sliznice v nose, ústech atd. jsou nevhodným "bitevním polem" pro obrannou armádu protilátek lidského těla. Proto snáze nad oslabenou obranou vítězí viry a bakterie, až jejich přesila zvítězí a člověk onemocní. Proto může být vhodnou prevencí zvlhčování vzduchu alespoň v dětském pokoji.
Včela dýchá úplně jinak, z anatomie včely mi není známo, že by u ní v souvislosti s dýcháním trpěly nějaké žlázy, nebo sliznice nedostatkem vzdušné vlhkosti.
Neorosené plásty a vnitřní stěny úlu jsou dostatečně dobrým tepelným izolátorem a současně nevhodným prostředím pro rozvoj plísní. Přes zimu včely žádnou vodu nepotřebují. Prostředí úlu by tedy nemělo být ani uměle vysušováno, ani zvlhčováno. Protože trávením glycidových zásob vzniká oxid uhličitý a ( metabolická ) voda, zvyšovaly by včely vlhkost špatně ventilovaného úlového prostředí -je proto lépe tyto zplodiny odvést mimo úl, nejlépe dostatečně otevřeným česnem, nebo zasíťovaným dnem.
Shorauvedené platí pro období zimního klidu. Na konci vyzimování, v době, kdy už včely intenzivně plodují jim může vydechovaná voda vysrážená např. na strůpkové fólii pomoci uhradit část její potřeby. Nepřirozeně ( uměle) vysušované úlové mikroklima by mohlo včelám ztížit ošetřování otevřeného plodu - včely by pro zdárný larvální vývoj plodu musely donášet více vody. Josef Kala
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19824
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu