78403

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Radim Polá?ek (e-mailem) --- 21. 8. 2007
plastová krmítka a nádoby (24464) (24478) (24482) (24500)

Většina plastových krmítek a nádob bude asi odlehčená kvůli dosažení nízké
ceny. Potom při plné zátěži musí být dno podloženo vždy nějakou dodatečnou
rovnou podložkou, jinak ve dnu nastane pnutí a popraská. Asi to platí i pro
ještědské krmítko. Je to už snad více než 20 let, co se začalo prodávat,
tehdy jsem si jedno koupil a tehdy v návodu k němu bylo popsáno olemování a
zasazení do dřevěného víka, které to nerovnoměrné zatížení dna odstranilo.
Ale taky to i trochu souvisí s technologií. To ještědské krmítko bylo
evidentně vyráběno vytlačováním za horka na formě z nějakého rovného
polotovaru. Taková forma je poměrně levná, proto se hodí pro menší série a
to výrobky používané jen včelaři jsou. Zároveň tam je omezení materiálem a
zbytkovým pnutím v rozích výlisku, které právě způsobuje to častější
praskání, pokud se použije levnější materiál. Pravděpodobně se to
ještědské krmítko takhle vyrábí doteď, jen s větším objemem, to moje mělo
objem nějak 2 + 1 litr.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24501


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (193.85.238.34) --- 21. 8. 2007
Re: krmen? (24464) (24478) (24482)

Taky něco ke krmení - mé zkušenosti - po cca 7 letech (jsem typ, jež přemýšlí nad spotřebou času a přitom nic neošidit - dnes jsem bez medobraní na cca 30 - 40 minut na včelstvo).
Zatím cukr celou dobu rozpouštím - do sudu naleju 100 litrů vody z bojleru a nasypu 200 kg cukru za občasného míchání - celkem dobře se zozpustí (dnes zkrmuji cca 600 kg).
Nejprve jsem začal okurkáčema s prosakovacími víčky - vhodné tak do 5 včelstev - znamená to cca 5-6 lahví. Pro mne - víkendového včelaře - hodně návštěv a špatné přeprava lahví k ůlům.
Pak jsem přešel na ještědy - přes zimu vyrobil dřevěné lemování a zateplil polystyrénem.
První rok dobrý - dolévání z kanystru (myslím, že jsem tam dostal cca 5-6 litrů - podle toho jak rovně stál úl. Ale taky mi často včeky podlejzaly do krmítka, nebo taky vrchem pod víkem (bez kukly jsem byl nejistý). Nakrmit se dalo tak na 3-4x.
Jenže krmítka byla přes zimu venku v kůlně a hmota mrazem zkřehla a příští rok u cca 20% byly trhliny (samozřejmě to zjistíte až po nasazení krmítka a nalití první dávky krmení, kdy se vám začne roztok hrnout česnem ven a za chvíli je kolem ůlu rušno). Zpravoval jsem to tavnou pistolí. Po 3 letech při cca 60% opravovaných ještědů jsem to vzdal a mám je v zásobě na přikrmování oddělků.
Před 3 roky jsem v IKEA objevil za 29,- Kč umělohmotmou krabici (na kračky - modrá nebo červená), která má objem cca 13 litrů a dobře se mi vejde do tachovského nástavku.
Dnes po posledním medobraní srovnám nástavky na zimu, nahoru prázdný nástavek a do něho tuto krabici s hrstí zmačkamé slámy. Druhý den rozpustím cukr, do kanistrů od saponátu (10 l - vejde se cca 12 litrů) přetočím ze sudu coulovou hadicí - roztok je hustý a menším průměrem pomalu tekl. Na kolečku odvozím na včelnici.
U 5 ůlú sundám střechu, zakouřím mohutně pod folii a postupně přeleju z kanistrů do krmítek atd.. Včely neobtěžují.
Dnes mám 30 včelstev, krmím dvakrát ( cca 20-22 kg) a krmení má tuto časovou náročnost:,
1,5 hodiny příprava roztoku, 1 hodinu stáčení a doprava na včelnici, 1 hodina krmení a odvoz kanistrů ze včelnice, celkem tedy po 2 víkendy á 3,5 hodiny a třetí výkend 1,5 hodiny na sundání nástavků a krmítek.
Ještě k té slámě. Nemusí se jí dávat moc, ale musí jít přes okraje nádoby (z počátku jsem jí stříhal na kousky a to se mi dost topily). A další poznatek, který neumím vysvětlit, silná včelstva se netopí - slabá často. Od loňska mám záznamy a funguje je to na cca 70-80%. Jak se včely v krmítku topí, je to buď slabý oddělek na přezimování matky nebo včelstvo není v pořádku a příští rok z něj nic nebude a na jaře je budete spojovat.
Jinak u mne - Liberecko - letní medobraní slabota, značné slídění - přišel jsem o polovinu oddělků při krmení (nemám je kam přemístit) tichou loupeží - během 14 dnů byly bez boje prázdné - spojil se sousedem, tak budu mít aspoň zbytek silnější.
Pěkný podzim.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24500


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 21. 8. 2007
Re: švestky, švestky, švestky (24495)

Kolik
medu, kdy a tak.... Od přidání medu si slibuji jemnější chuť slivovice -
co Vy na to?


*** ježek ***

Pri každom ovocí v kvase, je dôležitá je cukornatosť, čím slivky zbieramie pozdejšie, tým sú zrelšie a tým viac je v nich cukru. Na urýchlenie kvasenia pridajte ušľachtilé kvasinky, ale i nemusíte kvasenie prebehne aj bez nich.Ale pri prebytkoch medu a jeho odberných cien, sa med lepšie zhodnotí týmto spôsobom.

Kvas s medom: rozpis pre 100 litrov: 75 lit. slivky, 20 litrov vody a 5kg medu, kvas rozmiešať. Cukor rozpustiť vo vode 35˚C teplej. Ak by Ste robili čistý "medovec", tak pomer 75 lit. vody 35˚C teplej, v ktorej rozpustíte 25 kg medu a ušľatilé kvasinky (množstvo je uvedeníé na návode na ich použitie), ale dobré je i pekárenské droždie, na 100litov kvasu pripraviť zákvas z množstva 5 balíčkov (42 g), vliať a zamiešať. Doba kysnutia: v obidvoch prípadoch, dotiaľ kým všetok cukor neprekvasí (stačí ochutnávať)
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24499


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 21. 8. 2007
Re: Kostkov? cukr (24473) (24488) (24490)

To nedělej Kdysi tady v blízkosti byl cukrovar který dělal nerafinovaný cukr. Pár včelařů to zkusilo a bylo zle

Pepan

Máte vy ale šťastie. U nás v obchodnom reťazci Billa je najlacnejší cukor po 25,90 Sk a to je istotne viac ako u vás. Ja som cukor na zazimovanie kúpil po 28 a 27 sk. Cukor mi dodávatel piviezol na včelnicu, ale .... je jednoducho drahý.

Ja osobne by som ten slabo prifarbený cukor bral. Vo svojej prakxi som ho niekoľkoráz použil a včely s ním problémy nemali (ak nie je znečistený inak). Ale to je vec názoru. Toho balastu v ňom nie je toľko, aby ohrozil zimovanie včiel
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24498


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 21. 8. 2007
Re: Mateří látka (112) (114) (115) (130) (24372) (24389) (24394) (24395) (24396) (24419) (24422) (24427) (24461) (24465) (24489)

Pane Turčány, matka vytváří mateří látku na "bříšku"?? Já jsem myslel, že onen feromon se vytváří ve žláze v přední čelisti matky. Alespoň se tak píše v literatuře, např: Diemerová I.: Včelaření jako hobby, s.15, Granit 1997.

Tieto fakty sú mi známe z literatúry už 50 rokov, ale napriek tomu to ja vidím takto. Je pravda, že včely matku kŕmia z úst do úst, ale včely obklopujúce matku sa vždy zhromažďjú v kruhu okolo matky a neustále sa dotýkajú jej bruška takadlami a jazýčkom. Je celkom možné (ale to som nepozoroval), že matka z čeľusti vylúčenú ML z mandibulárnych žliaz prenáša na bruško prvým a druhým párom nôh.

Pri odvzdávaní materskej látky matkou včelám môže pozorovať každý včelár a to je odovzdávanie feromónu do svojho prostredia zadným páromm nôh npr. na plásty, a predmety, po ktorých prechádza, ale očividné je to npr. pri rojení včiel. Ak má matka náhodne poškodené krídla alebo zámerne jedno skrátené nemôže lietať, pri odlete roja včiel z úľa padá na zem. Roj odlieta bez nej a v prípade, že je to "prvák" odlieta vždy z pôvodnou matkou. Niekedy sa vrácia bez sadnutia na vetvu alebo aj sadne, no po niekoľkých minutách sa vracia do úľa, po získaní mladej matky znovu odlieta. Poj nikdy nesadne k matke na zem, kde sa M pohybuje.

Naopak, vždy niekoľko včiel matku vyhľadá , plaziac sa po tráve olizujúc zanechanú ML, ktorú matka nohami zanechala na tráve ML. Akoby matka chcela včely na seba upozorniť a neraz sa stalo, že včely M vyviedli do úľa po nábehovej doske. Práve tieto včely ma naviedli na stopu matky, ktorá sa pomaly presúva aj 1-2m, na konci jej cesty cesty sú nervózne sa tváriace včely. Bol to dôkaz, že sa včely rojili.

Ďalší doklad o tom mám npr. z pridávacej klietky Tic tac. Matka v klietke v strese taktiež odovzdáva ML nohami na vnútorné steny úľa. Po úspešnom pridaní matky napr. na letáčovom otvore som ikskrát pozoroval chovanie včiel v čase keď sa prvé včely dostali do klietky cez blokačné cukromedové cesto, včely si matku nevšímali, ale vždy ako prvé olizovali steny klietky bohato pokryté steny. Matka po si pochvíli našla cestu z klietky bez povšimnutia včiel do úľa. Ešte i ďalšie skúsenosti s matkou a ML mám v talóne, čo mi dáva istotu, že včely odoberajú životodarnú silu týmto spôsobom.

Možno je to inak, ale neraz som čítal tieto poznatky v odborných článkoc v OVP. Nikdy som sa však oficionálne nedočítal, že matka na brušku má žľazu, ktorá by navyše produkovala ML, to je aj pre mňa záhadou.

Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24497


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cvanha (217.112.164.181) --- 20. 8. 2007
Re: švestky, švestky, švestky (24495)

Jo, otec dava 1 kg na metrak kvasu (misto cukru na rozkvaseni). Tvrdi, ze je pak slivovice jemnejsi, ja jsem si rozdilu nevsiml (ale tim netvrdim, ze nejaky neni).
Kdyz ma v becce neco pres 50 kg, tak rozpusti davku na celou becku ve vlazne vode a naleje do kvasu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24496


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ježek.obecný (e-mailem) --- 20. 8. 2007
švestky, švestky, švestky

zdravím všechny,

nedávno zde proběhlo velmi pěkné téma o medovině. Chtěl bych se zeptat
jestli přidáváte med i do ovocných kvasů, aktuálně teď do švestek? Kolik
medu, kdy a tak.... Od přidání medu si slibuji jemnější chuť slivovice -
co Vy na to?


*** ježek ***

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24495


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cvanha (217.112.164.181) --- 20. 8. 2007
Re: mravenčí kyselina (24402)

Jo, zkousel u nekolika vcelstev. Uvidim, jak bude vypadat spad po fumigaci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24494


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: Re:Kostkov? cukr

Ještě mě napadlo, do hnědého cukru by se mohl "schovat" průser v cukrovaru -
když něco kikslo v aparatuře a cukr se připálil na karamel. Zvířatům, pro
které je hnědý cukr určený, karamel nijak nevadí, ale pro včely je jedovatý.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Radim Polášek" <polasek/=/e-dnes.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 20, 2007 9:29 PM
Subject: Re: Re:Kostkov? cukr


> Za prvé hnědý cukr má velmi kolísavou kvalitu. Za druhé záleží na počasí v
> zimě. V letošní zimě, kdy byl sníh tady na severní Moravě tři týdny, by
> přežily jakýkoliv cukr. V loňské zimě, kdy sníh přišel někdy o vánočních
> svátcích a tady odešel na začátku dubna, na ty 4 měsíce bez proletu by asi
> byl pro ně nerafinovaný cukr osudný. Kdysi jsem jím dva roky krmil,
ušetřil
> jsem asi 3 koruny na kilo cukru a od září do března jsem se klepal, aby
> nebyla souvislá zima bez možnosti proletu. Naštěstí nebyla.
>
> R, Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "FRANTIŠEK ČIHÁK" <fr.cihak/=/seznam.cz>
> To: <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Monday, August 20, 2007 7:37 PM
> Subject: Re:Kostkov? cukr
>
>
>
> >
>
> Zdravím a chci se zeptat zkušených včelařů jestli se může krmit slabě
hnědým
> nerafinovaným cukrem. Díky za vyjádření a názor - nezkušený včelař.
>
>
>
>
>
>
>
> > Zdravím,
> > Mám možnost koupit velmi levně kostkový cukr. (Likvidace zásob) Ale
nevím
> > zda je kostkový cukr použitelný ke krmení (určitě obsahuje nějaké
pojivo).
> > Případně jak by se měl zpracovat.
> >
> > Děkuji.
> >
> >
> >
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24493


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: Re:Kostkov? cukr (24473) (24488)

Za prvé hnědý cukr má velmi kolísavou kvalitu. Za druhé záleží na počasí v
zimě. V letošní zimě, kdy byl sníh tady na severní Moravě tři týdny, by
přežily jakýkoliv cukr. V loňské zimě, kdy sníh přišel někdy o vánočních
svátcích a tady odešel na začátku dubna, na ty 4 měsíce bez proletu by asi
byl pro ně nerafinovaný cukr osudný. Kdysi jsem jím dva roky krmil, ušetřil
jsem asi 3 koruny na kilo cukru a od září do března jsem se klepal, aby
nebyla souvislá zima bez možnosti proletu. Naštěstí nebyla.

R, Polášek

----- Original Message -----
From: "FRANTIŠEK ČIHÁK" <fr.cihak/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 20, 2007 7:37 PM
Subject: Re:Kostkov? cukr



>

Zdravím a chci se zeptat zkušených včelařů jestli se může krmit slabě hnědým
nerafinovaným cukrem. Díky za vyjádření a názor - nezkušený včelař.







> Zdravím,
> Mám možnost koupit velmi levně kostkový cukr. (Likvidace zásob) Ale nevím
> zda je kostkový cukr použitelný ke krmení (určitě obsahuje nějaké pojivo).
> Případně jak by se měl zpracovat.
>
> Děkuji.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24492


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: Cukr 13.90 Kč (24486)

Také TESCO v Plzni na Rokycanské má dnes cukr krystal za 13,90. Údajně si
dělají průzkum trhu a přizpůsobují cenu ostatním. :) Mají nonstop otevřeno a
cena prý platí určitě dnes do konce dne, kdo má zájem, ověří si to telefonem
377 432 711, třeba zítra akce potrvá... Také mne upozornili, že nepovažují
metrák za množství, které bych neprovezl přes pokladnu (přestože na cenovce
je maximum 10 ks na jeden nákup) a varovali mne před sousední paletou s
krupicí za 15,90. Skvělý den, děkuji za upozornění.

pf

----- Original Message -----
From: "Nezbav" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 20, 2007 3:57 PM
Subject: Cukr 13.90 Kč


> Kaufland Rokycany cukr krystal 13.90. Zřejmě bude cukr všude u Kauflandů
> za tuto cenu.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24491


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re:Kostkov? cukr (24473) (24488)

To nedělej Kdysi tady v blízkosti byl cukrovar který dělal nerafinovaný cukr. Pár včelařů to zkusilo a bylo zle

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: FRANTIŠEK ČIHÁK <fr.cihak/=/seznam.cz>
> Předmět: Re:Kostkov? cukr
> Datum: 20.8.2007 19:37:17
> ----------------------------------------
>
> >
>
> Zdravím a chci se zeptat zkušených včelařů jestli se může krmit slabě hnědým
> nerafinovaným cukrem. Díky za vyjádření a názor - nezkušený včelař.
>
>
>
>
>
>
>
> > Zdravím,
> > Mám možnost koupit velmi levně kostkový cukr. (Likvidace zásob) Ale nevím
> > zda je kostkový cukr použitelný ke krmení (určitě obsahuje nějaké pojivo).
> > Případně jak by se měl zpracovat.
> >
> > Děkuji.
> >
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24490


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bzzuk (88.101.12.73) --- 20. 8. 2007
Mateří látka (112) (114) (115) (130) (24372) (24389) (24394) (24395) (24396) (24419) (24422) (24427) (24461) (24465)

Pane Turčány, matka vytváří mateří látku na "bříšku"?? Já jsem myslel, že onen feromon se vytváří ve žláze v přední čelisti matky. Alespoň se tak píše v literatuře, např: Diemerová I.: Včelaření jako hobby, s.15, Granit 1997.
Částečně Vám dává za pravdu A. Přidal:"Současně matku čistí a olizují a přijímají její feromony. (pozn.:mluví se o dělnicích) Jsou to hormony, které působí na ostatní složky včelstva, zvláště na dělnice. Podstatu feromonu, který je vylučová jejími !mandibulárními! žlázami, objevil Buttler. Dále bylo zjištěno, že látky s feromonálním účinkem produkují i další žlázy matek - žlázy tergální a žláza Dufourova." (Přidal A.: Včelí produkty, MZLU Brno 2003)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24489


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re:Kostkov? cukr (24473)


>

Zdravím a chci se zeptat zkušených včelařů jestli se může krmit slabě hnědým nerafinovaným cukrem. Díky za vyjádření a názor - nezkušený včelař.







> Zdravím,
> Mám možnost koupit velmi levně kostkový cukr. (Likvidace zásob) Ale nevím
> zda je kostkový cukr použitelný ke krmení (určitě obsahuje nějaké pojivo).
> Případně jak by se měl zpracovat.
>
> Děkuji.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24488


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: dotaz - v?m?na ?l? (24444) (24485)

38°c
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: A.Tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com>
> Předmět: Re: dotaz - v?m?na ?l?
> Datum: 20.8.2007 15:53:59
> ----------------------------------------
> Prosím o radu. V které době je nejlepší přemístit včely do nového úlu. A je
> možné u silných včel v úlu univerzál přidat ještě jeden medník a dva spodní
> díly omezit mřížkou a nechat klást matku v obou spodních částech. Toto bych
> chtěl provést až po přezimování na jaře. Pokud s tím má někdo zkušenost,
> byl bych rád za radu. Díky
>
>
> Rád na premiestnenie včiel už máte niekoľko a každá má niečo "doseba".
> Záleží čo si vyberiete Vy. Pridávam i ja svoj názor.
>
> Ak mám pod premiestnením včiel z jedného do iného úľ, tak ihneď to spravte,
> hoci aj zajtra ak bude vhodný čas. Tie argumenty proti a za, rozriešia
> samotné včely, za Vás. Isté je len jedno, technologický postup prekladania
> si treba dopredu premyslieť, pripraviť dobrý dym a preloženie musí byť
> plynulé a rýchle. Normálne včelstvo sa rýchlo upokojí a do zimy si upraví
> vnútro úľa a zimný chumáč si vytvorí podľa seba.
>
> Niektorí priatelia včelári sú veľmi citliví pri návšteve vo včelách, ale
> ani včely ako také vo svojom vývoji v prírode to nemali vždy ľahké. Vždy
> bolo dôležité, že nepriazeň či pophromu dokázali vždy prekonať.
>
> Ja som samozrejme bol taký istý, bojazlivý a opatrný, ale prax ma naučila,
> že to čo je pre ľudského jedinca neprijateľné, včely to všetko zvládnu
> ľavou zadnou. Len jeden príklad. V zimnom kľude npr. v januári- lednu, je
> zásah do včelstva najväčším priestupkom. Ja naopak to za určitých okolností
> za priestupok voči zimujúcemu včelstvu nepovažujem.
> Niekoľko rokov sledujem denné plusové teploty a ich vplyv na plodovanie
> matky v tomto čase. Že je to pravda viem už niekoľko rokov, ale ako
> presvedčiť ostatných, že je to tak? Taká fotografia plodu z polovice zimy
> pri dennej teplote (od -3&#730;C a vyššie, by mala byť dostatočným
> dokladom, že po každej perióde plusovej dennej teplote v I. a II. zimnom
> mesiaci, matka vždy položí neikoľko desiatok ba až stovák vajíčok, z
> ktorých včely vychovajú plod.
> Túto zimu som včelstvo fotografoval dvákrát. Zvláštnosť: 16.I som rozobral
> včelstvo pri +3&#730;C a fotografoval som otvorený a zaviečkovaný plod, čo
> sa mi podarilo, ale v tomto čase sa liahli prvé mladušky, čo je dôkaz, že
> túto zimu prvé vajíčka matka položila 20-25.12., pri plusových denných
> teplotách do +6&#730;C
> Ešte raz som zimujúce včely fotografoval 3.2.
>
> Tieto zásahy nezanechali na včelstvách žiadne negatívne následky, všetko v
> nich klapalo ako švajciarske hodinky Omega-Doxa.
> Anton
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24487


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbav (77.48.30.130) --- 20. 8. 2007
Cukr 13.90 Kč

Kaufland Rokycany cukr krystal 13.90. Zřejmě bude cukr všude u Kauflandů za tuto cenu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24486


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 20. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444)

Prosím o radu. V které době je nejlepší přemístit včely do nového úlu. A je možné u silných včel v úlu univerzál přidat ještě jeden medník a dva spodní díly omezit mřížkou a nechat klást matku v obou spodních částech. Toto bych chtěl provést až po přezimování na jaře. Pokud s tím má někdo zkušenost, byl bych rád za radu. Díky


Rád na premiestnenie včiel už máte niekoľko a každá má niečo "doseba". Záleží čo si vyberiete Vy. Pridávam i ja svoj názor.

Ak mám pod premiestnením včiel z jedného do iného úľ, tak ihneď to spravte, hoci aj zajtra ak bude vhodný čas. Tie argumenty proti a za, rozriešia samotné včely, za Vás. Isté je len jedno, technologický postup prekladania si treba dopredu premyslieť, pripraviť dobrý dym a preloženie musí byť plynulé a rýchle. Normálne včelstvo sa rýchlo upokojí a do zimy si upraví vnútro úľa a zimný chumáč si vytvorí podľa seba.

Niektorí priatelia včelári sú veľmi citliví pri návšteve vo včelách, ale ani včely ako také vo svojom vývoji v prírode to nemali vždy ľahké. Vždy bolo dôležité, že nepriazeň či pophromu dokázali vždy prekonať.

Ja som samozrejme bol taký istý, bojazlivý a opatrný, ale prax ma naučila, že to čo je pre ľudského jedinca neprijateľné, včely to všetko zvládnu ľavou zadnou. Len jeden príklad. V zimnom kľude npr. v januári- lednu, je zásah do včelstva najväčším priestupkom. Ja naopak to za určitých okolností za priestupok voči zimujúcemu včelstvu nepovažujem.
Niekoľko rokov sledujem denné plusové teploty a ich vplyv na plodovanie matky v tomto čase. Že je to pravda viem už niekoľko rokov, ale ako presvedčiť ostatných, že je to tak? Taká fotografia plodu z polovice zimy pri dennej teplote (od -3˚C a vyššie, by mala byť dostatočným dokladom, že po každej perióde plusovej dennej teplote v I. a II. zimnom mesiaci, matka vždy položí neikoľko desiatok ba až stovák vajíčok, z ktorých včely vychovajú plod.
Túto zimu som včelstvo fotografoval dvákrát. Zvláštnosť: 16.I som rozobral včelstvo pri +3˚C a fotografoval som otvorený a zaviečkovaný plod, čo sa mi podarilo, ale v tomto čase sa liahli prvé mladušky, čo je dôkaz, že túto zimu prvé vajíčka matka položila 20-25.12., pri plusových denných teplotách do +6˚C
Ešte raz som zimujúce včely fotografoval 3.2.

Tieto zásahy nezanechali na včelstvách žiadne negatívne následky, všetko v nich klapalo ako švajciarske hodinky Omega-Doxa.
Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24485


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: cukr (24481)


Kaufland Valašské Meziříčí, jakbysmet. Taky 13,90 Kč.

Jaroslav



> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: tomas <herman.t/=/seznam.cz>
> Předmět: cukr
> Datum: 20.8.2007 12:31:59
> ---------------------------------------------
> Tesco Stodulky cukr za 13.90,- Na tabuly pred vchodem stalo
dokonce 12.90
/>ale za tu korunu navic jsem neremcal :-))

T.H.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24484


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: dotaz - v?m?na ?l? (24444) (24469) (24474) (24477)

Podívej se do nich v listopadu a v lednu to bude ještě méně Mám úly s 9 , t0, 11 a 14 rámky na jednom nástavku i na dvou a jeden a1/2 nástavku a ve všech je zimní hnízdo stejné vždy n má tvar koule nebo je jen mírně protáhlé

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: dotaz - v?m?na ?l?
> Datum: 20.8.2007 11:09:09
> ----------------------------------------
> Plodiště Univerzálu se svojí plástovou plochou rovná přibližně jeden a1/2
> nástavku klasického Langstrothu o 9 rámcích. NA ZIMOVÁNÍ JE TO PLOCHA
> DOSTATEČNÁ Zimní hrozen stejně neobsedá víc jak 7 rámků
> _____________________________________________________________
> Samozřejmě, když včelstvo zúžíte v podletí na 1-2 nástavky, neobsedá
> zpravidla více jak 7 uliček.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24483


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (89.103.58.195) --- 20. 8. 2007
Re: krmen? (24464) (24478)

Krmítka Ještěd užívám již druhým rokem a za tu dobu jsem našel jednu nevýhodu a to když je roztok již odebrán stane se mi, že se včely přes tunýlek někdy dostanou do krmítka (sic ne ve velkém počtu, ale dostanou). Žádné pukliny se mi nevytvářejí. Krmítko dávám přímo do nástavku a podložím ho 2 cm dřevěnou latí, kterou pokládám přímo na rámky, Tak mám zajištěno, že se včely dostanou volně ke krmítku a dále, že se mi krmítko nezdeformuje při zalití roztoku. Nástavek s krmítkem pak zavřu víkem úlu. Včely odeberou 4,5 litrový roztok během jednoho dne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24482


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tomas (141.113.85.22) --- 20. 8. 2007
cukr

Tesco Stodulky cukr za 13.90,- Na tabuly pred vchodem stalo dokonce 12.90 ale za tu korunu navic jsem neremcal :-))

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24481


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444) (24469)

Zatim mam po prvni sezone variovani s mrizkou hodne podobny pocit jak pise Jezek. Doplnil bych to svou zkusenosti, ze tam kde je zarucena snuska (repka) to jde bez mrizky v pohode, dostatecna snuska tlaci matku dolu, vcely narostou a lesni snuska je taky pak v pohode, v pripade NN neni vubec problem s "plodem v medniku". Tam kde repka nebyla v doletu je to presne jak psal jezek a dva nastavky pro plodovani muzou byt moc a to tak, ze je velka cast medu na ramkach s plodem a " vcely med proploduji" - a stim muze byt spojeno i vice prace, zalezi na pristupu. Treba ale i to je ku prospechu do pristi sezony - uvidime :-)

T.H.


> zdravím,
S tou mřížkou je to dilema, příští rok ji dám na spodní díl,
> do univerzálu se dolů vleze 12 rámků 39x24 to by mělo matce dostatečně
> stačit. Silnější včely stejně nosily tolik medu že ten stlačil plod dolů
> do původního plodiště a naopak slabé včely plodovaly uprostřed a dole v
> plodišti měly jen prázdné souše (medu moc nedaly i když obsedaly tři
> nástavky ). Když má matka k dispozici dva nástavky, včely pokud je
> snuška jí stejně část plodiště zanesou medem a nikdo jim "nevysvětlí" že
> mají nosit prvně do medníku a ne to rovnou nacpat okolo plodu do
> krajních plástů :) a když už se to tam nevejde tak až potom nahoru do
> medníku. Nadruhou stranu je zde strach z rojení, to byl hlavní důvod
> proč sem matce nechal dva nástavky....... Je to opravdu veliké dilema
> kam s mřížkou .............. V každém případě v univerzálech zimuji v
> obou původních částech.
>
> *** ježek ***
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24480


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: lipove lesy (24466) (24468) (24472)

Ty staré znalosti získané věky praxe, na co je které dřevo nejlepší, bohužel
už mizí. Co se nebude někomu hodit na výrobu něčeho, skončí jako palivové
dřevo, to nevidím jako problém.. U lípy je jediná naděje, že místo smrkových
a jiných monokultur budou majitelé sázet smíšené lesy a lípa v nich bude mít
nějaký procentní podíl. Na spoustě stanovišť by se lípa hodila jako
průkopnická dřevina, lipové listí má příznivý vliv na půdu a vodu
stékajícící z té půdy, takže příměs lípy do vysázených stromků by mohla
zvýšit procento ujmutí ostatních sazenic. Zrovna mladé smrkové monokultury
tady v okolí jsou zřejmě oslabeny suchem a docela silně napadány kůrovcem,
průměr kmenů je tak 10 - 15 centimetrů, což jsou tak 20 - 30 let staré smrky
a uschlé jsou vhodné tak maximálně na topení, takže výnos z té plochy je
malý malý. Dá se čekat, že soukromí majitelé toto zohlední a místo
monokultury smrků to budou více míchat s listnáči a budou více tolerantní i
k lípám.

R. Polášek


----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 20, 2007 9:53 AM
Subject: Re: lipove lesy


Ono se také sázelo podle potřeby řemesel. AVŠAK MEZI LETY 1920 AŽ 1960
SKONČILA ŘEMESLNÁ VÝROBA NÁŘADÍ A NÁBYTKU KTERÝ SE ZAČAL DĚLAT Z LAŤOVKY A A
DŘEVOTŘÍSKY Příkladně na výrobu dřevěného kola byl potřeba dub, jasan a
akát a na celý vůz se dále požíval ještě smrk nebo i topol.Z borových se
vyráběly dveře a okna z borových pařezů dehet a kolomaz. kdo ještě pamatuje
dřevěné vložky do bot tak to byla osika a t.d. Dnes nám již zůstává pro
masové použití jen smrk a co se bude dělat s těmi porosty jiných dřevin
které se dostávají do mýtného věku nikdo neví.

Pepan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24479


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: krmen? (24464)

Používám krmítka ještěd první rok. Mám jich 15. Co se efektivity týče míním,
že bych jimi snadno zakrmil nejméně 45 včelstev, pokud bych krmil postupně,
ale to není můj případ. Proti prosakovacím krmítkům, která jsem používal
loni, oceňuji zejména snadnost použití, přístupnost a možnost doplňovat
sirup prostým doléváním shora. Zatím nemám špatnou zkušenost s puklinami, o
kterých píšete. Taky se mi líbí, že vám krmítka dodají ve velikosti, jíž si
určíte, což mi vyhovuje, protože si nástavky vyrábím po svém. V krmítkách
jde snadno vyměnit tunýlek tak, aby měly včely možnost vstoupit do vybrané
komory krmítka, což lže zužitkovat při doplňování zásob pylu, nebo při
krmení těstem nebo suchým/zavlhlým cukrem. Co se mi nelíbilo je nutnost
vyrobit rám pro usazení krmítka, který ale lze posléze používat jako
mezidno. Taky se mi nelíbilo, že některá včelstva tunýlek v krmítku
nadzdvihla a potom se včely dostaly přímo k sirupu a topily se v něm. To
jsem vyřešil tak, že na tunýlek pokládám dva proužky linolea délky a šířky
tunýlku. Na krmítko pokládám průsvitnou folii a na ní pak prkénka. Když byla
folie menší než obruby krmítka, při dešti do krmítka prolínala voda. Když na
sebe krmítko a folie lícují, tak už se tak neděje. Z ještědu vezmou včely
hravě sirup ze 4 kil cukru během jedné noci.

pf

----- Original Message -----
From: "Jan Schmidt" <schmidt.jan/=/o2active.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, August 19, 2007 7:47 PM
Subject: RE: krmen?


Krmítka JEŠTĚD jsou na krmení velmi příjemná, ale jak již zde bylo zmíněno
jsou velmi poruchová. I při šetrném zacházení se projevují trhlinky kterými
cukerný roztok vyteče a to je velmi nepříjemné. Každý rok musím dokupovat 3
÷ 5 nových krmítek ze šestnácti a to se značně prodraží. Po svém předchůdci
mám dvě krmítka "LIAN - včelařské víceúčelové krmítko" z RIMAVANU, Rimavská
Sobota. Jsou stará minimálně 25 let, velmi pevná a dobře se v nich krmí.
Škoda, že se již nevyrábí, nebo že VD JEŠTĚD nevyrábí krmítka z pevnějšího
plastu.
Honza

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
vsusicky
Sent: Tuesday, August 14, 2007 8:28 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: krmen?

5 litrové kbelíky na prosakovací krmení nabízí třeba na stránkách
http://www.honey-well.com/cz/. Na
http://www.lyson.com.pl/lang_cz/index.php?nm=01 ještě v loni nabízeli
stropní platsová krmítka na 8 a 10 l nebo dokonce na 10 a 12 l, už si to
přesně nepamatuji. Letos již je nanabízejí. Chtěl jsem je vyzkoušet, ale na
dotaz, jaké mají rozměry, tj. zda je lze dát do nástavku o vnitřím rozměru
40,5x40,5 cm mi neodpověděli a tak z toho sešlo. Krmítka Ještěd jsem
nezkoušel, zdají se mi pro efektivní krmení malá.
Zkušebně jsem dělal vzorek krmítko dle
http://www.beecare.com/Hardware/Hivetop-Feeder.htm&1, ale je to hodně
pracné a v podstatě je to o tom skladovat další nástavek, který se využije
opravdu pouze na krmení.To mne od další výroby odradilo. Z hlediska
efektivity,tedy zejména z časových důvodů pro sebe považuji za optimální
dvě cesty-ponechání květového medu nebo krmení kbelíkem. Používám již
zmíněné korkové zátky od vína. Kdyže se vydezinfikují v SAVU a osuší na
slunci, tak nevidím v jejich použití problém. Získal jsem je přes známe v
jedné vinárně.

Vše hezké



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24478


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 20. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444) (24469) (24474)

Plodiště Univerzálu se svojí plástovou plochou rovná přibližně jeden a1/2 nástavku klasického Langstrothu o 9 rámcích. NA ZIMOVÁNÍ JE TO PLOCHA DOSTATEČNÁ Zimní hrozen stejně neobsedá víc jak 7 rámků
_____________________________________________________________
Samozřejmě, když včelstvo zúžíte v podletí na 1-2 nástavky, neobsedá zpravidla více jak 7 uliček.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24477


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.60) --- 20. 8. 2007
Re: lipove lesy (24466) (24471)

Lípa v lesích je dnes bohužel plevelný strom.Její dřevo kromě zvlášť velkých
kusů na nějaké sochy je prodejné jen na palivo. Přežívá jen díky tomu, že
vyroste téměř všude, ....
U vesnických domů vadí lidem spadané listí na podzim a na veřejný prostor
zpracuje nějaký odiplomovaný architekt projekt a napere tam spoustu
nepůvodních dřevin a lípy žádné.
R. Polášek
.................
Radime odpovídej na vše, nenech se otrávit.
Prostě čumím na encyklopedistu a to prý Hunboldt byl prý poslední který obsáhl všechny znalosti :-))

Když to tak dělím co se na konferenci děje, tak zde máme dotazy, odpovědi a pak to zpestří vždy ti, co si zde ulevují, vylévají mindrák, okřikují a mají starosrosti o úroveň konference, ke které sami většinou nepřispěli.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24476


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re:Kostkov? cukr (24473)

neobsahuje lisuje se ještě vlhký
Jen mleletý obsahuje škrob proti ztvrdnutí

PEPAN
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ludan <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Kostkov? cukr
> Datum: 20.8.2007 09:54:10
> ----------------------------------------
> Zdravím,
> Mám možnost koupit velmi levně kostkový cukr. (Likvidace zásob) Ale nevím
> zda je kostkový cukr použitelný ke krmení (určitě obsahuje nějaké pojivo).
> Případně jak by se měl zpracovat.
>
> Děkuji.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24475


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444) (24469)

Plodiště Univerzálu se svojí plástovou plochou rovná přibližně jeden a1/2 nástavku klasického Langstrothu o 9 rámcích. NA ZIMOVÁNÍ JE TO PLOCHA DOSTATEČNÁ Zimní hrozen stejně neobsedá víc jak 7 rámků

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: "ježek.obecný" <jezek.obecny/=/gmail.com>
> Předmět: Re: dotaz - výměna úlů
> Datum: 19.8.2007 22:22:52
> ----------------------------------------
> zdravím,
>
> mám na univerzálech nasazený ještě druhý medník. Není to přímo ten
> "orginál" univerzál, ale je zhotovený z palubek - lepší manipulace.
> Mřížku sem dal na původní medník, aby matka měla k dispozici dva
> nástavky. S tou mřížkou je to dilema, příští rok ji dám na spodní díl,
> do univerzálu se dolů vleze 12 rámků 39x24 to by mělo matce dostatečně
> stačit. Silnější včely stejně nosily tolik medu že ten stlačil plod dolů
> do původního plodiště a naopak slabé včely plodovaly uprostřed a dole v
> plodišti měly jen prázdné souše (medu moc nedaly i když obsedaly tři
> nástavky ). Když má matka k dispozici dva nástavky, včely pokud je
> snuška jí stejně část plodiště zanesou medem a nikdo jim "nevysvětlí" že
> mají nosit prvně do medníku a ne to rovnou nacpat okolo plodu do
> krajních plástů :) a když už se to tam nevejde tak až potom nahoru do
> medníku. Nadruhou stranu je zde strach z rojení, to byl hlavní důvod
> proč sem matce nechal dva nástavky....... Je to opravdu veliké dilema
> kam s mřížkou .............. V každém případě v univerzálech zimuji v
> obou původních částech.
>
> *** ježek ***
>
>
>
>
> Jiří Krapáč napsal(a):
> > Prosím o radu. V které době je nejlepší přemístit včely do nového úlu. A je
> možné u silných včel v úlu univerzál přidat ještě jeden medník a dva spodní díly
> omezit mřížkou a nechat klást matku v obou spodních částech. Toto bych chtěl
> provést až po přezimování na jaře. Pokud s tím má někdo zkušenost, byl bych rád
> za radu. Díky
> >
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24474


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ludan (85.70.38.154) --- 20. 8. 2007
Kostkový cukr

Zdravím,
Mám možnost koupit velmi levně kostkový cukr. (Likvidace zásob) Ale nevím zda je kostkový cukr použitelný ke krmení (určitě obsahuje nějaké pojivo). Případně jak by se měl zpracovat.

Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24473


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: lipove lesy (24466) (24468)

Ono se také sázelo podle potřeby řemesel. AVŠAK MEZI LETY 1920 AŽ 1960 SKONČILA ŘEMESLNÁ VÝROBA NÁŘADÍ A NÁBYTKU KTERÝ SE ZAČAL DĚLAT Z LAŤOVKY A A DŘEVOTŘÍSKY Příkladně na výrobu dřevěného kola byl potřeba dub, jasan a akát a na celý vůz se dále požíval ještě smrk nebo i topol.Z borových se vyráběly dveře a okna z borových pařezů dehet a kolomaz. kdo ještě pamatuje dřevěné vložky do bot tak to byla osika a t.d. Dnes nám již zůstává pro masové použití jen smrk a co se bude dělat s těmi porosty jiných dřevin které se dostávají do mýtného věku nikdo neví.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Karel <karel.jirus/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: lipove lesy
> Datum: 19.8.2007 22:20:56
> ----------------------------------------
> Nechci polemizovat, ale pokud se myslí staří Slované na našem území, tak ty
> lesy byly asi hodně smíšené. Buk atd. Dále jsem někde četl, že pokud
> uctávali nějaký strom, tak že to byl dub. Stejně jako staří Germáni. Asi
> taky žili v lesích obdobného složení.
> Lípu Čechům do znaku prý dalo až národní obrození, protože dub měl tehdejší
> "nepřítel" již zabraný.
>
> Co se týká porostu lípy v lesích, tak poměrně značné plochy, ale jen
> hektary mám za domem. Lípa malolistá. Pozůstatek padesátých let. Podle
> jednoho hajného vysázeno po vzoru Sovětský svaz náš vzor. Prý se tak sázelo
> v tajze. Směs. U nás se z toho ujaly lípy, sem tam dub. Co se tady přesně
> sázelo ale nevím. Bohužel na rozdíl od jiných přejímaných pitomostí se toto
> moc neujalo.
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24472


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: lipove lesy (24466)

Lípa v lesích je dnes bohužel plevelný strom.Její dřevo kromě zvlášť velkých
kusů na nějaké sochy je prodejné jen na palivo. Přežívá jen díky tomu, že
vyroste téměř všude, kam vítr zavane semeno. "Zlatý" věk líp v lesích byl
tady v okolí za socialismu, kdy lípami zarostly různé drobné pololesní
pastviny kolem potoků a z lesíků a hájků uprostřed polí a kolem potoků byly
občas vybírány listnáče s kvalitním dřevem, jasany a duby a zůstaly lípy,
zatímco lesní správa se zabývala "velkými" smrkovými lesy a na ty lesíky
neměla čas. Ty porosty kolem potoků byly tehdy víceméně souvislé Taky lesní
správa neměla občas čas vyčistit porosty nasazených smrčků od náletových
dřevin a tam se taky občas prosadily lípy. Nyní jednotliví soukromí
majitelé převzali svoje pozemky zpátky a většinou lípy zase likvidují na
palivové dřevo. Lípy jsem viděl vysazovat jen jednou v lužním lese kolem
řeky jako součást tvrdého luhu vedle jasanů a javorů, kde je zřejmě výhoda
to, že lípě příliš nevadí občasné zatopení a zamokření půdy.
Zlatá doba líp ve vesnici byla před socialismem. Kolem potoků a umělých
strouh tady se sázela jako strom, který snáší zamokřenou půdu. Na rozdíl
třeba od dubu, který je tady často napadán houbami. K vesnickým domům se
sázela spíše jako ochrana před bleskem. Kolem kostelů a různých výletišt se
sázela jako dostupný a nenáročný okrasný strom. To už dneska taky není. U
vesnických domů vadí lidem spadané listí na podzim a na veřejný prostor
zpracuje nějaký odiplomovaný architekt projekt a napere tam spoustu
nepůvodních dřevin a lípy žádné.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "zdenek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, August 19, 2007 9:33 PM
Subject: lipove lesy


> Staří Slované žili v lipových lesích. V literatuře se lípa vzpomíná jako
> posvátný slovanský strom. Můžeme říci, že Slované před přijetím
křesťanství
> uctívali toto božstvo lesa, tedy i duchovně byli svázáni s lipou. Podle
> tradice konali u lípy obřady a přinášeli jí oběti jako božstvu. Zvyk
> uctívat lípu se udržel i u Slovanů, kteří opustili starou domovinu, neboť
> vtínají lipovou větev do střechy svých domů, aby tak byli ochráněni před
> hromem a požárem. Chorvatské lidové úsloví říká:
>
> "Cvjetokitna lipo, tebe u svoj srdi,
> Niti Perun žarkom strijelom ne nagrdi!"
>
> Běžná byla i pověra, že lípa chrání člověka od zla a uřknutí. V lipových
> lesích Slované sbírali med a vosk. Medovina byla oblíbeným nápojem
Slovanů.
>
> Tolik historie.
>
> Paradoxně češi po rozpadu Rakouska a vzniku Československa lípy káceli (a
> kácejí) bez rozmyslu, kde se dá. Prastaré lipové aleje byly vykáceny
mnohde
> jenom proto, že někomu se to nelíbilo. Dnes už je souvislý lipový porost
> vzácnost. Ví někdo o takovém?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24471


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaromir Cerny (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: Výmena úľa. (24459)

Datum odeslání:        Sun, 19 Aug 2007 08:12:07 +0200
Od:        "jaro" <e-mail/=/nezadan>
Komu:        Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Věc:        Výmena úľa.
Odpověď kam:        vcely/=/v.or.cz
       <mailto:vcely-request/=/v.or.cz?subject=unsubscribe>
       <mailto:vcely-request/=/v.or.cz?subject=subscribe>

[ Pro seznam možností obsluhy konference, poklepejte na tento řádek ]

Jedná se o to, že
každá, i sebešetrnější výměna úlu je pro včely šok a znamená pro ně
několikadenní až týdenní pokles aktivity. Pokud se to odbude na jaře,
znamená to výpadek ve snůšce. Pokud se to odbude teď, znamená to
maximálně pokles v tempu zpracovávání zimních zásob a plodování a
včely to doženou v teplých dnech konce srpna a v září.

R. Polášek


Radim, nemusíš na všetko reagovať. Pripadá mi, že si najmúdrejší zo
všetkých. Odpovedáš na každý jeden dotaz-teda takmer skoro na každý.
Niekedy žasnem kde sa to všetko v tebe berie, ale asi vieš kde treba
hľadať odpovede na tie-ktoré dotazy. Ale niekedy píšeš totálne
nezmysly.


________ Information from NOD32 ________
This message was checked by NOD32 Antivirus System for Linux Mail
Server. http://www.nod32.com


Mam zato, ze nekteri umi a vi, proto mohou psat. Myslim, ze R. Polasek
k nim patri.

J. Cerny




________ Information from NOD32 ________
This message was checked by NOD32 Antivirus System for Linux Mail Server.
http://www.nod32.com

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24470


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ježek.obecný (e-mailem) --- 19. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444)

zdravím,

mám na univerzálech nasazený ještě druhý medník. Není to přímo ten
"orginál" univerzál, ale je zhotovený z palubek - lepší manipulace.
Mřížku sem dal na původní medník, aby matka měla k dispozici dva
nástavky. S tou mřížkou je to dilema, příští rok ji dám na spodní díl,
do univerzálu se dolů vleze 12 rámků 39x24 to by mělo matce dostatečně
stačit. Silnější včely stejně nosily tolik medu že ten stlačil plod dolů
do původního plodiště a naopak slabé včely plodovaly uprostřed a dole v
plodišti měly jen prázdné souše (medu moc nedaly i když obsedaly tři
nástavky ). Když má matka k dispozici dva nástavky, včely pokud je
snuška jí stejně část plodiště zanesou medem a nikdo jim "nevysvětlí" že
mají nosit prvně do medníku a ne to rovnou nacpat okolo plodu do
krajních plástů :) a když už se to tam nevejde tak až potom nahoru do
medníku. Nadruhou stranu je zde strach z rojení, to byl hlavní důvod
proč sem matce nechal dva nástavky....... Je to opravdu veliké dilema
kam s mřížkou .............. V každém případě v univerzálech zimuji v
obou původních částech.

*** ježek ***




Jiří Krapáč napsal(a):
> Prosím o radu. V které době je nejlepší přemístit včely do nového úlu. A je možné u silných včel v úlu univerzál přidat ještě jeden medník a dva spodní díly omezit mřížkou a nechat klást matku v obou spodních částech. Toto bych chtěl provést až po přezimování na jaře. Pokud s tím má někdo zkušenost, byl bych rád za radu. Díky
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24469


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (88.103.157.154) --- 19. 8. 2007
Re: lipove lesy (24466)

Nechci polemizovat, ale pokud se myslí staří Slované na našem území, tak ty lesy byly asi hodně smíšené. Buk atd. Dále jsem někde četl, že pokud uctávali nějaký strom, tak že to byl dub. Stejně jako staří Germáni. Asi taky žili v lesích obdobného složení.
Lípu Čechům do znaku prý dalo až národní obrození, protože dub měl tehdejší "nepřítel" již zabraný.

Co se týká porostu lípy v lesích, tak poměrně značné plochy, ale jen hektary mám za domem. Lípa malolistá. Pozůstatek padesátých let. Podle jednoho hajného vysázeno po vzoru Sovětský svaz náš vzor. Prý se tak sázelo v tajze. Směs. U nás se z toho ujaly lípy, sem tam dub. Co se tady přesně sázelo ale nevím. Bohužel na rozdíl od jiných přejímaných pitomostí se toto moc neujalo.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24468


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 19. 8. 2007
Re:lipove lesy (24466)

Lípa měla ještě jeden úkol ochranu před požáry. Vysazovala se do dvorů, ulic, mezi obytná stavení a stodoly. Její mohutné koruny v případě požáru snižovali jeho šíření zachytáváním létajících jisker. POUŽÍVÁNÍ JINÝCH STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ TAK OMEZILO TENTO VÝZNAM a i to přispívá k jejich kácení

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: zdenek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: lipove lesy
> Datum: 19.8.2007 21:33:55
> ----------------------------------------
> Staří Slované žili v lipových lesích. V literatuře se lípa vzpomíná jako
> posvátný slovanský strom. Můžeme říci, že Slované před přijetím křesťanství
> uctívali toto božstvo lesa, tedy i duchovně byli svázáni s lipou. Podle
> tradice konali u lípy obřady a přinášeli jí oběti jako božstvu. Zvyk
> uctívat lípu se udržel i u Slovanů, kteří opustili starou domovinu, neboť
> vtínají lipovou větev do střechy svých domů, aby tak byli ochráněni před
> hromem a požárem. Chorvatské lidové úsloví říká:
>
> "Cvjetokitna lipo, tebe u svoj srdi,
> Niti Perun žarkom strijelom ne nagrdi!"
>
> Běžná byla i pověra, že lípa chrání člověka od zla a uřknutí. V lipových
> lesích Slované sbírali med a vosk. Medovina byla oblíbeným nápojem Slovanů.
>
> Tolik historie.
>
> Paradoxně češi po rozpadu Rakouska a vzniku Československa lípy káceli (a
> kácejí) bez rozmyslu, kde se dá. Prastaré lipové aleje byly vykáceny mnohde
> jenom proto, že někomu se to nelíbilo. Dnes už je souvislý lipový porost
> vzácnost. Ví někdo o takovém?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24467


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (82.100.43.4) --- 19. 8. 2007
lipove lesy

Staří Slované žili v lipových lesích. V literatuře se lípa vzpomíná jako posvátný slovanský strom. Můžeme říci, že Slované před přijetím křesťanství uctívali toto božstvo lesa, tedy i duchovně byli svázáni s lipou. Podle tradice konali u lípy obřady a přinášeli jí oběti jako božstvu. Zvyk uctívat lípu se udržel i u Slovanů, kteří opustili starou domovinu, neboť vtínají lipovou větev do střechy svých domů, aby tak byli ochráněni před hromem a požárem. Chorvatské lidové úsloví říká:

"Cvjetokitna lipo, tebe u svoj srdi,
Niti Perun žarkom strijelom ne nagrdi!"

Běžná byla i pověra, že lípa chrání člověka od zla a uřknutí. V lipových lesích Slované sbírali med a vosk. Medovina byla oblíbeným nápojem Slovanů.

Tolik historie.

Paradoxně češi po rozpadu Rakouska a vzniku Československa lípy káceli (a kácejí) bez rozmyslu, kde se dá. Prastaré lipové aleje byly vykáceny mnohde jenom proto, že někomu se to nelíbilo. Dnes už je souvislý lipový porost vzácnost. Ví někdo o takovém?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24466


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 19. 8. 2007
Re: strupek (112) (114) (115) (130) (24372) (24389) (24394) (24395) (24396) (24419) (24422) (24427) (24461)

Když včely mohou matku krmit a tady i získávat od ní onu látku, proč tedy staví matečníky??

Túto otázku som prehliadal.

Tým, že matku v klietke a to v hocijakej (ktorá bráni včelám dostať sa k matke), nezískavajú!!! materskú látku, vykonavájú len akt kŕmenia. Materskú látku včely odoberajú z jej bruška a k tomu sa vonkajšie včely k brušku nedostanú nedostatnú! V prípade, že k matke pridáte 5-6 včiel, tieto materskú látku môžu cez sieťku odovzdávať vonkajším včelám, ale tej je minimálne množstvo a to nemôže zabrániť včelám, aby nepociťovali typickú osirotenosť ako je to je to pri totálnom nedostatku ML, tak ako je to v prípade odobratia alebo straty matky vo včelstve. Anton

Pre Radima:_ klietka Tic tac je malá krabička na metolové a iné dražé, z ktorej je odrezané dno a to je nahradené za pomoci tepla kovovou sieťou s očkami npr. 3x3 alebo 2x2 mm

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24465


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Schmidt (e-mailem) --- 19. 8. 2007
RE: krmen?

Krmítka JEŠTĚD jsou na krmení velmi příjemná, ale jak již zde bylo zmíněno
jsou velmi poruchová. I při šetrném zacházení se projevují trhlinky kterými
cukerný roztok vyteče a to je velmi nepříjemné. Každý rok musím dokupovat 3
÷ 5 nových krmítek ze šestnácti a to se značně prodraží. Po svém předchůdci
mám dvě krmítka "LIAN - včelařské víceúčelové krmítko" z RIMAVANU, Rimavská
Sobota. Jsou stará minimálně 25 let, velmi pevná a dobře se v nich krmí.
Škoda, že se již nevyrábí, nebo že VD JEŠTĚD nevyrábí krmítka z pevnějšího
plastu.
Honza

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
vsusicky
Sent: Tuesday, August 14, 2007 8:28 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: krmen?

5 litrové kbelíky na prosakovací krmení nabízí třeba na stránkách
http://www.honey-well.com/cz/. Na
http://www.lyson.com.pl/lang_cz/index.php?nm=01 ještě v loni nabízeli
stropní platsová krmítka na 8 a 10 l nebo dokonce na 10 a 12 l, už si to
přesně nepamatuji. Letos již je nanabízejí. Chtěl jsem je vyzkoušet, ale na
dotaz, jaké mají rozměry, tj. zda je lze dát do nástavku o vnitřím rozměru
40,5x40,5 cm mi neodpověděli a tak z toho sešlo. Krmítka Ještěd jsem
nezkoušel, zdají se mi pro efektivní krmení malá.
Zkušebně jsem dělal vzorek krmítko dle
http://www.beecare.com/Hardware/Hivetop-Feeder.htm&1, ale je to hodně
pracné a v podstatě je to o tom skladovat další nástavek, který se využije
opravdu pouze na krmení.To mne od další výroby odradilo. Z hlediska
efektivity,tedy zejména z časových důvodů pro sebe považuji za optimální
dvě cesty-ponechání květového medu nebo krmení kbelíkem. Používám již
zmíněné korkové zátky od vína. Kdyže se vydezinfikují v SAVU a osuší na
slunci, tak nevidím v jejich použití problém. Získal jsem je přes známe v
jedné vinárně.

Vše hezké


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24464


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.211) --- 19. 8. 2007
Re: strupek (112) (114) (115) (130) (24372) (24389) (24394) (24395) (24396) (24419) (24422) (24427) (24461)

Ten Váš pokus jsem vyzkoušel, včely mi žádné mtečníky nepostavili.

Ja som komentár písal 16.8 večer, Vy stze mohli matku odobrať 17.8, dmes je 19.8, teda len 48 hod. Včely ešte nemohli postaviť materské bunky, keď po Do 48 hod. včely si vyberú prvé larvičky, a začali podávať materskú kašičku. Včely ešte len pripravujú materskú bunku prerobením robotníčej bunky.Mali matku v klietke ponechať 4-5 dní ako som to v komentári napísal, teda 21-22.8 a až potom by Ste sa mohli vyjadriť kladne alebo záporne. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24463


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 19. 8. 2007
Re: strupek (112) (114) (115) (130) (24372) (24389) (24394) (24395) (24396) (24419) (24422) (24427) (24461)

Bzzuk:
>Když včely mohou matku krmit a tady i získávat od ní onu látku, proč tedy staví matečníky?? <
....
Takto bych to asi neviděl.

Ve včelařství často existuje Bzzuku takový element, že když dva dělají totéž, není to totéž.

V první řadě by mne NEJPRVE zajímala podoba té přidávací Antonovi Tic tak klícky a potom bych asi bádal, jakým způsobem se mohl feromon včelstvu nedostávat.

Otázkou je tedy ten mateří feromon a jeho šíření přes tu kterou klícku. A odpověď by byla asi v tom smyslu, že Tic tak klícky feromon více redukují než např. Bentonovi klícky nebo Zanderovi a jim podobné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24462


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bzzuk (88.101.12.73) --- 19. 8. 2007
Re: strupek (112) (114) (115) (130) (24372) (24389) (24394) (24395) (24396) (24419) (24422) (24427)

Spravte jeden jednoduchý pokus, ktorý Vás možno presvedčí či je to tak ako to vy tvrdíte alebo ja.
Plodujúcu matku v úli vychyťte a vložte do byčajnej pridávacej klietky, tak aby sa včely k matke nedostali, ale mohli ju kŕmiť (cez vetraciu sieťku), vložte ju pod plásty do podmetu. Včely jej rozhodne nedajú zahynúť.
Za 4-5 dní urobte kontrolu plodiska. Objavíte postavených niekoľkých materských buniek, ešte nezaviečkovaných. Prečo ich včely postavili, keď v úli je priamno pod plástami v podmete v zasieťovanej klietke položená, od ktorej sa bez zábran šíria feromóny matky, ktoré stúpajú smerom hore, k čomu im pomáhajú aj včely na letáči ako to tvrdíte.
A. Turčáni...

Ten Váš pokus jsem vyzkoušel, včely mi žádné mtečníky nepostavili. Ovšem nechápu, co jste chtěl tímto pokusem dokázat. Pokud já tvrdím, že se feromon šíří vzduchem,tak tento pokus toto tvrzení nevyvracuje. Ale také pokud Vy tvrdíte, že si včely, jak Vy říkáte materskú látku" předávájí mezi sebou, tak tento pokus také o ničem nesvědčí. Když včely mohou matku krmit a tady i získávat od ní onu látku, proč tedy staví matečníky??

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24461


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 19. 8. 2007
Re: Výmena úža. (24459)

na všechny neodpovídám.
R. Polášek

----- Original Message -----
From: "jaro" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, August 19, 2007 8:12 AM
Subject: Výmena úľa.


> Jedná se o to, že
> každá, i sebešetrnější výměna úlu je pro včely šok a znamená pro ně
> několikadenní až týdenní pokles aktivity. Pokud se to odbude na jaře,
> znamená to výpadek ve snůšce. Pokud se to odbude teď, znamená to maximálně
> pokles v tempu zpracovávání zimních zásob a plodování a včely to doženou v
> teplých dnech konce srpna a v září.
>
> R. Polášek
>
>
> Radim, nemusíš na všetko reagovať. Pripadá mi, že si najmúdrejší zo
> všetkých. Odpovedáš na každý jeden dotaz-teda takmer skoro na každý.
> Niekedy žasnem kde sa to všetko v tebe berie, ale asi vieš kde treba
hľadať
> odpovede na tie-ktoré dotazy. Ale niekedy píšeš totálne nezmysly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24460


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jaro (217.119.114.42) --- 19. 8. 2007
Výmena úľa.

Jedná se o to, že
každá, i sebešetrnější výměna úlu je pro včely šok a znamená pro ně
několikadenní až týdenní pokles aktivity. Pokud se to odbude na jaře,
znamená to výpadek ve snůšce. Pokud se to odbude teď, znamená to maximálně
pokles v tempu zpracovávání zimních zásob a plodování a včely to doženou v
teplých dnech konce srpna a v září.

R. Polášek


Radim, nemusíš na všetko reagovať. Pripadá mi, že si najmúdrejší zo všetkých. Odpovedáš na každý jeden dotaz-teda takmer skoro na každý. Niekedy žasnem kde sa to všetko v tebe berie, ale asi vieš kde treba hľadať odpovede na tie-ktoré dotazy. Ale niekedy píšeš totálne nezmysly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24459


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 19. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444) (24450) (24451)

Do určité míry je konkrétně skutečně ten propolis znalost typu "jedna paní
povídala" . Do určité míry to je záležitost zdravého rozumu. Včely v zimním
chumáči rozrušuje cokoliv nepřirozeného. Protože v zimě za mrazu jen pasivně
přežívají, nemají žádnou možnost cokoliv aktivně ve svém okolí měnit, takže
pokud se tam objeví něco jakoby cizího, je to pro ně ohrožení. Stejně jako
když někdy v říjnu nebo listopadu přijdu a přehážu jim rámky v zimním
sedisku, přidám jim tam nějaký, co půl roku ležel v bedně. Taky ho budou v
zimě cítit jako cizí těleso, protože ho do zimy nestihnou vyspravit. Stejně
tak ten nový úl. Měly by stihnout do zimy potáhnout pečlivě propolisem každý
kout. Píšu měly , ne musí, protože s největší pravděpodobností by přežily
zimu i v novém úlu, ale slabší a s větším počtem mrtvolek. Jde taky o to, že
propolis na povrchu dřeva ho chrání před plísněmi a před vnikáním vody. Úl
nepotažený propolisem bude v předjaří méně izolovat a bude v něm více
plísní. Připouštím ale, že to potažení propolisem se dá částečně nahradit
natřením vnitřku úlu koncentrovanou propolisovou tinkturou nebo impregnací
úlu parafínem nebo nátěrem vnitřních stěn úlu rozpuštěným včelím voskem.
Jinak sice nejlepší doba pro výměnu úlu je jaro, ale když se rámky jen
přehodí z jednoho úlu do druhého a zvládne se nebezpečí loupeže, není důvod,
proč by se to nemohlo udělat teď, pokud jsou nové úly hotové, zvenku natřené
a vůbec připravené překonat nepřízeň počasí v zimě. Jedná se o to, že
každá, i sebešetrnější výměna úlu je pro včely šok a znamená pro ně
několikadenní až týdenní pokles aktivity. Pokud se to odbude na jaře,
znamená to výpadek ve snůšce. Pokud se to odbude teď, znamená to maximálně
pokles v tempu zpracovávání zimních zásob a plodování a včely to doženou v
teplých dnech konce srpna a v září.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, August 18, 2007 6:08 PM
Subject: Re: dotaz - výměna úlů


> Jedná se o to, že nové úly by měly být před zimou včelami potaženy
> propolisem, protože vůně surového dřeva z nových úlů by mohla včely v zimě
> rozrušovat
> ______________________________________________________________
> Kde jste k tomu přišel, že vůně surového dřeva by včely rozrušovala. To
> jsou , s prominutím, názory typu ,,jedna bába říkala,,. Nemyslím to ve
> zlím.
> Tento názor mi připomněl návrhy na okyselování cukerných roztoků za účelem
> podpoření inverze sacharózy na glukózu a frutózu, ketré se čas od času
> objevují už více jak 50 let. Dosud se vědecky nepotvrdilo, že to činnost
> má kladný vliv na včelstvo.
> Včelaři často podceňují schopnosti včel, a někdy jejich hysterická
přehnaná
> péče ( např. přidávání čaje do cukerného roztoku, krmení sojapylem,
> přidávání bílkovin do medocukrového těsta, uteplování na zimu... ) může
> včelám i uškodit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24458


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čárlí (89.235.30.9) --- 18. 8. 2007
Re: Krmen? medem (24426) (24432) (24433) (24437) (24452) (24456)

Ó šťastný to včelař!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24457


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 8. 2007
Re: Krmen? medem (24426) (24432) (24433) (24437) (24452)

Já dostal loni za řepku 50 Kč za květový 28 a medovici 55 ale má to nevýhodu čekám na peníze až do srpna nebo září. Najdi si jiného výkupce

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: ??rl? <karel.stajer/=/tiscali.cz>
> Předmět: Re: Krmen? medem
> Datum: 18.8.2007 20:51:20
> ----------------------------------------
> Promiň že žijeme a mámé jiný názor.Ale to jsme my čecháčkové.Kdyby jsi lépe
> četl a byl informován,věděl bys,že třeba Včolpo Skalice nad Svitavou letos
> platilo za loňský med květový 22 Kč.A s tou hygienou.Nebudu to
> praktikovat,když mám nemocné včely ,zaprvé a za druhé rozpouštěním medu to
> jsi si zapoměl přečíst,a hlavně zopouštěním cukru v žhavé vodě se velká
> část bakterií eliminuje.To snad je jesné,neomylní radikálové.To samé stím
> potahováním úlu včelami propolisem.Je podstatný rozdíl v chování včel v
> úle,který byl natřen propolisovou tinkůrou a který ne.Ale jinak stálé
> zdraví
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24456


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 8. 2007
Re: dotaz - v?m?na ?l? (24444) (24450) (24451)

A právě teď včely nejvíce utěsňují a potahují propolisem

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: dotaz - v?m?na ?l?
> Datum: 18.8.2007 18:08:18
> ----------------------------------------
> Jedná se o to, že nové úly by měly být před zimou včelami potaženy
> propolisem, protože vůně surového dřeva z nových úlů by mohla včely v zimě
> rozrušovat
> ______________________________________________________________
> Kde jste k tomu přišel, že vůně surového dřeva by včely rozrušovala. To
> jsou , s prominutím, názory typu ,,jedna bába říkala,,. Nemyslím to ve
> zlím.
> Tento názor mi připomněl návrhy na okyselování cukerných roztoků za účelem
> podpoření inverze sacharózy na glukózu a frutózu, ketré se čas od času
> objevují už více jak 50 let. Dosud se vědecky nepotvrdilo, že to činnost
> má kladný vliv na včelstvo.
> Včelaři často podceňují schopnosti včel, a někdy jejich hysterická přehnaná
> péče ( např. přidávání čaje do cukerného roztoku, krmení sojapylem,
> přidávání bílkovin do medocukrového těsta, uteplování na zimu... ) může
> včelám i uškodit.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24455


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 8. 2007
Re: dotaz - v?m?na ?l? (24444) (24450)

Já to dělám vždy na jaře je nejméně rámků které je potřeba přeložit a u přechodu na jinou míru také těch které je nutno upravit a to tak , že se plásty v kterých je plod a nejnutnější zásoby oříznou a vtlačí do prázdných rámků zbytek se dají jen mezistěny

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Pol??ek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: dotaz - v?m?na ?l?
> Datum: 18.8.2007 16:42:50
> ----------------------------------------
> Možná ještě teď co nejdříve by to šlo, ale v této době je velký problém s
> vylupováním. Nové úly by musely být na stejné rámky jako původní a původní
> úly a rámky v nich by měly být vyčištěny od propolisu, aby se dobře
> rozebíraly. Přehození rámků z úlu do úlu by se muselo udělat během pár
> minut, aby se zlodějky nestihly zalétat na odkryté zásoby a spíše k večeru,
> aby si včely na nový úl přes noc zvykly a bránily ho. Česno v nových úlech
> by muselo být zůženo.
> Jedná se o to, že nové úly by měly být před zimou včelami potaženy
> propolisem, protože vůně surového dřeva z nových úlů by mohla včely v zimě
> rozrušovat a protože vrstva propolisu chrání dřevo před vnikáním vlhkosti a
> před růstem plísní na vlhkých stěnách úlů.
> Jinak nejlepší doba je podle mně v pozdním jaru.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "Jiří Krapáč" <Jiri.Krapac/=/seznam.cz>
> To: <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Saturday, August 18, 2007 10:39 AM
> Subject: dotaz - výměna úlů
>
>
> Prosím o radu. V které době je nejlepší přemístit včely do nového úlu. A je
> možné u silných včel v úlu univerzál přidat ještě jeden medník a dva spodní
> díly omezit mřížkou a nechat klást matku v obou spodních částech. Toto bych
> chtěl provést až po přezimování na jaře. Pokud s tím má někdo zkušenost, byl
> bych rád za radu. Díky
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24454


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čárlí (89.235.30.9) --- 18. 8. 2007
Re: Krmení medem (24426) (24432) (24433) (24437)

Promiň že žijeme a mámé jiný názor.Ale to jsme my čecháčkové.Kdyby jsi lépe četl a byl informován,věděl bys,že třeba Včolpo Skalice nad Svitavou letos platilo za loňský med květový 22 Kč.A s tou hygienou.Nebudu to praktikovat,když mám nemocné včely ,zaprvé a za druhé rozpouštěním medu to jsi si zapoměl přečíst,a hlavně zopouštěním cukru v žhavé vodě se velká část bakterií eliminuje.To snad je jesné,neomylní radikálové.To samé stím potahováním úlu včelami propolisem.Je podstatný rozdíl v chování včel v úle,který byl natřen propolisovou tinkůrou a který ne.Ale jinak stálé zdraví

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24453


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čárlí (89.235.30.9) --- 18. 8. 2007
Re: Krmení medem (24426) (24432) (24433) (24437)

Promiň že žijeme a mámé jiný názor.Ale to jsme my čecháčkové.Kdyby jsi lépe četl a byl informován,věděl bys,že třeba Včolpo Skalice nad Svitavou letos platilo za loňský med květový 22 Kč.A s tou hygienou.Nebudu to praktikovat,když mám nemocné včely ,zaprvé a za druhé rozpouštěním medu to jsi si zapoměl přečíst,a hlavně zopouštěním cukru v žhavé vodě se velká část bakterií eliminuje.To snad je jesné,neomylní radikálové.To samé stím potahováním úlu včelami propolisem.Je podstatný rozdíl v chování včel v úle,který byl natřen propolisovou tinkůrou a který ne.Ale jinak stálé zdraví

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24452


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 18. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444) (24450)

Jedná se o to, že nové úly by měly být před zimou včelami potaženy
propolisem, protože vůně surového dřeva z nových úlů by mohla včely v zimě
rozrušovat
______________________________________________________________
Kde jste k tomu přišel, že vůně surového dřeva by včely rozrušovala. To jsou , s prominutím, názory typu ,,jedna bába říkala,,. Nemyslím to ve zlím.
Tento názor mi připomněl návrhy na okyselování cukerných roztoků za účelem podpoření inverze sacharózy na glukózu a frutózu, ketré se čas od času objevují už více jak 50 let. Dosud se vědecky nepotvrdilo, že to činnost má kladný vliv na včelstvo.
Včelaři často podceňují schopnosti včel, a někdy jejich hysterická přehnaná péče ( např. přidávání čaje do cukerného roztoku, krmení sojapylem, přidávání bílkovin do medocukrového těsta, uteplování na zimu... ) může včelám i uškodit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24451


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 18. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444)

Možná ještě teď co nejdříve by to šlo, ale v této době je velký problém s
vylupováním. Nové úly by musely být na stejné rámky jako původní a původní
úly a rámky v nich by měly být vyčištěny od propolisu, aby se dobře
rozebíraly. Přehození rámků z úlu do úlu by se muselo udělat během pár
minut, aby se zlodějky nestihly zalétat na odkryté zásoby a spíše k večeru,
aby si včely na nový úl přes noc zvykly a bránily ho. Česno v nových úlech
by muselo být zůženo.
Jedná se o to, že nové úly by měly být před zimou včelami potaženy
propolisem, protože vůně surového dřeva z nových úlů by mohla včely v zimě
rozrušovat a protože vrstva propolisu chrání dřevo před vnikáním vlhkosti a
před růstem plísní na vlhkých stěnách úlů.
Jinak nejlepší doba je podle mně v pozdním jaru.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Jiří Krapáč" <Jiri.Krapac/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, August 18, 2007 10:39 AM
Subject: dotaz - výměna úlů


Prosím o radu. V které době je nejlepší přemístit včely do nového úlu. A je
možné u silných včel v úlu univerzál přidat ještě jeden medník a dva spodní
díly omezit mřížkou a nechat klást matku v obou spodních částech. Toto bych
chtěl provést až po přezimování na jaře. Pokud s tím má někdo zkušenost, byl
bych rád za radu. Díky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24450


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 18. 8. 2007
Re: Jak přenést včely na Langstroth (21946)

Druhé ( zajímavější ) nalezené vlákno.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24449


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 18. 8. 2007
Re: Z Budecaku do Tachovaku jak na to (19875)

První nalezené vlákno.

PS Když už si budete pořizovat nový úl, doporučuji racionální úlovou soustavu ( Lasngstroth, Optimal, Farrar....nejlépe nízkonástavkové ).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24448


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

meliferka (88.100.95.205) --- 18. 8. 2007
Re: Krmení medem (24426) (24432) (24433) (24437)

Ano,je to pravda,je to blbost na entou znovu rozpouštět med a znovu jím krmit včelstva.Je to navíc práce zdarma.
Jak jeden člen této konference napsal , že to včelaři dělají z trucu,že výkupci medu u nás dávají nízké ceny.
Včelaři to z trucu asi nedělají,nechtějí však pracovat a dřít své včely takřka zdarma pro ty,kteří využili současné situace ku svému obohacení a byli chytřejší o mnohem víc nežli my mnozí,kteří jsme taky dlouhá léta do včel dělali. Takže začíná se u nás uplatňovat ekologický chov včel/na medu/ vynucený současnou situací.Stačí nahlédnout do posledních čísel Včelařství do rubriky PRODEJ.
Na Slovensku je situace stejná.V srpnovém čísle VČELÁRA je
v příloze otištěn "Národný program stabilizácie a rozvoje slovenského včelárstva na roky 2007 - 2010."
Je to úsměvné čtení,jako u nás,naše představitele to velmi trápí zrovna jako ty na Slovensku,jenže si nemohou pomoci.
A vláda,parlament,ty to vůbec nezajímá protože vše svádějí na EU a nechtějí si přiznat,že ty naše včely vlastně žijí
zde v naší republice,kde nám konají svoji službu a pro nás
a ne pro EU.Pokládám ten jejich postoj za odsouzeníhodný a
krátkozraký,dokonce ohrožující budoucnost naší přírody.Také mám výhrady ke straně zelených,kteří se zajímají třeba o ptákoviny a že je u nás ohrožen chov včel,to je vůbec nezajímá,viď Bursíku a K.Žak. Prosím tímto stranu Zelených abyste se tímto našim problémem zabývali a mějte za to náš dík.
Naše vedení jak vím,Vaši stranu zelených nikdy neoslovili v tomto směru a tak to za ně alespoň činím já.
Úvodník časopisu Včelařství v č.9 uvádí prohlášení předsedy
Sojky " Český svaz včelařů chce razantně postupovat při řešení problémů s odbytem medu " atd.Zkráceno.
Je třeba doufat,že se to v dobré obrátí a naše včelařství
v minulosti podporované osvícenými panovníky opět ožije.
Přeji všem účastníkům této konference hodně zdraví a hlavně
vytrvalosti ve Vašem konání a neprodávejte svoje /za hubičku/včely,které jste chovali po celý svůj život a ponechejte si své úly na zahradě a nechejte včelám to co
přinesly na zazimování.Ponechejte si je pro radost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24447


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 18. 8. 2007
Re: dotaz - výměna úlů (24444)

Jiří Krapáč (e-mailem) --- 18. 8. 2007
dotaz - výměna úlů

Prosím o radu. V které době je nejlepší přemístit včely do nového úlu. A je možné u silných včel v úlu univerzál přidat ještě jeden medník a dva spodní díly omezit mřížkou a nechat klást matku v obou spodních částech. Toto bych chtěl provést až po přezimování na jaře. Pokud s tím má někdo zkušenost, byl bych rád za radu. Díky
_____________________________________________________________

Zdravím přátele včel.
Letos, myslím že někdy kolem března, byla na konferenci sáhlodlouhá diskuze na téma překládání včelstev po jiných úlů ( o jiné rámkové míře ). Pokusím se ji najít.
Samozřejmě že jde u univerzálu přidat další patro. Je to velmi výhodné, protože se tím docílí snížení rojivosti, vytvoření silnějších včelstev, které dají více medu.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24446


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.146.242) --- 18. 8. 2007
Re: Krmen? medem (24426) (24432) (24434) (24441)

Pepan:>
k tomu rozpouštění medu . Čím doma ztekucuješ med ?? VODOU ??. JÁ TEPLEM!! a i tak je to ve včelstvu.<
.....

Pro mne je lepší před jídlem si med naředit. Vodou, zkysaným mlékem(kyškou). Zdědil jsem špatný žaludek na sladké a voda mi pomáhá med lépe trávit stejně jak to probíhá ve včelstvu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24445


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří Krapáč (e-mailem) --- 18. 8. 2007
dotaz - výměna úlů

Prosím o radu. V které době je nejlepší přemístit včely do nového úlu. A je možné u silných včel v úlu univerzál přidat ještě jeden medník a dva spodní díly omezit mřížkou a nechat klást matku v obou spodních částech. Toto bych chtěl provést až po přezimování na jaře. Pokud s tím má někdo zkušenost, byl bych rád za radu. Díky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24444


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 18. 8. 2007
Re: strupek (112) (114) (115) (130) (24372) (24389) (24394) (24395) (24396) (24419) (24422) (24427) (24431)

Ono hlavně záleží na umístění a velikosti plodové plochy, podle níž včely ukládají zásoby ( pokud-li je tam místo, med ukládají převážně nad plodové těleso, pyl na kraje plodu a pod nim ).
Vloni jsem měl jeden slabší oddělek, který měl v srpnu 4 NN Optimalu. Plod byl jen ve 3 nástavku ode dna. Nástavek 4. byl mednou komorou, spodní dva nástavky byly bez plodu a zásob.
Očka byla otevřena v 1., 2. a ve 3. nástavku. Většina včel lítala očkem ve 2. a ve 3. nástavku. Očkem v 1. nástavku včely lítaly podstatně méně a zúženým česnem lítaly jen v době proletu mladušek.

Letos mám jeden oddělek na 5. NN Optimalu. Plod ve 3. a ve 4. nástavku, 5. nástavek tvoří mednou komoru, spodní nástavky ( 1. a 2. ) jsou bez plodu. Očka jsou otevřena v 1., 2. a ve 3. nástavku. Všechny očka i zúžené česno jsou plně využívány včelami.
Loňský oddělek plně obsedal 2-3 nástavky ( 20 000-30 000 včel ), letošní oddělek plně obsedá cca 4 nástavky ( cca 40 000 včel ).
Slabá včelstva létají raději očkem, který se nachází blíže plodu. Silnější včelstva plně využívají více letových otvorů něž-li slabší.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24443


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 8. 2007
Re: konrola moderního včelaře (24426) (24432) (24433) (24437) (24438)

Moderní včelař je konkurence a každý subjekt svoji konkurenci kontroluje Nakonec děláme to tady všichni Taháme rozumy z druhých abychom je použily pro sebe Není to to samo ? Také by se to dalo nadneseně nazvat průmyslovou špionáží. PROSTĚ DĚLÁ TO KDE KDO A JAK VIDNO U ČSV JE TO ZAVRŽENÍHODNÉ!! A kdyby Mod. Včelaře nečtli tak jim to ti stejní lidé omlátí o hlavu zase. A co je tedy správně??? Hledání vší na tom druhém???

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pep?k <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Krmen? medem
> Datum: 18.8.2007 07:44:07
> ----------------------------------------
> Ano souhlaím s Emanem krmit vytočený med je blbost.
>
> Spíš by mě tady zajímalo vysvělení proč ÚKRK kontroluje Moderního včelaře
> on snad podléhá ČSV to snad né nebo ano a něco mi uniklo?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24442


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 18. 8. 2007
Re: Krmen? medem (24426) (24432) (24434)

k tomu rozpouštění medu . Čím doma ztekucuješ med ?? VODOU ??. JÁ TEPLEM!! a i tak je to ve včelstvu.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Gustimili?n Pazderka <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Krmen? medem
> Datum: 17.8.2007 23:21:00
> ----------------------------------------
> čárlí:
> >Letos jsem kontaktoval pana Vybírala,to mě zdělil,že chce krmit odloženými
> polonástavky s květovým medem.To se mě nezdá dobré.Med je zcukernatělí a
> včely nemají možnost v zimě donést vodu na rozpuštění medu.Ale to ukáže
> prakce. <
> ...
>
> Rozpouštění usnadňuje metabolická voda ze včelstva. Jsem toho názoru, že má
> v úlu mnohem větší význam, než se na první pohled může zdát. Pokud sí
> promítnu jak asi vypadá nějaké včelstvo v přirozených podmínkách v přírodě,
> tak je prakticky jedno, jestli jsou zásoby vedle nebo nad sezením chumáče.
> Pokud je včelstvo v kontaktu se zásobama (ten je důležitý stejně jako
> přítomnost kontaktu s odrazem tepla) má k dispozici také tu metabolickou
> vodu a není proněj potom vážnější problém ve spojitosti s teplem takové
> zásoby pojídat a trávit.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24441


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78403 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 24441 do č. 24501)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu