78731

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 3620 do č. 3740

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Veselý Emanuel Ing . --- 1. 8. 2003
RE: Zamykání samostatných nadstavkových úlů.

:>To samozdřejmě nemyslím úplně vážně, ale na druhé straně nevím, jak by
:>dopadl zloděj, kdybych ho přistihl já, jak dělá do mých včelstev.

Ale já vím, jak bys dopadl ty, kdybys mu udělal co mám na mysli. Špatně.
Kdybys vyvázl s podmínkou tak bys měl štěstí.

:>Tam bude hodně záležet, v jakém stavu ty včelstva jsou, kolik
:>přežilo matek
:>i když snad by včelstva ještě měla stihnout si vychovat nové
:>matky, pokud
:>jsou jinak v pořádku, jakžtakž zpracovat zásoby a přežít

Myslím, že se minimálně 50% včelstev zachrání.
Včely mají mimořádně vysokou schopnost udělat vše pro přežití, zejména jsou-li zdravé.
Matka je genius ve schovávání, pokud na ni něco přímo nespadne.
Mě se podobná katastrofa v menším (2 úly) stala po vichřici a průtrži mračen.
úly se vysypaly do trávy a po narovnání zpátky za 2 dny nikdo nepoznal, že se něco dělo.
A za týden jsem točil med. Od té doby jsem si je zamiloval.

:>Domnívám
:>se, že v takovém případě včely nějakým způsobem vyberou
:>instinktivně pro
:>výchovu nové matky plod s geny s „více divokosti“ z těch
:>několika trubců spářených kdysi se starou matkou.

To jo, ony jsou geniální. Věřím, že si přečtou DNA a nejstarší včela rozhodne.
Divokost myslím přenášejí vitální trubci z bodavých včelstev.
O tom bych mohl vypravovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3620


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Schmidt --- 1. 8. 2003
RE: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587) (3611) (3614)

Pokud jim to krmítko na jaře nasadíš, tak může spolehlivě fungovat jako
napajedlo. Voda je ohřívána ze včelstva a nezamrzne a včelky ji celkem dobře
odebírají. Proti kažení to chce do ní přidat trochu propolisu.
Zdraví Honza

-----Original Message-----
From: havlík [mailto:e-mail/=/nezadan.iol.cz]
Sent: Friday, August 01, 2003 9:06 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi


Není třeba dělat žádné dno s průlezem ze sololitu-plastové dno je na vč.
mezeru vzdálené od horních louček.Možnost loupeže je samozřejmě MENŠÍ než
když na včelnici obracíte nějaké sklenice,rozléváte roztok po úlu,nebo když
je sklenice nakřivo tak roztok do úlu vytékal-to byl kolem hukot.Ale dát do
nástavku kbelík s cukrem a tou polystyrenovou drtí je zajímavý,jen kdyby
měl člověk tolik volných nástavků navíc.Fungovalo by to i jako krmítko s
vodou na jaře?Že bych ho třeba zahrábnul na zahradě do terénu,kam svítí
slunce-jako "přírodní " jezírko?
---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.500 / Virová báze: 298 - datum vydání: 10.7.2003

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.500 / Virová báze: 298 - datum vydání: 10.7.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3621


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polásek --- 1. 8. 2003
Re: To Veselý Emanuel Ing Zamykání samostatných nadstavkových úlů. (3620)

Líhnoucí se matky komunikují se včelami a pokud je ve včelstvu více matečníků před vylíhnutím, včely vyberou nejvíce pro ně atraktivní matku, ne tu, co se vylíhne nejdříve, pokud je mezi nimi rozumný časový rozdíl.. Je to popsáno v odborné literatuře, bohužel už si nepamatuji kde , je to už nejméně 5 let, co jsem to četl.
Pokud jsou včely v té době ještě z nějakého nevhodného zásahu rozrušené, je logické, že vyberou matku s geny divočejšího bodavého trubce, aspoň moje praktické zkušenosti potvrzují tuto teorii.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3622


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 8. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04

Nové články:
=========

Aby včelař byl přijat mezi včely - František Boháček:
Sekce: Osobnosti
http://vcelarstvi.kgb.cz/view.php?cisloclanku=2003080401

Kalendárium - srpen:
Sekce: Kalendárium
http://vcelarstvi.kgb.cz/view.php?cisloclanku=2003080402


Protože jsou stránky umístěny na free serveru, v rohu na titulní stránkce se
automaticky vkládá a zobrazuje reklamní banner, pokusím se kontaktovat
správce webu o jeho odstranění. Děkuji za pochopení ...


S pozdravem
Zdeněk Čejka
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3623


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 4. 8. 2003
Re:  Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587) (3611)

Dotaz pro chemiky: Slyšel jsem , že když se cukr nasype do vařící vody
(a dál už se nevaří), tak se pěkná část sacharózy sama rozštěpí. Je to
pravda?
Pro menší množství včelstev je možná jednodušší vodu uvařit, nasyat
cukr a párkrát zamíchat, než jít cestou invertů.
Zdravím
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 4. 8. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599)

JV> Neměly nic, začaly na mezistěnách. Problém není s
JV> výstavbou, ale rozvojem. Nemám žádný starý plást, jaké máte zkušenosti ?
JV> Myslím, že se plodování později více rozvine, zatím je to tak.

Vždy mám stejné obavy, ale zatím se to neprojevilo. Pravda, žádný
srovnávací pokus jsem nedělal, jestli na něj budu mít dost plástů,
zkusím to a budu referovat.
Když přidávám víc mezistěn, tak je míchám s vystavěnými plásty
cik-cak. Když jen málo mezistěn, dávám je na kraj, právě abych
neudělal hráz pro matku.

Krmím okurkovou lahví tím víčkem s málo dírami, a ještě jich klidně
třetinu zalepím voskem, aby to šlo pomalu. Vyberou ji tak za 5-7 dní,
což mně víkendově vyhovuje.
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3625


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 8. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04

Novinky:
========

04.08.2003: Nová anketa
Byla vložena nová anketa zaměřená na průzkum prodejní ceny medu v ČR

S pozdravem
Zdeněk Čejka
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3626


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bullet --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584)

Při krmení sklenicemi se musí dávat velký pozor na její "svislost". Z vlastní zkušenosti vím, že je nutné sklenici umístit na co nejrovnější povrch, ve smyslu vodorovnosti. I menší naklonění sklenice ke straně způsobí, že roztok teče velmi rychle a včely ho nestíhají odebírat. (lze to i vypozorovat, láhev "pouští bubliny" rychle za sebou)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3627


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 4. 8. 2003
Re:  Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587)

> Dotaz pro chemiky: Slyšel jsem , že když se cukr nasype do vařící
vody
> (a dál už se nevaří), tak se pěkná část sacharózy sama rozštěpí. Je
to
> pravda?
Bylo by to bezvadný, ale nevěř tomu. Jestli ano, tak pouze nevýznamné
procento. Čemu bych věřil, tak tomu, že když se do roztoku cukru přidá
trochu med (?kolik nevím?) tak se cukr může štěpit, protože v medu
nějaká invertáza určitě bude.

Já zkusil o víkendu krmit kbelíkem cukrového roztoku 3:2 (šišaté vědro
15 litrů od primalexu, se vejde našikmo do nástavku 39x24x11). Nasypal
jsem na hladinu konfety z polystyrenu. Druhý den jsem se podíval a
bylo tam pár zbloudilých včel. Tak jsem jim udělal z cukrového roztoku
cestičku, další den jich bylo víc, ale nic moc. Nevím proč nechtěly do
kbelíku. Možná ty konfety jsou moc velké a vysoko plavou a včela
neskloní hlavu. Čekal jsem, že tam bude hustě včel. Ale nikomu to
neberu. Už mě další experimentování přestalo bavit. Přešel jsem zase
zpátky na láhve. Tam krásně vidím jak rychle roztok ubývá a můžu jim
to přerušovat. Dával jsem už gabony.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3628


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vesely Emanuel --- 4. 8. 2003
Re: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04 (3626)

Doufám, že se myslí čistá váha medu a sklenice s víčkem se nepočítá.
Někteří včelaři cenu myslí včetně sklenice a víčka. (Rozdíl 10 Kč).

----- Original Message -----
From: <Zdenek.Cejka/=/up.mpsv.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 04, 2003 11:16 AM
Subject: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04


Novinky:
========

04.08.2003: Nová anketa
Byla vložena nová anketa zaměřená na průzkum prodejní ceny medu v ČR

S pozdravem
Zdeněk Čejka
redakce


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3629


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 4. 8. 2003
RE: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04

Hmm - tak tam asi připíši čistá váha ...

Zdeněk Čejka

> -----Original Message-----
> From: Vesely Emanuel [mailto:eman.vesely/=/cesa.cz]
> Sent: Monday, August 04, 2003 12:59 PM
> To: Vcelarska konference
> Subject: Re: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04
>
>
> Doufám, že se myslí čistá váha medu a sklenice s víčkem se
> nepočítá. Někteří včelaři cenu myslí včetně sklenice a víčka.
> (Rozdíl 10 Kč).
>
> ----- Original Message -----
> From: <Zdenek.Cejka/=/up.mpsv.cz>
> To: <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Monday, August 04, 2003 11:16 AM
> Subject: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-04
>
>
> Novinky:
> ========
>
> 04.08.2003: Nová anketa
> Byla vložena nová anketa zaměřená na průzkum prodejní ceny medu v ČR
>
> S pozdravem
> Zdeněk Čejka
> redakce
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3630


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627)

Před 3 lety jsem dělal pokusy jak moc záleží na vodorovnosti láhve. (poté co
mi 3 flašky vytekly skrz úly ven)
Naplnil jsem láhev čistou vodou, postavil ji na prázdný úl v garáži a čekal
jsem do druhého dne co bude.
Nic se nestalo. Voda se držela v láhvi.
Naklonil jsem nástavek a zase se nic nedělo. Nakonec jsem mněl nástavek
podložený na jedné straně asi 10cm hromadou copřišlopodruku. A stále se voda
držela v láhvi.
Stačilo však jen šáhnout na víčko a už to teklo. Opět nezávisle na poloze.
Možná se cukerný roztok chová jinak než voda. Jiné povrchové napětí,
krystalky narušující povrch tekutiny atd.
S tím jsem pokusy nedělal. Ještě bych se pak na to přilepil. :-))
Zkoušel jsem před tím podle váhy vyvažovat strůpek na úlu. Když to
nepomáhalo, tak jsem ještě přeměřoval flašky a pokoušel jsem se je rovnat.
:-(

Když mi však vytékala další flaška s novým víčkem, na vyrovnaném strůpku a
přeměřená vodováhou na velmi slabém včelstvu, které nechtělo brát a o víčko
se starala jen jedna včela (po sundání flašky viděná), naštval jsem se a od
té doby mám stropní krmítka.

Udělal jsem si závěr, že na poloze nezáleží. Možná to vytečení zpúsobily
nějaké nečistoty. Nenašel jsem však žádné co by byly k vidění.

Krmítka mají taky své mouchy.
Do stropního krmítka se po celou dobu krmení jen přilévá cukerný roztok.
Flaška se vyměňuje a po téměř každém použití se umývá. V krmítku se může
stát, když je slabý odběr, že roztok začne kvasit nebo zulcovatět a nebo
plesnivět. Pak se musí krmítko sundat i s náplní (a jde to hůř než s
flaškou), umýt, vydezinfikovat a vrátit zpátky.
Už jsem se setkal i s tím, že mi voskem zalepily dírky a vystavěly dílo v
průchozím tunelu. :-)) Obojí se velmi špatně odstraňuje.
Ahoj
Libor Jarolím
Stará Bělá


> Při krmení sklenicemi se musí dávat velký pozor na její "svislost". Z
> vlastní zkušenosti vím, že je nutné sklenici umístit na co nejrovnější
> povrch, ve smyslu vodorovnosti. I menší naklonění sklenice ke straně
> způsobí, že roztok teče velmi rychle a včely ho nestíhají odebírat. (lze
to
> i vypozorovat, láhev "pouští bubliny" rychle za sebou)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3631


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627) (3631)

Letos krmím cukrem z nějakého polského cukrovaru.Byl sice relativně levný,ale zatím co loni stačilo krystal se sluníčkem rozmíchat v horké vodě a nějakou dobu nechat stát- a byl OK,ten polský cukr se ne a ne rozpustit,možná tak čtvrtka náplně stále zůstává v nádobě a poté v krmítku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3632


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627) (3631)

Ahoj,

já krmím celá dlouhá léta okurkovými sklenicemi. Zatím jsem neměl
nejmenší problém, žádné vytíkání, žádná plíseň či cokoli jiného. A to
nepoužívám jen hrubý krystal, ale i krupici.

Letos jsem se dozvěděl o krmení z platových kyblíků. Byl jsem nadšen
z toho jednoduchého způsobu, ale tak nějak mě to přechází. Proč?
Pokud budu krmit z kyblíků, potřebuju cukr ve vodě rozmíchat. Voda by
zřejmě měla být teplá, aby se cukr rozpouštěl snadněji. Pak je
potřeba to přelít (a jak "necmrndat?).
Pokud krmím flaškami, nasypu do jedné 2,5 kg cukru a ten zaleju
klidně i studenou vodou - dle možností stanoviště. Příprava jedné
sklenice trvá řádově pár desítek sekund.
Jediná nevýhoda by mohla bát v tom, že při každém obracení flašek do
včelstev mám zapálený kuřák - než cokoliv udělám zakouřím do krmícího
otvoru. A co se týče množství - na víku pro krmení mohou být i 4
otvory pro krmení. a 4*2,5 je 10 kg na jeden zátah.
Je pravda, že kyblík je potřeba pro jedno včelstvo jeden, sklenic je
víc.

jose

P.S. jeden kolega zkouší k rozpouštění cukru do kýblů starou pračku.
pokud by tohle fungovalo, bylo by to super - dalo by se hadicí
napouštět přímo do kyblíků bez
ukapávání.

______________________________________________________________________
Reklama:
Hrajte o 100.000 Kč a dalsi ceny! http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=56911%26url=http://www.soutezni-anketa.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3633


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik --- 4. 8. 2003
Re: Re:?Krmeni?okurkovymi?sklenicemi (3573) (3583) (3587) (3611) (3614)

Proč nástavky na víc, vvždyť jste sundal medníky. V tu dobu mám v medníku
jen plásty určené k vyřazení a tak je nemusím skladovat. a medníky mém
volné.

Pepan

----- Original Message -----
From: "havl?k" <e-mail/=/nezadan>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, August 01, 2003 9:05 AM
Subject: Re: Re:?Krmeni?okurkovymi?sklenicemi


> Není třeba dělat žádné dno s průlezem ze sololitu-plastové dno je na vč.
> mezeru vzdálené od horních louček.Možnost loupeže je samozřejmě MENŠÍ než
> když na včelnici obracíte nějaké sklenice,rozléváte roztok po úlu,nebo
když
> je sklenice nakřivo tak roztok do úlu vytékal-to byl kolem hukot.Ale dát
do
> nástavku kbelík s cukrem a tou polystyrenovou drtí je zajímavý,jen kdyby
> měl člověk tolik volných nástavků navíc.Fungovalo by to i jako krmítko s
> vodou na jaře?Že bych ho třeba zahrábnul na zahradě do terénu,kam svítí
> slunce-jako "přírodní " jezírko?
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3634


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik --- 4. 8. 2003
Re: Zamykání samostatných nadstavkových úlů. (3613)

Tady zřejmě šlo o krádež vleku a zloději byly úly jen na obtíž. Už jem na
stanovištích viděl mnoho vozů které měly sundané kola. To je snad
nejúčinnější způsob proti krádeži.

Pepan

----- Original Message -----
From: "Veselý Emanuel Ing." <eman.vesely/=/cesa.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, August 01, 2003 6:53 AM
Subject: RE: Zamykání samostatných nadstavkových úlů.


:>Jedná se mně o zajištění úlů proti zvědavcům, kteří třeba
:>sundají víko a

Zajištění samotného úlu nemá myslím smysl. Vandal s krumpáčem si poradí.
Po tom, co jsem včera viděl ve zprávách,
jak p.Loudovi vandal vysypal 20 úlů z vozu na zem, se už nedivím ničemu.
Je to paradox, každodenní reportáže z havárií aut mě nechávají v klidu, ale
ty hromady vysypaných rámečků se včelami mě dojaly k slzám.
Nejlepší zajištění úlů je asi pořádný plot.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3635


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 4. 8. 2003
Re:  Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587)

Taky ty sklenice používám už roky. Tu kulatou mřížku v plastovém čtverečku
co se dává pod, nepoužívám, často to teklo přes některý z drátů síťky, včely
to zalepí propolisem....
Každou sklenici mám těsně nad dolním zaoblením a těsně pod horním zaoblením
ovinutu několika závity PVC izolační pásky ( izolepa nevyhovuje ). To slouží
jako měkký tlumič nárazů sklenic o sebe - horní i dolní ovin je u všech
sklenic ve stejné výšce a tak nemůžou cinknout o sebe sklenice, ale měkké
pásky náraz ztlumí. Za těch asi 8 let co takto sklenice ovinuji jsem rozbil
asi dvě ( z asi 50 v oběhu ). Doufám, že jsem to popsal srozumitelně. Pokud
ne vyfotím a pošlu.
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php

> neskloní hlavu. Čekal jsem, že tam bude hustě včel. Ale nikomu to
> neberu. Už mě další experimentování přestalo bavit. Přešel jsem zase
> zpátky na láhve. Tam krásně vidím jak rychle roztok ubývá a můžu jim
> to přerušovat. Dával jsem už gabony.
>
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3636


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Sedlák --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627)

Moje zkušenosti s okurkovými sklenicemi. Zjistil jsem,že někdy vytékání
roztoku způsobuje sítko - prodávané- pokud dojde k dotyku s dírkami
sklenice. Od té doby používám jen samotné lahve s dírkovanými víčky. Styku
se včelami jde zabránit podlozkou ze silnější folie. Po překlopení sklenice
nad miskou vyteče trochu roztoku a lahev postavím na tuto folii položenou na
mezidně s otvorem asi 80 mm. Potom vytáhnu folii a tak se včely dostanou k
roztoku. Při vkládání další sklenice dříve podsunu folii a potom odklopím
sklenici. Mohou tam dvě-tři včely i zůstat ale víc ne.


Zdraví Jarka


----- Original Message -----
From: "Libor Jarolím" <jarolim/=/misel.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 04, 2003 2:42 PM
Subject: Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi


> Před 3 lety jsem dělal pokusy jak moc záleží na vodorovnosti láhve. (poté
co
> mi 3 flašky vytekly skrz úly ven)
> Naplnil jsem láhev čistou vodou, postavil ji na prázdný úl v garáži a
čekal
> jsem do druhého dne co bude.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3637


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polásek --- 4. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627) (3637)

Pokud jsou síta pod víčky smáčivá, u kovových sít stači, když síto začne trochu korodovat, potom síto stahuje cukerný roztok z děr a tím vypouští láhev. Já jsem používal obyčejnou silonovou síťovinu přitlačenou zespoda k víčku pérkem stočeným z kusu svařovacího drátu CO2 průměr asi 1,2 mm . Drát je legovaný svařovacími přísadami, takže dobře péruje a přitlačuje síťovinu k víčku, zároveň se ještě dá vytvarovat namotáním na kulatinu pr. cca 4 cm. Kde se více svařuje s CO2, dá se drát sehnat, při výměně cívky nebo seřizování se vyhazuje drát v minimálně metrových délkách.
Víčka jsem používal aspoň 10 let, ze začátku tam byly otvory průměr 2 mm, časem se víčka začala třepit a některé otvory se zvětšily až o půl milimetru. Při každém použití sklenic jsem víčka prohlížel a větší díry lepil voskem a stejně jsem musel u včel chvilku zůstat a sledovat, jestli nějaká sklenice neteče. Nakonec jsem vzal víčka s málo otvory, ty jsem zalepil voskem a vrtákem okolo 1,3 mm jsem vyvrtal díry nové. Tyhlencty víčka byly nejspolehlivější.
Stejně se ale stávalo, ža na konci krmení už bylo chladněji, hlavně slabší včelstva sklenici nedobrala, protože cukr se rozpustil a ve sklenici zůstala jen trochu oslazená voda, která včely nelákala a navíc se i přes přidaný propolisový roztok zkazila. Zkrátka už druhý rok mně víčka a podložky s síťovinou odpočívají v krabici a krmím cukerným roztokem a do sklenic nedávám cukr, ale med.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3638


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing . Alois Pinďák --- 5. 8. 2003
Výkup medu (2241) (3537)

Vážení přátelé, pokládám opět dotaz, na který nebyla žádná odezva. Mám pouze
2 včelstva, nicméně nejsem schopen vyprodukovaný med zkonzumovat resp.
prodat. Prosím tedy o radu. Kde je v okrese Nový Jičín nebo Ostrava výkupna
medu, jak se pohybují ceny a jaké jsou podmínky výkupu?
Děkuji
A. Pinďák

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.505 / Virová báze: 302 - datum vydání: 30.7.2003


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3639


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Frantisek --- 5. 8. 2003
Re: Krmeni okurkovymi sklenicemi (3412) (3543) (3544) (3563) (3568) (3584) (3627) (3637)

Letos se mi víborne osvedcilo vlozit do vícka na sklenici WC papír, klidne i dvojite. Netece to, nic nevyvazuji a vcely to bez problemu vyberou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3640


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Bc. Marek Medve --- 5. 8. 2003
RE: Výkup medu (2241) (3537) (3639)

       Zdravím,
       doporučuji se podívat po prodejnách COOP - ve většině případů bývalá
jednota, ta měl avelice dobře organizovaný výkupny. Kde jsou přesně v tvém
okrese netuším, ale zkus se obrátit na členy ZO, ať ti poradí s prodejem
nebo dokonce odkoupí. Další věc je rozmyslet se, zda není lepší jej
naflaškovat a rozprodat po lidech sám. V takovém malém množství to vyjde i
lépe cenově. Rozhodnutí je na tobě a i ta práce (ať už z rozléváním nebo
hledáním).

       Hezký parný den

                            Marek M.

-----Original Message-----
From: Ing. Alois Pinďák [mailto:alois.pindak/=/fnspo.cz]
Sent: Tuesday, August 05, 2003 7:59 AM
To: 'Vcelarska konference'
Subject: Výkup medu


Vážení přátelé, pokládám opět dotaz, na který nebyla žádná odezva. Mám pouze
2 včelstva, nicméně nejsem schopen vyprodukovaný med zkonzumovat resp.
prodat. Prosím tedy o radu. Kde je v okrese Nový Jičín nebo Ostrava výkupna
medu, jak se pohybují ceny a jaké jsou podmínky výkupu?
Děkuji
A. Pinďák

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.505 / Virová báze: 302 - datum vydání: 30.7.2003

---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.505 / Virová báze: 302 - datum vydání: 30.7.2003

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.505 / Virová báze: 302 - datum vydání: 30.7.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3641


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 5. 8. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599) (3625)

Jsou to oddělky. Faktem je, že v úlech kde jsem vložil starší souše matka to ihned zakladla a nemělo to vliv na stavbu nového díla při stejném způsobu krmení a v úlech kde byly pouze mezistěny pro stavbu a stále jsem krmil aby stavěly,to probíhalo následovně- vystavěly, zalily cukrem, matka se omezovala čistě jen na původních pět souší ,
které však už také zalévaly cukrem a tím matku vytlačovaly omezilo se podstatně kladení za cenu nových plástů.
Hráz z mezistěny to není ten problém. Problém je že se matka vyhýbá klást do nových plástů a navíc to ihned včely zalévají cukrem, takže upřednostňují stavbu a uložení cukru. Pravděpodobně se matka rozklade později, až včely spotřebují část cukru. Krmit musím, abych měl nové dílo, při pouhém podněcování mi zase nechtějí stavět. Bohužel starší souše nemám, jen jinou rámkovou míru a tu tam dávat nechci.Potřebuji vybudovat dva nástavky a pak začnu už jen podněcovat. Jinak nevím co bych mohl udělat líp.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3642


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 5. 8. 2003
Antwort: Re: Nezakladené plasty pro zimování


pokial das do ula len medzistienky a vystavane panenske plasty bude matka
normalne klast. pokial budu v uli aj starsie plasty nebude matka do novych
klast. Ak mas viac ulov treba prelozit plasty tak aby v niektorych uloch
boli len starsie a v niektorych len panenske a medzisteny.

Matej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3643


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 5. 8. 2003
Re: Antwort: Re: Nezakladené plasty pro zimování


Já nemám s mezistěnama problém. Letošní oddělky mám teďka na dvou nízkých
nástavcích. Jakmile jsem nasadil druhý nástavek pouze vystrojený
mezistěnama, tak asi polovinu mezistěn po vystavění matka zakladla a
polovinu zanesly včely cukrem. Bude asi taky záležet na chuti matky.
Většinou jim mezistěny nedělají problém a oddělky prakticky zimuji na novém
díle. Nikdy jsem s tím neměl žádný problém. Některé matky se ale drží
starého díla " zuby nehty " a ne a ne přejít na mezistěny.
Petr

>pokial das do ula len medzistienky a vystavane panenske plasty bude matka
>normalne klast. pokial budu v uli aj starsie plasty nebude matka do novych
>klast. Ak mas viac ulov treba prelozit plasty tak aby v niektorych uloch
>boli len starsie a v niektorych len panenske a medzisteny.
>
>Matej





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3644


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 5. 8. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599) (3625) (3642)

Taky můžeš vzít dílo ze souše jiného rozměru (pokud je alespoň jeden rozměr
větší), vyříznout to nožem a vmáčknout do nového rámku. Včely si to opraví,
co chybí to dostaví a upevní v novém rámku a máš co potřebuješ.
Před 2 lety jsem to tak, na radu jiných zkušenějších, udělal a šlo to dobře.
V několika případech jsem takto přestěhoval i z 39x16 do 42x17 a chybějící
mezeru na výšku jsem doplnil dvěmi krátkými špalíky. I toto mi docela pěkně
dodělaly.
Ahoj
Libor Jarolím
Stará Bělá

> se omezovala čistě jen na původních pět souší ,

> při pouhém podněcování mi zase nechtějí stavět. Bohužel starší souše
nemám,
> jen jinou rámkovou míru a tu tam dávat nechci.Potřebuji vybudovat dva
> nástavky a pak začnu už jen podněcovat. Jinak nevím co bych mohl udělat
> líp.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3645


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martina Kolková --- 5. 8. 2003
Krmeni na zimu

Dobry den.

Technicky vzato, podat roztok cukru neni az takovy problem. Presto me zajima, jak krmit zacatkem mesice srpna. Zacinam krmit letosni oddelky. Odebral jsem jim vsechny zasoby a behem 1 tydne odebral kazdy odde¨lek 7 kg cukru. Zbytek dodam koncem mesice. Oddelky zimuji na 9 plastech 39*27,5 cm. Marne si lamu hlavu, jak nakrmit produkcni vcelstva. Tou dobou maji odebrano vetsinu zasob. Vracim jim prazdne souse, aby vybraly zbytky medu po vytaceni. Vcelstva obsedaji 4 nastavky 9*39*27,5 cm.
Pratele pokud bych je srazil na 2 nastavky a zacal zaroven krmit, predpokladam, ze v tech vedrech, ktere touto dobou panuji, by vcelstvo velmi rychle odebralo krmeni, ale take by z nedostatku prostoru opustilo ul.
Stejny problem spociva v leceni gabonovymi pasky. Vlozit do ulu nyni a potom odebrat 2 nastavky, prelom srpna a zari. Nebo krmit a lecit na 4 nastavky a zimni sezeni usporadat az v zari a rijnu?
Poradi nejaky praktik? Predem dekuji

Jan Kolek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3646


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 5. 8. 2003
Re: Krmeni na zimu (3646)

V podstatě totéž řeším i já.Žádný nástavek mi nezbývá,protože je včely stále ještě obsedají.Krmím a utěšuji se tím,že zásoby budou přednostně ukládány v blízkosti krmítka,tj v horním nástavku,postupně budou včelky ubývat a nakonec dolní nástavek,doufám bez zásob budu moci odebrat.Doufám ,že je to tak správně,nebo ne?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3647


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol --- 5. 8. 2003
Obsahy časopisů - oprava

Možná jste si všimli některých chyb v databázi vyhledávače, opravil jsem je a přidal tlačítko pro tisk.
Výsledek je ke stažení na www.pol.pc.cz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3648


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol --- 5. 8. 2003
Program pro evidenci členů ZO

Můžete mi poradit, kde je možné si ho stáhnout?

Pol

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3649


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 6. 8. 2003
Re: Nezakladené plasty pro zimování (3585) (3599) (3625) (3642)

Pokud jsem takto z nouze překládal plásty do jiné rámkové míry je jednoduchý
rychlý a spolehlivý tento způsob:
uprostřed ąířky horní loučky nového rámku vyvrtám otvor asi 2mm a připravím
do něj vrut 2,5mm s kříľovou hlavou. Pripravím si po ruce akuvrtačku s
upnutým přísluąným bitem.
Původní plást nepřílią ostrým noľem odříznu od obou bočních a spodní loučky
a kleątěmi je odpáčím. Plást zůstane připevněn na horní loučce.
Drľím jej levou rukou za jeden konec horní loučky a vsunu pod horní loučku
nového rámku. Pak horní loučku původního plástu drľím mezi palcem a
prostředníkem levé ruky a ukazováčkem přidrľím k horní loučce nového rámku.
Pravou rukou uchopím akuvrtačku a proąroubováním obou horních louček je
starý plást přichycen do nového rámku. Jeden vrtut stačí. Toto nouzové
řeąení můľe pomoci překlenout jednu zimu. Pak se voątí dá vytavit.
Doporučuji vyzkouąet nanečisto bez včel a plástu plného medu. Např. horní
loučka z míry 39x24 se do rámku Optimálu nevejde je deląí. Takľe úpravu
rámku je nutno začít zkrácením horní loučky pilkou s jemným zubem. To udělám
tak, ľe rámek postavím k noze stolu ( nebo stojanu na úly ) a opřu horní
loučku co nejblíľe místu, kde budu řezat - ideálním místem je řez kterým se
současně oddělí boční loučka od větąí části horní loučky. Také je třeba
rozmyslet řez, kterým se sniľuje plást ( např. z výąky 24cm na 17 ).
Dovolím si vąak upozornit, ľe takový způsob je dost účiným prostředkem pro
přenos nosemy.
Spolehlivě to mám odzkouąeno ( úpravu i nosemu ).
Ideální je to co já nazývám finským ( někdo norským )zimováním. Jen je třeba
ten původní plást odebrat. U dobrého včelstva obvykle hned následující den
po zahájení tohoto způsobu stavby plástů ). Před chvílí jsem se vrátil od
včel kde jsem pořídil fotky o průběhu finského zimování v Čejkováku. Tak je
poąlu př. Baudyąovi, aby je připíchl na stránku. Jen dodávám, ľe od neděle
odpoledne do úterka večer spotřebovaly na téměř úplnou stavbu ąesti plástů
míry 42x33 cm 8kg. cukru v sirupu.
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php




----- Original Message -----
From: Libor Jarolím <jarolim/=/misel.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 05, 2003 1:49 PM
Subject: Re: Nezakladené plasty pro zimování


> Taky můžeš vzít dílo ze souše jiného rozměru (pokud je alespoň jeden
rozměr
> větší), vyříznout to nožem a vmáčknout do nového rámku. Včely si to
opraví,
> co chybí to dostaví a upevní v novém rámku a máš co potřebuješ.
> Před 2 lety jsem to tak, na radu jiných zkušenějších, udělal a šlo to
dobře.
> V několika případech jsem takto přestěhoval i z 39x16 do 42x17 a chybějící
> mezeru na výšku jsem doplnil dvěmi krátkými špalíky. I toto mi docela
pěkně
> dodělaly.
> Ahoj
> Libor Jarolím
> Stará Bělá
>
> > se omezovala čistě jen na původních pět souší ,
>
> > při pouhém podněcování mi zase nechtějí stavět. Bohužel starší souše
> nemám,
> > jen jinou rámkovou míru a tu tam dávat nechci.Potřebuji vybudovat dva
> > nástavky a pak začnu už jen podněcovat. Jinak nevím co bych mohl udělat
> > líp.
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3650


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 6. 8. 2003
Re: Krmeni na zimu (3646)

V podobné situaci jsem téměř každý rok ( i když včelařím jen asi s 15
včelstvy, dovolím si sdělit svůj názor ). Včelstva ve třech, či čtyřech
nástavkách 11 rámků 39x24 krmím ( ale jen 3kg cukru víkendově ) Po třech, či
čtyřech dávkách už včely nevisí v podmetu a postupně ubývají. Pokud pak
takové včelstvo rozeberu, zjistím, že obsedají o jeden nástavek méně, než
byl výchozí počet ( obvykle je volný ten spodní odkud se už i vylíhl plod ).
A do září si obvykle dost dobře uspořádají samy uložení zásob i přezimující
početnost. Jenže je to složitější o to, jaké plásty jsou v jednotlivých
nástavkách. Pokud jsou horní nástavky panenské plásty, tak tam matka
nepůjde, ale zásoby ano a celé uspořádání v úlu bude jiné. A taky myslím
záleží na tom, je-li aspoň nějaká podněcovací snůška z venku. Pak se myslím
nemůže nic fatálního ( hladový roj ...) stát.
Nástavky k vybrání zbytkového medu dávám jen polovině včelstev ( takže
některá mají i pět nástavků celkem). Ale pod ně vložím igelit s malým
průlezem nahoru. Občas se mi i stalo, že včely soustředily a zavíčkovaly med
sesbíraný z plástů k vyčištění do několika buněk několika plástů nad fólií.
Ale zásoby tam nenosí, leda by se tam dostala matka.
S Gabonem zkušennost nemám.
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php

----- Original Message -----
From: Martina Kolková <tuta/=/raz-dva.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 05, 2003 2:56 PM
Subject: Krmeni na zimu


Dobry den.

Technicky vzato, podat roztok cukru neni az takovy problem. Presto me
zajima, jak krmit zacatkem mesice srpna. Zacinam krmit letosni oddelky.
Odebral jsem jim vsechny zasoby a behem 1 tydne odebral kazdy odde¨lek 7 kg
cukru. Zbytek dodam koncem mesice. Oddelky zimuji na 9 plastech 39*27,5 cm.
Marne si lamu hlavu, jak nakrmit produkcni vcelstva. Tou dobou maji odebrano
vetsinu zasob. Vracim jim prazdne souse, aby vybraly zbytky medu po
vytaceni. Vcelstva obsedaji 4 nastavky 9*39*27,5 cm.
Pratele pokud bych je srazil na 2 nastavky a zacal zaroven krmit,
predpokladam, ze v tech vedrech, ktere touto dobou panuji, by vcelstvo velmi
rychle odebralo krmeni, ale take by z nedostatku prostoru opustilo ul.
Stejny problem spociva v leceni gabonovymi pasky. Vlozit do ulu nyni a potom
odebrat 2 nastavky, prelom srpna a zari. Nebo krmit a lecit na 4 nastavky a
zimni sezeni usporadat az v zari a rijnu?
Poradi nejaky praktik? Predem dekuji

Jan Kolek


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 5.8.2003


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3651


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 6. 8. 2003
RE: Program pro evidenci členů ZO

Mělo by to být zde:
http://home-1.worldonline.cz/~cz526166/

Zdeněk Čejka


> -----Original Message-----
> From: Michal Pol [mailto:pol.michal/=/tiscali.cz]
> Sent: Tuesday, August 05, 2003 8:30 PM
> To: Vcelarska konference
> Subject: Program pro evidenci členů ZO
>
>
> Můžete mi poradit, kde je možné si ho stáhnout?
>
> Pol
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3652


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 6. 8. 2003
Číslo katastrálního území

Ahoj,

snažím se vyplnit "Hlášení počtu včelstev.." a nemůžu najít číslo katastrálního území. Nevíte někdo kde to najít? Mám to doma, ale chtěl jsem to vyplnit a vytisknout v práci na PC...

Díky

jose
____________________________________________________________
stahuj, maž, hltej, piď se, nasávej, killuj, šprtej, absorbuj, sliď, play...
Vyberte si svůj bonus. Až 360 SMS Info zdarma. http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=58398%26url=http://www.oskarmobil.cz/services/whatsnew.php

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3653


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 6. 8. 2003
RE: Číslo katastrálního území

pošli mi název katastru a já ti obratem to číslo pošlu MF



Ahoj,

snažím se vyplnit "Hlášení počtu včelstev.." a nemůžu najít číslo katastrálního území. Nevíte někdo kde to najít? Mám to doma, ale chtěl jsem to vyplnit a vytisknout v práci na PC...

Díky

jose
_

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3654


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 6. 8. 2003
Mnoľství cukru

Ahoj,

jen tak více méně pro zajímavost.. Kolik cukru krmíte a do jakých rámkových měr a počtu rámků?

Já:
39*24, 9 rámků v nástavku, 2 nástavky 15 kg
39*24, 9 rámků v nástavku, 3 nástavky 22,5 kg
42*27,5, 10 rámků v nástavku, 1 nástavek 15 kg
42*27,5, 10 rámků v nástavku, 2 nástavky 22,5 kg.

jose
____________________________________________________________
Oskar dává podnikatelům mobily za 1 Kč a tisíce volných minut k tomu!
Volejte zdarma OskarBusinessKontakt 800 77 77 00! http://www.oskarmobil.cz/business/getting_started/sada.php

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3655


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 6. 8. 2003
RE: Mnoľství cukru

Mám nástavky 39*24, 11 rámků v nástavku. Zimuji ve dvou, dávám 15 kg.
Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3656


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 6. 8. 2003
RE: Číslo katastrálního území


myslím, že ne jenom mně by zajímalo, kde to číslo najít. Prozradíš to ???

>pošli mi název katastru a já ti obratem to číslo pošlu MF


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 6. 8. 2003
RE: Číslo katastrálního území

Čísla katastrů jsou např. na http://www.cuzk.cz/adr08/prostory.html já jsem si původně neuvědomil, že toto jsou veřejné stránky.

myslím, že ne jenom mně by zajímalo, kde to číslo najít. Prozradíš to ???

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3658


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Hrabak --- 6. 8. 2003
kontakt (3655)

zdravím,
stěhuji se i s včelstvy do frýdlantu v čechách (u liberce), kde zatím nikoho
moc neznám. sháním kontakt pro podání registrace, hlášení atd. najde se tu v
konferenci někdo z těchto končin?
pavel hrabák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3659


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 6. 8. 2003
Re:  Krmeni okurkovymi sklenicemi (3573) (3583) (3587) (3636)

Zapátral jsem u sousedů na německé konferenci: pro kýblovou metodu
radí do kbelíku místo polystyrenu apod. nacpat ten síťový pytel na brambory.
Zkusím to a dám vědět.
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3660


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 6. 8. 2003
Re: Mnoľství cukru


Já krmím takhle:
44,8 x 15,9 ( 2/3 langstroth ) 10 rámků v nástavku, 2 nástavky - okolo 15
kg
44,8 x 15,9 ( 2/3 langstroth ) 10 rámků v nástavku, 3 nástavky - okolo 20
kg
44,8 x 15,9 ( 2/3 langstroth ) 10 rámků v nástavku, 4 nástavky - okolo 25
kg
v plastových kbelících na 10 litrů.
Petr


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3661


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 6. 8. 2003
ČT

Dnes bylo na ČT1 opakování Toulavé kamery se včeličkama-jen tak dál.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3662


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Veselý Emanuel Ing . --- 7. 8. 2003
RE: Krmeni na zimu

:>krmit, predpokladam, ze v tech vedrech, ktere touto dobou
:>panuji, by vcelstvo velmi rychle odebralo krmeni, ale take by
:>z nedostatku prostoru opustilo ul.

Takové hloupé včely bych nechtěl. Pokud nějaké moje včely opouští trvale úl,
tak jen za účelem svého úmrtí. Krmení si odeberou jen tolik, kolik potřebují uložit.


:>Stejny problem spociva v leceni gabonovymi pasky. Vlozit do
:>ulu nyni a potom odebrat 2 nastavky, prelom srpna a zari.
:>Nebo krmit a lecit na 4 nastavky a zimni sezeni usporadat az
:>v zari a rijnu?

Já je krmím do takové sestavy, v jaké budou zimovat. (To mi kdysi poradili zkušenější)
Žádné dodatečné uspořádání se nedoporučuje. Oni vědí nejlíp jak si zásoby uspořádat a my bychom jim myslím při nejlepší vůli jenom uškodili. Ať mi to někdo rozmluví.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 7. 8. 2003
Re: Krmeni na zimu (3663)

Jsou to velmi zajímavé otázky. Já v tom taky nemám příliš jasno.
Ty otázky zní: Zužovat včelstva na zimu? A když ano, tak jak moc?
A nebo z druhé strany: Jak velký úl ponechat na zimování?
A když se ptáš a čteš o tomto problému, tak zjistíš, že se názory různí. Od
nezužování, to je zimování s medníkem a v medníku. Až po zužování na asi
polovinu velikosti úlu v létě.
Libor Jarolím
Stará Bělá

> Já je krmím do takové sestavy, v jaké budou zimovat.
> (To mi kdysi poradili zkušenější)
> Žádné dodatečné uspořádání se nedoporučuje.
> Oni vědí nejlíp jak si zásoby uspořádat a my bychom
> jim myslím při nejlepší vůli jenom uškodili. Ať mi to
> někdo rozmluví.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3664


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

svetlik_konference2 --- 7. 8. 2003
slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642)

Váľení přátelé. Včera jsem naąel roj ve starém (jiľ léta nepouľívaném)
budečáku. Byly v něm rámky bez mezistěn, takľe vąe, co si postavili je
nové dílo. Bylo na 6-ti rámcích ne zcela postavené. Přendal jsem je do
jednoho nástavkového úlu, přidal 4 souąe a začal krmit balónovým
krmítkem. Je takovéto včelstvo schopno přečkat zimu?

Děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Veselý Emanuel Ing . --- 7. 8. 2003
RE: Krmeni na zimu

:>Ty otázky zní: Zužovat včelstva na zimu? A když ano, tak jak moc?
:>A nebo z druhé strany: Jak velký úl ponechat na zimování?
:>A když se ptáš a čteš o tomto problému, tak zjistíš, že se
:>názory různí. Od

Já jsem zkoušel všechno možný a taky nevím jestli teď dělám dobře.
Posledních 5 let zimuju ve 2 nástavcích 39x24x11. Zužování asi vzniklo z Budečáků, kde to jinak nešlo. Obdivuju ty děduly, kteří v Budečáku včelaří. Ti tu na internetu nejspíš nejsou.
Vypozoroval jsem, že některá včelstva ani ty 2 nástavky nevyužijí. Přes zimu se krčí v 1 nástavku, ale na jaře mají rychlejší rozvoj. Jiná využívají oba a na jaře se zase třeba tak rychle nerozvíjí. Jenže to zatím nevím dopředu a tak jim dávám vybrat.

V čem mám problém je to, že nedokážu během zimy včely zkontrolovat, případně dokrmit (odhadnout kdy). Prostě nakrmím, léčím a děj se do jara vůle boží.
Jedinkrát jsem se kdysi po jarním proletu podíval do jednoho úlu, který nelétal, dokrmil ho (včely se třásly pod strůpkem) a pak mi dokonce dalo ten rok nejvíc medu. Ale to byla výjimka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3666


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek --- 7. 8. 2003
RE: slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642) (3665)

mne sa podarilo prezimovat na 3och ramikoch typu B. samozrejme zuzenim
uloveho priestoru.

Marek

-----Original Message-----
From: svetlik_konference2 [mailto:svetlik_konference2/=/centrum.cz]
Sent: Thursday, August 07, 2003 9:28 AM
To: Vcelarska konference
Subject: slabý roj-přežije zimu?


Vážení přátelé. Včera jsem našel roj ve starém (již léta nepoužívaném)
budečáku. Byly v něm rámky bez mezistěn, takže vše, co si postavili je
nové dílo. Bylo na 6-ti rámcích ne zcela postavené. Přendal jsem je do
jednoho nástavkového úlu, přidal 4 souše a začal krmit balónovým
krmítkem. Je takovéto včelstvo schopno přečkat zimu?

Děkuji
__________ Informacia od NOD32 1.475 (20030806) __________

Tato sprava bola preverena antivirusovym systemom NOD32:
part000.txt - tento subor nie je archiv

http://www.eset.sk


--
Prichádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované Antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 7.0.148 / Vírusová databáza: 258.12.0 - dátum vydania: 20. 5.
2003


--
Odchádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované Antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 7.0.148 / Vírusová databáza: 258.12.0 - dátum vydania: 20. 5.
2003


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3667


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek --- 7. 8. 2003
RE: Krmeni na zimu (3646) (3651)

Ja zakrmujem asi takto: vytocim med, nasadim znova medniky na vylizanie
a dostavanie posk. buniek. Potom vyberiem medniky a zacinam krmit, cca
12kg, potom urobim presun, na dno vlozim mednik s cca o 2-3 plasty menej
kvoli plesni a vzduchu a hore vlozim cele plodisko. Bohuzial tato metoda
je pracna ale velmi dobre takto zazimujem.

Marek


-----Original Message-----
From: jkala [mailto:pepa.kala/=/volny.cz]
Sent: Wednesday, August 06, 2003 12:17 AM
To: Vcelarska konference
Subject: Re: Krmeni na zimu


V podobné situaci jsem téměř každý rok ( i když včelařím jen asi s 15
včelstvy, dovolím si sdělit svůj názor ). Včelstva ve třech, či čtyřech
nástavkách 11 rámků 39x24 krmím ( ale jen 3kg cukru víkendově ) Po
třech, či čtyřech dávkách už včely nevisí v podmetu a postupně ubývají.
Pokud pak takové včelstvo rozeberu, zjistím, že obsedají o jeden
nástavek méně, než byl výchozí počet ( obvykle je volný ten spodní odkud
se už i vylíhl plod ). A do září si obvykle dost dobře uspořádají samy
uložení zásob i přezimující početnost. Jenže je to složitější o to, jaké
plásty jsou v jednotlivých nástavkách. Pokud jsou horní nástavky
panenské plásty, tak tam matka nepůjde, ale zásoby ano a celé uspořádání
v úlu bude jiné. A taky myslím záleží na tom, je-li aspoň nějaká
podněcovací snůška z venku. Pak se myslím nemůže nic fatálního ( hladový
roj ...) stát. Nástavky k vybrání zbytkového medu dávám jen polovině
včelstev ( takže některá mají i pět nástavků celkem). Ale pod ně vložím
igelit s malým průlezem nahoru. Občas se mi i stalo, že včely
soustředily a zavíčkovaly med sesbíraný z plástů k vyčištění do několika
buněk několika plástů nad fólií. Ale zásoby tam nenosí, leda by se tam
dostala matka. S Gabonem zkušennost nemám. pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php

----- Original Message -----
From: Martina Kolková <tuta/=/raz-dva.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 05, 2003 2:56 PM
Subject: Krmeni na zimu


Dobry den.

Technicky vzato, podat roztok cukru neni az takovy problem. Presto me
zajima, jak krmit zacatkem mesice srpna. Zacinam krmit letosni oddelky.
Odebral jsem jim vsechny zasoby a behem 1 tydne odebral kazdy odde¨lek 7
kg cukru. Zbytek dodam koncem mesice. Oddelky zimuji na 9 plastech
39*27,5 cm. Marne si lamu hlavu, jak nakrmit produkcni vcelstva. Tou
dobou maji odebrano vetsinu zasob. Vracim jim prazdne souse, aby vybraly
zbytky medu po vytaceni. Vcelstva obsedaji 4 nastavky 9*39*27,5 cm.
Pratele pokud bych je srazil na 2 nastavky a zacal zaroven krmit,
predpokladam, ze v tech vedrech, ktere touto dobou panuji, by vcelstvo
velmi rychle odebralo krmeni, ale take by z nedostatku prostoru opustilo
ul. Stejny problem spociva v leceni gabonovymi pasky. Vlozit do ulu nyni
a potom odebrat 2 nastavky, prelom srpna a zari. Nebo krmit a lecit na 4
nastavky a zimni sezeni usporadat az v zari a rijnu? Poradi nejaky
praktik? Predem dekuji

Jan Kolek


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 5.8.2003


__________ Informacia od NOD32 1.474 (20030804) __________

Tato sprava bola preverena antivirusovym systemom NOD32.
http://www.eset.sk


--
Prichádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované Antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 7.0.148 / Vírusová databáza: 258.12.0 - dátum vydania: 20. 5.
2003


--
Odchádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované Antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 7.0.148 / Vírusová databáza: 258.12.0 - dátum vydania: 20. 5.
2003


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3668


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 7. 8. 2003
Re: slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642)

A je zdravé. (A jeątě připomenu povinnost likvidace neznámých rojů.)
Nemá důvod nepřeľít.
V MiniOptimalu jsou jen 4 rámky 42x17. A zimu přeľívají.
Libor Jarolím
Stará Bělá

> Bylo na 6-ti rámcích ne zcela postavené.
> Je takovéto včelstvo schopno přečkat zimu?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3669


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 7. 8. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-07

Nové články:
============

Neúnavný šiřitel nástavkového včelaření - Jindřich Boháč:
http://vcelarstvi.kgb.cz/view.php?cisloclanku=2003080701


Připravuje se:

- přidání a doplnění vyhledávání v databázi článků včelařství
- přidání vyhledávání chovatelů matek


Pokud máte nějaký článek, námět, svůj zlepšovák nebo osvědčený postup pro
nějakou činnost, prostě cokoli, co se týká naší tematiky, zašlete mi to,
přidám to do Včelařských novin.


S pozdravem
Zdeněk Čejka
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3670


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

svetlik_konference2 --- 7. 8. 2003
Re[2]: slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642) (3669)




O likvidaci vím. Probral jsem to uľ s důvěrníkem a bylo mi doporučeno
jen po přeloľení spočítat denní spad samiček (půjčil mi i síto, aby
včely nevynáąely reztoče ven). Mor by prý mít neměli, to uľ by to mělo
víc včelařů v okolí.

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3671


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 7. 8. 2003
Re: Re[2]: slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642) (3669) (3671)

Dne čt 7. srpen 2003 12:51 svetlik_konference2 napsal(a):
> O likvidaci vím. Probral jsem to uľ s důvěrníkem a bylo mi doporučeno
> jen po přeloľení spočítat denní spad samiček (půjčil mi i síto, aby

Dobry den,

a nebylo by uz lepsi je prelecit formidolem ?

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3672


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 7. 8. 2003
Antwort: RE: Krmeni na zimu


Po slnecnici odstranim mriezky a zacnem s prikrmovanim / cca 3 - 5 L
tyzdenne /. Zasoby vcely ukladaju okolo plodu. Prikrmovanie udrzuje matku v
kladeni, odlozence s este pekne stavaju. Na konci augusta vcelstva
skontrolujem, neobsadnute nastavky odoberiem. Ak su v nich ramiky so
zvyskami zasob / co byva zriedka / tieto dam vylizat. Potom - zaciatkom
septembra dokrmim zvysok potrebnych zasob - tak aby na nastavok 9r. 42x17
pripadlo asi 8 kg.

Matej

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3673


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

svetlik_konference2 --- 7. 8. 2003
Re[4]: slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642) (3669) (3671) (3672)

Léčení aľ podle toho, zda je nutné. Pro úplnost dodávám, ľe v okolí
nikdo nemá varoázu tak, aby nestačila fumigace. Já sám jsem po
fumigaci areosolem měl loni průměr 0,66 roztoče na včelstvo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3674


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol --- 7. 8. 2003
Re: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-07 (3670)

Pravděpodobně budeš potřebovat databázi nadpisů, ze které jsem odstranil
známé chyby - je na http://www.pol.pc.cz/zdroj.rar

Pol

----- Original Message -----
From: <Zdenek.Cejka/=/up.mpsv.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, August 07, 2003 12:22 PM
Subject: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-07


Nové články:
============

Neúnavný šiřitel nástavkového včelaření - Jindřich Boháč:
http://vcelarstvi.kgb.cz/view.php?cisloclanku=2003080701


Připravuje se:

- přidání a doplnění vyhledávání v databázi článků včelařství
- přidání vyhledávání chovatelů matek


Pokud máte nějaký článek, námět, svůj zlepšovák nebo osvědčený postup pro
nějakou činnost, prostě cokoli, co se týká naší tematiky, zašlete mi to,
přidám to do Včelařských novin.


S pozdravem
Zdeněk Čejka
redakce



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3675


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol --- 7. 8. 2003
Re: Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-07 (3670)

Omlovám se, předchozí příspěvek měl být soukromý.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3676


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 8. 8. 2003
Re: Číslo katastrálního území (3653)

To Vám řeknou na obecním úřadě neboho máte na každém dokladu nebo výpisu
týkajícího se Vašich nemovitostí .Nejspíš to také najdete na internetu. Na
Seznamu na domovské stránce je pod názvem mapy jsu tam i údaje o
jednotlivých obcích.

pepan
----- Original Message -----
From: "Josef Šamalík" <josef.samalik/=/seznam.cz>
To: "konfer" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, August 06, 2003 9:55 AM
Subject: Číslo katastrálního území


Ahoj,

snažím se vyplnit "Hlášení počtu včelstev.." a nemůžu najít číslo
katastrálního území. Nevíte někdo kde to najít? Mám to doma, ale chtěl jsem
to vyplnit a vytisknout v práci na PC...

Díky

jose
____________________________________________________________
stahuj, maž, hltej, piď se, nasávej, killuj, šprtej, absorbuj, sliď, play...
Vyberte si svůj bonus. Až 360 SMS Info zdarma.
http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=58398%26url=http://www.oskarmobil.cz
/services/whatsnew.php



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3677


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 8. 8. 2003
Re: Program pro evidenci členů ZO (3649)

úplně stačí jakýkoliv tabulkový kalkulátor nebo databáze

Pepan

----- Original Message -----
From: "Michal Pol" <pol.michal/=/tiscali.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 05, 2003 8:30 PM
Subject: Program pro evidenci členů ZO


Můžete mi poradit, kde je možné si ho stáhnout?

Pol


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3678


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 8. 8. 2003
Re: Krmeni na zimu (3646) (3647)

To bych nedělal zásoby pokud máte mřížku budou okladat v blízkosti plodu nad
mřížkou a pod mřízou v blízkozti plodu uloží zásoby pylu. Praxse je taková,
že se všecny nevhodné plásty z plodiště přemístí nad mřížku a vplodišti se
nechjí jen plásty vhodné na zimování. Já tam nechávám i nedostavěné případně
je-li to nutné i mezistěny Při krmení to všechno dostaví.

Pepan

Pepan
----- Original Message -----
From: "havl?k" <e-mail/=/nezadan>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 05, 2003 5:10 PM
Subject: Re: Krmeni na zimu


> V podstatě totéž řeším i já.Žádný nástavek mi nezbývá,protože je včely
> stále ještě obsedají.Krmím a utěšuji se tím,že zásoby budou přednostně
> ukládány v blízkosti krmítka,tj v horním nástavku,postupně budou včelky
> ubývat a nakonec dolní nástavek,doufám bez zásob budu moci odebrat.Doufám
> ,že je to tak správně,nebo ne?
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3679


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 8. 8. 2003
Re: Program pro evidenci členů ZO (3652)

solidní je také v databázi kancelářského balíku WORX.

Pepan

----- Original Message -----
From: <Zdenek.Cejka/=/up.mpsv.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, August 06, 2003 6:47 AM
Subject: RE: Program pro evidenci členů ZO


Mělo by to být zde:
http://home-1.worldonline.cz/~cz526166/

Zdeněk Čejka


> -----Original Message-----
> From: Michal Pol [mailto:pol.michal/=/tiscali.cz]
> Sent: Tuesday, August 05, 2003 8:30 PM
> To: Vcelarska konference
> Subject: Program pro evidenci členů ZO
>
>
> Můžete mi poradit, kde je možné si ho stáhnout?
>
> Pol
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3680


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 8. 8. 2003
Re: Mnoľství cukru (3661)

Nikdy nenechávám více jak jeden a půl nádstavku na zimu. Právě letos se mi
to potvrdilo u jedněch včel které v loňském roce dali nejvíce medu Jejich
shromaľdovací schopnost způsobila ľe ze vąech nejvíce si během krmení
dokázali nanosit nejvíce melicitózy. následek byl téměř katastrofální. Po
zimě v úlu zůstala jen hrstka včel, před snúąkou jsem jim chtěl původné
přidat brigádu ve formě druhé matky. Ale při prohlídce plodiątě jsem s
úľasem zjistil ľe ma jí zaklasené 3/4 plodiątě a tak jsem je nechal avému
osudu. a' ukáľí co umí. Dopadlo to tak, ře daly doposud asi 60 kg odchoval
jsem z nich 2 oddělky a jeątě je u nás nějaká snůąka nebo' mají napilno.
Tato skuąenost mne jen utvrzuje v názoru , ľe vysoké dávky cukru jsou je n
způsub jak z něj vyrobit med. Spíąe se potýkám s problémem co s
nespotřebovaným cukrem v plástech kdyľ téměř vąechny rámky vyřeľu a nemám
dostatek hotového díla pro medníky. V plodisku je jeątě cukr.

Pepan

----- Original Message -----
From: <strejcek/=/pvl.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, August 06, 2003 12:44 PM
Subject: Re: Mnoľství cukru



Já krmím takhle:
44,8 x 15,9 ( 2/3 langstroth ) 10 rámků v nástavku, 2 nástavky - okolo 15
kg
44,8 x 15,9 ( 2/3 langstroth ) 10 rámků v nástavku, 3 nástavky - okolo 20
kg
44,8 x 15,9 ( 2/3 langstroth ) 10 rámků v nástavku, 4 nástavky - okolo 25
kg
v plastových kbelících na 10 litrů.
Petr




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3681


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 8. 8. 2003
Re: slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642)

Povinnost likvidace neznámých rojů je velmi diskutabilní. Nedovedu si dost
dobře představit jak se nemocné a zdecimované včestvo dostane do rojové
nálady. Vľdycky se rojí ta nejsilnějąí včestva která neměla včas náleľitý
prostor. Tato povinnost měla zabránit ąíření varoázy a vidíte jak to
pomohlo.

Pepan


----- Original Message -----
From: "Libor Jarolím" <jarolim/=/misel.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, August 07, 2003 11:55 AM
Subject: Re: slabý roj-přeľije zimu?


> A je zdravé. (A jeątě připomenu povinnost likvidace neznámých rojů.)
> Nemá důvod nepřeľít.
> V MiniOptimalu jsou jen 4 rámky 42x17. A zimu přeľívají.
> Libor Jarolím
> Stará Bělá
>
> > Bylo na 6-ti rámcích ne zcela postavené.
> > Je takovéto včelstvo schopno přečkat zimu?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3682


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Duąan --- 8. 8. 2003
Re: Program pro evidenci členů ZO (3652) (3680)

program pro evidenci členů ZO ČSV nemá plnit pouze funkci seznamu - tabulky, ale zjednodušovat práci výborům ZO(OV,ÚV) ČSV! Dnes již zastaralá verze "EVID ZO ČSV" (Ing.Chuchlík) jako začátek v této oblasti byl dobrý!
-je nutno doplnit o údaje požadované v žádostech o dotace a evidenci stanovišť:
-číslo katastrálního území
-registrační číslo chovatele
-nový statistický dotazník není řešen
Centrální dobře fungující program je dúležitý predevším komunikací mezi ZO a ÚV ČSV- adresy-počty stanovišť -včelstev
evedence nových a vyřazených členů v průběhu roku. Možnost tisku seznamů pro léčení včelstev, výplatních listin atd.
Pro letošní zpracování informací (dotace-léčení) je opět skoro pozdě, ale velice potřebné to bude v době fungování členství v "Přeadministrované" Europské Unii.
(vhodné také pro včelařské noviny)

Ať to bzučí!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3683


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 9. 8. 2003
Re: Program pro evidenci -reg. cislo chovatele (3652) (3680) (3683)

> -je nutno doplnit o údaje požadované v žádostech o dotace a evidenci
> stanovišť:
> -číslo katastrálního území
> -registrační číslo chovatele

K cemu slouzi registracni cislo chovatele, kdo je prideluje, jak se s
nim pracuje.
Je trvale, nebo se meni, a dalsi otazky.

Zna nekdo odpovedi ?

Zdravi PP.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3684


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaromír Sobotka --- 9. 8. 2003
Re: Program pro evidenci -reg. cislo chovatele (3652) (3680) (3683)


----- Original Message -----
From: "Pavel Prchal" <prchal/=/dup.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, August 09, 2003 9:19 AM
Subject: Re: Program pro evidenci -reg. cislo chovatele


> > -je nutno doplnit o údaje požadované v žádostech o dotace a evidenci
> > stanovišť:
> > -číslo katastrálního území
> > -registrační číslo chovatele
>
> K cemu slouzi registracni cislo chovatele, kdo je prideluje, jak se s
> nim pracuje.
> Je trvale, nebo se meni, a dalsi otazky.
>
> Zna nekdo odpovedi ?
>
> Zdravi PP
Volně cituji vyjádření Lněničky.-Přidělení registračního čísla je záležitost
Českomoravské společnosti chovatelů, Hradišťko p.Medníkem.Včelař splní svoji
povinnost registrovat se,tím že vyplní Hlášení o stanovišti a počtu
včelstev.-
Dále doplňuji. Přidělené číslo má trvalou platnost a až bude jednotlivým
včelařům přiděleno,čeká nás další administrativa.Zatím ještě zřejmě není
celý systém dořešen.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3685


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Bojanovský --- 9. 8. 2003
RE: Program pro evidenci -reg. cislo chovatele (3652) (3680) (3683) (3684)

Na vložce v časopisu Včelařství č. 2/2002 je uvedeno, že registrační
číslo "bude přiděleno centrálně..." Dále je tam uvedeno, že se (zatím)
toto číslo nevyplňuje, a že bude každému chovateli sděleno později.
Dokud tedy nám toto číslo nebude oznámeno, údaj se nevyplňuje.
Povinnost přihlásit se do evidence splnil každý chovatel tím, že
odevzdal formulář "Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť k
1.9.2001" své základní organizaci (do 1.4.2002).
Číslo se měnit nebude, bude sloužit k přesné identifikaci chovatele včel
pro evidenci dle vyhlášky 357/2001 Sb.
Pokud jde o čísla katastrálních území, tak o nich přítel Lněnička
informoval právě před rokem členy této konference, a nabídl se, že
případní zájemci si je tehdy mohli od něho vyžádat emailem (bylo nutno
sdělit požadovaný okres, přehled je vždy za obce celého okresu).

A.Bojanovský

-----Original Message-----
From: Pavel Prchal [mailto:prchal/=/dup.cz]
Sent: Saturday, August 09, 2003 9:20 AM
To: Vcelarska konference
Subject: Re: Program pro evidenci -reg. cislo chovatele

K cemu slouzi registracni cislo chovatele, kdo je prideluje, jak se s
nim pracuje. Je trvale, nebo se meni, a dalsi otazky. Zna nekdo
odpovedi?
Zdravi PP.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3686


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

spravci konference --- 10. 8. 2003
Re: Mnoµství cukru (3661)

Ve by mne zajímalo. kolik dají madu včelstva, kterým dáte až 25,- kg cukru. Podle mých výsledků by to muselo být minimálně 70,-kg.

Zdeněk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3687


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Jarolím --- 11. 8. 2003
Re: slabý roj-přeľije zimu? (3585) (3599) (3625) (3642)

Ono veterinární nařízení je kvůli přenosu nakaľlivých chorob včelího plodu.
Máme: Mor včelího plodu (předevąím kvůli něho)
Zkamenění včelího plodu a hniloba včelího plodu (ty druhé dvě se myslím u
nás uľ deląí dobu nevyskytují).
Při takových (neléčených a nelikvidovaných) nákazách včely utíkají z úlu (ne
vľdy). Je to takový pokus o přeľití. Na místě nechají vąechno, kromě zásob
co unesou (jako kaľdý roj), a letí pryč.
A roznáąejí mor.
Jak jsem slyąel, při silném napadení varoázou mohou udělat totéľ.
Libor Jarolím
Stará Bělá



> Povinnost likvidace neznámých rojů je velmi diskutabilní. Nedovedu si dost
> dobře představit jak se nemocné a zdecimované včestvo dostane do rojové
> nálady. Vľdycky se rojí ta nejsilnějąí včestva která neměla včas náleľitý
> prostor. Tato povinnost měla zabránit ąíření varoázy a vidíte jak to
> pomohlo.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3688


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

vmaros --- 11. 8. 2003

Prosim o nasledovne inormacie.Neviem ich najst na nete.
Adresy tychto chovatelov vcelych matiek v Rakusku.
Chovatel linie Singer.
Respektive chovna stanica v okoli Lunz am See.
Dakujem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3689


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 11. 8. 2003
Singer

Tady máš kontakt přímo na pana Singera. Německy neumím tak doufám,
že jsem to opsal správně.

Stanley


Ök. Rat Wolfgang Singer

Zentrale:
A-3251 Purgstall an der Erlauf
Lagerstra&#946;e 22
Tel./Fax: 07489/2276
e-mail: carnica.singer/=/utanet.at

Zuchtstation:
A-3224 Mitterbach am Erlaufsee
Ötscherstra&#946;e 9


--
Horké léto s VOLNÝ: Vyhraj Ford s klimatizací! Vice na
http://soutez.volny.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3690


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ba»a Richard --- 11. 8. 2003
reg.číslo chovatele

Mimo včel chovám i hovězí dobytek a bylo mi řečeno, že číslo je stejné ať člověk chová cokoliv, ale nikdo mi to oficiálně nepotvrdil jak to je.


Zdraví Richard

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3691


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel Dlabač --- 11. 8. 2003
Re: reg.??slo chovatele (3691)


----- Original Message -----
From: "Ba?a Richard" <rbata/=/seznam.cz>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 11, 2003 9:12 PM
Subject: reg.??slo chovatele


> Mimo včel chovám i hovězí dobytek a bylo mi řečeno, že číslo je stejné ať
> člověk chová cokoliv, ale nikdo mi to oficiálně nepotvrdil jak to je.
>
>
> Zdraví Richard
>
Dovolil bych si tvrdit to samé, že 1 osoba má 1 číslo.


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.504 / Virová báze: 302 - datum vydání: 24.7.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3692


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 11. 8. 2003
Re: Singer (3690)

Naštěstí je to kraňka,
Pepa
----- Original Message -----
From: <cub/=/volny.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 11, 2003 8:17 PM
Subject: Singer


Tady máš kontakt přímo na pana Singera. Německy neumím tak doufám,
že jsem to opsal správně.

Stanley


Ök. Rat Wolfgang Singer

Zentrale:
A-3251 Purgstall an der Erlauf
Lagerstra&#946;e 22
Tel./Fax: 07489/2276
e-mail: carnica.singer/=/utanet.at

Zuchtstation:
A-3224 Mitterbach am Erlaufsee
Ötscherstra&#946;e 9


--
Horké léto s VOLNÝ: Vyhraj Ford s klimatizací! Vice na
http://soutez.volny.cz



---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 4.8.2003


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3693


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaromír Sobotka --- 11. 8. 2003
Re: reg.číslo chovatele (3691)


----- Original Message -----
From: "Ba'a Richard" <rbata/=/seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 11, 2003 9:12 PM
Subject: reg.číslo chovatele


> Mimo včel chovám i hovězí dobytek a bylo mi řečeno, že číslo je stejné ať
> člověk chová cokoliv, ale nikdo mi to oficiálně nepotvrdil jak to je.
>
>
> Zdraví Richard

Každému chovateli je přiděleno jedno registrační číslo hospodářství
Českomoravskou společností chovatelů / ČMSCH/ pro chov koní,skotu,ovcí a
koz, prasat a včel.Jen je nutné přihlásit se u jednotlivých chovatelských
svazů k vedení evidence.V případě včel by přihlášku měl podat ČSV
prostřednictvím tiskopisu Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť.Ale
není kam spěchat.
Zdraví Mirek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ČSV - Odborné oddělení --- 12. 8. 2003
RE: reg.číslo chovatele (3691)

Je to tak, to je také jeden z důvodů, proč to českomoravské tak dlouho
trvá, protože musí zkontrolovat, jestli už chovatel není uveden pod
jiným číslem.

Takže tam to číslo klidně vyplňte.

S pozdravem

Lněnička - ČSV

> -----Original Message-----
> From: Ba>a Richard [mailto:rbata/=/seznam.cz]
> Sent: Monday, August 11, 2003 9:12 PM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: reg.číslo chovatele
>
>
> Mimo včel chovám i hovězí dobytek a bylo mi řečeno, že číslo
> je stejné ať člověk chová cokoliv, ale nikdo mi to oficiálně
> nepotvrdil jak to je.
>
>
>                Zdraví Richard
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3695


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 12. 8. 2003
Historie-období po 4sjezdu čSV /2/

V porovnání s přecházejícími obdobími největší rozšíření Krajských výborů umožnující využívat podněty z nižších organisačních složek /Peroutka/
Vždy po zasedání UV je svolána porada s předsedy a jednateli KV a podle potřeby jsou zváni i na zasedání UV.
KV zvou na zasedání členy UV a vysílají své instruktory na OV.
Ukol UV:
Odborným referentům KV zajistit jejich aktivní účast v komisích a oboustraný přenos aktualních informací.
Je ustaveny Subkomise pro pořádání výstav,a kronika ústřední včelařské organisace.

1988
Změny v činnosti a organisační struktůře čSV,neplnění úlolů 4sjezdu a jiné pojeti demokratizačního procesu.

Komise pro změnu stanov:
JUDr Marek,JUDr Havlán,JUDr Fencl,ing Kolář,s.Sobota.

UV předloží 5sjezdu zrušení Krajských výborů,ztoho důvodu doporučuje funkcionáře KV za kandidáty OV.
Přednáškovou činnost v kraji bude řídit člen Politicko výchovné komise.
K projednání aktuelních problémů svolá PUVčSV 2x do roka OV.
Soutěže mladých včelařů uspořádá jeden pověřený okres.
Pořádáním výstavy budou pověřeny současně více okresů.
Majetek KV převezme UV který je podle potřeby předá do správy OV
Funkci instruktora v OV bude vykonávat člen nebo náhradník UV.
Politické působení a systematická výchova v duchu soc.internacionalismu a účast na politice KSC je nedílnou součástí svazu.
Návrh na vedoucí funkcionáře předkládá vyšší svazový orgán.Klíč na volbu delegátů na krajské konference,sjezd stanovuje UVčSV,má zmocnění vydat jednací a volební řád do všech složek .
Navržené kandidáty je nutno projednat s místními výbory NF a dbát na jejich vyjádření.


Na začátku byly změny záležitostí celé organisace,nyní je záležitostí centra.


Vše v dobrém franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3696


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Archibald --- 12. 8. 2003
Re: Krmeni na zimu (3646) (3651) (3668)

Co se přípravy včelstev na zimu týče tak po posledním medobraní (zhruba před
týdnem a za více než 25 let, co včelařím byl tento rok jednoznačně u mne
nejlepším), kdy včelstva jsou ve čtyřech až pěti nástavcích 39 x 24 x 9
musím rozebrat všechny (i spodní nástavky) a vybrat všechny plásty s pylem.
Ty jsou většinou ve spodním nástavku, ale někdy i u očka nástaku vyššího.
Bývají v počtu tří až pěti ks. Tyto pylové plásty dávám nahoru do nejvyššího
medníku, který při krmení zalejou cukrem a zavíčkují a tak je pyl jednak
dobře ochráněn proti plísni, ale hlavně již v době rozvoje od měsíce února
je k dispozici plodu. Horní nástavek doplním do plného počtu devíti, do
nižšího nástavku dám plod a nejnižší nástavek vyplním vytočenými soušemi.
Pak jsem po vytočení dal větší dávku devíti kg cukru (tři sklenice do
nadstaveného prázdného nástavku) a následně po týdnu dávám sklenici s třemi
kilogramy až na celkovou spotřebu dvacet. Nutno počítat, že do zimy půjdou
s množstvím daleko menším vyhledem k spotřebě v měsíci srpnu a září. Zároveň
hned při uspořádání dávám GABON pro ochranu líhnoucího se plodu. Ten tam
ponechám cca do konce srpna.
Zhruba v průběhu měsíce října odeberu nejnižší nástavek (pokud se na to
ne....) a zimuji ve dvou.
Dle mé zkušenosti včelám dva nástavky na zimu postačují a prázdný nástavek
má tendenci k plesnivění.
přesto, že předjarní snůškové možnosti v přínosu pylu jsou mizerné,
včely se velmi pěkně rozvíjí, což připisuji vlivu pylu zalitého v zásobách.
Letošní rekordní snůška byla i podmíněna excelentním jarním rozvojem a
výborným přezimováním .
S přáním hodně radosti a potěšení z včelařiny zdraví NG
----- Original Message -----
From: "Marek" <marek_fa/=/internet.sk>
To: "'Vcelarska konference'" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, August 07, 2003 11:26 AM
Subject: RE: Krmeni na zimu


Ja zakrmujem asi takto: vytocim med, nasadim znova medniky na vylizanie
a dostavanie posk. buniek. Potom vyberiem medniky a zacinam krmit, cca
12kg, potom urobim presun, na dno vlozim mednik s cca o 2-3 plasty menej
kvoli plesni a vzduchu a hore vlozim cele plodisko. Bohuzial tato metoda
je pracna ale velmi dobre takto zazimujem.

Marek


-----Original Message-----
From: jkala [mailto:pepa.kala/=/volny.cz]
Sent: Wednesday, August 06, 2003 12:17 AM
To: Vcelarska konference
Subject: Re: Krmeni na zimu


V podobné situaci jsem téměř každý rok ( i když včelařím jen asi s 15
včelstvy, dovolím si sdělit svůj názor ). Včelstva ve třech, či čtyřech
nástavkách 11 rámků 39x24 krmím ( ale jen 3kg cukru víkendově ) Po
třech, či čtyřech dávkách už včely nevisí v podmetu a postupně ubývají.
Pokud pak takové včelstvo rozeberu, zjistím, že obsedají o jeden
nástavek méně, než byl výchozí počet ( obvykle je volný ten spodní odkud
se už i vylíhl plod ). A do září si obvykle dost dobře uspořádají samy
uložení zásob i přezimující početnost. Jenže je to složitější o to, jaké
plásty jsou v jednotlivých nástavkách. Pokud jsou horní nástavky
panenské plásty, tak tam matka nepůjde, ale zásoby ano a celé uspořádání
v úlu bude jiné. A taky myslím záleží na tom, je-li aspoň nějaká
podněcovací snůška z venku. Pak se myslím nemůže nic fatálního ( hladový
roj ...) stát. Nástavky k vybrání zbytkového medu dávám jen polovině
včelstev ( takže některá mají i pět nástavků celkem). Ale pod ně vložím
igelit s malým průlezem nahoru. Občas se mi i stalo, že včely
soustředily a zavíčkovaly med sesbíraný z plástů k vyčištění do několika
buněk několika plástů nad fólií. Ale zásoby tam nenosí, leda by se tam
dostala matka. S Gabonem zkušennost nemám. pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php

----- Original Message -----
From: Martina Kolková <tuta/=/raz-dva.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, August 05, 2003 2:56 PM
Subject: Krmeni na zimu


Dobry den.

Technicky vzato, podat roztok cukru neni az takovy problem. Presto me
zajima, jak krmit zacatkem mesice srpna. Zacinam krmit letosni oddelky.
Odebral jsem jim vsechny zasoby a behem 1 tydne odebral kazdy odde¨lek 7
kg cukru. Zbytek dodam koncem mesice. Oddelky zimuji na 9 plastech
39*27,5 cm. Marne si lamu hlavu, jak nakrmit produkcni vcelstva. Tou
dobou maji odebrano vetsinu zasob. Vracim jim prazdne souse, aby vybraly
zbytky medu po vytaceni. Vcelstva obsedaji 4 nastavky 9*39*27,5 cm.
Pratele pokud bych je srazil na 2 nastavky a zacal zaroven krmit,
predpokladam, ze v tech vedrech, ktere touto dobou panuji, by vcelstvo
velmi rychle odebralo krmeni, ale take by z nedostatku prostoru opustilo
ul. Stejny problem spociva v leceni gabonovymi pasky. Vlozit do ulu nyni
a potom odebrat 2 nastavky, prelom srpna a zari. Nebo krmit a lecit na 4
nastavky a zimni sezeni usporadat az v zari a rijnu? Poradi nejaky
praktik? Predem dekuji

Jan Kolek


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.507 / Virová báze: 304 - datum vydání: 5.8.2003


__________ Informacia od NOD32 1.474 (20030804) __________

Tato sprava bola preverena antivirusovym systemom NOD32.
http://www.eset.sk


--
Prichádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované Antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 7.0.148 / Vírusová databáza: 258.12.0 - dátum vydania: 20. 5.
2003


--
Odchádzajúca správa neobsahuje vírusy.
Skontrolované Antivírusovým systémom AVG (http://www.grisoft.cz).
Verzia: 7.0.148 / Vírusová databáza: 258.12.0 - dátum vydania: 20. 5.
2003






Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3697


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jan.jindra --- 13. 8. 2003
Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697)

V minulém roce na vystavě Prago Agro mě zaujal jeden exponát. Jednalo se rozpouštěcí zařízení na stlačený vzduch. Zařízení vskutku geniální, které sice vyžaduje malý bezolejový kompresou, ale ten je použitelný i pro aerosolování. Bohužel toto zařízení nepadlo do oka hodnotící komisi a tak o něm nebylo ani ve Včelařství ani zmínka. Rozhodl jsem se takové zařízení sestrojit a v 200 litrovém sudu jsem skutečně ve studené vodě za 20 minut rozpustil 150 kg cukru. Zamnul jsem si ruce, jak jsem na zozpoštění vyhrál a rozmíchal jsem tři várky z loňského cukru ještě z Předboje. Cukr to byl velmi nekvalitní a roztok spíše budil dojem špinavé kávy. Pak jsem přešel na cukr z Peny Marketu, jehož cena se mi jevila velmi příznivá. Roztok byl nádherně čistý a po dvaceti munutách chci vypuštět a ono nic. Zabopřil jsem dřevěnou tyč do roztoku a s hrůzou jsem zjistil, že nejméně polovina cukru se nerozpustila. Po odebrání roztoku jsem opět spustil kompresor a koukám jak bublinky prolézají vrstvou cukru ale ani zrnko se nezvedlo. Ten cukr byl tak hrubozrný, že kecnul na dno a vzduchové míchadlo s ním nehnulo.
Nezbylo nic jiného než se vrátit k dávno opuštěné metodě krmení cukrem zalitým studenou vodou přímo v prosakovacích lahvích.
Zdravím všechny Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3698


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Peter Kristin --- 13. 8. 2003
Ticha vymena?

Vcera som robil nejake upravu vcelstiev a v jednom vcelstve som zistil, ze robia tichu vymenu. Ake mate skusenosti s tichou vymenou v tomto obdobi? Nie je to trochu riskantne (mnozstvo trudov, apod.)???

Osobne by som sa toho nebal, nakolko stara matka zatial celkom slusne kladie a pokial sa mlada dokaze dobre oplodnit....

Peter

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3699


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Jilek --- 14. 8. 2003
výąka rámku LANDSTROTH

rám bych vyzkoušel nízkonástavkové včelaření,
prosím o radu zda zvolit 2/3 Landstroth nebo 3/4 Landstroth,
děkuji i za špatné zkušenosti,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3700


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp --- 14. 8. 2003
Re: výąka rámku LANDSTROTH (3700)

Nemám vlastní zkušenost, ale myslím že výška 2/3 Langstroth vyhovuje (i zde
v konferenci bylo již pár kladných ohlasů našich včelařů). V USA je podle
toho, co se dá najít na Internetu 3/4 langstroth na ústupu (oproti
standardní výšce asi o moc málo nižší) - někteří dodavatelé už ho ani
nenabízejí a vedou jen 1/1 (standard), 2/3 (univerzální výška pro med i
plod) a 1/2 (univerzální medník na vyátčený i vykrajovaný plástečkový med).

Honza

----- Original Message -----
From: "Jiri Jilek" <jilek/=/nekvinda.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: 14. srpna 2003 6:24
Subject: výąka rámku LANDSTROTH


> rám bych vyzkoušel nízkonástavkové včelaření,
> prosím o radu zda zvolit 2/3 Landstroth nebo 3/4 Landstroth,
> děkuji i za špatné zkušenosti,
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3701


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr --- 14. 8. 2003
Vyber stanoviste

Existuji nejaka doporuceni na vyber stanoviste tedy co by melo stanoviste splnovat a naopak co by vcelam vadilo ?? Jak je to s blizkosti rybnika je to dobre nebo spatne. Mam totiz nekolik nabidek od pribuznych ze si tam muzu dat uly po babicce. Cemu dat prednost zahradam (tresnovym), blizkosti poli nebo lesu ?? Respektive jake mate priority pri vyberu vy... Mnohokrat dekuji za jakykoliv nazor.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3702


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 14. 8. 2003
Antwort: Vyber stanoviste


Jarný rozvoj je dôležitý. Preto blízkosť rybníka z vrbami a olšami je
výhodou.
Zahradam by som sa vyhybal. Ludia postrekuju vsetkym co dom dal bez ohladu
na vplyv na vcely.Uplne idealne stanoviste je pri potoku / ale dost vysoko
nad vodou / na rozhraní lesa a pola. Potok poskytuje cistu vodu, stromy
okolo potoka su predpoklad jarneho rozvoja. Na poli mozu siať občas aj
vcelarsky zaujimave rastliny a les je predpoklad letnej znasky.

P.S. A dolezite je aby bolo stanoviste dostupne aj po dazdi.

Matej


Existuji nejaka doporuceni na vyber stanoviste tedy co by melo stanoviste
splnovat a naopak co by vcelam vadilo ?? Jak je to s blizkosti rybnika je
to dobre nebo spatne. Mam totiz nekolik nabidek od pribuznych ze si tam
muzu dat uly po babicce. Cemu dat prednost zahradam (tresnovym), blizkosti
poli nebo lesu ?? Respektive jake mate priority pri vyberu vy... Mnohokrat
dekuji za jakykoliv nazor.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3703


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Veselý Emanuel Ing . --- 14. 8. 2003
RE: Ticha vymena?

Myslíš, že by bylo rozumné tomu bránit? Asi vědí proč to dělají.
Podle mě to není vůbec pozdě. Trubců je ještě dost.
Vždycky je nějaká pravděpodobnost, že se to nepodaří.
Nevím co jiného proti tomu dělat, než mít záložní matky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3704


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cub --- 14. 8. 2003
Re: Ticha vymena? (3704)

Podle mě při tiché výměně většinou stará matka zůstává až do rozkladení nové
takže riziko plynoucí ze ztráty mladé matky by mělo být minimální. Pokud ta
stará není moc stará a je s ní spokojenost tak bych ji měnit nenechal.


----- Original Message -----
From: "Veselý Emanuel Ing." <eman.vesely/=/cesa.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, August 14, 2003 3:35 PM
Subject: RE: Ticha vymena?


Myslíš, že by bylo rozumné tomu bránit? Asi vědí proč to dělají.
Podle mě to není vůbec pozdě. Trubců je ještě dost.
Vždycky je nějaká pravděpodobnost, že se to nepodaří.
Nevím co jiného proti tomu dělat, než mít záložní matky.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3705


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 14. 8. 2003
Re: Vyber stanoviste (3702)


Zdravim,

Co psal M. Osusky je presne, slysel/cetl jsem, ze se nedoporucuje
blizkost velkych vodnich ploch. (mlhy a moznost ztrat vcel). Ale uz si
nevzpominam, proc maji do te vody padat. Pokud jsou v okloli potoka vrby
a pole nejsou lany, ale mensi dilce s remizy, nema to chybu.


Zdravi PP.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3706


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka --- 14. 8. 2003

Žena zemřela na včelí bodnutí
V karlovarské nemocnici zemřela sedmačtyřicetiletá žena, kterou bodla do šíje včela. Pacientka ležela třináct dní v komatu. Podle lékařů byl příčinou smrti otok mozku po alergické reakci na včelí bodnutí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3707


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Borik --- 14. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698)

On Wed, 13 Aug 2003, jan.jindra wrote:

> V minulém roce na vystavě Prago Agro mě zaujal jeden exponát. Jednalo se
> rozpouštěcí zařízení na stlačený vzduch.
...

Mě se na výstavě více líbil nápad na rozpouątění cukru ponorným čerpadlem,
zdálo se to rychlé, jednoduché a čerpadlo se občas hodí i na jiné účely.

Aktuální zkuąenost z tohoto týdne - zkusil jsem krmení roztokem z větąí
nádoby u dvou včelstev a zbytek jako obvykle z lahví s prosakovacím víčkem
(v obou variantách 9kg cukru na včelstvo). Nádoby jsou za čtyři dny suché,
v lahvích mám větąinou jeątě tak třetinu aľ polovinu obsahu.

Jako nádoby jsem pouľil plastové bedny na hračky (IKEA, kus 29 Kč), objem
mají asi 12 litrů, vejdou se dobře do nástavku 39*24 a prázdné se dají do
sebe stohovat.

Jeątě zkusím rozpouątění cukru ponorným čerpadlem, pokud by to vąechno
fungovalo, zdá se mi tento postup krmení jako nejméně pracný.

Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3708


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polásek --- 15. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698) (3708)

Podle katalogu Ikea na internetu se tyto plastové krabice jmenují GLES krabice. Podobné stohovatelné plastové krabice se daly koupit před cca rokem v Kauflandu za myslím 49, jejich rozměry jsem teď změřil, jsou cca 27 x 37 a výška 23 cm.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3709


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Podhájecký --- 15. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698) (3708)

Co jsi dal na hladinu nádoby, aby se včely netopily?
Tonda.

>Jako nádoby jsem pouľil plastové bedny na hračky (IKEA, kus 29 Kč), objem
mají asi 12 litrů, vejdou se dobře do nástavku 39*24 a prázdné se dají do
sebe stohovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3710


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Veselý Emanuel Ing . --- 15. 8. 2003
RE: Krmení studenym roztokem

:>Ještě zkusím rozpouštění cukru ponorným čerpadlem, pokud by to všechno
:>fungovalo, zdá se mi tento postup krmení jako nejméně pracný.
:>

To zkus a dej zprávu. Já mám obavu, aby nějaké levné čerpadlo se tím cukrovým roztokem nezničilo. Já to míchám spirálou ve vrtačce, ale to má nevýhodu že do rohů nádoby musím hrábnout rukou a usazený cukr vrátit zpátky do hry. Přitom jsem ale zase zjistil, že koncentrovaný cukrový roztok má kosmetické účinky lepší jak drahé hydratační krémy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3711


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 15. 8. 2003
Re: Vyber stanoviste (3702) (3706)

Velké vodní plochy prý mají tu nevýhodu, že včelky sráží do vody vítr a prý se v nich odráží slunce a snad je to má dezorientovat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3712


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata --- 15. 8. 2003
Re: Vyber stanoviste (3702) (3706) (3712)

U tvrdsich podminek: je dobry si vyhlydnout misto kde snih taje driv
nez na vostatnich mistech.

\vov



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3713


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bullet --- 15. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698) (3708) (3709)

V Hornabachu prodávají velice pěkné, stohovatelné nádoby na barvy. Mají oválný tvar, rukojeť... největší je myslím 15l a stojí cca 89,-Kč....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3714


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 15. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698) (3708) (3710)

Dne pá 15. srpen 2003 06:38 Antonín Podhájecký napsal(a):
> Co jsi dal na hladinu nádoby, aby se včely netopily?
> Tonda.
Dobry den,

uz to tu bylo, bud slamu, korek polistysen, pytel od brambor ..... cokoli aby
se neutopily ( jednou jsem použil i seno).


Honza


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3715


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 15. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3711)

Dne pá 15. srpen 2003 06:56 Veselý Emanuel Ing. napsal(a):
> :>Ještě zkusím rozpouštění cukru ponorným čerpadlem, pokud by to všechno
> :>fungovalo, zdá se mi tento postup krmení jako nejméně pracný.
>
> To zkus a dej zprávu. Já mám obavu, aby nějaké levné čerpadlo se tím
> cukrovým roztokem nezničilo. Já to míchám spirálou ve vrtačce, ale to má
> nevýhodu že do rohů nádoby musím hrábnout rukou a usazený cukr vrátit

Dobry den,

ja cukr micham v konvy - problem s rohy odpada.


Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3716


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 15. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698) (3708)


takhle krmím já-

co je potřeba:
200 l sud klasický sud položený volně na hořáku ( hořák se dá se koupit v hypermarketech např. Globus - Baumarkt, aby plamen nešel přímo na sud i když je to celkem jedno, tak podložit dalším plechem. +10 Kg propan-butanová láhev.


náklady - sud- cca. 100 Kč, dají se sehnat ve vynikajícím stavu, včetně víka.

hořák - cca. 2000 Kč už nevím cenu.

bomba- 500-700 Kč + náplň za 300 Kč nebo i méně.

Celkem pořizovací základní cena do 3000 Kč, tímto způsobem jsem rozpustil už 750 Kg cukru a bomba stále není prázdná.

Půl bečky vody, ohřát, dosypat cukrem, zamíchat, stále nechat plamen, postupně promíchat, je to rychlé a řekl bych že levné. Čas- nějak jsem to neměřil ale asi do 3-4 hodin maximálně.

6 sudů - přímé náklady na rozpuštění plyn - cca. 300 Kč

Potom plnění do okurkových sklenic 5 l, prosakovací krmítko, přímo na rámky.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3717


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 15. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698)

Kompresorem to jde, výhoda- rychlost, nevýhoda pořizovací cena.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3718


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jakub ©merda --- 16. 8. 2003
Re: Vyber stanoviste (3702)

Domnivam se, ze pokud vcelar nechce kocovat, tak by mela hrat hlavni roli pri vyberu stanoviste kontinuita snusky. Zkratka, aby meli vcely porad co nosit - na jare lisky, olse a pak nejlepe tresne, ovocne stromy, repka, horcice, akat, svazenka, lipa, slunecnice a jeste do toho obcas medovice :-)). Na konkretnim stanovisti si pak vybrat teplejsi lokality v zavetri.

Kuba


> Existuji nejaka doporuceni na vyber stanoviste tedy co by melo stanoviste
> splnovat a naopak co by vcelam vadilo ?? Jak je to s blizkosti rybnika je
> to dobre nebo spatne. Mam totiz nekolik nabidek od pribuznych ze si tam
> muzu dat uly po babicce. Cemu dat prednost zahradam (tresnovym), blizkosti
> poli nebo lesu ?? Respektive jake mate priority pri vyberu vy... Mnohokrat
> dekuji za jakykoliv nazor.

____________________________________________________________
Dej volny den svym brylim a prozij leto naplno. Kup baleni cocek Focus DAILIES za akcni cenu a získej 10 cocek ZDARMA! http://ad2.seznam.cz/redir.cgi?instance=56077%26url=http://www.cz.cibavision.com/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3719


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Daniel Prokeš --- 16. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698) (3708) (3710)

Jmenuji se Daniel Prokeš, obhospodařuji pro zatím 150 včelstev. Již přes půl
roku jsem pasivní účastník konference. Mám prosbu. Neví někdo jaké jsou
podmínky ( snůškové, počasí) pro včely v okolí Uničova?
Dan
----- Original Message -----
From: "Antonín Podhájecký" <a.podhajecky/=/.seznam.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, August 15, 2003 5:38 AM
Subject: Re: Krmení studenym roztokem


> Co jsi dal na hladinu nádoby, aby se včely netopily?
> Tonda.
>
> >Jako nádoby jsem pouľil plastové bedny na hračky (IKEA, kus 29 Kč), objem
> mají asi 12 litrů, vejdou se dobře do nástavku 39*24 a prázdné se dají do
> sebe stohovat.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3720


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp --- 17. 8. 2003
Re: Rámek 482*137 (1161)

> používáte někdo nízké nástavky s rámkem 482*137 ? Zajímalo by mě,
> jestli není až příliš nízký


V Polsku se vyrábí NN polystyrenový úl APIPOL, který má v nástavku 10 rámků
míry 430*115 mm (viz http://www.apipol.com.pl/pol/produkt_view.asp?id=5).

Podle reportáže na serveru PSNV
(http://www.n-vcelari.cz/clanek-zajezd-komercnich-do-polska.htm) ze zájezdu
komerčních včelařů do Polska je používá Ing. Josef Jakubiec v Bielsku-Biale
(cca 500 včelstev), ve fotogalerii
(http://www.n-vcelari.cz/galerie-Polsko.htm) je ale v komentáři uvedena míra
435 x 150 mm, i když i z těch fotek je zřejmé, že rámek je plošší.

Honza


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3721


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

havlík --- 18. 8. 2003
Boląevník

Asi 15 m od mé včelnice jsem tuhle neděli mezi bodláky našel 2 bolševníky.Nevíte někdo jak na ně? Na netu jsem se dozvěděl,že se má použít Roundup-bioaktiv, problém je v tom,že nedaleko od místa, asi 10m, je jezírko,kam lítají včeličky pro vodu a také v něm žijí žabičky-skokan zelený a ten je snad dokonce chráněný.Nezabije je to?Semena jsou již asi zralá,tak ty odstřihnu a spálím,ale co zbytek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3722


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 18. 8. 2003
Re: Boląevník (3722)

Pouzil bych koncentrovany roztok a natrel rostlinu stetcem. Podle popisu
se roundup v pude rozklada, kdyz zachovas opatrnost a nenalejes to do
jezirka, melo by to byt bezpecne.

Zdravi PP.


havlík wrote:

> Asi 15 m od mé včelnice jsem tuhle neděli mezi bodláky našel 2
> bolševníky.Nevíte někdo jak na ně? Na netu jsem se dozvěděl,že se má použít
> Roundup-bioaktiv, problém je v tom,že nedaleko od místa, asi 10m, je
> jezírko,kam lítají včeličky pro vodu a také v něm žijí žabičky-skokan
> zelený a ten je snad dokonce chráněný.Nezabije je to?Semena jsou již asi
> zralá,tak ty odstřihnu a spálím,ale co zbytek.
>


--
Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
info/=/dup.cz
-------------------------

       

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3723


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 18. 8. 2003
RE: Boląevník

Tahle potvora se dá odstranit údajně jedině fyzicky. Ale pozor na semínka !

Zdeněk Čejka

> -----Original Message-----
> From: havlík [mailto:e-mail/=/nezadan]
> Sent: Monday, August 18, 2003 12:06 PM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Bolševník
>
>
> Asi 15 m od mé včelnice jsem tuhle neděli mezi bodláky našel
> 2 bolševníky.Nevíte někdo jak na ně? Na netu jsem se
> dozvěděl,že se má použít Roundup-bioaktiv, problém je v
> tom,že nedaleko od místa, asi 10m, je jezírko,kam lítají
> včeličky pro vodu a také v něm žijí žabičky-skokan zelený a
> ten je snad dokonce chráněný.Nezabije je to?Semena jsou již
> asi zralá,tak ty odstřihnu a spálím,ale co zbytek.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3724


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Veselý Emanuel Ing . --- 18. 8. 2003
RE: Boląevník

Koukněte se na postup likvidace bolševníku v CHKO na
http://www.volny.cz/kmoravkova/head6.htm

:>Tahle potvora se dá odstranit údajně jedině fyzicky. Ale
:>pozor na semínka !

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3725


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Martin Kupka - kancelář --- 18. 8. 2003
RE: Boląevník (3722)

Postupoval bych asi takto: vem si gumové rukavice a brýle na oči!!!
odstříhat co nejrychleji semena dát do novin a spálil,potom
odseknout nebo uříznout rostlinu nechat uschnout, zde pozor na potřísnění i
ve stvolu je často štáva, která způspbuje popálení kůže a puchýře, postřik
na list prakticky na konci vegetačního období nemá cenu, rostlina je 2 letá
a po vykvetení v tomto roce končí, pozor další rok na klíčivá semena a
nepotřísnit se a neporanit o rostlinu.
              Martin Kupka

-----Original Message-----
From: havlík [mailto:e-mail/=/nezadan]
Sent: Monday, August 18, 2003 12:06 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Boląevník


Asi 15 m od mé včelnice jsem tuhle neděli mezi bodláky našel 2
bolševníky.Nevíte někdo jak na ně? Na netu jsem se dozvěděl,že se má použít
Roundup-bioaktiv, problém je v tom,že nedaleko od místa, asi 10m, je
jezírko,kam lítají včeličky pro vodu a také v něm žijí žabičky-skokan
zelený a ten je snad dokonce chráněný.Nezabije je to?Semena jsou již asi
zralá,tak ty odstřihnu a spálím,ale co zbytek.
---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.509 / Virová báze: 306 - datum vydání: 12.8.2003

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.509 / Virová báze: 306 - datum vydání: 12.8.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3726


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 18. 8. 2003
Re[2]: Boląevník (3722) (3726)

Totéž moje zkušenost: teď semena do pytlíku a spálit, zbytek kytky
nevadí. Na jaře, když to začne bujně růst, funguje Roundup. Míchám ho
hodně silý - nejvíc, jak je v návodu. I mladé listy jsou tak veliké,
že při troše opatrnosti necákám vedle, používám ruční poprašovač na
kytky.
Ivan

IMKk> Postupoval bych asi takto: vem si gumové rukavice a brýle na oči!!!
IMKk> odstříhat co nejrychleji semena dát do novin a spálil,potom
IMKk> odseknout nebo uříznout rostlinu nechat uschnout, zde pozor na potřísnění i
IMKk> ve stvolu je často štáva, která způspbuje popálení kůže a puchýře, postřik
IMKk> na list prakticky na konci vegetačního období nemá cenu, rostlina je 2 letá
IMKk> a po vykvetení v tomto roce končí, pozor další rok na klíčivá semena a
IMKk> nepotřísnit se a neporanit o rostlinu.
IMKk> Martin Kupka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Borik --- 18. 8. 2003
Re: Krmení studenym roztokem (3646) (3651) (3668) (3697) (3698) (3708) (3710)

On Fri, 15 Aug 2003, it was written:

> Co jsi dal na hladinu nádoby, aby se včely netopily?

V jednom pripade nastrihane kousky petexu (nebo jak se jmenuje ta bila
hmota, co se dava pod koberce a lina), hmota plave a roztok prosakuje
celou plochou.

Ve druhem pripade jsem zkusil nastrihanou suchou travu z okraje louky
(vypada to jako slama) na delku asi 5-10 cm.

Oboji funguje, budu pouzivat tu slamu - snadne porizeni i likvidace.

Jirka Borik <jiri.borik/=/volny.cz>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky --- 19. 8. 2003
Historie-po 4sjezdu čSV /3/

My a oni
Komise pro výběr kandidátů:
V.Synek, A.Juran, H.Fitz, K.Podolsky, L.Havrda.

Poučení pro vyšší organisační složky.

Ve volbách dbát na větší uplatnění demokratičnosti a přitom dávat pozor aby do výborů nebyli zvoleni ti schopní co mají důvěru členské základny.
Nezapomínat na odpovídající výzdobu která umocnuje její důstojný ráz,i na pozvání čestných hostů a vyšších orgánů svazu.
V úvodním projevu se zaměřit na mezinárodní a vnitropolitické události,na výsledky docílené v politicko výchovné organizátorské práci,na spolupráci s organisacemi NF,národními výbory,JZD,docílených výsledků v soc.soutěži a podobně.

po 17.listopadu

Předsednictvo UVčSV na své mimořádné prosincivé schůzi přijalo následující stanovisko:
Podporujeme oprávněné požadavky směřující k demokracii v naší společnosti a souhlasíme s odchodem těch,kteří se zkompromitovali vůči naším spoluobčanům.
Vycházíme z rozhodnutí FS čSSR o zrušení vedoucí úlohy KSC a vtomto smyslu již neplatí příslušná část Stanov.
Stejně tak odsuzujeme rozhodnutí svazových orgánů v diskriminaci členů a funkcionářů čSV...plně rehabilitujeme tyto členy...
Očekáváme ,že výroční členské shůze a konference přinesou další náměty k Návrhu na zdokonalení činnosti a změn v organisační struktůře čSV po 5sjezdu,které povedou k prohloubení demokratické činnosti v čSV.

Předsednictvo UVčSV na své mimořádné schůzi 24.února rozšířené o předsedy a jdnatele krajských výborů přijalo následující stanoviska:
Na požádání vyslovilo důvěru předsedovi UVčSV J.Soukupovi.
Zrušilo svolávání krajských konferencí,včetně jakýchkoliv jednání se ZO.
Vzalo na vědomí jednání s OF /občanským forem/včelařů z Plzně.
Uložilo:
př.Peroutkovi účastnit se OK v Plzni-sever
prof.Krátkému v OK v Plzni-jih
př. Dvořákovi v OK v Plzni-městu

Zaslalo všem složkám svazu
Aktuální úkoly dalšího rozvoje včelařství.


Prví znovu oslevení Přítel,po více než 40letech organisaci čSV se dostalo předsedovi Josefu Soukupovi,a představitelům ústředního vyboru při uložení úkolu misie dohlížení na dodržování demokratických práv.


v dobrém franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3729


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 19. 8. 2003
Včelařské noviny Info ze dne 2003-08-19

Nové články:
============

Odvíčkovací škrabka:
http://vcelarstvi.kgb.cz/view.php?cisloclanku=2003081801

Novinky:
========

Byl odstraněn avizovaný baner s reklamou v levém horním rohu.

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3730


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 20. 8. 2003
RE: Vyber stanoviste

Doporučuji zaměřit se i na přístupnost ke stanovišti, prostor kolem kvůli manipulaci s nástavky,...
Důležité je i okolí - už se tu několikrát řešil problém obtěžování sousedů ap.
Zdraví Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3731


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pete Mal --- 20. 8. 2003
Pohon na medomet (3731)


Zdravím

Neviete mi poradiť kde by sa dal kúpiť alebo zohnať
pohon na medomet (motorček s prevodom na 12 V
bateriu). Jedná sa o klasický 3 rámikový medomet.

Peter M.

__________________________________
Do you Yahoo!?
Yahoo! SiteBuilder - Free, easy-to-use web site design software
http://sitebuilder.yahoo.com

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3732


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bullet --- 20. 8. 2003
Nátěrové hmoty na úly

Onehdy nedávno jsem procházel jistý nejmenovaný obchod a zašel jsem se podívat na nátěrové hmoty, čím by se asi tak nejlépe daly natřít úly na ochranu před počasím.
Na žádné z vybraných plechovek jsem nenašel potřebné informace typu "prostředek není škodlivý pro včely a hospodářská zvířata" nebo něco podobného.

Můžete mi tedy někdo něco doporučit, čím úly obecně před nepřízní počasí chránit? Mnohokrát děkuji...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3733


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 20. 8. 2003
RE: Nátěrové hmoty na úly (3733)

Podobny problem mam aj ja, potrebujem natriet koc. Rozmyslal som ze to
natriem obycajnou syntetikou popripade z trochou fermeze na dva krat.
Natieral som tak domec a drzi v pohode. Tak neviem.


Pista

> Onehdy nedávno jsem procházel jistý nejmenovaný obchod a zašel jsem se
> podívat na nátěrové hmoty, čím by se asi tak nejlépe daly natřít úly na
> ochranu před počasím.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3734


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 21. 8. 2003
Re: Nátěrové hmoty na úly (3733)

Pouziva se cely spektrum od superekologickych - potazmo nefunkcnich
barev az temer k vyjetymu oleji. Co vcelar to nazor. Je to na Tobe, uz
tu tema nekolikrat probehlo, mrkni do archivu.

Zdravi PP.


Bullet wrote:
> Onehdy nedávno jsem procházel jistý nejmenovaný obchod a zašel jsem se
> podívat na nátěrové hmoty, čím by se asi tak nejlépe daly natřít úly na
> ochranu před počasím.
> Na žádné z vybraných plechovek jsem nenašel potřebné informace typu
> "prostředek není škodlivý pro včely a hospodářská zvířata" nebo něco
> podobného.
>
> Můžete mi tedy někdo něco doporučit, čím úly obecně před nepřízní počasí
> chránit? Mnohokrát děkuji...
>



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3735


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 21. 8. 2003
Re: Nátěrové hmoty na úly (3733)

Normálně se to dělá Luxolem , já jsem to natřel Sokratem, slabovrstvou vodou ředitelnou lazurou a potom silnovrstvou. Nátěr jsem vybral podle kritéria nezávadnost pro použití v dětských hračkách nic lepšího jsem z lazur nenašel a dal jsem si s tím práci. Poměrně drahý, ale kvalitní nátěr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Hrabak --- 21. 8. 2003
včelařské vybavení (3648)

Zdravím,
pro mladého začínajícího rekreačního včelaře sháním levnou výbavu: medomet
(ruční pohon), kuřák, rozpěrák, ....
Z oblasti Praha a jižně od Prahy.
Pavel Hrabák

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3737


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 21. 8. 2003
Re: Bol?evn?k (3722)

Rondup se musí aplikovat na zelené rostliny a vůbec není nutné stříkat celé
rostliny stačí neředěná látka kterou se lehce potře třebas jen jeden list
Funguje tak, že způsobuje rozpad chlorofylu v rostlině a to řetězovou
reakcí. Je postižen i kořenový systém který pak odumírá. ČÍM MÁ HUBENÁ
ROSTLI VĚTŠÍ ZELENOU PLOCHU TÍM JE VĚTŠÍ EFEKT.Rostliny se pak odstraňují až
je nejméně polovina zežloutlá trvá to i několik týdnů ale efekt je sto
procentní: Předčasné odstranění zelené hmoty znamená zastavení jeho účinku a
jen zbytečné vynaložení peněz a práce
Reaguje jen s chlorfylem a ve volné půdě dochází k jeho rozpadu

pepan

----- Original Message -----
From: "havl?k" <e-mail/=/nezadan>
To: "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 18, 2003 12:06 PM
Subject: Bol?evn?k


> Asi 15 m od mé včelnice jsem tuhle neděli mezi bodláky našel 2
> bolševníky.Nevíte někdo jak na ně? Na netu jsem se dozvěděl,že se má
použít
> Roundup-bioaktiv, problém je v tom,že nedaleko od místa, asi 10m, je
> jezírko,kam lítají včeličky pro vodu a také v něm žijí žabičky-skokan
> zelený a ten je snad dokonce chráněný.Nezabije je to?Semena jsou již asi
> zralá,tak ty odstřihnu a spálím,ale co zbytek.
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3738


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mensik Josef --- 21. 8. 2003
Re: Boląevník (3724)

Rozhodně do jeho porost nelezte způsobuje totiž rozsáhlé puchýře ale je i
výborným krmivem pro prasata.

Pepan

----- Original Message -----
From: <Zdenek.Cejka/=/up.mpsv.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, August 18, 2003 1:32 PM
Subject: RE: Bolševník


Tahle potvora se dá odstranit údajně jedině fyzicky. Ale pozor na semínka !

Zdeněk Čejka

> -----Original Message-----
> From: havlík [mailto:e-mail/=/nezadan]
> Sent: Monday, August 18, 2003 12:06 PM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Bolševník
>
>
> Asi 15 m od mé včelnice jsem tuhle neděli mezi bodláky našel
> 2 bolševníky.Nevíte někdo jak na ně? Na netu jsem se
> dozvěděl,že se má použít Roundup-bioaktiv, problém je v
> tom,že nedaleko od místa, asi 10m, je jezírko,kam lítají
> včeličky pro vodu a také v něm žijí žabičky-skokan zelený a
> ten je snad dokonce chráněný.Nezabije je to?Semena jsou již
> asi zralá,tak ty odstřihnu a spálím,ale co zbytek.
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3739


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polásek --- 22. 8. 2003
Re: Nátěrové hmoty na úly (3733)

Protože do barev trochu dělám, napsal jsem následující příspěvek.

Při zpracování barev - natírání se nepředpokládá kontakt se včelami nebo hospodářskými zvířaty, proto se barvy obvykle takhle neoznačují, jinak nezaschlé barvy jsou přirozeně pro včely i pro zvířectvo škodlivé, zaschlé, respektive vytvrzené by se daly většinou označit jako nejedovaté.

Jsou barvy určené na ochranu dřeva před dřevokaznými houbami a hmyzem. Tyto barvy obsahují jedovaté látky chránící dřevo. Dělí se zhruba na prostředky určené pro ochranu již napadeného dřeva, tam jsou jedovaté látky obecně mnohem koncentrovanější a na prostředky určené pro ochranu nenapadeného dřeva, tam je těch jedovatých látek míň.
Ty první jsou tak jedovaté, že otráví včelu, která na suchý nátěr usedne a proto jsou na úly nevhodné. Ty druhé se dají s výhradami použít, pokud bych se rozhodl je použít, použil bych je jako první nátěr a po zaschnutí je přetřel jiným nátěrem bez obsahu těchto jedovatých látek. V žádném případě bych nenatíral česna, okolí oček atd. Řekl bych, že i přesto by se mohly stopy jedovatých látek časem objevit uvnitř úlu, to je ale spíše na výzkumný úkol.Neví o tom někdo něco bližšího, nezkoumalo se to už někde?
Z lazurovacích laků ( Luxol, Sadolin ) to jsou laky určené obvykle pouze pro venkovní ochranu dřeva, na obalu je uvedeno, že obsahují fungicidní a insekticidní látky.
Většina laků a barev tyto fungicidni a insekticidní látky neobsahuje, jako jsou třeba lazurovací laky určené pro nátěr hraček.
Na úl by podle mne nemusely ( neměly ) přijít barvy s obsahem těžkých kovů, je to uvedeno na obalu barvy nebo v technických listech barvy a dále laky a barvy určené pouze pro vnitřní prostředí, protože pod vlivem slunečního záření obvykle velice rychle matovatí, křehnou a odpadávají( Řekl bych, že takhle dopadne Sokrat - příspěvek 3734). Jinak je možné na úly použít prakticky jakýkoliv lak nebo barvu podle dostupnosti, peněženky nebo vkusu včelaře. Určitý problém je u dvouplášťových ulů, pokud obsahují propustnou a nasákavou izolaci, třeba slámu nebo papír . Barva je obvykle málo propustná pro vodní páru a v případě plodování v zimě a v předjaří musí být vnitřní stěna úlu mnohem méně propustná pro vodní páru než vnější stěna, jinak dochází k hromadění zkondenzované vody a ledu v tepelné izolaci a tím přeměna izolovaného úlu v ledničku. Protože přes nalakované dřevo vodní pára neunikne, je třeba u těchto úlů buď nechat odvětrávat izolaci mezerami mezi destičkami vnější stěny, nebo nějak utěsnit vnitřní stěnu, třeba vylepením alobalu. U jednostěnných jednoduchých úlů toto nebezpečí téměř nehrozí.
Co se týká vlastního provedení nátěru, natírané dřevo musí být bezpodmínečně napuštěné ( přirozeně suché, zbavené pryskyřic a mastnoty atd )protože dřevo vlivem změny teploty a vlhkosti pracuje a nátěr na nenapuštěné dřevo se cca do roka oloupe. Pokud má být vidět struktura dřeva, používají se lazurovací ( průhledné ) laky, potom se dřevo napouští stejným lazurovacím lakem obvykle zředěným ředidlem v poměru cca 1:1. U lazurovacích laků je napouštění obvykle popsáno v návodu na obalu. Pokud má být úl barevný, dřevo se napustí fermeží, ale mělo by to jít i lazurovacím lakem, záleží, co je výhodnější.
Já nové úly, dřevo i sololit zvenku vždy napouštím fermeží. Pěknější dále nenatírám, dokud nezešednou, ostatní natírám buď vodouředitelnou venkovní barvou Balakryl nebo obyčejnou venkovní syntetikou Industrol S 2013, záleží, co mně dříve padne pod ruku. Balakryl je o něco dražší ale zase ředidlo - voda načištění štětců je zadarmo. Industrol se mně zdá o něco lesklejší. Jinak je to úplně stejné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 3620 do č. 3740)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu