78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)G.Pazderka --- 24. 1. 2005
Důkaz o špatných důsledcích pomoci státu v zemědělství!

Všichni, kdo se zajímá o problematiku dotací víme, že nic není zadarmo. České vinohrady "vzkvétají". A to za cenu takovou, že malovinohradník dnes může vyrobit až 1000l vína. Ovšem nemůže oficiálně prodat ani litr. Porušuje tím zákon. Je více než pravděpodobné, že úředník může napsat do podmínek prodeje medu to samé a postihne to hlavně prodej ze dvora. Takže v podstatě. Chtít dotace po státu může mít důsledky.Chtít ale řešit dovoz medu (určité omezení) má za následek mnohem větší finanční efekt pro včelaře, než jakákoli dotace nebo podpora.Je potřeba ochránit trh s medem! Myslete na to učastníci sjezdu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8395


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ja --- 24. 1. 2005
ja

jaja

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8394


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka --- 24. 1. 2005
Re: Cenová katastrofa v medu (8385)

Chci také říci svůj názor na výkupce. Momentálně jsou všechny výkupní místa české! Nechce-li Svaz s nimy spolupracovat, vidím budoucnost včelaření ještě horší, protože skutečně se nedomýšlí mnoho důsledků s politikou potírání zpracovatelů medu. Ti mohou ostatně skončit.(jako Předboj)Potom nastupuje důsledek slepoty v postoji ÚV ČSV.!!Reálně lze říci, že v momentě, kdy zahraniční výkupce a distributor zjistí výhodnou (vysokou) cenu nebo místo na trhu, napakuje se sem a věřím, že ho teprve nebude zajímat vůbec nic kromě zájmu vydělat. Chci tím říct, že pouhý zájem prodeje ze dvora je krátkozraký a v momentě nízké ceny v supermarketě klesne reálně cena i při prodeji ze dvora. Alespoň reálná šance tu je dost vysoká. A český zpracovatel zatím dělá to, co by dělal každý obchodník na světě.Dováží med v rámci možnosti poskytnutých státem. A co navíc? Chce spolupracovat s ÚV při jednání na ministerstvech. A zcela určitě mluví česky. Prostě obchodník dělá to, co mu stát či EU umožní a dělat to bude. Chtějme podmínky na včelaření po státu (hlavně po jejím úředníkovi).Pomoc od státu v dnešní podobě je kontraproduktivní.Proto za stav v otázce činnosti zpracovatelů může v důsledku i ÚV ČSV. Ne organizace jako taková, ale ÚV, které zvolilo politiku mazání medu kolem huby.Organizaci považuji za to nejlepší co může včelaře potkat. (komunikace a výměna zkušeností)V žádném případě nechci tímto na nikoho útočit, ale pouze zveřejňuji svůj názor na, z mého pohledu, krátkozrakou politiku ÚV.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8393


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 24. 1. 2005
Svaz českých včelařů

Nové vyznamneji vyjadrene slovo Svaz

CSV muze byt pri registraci takovy jak si to jeji clenove preji-az zasahujici a omezujici obcanska prava.Clenove sdruzeni si to preji a Ministerstvo vnitra jej schvali.

Vliv jednotliveho vcelare na rizeni CSV se projevuje jen ZO na valne hromade, ve skupine 20-50 clenu.
System voleb je stanovami formovan tak ze do svobodneho rozhodovani clena-nů zasahuje vyssi struktura CSV prostrednictvim komisi.
Tyto komise pri vyberu kandidatu maji v povinosti prihlizet k navrhum a doporucenim vyssich organu CSV.Drive to byla NF a KSC,dnes je to predsednictvo CSV.
O vsech vysledcich voleb z valnych hromad vcetne jmen adres zvolenych,je predsednictvo a prislusne komise zabyvajici se pripravou sjezdu podrobne informovano.
Zvoleni jsou pozvani do vcelarskeho skoliciho strediska,kde nejvyssi predstavitele je zasveti do pristich kroku v rozvoji ceskeho vcelarstvi.
Toto pozvani-kdy obe strany si nejsou navzajem rovnoceni, hostitele vyuziji tohoto setkani k vyberu a k sestaveni volebni kandidatky,je toto vynucene setkani neeticke a nemoralni
Pri tom Stanovy CSV jsou formovany tak,aby se centralisovana moc predsednictva nezmesovala a nezmenilo se nic v predsednictvu dokud nebude vice nesouhlasu nez 50%

I vcelstvo dovede si chranit svuj pristi rozvoj.
Pred snubnim letem,v dobe bez konkurence
nedovoli zadne predsletove vysemenovani senilnim trubcum.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8392


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 24. 1. 2005
Re: cena medu (8364) (8372) (8376) (8387)

Dne neděle 23 ledna 2005 23:44 Daniel Prokeš napsal(a):
> Tak například p.Špaček med zatím nevykupuje, ale bude za 27 kč/kg. Myslím

Dobry den,

tak to uz bude med levnejsi nez cukr. Pokud to bude letos realita, tak jsem
zvedav na podporu drobnych (zajmovych) zemedelcu v EU.

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8391


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lenka Langerova --- 24. 1. 2005
Re: Cenová katastrofa v medu (8385) (8386)


Přátelé,
všichni by jste si konečně měli uvědomit, že ceny každého produktu, tedy i medu jsou smluvní, tak proč se rozčilujete nad cenami, které nabízejí výkupci?
Záleží pouze na každém z Vás, zda za jejich nabídnutou cenu svůj med prodáte, či nikoli.
A věřte, že dokud jim za tyto ceny budete prodávat, cenu určitě zvedat nebudou. Taky proč, že?!
Osobně doporučuji neprodat a na přebytečný med si najít sám odbyt venku, či zvýšit prodej ze dvora, nebo uschovat, až budou prodejní ceny dohodnuty na takové úrovni, která je akceptovatelná jak výrobcem, tak výkupcem.
Konečně si už važte své práce a
Zdraví Lenka Langerová

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8390


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 24. 1. 2005
Varoa Destrukror.

Přítel Hubač se nedávno zmínil o léčení v sezoně.Nikdo nereagoval a tak já přidávám zkušenost.Roje léčím fumigací zásadně léta.Mám rojáček (6 rámková sekce),který má drátěné dno a otvírací zasíované boky.Roj nedávám do sklepa,ale hned po usazení ho přenesu vedle včelína do stínu a položím na bedynku z laminátu,která má také dvířka,ale plná,na vložení misky se šibeničkou z drátu na kterém je knot s léčivem.Když se včely uklidní,rojáček uzavřu a zapálím knot.Po hodině boky otevřu a mezi rojáček a bedynku vložím 3cm silný špalík.Do úlu je dávám druhý den večer,někdy ještě ten den pozdě večer.Podobně postupuji při trubčici.Včelstvo nikam neodnáším.Vvytahám všechny rámky a včely ometu do úlu.Do medníku dám na mřížku asi 20cm prkýnek nebo igelit.podložku,vložím okénko se síovinou.V prázdném rámečku zapálím knot a dám druhé okéno.No a nyní proč jsem to napsal.Považuji za velmi důležité,aby pod včelami byla asi 10cm nad podložkou síka,kudy včely neprolezou.Mám mnohaleté zkušenosti,že rostoči kteří neuhynou přirozenou smrtí,ale jsou otráveni,ještě hodně lezou a pokud by je nedorazila zima mohli by při styku se včelami zase obživnout.Tuto zkušenost jsem získal,když jsem v plodišti léčil tak,že jsem na kameninovou misku v průměru asi 10cm složil knot do tvaru Z, nakapal léčivo a růžky zapélil.I při tak malém zahřátí misky na to roztoči přišli a kolem misky utvořili prstenec těl,přestože jsem misku úmyslně dával mimo hrozen včel.Loni jsem to zkoušel u dvojích na ukázku a bylo to stejné.Letos udělám pár pokusů.Vložím na podložku kousek zahřáté pálené střešní tašky,nebo pod podložku dám filc s otvorem pro zahřátý kousek tašky.Přeci se tento poznatek musí nějak rozumně využít.A k těm trubčicím.Druhý den vytáhnu rámek od léčení,vložím 2-3 rámky oddělek s matkou a za 3 dny včely sedí na síti s oddělkum,oddělek krmí a tak jim tam zase sice jiné rámky vrátím.
Pro někoho možná trochu únavné,ale po vyzkoušení třeba změní názor.
Zdraví V.Banýr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8389


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 24. 1. 2005
Varoa Destrukror.

Přítel Hubač se nedávno zmínil o léčení v sezoně.Nikdo nereagoval a tak já přidávám zkušenost.Roje léčím fumigací zásadně léta.Mám rojáček (6 rámková sekce),který má drátěné dno a otvírací zasíované boky.Roj nedávám do sklepa,ale hned po usazení ho přenesu vedle včelína do stínu a položím na bedynku z laminátu,která má také dvířka,ale plná,na vložení misky se šibeničkou z drátu na kterém je knot s léčivem.Když se včely uklidní,rojáček uzavřu a zapálím knot.Po hodině boky otevřu a mezi rojáček a bedynku vložím 3cm silný špalík.Do úlu je dávám druhý den večer,někdy ještě ten den pozdě večer.Podobně postupuji při trubčici.Včelstvo nikam neodnáším.Vvytahám všechny rámky a včely ometu do úlu.Do medníku dám na mřížku asi 20cm prkýnek nebo igelit.podložku,vložím okénko se síovinou.V prázdném rámečku zapálím knot a dám druhé okéno.No a nyní proč jsem to napsal.Považuji za velmi důležité,aby pod včelami byla asi 10cm nad podložkou síka,kudy včely neprolezou.Mám mnohaleté zkušenosti,že rostoči kteří neuhynou přirozenou smrtí,ale jsou otráveni,ještě hodně lezou a pokud by je nedorazila zima mohli by při styku se včelami zase obživnout.Tuto zkušenost jsem získal,když jsem v plodišti léčil tak,že jsem na kameninovou misku v průměru asi 10cm složil knot do tvaru Z, nakapal léčivo a růžky zapélil.I při tak malém zahřátí misky na to roztoči přišli a kolem misky utvořili prstenec těl,přestože jsem misku úmyslně dával mimo hrozen včel.Loni jsem to zkoušel u dvojích na ukázku a bylo to stejné.Letos udělám pár pokusů.Vložím na podložku kousek zahřáté pálené střešní tašky,nebo pod podložku dám filc s otvorem pro zahřátý kousek tašky.Přeci se tento poznatek musí nějak rozumně využít.A k těm trubčicím.Druhý den vytáhnu rámek od léčení,vložím 2-3 rámky oddělek s matkou a za 3 dny včely sedí na síti s oddělkum,oddělek krmí a tak jim tam zase sice jiné rámky vrátím.
Pro někoho možná trochu únavné,ale po vyzkoušení třeba změní názor.
Zdraví V.Banýr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8388


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Daniel Prokeš --- 24. 1. 2005
cena medu (8364) (8372) (8376)

Tak například p.Špaček med zatím nevykupuje, ale bude za 27 kč/kg. Myslím že
je to dobrá pobídka pro včelaře, jak se naučit prodat svoji produkci přímo
konečnému zákazníkovi.
Tak hodně nápadů a úspěchů
Dan ProkešOdpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8387


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka S --- 23. 1. 2005
Re: Cenová katastrofa v medu (8385)

Zdravím všechny, výkup medu za 30 Kč? To jsem zvědavý kdo jim prodá med! Když jsem někde četl, že krmit drahým cukrem je luxus, a že než kupovat drahý cukr tak raději bude krmit medem, který během sezóny uschová, zdálo se mi to přehnané. Ale při těchto cenách, proč by se někdo namáhal vytáčet med pro výkupce za 30 Kč, a potom ještě vařil sirup? Naloží zpět plásty s přebytečným medem, který neprodá za rozumnou cenu a má vymalováno? Zdar výkupcům! JS

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8386


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka --- 23. 1. 2005
Cenová katastrofa v medu

Moje odpověď byla bohužel potvrzena i pány výkupci (dovozci, distributory) J.Haladou a L.,M. Špačkem ve článku Moderního včelaře - předjaří 2005 str.18.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8385


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Štefan --- 23. 1. 2005
RE: nevyádaná pota (8364) (8372) (8376)

Ak sem nieco nepatri tak taketo zbrkle reakcie. Kazdy z nas je odbornik na
nieco ine a preco nepomoct aj trosku menej zdatnym z informatiky. Takze
klud!!!

Chcel som podakovat za info a medzi tym som natrafil na knihu "vcelarska
technika" z roku 1969. je tam asi 70
druhov ulov a kopec inych zaujimavych veci. Len skoda ze sa neda nikde
kupit. Len pozicat v kniznici.
PistaTakový dotaz do této konference nepatří. K problematice spamu je na
internetu spousta informací.
V případě diskuze o jiných než včelařských tématech se z této webové
konference stane smetiště.

TIP: Zkuste používat e-mailového klienta Mozilla Thuderbird. Ten v sobě má
antispamový filtr a spam háže automaticky do zvláštní složky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8384


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr --- 23. 1. 2005
Re: nevyádaná pota (8364) (8372) (8376)


> Souhlasím! Problém je v tom, že ty spamy jsou patrně důsledkem účasti v
této
> konferenci!
>
> S přáním hezkého dne Josef Kouba
>

To asi není pravda. Jsou spíš důsledkem neuváženého prozrazení Vaší adresy
komukoliv a dále pak hakerského proniknutí do libovolného počítače, jehož
majitel tam Vaši adresu má.
S pozdravem Petr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8383


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata --- 23. 1. 2005
Re: nevyádaná pota (8364) (8372) (8376) (8381)

> Problém je v tom, že ty spamy jsou patrně důsledkem účasti v
> této konferenci!

Starou belu. Nekdo proste musi mit vinika za kazdou cenu. I cenu
nesmyslu.

\vov


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8382


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kouba --- 23. 1. 2005
Re: nevyádaná pota (8364) (8372) (8376)

Souhlasím! Problém je v tom, že ty spamy jsou patrně důsledkem účasti v této
konferenci!

S přáním hezkého dne Josef Kouba

----- Original Message -----
From: "Luká Matela" <e-mail/=/nezadan.av1-in.isp.contactel.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, January 22, 2005 6:34 PM
Subject: Re: nevyádaná pota


> Takový dotaz do této konference nepatří. K problematice spamu je na
> internetu spousta informací.
> V případě diskuze o jiných než včelařských tématech se z této webové
> konference stane smetiště.
>
> TIP: Zkuste používat e-mailového klienta Mozilla Thuderbird. Ten v sobě má
> antispamový filtr a spam háže automaticky do zvláštní složky.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8381


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 1. 2005
warning

i hope it is not true!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8380


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J.Horký --- 23. 1. 2005
Re: výkup medu (7989) (8378)

Ano cena medu v roce 2005 bude skutečně nejhorší za posledních 10 let.Zátím se zdá ,že cena bude asi 30 Kč za kg za kvalitní jedno druhový /řepkový/32 Kč.To není nijak pěkná cena,že?Bohužel tak to vypadá a skutečnost může být i horší.Věřím že to přežijeme a naše včelky také,chce to jen vydržet a nevzdávat to.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8379


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka --- 23. 1. 2005
Re: výkup medu (7989)

Cena medu v r.2005 bude možná nejhorší za posledních 10 let.


Vězte, že to slovo nejhorší je pro mě nejhorší.

G.Pazderka


>Zdravím,

>místo plané diskuse, kterou jsem moc nepohopil, bych se rád >zeptal zkušených včelařů a obchodníků s medem, jak vidí cenu >medu a výkup medu v příštím roce.

>Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8378


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Hubner --- 22. 1. 2005
Adresy na Švícarsko

Prosím jazykově a internetově zdatné přátele včelaře o nějaké internetové adresy, kde bych mohl zjistit něco o způsobu a organisaci švícarského včelařství. Je to pro přítele turistického průvodce. Přeložení už nějak zvládneme. Předem děkuji. Jan Hubner

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8377


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

LukᚠMatela --- 22. 1. 2005
Re: nevyžádaná pošta (8364) (8372)

Takový dotaz do této konference nepatří. K problematice spamu je na internetu spousta informací.
V případě diskuze o jiných než včelařských tématech se z této webové konference stane smetiště.

TIP: Zkuste používat e-mailového klienta Mozilla Thuderbird. Ten v sobě má antispamový filtr a spam háže automaticky do zvláštní složky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8376


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka Falc --- 22. 1. 2005
57878

658926

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8375


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr --- 22. 1. 2005
Re: nevyžádaná pošta (8364)> To je hrozné, co mi chodí nevyžádané pošty, dneska asi dvacet zpáv. Nešlo
by
> s tím něco udělat?
>
> S přáním hezkého dne Josef Kouba
>
Hlavně co neudělat : nepoužívat nabídku k vymazání své adresy ze seznamu
pro zasílání - tím jen potvrdíte, že je Vaše adresa "živá" a pravděpodobně
počet spamů ještě vzroste :-).
S pozdravem
Petr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8374


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan --- 22. 1. 2005
Re: nevyžádaná pošta (8364) (8372)


> To je hrozné, co mi chodí nevyžádané pošty, dneska asi dvacet zpáv. Nešlo by
> s tím něco udělat?

Težko se dnes někdo ubrání zasílání spamu na jeho e-mialovou adresu.

Mně chodí spamy už i na jednu mou starou adresu, kterou mám na
freemailovém serveru "volny" a kterou jsem nikdy nikde neuveřejnil a
používal ji kdysi pouze na komunikaci s několika přáteli. Teď už ji
nějaký čas prakticky nepoužívám, ale nedávno mi na ni začaly chodit
spamy!

Proti spamům jsou prakticky tři způsoby obrany:

1.) anispamovy software

2.) filtrovat si zprávy podle jejich odesilatele (např. pokud víte, že
dostáváte poštu jen z Česka - z domény CZ - tak blokovat všechnu
poštu, která přichází ze zahraničí, resp. z jiné domény než CZ)

3.) měnit čas od času svoji e-mailovou adresu (to je pracné -
oznamovat všem známým nový e-mail apod. - ale velmi účinné)


---------------------------


Do konference se spam či vir dostává jen v tom případě, že je odeslán
přímo z adresy přihlášeného účastníka (nebo vložen přes web), což se
stává vcelku výjimečně.

To by odpadlo u moderované konference, kde se příspěvky účastníků
nevkládají přímo, ale posílají se moderátorovi a ten rozhodne, jestli
příspěvek vloží či nevloží do konference. To má kromě výhod i své
nevýhody - už jsem o tom sem před časem psal, tak vás nebudu
unavovat...

Všechny zdravím!


J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8373


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kouba --- 21. 1. 2005
nevyžádaná pošta (8364)

To je hrozné, co mi chodí nevyžádané pošty, dneska asi dvacet zpáv. Nešlo by
s tím něco udělat?

S přáním hezkého dne Josef Kouba

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8372


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pete Mal --- 21. 1. 2005
Vykup medu v SR (8312)


Zdravim

Neviete ako to bude s vykupom medu v SR v tomto roku.
Myslim ci sa bude vykupovat ako volakedy alebo bude
potrebne davat za kazdeho vcelara kontrolovat vzorky
medu a pod.

Peter Malindzak


              
__________________________________
Do you Yahoo!?
Take Yahoo! Mail with you! Get it on your mobile phone.
http://mobile.yahoo.com/maildemo

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8371


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Surovec --- 21. 1. 2005
Past na myši-4 l lahev

Po zakrmování zustalo ve dvou 4 l sklenicích něco roztoku.Sklenice sem nechal uvnitř včelínu,nachytalo se do nich hodně vos,a asi 8 myší.Asi dostali chut na roztok nebo mrtvolky vos.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8370


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 21. 1. 2005
Re: (8367)

Takhle ty čísla vypadají hrozivě.Slyšel jsem ale, že přítomnost spor v úle je normální.Záleží samozřejmě na množství a kondici včelstva jestli nemoc propukne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8369


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Potůček --- 21. 1. 2005
Re: Matečníky. (8364)

Matečník nebo ojedinělou plodovou buňku v medníku nad mřížkou jsem již viděl také. Matka přitom vždy kaladla normálně v plodišti. Často je vidět, že některá matka klade i dvě vajíčka do jedné buňky a přitom dvě starší larvičky v jedné buňce nejsou nikdy. Myslím, že včely přespočetné larvičky z takových buněk přenášejí a pravdpodobně i přes mřížku.
Vladimír P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8368


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman --- 21. 1. 2005
"Slovákům" fandím

zpráva, která odhaluje pravdu:
http://www.vcely.sk/produkty/monitoring04.php
Víte o něčem podobném u nás?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8367


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka --- 21. 1. 2005
Re: Myši 8363 (8365)

To snad ani není možné. Jedině. Nemáte 56let vedle úlů něco atraktivnějšího pro myši než je včela?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8366


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 21. 1. 2005
Myši 8363

Za 56 roků mého včelaření jsem se ještě nesetkal,že by mi nějaká myš vlezla do úlu a udělala nějakou škodu.A to mám čsena na výšku 1,5cm a žádnou mřížku tam nedávám.Asi mám štěstí,ale nikomu moje lajdáctví nedoporučuji.Přičítám to tomu,že mi včely zimují u česna,takže na ně tak do poloviny prosince česnem vidím.Ve včelíně je stále přikrmuji granulkama.Letošní kuriozita.Vedle schodů asi 30 cm byly 2 lahve od mléka.Ty staré jak se zatěsňovaly papírem.V každé bylo asi 10cm zkvašeného roztoku piva sladidla a asi 2cm vos.Chtěl jsem lahve vylít,aby nerozmrzly a ejhle v každé byla jena krásně veliká myš,kvasem upravená tak,že jsem je nemohl ani vyklepat.Poučení: skusím podobnou směs dát do kastrolu a na dvoře do míst kde jich je opravdu nadbytek.Ekologie především. Banýr

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8365


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V Banýr --- 21. 1. 2005
Matečníky.

Děkuji př.Hubačovi za reakci na můj dotaz zda někdo pozoroval,že je pravděpodobné,že včely v některých případech přenášejí vajíčka nebo červíky do misek pro budoucí matečníky.Můj názor.Často jsem zjistil matečníky v místech,kde by matka asi normálně nekladla.Měl jsem dlouho malou fotografii z padesátých let,kde jsem vyfotografoval matečník v budečáku nad mřížkou přesně uprostřed šířky spodní loučky.Nemohu s určitostí prohlásit,že jsem nedal tenkrát do medníku plod a že muselo jít o přenos skrz mřížku,ale určitě bych si všiml matečníku na spodní loučce.
Něco podobného se stalo loni.Tentokrát ve stojanu.Silně bodavému včelstvu jsem v plodišti zamáčkl matku a aby se po včelíně nepohybovali ani její trubci dal jsem na česno lapák na trubce a matku.Za 20 dnů jsem chytil tak asi 200-300 trubců denně a jednu matku.Chtěl jsem vytočit medník i olodiště a přidat matku.Dělal jsem to už několikrát.Jaké bylo ale mé překvapení,když v medníku už začala klást mladá matka.Na jednom rámku po straně chybělo asi 1,5 cm šírky dílo a právě tam byl umístěn vylezlý matečník,ale přilepený ne při díle,ale na loučce.K hoření loučce bylo asi 7 cm díla a k němu byl matečík taky trochu přichycen.Tento problém mi leží vhlavě už několik let a tak mně zajímalo jestli někdo nemá také podezření.Chci skusit matku zaklíckovat na jeden rámek tak dlouho až se ji pokusí vyměnit a sledovat jestli se matečníky neobjeví také mimo klec.Pokud by někdo chtěl takto sledovat kolik matek se chytí,je nutné lapák odpoledne několikrát prohlížet.Někteří trubci bojující o průlez od rána uhynou a včely je již večer patřičně upravené začnou protahovat skrz mřížku ven.To se může stát i s matkou.

Hodně úspěchů při pokusech přeje Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8364


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman --- 20. 1. 2005
Re: Myi (8359) (8361)

>na suchém místě ve včelíně takový jed vydrží roky. Mrtvé
>myši se taky musí uklidit, aby je nevyhrabali třeba pejsci.

To mᚠRadime pravdu. Viz http://www.szu.cz/cem/zpravy/zpr1102/anti.htm
Musím to udělat nějak jinak. Mě se jen líbilo, jak jsem rychle zjistil, že tam někdo malý mlsoun byl. Přejdu asi na mechanické pastičky. A hlavně preventivní mřížky.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8363


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 19. 1. 2005
unknown

read the details.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8362


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 19. 1. 2005
Re: Myi (8359)

Jed na hlodavce raději ve včelíně nepoužívám. Jednak není jasné, kde
otrávená myš zaleze schcípnout, jednak hlodavci mají sklon si dělat zásoby a
na suchém místě ve včelíně takový jed vydrží roky. Mrtvé myši se taky musí
uklidit, aby je nevyhrabali třeba pejsci.
Co se týká podpory dravců, tak jak znám místní myslivce, tak kdybych je
neznal z honů a posledních lečí a rozmístil kolem včelína bidla pro dravce,
tak by nebylo nijak nepravděpodobné najít po honech nějaké broky v úlech po
nějaké "náhodné" ráně nebo něco takového. Hodně myslivců totiž přičítá
úbytek drobné zvěře taky rozšíření nyní chráněných pernatých dravců. Když
už, tak možná lepší řešení bude umístit v okolí do korun stromů pár budek
pro drobné pernaté dravce a sovy, ty nebudou tak nápadné.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Langi" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 18, 2005 6:43 PM
Subject: Myi


> Dekuji za Vsechny cenne rady.
>
> Kunu jsem jiz ve vceline mel a hromada vykalu na materich mrizkach mne
> presvedcila, ze to neni dobry spojenec. Nastesti se odstehovala sama.
>
> Jedove granule mi prijdou jako dobry napad, take jsem s touto myslenkou
> koketoval. O vikendu jdu do toho.
>
> Nejlepsi myslenkou mi vsak prijde pouziti koure a rozruseni vcelstva. Ted
> se sice ochladilo, ale jak se otepli jdu do toho !!!
>
> Podpora dravcu v okoli, je prirozena. Mam kolem vcelinu okraj lesa. Ale
> postolky radsi lovi v otevrene krajine.
>
> Vcelam zdar !
>
> Langi

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8361


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jarolím Libor --- 18. 1. 2005
RE: Myi

Jen malá připomínka: Granule jedu v podmetu musiš včas odstranit. Ten jed působí i na hmyz. Při jarním úklidu se to včely pokusí okousat a vynést.
Ahoj
       Libor Jarolím
       Stará Bělá

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8360


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Langi --- 18. 1. 2005
Myši

Dekuji za Vsechny cenne rady.

Kunu jsem jiz ve vceline mel a hromada vykalu na materich mrizkach mne presvedcila, ze to neni dobry spojenec. Nastesti se odstehovala sama.

Jedove granule mi prijdou jako dobry napad, take jsem s touto myslenkou koketoval. O vikendu jdu do toho.

Nejlepsi myslenkou mi vsak prijde pouziti koure a rozruseni vcelstva. Ted se sice ochladilo, ale jak se otepli jdu do toho !!!

Podpora dravcu v okoli, je prirozena. Mam kolem vcelinu okraj lesa. Ale postolky radsi lovi v otevrene krajine.

Vcelam zdar !

Langi

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8359


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 18. 1. 2005
Re: Antwort: Re: tumida (8336) (8348) (8350) (8356)

Nás může ochránit pouze hóóódně velká vzdálenost.O pořádku u nás můžeme jen snít.Unie neudělá samozřejmě taky nic a když obchodníkovi nabídnete o cent nižší cenu za matku, nebo kilo včel, to uvidíte co se bude dít za věci.Tak jako teď s medem.Do toho připočtěte politiku.No máme se na co těšit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8358


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka --- 17. 1. 2005
Jednotný úl - Čechoslovák

Pro jednoho přítele p. Janury:
Naprosto vyčerpávájící popis je ve Včelařství z r. 1960/číslo10/strana 146. Je tam i plánek - boční pohled, včetně kót. a také podrobný popis vč. plánků na rámek . Snad to pomůže.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8357


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbeda Martin ( alias NezMar ) --- 17. 1. 2005
Re: Antwort: Re: tumida (8336) (8348) (8350)> To může ochránit maximálně ostatní včelaře a zahrádkáře před Vaší tumidou,
> ale vám je to už naprd.Naše včely napadne létající brouk a tomu žádné
> slepice a vodní příkop nevadí.A jestli tam rok včely nebudou?Nevadí živí
> se
> i ovocem!
>
Tomu bych rozuměl. Ale uvažuji tak, že už jsem ( bohužel ) na katastru obece
prakticky sám.
Proto předpokládám, že když si ho nenamnožím tak se objeví jen ojedinělé
případy.
Je to vlasně můj jednostraný pohled. Ale i předpokládám, že po zavlečení
bude
záležet na pořádku nás všech více než dnes. Asi si budeme "víc koukat přes
plot".

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8356


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

thunder --- 17. 1. 2005
Re: vindex.wz.cz (8305) (8307) (8329)

Pravdu díš příteli mají tady v tom pěkný bordel neškodilo by trochu uklidit třeba alfanumerické vyhledávání , začíná mrznout a tak ty rukavice nechej na rukou budeš je brzy potřebovat jaro je tu cobydup a zdravých rukou ochotných pracovat je málo a't ti to lítá zdar

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8355


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

thunder --- 17. 1. 2005
Re: myši (8337) (8340)

tak nevím co ti vadí vždy myši patří k lesu a včelám jako k slonovi chobot lepší český rejsek než posranej tumida, nemám li pravdu včelám zdar tvým zvláštĄ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8354


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 17. 1. 2005
Zkušenost Dr.U.Kramera pred 100lety a moje současná praxe.

...Koncem řijna obsazovalo včelstvo 9plastů,43cm vysokých a 30cm širokých,venku stojicich,velmi silna a velmi zasobena.
Když s přibyvajici zimou pribyvalo i mrtvolek,rozhodl jsem se,že ul otevru.Tu videl jsem,že včely sedely pod samym stropem a chumač sahal až dolu-usporadal se misto v podobu koule,v podobu valce 43cm vysokeho.
Konečne nastal den proletu: Prostredni plasty,byly u všech čeledi uplne prazdny-od dola až ke stropu-a to jak pri plastech vysokych tak i širokych.
Važneji než spadle mrtve včelky,mluvila ke mně prazdnota ve stredu včelstva,kterym postupovala pri ochlazeni i zima.Dobre utepleny aprudušny strop dr.Kramer nehodnotí kladně-uteplivka nasycena vlhkosti a to v kratke dobe se promenuje v zapor.
Včela Moravska 1911 F.Adamec

Moje současná praxe:
Jsem stoupenec dlouhe ramkove miry,pro biologicky vyhodmejsi horizontalni prostor.
Start do zimnich zasob,sedisko včel zacina z horizontalni roviny.
Ramky jsou prikryty igelitovym stropem,kromě-ktery neni dotažen u čelni steny ulu.
Cesno,ocka a všechna jina větrani jsou uzavrena.
Na igelitovy strop je nadstaven prazdny nastavek ,ve kterem je uteplivka stropu,kromě- U čelni stěny ulu je ponechan prostor pro pruduch vzduchu-vcely-a pripadne zimni dodavani zasob v podobe/roztoku dodavaneho na podzim/.
Po dobu zimni pasivity vcel,povazuji za vyhodne odvratit čelni stenu ulu od primých slunecnich paprsků.

čím mohu zaručit že premistneni cesna smerem nahoru-stropu je bezpečné ?
V zimnim obdobi je navic o pripravu v zaletávání vcel jednodušší !

v dobrem franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8353


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp --- 17. 1. 2005
Mikrofiltr na medovinu (8337) (8340) (8344) (8349)

Na níže uvedeném webu nabízejí (pro minipivovary) malý mikrofiltr s
polypropylenovými vložkami 5, 1 a 0,5 mikronu (ta nejhustší by měla na
odfiltrování kvasinek vyhovovat. Nevíte někdo, zda-li je podobný filtr k
dostání v ČR?

http://www.stpats.com/kegsys.htm#filter
http://www.stpats.com/Filtering.pdf

J. Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8352


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 17. 1. 2005
Re: myi (8337) (8340) (8344) (8349)

Do úlu mi zatím nevlezly, ale terén mi přeorávají víc než dost.Tento víkend jsem vztyčil první stojánku pro dravce.Třeba je to přiláká a dobrá každá myška která zaplní žaludeček poštolky a nebude si plnit vlastní u mne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8351


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 17. 1. 2005
Re: Antwort: Re: tumida (8336) (8348)

To může ochránit maximálně ostatní včelaře a zahrádkáře před Vaší tumidou, ale vám je to už naprd.Naše včely napadne létající brouk a tomu žádné slepice a vodní příkop nevadí.A jestli tam rok včely nebudou?Nevadí živí se i ovocem!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8350


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Eman --- 17. 1. 2005
Re: myi (8337) (8340) (8344)

>Nosím na včelín zbytky masa a vykrmuji si
kunu.

Já bych si takhle asi krmil jenom okolní potkany. A pochybuju, že to kuna všechno ohlídá. Co takhle dát pár růžových granulek proti myším (Lanirat, Tarin(?)) do podmetu, na indikaci jestli tam byla návštěva? Přítomnost myši se dá také odposlouchat stetoskopem po zabušení na úl. Po posledních zkušenostech budu budu dávat všude plechové hřebeny, nebo kusy starých m.mřížek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8349


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbeda Martin ( alias NezMar ) --- 16. 1. 2005
Re: Antwort: Re: tumida (8336)

a což takhle vybetonovat plochu pod úly a nejak zabezpečit kraj ... bariera
... vodnĂ­ kanĂĄlek houf slepic apod. ???

----- Original Message -----
From: <M.Osusky/=/fritz-gmbh.de>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 14, 2005 7:08 PM
Subject: Antwort: Re: tumida


>
> tak ze si mame kupit za traktory pluhy schopne orby minimalne 50 cm a na
> hnojenie pody na vcelniciach zohnat sajrajt minimalne takych kvalit ako
> DDT. :-(
>
> Matej
>
>
>
>
> "D. HusĂĄrik"
> <dusan.husarik/=/ An: Vèelaøský mailing list
> <vcely/=/v.or.cz>
> inmail.sk> Kopie:
> Thema: Re: tumida
> 14.01.2005
> 18:50
> Bitte antworten
> an "Vcelarska
> konference"
>
>
>
>
>
>
> Dnes o na www.vcely.sk p.JĂłkai Tibor uverejnil zdroj
> informácii. Tu je jeho celý príspevok pre tých čo nesledujú túto stránku:
>
> "InformĂĄciu o prĂ­tomnosti tohoto predĂĄtora v MacedĂłnsku som zĂ­skal eĹĄte
> vlani na jeseň od predsedu Maďarského zväzu včelárov Pétera Brosa,ktorý je
> súčasne zástupcom maďarských včelárov v Európskom zväze profesionálnzch
> včelárov.Pomery v Macedónsku sú už pomerne "balkánske" a tak by som
> povedal
> ,že skôr ano ,ako nie. Je to bohužial iba otázka času. Naši veterinári
> hovoria ,Ĺže sme na Tumidu pripravenĂ­ tak ako EU , teda v podstate nijak."
>
>
>


--------------------------------------------------------------------------------


Příchozí zpráva neobsahuje v
Zkontrolov_no Antivirovým systÊmem AVG.
Verze: 7.0.289 / VirovĂĄ bĂĄze: 265.6.10 - datum vydĂĄnĂ­: 10.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8348


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Navrkal Vladimír --- 16. 1. 2005
RE: myš (8337) (8340) (8344)

Tak tomu neříkám zrovna nejlepší recept na myši , když pak kuna dostane
chu na včelky tak to pak je i úl na vyhození vykouše a rozkouše vše co
se dá. Vláďa

-----Original Message-----
From: Josef Kouba [mailto:domus/=/cbox.cz]
Sent: Saturday, January 15, 2005 6:05 AM
To: Vcelarska konference
Subject: Re: myi

Na myši je jednoduchý recept! Nosím na včelín zbytky masa a vykrmuji si
kunu. Je jich až moc a myši rády!

S přáním hezkého dne Josef Kouba
tel. 388 313 969, 603 262 082

----- Original Message -----
From: "G.Pazderka" <gupa/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 14, 2005 11:47 PM
Subject: Re: myi


> Jsou to potvory. Mám plechové česna na výšku kolem 8 mm a přesto se
tam
> dostane rejsek. Ten je chráněný. Průběh je horší než u hraboše. Rejsek
si
> udělá přímo v úle hnízdo z uteplivek a vyvede třeba i mladé. Má vše k
> životu. Včely uvolněné z chumáče, vodu ze strůpku nebo ze skla a
hlavně
> klid až do jara. Tehdy ho vyženu při prohlídkách. Hraboši šmejdí po
česnech
> a po dně a mají mnohem větší smůlu, když se nabaští a nemohou z úlu
přes
> zúžené česno ven a to hlavně v jarním období tepla zimy.Viděl jsem již
i
> popisované (v odborné literatuře) potažení těla myši propolisem.
> Identifikace myši v úlu je jednoduchá - na jaře to určitě
> ucítíte.-G.Pazderka-
>


__________ Informace od NOD32 1.970 (20050113) __________

Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
http://www.nod32.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8347


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Štefan --- 16. 1. 2005
RE: myi (8337) (8340) (8345)

Zdravím Vas priatelia po pol roku konecne naspet v konfere s novym mailom

Pritom potrebujem pomoc. Nemate niekto plany na Cechoslovak "Jednotny ul".

Jeden priatel ho potrebuje aj nieco ma ale nie kompletne a akosi si nevie
poradit.


DakujemJanura Stefan
"Pista"

www.janura.sk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8346


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 15. 1. 2005
Re: myi (8337) (8340)

To mně připadá dost riskantní, kuna má taky ráda včely.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Josef Kouba" <>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, January 15, 2005 6:05 AM
Subject: Re: myi


> Na myši je jednoduchý recept! Nosím na včelín zbytky masa a vykrmuji si
> kunu. Je jich až moc a myši rády!
>
> S přáním hezkého dne Josef Kouba
> tel. 388 313 969, 603 262 082


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8345


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kouba --- 15. 1. 2005
Re: myi (8337) (8340)

Na myši je jednoduchý recept! Nosím na včelín zbytky masa a vykrmuji si
kunu. Je jich až moc a myši rády!

S přáním hezkého dne Josef Kouba
tel. 388 313 969, 603 262 082

----- Original Message -----
From: "G.Pazderka" <gupa/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 14, 2005 11:47 PM
Subject: Re: myi


> Jsou to potvory. Mám plechové česna na výšku kolem 8 mm a přesto se tam
> dostane rejsek. Ten je chráněný. Průběh je horší než u hraboše. Rejsek si
> udělá přímo v úle hnízdo z uteplivek a vyvede třeba i mladé. Má vše k
> životu. Včely uvolněné z chumáče, vodu ze strůpku nebo ze skla a hlavně
> klid až do jara. Tehdy ho vyženu při prohlídkách. Hraboši šmejdí po
česnech
> a po dně a mají mnohem větší smůlu, když se nabaští a nemohou z úlu přes
> zúžené česno ven a to hlavně v jarním období tepla zimy.Viděl jsem již i
> popisované (v odborné literatuře) potažení těla myši propolisem.
> Identifikace myši v úlu je jednoduchá - na jaře to určitě
> ucítíte.-G.Pazderka-
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8344


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 15. 1. 2005
Re: myi (8337)

Můj recept na vyhnání hlodavce je úl ucpat a zapálit v něm knot jako při
fumigaci. Hlodavec ucítí kouř, dostane pudový strach z ohně a zároveň ze
včel, které začnou hučet a po uvolnění česna okamžitě z úlu zmizí a už se
nevrací. Nebo se včely rozruší natolik, že hlodavce napadnou a zabijí. Pokud
jsem mohl posoudit, funguje to dost spolehlivě a myslím si, že včely to
nijak moc nezatěžuje. Pasti nejsou nijak spolehlivé, včely a pyl v úlu jsou
pro něho mnohem atraktivnější než návnada v pastích.
Co se týká přežití, včelstvo někdy přežije, ale vždy se výrazně oslabí.

Letos bude hlodavců v úlech více. Aspoň tady na severní Moravě bylo léto
abnormálně suché, žádný d隝, který by je vytopil a až doteď žádný sníh,
který by vyhubil ty přebytečné.

Někdy i hlodavec špatně odhadne své možnosti. Foukači aerosolu nechali
naplno otevřená česna a po pár dnech, když jsem šel zkontrolovat včely,
čouhal z česna jednoho úlu něco jako špagát. Zatáhl jsem za něho a vytáhl
mrtvolu myšice. Pravděpodobně chytila hned při vstupu do úlu více než dvě
žihadla a uhynula na místě, ani se nestačila otočit.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: "Langi" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 14, 2005 9:59 PM
Subject: myi


> Jistě jste toto téma již probírali. Na co nejlépe vylákat myš v této době
z
> úlu a nejraději rovnou do pasti? Může včelstvo s myší přežít zimu?
> Děkuji
> Langi


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8343


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 15. 1. 2005
Re: myi (8337) (8340) (8341)

Dne sobota 15 ledna 2005 13:35 Langi napsal(a):
> Tak to se mam na co tesit, budto spokojena rejsci rodinka nebo
> pekne vyzrany hrabos :-(

Dobry den,

mam osobni zkusenost, ze vcelstva, ktera byla celou zimu vyrusovana nejakou
mysoidni potvorou , i kdyz byla mirna, po vyzimovani byla agresivnejsi.


Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8342


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Langi --- 15. 1. 2005
Re: myši (8337) (8340)

Tak to se mam na co tesit, budto spokojena rejsci rodinka nebo
pekne vyzrany hrabos :-(
Dekuji za info, spradam plany na pristi rok.
Langi

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8341


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka --- 14. 1. 2005
Re: myši (8337)

Jsou to potvory. Mám plechové česna na výšku kolem 8 mm a přesto se tam dostane rejsek. Ten je chráněný. Průběh je horší než u hraboše. Rejsek si udělá přímo v úle hnízdo z uteplivek a vyvede třeba i mladé. Má vše k životu. Včely uvolněné z chumáče, vodu ze strůpku nebo ze skla a hlavně klid až do jara. Tehdy ho vyženu při prohlídkách. Hraboši šmejdí po česnech a po dně a mají mnohem větší smůlu, když se nabaští a nemohou z úlu přes zúžené česno ven a to hlavně v jarním období tepla zimy.Viděl jsem již i popisované (v odborné literatuře) potažení těla myši propolisem. Identifikace myši v úlu je jednoduchá - na jaře to určitě ucítíte.-G.Pazderka-

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8340


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Navrkal VladimĂ­r --- 14. 1. 2005
RE: Antwort: Re: tumida (8336)

Nebo postavit včelín na betonové ploše nějakého starého vojenského letiště - máme jich tu stále dost stejně nevědí co s tím. Vláďa

-----Original Message-----
From: M.Osusky/=/fritz-gmbh.de [mailto:M.Osusky/=/fritz-gmbh.de]
Sent: Friday, January 14, 2005 7:08 PM
To: Vcelarska konference
Subject: Antwort: Re: tumida


tak ze si mame kupit za traktory pluhy schopne orby minimalne 50 cm a na
hnojenie pody na vcelniciach zohnat sajrajt minimalne takych kvalit ako
DDT. :-(

Matej
"D. HusĂĄrik"
<dusan.husarik/=/ An: Vèelaøský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
inmail.sk> Kopie:
Thema: Re: tumida
14.01.2005
18:50
Bitte antworten
an "Vcelarska
konference"


Dnes o na www.vcely.sk p.JĂłkai Tibor uverejnil zdroj
informácii. Tu je jeho celý príspevok pre tých čo nesledujú túto stránku:

"InformĂĄciu o prĂ­tomnosti tohoto predĂĄtora v MacedĂłnsku som zĂ­skal eĹĄte
vlani na jeseň od predsedu Maďarského zväzu včelárov Pétera Brosa,ktorý je
súčasne zástupcom maďarských včelárov v Európskom zväze profesionálnzch
včelárov.Pomery v Macedónsku sú už pomerne "balkánske" a tak by som povedal
,že skôr ano ,ako nie. Je to bohužial iba otázka času. Naši veterinári
hovoria ,Ĺže sme na Tumidu pripravenĂ­ tak ako EU , teda v podstate nijak."


"wfz8= M ]MΚzv kíŸíž˛zc}ל


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8339


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Navrkal Vladimír --- 14. 1. 2005
RE: myš (8337)

Silné včelstvo má šanci přežít většinou ji někde v koutku ubodá, osobně
se mi to již dvakrát stalo. Vláďa

-----Original Message-----
From: Langi [mailto:e-mail/=/nezadan]
Sent: Friday, January 14, 2005 9:59 PM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: myi

Jistě jste toto téma již probírali. Na co nejlépe vylákat myš v této
době z
úlu a nejraději rovnou do pasti? Může včelstvo s myší přežít zimu?
Děkuji
Langi

__________ Informace od NOD32 1.970 (20050113) __________

Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
http://www.nod32.cz


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8338


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Langi --- 14. 1. 2005
myši

Jistě jste toto téma již probírali. Na co nejlépe vylákat myš v této době z úlu a nejraději rovnou do pasti? Může včelstvo s myší přežít zimu?
Děkuji
Langi

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8337


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 14. 1. 2005
Antwort: Re: tumida


tak ze si mame kupit za traktory pluhy schopne orby minimalne 50 cm a na
hnojenie pody na vcelniciach zohnat sajrajt minimalne takych kvalit ako
DDT. :-(

Matej
"D. HusĂĄrik"
<dusan.husarik/=/ An: Vèelaøský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
inmail.sk> Kopie:
Thema: Re: tumida
14.01.2005
18:50
Bitte antworten
an "Vcelarska
konference"


Dnes o na www.vcely.sk p.JĂłkai Tibor uverejnil zdroj
informácii. Tu je jeho celý príspevok pre tých čo nesledujú túto stránku:

"InformĂĄciu o prĂ­tomnosti tohoto predĂĄtora v MacedĂłnsku som zĂ­skal eĹĄte
vlani na jeseň od predsedu Maďarského zväzu včelárov Pétera Brosa,ktorý je
súčasne zástupcom maďarských včelárov v Európskom zväze profesionálnzch
včelárov.Pomery v Macedónsku sú už pomerne "balkánske" a tak by som povedal
,že skôr ano ,ako nie. Je to bohužial iba otázka času. Naši veterinári
hovoria ,Ĺže sme na Tumidu pripravenĂ­ tak ako EU , teda v podstate nijak."


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8336


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

D. Husárik --- 14. 1. 2005
Re: tumida (8330)

Dnes o na www.vcely.sk p.Jókai Tibor uverejnil zdroj
informácii. Tu je jeho celý príspevok pre tých čo nesledujú túto stránku:

"Informáciu o prítomnosti tohoto predátora v Macedónsku som získal ešte vlani na jeseň od predsedu Maďarského zväzu včelárov Pétera Brosa,ktorý je súčasne zástupcom maďarských včelárov v Európskom zväze profesionálnzch včelárov.Pomery v Macedónsku sú už pomerne "balkánske" a tak by som povedal ,že skôr ano ,ako nie. Je to bohužial iba otázka času. Naši veterinári hovoria ,že sme na Tumidu pripravení tak ako EU , teda v podstate nijak."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 8335


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78252 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 8335 do č. 8395)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu