77977

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Ing . Gustav Novotný (e-mailem) --- 2. 5. 2006
perfektní serie 26.4. aneb něco zlého může být i k něčemu dobré

První serie matek dělám každoročně v prvním květnovém týdnu ve speciálním chovném ležanu při matce způsobem, který mohu v případě zájmu popsatOsvědčená a lety odzkoušená metoda.
Letos ale jsem i přes dlouhouzimu a chladné dny dělal serie o týden dříve díky trubcokladné matce.
V říjnu při rušení posledních oplodňáčků mi zbyla jedna pěkná matka, pro kterou jsem již neměl využití. Proto jsem ji naostro vyměnil ( v této době je to stejné jako na jaře) jednomu produkčnímu včelstvu se starší matkou běžné síly.
Kontrolou na česnu včely nosily pyl, se zásobami nebyl letos žádný problém (zateplené úly), taknebyl důvod včelstvo rozebírat. Až při přidávání třetího nástavku po dvacátém dubnu jsem zjistil, že matka klade neoplozená vajíčka, ve včlstvu byl hrboplod. První reakce byla spojit včelstvo s oddělkem, proto jsem matku našel a zamáčkl.
Ve včelstvu je hodně trubců a výpadek plodu v letošním jaru nebyl moc patrný. Ve včelstvu bylo hodně nanošeného pylu, jako ostatně u všech včelstev v tomto mimořádném jaru, a smozřejně trubci. Protože nedošlo k masovému opotřebení včel krmením velké plochy plodu (trubčích buněk není až tak mnoho), včely si udržely podzimní sílu. Buňky s červíky byly zaplněny mat. kašičkou snad až do poloviny obsahu.
Udělal jsem tedy serii matek na dvou loučkách po devíti matečnících z loni nejlepších včel. Přelarvoval jsem na MK z buněk, které byly jí přeplněny na trubčině. Druhý den při kontrole nádherný pohled na 18 naražených matečníků vystavených na miskách. Misky z PH byly ovšem napřed ovoněny ve včelstvu.
Gusta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 16235


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu