78731

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 33724 do č. 33844

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Tomáš Heřman (e-mailem) --- 26. 1. 2009
Re: (33637) (33648) (33650)

Krouceni drevenych nastavku obvzlast z jednoho kusu prkna je troufam si tvrdit dost normalni. Kdyz si ale predstavite nastavek ktery je zatizen cca 15kg vcel,zasob, ramecku tak se to vetsinou srovna. Vetsi problem vidim v tom kdyz jednotlive strany se sesychaji rozdilne :-( Ale aspon videj co se deje venku :-)

T.H

> Nadstavky sú vysoké 195mm, vyzerá to, že jednotlivé diely sú z jedného
> kusa, stolár to robil spôsobom viď príručka "Čermák ku optimálu". Povrchovo
> boli zvonku upravené dvojitým náterom tekutým voskom "OSMO COLOR". Vyzerá,
> že to bude tou rôznorodosťou dreva, lebo prvý na dne sedí v poriadku. Včera
> som tam bol pozrieť zas, a otec - starý včelár so 45-ročnou praxou sa
> vyjadril, že to nebude až tak kritické. No skúšobný prechod od klasiky k
> novému spoznáme až na jar.
> Miro
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33724


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 26. 1. 2009
Re: r?mky (33698) (33699)

> Zkusil jsem oboje a mezerníky bych nechal tam kam patří. Do zadováků.
> Je to spojené ještě s vhodnou konstrukcí rámků. Nejlepší práce je s
> čepovanými, pokud si dá člověk práci. To se pak nemusí bát za to vzít.
>
> Karel
>

Souhlas, radost z nich mi kazi jen propolis :-(
Da to vic prace ho ocistit na stykovych plochach bocnich loucek. Proste nic neni ideal a tak je otazka co je lepsi :-))
Jeste loni jsem psal, ze jedine Hoffman, nazor s poctem ramku trochu menim a vic to testuju :-)

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33725


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

puppino (86.49.49.84) --- 26. 1. 2009
Re: Vcelarské internetove adresy (56) (9299) (9310) (33682) (33686) (33688) (33692)

Plastové rámky za dobrou cenu jsou na www.brushymountainbeefarm.com. Na ceně se lze dohodnout. Puppino

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33726


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 26. 1. 2009
Otázka pre skúsených

Asi pred 8rokmi v Bratislave na spoločnej včelárskej výstave, jedna česká firma predstavila slnečné tavidlo (voskopka), ktoré malo miesto dvojskla nad tanierom s plástom-ami trochu matnú umelú hmotu (názov napoznám) a predvádzajúci tvrdil o novote ako dobrom spôsobe dostať vosk z plásta.

Prosím majiteľa tohoto tavidla, o vlastných skúseností ako sú: výťažnosť, doba tavenia, stačí jedna tabuľa umelej hmoty alebo dve, tak ako u skla. Prosím o názov plastových tabúľ.
Ďakujem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 26. 1. 2009
Re: Jak? ?l? (33554) (33569) (33576) (33577) (33598) (33606) (33722)

Zrušil jsem nízké nástavky a koupil ty největší úly co měli v obchodě. Do
> nízkých dobře nesou slepice.Přestal skladovat nástavky a rámky. Jiní
> nasazují medníky a my už vytáčíme. zimujete na medu??

Diky
T.H.

Několik let trvalo než jsem na tuto metodu přišel,a byl na tom stejně jako ostatní. Hlavní vytáčení je v květnu. To znamená brzy včely v síle.Jak to nestihnu, je to bída. Nepoužívám mřížku, med blokován plodem zůstává. Zásoby doplním do 20 kg a ještě si dost donesou včetně pylu a už nemusím do nich sahat. Mají čas se připravit na příští rok. Potom mám jistotu pro případ pozdějšího špatného počasí. Silná včelstva umožňují vytáčet z panenského díla. Jedno takové včelstvo je na webu. Potom mám med jiný než zdejší včelaři, a lidi už chtějí ten jarní. Prodával jsem po 130Kč. Snad se mi to letos zase podaří a jaro nezklame.Zatím to pokaždé vyšlo.Maximální průměr jsem dosáhl jen 65 kg.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pravda (195.39.100.66) --- 26. 1. 2009
Re: Otázka pre skúsených (33727)

Materiál se jmenuje polykarbonát. Zbytek najdete přes Google.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33729


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

buta (88.103.128.76) --- 26. 1. 2009
propolis

Zkušený včelaři, prosím, můžeš mi popsat postup při sběru propolisu určenému k dalšímu zpracování?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33730


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 26. 1. 2009
Re: propolis (33730)

buta:>Zkušený včelaři, prosím, můžeš mi popsat postup při sběru propolisu určenému k dalšímu zpracování?<
.........

Milá, moudrá vrbo. Jak z tebe uplést koš?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33731


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač (e-mailem) --- 26. 1. 2009
Re: propolis (33730)

Ahoj,
nejjednodussi je od kvetna do cervence dat pod strupek propolisovou sit, pred lecenim vyjmout a v zime v mrazu vydrobit na vetsi kus igelitu..
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: buta <buta88/=/seznam.cz>
> Předmět: propolis
> Datum: 26.1.2009 19:37:39
> ----------------------------------------
> Zkušený včelaři, prosím, můžeš mi popsat postup při sběru propolisu
> určenému k dalšímu zpracování?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33732


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ducháč Václav (85.160.88.53) --- 26. 1. 2009
Re: propolis (33730) (33732)

síť na propolis doporučuji dávat dvojitou, po naplnění do mražáku zchladit a propolis vydrolit a je krásně čistý. Vašek Ducháč

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33733


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 26. 1. 2009
Re: Jak? ?l? (33554) (33569) (33576) (33577) (33598) (33606) (33722) (33728)

On Monday 26 of January 2009 19:13:35 Vojtěch wrote:

> panenského díla. Jedno takové včelstvo je na webu. Potom mám med jiný než
> zdejší včelaři, a lidi už chtějí ten jarní. Prodával jsem po 130Kč. Snad se

Dobry den,

je to trochu mimo, ale jednou jsem vytacel med pravdepodobne z vrb a jiv (plus
asi pampeliska) a byl moz dobry, sam se pastoval a byl jemne konzistence.

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33734


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 26. 1. 2009
Re: Otázka pre skúsených (33727) (33729)

Ďakujem za informáciu, ešte keby sa prihlásil majiteľ voskotopky, aké má skúsenosti. Firma HH v Poprade ponúka rôzne hrúbky a tri farby, jeden druh je transparentný, je to priesvitný polykarbonát, ako sklo?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33735


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

sršeň (88.146.207.2) --- 26. 1. 2009
med

Já zase vytáčel med z chrpy,kvetla 2 měsíce,taky dobrota a jen z borůvčí taky tak,jednou po vyorání brambor, někdy před 10lety kvetla ohnice až do 23 prosince,vytáčel jsem ji na jaře.
Čím víc nástavků,tím víc zamordovaných včel,nalepeného propolisu,netěsnoty a motýlice.Přikryjete dole síto na podzim a co je při čistění a odběru vzorků, motýlice pod podložkou.Netěsnota zbytečně upracovává i vlétě včelstvo.K rozvoji plodu potřebují vlhko a teplo,když to uniká ven a do vyšších pater, spotřebují svoji aktivitu zbytečně.Vždy musí být prostor úměrný k síle včelstva.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim (89.176.129.198) --- 26. 1. 2009
Re: vigor (33708) (33712) (33713)

Zdravím,
taky se s dovolením připojím do diskuze. Charakteristiku jsem také našel na netu, když jsem procházel včelařské weby. A musím uznat, že díky propagaci na netu to u mě laika vyvolalo pocit, že jsou "Vigorky" něco závratného ;-). No ale vzhledem k tomu, že nepatřím mezi nejdůvěřivější, zajímal by mě spíše názor někoho, kdo je chová a je schopen jejich výhody a nevýhody objektivně posoudit.
Díky Radim

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33737


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepa (90.176.2.8) --- 27. 1. 2009
Re: vigor (33708) (33712) (33713) (33737)

Vigor je jako každá jiná kvalitní kraňská včela. Dělal jsem je hodně v minulostí. Vigor je pokračování karpatské kraňky Vučko. Ing. Čermák při šlechtění udělal hodně, ale hlavně je této včele věnována až příliš velká publicita. Už vidím jak někteří se čertite a nebudete souhlasit .

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33738


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 1. 2009
Re: vigor (33708) (33712) (33713) (33737) (33738)

Já s tebou souhlasím Vlastně již jen proto, že o kmenu můžeme hovořit je v případě , že máme insiminované matky nebo matky v první generaci od nich Jejich každá další Generace s volného páření jsou kříženci neustálených vlastností

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pepa <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vigor
> Datum: 27.1.2009 08:20:33
> ----------------------------------------
> Vigor je jako každá jiná kvalitní kraňská včela. Dělal jsem je hodně v
> minulostí. Vigor je pokračování karpatské kraňky Vučko. Ing. Čermák při
> šlechtění udělal hodně, ale hlavně je této včele věnována až příliš velká
> publicita. Už vidím jak někteří se čertite a nebudete souhlasit .
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33739


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 27. 1. 2009
Re: vigor (33708) (33712) (33713) (33737) (33738) (33739)

Pokud vím, psalo se před půl rokem nebo rokem, že příměs karpatské včely
Vučko měla vylepšit sběrové schopnosti včely na medovici oproti klasické
kraňce, která medovici dost opomíjí, protože v místech vzniku kraněk -
horské alpské svahy s hodně loukami a málo lesy je medovice málo. Dalším
efektem potom měla být v průměru vyšší živost této včely a menší mírnost a
snad i trochu větší tmelení.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 27, 2009 8:32 AM
Subject: Re: vigor


Já s tebou souhlasím Vlastně již jen proto, že o kmenu můžeme hovořit je v
případě , že máme insiminované matky nebo matky v první generaci od nich
Jejich každá další Generace s volného páření jsou kříženci neustálených
vlastností

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pepa <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vigor
> Datum: 27.1.2009 08:20:33
> ----------------------------------------
> Vigor je jako každá jiná kvalitní kraňská včela. Dělal jsem je hodně v
> minulostí. Vigor je pokračování karpatské kraňky Vučko. Ing. Čermák při
> šlechtění udělal hodně, ale hlavně je této včele věnována až příliš velká
> publicita. Už vidím jak někteří se čertite a nebudete souhlasit .
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kramný (88.100.110.92) --- 27. 1. 2009
varoáza

Poptávám informace k životu roztoče v přirozených podmínkách tzn. v domovině (asi Indii)a soužití (možnost obrany ) této včely. Kdysi jsem něco četl - snad to bylo v překladech.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33741


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(81.90.173.228) --- 27. 1. 2009
Re: vigor (33708) (33712) (33713) (33737) (33738) (33739) (33740)

Mám 3 inseminováné Vigorky od Čermáka ze stanice Petrušov.Tak v letošním roce je rozmnožím do všech včelstev.Také mám několik F1 Vigor od chovatelů co je inzeruji v časpoise včelařství.Ale zatím to nemůžu hodnotit.Letos jdou do první produkční sezony.Jsem na ně fakt zvědavej,jsem zvědavej jak odstojí v drsních podmínkách Šumavy.Včelařím v oblasti kde není žádná řepka,pouze louky a lesy.Zatím jsem tady množil Singerky a Havlínky a byl jsem vcelku spokojen.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33742


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 1. 2009
Re: vigor (33708) (33712) (33713) (33737) (33738) (33739) (33740) (33742)

Tak jak čtu tvůj příspěvek tak mám dojem , že nemáš tušení co to označení F1 znamená A pokud ty vigorky které chceš rozmnožovat nejsou inseminované o čemž pochybuji tak již to nebudou vigorky ale parchanti bíh ví čeho To bys musel mít zajištěno aby všichni včelaři měli v okolí též inseminované Vigorky a nikde žádné divoké včelstvo Ono experimentováním s různými liniemi můžeš tak akorát dosáhnout útočných včelstev a jiných negativ Včelstvo to není jabloň kterou když vysadíš do zahrady tak bude mít 100 let stejné ovoce . U včel po prvním vyrojení máš již úplně jiné včelstvo s jinými vlastnosti. Jestli chceš dosahovat vysokých výnosů nebo jiných vlastností u včelstev tak musíš postupovat úplně jinak Musíš se stávajících včelstev vybrat ty které požaduješ a od nich vychovat matky a také co největší počet trubců kteří svými geny zaplní celé okolí a tímto způsobem ti to okolí zase zpětně po nekoloka letech oplodní tvoje vybírané matky Tím dosáhneš ustálení chovu a jeho požadovaných vlastností Ale jakmile do chovu dovezeš novou matku tak celý tento proces začíná nanovo Šlechtění včel je mnohem složitější proces než si mnozí z vás myslí to snadněji vyšlechtíte ze semen kvalitní jabloň než včely A těch nabízených F1 mám velké pochybnost pokud se jejich cena pohybuje nízko
schéma křížení F1 matka jedné linie = A Otec druhé linie = B
A x B = F1Týká se to jen 1 generace po křížení Dále jde postupovat tak že F1 překřížíme jen původním otcem B a výsledkem je pak F2
Materiál v 1 generací po křížení má standrtní vlastnosti které se v dalších generacích rychle ztrácejí vystupují do popředí negativa

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vigor
> Datum: 27.1.2009 10:39:15
> ----------------------------------------
> Mám 3 inseminováné Vigorky od Čermáka ze stanice Petrušov.Tak v letošním
> roce je rozmnožím do všech včelstev.Také mám několik F1 Vigor od chovatelů
> co je inzeruji v časpoise včelařství.Ale zatím to nemůžu hodnotit.Letos
> jdou do první produkční sezony.Jsem na ně fakt zvědavej,jsem zvědavej jak
> odstojí v drsních podmínkách Šumavy.Včelařím v oblasti kde není žádná
> řepka,pouze louky a lesy.Zatím jsem tady množil Singerky a Havlínky a byl
> jsem vcelku spokojen.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33743


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Felix Pečenka (83.208.196.187) --- 27. 1. 2009
Re: varoáza (33741)

Najdi si pokud chceš vědět o roztoči a dalších chorobách o kterých ani nemáž zdáni webové stránky, které by měl studovat i pokročilý včelař, aby jsme neumírali hloupí a to : "http://www.sweb.cz/jjvcela/soubory/vcely12.html " Jsou vhodné jak textem tak i neskutečným vyobrazením jednotlivých nemocí. Pokud mužete předejte toto i jiným včelařům. Díky. Felix

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33744


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří (195.39.6.30) --- 27. 1. 2009
mezerníky

Když jsem začal včelařit, není to dlouho, tak zkušený včelař mi ukazoval,jak se zatavují mezistěny. Když jsem se ptal, kam dává mezerníky řekl mi, že je nedává, že už jeho otec je nedával, že jako měřítko na mezeru mezi soušemi v úlu má prsty (ukazováčky), že mezerníky jenom zavazí a při manipulaci s plásty v nástavku poškozují dílo, že jsou prostě k ničemu. Začal jsem rovněž včelařit s rámky bez mezerníků, ale nedokáži posoudit výhody a nevýhody. Manipuluje se mi s nimi dobře, ale dýl mi trvá rozmístění jednotlivých rámků. Máte s tímto nějaké zkušenosti ?

Díky Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33745


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 1. 2009
Re:mezern?ky (33745)

Používám mezerníky již jen na horních loučkách Na spodních měly smysl jen u zadováků a u nástavků jsou pak jen na obtíž

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ji?? <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: mezern?ky
> Datum: 27.1.2009 17:53:46
> ----------------------------------------
> Když jsem začal včelařit, není to dlouho, tak zkušený včelař mi
> ukazoval,jak se zatavují mezistěny. Když jsem se ptal, kam dává mezerníky
> řekl mi, že je nedává, že už jeho otec je nedával, že jako měřítko na
> mezeru mezi soušemi v úlu má prsty (ukazováčky), že mezerníky jenom zavazí
> a při manipulaci s plásty v nástavku poškozují dílo, že jsou prostě k
> ničemu. Začal jsem rovněž včelařit s rámky bez mezerníků, ale nedokáži
> posoudit výhody a nevýhody. Manipuluje se mi s nimi dobře, ale dýl mi trvá
> rozmístění jednotlivých rámků.       Máte s tímto nějaké zkušenosti ?
>
> Díky Jiří
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33746


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

přítel Přemek (88.103.195.161) --- 27. 1. 2009
postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor

Dobrý den.
Potřeboval bych poradit jak léčit kyselinou mravenčí a jakým způsobem kyselinu aplikovat do včelstva. To, co jsem zatím přečetl, bylo jen o tom, že tento způsob zabírá a je dobrý a včelstvu pomáhá. Potřeboval bych vědět, ve kterém měsíci je tento způsob nejlepší, ale hlavně jakým postupem a na co kyselinu mravenčí aplikovat. Slyšel jsem o tzv. odpařovačích,ale zatím jsem na ně ještě nenarazil.
Děkuji za kladné vyřízení s pozdravem přítel Přemek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33747


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 27. 1. 2009
Re: vigor (33708) (33712) (33713) (33737) (33738) (33739) (33740) (33742) (33743)

Pepan:
Tak jak čtu tvůj příspěvek tak mám dojem , že nemáš tušení co to označení F1 znamená A pokud ty vigorky které chceš rozmnožovat nejsou inseminované o čemž pochybuji
---
Píše že má tři ins. od Čermáka ( a ten žádné jiné skoro neprodává) a F1 od jiných chovatelů.

Podle mě není nad dobré matky. A Vigorky podle mě k nim patří. Ale problém je, jak to srovnávat. To znamená posuzovat alespoň deset matek z každého chovu po mnoho let.
Takže to může tak někdo, kdo má nad padesát, stovku včelstev.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33748


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Franti?ek Hazdra (e-mailem) --- 27. 1. 2009
Re: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747)

Odpařovače kyseliny mravenčí i s návodem na použití prodává včelařský obchod
Brno, Koliště 25, tel. 545 574 965. Jeden odpařovač stojí asi 150,- Kč.
Objednávky chtějí pouze telefonicky. Přišly mi do druhého dne.
Zdravím HaF


----- Original Message -----
From: " přítel Přemek" <"mek.p."/=/email.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 27, 2009 6:23 PM
Subject: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor


> Dobrý den.
> Potřeboval bych poradit jak léčit kyselinou mravenčí a jakým způsobem
> kyselinu aplikovat do včelstva. To, co jsem zatím přečetl, bylo jen o tom,
> že tento způsob zabírá a je dobrý a včelstvu pomáhá. Potřeboval bych
> vědět,
> ve kterém měsíci je tento způsob nejlepší, ale hlavně jakým postupem a na
> co kyselinu mravenčí aplikovat. Slyšel jsem o tzv. odpařovačích,ale zatím
> jsem na ně ještě nenarazil.
> Děkuji za kladné vyřízení s pozdravem přítel Přemek.
>
>
> __________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 3804
> (20090127) __________
>
> Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.
>
> http://www.eset.cz
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33749


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 27. 1. 2009
RE: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749)

Kupoval jsem je minulý rok koncem února přímo na adrese:

Joachim Weiland
Werkzeugbau GmbH & Co. KG
Zimmermannsgasse 2
15366 Hoppegarten
info/=/nassenheider.com
www.nassenheider.com

Jeden stál tehdy 3,20 EUR (bez 19% DPH)

Podívej se do aktuálního ceníku, objednej přes internet, pošlou ti fakturu,
po zaplacení je máš do týdne doma. Nezapomeň na náhradní odparné destičky.

Kyselinu 85% jsem kupoval na www.eurosarm.cz.
28 Kč/kg
Minimální množství 55 kg
Na PE soudek je záloha 250 Kč

Třeštík


>
> Odpařovače kyseliny mravenčí i s návodem na použití prodává včelařský
> obchod
> Brno, Koliště 25, tel. 545 574 965. Jeden odpařovač stojí asi 150,- Kč.
> Objednávky chtějí pouze telefonicky. Přišly mi do druhého dne.
> Zdravím HaF
>
>
> ----- Original Message -----
> From: " přítel Přemek" <"mek.p."/=/email.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, January 27, 2009 6:23 PM
> Subject: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor
>
>
> > Dobrý den.
> > Potřeboval bych poradit jak léčit kyselinou mravenčí a jakým způsobem
> > kyselinu aplikovat do včelstva. To, co jsem zatím přečetl, bylo jen o
> tom,
> > že tento způsob zabírá a je dobrý a včelstvu pomáhá. Potřeboval bych
> > vědět,
> > ve kterém měsíci je tento způsob nejlepší, ale hlavně jakým postupem a
> na
> > co kyselinu mravenčí aplikovat. Slyšel jsem o tzv. odpařovačích,ale
> zatím
> > jsem na ně ještě nenarazil.
> > Děkuji za kladné vyřízení s pozdravem přítel Přemek.
> >
> >
> > __________ Informace od ESET Smart Security, verze databaze 3804
> > (20090127) __________
> >
> > Tuto zpravu proveril ESET Smart Security.
> >
> > http://www.eset.cz
> >
> >
> >


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33750


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

je?ek.obecný (e-mailem) --- 27. 1. 2009
Re: mezerníky (33745)



Nezkoušeli jste někdo nahradit mezeníky hřebíčkem zatlučeným do
požadované výšky? Mám takové nutkání to zkusit, ale abych si zbytečně
nenaběhl ....



petr j.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33751


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloň (94.125.216.7) --- 27. 1. 2009
Jak souše zbavit vosku? (56) (9299) (9310)

Vážení přátelé mám dotaz ezistuje nějaký přístroj kde bych vložil třeba 5 rámků starých souší a vlivem páry by se rospustil vosk tak,že bych vytáhl rámky čisté zbavené vosku dezinfikované a hlavně vydrátkované zbývá už jen zatavit novou mezistěnu.Kdo ví poradí děkuji Caloň

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33752


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JD (213.226.254.30) --- 27. 1. 2009
Re: Jak souše zbavit vosku? (56) (9299) (9310) (33752)

Řeší se to tu neustále... Co takhle před vložením dotazu prolistovat diskusi? Anebo net?

Klíčová slova jsou "párový vyvíječ", zkus je zadat do googlu, uvidíš, co Ti najde.

Nebo vlez k Mirkovi Sedláčkovi, ten ho tu měl tuším první a pořád ho nabízí.

Levnější varianty našel někdo tady v diskusi, ale to už si fakt dohledej sám...!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33753


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 27. 1. 2009
Re: mezerníky (33745) (33751)

Já jsem dělal pár rámků s mezerníky z obrácených trhacích nýtů a funguje to taky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33754


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

puppino (86.49.49.84) --- 27. 1. 2009
Re: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749) (33750)

Jsou na www.vcelarenihrou.cz. 1 kus 125,-kč. Puppino

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33755


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33745)

Mezerníky jsou nezbytné v úlech se zadním přístupem. V úlech s vrchním
přístupem jsou nejjednodušší řešení pro převážení včelstev, a taky při
přenášení a převážení plných plástů zamezi nalepení plástů na sebe,
poškození zavíčkování a vytékání medu, ve včelstvu ještě k tomu navíc
rozrušení včel a pomačkání včel a matky.. V nastavkových úlech na stálém
stanovišti si dovedu představit včelaření bez mezerníků, ruční rozmístění
rámků v nastavku by měl včelař dostat rychle do oka a při přenášení na
kratší vzdálenosti k medometu stačí dávat trochu pozor. Pokud by bylo
mimořádně třeba takový úl i se včelami přemístit, musely by se do
jednotlivých nastavků umístit před převozem nějaké jednorázové hřebeny.
Jinak mezerníky při některých rychlých způsobech odvíčkovávání plástů
zpomalují a ztěžují toto odvíčkování. Co se týká konstrukce mezerníků
včetně jejich umístění na rámku, je to třeba dělat tak, aby udržely distanc
mezi rámky i při rozhoupání rámku nebo i při nějakém rozjetí tvaru rámků a
tím vzniklých nepřesnostech. Dělat mezerníky jen natlučeným hřebíčkem je
proto nouzové řešení, stačí když se rámek jenom trochu rozhoupe a hlavička
hřebíku se ocitne mimo další rámek a ty se potom nalepí na sebe. Zase
naopak masivní spolehlivé řešení byly dříve mezerníky dělané z plechu, ty
byly kolikrát kombinované i s tvarem L pro vyztužení spojů rámků, dneska by
se docela dobře uplatnily jako zpevnění u velkých rámků třeba Langstroth
Jumbo. Za masivní řešení mezerníků se dají považovat i Hofmanovy rámky. Je
docela možné, že kvůli překážení při odvíčkovávání budou za nějaké roky
mezerníky považovány za stejný přežitek jako jsou dnes považovány zadováky.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Jiří" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 27, 2009 5:53 PM
Subject: mezerníky


> Když jsem začal včelařit, není to dlouho, tak zkušený včelař mi
> ukazoval,jak se zatavují mezistěny. Když jsem se ptal, kam dává mezerníky
> řekl mi, že je nedává, že už jeho otec je nedával, že jako měřítko na
> mezeru mezi soušemi v úlu má prsty (ukazováčky), že mezerníky jenom zavazí
> a při manipulaci s plásty v nástavku poškozují dílo, že jsou prostě k
> ničemu. Začal jsem rovněž včelařit s rámky bez mezerníků, ale nedokáži
> posoudit výhody a nevýhody. Manipuluje se mi s nimi dobře, ale dýl mi trvá
> rozmístění jednotlivých rámků. Máte s tímto nějaké zkušenosti ?
>
> Díky Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33756


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33745)

Když je tady dotaz na mezerníky, chtěl jsem se zeptat. Kdo má mezerníky
natlučené jen na jedné straně rámků, tak při jejich vkládání do nastavků
nakonec zůstane na jedné straně v nastavku centimetrová mezera ničím
nejištěná proti posunu rámků při převážení včelstev. Já jsem se chtěl
zeptat, jak toto kdo řeší. Jestli tam máte uvnitř nastavku natlučeny
centimetrové špalíčky, které ten distanc vymezují, ale na druhé straně
ztěžují vkládání a vyjímání posledního rámku nebo se tam pro převážení
včelstev vkládá do té poslední mezery latička, která du distanc drží nebo
jestli to necháváte tak a spoléháte při převážení na zatmelení louček rámku
v drážce. Mně se totiž už párkrát stalo, že při převážení včelstev se
poslední rámek do té centimetrové mezery posunul, případně ještě s dalším
rámkem, v rámci tolerance rozměrů se třeba ten poslední rámek propadl nebo
jinak dělal v převáženém včelstvu neplechu. Momentálně směřuji k zaplnění té
mezery latičkou o délce horní loučky a šířce centimetr, ale zase je to další
kousek dřeva na nastavek navíc, který jinak překáží nebo se ztrácí nebo
ničí.
Děkuji.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Jiří" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, January 27, 2009 5:53 PM
Subject: mezerníky


> Když jsem začal včelařit, není to dlouho, tak zkušený včelař mi
> ukazoval,jak se zatavují mezistěny. Když jsem se ptal, kam dává mezerníky
> řekl mi, že je nedává, že už jeho otec je nedával, že jako měřítko na
> mezeru mezi soušemi v úlu má prsty (ukazováčky), že mezerníky jenom zavazí
> a při manipulaci s plásty v nástavku poškozují dílo, že jsou prostě k
> ničemu. Začal jsem rovněž včelařit s rámky bez mezerníků, ale nedokáži
> posoudit výhody a nevýhody. Manipuluje se mi s nimi dobře, ale dýl mi trvá
> rozmístění jednotlivých rámků. Máte s tímto nějaké zkušenosti ?
>
> Díky Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33757


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 28. 1. 2009
RE: mezerníky (33745)

S úly bez mezerníků bude obtížné kočování. Pokud se mezerníky používají (skoro každý), je třeba je umísťovat pouze na boční loučky, aby při vyjímání plástů z úlu netrhaly dílo.
Pepa


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Jiří
Sent: Tuesday, January 27, 2009 5:53 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: mezerníky

Když jsem začal včelařit, není to dlouho, tak zkušený včelař mi ukazoval,jak se zatavují mezistěny. Když jsem se ptal, kam dává mezerníky řekl mi, že je nedává, že už jeho otec je nedával, že jako měřítko na mezeru mezi soušemi v úlu má prsty (ukazováčky), že mezerníky jenom zavazí a při manipulaci s plásty v nástavku poškozují dílo, že jsou prostě k ničemu. Začal jsem rovněž včelařit s rámky bez mezerníků, ale nedokáži posoudit výhody a nevýhody. Manipuluje se mi s nimi dobře, ale dýl mi trvá
rozmístění jednotlivých rámků.       Máte s tímto nějaké zkušenosti ?

Díky Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33758


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 28. 1. 2009
Re: Jak? ?l? (33554) (33569) (33576) (33577) (33598) (33606) (33722) (33728) (33734)

Dobrý den

je to trochu mimo, ale jednou jsem vytacel med pravdepodobne z vrb a jiv (plus
asi pampeliska) a byl moz dobry, sam se pastoval a byl jemne konzistence.

Honza

První vytáčení po odkvětu třešní, durancií. Potom kvetou akáty atd. Nejdříve co se mi podařilo vytáčet bylo už 4. 5. 03.Když docházím k úlům a vůně medu se šíří, tak toho je třeba využít. Každý se zaměřujeme na něco jiného a v jiných podmínkách, tím je každý med jiný. Tento je pořád jako máslo. Na lesní nečekám, včely zajistím včas, abych se mohl věnovat dalšímu např. průzkumu a vývoji.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33759


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky

Mezerníky na bočních loučkách snižují využitelnou životnost rámků odhadem na
čtvrtinu proti umístění mezerníků na horních loučkách. Protože boční loučky
jako první se stárnutím rámku přestávají držet tvar a kejklají se nebo rámek
ztratí pravoúhlost. Navíc pokud horní loučka rámku má nějakou toleranci v
drážce, ve které jsou rámky zavěšeny, rámky mohou být potom vzájemně
posunuty až o dvě tolerance. Mezerníky na bočních loučkách potom jdou mimo
druhý rámek a rámky se srazí.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Sroll Josef" <Josef.Sroll/=/upce.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, January 28, 2009 7:54 AM
Subject: RE: mezerníky


S úly bez mezerníků bude obtížné kočování. Pokud se mezerníky používají
(skoro každý), je třeba je umísťovat pouze na boční loučky, aby při vyjímání
plástů z úlu netrhaly dílo.
Pepa


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Jiří
Sent: Tuesday, January 27, 2009 5:53 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: mezerníky

Když jsem začal včelařit, není to dlouho, tak zkušený včelař mi ukazoval,jak
se zatavují mezistěny. Když jsem se ptal, kam dává mezerníky řekl mi, že je
nedává, že už jeho otec je nedával, že jako měřítko na mezeru mezi soušemi v
úlu má prsty (ukazováčky), že mezerníky jenom zavazí a při manipulaci s
plásty v nástavku poškozují dílo, že jsou prostě k ničemu. Začal jsem rovněž
včelařit s rámky bez mezerníků, ale nedokáži posoudit výhody a nevýhody.
Manipuluje se mi s nimi dobře, ale dýl mi trvá
rozmístění jednotlivých rámků. Máte s tímto nějaké zkušenosti ?

Díky Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33760


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33745) (33751)

Jistě že to jde Dříve byly mezerníky dřevěné a občas praskl a ničemu to nevadilo

pEPAN

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: "ježek.obecný" <jezek.obecny/=/gmail.com>
> Předmět: Re: mezerníky
> Datum: 27.1.2009 21:43:57
> ----------------------------------------
>
>
> Nezkoušeli jste někdo nahradit mezeníky hřebíčkem zatlučeným do
> požadované výšky? Mám takové nutkání to zkusit, ale abych si zbytečně
> nenaběhl ....
>
>
>
> petr j.
>
>
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33761


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re:Jak soue zbavit vosku? (56) (9299) (9310) (33752)

Prohlídni si tady minulý měsíc
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: calo? <calons/=/seznam.cz>
> Předmět: Jak soue zbavit vosku?
> Datum: 27.1.2009 22:28:15
> ----------------------------------------
> Vážení přátelé mám dotaz ezistuje nějaký přístroj kde bych vložil třeba 5
> rámků starých souší a vlivem páry by se rospustil vosk tak,že bych vytáhl
> rámky čisté zbavené vosku dezinfikované a hlavně vydrátkované zbývá už jen
> zatavit novou mezistěnu.Kdo ví poradí děkuji Caloň
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33762


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re: mezern?ky (33745) (33751) (33754)

Použil jse i papíráky NEBO HŘEBÍKY NA PŘÍBÍJENÍ RÁKOSU



> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M?ra.P <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: mezern?ky
> Datum: 27.1.2009 22:52:42
> ----------------------------------------
> Já jsem dělal pár rámků s mezerníky z obrácených trhacích nýtů a funguje to
> taky.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33763


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33745) (33757)

položím ti otázku když na druhý den jdeš do stejného včelstva lze snadno bez rozpěráku rámek vyndat nebo je přitmelen

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Polášek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: mezerníky
> Datum: 28.1.2009 06:52:37
> ----------------------------------------
> Když je tady dotaz na mezerníky, chtěl jsem se zeptat. Kdo má mezerníky
> natlučené jen na jedné straně rámků, tak při jejich vkládání do nastavků
> nakonec zůstane na jedné straně v nastavku centimetrová mezera ničím
> nejištěná proti posunu rámků při převážení včelstev. Já jsem se chtěl
> zeptat, jak toto kdo řeší. Jestli tam máte uvnitř nastavku natlučeny
> centimetrové špalíčky, které ten distanc vymezují, ale na druhé straně
> ztěžují vkládání a vyjímání posledního rámku nebo se tam pro převážení
> včelstev vkládá do té poslední mezery latička, která du distanc drží nebo
> jestli to necháváte tak a spoléháte při převážení na zatmelení louček rámku
> v drážce. Mně se totiž už párkrát stalo, že při převážení včelstev se
> poslední rámek do té centimetrové mezery posunul, případně ještě s dalším
> rámkem, v rámci tolerance rozměrů se třeba ten poslední rámek propadl nebo
> jinak dělal v převáženém včelstvu neplechu. Momentálně směřuji k zaplnění té
> mezery latičkou o délce horní loučky a šířce centimetr, ale zase je to další
> kousek dřeva na nastavek navíc, který jinak překáží nebo se ztrácí nebo
> ničí.
> Děkuji.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "Jiří" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, January 27, 2009 5:53 PM
> Subject: mezerníky
>
>
> > Když jsem začal včelařit, není to dlouho, tak zkušený včelař mi
> > ukazoval,jak se zatavují mezistěny. Když jsem se ptal, kam dává mezerníky
> > řekl mi, že je nedává, že už jeho otec je nedával, že jako měřítko na
> > mezeru mezi soušemi v úlu má prsty (ukazováčky), že mezerníky jenom zavazí
> > a při manipulaci s plásty v nástavku poškozují dílo, že jsou prostě k
> > ničemu. Začal jsem rovněž včelařit s rámky bez mezerníků, ale nedokáži
> > posoudit výhody a nevýhody. Manipuluje se mi s nimi dobře, ale dýl mi trvá
> > rozmístění jednotlivých rámků. Máte s tímto nějaké zkušenosti ?
> >
> > Díky Jiří
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33764


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33745) (33757) (33764)

Rámek jak se položí je mimo zimu přirozeně okamžitě zase přitmelen, protože
kromě úplně nového úlu je v drážce vždy nějaká vrstva propolisu. Jestli tím
ale myslíš to, že přilepení propolisem udží rámek na místě, když má volno k
pohybu, tak to neudrží. Stačí projet se včelami přes trochu šikmější svah a
propolis, protože je za úlové teploty tvárny, rámek pustí a ten se posune.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, January 28, 2009 11:45 AM
Subject: Re: mezerníky


položím ti otázku když na druhý den jdeš do stejného včelstva lze snadno bez
rozpěráku rámek vyndat nebo je přitmelen

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Polášek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: mezerníky
> Datum: 28.1.2009 06:52:37
> ----------------------------------------
> Když je tady dotaz na mezerníky, chtěl jsem se zeptat. Kdo má mezerníky
> natlučené jen na jedné straně rámků, tak při jejich vkládání do nastavků
> nakonec zůstane na jedné straně v nastavku centimetrová mezera ničím
> nejištěná proti posunu rámků při převážení včelstev. Já jsem se chtěl
> zeptat, jak toto kdo řeší. Jestli tam máte uvnitř nastavku natlučeny
> centimetrové špalíčky, které ten distanc vymezují, ale na druhé straně
> ztěžují vkládání a vyjímání posledního rámku nebo se tam pro převážení
> včelstev vkládá do té poslední mezery latička, která du distanc drží nebo
> jestli to necháváte tak a spoléháte při převážení na zatmelení louček
rámku
> v drážce. Mně se totiž už párkrát stalo, že při převážení včelstev se
> poslední rámek do té centimetrové mezery posunul, případně ještě s dalším
> rámkem, v rámci tolerance rozměrů se třeba ten poslední rámek propadl nebo
> jinak dělal v převáženém včelstvu neplechu. Momentálně směřuji k zaplnění

> mezery latičkou o délce horní loučky a šířce centimetr, ale zase je to
další
> kousek dřeva na nastavek navíc, který jinak překáží nebo se ztrácí nebo
> ničí.
> Děkuji.
>
> R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33765


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33745) (33757) (33764) (33765)


> Rámek jak se položí je mimo zimu přirozeně okamžitě zase přitmelen, protože
> kromě úplně nového úlu je v drážce vždy nějaká vrstva propolisu. Jestli tím
> ale myslíš to, že přilepení propolisem udží rámek na místě, když má volno k
> pohybu, tak to neudrží. Stačí projet se včelami přes trochu šikmější svah a
> propolis, protože je za úlové teploty tvárny, rámek pustí a ten se posune.
>
> R. Polášek
>

Veda jde udelat ze vseho :-) Nekteri kocovnici ani nezaviraji uly (cesna) a valej dal :-))

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33766


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(82.202.44.205) --- 28. 1. 2009
Re: Jak souše zbavit vosku? (56) (9299) (9310) (33752)

Koukněte sem
http://www.youtube.com/watch?v=9B31PT5fBPM&feature=related


-----------------------------------------------
caloň (94.125.216.7) --- 27. 1. 2009
Jak souše zbavit vosku? (56) (9299) (9310)

Vážení přátelé mám dotaz ezistuje nějaký přístroj kde bych vložil třeba 5 rámků starých souší a vlivem páry by se rospustil vosk tak,že bych vytáhl rámky čisté zbavené vosku dezinfikované a hlavně vydrátkované zbývá už jen zatavit novou mezistěnu.Kdo ví poradí děkuji Caloň

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33767


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33745)

že jako měřítko na mezeru mezi soušemi v úlu má prsty (ukazováčky), že mezerníky jenom zavazí a při manipulaci s plásty v nástavku poškozují dílo, že jsou prostě k ničemu

Nekočujem, ale zasadne na bočné latky umiestňujem po jednodm medzerníku, jeden dávam na pravú stranu-reverz, druhý na rubovú stranu vždy do stredu nočnej latky, toto umiestnenie medzerníkov mi zabezpečí voľné vkladanie rámika na hociktoré miesto úľa anikda nemusí kontrolovať, kde tie medzer. mám. Medzerník dávam do stredu bočnej latky, používam upravený térový klinec s priemerom hlavičky 8-9mm, bez úpravy- plochou alebo sformovanou do pologuľata.
Prečo do stredu bočnej latky? Preto, že klinec mi poslúži na zakvačenie odviečkovaného plásta na plechové lemovanie siete koša (tangenciálny medomet), plást vždy zaujme zvislú polohu na sieti.

Včelári s hofmanovými rámikmi s plieckami tí starosti nemajú. je ich nemám aj z dôvodu na náročnú výrobu a k tomu sú drahšie. Je zaujímavé, že kočujúci včelár uznal výhodu kompaktných rámikov, ale na druhej strane s nimi nemá dobrú skúsenosť, pretože včely ich tak silno spoja propolisom, že mu robí problém ich dostať od seba, čo npr. pri medzerníku z térového klinca sa nevyskytuje.

Nakoniec môžem dodať, že ak niekto raz začne používať nejaký spôsom pre udržanie minimálnej rozteče rámikov, už sa ho nedokáže zbaviť. Zvyk je, železná košeľa.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33768


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Riki (77.48.69.1) --- 28. 1. 2009
Re: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747)

Pozri si www.ajeto.sk ,do týždňa ich máš doma ,minlý rok stáli 120SK , cenu v eurách si nájdeš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33769


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33745) (33768)

mezerníky jsou nepřekonatelná pomůcka,kdo je nemá tak určitě ne z důvodu ,že jsou k ničemu a jsou to právě ony kdo spojí dílo v kompakt, ale přesto se to dá bez problému rozdělat,hřebeny ok ale jak se stím někam jede a není to polepeny tak to tancuje a houpe s rámky,hofmann ok ale jak je nabouchanej ul včelama tak se včely furt serou na ty hrany co maj přijít k sobě a to nesmírně zdržuje!!!ten mezerník se zas přilepí tam kde před tím a nedovolí spodním loučkám k sobě!!!dva do boční dolů(netahá se to po díle)dva do horní kousek za ouško,víc času vám zabere hledění na tv reklamy než nabouchat mezerníky!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33770


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 28. 1. 2009
Re: mezerníky (33760)

Mezerníky na bočních loučkách snižují využitelnou životnost rámků odhadem na
čtvrtinu proti umístění mezerníků na horních loučkách. Protože boční loučky
jako první se stárnutím rámku přestávají držet tvar a kejklají se nebo rámek
ztratí pravoúhlost. Navíc pokud horní loučka rámku má nějakou toleranci v
drážce, ve které jsou rámky zavěšeny, rámky mohou být potom vzájemně
posunuty až o dvě tolerance. Mezerníky na bočních loučkách potom jdou mimo
druhý rámek a rámky se srazí.

rada:
rámky ,které demolujete mezerníky radsi ani nevyrábějte.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33771


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 28. 1. 2009
Re: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749) (33750)

pouze v potravinářské kvalitě!!!!!!!,může se vám stát že si technickou vytrávíte včelstva,copak se pije technický líh?prosím šiřte tuto informaci spolu s léčením kys.mrav. cena nemůže být 28 apod za kg!!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33772


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 28. 1. 2009
RE: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749) (33750) (33772)

Kyselina mravenčí technická odpovídá normě (661471) ČSN 66 1471
Kyselina mravenčí potravinářská odpovídá normě (661470) ČSN 66 1470

Jedna deska FORMIDOLu dle specifikace výrobce obsahuje 40 ml technicky čisté
kyseliny mravenčí o koncentraci 85% dle ČSN 66 1471, tedy nikoliv
potravinářské.


> pouze v potravinářské kvalitě!!!!!!!,může se vám stát že si technickou
> vytrávíte včelstva,copak se pije technický líh?prosím šiřte tuto informaci
> spolu s léčením kys.mrav. cena nemůže být 28 apod za kg!!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33773


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.156.8) --- 29. 1. 2009
Re: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749) (33750) (33772) (33773)

>Kyselina mravenčí technická odpovídá normě (661471) ČSN 66 1471
Kyselina mravenčí potravinářská odpovídá normě (661470) ČSN 66 1470<
..............

V podstatě jde oto, za jakých podmínek je kyselina vyrobena, přepravována a skladována. Jde o prvky jedovaté prvky jako olovo, zinek atp. Vzhledem k možné úmrtnosti včel jsem byl také názoru, že je potřeba mít kyselinu v co nejčistčí kvalitě. Odpověď ale i podle VÚ (čsn), co lije do desek je jasná. I v běžné kvalitě a dnes, což je mimo p.a.,(krmná a obyčejná) je asi v normě co se týká použití ve včelařství a množství koloidních částic jedů, které obsahuje.

V OVP byl také jeden článek na téma obsahů příměsí v kyselině mravenčí přeložen v tomto smyslu a v závěru článku bylo dokonce řečeno, že bylo zjištěno i v p.a. kvalitě vyšší znečištění, než v běžné. (opět asi kvůli skladování) Nádrže na kyselinu se asi používaly olověné a HDPE (kanystrový plast) obal byl kdysi vzácností.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 29. 1. 2009
Re: mezerníky (33760) (33771)

Co takhle si to příště pořádně přečíst? Napsal jsem jenom, že když se dají
mezerníky na boční loučky namísto na horní, tak přestávají fungovat a rámky
se začínají na sebe lepit o hodně dříve a rámky se musí o hodně dříve
vyhodit nebo zpevnit, pokud to jde.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "P.K." <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, January 28, 2009 8:37 PM
Subject: Re: mezerníky


> Mezerníky na bočních loučkách snižují využitelnou životnost rámků odhadem
> na
> čtvrtinu proti umístění mezerníků na horních loučkách. Protože boční
loučky
> jako první se stárnutím rámku přestávají držet tvar a kejklají se nebo
> rámek
> ztratí pravoúhlost. Navíc pokud horní loučka rámku má nějakou toleranci v
> drážce, ve které jsou rámky zavěšeny, rámky mohou být potom vzájemně
> posunuty až o dvě tolerance. Mezerníky na bočních loučkách potom jdou mimo
> druhý rámek a rámky se srazí.
>
> rada:
> rámky ,které demolujete mezerníky radsi ani nevyrábějte.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33775


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

P.K. (90.178.157.91) --- 29. 1. 2009
Re: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749) (33750) (33772) (33773) (33774)

sám sem počítal mrtvolky u různých kyselin.....pánové jak chcete.. efekt otravy včelího org.je pozvolný u všech přísad v přímé úměře(i scenou!!! proto dotoho davaj co tam davaj),u další třetiny technických hcooh ,se k tomuto přidal efekt okamžitý s jasnýma znánkama otravy, které vedlo k totálnímu zdecimování včelstva,čím lepší kyselina,tím bezpečnější a efektivnější léčení,pozn. třeba pooužijete li horší kyselinu najaře ,tak si vybíjíte končící zimní včely,stejně jako na podzim kdy unavené letní včelky střídá zimní stráž....nešetřete na tomto místě,proděláte!!!!!berte to radši přes lékárnu s vědomím že máte téměř pure absolute (p.a.)kvalitu....

think feeling and feel thinking .....poklona pánové a dámy

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 29. 1. 2009
RE: mezerníky (33760) (33771)

Všechno se musí umět, i prát v automatické pračce.
Začíná se drátkováním rámků - zde je důležité, aby byla zachována pravoúhlost nejen při drátkování, ale i do budoucna. Proto (drátkuji svisle) dávám krajní dráty asi 3cm od kraje, svisle a dva vnitřní se sklonem asi 15 stupňů proti sobě. Musí to být přesně symetricky, jinak rámek nebude pravoúhlý. To se nejsnáz zařídí ještě před sbíjením rámků, horní loučky se prostě položí na podlahu kolmo ke zdi a značky se přesně rozměří a namalují podle latě na všechny najednou tesařskou tužkou nebo fixem. Viz http://sroll.wz.cz/st_kalendar/kal2007/3.html Po takto napnutých drátkách nikdy mezistěna nesjede (někdo si na to stěžuje u norského zimování) a rámek zůstane navždy pravoúhlý. Mezerníky pouze v bočních loučkách, jeden asi 3cm shora a druhý asi 5cm odspoda. Přibíjím mezerníky jen vlevo, druhé dva jsou na druhé straně rámků, takže mohu rámky otáčet. Pro otáčení je však vždy třeba mít nějaký důvod, jinak to včely brzdí v rozvoji. Rámek končí životnost vždy tím, že se mu ulomí (uhnije) ucho, případně vyreznou hřebíky. Nikdy vlivem mezerníků v bočních loučkách. Pokud se při kočování mohou rámky posouvat i příčně, budou se včely drtit mezi boční loučkou a stěnou úlu. Včelařím čtyřicátýdevátý rok.


Pepa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 1. 2009
Re: mezerníky (33760) (33771) (33775)

Nechápu proč tady pláčete nad trvanlivostí rákmku. Při třiceti včelstvech Likviduji ročně asi 20 rámků A to jsou tam rámky staré i 50 roků Vím to neb u jednoho budečáku který otec kupoval v polovině 50 let, byly rámky zvláštní konstrukce na již tehdy umělé mezistěny Některé rámky vydržely dodnes kdežto ty mezistěny se po zhruba 10 letech rozpadly. A STOU PŘESNOSTÍ DRÁTKOVÁNÍ SI TAKÉ NENÍ NUTNÉ NIJAK LÁMAT HLAVU. PRAVOÚHLOST SE SNADNO SROVNÁ PŘI NAPÍNÁNÍ DRÁTKU KTERÝ SE PO ZATAVENÍ EL. PROUDEM STEJNĚ POVOLÍ
.
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Polášek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: mezerníky
> Datum: 29.1.2009 08:03:39
> ----------------------------------------
> Co takhle si to příště pořádně přečíst? Napsal jsem jenom, že když se dají
> mezerníky na boční loučky namísto na horní, tak přestávají fungovat a rámky
> se začínají na sebe lepit o hodně dříve a rámky se musí o hodně dříve
> vyhodit nebo zpevnit, pokud to jde.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "P.K." <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Wednesday, January 28, 2009 8:37 PM
> Subject: Re: mezerníky
>
>
> > Mezerníky na bočních loučkách snižují využitelnou životnost rámků odhadem
> > na
> > čtvrtinu proti umístění mezerníků na horních loučkách. Protože boční
> loučky
> > jako první se stárnutím rámku přestávají držet tvar a kejklají se nebo
> > rámek
> > ztratí pravoúhlost. Navíc pokud horní loučka rámku má nějakou toleranci v
> > drážce, ve které jsou rámky zavěšeny, rámky mohou být potom vzájemně
> > posunuty až o dvě tolerance. Mezerníky na bočních loučkách potom jdou mimo
> > druhý rámek a rámky se srazí.
> >
> > rada:
> > rámky ,které demolujete mezerníky radsi ani nevyrábějte.....
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33778


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 29. 1. 2009
RE: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749) (33750) (33772) (33773) (33774) (33776)

Pro seriózní srovnání by to Chtělo, aby jste uvedl veškeré podrobnosti jak o
kyselinách, tak o jejich aplikování do včelstev. Já jsem žádné úhyny při
použití kyseliny, která se jinak běžně používá pro krmné účely,
nezaregistroval. Je zde přece kromě technických parametrů kyseliny celá řada
faktorů.


> sám sem počítal mrtvolky u různých kyselin.....pánové jak chcete.. efekt
> otravy včelího org.je pozvolný u všech přísad v přímé úměře(i scenou!!!
> proto dotoho davaj co tam davaj),u další třetiny technických hcooh ,se k
> tomuto přidal efekt okamžitý s jasnýma znánkama otravy, které vedlo k
> totálnímu zdecimování včelstva,čím lepší kyselina,tím bezpečnější a
> efektivnější léčení,pozn. třeba pooužijete li horší kyselinu najaře ,tak
> si vybíjíte končící zimní včely,stejně jako na podzim kdy unavené letní
> včelky střídá zimní stráž....nešetřete na tomto místě,proděláte!!!!!berte
> to radši přes lékárnu s vědomím že máte téměř pure absolute
> (p.a.)kvalitu....
>
> think feeling and feel thinking .....poklona pánové a dámy

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33779


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 29. 1. 2009

Nedávno se tady psalo lzeli na výrobu nástavků použít nekvalitní dřevo a odřezky
!Tady je návod.
http://www.novinky.cz/clanek/159628-vyrobte-si-cinkovanou-bedynku-na-naradi-podle-vlastnich-predstav.html

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33780


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 29. 1. 2009
Re: mezerníky (33760) (33771) (33775) (33778)

Já používám klidně rámky 39x24, které když chytnu za tepla trochu plnější na
úhlopříčku za horní roh nebo položím při prohlížení na spodní roh, tak rámek
znatelně pracuje a jeho geometrie se mění. Pokud mám mezerníky na horních
loučkách, tak takové rámky můžu bez problémů používat ještě dlouhé roky. S
trvanlivostí rámků proto problém nemám. Kdybych se rozhodl ty mezerníky
nabít do bočních louček, musel bych všechny takové rámky vyřadit, to by u
mých rámků bylo tak 9/10 všech mých rámků. Já rozumím tomu, že někdo kvůli
usnadnění odvíčkovávání přesune mezerníky na boční loučky. Potom se ale musí
připravit na to, že musí mít rámky pevnější a masivnější a nastavek
přesnější, mají li mezerníky na bočních loučkách k něčemu být. Moje některé
rámky 39x24 mají boční loučky silné 4 - 5 milimetrů a horní a spodní loučku
6 - 8 milimetrů a to všechno sbité na spojích jen po 2 hřebíčkách. To je
asi tak všechno, co bych k tomu ještě řekl.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, January 29, 2009 11:33 AM
Subject: Re: mezerníky


Nechápu proč tady pláčete nad trvanlivostí rákmku. Při třiceti včelstvech
Likviduji ročně asi 20 rámků A to jsou tam rámky staré i 50 roků Vím to neb
u jednoho budečáku který otec kupoval v polovině 50 let, byly rámky
zvláštní konstrukce na již tehdy umělé mezistěny Některé rámky vydržely
dodnes kdežto ty mezistěny se po zhruba 10 letech rozpadly. A STOU PŘESNOSTÍ
DRÁTKOVÁNÍ SI TAKÉ NENÍ NUTNÉ NIJAK LÁMAT HLAVU. PRAVOÚHLOST SE SNADNO
SROVNÁ PŘI NAPÍNÁNÍ DRÁTKU KTERÝ SE PO ZATAVENÍ EL. PROUDEM STEJNĚ POVOLÍ
.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33781


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 29. 1. 2009
Re: mezerníky (33760) (33771) (33775) (33778) (33781)

Já rozumím tomu, že někdo kvůli
> usnadnění odvíčkovávání přesune mezerníky na boční loučky.

Ale to s odvickovanim nema co delat (az na mozne vyjimky), jde o to ze kdyz chces vytahnou ramek z prostredka tak si nemusis delat tolik mista jako kdyz mas mezernik na horni a dolni loucce - pri tom si bez dostatecne mezery potrhas si dilo. A ze nektere bedynky co jsem videl ci vyzkousel maj malo manipulacniho mista....

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33782


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 29. 1. 2009
Re: mezerníky (33760) (33771) (33775) (33778) (33781) (33782)

Já vytahuji rámky od kraje. Vytáhnu jeden, dva a ostatní, když je třeba,
posunuji, než je vytáhnu. Mezerníky mně proto nevadí. Co je to "málo
manipulačního místa v bedýnce" mezeru širší než 08 - 1 cm včely v nastavku
zastaví dílem.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, January 29, 2009 12:21 PM
Subject: Re: mezerníky


Já rozumím tomu, že někdo kvůli
> usnadnění odvíčkovávání přesune mezerníky na boční loučky.

Ale to s odvickovanim nema co delat (az na mozne vyjimky), jde o to ze kdyz
chces vytahnou ramek z prostredka tak si nemusis delat tolik mista jako kdyz
mas mezernik na horni a dolni loucce - pri tom si bez dostatecne mezery
potrhas si dilo. A ze nektere bedynky co jsem videl ci vyzkousel maj malo
manipulacniho mista....

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33783


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim (89.176.129.198) --- 29. 1. 2009
Začátečník a ČSV

Dobrý den,

měl bych dotaz, je pro začínajícího včelaře členství v ČSV povinné nebo spíš doporučené? Ptám se proto, že nevím všechny souvislosti spojené s tím být či nebýt člen (nevím, co všechno tím může být podmíněné..., např.koupě a vyšetření včelstev, monitoring nemocí, dotace....???). Jaké to má výhody a nevýhody být či nebýt členem, pominu-li snadnejší přístup k informacím od zkušenějších.

Děkuji Radim

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33784


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiri Borik (160.218.138.117) --- 29. 1. 2009
Re: Začátečník a ČSV (33784)

Povinné určitě ne, doporučené ? Sám nevím ... Dělám jednatele jedné ZO ;-)

ZO musí poskytnout obdobný servis v oblasti dotací členům i nečlenům. V oblasti léčení je to záležitost domluvy s konkrétními lidmi. S někým se domluvíš v pohodě bez ohledu na členství, s někým ani ...

Spolehlivý zdroj informací to také není, rozumné současné provozní metody člověk najde spíš tady na netu, než u letitých včelařů s pár úly, kteří to dělají jako jejich otcové a dědové a v ČSV jsou jen ze setrvačnosti, dokud se budou vyplácet dotace na včelstvo.

Jde o to najít spíš v okolí nějakého praktického včelaře s nadhledem a schopným vysvětlit podstatu svých provozních metod. Členství v ČSV v tom nehraje roli.

Riziko členství je kromě jiného v tom, že mladý nový člen může být uvrtán do nemalé administrativy ZO a pak vyplňuje stohy papírů, místo aby včelařil.

Šel bych se podívat na výročku ZO jako host (obvykle se dělají teď koncem zimy nebo začátkem jara) a popovídat si. Podle lidí tam poznáš, jestli má cenu se s nimi bavit nebo je to ztracený čas.

Jiří Bořík

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33785


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 30. 1. 2009
KACENI STROMU

V celem cesku hromadne jdou stromy a aleje k zemi. Co na to vyspeli cesti vcelari? Bojuji nadale s varroazou?
Sice pry ouradi v zemi nasazeji stromy nove a pry dvakrat tolik, ale nez tyto dorostou, budou zdejsi vcelari pod drnem. Take sazeni lip uz v cesku nefrci, zato vselijake cizokrajne jehlicnate potvory co jsou pro vcely bezcenne jsou pry v mode.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33786


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 30. 1. 2009
Re: Začátečník a ČSV (33784) (33785)

…Spolehlivý zdroj informací to také není, rozumné současné provozní metody člověk najde spíš tady na netu, než u letitých včelařů s pár úly, kteří to dělají jako jejich otcové a dědové a v ČSV jsou jen ze setrvačnosti, dokud se budou vyplácet dotace na včelstvo…Jde o to najít spíš v okolí nějakého praktického včelaře s nadhledem a schopným vysvětlit podstatu svých provozních metod….

Je plno provozních metod ukazováno a vychvalováno. Jsou i takové, kde včelař má i 7 nástavků na úle a ten ve včelách listuje jako v knize. To musí umět, a mít čas. Nedělá mu problém počet 100 místo 50 se stejným výsledkem.Horší to bude po zruší dotace na počet. Když mne požádal o řešení podnikatel, který nemá na včely čas, aby mohl pokračovat ve včelaření po otci, navrhnul jsem mu jednoduchý způsob, jak včelaří děti. Hledej, se dá Moderní včelař a klikne „ Jak včelaří sedmák“. Vybrat metodu není jednoduché, když se začíná, protože většina včelařů vychvaluje svoji , kterou už nehodlá měnit. Provozní slepota nás postihuje každého jinak, ale jen někomu vadí, a něco s tím dělá.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33787


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (93.185.62.254) --- 30. 1. 2009
Re: Začátečník a ČSV (33784)

měli bychom držet při sobě .....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33788


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re: Začátečník a ČSV (33784)

ČSV s sebou tahá spoustu pasívních členů, včelaře dožívající, kteří sice
mohou včelařit ještě dalších 10 - 20 let a včelaře, kteří v jakémkoliv věku
včelaří proto, protože k tomu včelaření nějak přišli, zdědili ho či koupili
se zahradou a tak podobně. Hodně těchto lidí by, kdyby skončily příspěvky na
včelstva a zvýhodněné léčení proti varaóze, se včelařením skončilo nebo je
radikálně omezilo, případně by vystoupilo z ČSV a s tím včelařením podle
desetiletí zažitých metod a v příslušných úlech nějak doklepalo. Taky
radikálně ubylo lidí, co se v takových spolcích realizovali organizováním
právě společenského života, plesů, společných akcí, což dává členství v
takové organizaci dost velkou přidanou hodnotu navíc. Zatímco vedení ČSV
při každém náznaku nějakých úhynů včelstev lobuje o příspěvky na udržení
počtu včelstev a zdůvodňuje to něčím jako udržením života v krajině, leckde,
kde z dřívějška je obvykle vyšší zavčelení krajiny, se změnila příroda,
klesla nabídka snůšky v červenci a srpnu takovým způsobem, že tyto včelstva
musí být tyto měsíce každý rok na cukru. Rentabilitu chovu včelstev takových
místech potom zachraňuje jen květnová snůška, případně červnová, pokud z ní
něco je. Já doporučuji vstup do základní organizace jako řadový člen a bez
ohledu na lákání výboru ZO zůstat nejdřív několik let řadovým členem.
Přestože jako začínající včelař nebudete mít podporu ani v profesi -
včelaření a jako nováček v podstatě neznámý mezi členy ZO nebudete mít ani
personální podporu, když Vás výboři zlákají na funkci, tak to schůze
jednomyslně odhlasuje. Potom jako nováček bez zkušeností a bez podpory
budete dělat práci, o které moc nevíte a pro lidi, které vesměs neznáte,
budete dělat chyby a dostanete na dlouhé roky příslušnou nálepku, zatímco
veškeré jednání a rozhodování se bude odbývat v podstatě bez Vás. Může to
potom trvat hezky dlouho, než se klíčoví funkcionáři vzdají funkcí a než
dostanete možnost se skutečně na vedení ZO podílet, protože rozhodovat umí
každý, pokud práci dělá někdo jiný. A pokud se znechucen tady tím rozhodnete
ve výboru skončit, stanete se tím nejhorším. Někteří lidi Vám to nikdy
nezapomenou a dokud jejich slovo bude mít v ZO nějakou váhu, odstřelí úplně
všechno, s čím na členské schůzi už jen jako řadový člen vystoupíte. Popsal
jsem to černě, ale podle mně skutečně reálně. Rozhodně neberte nějakou
funkci jen proto, že to někdo chce, ale berte ji tehdy, až budete připraven
a budete chtít se na vedení ZO účastnit nejenom prací, ale i rozhodováním.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Radim" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, January 29, 2009 7:06 PM
Subject: Začátečník a ČSV


> Dobrý den,
>
> měl bych dotaz, je pro začínajícího včelaře členství v ČSV povinné nebo
> spíš doporučené? Ptám se proto, že nevím všechny souvislosti spojené s tím
> být či nebýt člen (nevím, co všechno tím může být podmíněné..., např.koupě
> a vyšetření včelstev, monitoring nemocí, dotace....???). Jaké to má výhody
> a nevýhody být či nebýt členem, pominu-li snadnejší přístup k informacím
od
> zkušenějších.
>
> Děkuji Radim

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33789


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re: mezerníky (33760) (33771) (33775) (33778) (33781) (33782) (33783)

> Já vytahuji rámky od kraje. Vytáhnu jeden, dva a ostatní, když je třeba,
> posunuji, než je vytáhnu. Mezerníky mně proto nevadí.

Mas-li dost casu nevidim v tom problem :-) Ja mam ale radsi kdyz mohu snadno v pripade potreby mrknout na jeden ci dva ramky z mista kde ocekavam plod, coz nebyva na kraji a pak to rychle vratit a zavrit.

Co je to "málo
> manipulačního místa v bedýnce" mezeru širší než 08 - 1 cm včely v nastavku
> zastaví dílem.

Jsi si tim jisty? Lang. ma manipulacni vuli kdyz je novej 2,5cm a zatim jsem nemel problem. Urcite jsou mista v ulu kde by ty mezery asi zastavely, ale urcite to neplati o kazde mezere...

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33790


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

p.k. (93.185.62.254) --- 30. 1. 2009
Re: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749) (33750) (33772) (33773) (33774) (33776) (33779)

tyto léčení probíhali s max. množstvím kys. kde se začnou projevovat vedlejší účinky a lze je hodnotit,takže při nižších koncentracích jsme trochu jinde, a včely normálně umírají mimo úl v množstvích přiměřené otravě....tzn,že horší kys.se vytrávíte vč.nepozorovaně,nenajdete mrtvolky ..


no navic nemam ted čas ,když tak mi pište na mejla,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33791


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re: mezerníky (33760) (33771) (33775) (33778) (33781) (33782) (33783) (33790)

Vytahování rámku ze středu nastavku bez odsunutí okolních rámků si nedovedu
představit bez mačkání včel, možná ani kdyby tam nebyly žádné mezerníky.
Prostě to nedělám. Když chci jen mrknout na rámek, fouknu kouř, aby uhnuly
včely a prohlídnu si rámek v nastavku shora a zespoda. Jinak když nepočítám
vytažení jednoho nebo dvou krajních rámků, je uvolnění a odsunutí dalších
5 - 6 rámků záležitost tak půl minuty, minuty. Obvykle ale skutečně kašlu na
čas a rámky, které posunuji, často i vytáhnu a aspoň zběžně prohlídnu.
Pokud sražené rámky nechají mezeru 2,5 cm, tak já ji rozděluji do mezer mezi
všechny rámky. Nebo tam zkusím nacpat další rámek. Jinak mně tu mezeru
prostě zastaví divočinou. Stačí někdy o půl centimetru zvětšit mezeru mezi
plásty a včely někdy místo zaplodování vykoušou buňky plástu a do vzniklého
prostoru postaví novou divočinu můstky přichycenou k původnímu plástu. Platí
to pro nastavky blízko rozhraní plod - zásoby. V nejspodnějším nebo
nejhořejším nechávají mezery nezastavěné. Jinak Langstroth počítá s
maximální šířkou rámku s mezerníkem 3,8 cm do nastavku s vnitřní šířkou 38
cm, takže to vychází přesně na 10 rámků. Hodně rámků je ale dělaných užší,
na šířku až 3,5 cm, takže potom z toho vyjde těch přebývajících 2,5 cm. Co
si ale pamatuji, tak šířka rámku 3,8 cm by měla být pro silná včelstva
vhodnější než 3,5 cm.


R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 30, 2009 7:01 AM
Subject: Re: mezerníky


> Já vytahuji rámky od kraje. Vytáhnu jeden, dva a ostatní, když je třeba,
> posunuji, než je vytáhnu. Mezerníky mně proto nevadí.

Mas-li dost casu nevidim v tom problem :-) Ja mam ale radsi kdyz mohu
snadno v pripade potreby mrknout na jeden ci dva ramky z mista kde ocekavam
plod, coz nebyva na kraji a pak to rychle vratit a zavrit.

Co je to "málo
> manipulačního místa v bedýnce" mezeru širší než 08 - 1 cm včely v nastavku
> zastaví dílem.

Jsi si tim jisty? Lang. ma manipulacni vuli kdyz je novej 2,5cm a zatim
jsem nemel problem. Urcite jsou mista v ulu kde by ty mezery asi zastavely,
ale urcite to neplati o kazde mezere...

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33792


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 30. 1. 2009
Re: Daňový zákon. (7435)

>Zákon č. 438/2003
§ 10 odst. 3 písmeno a) Příjmy ...nepřekročí ve zdaňovacím období počet včelstev 40 je částka 500 Kč na 1 včelstvo.
Hm, hm velmi pěkné. Sleduje-li tuto konferenci včelař daňový poradce ať prosím udělá výjimku a zdarma se vyjádří k těmto otázkám.


Priteli, obvykle ti to tady nevysvetli nebo ti budou vysvetlovat kazdy jinak. To nepomuze.
Jak ti uz tady kdosi poradil, nalistuj si web ceskeho svazu vcelaru a tam nekde je jakysi soubor otazek a odpovedi s vysvetlenim nazornych prikladu jak to je. Pouze pravni nazor Dr. Machove z CSV ma jakousi hodnotu, vse tady jsou bezcenne kecy.

Je chvalyhodne, ze CSV se v teto problematice postavil celem a dal jasne odpovedi na jasne otazky. Jenze pozor! Jsou to jen nazory SVAZU zalozene opet jen na nazorech ministerstva financi ci spise kohosi z ministerstva. V teto zemi jsou sice platne zakony, ale nikdo vlastne neumi zavazne rict co stoprocentne plati. To pry umi jen soud a ten jak znamo rozhoduje casto velmi odlisne a neverohodne.
Muze se ti tedy stat, ze konkretni financni urad se nazory svazu vcelaru nebude ridit a zakon si vylozi po svem.
Ale uprimne receno, mas-li tak vysoke prijmy, ze se bojis postihu, tak mas urcite vic jak 40 vcelstev a tim podivnym odstavcem si nemusis lamat hlavu, protoze ten pro tebe neplati.
Jinak existuje taky platna vyhlaska, ktera stanovi, ze muzes jako obycejny vcelar prodat za rok az 2 tuny medu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33793


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 30. 1. 2009
Re: Daňový zákon. (7435) (33793)

Popripade si to stanovisko a nazorne priklady Dr. Machove z webu CSV vytiskni, zajdi s tim na mistni financni urad nebo za svym danovym poradcem a tam si over jak se k tomu staveji. To je asi maximum, co muzes udelat.

Motto: kazdym dnem to v cesku funguje lepe a lepe

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33794


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 30. 1. 2009
Re: KACENI STROMU (33786)

Inspektori se boji velkeho kaceni stromu
http://www.lidovky.cz/inspektori-se-boji-velkeho-kaceni-dl3-/ln_noviny.asp?c=A090128_000129_ln_noviny_sko&klic=229762&mes=090128_0

Copak boji, to kaceni uz je tady v plnem proudu. Vcera cestou do Ceske Trebove jsem se zhrozil jak vsude zeji cerstve parezy. Neco takoveho jsem fakt jeste nevidel. Oni se rozhodli, ze pokaceji vsechny stromy u silnice.

A zadna vyjimka, podobne je tomu ted na rade mist v cesku. Staci si prolistovat mistni a okresni noviny. Kaci se mohutne ve meste, v parku, na hrbitovech, dokonce i v polich za mestem, protoze by tam stromy pry mohly nekoho zranit.

Vcelareni zdar!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33795


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 30. 1. 2009
Predseda UKRK Zdenek Dobisek rezignoval Vcelarstvi

V uvodu listopadoveho zasedani UVCSV oznamil predseda Ludek Sojka..a i kdyz je dostatecne obeznamen,důvody rezignace clenum vyboru nesdelil.Prekvapive jen oznamil,ze pritele Dobiska vyzval,aby tuto skutecnost dal pisemne na breznovem zasedani UVCSV.
(Vcelarstvi 2005 predseda CSV:...hlavouni,chytrolini,znam jednoho z predsednictva,ten vsechno vi,ale nic nepovi...)

24.3.2007Stiznost Budila:UKRK upozornena na nedostatky v organisaci prace sekretariatu UV
Vyzva OV Karlovy Vary aby pr.Dobisek odstoupiul z funkce predsedy...Predseda obvineni odmitl,ale presto nabidl svou funkci.Jeho demisi UKRK neprijala.
15.3.2008 UKRK
akce 2008/2 Kontrola sekretariatu...komise rozhodla predat zapis a opatreni k zajisteni provedeni napravy tajemnikovi a na vedomi predsedovi CSV
24.7.2008 UKRK
akce 2008/3..vysledek prednesl Ing.Pavlicek.Rozhodnuto predat zapis s navrhem doporucujicich opatreni predsedovi CSV

V pripade ze zadnych doporucenych opatreni a snahu k naprave se nedockal,povazuji rozhodnuti predsedy UKRK k rezignaci za zcela spravne a v techto podminkach za nevyhnutelne. Diky

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33796


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 30. 1. 2009
RE: postup léčby kyselinou mravenčí proti varoa destruktor (33747) (33749) (33750) (33772) (33773) (33774) (33776) (33779) (33791)

Domnívám se, že úhyny při použití ne p.a. kyseliny jsou spíše důsledkem
nevhodné metody použití (silná koncentrace, velká odparná plocha a tudíž
rychlost odpařování s ohledem na velikost a větrání úlu).

Potravináři hlídají především PCB a těžké kovy. Ty jsou monitorovány
všeobecně i u kyseliny, používané při výrobě krmiv. Navíc kovy nejsou
těkavé, takže v parách kyseliny nebudou.

Kyselinu i v menším balení než v sudech, včetně p.a. kvality vám může dodat
rovněž firma:
Ing. Bacílek Jaromír, CSc. - DORAPIS
chemikálie a laboratorní potřeby
www.dorapis.cz

Poznámka: Majitel firmy je včelař.


> tyto léčení probíhali s max. množstvím kys. kde se začnou projevovat
> vedlejší účinky a lze je hodnotit,takže při nižších koncentracích jsme
> trochu jinde, a včely normálně umírají mimo úl v množstvích přiměřené
> otravě....tzn,že horší kys.se vytrávíte vč.nepozorovaně,nenajdete mrtvolky
> .
>
>
> no navic nemam ted čas ,když tak mi pište na mejla,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33797


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 30. 1. 2009
Re: KACENI STROMU (33786) (33795)

Copak boji, to kaceni uz je tady v plnem proudu. Vcera cestou do Ceske Trebove jsem se zhrozil jak vsude zeji cerstve parezy. Neco takoveho jsem fakt jeste nevidel. Oni se rozhodli, ze pokaceji vsechny stromy u silnice.

Ak sú pri ceste, zachránia tým šoférov (neviem prečo vodiči neskončia v poli pomedzi stromy, ale napália si to rovno do nich) a k tomu nektár, plody a medovica v nich sú pléá olova. Tak vlastne robia dobrý skutok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33798


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 30. 1. 2009
RE: KACENI STROMU (33786) (33795) (33798)

Není to pravda.
I rostliny rostoucí v ekologicky závadných oblastech mají nektar čistý a med je nezávadný. Těch výzkumů na toto tema už byla řada. Plody kontaminované jsou.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of A.Turčáni
Sent: Friday, January 30, 2009 10:39 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: KACENI STROMU

Copak boji, to kaceni uz je tady v plnem proudu. Vcera cestou do Ceske Trebove jsem se zhrozil jak vsude zeji cerstve parezy. Neco takoveho jsem fakt jeste nevidel. Oni se rozhodli, ze pokaceji vsechny stromy u silnice.

Ak sú pri ceste, zachránia tým šoférov (neviem prečo vodiči neskončia v poli pomedzi stromy, ale napália si to rovno do nich) a k tomu nektár, plody a medovica v nich sú pléá olova. Tak vlastne robia dobrý skutok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33799


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re: KACENI STROMU

No, ten strom, co spadl v bezvětří z ničeho nic na lidi na zastávce ve Zlíně
je silný argument pro kácení. Použije se to i na silniční stromořadí, kde
kořeny nejsou neprodyšně ze všech stran zality asfaltem jako jsou obvykle
stromy ve městě.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Sroll Josef" <Josef.Sroll/=/upce.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 30, 2009 11:48 AM
Subject: RE: KACENI STROMU


Není to pravda.
I rostliny rostoucí v ekologicky závadných oblastech mají nektar čistý a med
je nezávadný. Těch výzkumů na toto tema už byla řada. Plody kontaminované
jsou.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
A.Turčáni
Sent: Friday, January 30, 2009 10:39 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: KACENI STROMU

Copak boji, to kaceni uz je tady v plnem proudu. Vcera cestou do Ceske
Trebove jsem se zhrozil jak vsude zeji cerstve parezy. Neco takoveho jsem
fakt jeste nevidel. Oni se rozhodli, ze pokaceji vsechny stromy u silnice.

Ak sú pri ceste, zachránia tým šoférov (neviem prečo vodiči neskončia v poli
pomedzi stromy, ale napália si to rovno do nich) a k tomu nektár, plody a
medovica v nich sú pléá olova. Tak vlastne robia dobrý skutok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33800


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim (82.142.122.161) --- 30. 1. 2009
Re: Začátečník a ČSV (33784) (33785)

Zdravím,
děkuji moc za radu, ještě se zeptám, doporučujete mi jít do ZO v místě včelaření nebo v místě byldiště? (jde o místa cca 20km od sebe v obou případech je to možné) Je to dané nějakým pravidlem? A ještě jeden dotaz je rozdíl mezi ZO a MO nebo je to jen jiná formulace stejné organizace?

Děkuji Radim

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33801


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re:Za??te?n?k a ?SV (33784)

členství je nepovinné ale svoje umístění včelstev jim musíte oznámit a to ZO v jejímž obvodu máte včelstva . Přes tuto ZO pak nárokujete dotace odevzdáváte vzorky na veterinu a zajišťujete si léčiva Též musíte být registrován v evidenci chovatelů A každý únor nahlásit umístění včelstev u OÚ v jehož katastru máte včelstva umístěna

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Za??te?n?k a ?SV
> Datum: 29.1.2009 19:06:31
> ----------------------------------------
> Dobrý den,
>
> měl bych dotaz, je pro začínajícího včelaře členství v ČSV povinné nebo
> spíš doporučené? Ptám se proto, že nevím všechny souvislosti spojené s tím
> být či nebýt člen (nevím, co všechno tím může být podmíněné..., např.koupě
> a vyšetření včelstev, monitoring nemocí, dotace....???). Jaké to má výhody
> a nevýhody být či nebýt členem, pominu-li snadnejší přístup k informacím od
> zkušenějších.
>
> Děkuji Radim
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33802


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re: mezerníky (33760) (33771) (33775) (33778) (33781) (33782) (33783) (33790)

U teplé stavby větší mezeru u česna zastaví U studené stavby se to nestává

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Tomáš Heřman <Herman.T/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: mezerníky
> Datum: 30.1.2009 07:01:37
> ----------------------------------------
> > Já vytahuji rámky od kraje. Vytáhnu jeden, dva a ostatní, když je třeba,
> > posunuji, než je vytáhnu. Mezerníky mně proto nevadí.
>
> Mas-li dost casu nevidim v tom problem :-) Ja mam ale radsi kdyz mohu snadno v
> pripade potreby mrknout na jeden ci dva ramky z mista kde ocekavam plod, coz
> nebyva na kraji a pak to rychle vratit a zavrit.
>
> Co je to "málo
> > manipulačního místa v bedýnce" mezeru širší než 08 - 1 cm včely v nastavku
> > zastaví dílem.
>
> Jsi si tim jisty? Lang. ma manipulacni vuli kdyz je novej 2,5cm a zatim jsem
> nemel problem. Urcite jsou mista v ulu kde by ty mezery asi zastavely, ale
> urcite to neplati o kazde mezere...
>
> T.H.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re: KACENI STROMU (33786) (33795)

K tomu se vám vyjádřím jako zahradník z povolání. Zákon o ochraně veřejné zeleně byl v době svého vzniku velkým neštěstím. Úředníci se začali bát pokut stali se velmi důležitými a opatrnými. Důsledkem pak bylo přestárnutí porostů A nebo na místě zůstaly naprosto nevhodné stromy Viz Případ ve Zlíně, Pajasan u zastávky To muselo zákonitě jednou na někoho spadnout. Nové stromy kolem silnic se pak nesázejí ze stejného důvodu Bojí se potíží při jejich zestárnutí Dalším důvodem jsou peníze o ty se přece musí podělit manažéři a ne je dát kolem cest. Dalším problémem stromů u cest jsou šílení řidiči a jejich obavy z havárie Raději vykácí strom než by sundali nohu z pedálu. Paradoksem jsou pak křižovatky kde se kvůli bezpečnosti strom vykácely a nehod tam pak přibylo

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Zdenek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: KACENI STROMU
> Datum: 30.1.2009 08:58:12
> ----------------------------------------
> Inspektori se boji velkeho kaceni stromu
> http://www.lidovky.cz/inspektori-se-boji-velkeho-kaceni-dl3-/ln_noviny.asp?
> c=A090128_000129_ln_noviny_sko&klic=229762&mes=090128_0
>
> Copak boji, to kaceni uz je tady v plnem proudu. Vcera cestou do Ceske
> Trebove jsem se zhrozil jak vsude zeji cerstve parezy. Neco takoveho jsem
> fakt jeste nevidel. Oni se rozhodli, ze pokaceji vsechny stromy u silnice.
>
> A zadna vyjimka, podobne je tomu ted na rade mist v cesku. Staci si
> prolistovat mistni a okresni noviny. Kaci se mohutne ve meste, v parku, na
> hrbitovech, dokonce i v polich za mestem, protoze by tam stromy pry mohly
> nekoho zranit.
>
> Vcelareni zdar!
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33804


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re: KACENI STROMU (33786) (33795) (33798)

Olovo se již nepoužívá do PHM S tím dobrým skutkem jste také vedle Aleje zmírňují vysoušení krajiny a tím pádem se zvyšuje i množství nektaru v ní.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: A.Tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com>
> Předmět: Re: KACENI STROMU
> Datum: 30.1.2009 10:39:27
> ----------------------------------------
> Copak boji, to kaceni uz je tady v plnem proudu. Vcera cestou do Ceske
> Trebove jsem se zhrozil jak vsude zeji cerstve parezy. Neco takoveho jsem
> fakt jeste nevidel. Oni se rozhodli, ze pokaceji vsechny stromy u silnice.
>
> Ak sú pri ceste, zachránia tým šoférov (neviem prečo vodiči neskončia v
> poli pomedzi stromy, ale napália si to rovno do nich) a k tomu nektár,
> plody a medovica v nich sú pléá olova. Tak vlastne robia dobrý skutok.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33805


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 30. 1. 2009
RE: KACENI STROMU (33786) (33795) (33798) (33799)

Je to tak květy produkují nektar jen pár hodin denně takže expozice kontaminanty je mizivá

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Sroll Josef <Josef.Sroll/=/upce.cz>
> Předmět: RE: KACENI STROMU
> Datum: 30.1.2009 11:48:32
> ----------------------------------------
> Není to pravda.
> I rostliny rostoucí v ekologicky závadných oblastech mají nektar čistý a med je
> nezávadný. Těch výzkumů na toto tema už byla řada. Plody kontaminované jsou.
> Pepa
>
> -----Original Message-----
> From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of
> A.Turčáni
> Sent: Friday, January 30, 2009 10:39 AM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Re: KACENI STROMU
>
> Copak boji, to kaceni uz je tady v plnem proudu. Vcera cestou do Ceske Trebove
> jsem se zhrozil jak vsude zeji cerstve parezy. Neco takoveho jsem fakt jeste
> nevidel. Oni se rozhodli, ze pokaceji vsechny stromy u silnice.
>
> Ak sú pri ceste, zachránia tým šoférov (neviem prečo vodiči neskončia v poli
> pomedzi stromy, ale napália si to rovno do nich) a k tomu nektár, plody a
> medovica v nich sú pléá olova. Tak vlastne robia dobrý skutok.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33806


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 30. 1. 2009
sekce pro 3x4 rámky

Dneska jsem dodělal sekci pro 3x4 rámky.Bude sloužit pro chov matek a oddělků.Kdo se chcete podívat na fotky tak jsou zde.

http://pupek73.blog.cz/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33807


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 30. 1. 2009
Re: KACENI STROMU (33786) (33795) (33798) (33799) (33806)

Já bych řekl že kácejí podél cest ještě hodně málo.Tady u nás jedu po cestě a okolo je to samá souše a starý strom.Když pak zafouká vítr tak by jste měli vidět ten bordel na cestě.Já jsem pro odstranit všechno nebezpečné dřevo od cest!
Co se týče toho kácení městské zeleně tak to je malér jak pro zastupitele tak pro stromy.Spadne to na někoho tak mají průšvih,vykácí park tak je to taky špatně.Měli by asi víc chodit odborníci pochůzkáři a označovat ty nemocné a zdravé chránit a nechat prořezat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33808


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re: KACENI STROMU (33786) (33795) (33798) (33799) (33806) (33808)

Dříve správa silnic zaměstnávala sadaře který pečoval o aleje, dnes žádného odborníka nemají Zrovna tak o parky mají pečovat zahradníci ale bez toho zákona o veřejné zeleni a vystrašených úředníků.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M?ra.P <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: KACENI STROMU
> Datum: 30.1.2009 17:05:10
> ----------------------------------------
> Já bych řekl že kácejí podél cest ještě hodně málo.Tady u nás jedu po cestě
> a okolo je to samá souše a starý strom.Když pak zafouká vítr tak by jste
> měli vidět ten bordel na cestě.Já jsem pro odstranit všechno nebezpečné
> dřevo od cest!
> Co se týče toho kácení městské zeleně tak to je malér jak pro zastupitele
> tak pro stromy.Spadne to na někoho tak mají průšvih,vykácí park tak je to
> taky špatně.Měli by asi víc chodit odborníci pochůzkáři a označovat ty
> nemocné a zdravé chránit a nechat prořezat.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33809


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re:sekce pro 3x4 r?mky (33807)

Sice pěkné ale měl jsem také tak udělanou a dělalo to problémy až jsem na radu této konference ten středový leták otočil na druhou stranu bylo to dobré

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M?ra.P <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: sekce pro 3x4 r?mky
> Datum: 30.1.2009 16:52:28
> ----------------------------------------
> Dneska jsem dodělal sekci pro 3x4 rámky.Bude sloužit pro chov matek a
> oddělků.Kdo se chcete podívat na fotky tak jsou zde.
>
> http://pupek73.blog.cz/
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33810


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 30. 1. 2009
Re: sekce pro 3x4 r?mky (33807) (33810)

Sice pěkné ale měl jsem také tak udělanou a dělalo to problémy až jsem na radu této konference ten středový leták otočil na druhou stranu bylo to dobré

Nejak neviem pochopiť, prečo niekto stále opakuje, že strácanie matiek z oplodňovacích jednotiek je zapríčinené nevhodným umiestnením letáčikou sekcií blízo pri sebe. Ďalej nesmú chýbať farebné terče pre matky pre bezpečný návrat z oplodňovacích letov a letáčiky musia byť od seba vzdialené.

Ja po zrelej úvahe som vybudoval lacné oplodňovacie jednotky, tri leženy, každý pre 14 matiek, celkom v jednom rade pre 42 matiek, striedavo na každej strane 21 sekcií pre dva rániky, ktoré bežne používam na včelnici, šírka komôrky je 9,5 cm každá komôrka je včelotesne (čo je podmienkou proti startám matkám) odelená sololitovou priehradkou. Ležany sú farby šedej (bežne používaný na bytové jadrá), bez farebných terčov (nepovažujem ich za potrebné), je ale potrebné, aby obletáčiky (medzery medzi nimi sú 18 cm) boli umele oddelené plechovou bariérou pretoe halvne po odbere oplodnenej M včely často sa napoja na vedľajšie včelstvo ak je v ňom oplodnená M. Ešte lepšie letáč clonený kruhom npr. z PET fľaše 5-7 cm.

A funguje to, straty matiek pri oplodnení sú zrovnateľné s oplodniačikmi rozmiestnené po záhrade. Ja viem že Vás nepresvedčím, ale som otvorený návštevám a kto si dohodne termín môže moju včelnicu navštíviť. Ročne som choval 140-160 matiek, teraz len 80-100. Včela sa viac ako na farbu orientuje pri výletoch na polohu úľa voči ostatným úľom alebo jednotlivých letáčov, na výšku letáče a pod. Matka má vynikajúcu orientačnú schopnosť a aj po jedinom náhodnom odlete z klietky, plásta, vrchom úľa a pod. sa bezpečne vráti na to isté miesto, odkiaľ vyletela. Takýchto prípadov mám možno desiatky, keď som odsledoval návrat odletených matiek. Preto nechápem, že niekomu sa M strácajú len preto, že nemá letáče farebne rozlíšené, má ich blízko vedľa seba. Spravte jednoduchý pokus, do klietky vložte aj neoplodnenú M, sadnite si pod prístrešok a M vypustite, odletí do priestoru kruhovým letom (fotograficky zaznamenáva do pamäti charakteristické body a po 3-5 minút sa vráti späť do klietočky, aj vtedy, krď nie sú v nej včely.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33811


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(83.208.196.187) --- 30. 1. 2009
Re: Predseda UKRK Zdenek Dobisek rezignoval Vcelarstvi (33796)

Co tím chtěl autor článku říci jsem nepochopil. Felda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33812


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

FRANTIŠEK ČIHÁK (e-mailem) --- 30. 1. 2009
Re:sekce pro 3x4 r?mky (33807)


Mirku díky za vaše fotky, je možno se podívat jak to dělá konkurence a poučit se . Franta


> ----------------------------------------
> Dneska jsem dodělal sekci pro 3x4 rámky.Bude sloužit pro chov matek a
> oddělků.Kdo se chcete podívat na fotky tak jsou zde.
>
> http://pupek73.blog.cz/
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33813


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Majk (77.48.21.230) --- 30. 1. 2009
sekce pro 3x4 rámky

pěkné fota MIRKU ,já jsem také začínal v roce 07,ale nerozmnožil jsem to jako ty (ach jo)jsi machr,ale letos se na to chystám,mám vyrobeno 8 nástavkových ulů,tak doufám že je obsadím.Budu zkoušet matky a oddělky tak uvidím jak se s tím poperu.Tak právě koukám jak a kdo a jak co dělá.....mám z toho hlavu jak bálón :-).
Ale včel není nikdy dost:-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33814


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.60) --- 30. 1. 2009
Re: sekce pro 3x4 rámky (33807)

>Dneska jsem dodělal sekci pro 3x4 rámky.Bude sloužit pro chov matek a oddělků.Kdo se chcete podívat na fotky tak jsou zde.< Pupek
-----------------------------------------------------------
Nechci být špatným prorokem. Pro sekci úlové dno o výšce 8 cm je vysoké. Budou tento prostor zastavovat dílem. Doporučuji snížit na 1 cm. Udělal jsem svého času stejnou chybu a poté jsem měl problém co s plodem v nastaveném díle který jsem litoval vyřezat. Vraž tam stavební přepážky.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33815


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(88.103.157.154) --- 30. 1. 2009
Re: sekce pro 3x4 r?mky (33807) (33810)

Sice pěkné ale měl jsem také tak udělanou a dělalo to problémy až jsem na radu této konference ten středový leták otočil na druhou stranu bylo to dobré
------
Podle mě je jednoduší řešit výlet matek na oplodnění očky na stranách nástavků. Včely je taky lépe střeží.
Těmi česny se nechám inspirovat. Budou dobré na zimování a odběr měli.

Mám jen dotaz, co je to za tu šalovací desku.
Měl jsme za to, že ty se dělají z překližky, ale tohle vypadá jako nějaká umělá hmota.

Příčky z makrolonu jsou výborný nápad. Já jsem vloni použil obdobně tvarovaný (a laciný) plastkarton a oproti sololitu pohoda.

Ať se daří.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33816


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

michaela pekarova (79.98.72.36) --- 30. 1. 2009
Re: tjztjk (14058)

registr vcelstev

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33817


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

michaela pekarova (79.98.72.36) --- 30. 1. 2009
registrace vcelstev

zaslani formulare na registraci vcelstev

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33818


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

michaela pekarova (79.98.72.36) --- 30. 1. 2009
registrace vcelstev

zaslani formulare na registraci vcelstev

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33819


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 30. 1. 2009
Re: sekce pro 3x4 rámky (33807) (33815)

Nechci být špatným prorokem. Pro sekci úlové dno o výšce 8 cm je vysoké. Budou tento prostor zastavovat dílem. Doporučuji snížit na 1 cm. Udělal jsem svého času stejnou chybu a poté jsem měl problém co s plodem v nastaveném díle který jsem litoval vyřezat. Vraž tam stavební přepážky.
JK
-------
Hned první čtyřdna jsem udělal 8cm vysoká. Aby byla stejně vysoká jako ostatní dna. A osvědčilo se mi to. Hlavně u 4 den, kde jsem měl jen dva rámky v sekci. Včely měly kam expadnovat. Hlavně když jsem zaváhal a čekal až se oplodní všechny 4 matky. Že vystavěly divočinu pod rámky mi zas tak nevadilo, protože jsem je překládal do úlů se stejně vysokým dnem. V první sérii jsem jeden nástavek udělal jen na 3 sekce po 3r (45*23cm). U této míry se budu nadále držet této kombinace(3x3). U 45*30 jsem vloni měl 4x2R a vysoký podmet a tam to stačilo. Raději to překládám, až když je plod od matky dost zavíčkovaný.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33820


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

trestik (e-mailem) --- 31. 1. 2009
RE: sekce pro 3x4 rámky (33807)

Možná že výhody společné sekce neumím zatím dobře ocenit. Zdá se mi totiž,
že se samostatnými sekcemi (plemenáči), které máte také na vašem webu se
pracuje pohodlněji. Loni jsem zkoušel dvojité sekce, vytvořené z běžných
nástavků, den se dvěma česny a přepážek (středových dělených krmítek).
Liboval jsem si zpočátku, že nepotřebuji žádné další bedýnky, nakonec mi to
však moc nevyhovovalo. Nevyhovovalo mi, že jsem s nimi nemohl manipulovat
samostatně. Kvůli odnímatelnému dnu je bez nějaké, byť provizorní fixace
nelze převážet. Také samotná manipulace se včelami ve společné sekci mi moc
nevyhovuje. Třeba když potřebuji jednu polovinu použít, zbytek včel po
přeložení rámků nemohu jednoduše vysypat.
J.T.

> Dneska jsem dodělal sekci pro 3x4 rámky.Bude sloužit pro chov matek a
> oddělků.Kdo se chcete podívat na fotky tak jsou zde.
>
> http://pupek73.blog.cz/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33821


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 31. 1. 2009
Re: sekce pro 3x4 r?mky (33807) (33810) (33811)

Moje zkušenosti kdysi z kočovného včelína, kde bylo na 2 metrech 10 česen,
10 úlů ve dvou řadách 50 cm nad sebou byly takové, že po zavedení nátěru
česen odlišnými barvami vždy před líhnutím matky výrazně klesly ztráty
matek, takže chov matek přímo v úlech, který jsem tehdy prováděl, se tím
stal realizovatelný. Barvu jsem míchal z tekutých barviček na malování
pokojů, akrylátové disperze a bílého latexu. Barva musí být sytá, co nejvíc
barvy a co nejméně bílého latexu, protože včely vidí jinak a bílý pigment je
pro ně jen další barva, které u jemných krémových odstínů překryje ostatní.
Tato barva stará rok byla na česnech lidským okem v docela dobrém stavu a
barevně výrazná, i když odstín byl už vybledlý, ale pro odlišení česen
včelími matkami už nestačila. 5 - 10 let bez změny odstínu by asi vydržel
jen nátěr barvou v takzvané automobilové či fasádní kvalitě, tyto barvy mají
roky i při vystavení na přímém slunci zaručenou stálost odstínu, ovšem
jejich ceny jsou vysoké. U plastových barevných terčíků si nejsem jistý,
jestli ten plast během poměrně krátké doby nevybledne natolik, že jednotlivé
terčíky budou pro včely stejné. Člověk to rozhodně šanci poznat nemá, pro
toho budou ty plastové terčíky vždy barevně odlišné.
U česen vedle sebe vždy ale budou o něco vyšší ztráty matek než u samostatně
rozmístěných oplodňáčku nebo než u úlků s česny na různé strany. Představuji
si, že to je větrem. Źe matka sice vybere správné česno a správně bude
nalétávat, ale závan větru ji snese vedle na vedlejší česno a matka je potom
včelami zabita.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, January 30, 2009 6:35 PM
Subject: Re: sekce pro 3x4 r?mky


> Sice pěkné ale měl jsem také tak udělanou a dělalo to problémy až jsem na
> radu této konference ten středový leták otočil na druhou stranu bylo to
> dobré
>
> Nejak neviem pochopiť, prečo niekto stále opakuje, že strácanie matiek z
> oplodňovacích jednotiek je zapríčinené nevhodným umiestnením letáčikou
> sekcií blízo pri sebe. Ďalej nesmú chýbať farebné terče pre matky pre
> bezpečný návrat z oplodňovacích letov a letáčiky musia byť od seba
> vzdialené.
>
> Ja po zrelej úvahe som vybudoval lacné oplodňovacie jednotky, tri leženy,
> každý pre 14 matiek, celkom v jednom rade pre 42 matiek, striedavo na
> každej strane 21 sekcií pre dva rániky, ktoré bežne používam na včelnici,
> šírka komôrky je 9,5 cm každá komôrka je včelotesne (čo je podmienkou
proti
> startám matkám) odelená sololitovou priehradkou. Ležany sú farby šedej
> (bežne používaný na bytové jadrá), bez farebných terčov (nepovažujem ich
za
> potrebné), je ale potrebné, aby obletáčiky (medzery medzi nimi sú 18 cm)
> boli umele oddelené plechovou bariérou pretoe halvne po odbere oplodnenej
M
> včely často sa napoja na vedľajšie včelstvo ak je v ňom oplodnená M. Ešte
> lepšie letáč clonený kruhom npr. z PET fľaše 5-7 cm.
>
> A funguje to, straty matiek pri oplodnení sú zrovnateľné s oplodniačikmi
> rozmiestnené po záhrade. Ja viem že Vás nepresvedčím, ale som otvorený
> návštevám a kto si dohodne termín môže moju včelnicu navštíviť. Ročne som
> choval 140-160 matiek, teraz len 80-100. Včela sa viac ako na farbu
> orientuje pri výletoch na polohu úľa voči ostatným úľom alebo jednotlivých
> letáčov, na výšku letáče a pod. Matka má vynikajúcu orientačnú schopnosť a
> aj po jedinom náhodnom odlete z klietky, plásta, vrchom úľa a pod. sa
> bezpečne vráti na to isté miesto, odkiaľ vyletela. Takýchto prípadov mám
> možno desiatky, keď som odsledoval návrat odletených matiek. Preto
> nechápem, že niekomu sa M strácajú len preto, že nemá letáče farebne
> rozlíšené, má ich blízko vedľa seba. Spravte jednoduchý pokus, do klietky
> vložte aj neoplodnenú M, sadnite si pod prístrešok a M vypustite, odletí
do
> priestoru kruhovým letom (fotograficky zaznamenáva do pamäti
> charakteristické body a po 3-5 minút sa vráti späť do klietočky, aj vtedy,
> krď nie sú v nej včely.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33822


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 31. 1. 2009
Re: sekce pro 3x4 rámky (33807) (33821)

Možná že výhody společné sekce neumím zatím dobře ocenit. Zdá se mi totiž,
že se samostatnými sekcemi (plemenáči), které máte také na vašem webu se
pracuje pohodlněji.
------
Každý si svoji provozní metodu musí sestavit sám.

Na čtyřdnu oceňuji dvě věci:
Stačí jeden plást s plodem. DO středních určitě a krajní trochu víc včel. Nehrozí prochladnutí. Se čtyřdnem se podle mě dají dělat 2 oddělky z jednoho včelstva bez ztráty výnosu.
-------
Pokud to vhodně udělám, mám na včelnici navíc jen příčky.
A když mají rozměr vnitřního nástavku, dají se používat ke komrování atd, a i snadno v nějakém nástavaku s dalšími rámky skladovat.

Prvně jsem dělal dna s drážkami ale to je při opětovném zasunutí přepážky problém s čistěním.
Nouzově jsem dělal nástavky nahonem s laťkami a mezi nimi drážku. A přešel jsem na toto řešení.
Vloni jsem to poladil a laťky mi konči na dolní hraně drážky pro rámky, takže rámky můžu posouvat. Laťky mám cca6mm tlusté, takže se tam jen tak tak vejde rámek.

Nová dna vybavím česnem přes celou hranu, takže v tom nebude problém i zimovat. Takže nebudu mít problém se skladováním. Časem začíná být problém kam všechny ty šikovné věci uklidit.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33823


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 31. 1. 2009
Re: Predseda UKRK Zdenek Dobisek rezignoval Vcelarstvi (33796) (33812)

Chtěl tím zcela určitě říci, že členové ÚKRK při ČSV jsou jako
kontrolní orgán v podstatě bez účinku vůči, jsou předsednictvem
ignorováni a může zato přístup PÚV k doporučeným opatření. Pokud někdo
pozná, že marní čas prací, která k ničemu nevede, je logické, že
takovou práci a funkci, dříve nebo později, nechá hnít dál.

Nevím, ale evidentně chybí kontrolnímu orgánu něco jako uvědomělost a
nezávislost. Pokud by někdo ignoroval doporučení sdělené standardním
způsobem, volil bych možnost jiných cest jak zaktivnit PÚV k odpovědím
na otázky. Zajímalo by mne v případě kdybych byl člen ČSV, co bylo
těmi doporučeními. Očekával bych, že dříve než odstoupit, taková
doporučení jménem člena ÚKRK bych s titulem nezávislého kontrolního
orgánu ČSV zveřejnil. Svobodný projev je v této včelařské společnosti
přeci zaručen. Pokud by to nešlo přes časopis Včelařství, které
vlastně podle stanov ČSV podléhá kontrolované osobě zato, co se
vytiskne, vydal bych taková ignorovaná doporučení jinde, jiným a více
nezpochybnitelným způsobem.(předpokládám, že by došlo zcela určitě ke
krácení a cenzuře ÚKRK) Tím je možnst přes internet. A k aktivizaci
diskuze o otázkách stačí avízo na Včelařské konferenci. Až po takovém
veřejném postupu a nějaké době by se ukázalo, jestli bych odstoupil.


2009/1/30 <e-mail/=/nezadan>:
> Co tím chtěl autor článku říci jsem nepochopil. Felda
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33824


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiří (89.235.0.90) --- 31. 1. 2009
Re: Predseda UKRK Zdenek Dobisek rezignoval Vcelarstvi (33796) (33812) (33824)

Vážení přátelé, že někdo odstoupí je naprosto přirozená věc, dal oboru co mohl, ale jede se dál, na práci musí někdo navázat. Mám jen takovou myslenku, jaké chceme včelařství? Moderní, pružné, reagující na nabídku a poptávku, kreativní a inovující nebo zatím dnes dělané ve stylu" děda si hraje"?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33825


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 31. 1. 2009
Re: Predseda UKRK Zdenek Dobisek rezignoval Vcelarstvi (33796) (33812) (33824) (33825)

Vážení přátelé, že někdo odstoupí je naprosto přirozená věc, dal oboru co mohl, ale jede se dál, na práci musí někdo navázat.
------
Dnes je mi to putna, ale když jsem byl členem, tak jsem silně postrádal, že by UKRK provedla inventuru peněz včetně zůstatků na účtech. Hlavně Svépomocného fondu. Zatímco i na běžné výročce ZO zpráva kontrolní komise toto obsahuje, tak o tom, jak dopadly kontroly v centru, kam šlo několikrát víc mých peněz než do ZO jsem to nikdy neslyšel. O vyvozování odpovědnosti za mizení milionů ani nemluvě.

Takže bych jen podotknul, že jedna věc je dávat co můžu, druhá dělat co mám a k čemu jsme se přihlásil. Do té funkce se navrhnul v podstatě sám.
Nikdy jsem před sjezdem v "bohaté diskuzi" neslyšel, že by byla poptávka po vrcholových funkcionářích. :-))
Něco jiného je potávka po důvěrnících, jiná po člench ÚV. Asi tak od OV včetně výš. :-))

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33826


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (78.102.151.217) --- 31. 1. 2009
Prodej

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje oddělků. V tomto roce bych chtěl prodat asi 30 oddělků. Vím co to obnáší z veterinárního hlediska. Ale není mi vůbec jasné, jestli to podléhá nějakému zdanění. Nechci být komerčním chovatelem ale chtěl bych každým rokem nějaké oddělky prodávat takže můžete mi někdo poradit jak se to dělá. Vídám spoustu inzerátů o prodeji oddělků a není mi jasné, jestli to někdo hlídá, jestli se to zdaňuje, nebo jak to chodí. Díky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33827


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza (78.102.151.217) --- 31. 1. 2009
Prodej

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje oddělků. V tomto roce bych chtěl prodat asi 30 oddělků. Vím co to obnáší z veterinárního hlediska. Ale není mi vůbec jasné, jestli to podléhá nějakému zdanění. Nechci být komerčním chovatelem ale chtěl bych každým rokem nějaké oddělky prodávat takže můžete mi někdo poradit jak se to dělá. Vídám spoustu inzerátů o prodeji oddělků a není mi jasné, jestli to někdo hlídá, jestli se to zdaňuje, nebo jak to chodí. Jsem začatečnik a včelařím v né moc silné snůškové oblasti. Moje průměrné výnosy se pohybují 20kg tak si myslím, že prodej oddělků je ideální přivýdělek pro pokrytí výdajů za benzín a cukr a nějakou potřebnou modernizaci úlů atd. Tak si chci podat inzerát o tom, že bych příjmul nějaké obědnávky na oddělky, protože je to podle mě nezbytné, ať člověk ví kolik jich má vytvořit, abych se pak nedostal do situace, že nebudu vědět co s tolikati včelsty. Nevím jaké jsou pravidla při prodeji oddělků ohledně daní. Moc děkuji za radu. Na iternetu jsem nic nenašel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33828


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(83.208.196.187) --- 31. 1. 2009
Re: Prodej (33828)

Pokud chováte včelstva do 40 včelste nepodáváte daňové přiznání.Viz Zákon o dani z příjmu § 10

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33829


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (212.71.136.70) --- 31. 1. 2009
Re: sekce pro 3x4 rámky (33807) (33821)

Dělám to přesně jako ty a připadá mi to naopak výhodné. Přapážky jen ze sololitu, 3 x 2 rámky se včelami a plodem, 3 x mezistěna, k tomu 3 x zralý matečník. Pak 2 rozkladené matky používám samostatně pro výměnu ve včelstvech, jen vytáhnu přepážky a vznikne krásný velký oddělek s poslední matkou, který rovnou posadím na zasíťované dno. Také se stane, že všechny matky nevyběhnou, pak také jen vytáhnu přepážku. Ale třeba v loňském roce to bylo (asi náhodou) na 100%, odchoval jsem takhle 15 matek a zazimoval 5 silných oddělků.
zdenek

Možná že výhody společné sekce neumím zatím dobře ocenit. Zdá se mi totiž,
že se samostatnými sekcemi (plemenáči), které máte také na vašem webu se
pracuje pohodlněji. Loni jsem zkoušel dvojité sekce, vytvořené z běžných
nástavků, den se dvěma česny a přepážek (středových dělených krmítek).
Liboval jsem si zpočátku, že nepotřebuji žádné další bedýnky, nakonec mi to
však moc nevyhovovalo. Nevyhovovalo mi, že jsem s nimi nemohl manipulovat
samostatně. Kvůli odnímatelnému dnu je bez nějaké, byť provizorní fixace
nelze převážet. Také samotná manipulace se včelami ve společné sekci mi moc
nevyhovuje. Třeba když potřebuji jednu polovinu použít, zbytek včel po
přeložení rámků nemohu jednoduše vysypat.
J.T.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33830


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 1. 2. 2009
Re: sekce pro 3x4 rámky (33807) (33821) (33830)

Kvůli odnímatelnému dnu je bez nějaké, byť provizorní fixace
nelze převážet.
...
Třeba když potřebuji jednu polovinu použít, zbytek včel po
přeložení rámků nemohu jednoduše vysypat.
------
To ano. To jsem zapoměl napsat. Mně to vadilo hned jak jsem je vyrobil, takže jsem je čtyřmi kousky plechu a osmi vruty s půlkulatou hlavou spojil se dnem. (u těch vyráběných nahonem jsem to spojil laťkama a hřebíčkovačkou :-) ).
Ale to spíše ne kvůli převozu, ale poponášení.
Na převozy úlů jsem si koupil takové ty stahovací popruhy, takže v tom by snad nebyl ani problém, protože díky příčkám drží 4dno a nástavek víc pohromadě než normální dno.

4dno stavím na samotnou paletu zvlášť.
Jednou jsem potřeboval tvrdě množit a měl málo plástů s plodem(včel), tak jsem tam pak dal místo 4dna rovnou čtyři nástavky (když se oplodnily všechny matky) a přendal to jak to doporučuje Liebig+2 krycí plásty + stavební. Takže jsem mohl celé 4dno vyklepnout.
ALe když nikam nespěchám tak nejdřív vyndám 1-2 matky s plásty a 2příčky a nechám tam jen dvě na 2x5 rámcích (doplním mezitěny a plást) a k těm odebraným přidávám do normálního nástavku plásty s plodem, protože všechny létavky a včely mimo plást zůstávají v tom 4dně.
A s těmi dvěma postupuji obdobně. Pokud chci jednu použít na výměnu, tak odebírám jen rámky, pokud chci dělat oddělky, tak to vyklopím do dalších dvou nástavků.
-------
Pokud tady někdo začíná čerpá inf. a ještě neměl loupež :-) tak podotýkám, že při takovém machrování musí udělat ještě pár věcí a taky musí být snůška.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33831


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 1. 2. 2009
Re: sekce pro 3x4 rámky (33807) (33821) (33830) (33831)

Děkuji za vaše reakce.
To že se to nedá převážet mi nevadí protože s tím ani nepočítám.
To že možná prostavějí prostor vysokého dna s tím počítám.Budou-li mít potřebu stavět tak ať staví ale myslím si že budou prvně stavět mezistěny co jim tam dám.Nakonec není problém je tam nechat zimovat.Mám v plánu udělat k tomu ještě jeden nástavek.Pak se před zimou divočina v podmetu odřízne a je to.
Používání oplodňáčků má určité výhody ale přijde mi to pracnější a komplikovanější.Pokud budu potřebovat matek víc tak je také použiju.
Co se týče těch desek tak jsou dřevěné a složené ze tří vrstev křížem na sebe.Síla stěny je 27mm.Detail řezu deskou je v archivu článků na mém blogu.
Pěknou neděli všem.
Míra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33832


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re: Predseda UKRK Zdenek Dobisek rezignoval Vcelarstvi (33796) (33812) (33824) (33825)

Tady se musí odlišit dva přístupy které tady vlastně do dnešních časů nebyly nebyly Zájmové a profesionální
1Zájmové, jsou ti dědulové kteří pro svých pár včelstev si nebudou pořizovat to co mají profíci . Za 1 je to drahé a za 2 to nevyužijí. Svým přístupem aktivně využívají svůj čas než aby u televize pojídali lupínky a čekali na infarkt
2 Pak jsou tady již profíci kteří jejich metody znají ale nemohou je používat pro svoji náročnost Od nich bych očekával opylování za peníze kočování za pastvou chov genetického materiálu a služby pro ty děduly a ostatní drobné včelaře včetně prodeje všechvčelařkých potřeb
3Pak tady máme ještě skupinu malých farem
To jsou již včelaři nad 30 včelstev kteří začínají používat metody profesionálů a jsou jim vděční za každou vychytávku
4Další skupinou Jsou včelaří oportunisté Kteří již z principu nechtějí to co používají ostatní, když podle nich je všechno jiné lepší.
5Máme tady také jednoho prófu který nás zásobuje historií
6Jsou tady také včelaři rejpalové. Jen oni jsou ti na úrovni ostatní to je jen póvl
7poslední í skupinou jsou takyvčelaři kteří neváhají používat nekalé praktiky jen kvůli vyššímu zisku
Je jich jak vidíte jako trpaslíků, teď záleží kdo je tím princem a kdo tou zlou čarodějnicí

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Ji?? <jhsms/=/volny.cz>
> Předmět: Re: Predseda UKRK Zdenek Dobisek rezignoval Vcelarstvi
> Datum: 31.1.2009 12:09:53
> ----------------------------------------
> Vážení přátelé, že někdo odstoupí je naprosto přirozená věc, dal oboru co
> mohl, ale jede se dál, na práci musí někdo navázat. Mám jen takovou
> myslenku, jaké chceme včelařství? Moderní, pružné, reagující na nabídku a
> poptávku, kreativní a inovující nebo zatím dnes dělané ve stylu" děda si
> hraje"?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33833


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re:Prodej (33827)

veškeré daně se odvíjejí od + - 40 včelstev mimo registrovaných zemědělců

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Honza <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Prodej
> Datum: 31.1.2009 22:14:59
> ----------------------------------------
> Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje oddělků. V tomto roce bych chtěl
> prodat asi 30 oddělků. Vím co to obnáší z veterinárního hlediska. Ale není
> mi vůbec jasné, jestli to podléhá nějakému zdanění. Nechci být komerčním
> chovatelem ale chtěl bych každým rokem nějaké oddělky prodávat takže můžete
> mi někdo poradit jak se to dělá. Vídám spoustu inzerátů o prodeji oddělků a
> není mi jasné, jestli to někdo hlídá, jestli se to zdaňuje, nebo jak to
> chodí. Díky
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33834


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re: Prodej (33828)

Já bych byl k pravidelným výdělkům přes prodej oddělků raději skeptický.
Prodej oddělků totiž silně kolisá. podle toho, kolika včelařům z nějakého
důvodu včelstva vyhynuly úplně nebo téměř úplně, takže následující rok z
vlastních zdrojů nemohou vychovat dostatek nových včelstev. Z toho pohledu
byl loňský rok "optimální" kvůli vysokým plošným úhynům na většině území v
ČR, takže kdo měl v pořádku včelstva a byl připraven oddělky vyrábět a
prodávat, vydělal dost, když ceny kvalitních oddělků se pohybovaly, co jsem
viděl inzeráty, v rozmezí 1000 - 1500 Kč. Letos to může být úplně jinak,
spousta včelařů si těch cen všimla a určitě plánuje taky prodávat oddělky.
Zatím to na nějaké větší úhyny to nevypadá, poptávka po oddělcích bude tedy
tažena pouze včelaři začátečníky, kteří dají přednost koupi kvalitního
odělku s kvalitní matkou před koupí levných včelstev od končících včelařů a
včelaři, kteří zavčelují stanoviště po likvidaci kvůli moru. Oddělků může
být letos docela přebytek a jejich cena může jít podstatně dolů. Vidím to
tak, že v běžných letech to se ziskem bude špatné, ale ihned po nějakých
dalších velkých úhynech bude třeba v co nejkratší době zvýšit produkci
oddělků na několikanásobek a vydělat tím i za ty běžné roky. To už je podle
mně jistější prodávat matky, u těch nějaké větší výkyvy v prodeji myslím
nejsou.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Honza" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, January 31, 2009 10:33 PM
Subject: Prodej


> Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje oddělků. V tomto roce bych chtěl
> prodat asi 30 oddělků. Vím co to obnáší z veterinárního hlediska. Ale není
> mi vůbec jasné, jestli to podléhá nějakému zdanění. Nechci být komerčním
> chovatelem ale chtěl bych každým rokem nějaké oddělky prodávat takže
můžete
> mi někdo poradit jak se to dělá. Vídám spoustu inzerátů o prodeji oddělků
a
> není mi jasné, jestli to někdo hlídá, jestli se to zdaňuje, nebo jak to
> chodí. Jsem začatečnik a včelařím v né moc silné snůškové oblasti. Moje
> průměrné výnosy se pohybují 20kg tak si myslím, že prodej oddělků je
> ideální přivýdělek pro pokrytí výdajů za benzín a cukr a nějakou potřebnou
> modernizaci úlů atd. Tak si chci podat inzerát o tom, že bych příjmul
> nějaké obědnávky na oddělky, protože je to podle mě nezbytné, ať člověk ví
> kolik jich má vytvořit, abych se pak nedostal do situace, že nebudu vědět
> co s tolikati včelsty. Nevím jaké jsou pravidla při prodeji oddělků
ohledně
> daní. Moc děkuji za radu. Na iternetu jsem nic nenašel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33835


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re: Re:Prodej (33827) (33834)

Kde konkrétně je jmenovitě psáno, že chovatelé do 40 včelstev jsou
osvobozeni od daní ze zisku plus případných zdravotních a sociálních odvodů?
Připomínám, že výklad zákonů o daních z příjmů ve sporných věcech, kterých
je dost, závisí na výkladu konkrétního úředníka konkrétního finančního
úřadu, takže je třeba, aby těch 40 včelstev bylo dáno neprůstřelně.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, February 01, 2009 11:03 AM
Subject: Re:Prodej


veškeré daně se odvíjejí od + - 40 včelstev mimo registrovaných zemědělců

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Honza <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Prodej
> Datum: 31.1.2009 22:14:59
> ----------------------------------------
> Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje oddělků. V tomto roce bych chtěl
> prodat asi 30 oddělků. Vím co to obnáší z veterinárního hlediska. Ale není
> mi vůbec jasné, jestli to podléhá nějakému zdanění. Nechci být komerčním
> chovatelem ale chtěl bych každým rokem nějaké oddělky prodávat takže
můžete
> mi někdo poradit jak se to dělá. Vídám spoustu inzerátů o prodeji oddělků
a
> není mi jasné, jestli to někdo hlídá, jestli se to zdaňuje, nebo jak to
> chodí. Díky
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33836


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (89.103.76.69) --- 1. 2. 2009
Re: Re:Prodej (33827) (33834) (33836)

Přátelé, otázka daní již byla mnohokráte na této konferenci probírána. Co se týká počtu včelstev, tak ty naleznete v § 10 odst.3 písm.a) zákona č. 586/92 Sb. o daních z příjmu. Mimo jiné velmi přehledně je tato problematika rozvedena na stránkách ČSV v sekci "Právní předpisy" a to úplně dole. Pokud budete hledat na internetu celé znění zákona o daních naleznete jej na www.portal.gov.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33837


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

lokvenc.petr (e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re: Re:Prodej

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
§ 10 Ostatní příjmy
3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
a) příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka
nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč; přitom příjmem poplatníka,
kterému plyne příjem z chovu včel a u kterého nepřekročí ve zdaňovacím
období počet včelstev 40, je částka 500 Kč na jedno včelstvo...
S pozdravem Petr

----- Original Message -----
From: "Radim Polášek" <polasek/=/e-dnes.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, February 01, 2009 11:39 AM
Subject: Re: Re:Prodej


Kde konkrétně je jmenovitě psáno, že chovatelé do 40 včelstev jsou
osvobozeni od daní ze zisku plus případných zdravotních a sociálních odvodů?
Připomínám, že výklad zákonů o daních z příjmů ve sporných věcech, kterých
je dost, závisí na výkladu konkrétního úředníka konkrétního finančního
úřadu, takže je třeba, aby těch 40 včelstev bylo dáno neprůstřelně.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, February 01, 2009 11:03 AM
Subject: Re:Prodej


veškeré daně se odvíjejí od + - 40 včelstev mimo registrovaných zemědělců

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Honza <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Prodej
> Datum: 31.1.2009 22:14:59
> ----------------------------------------
> Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje oddělků. V tomto roce bych chtěl
> prodat asi 30 oddělků. Vím co to obnáší z veterinárního hlediska. Ale není
> mi vůbec jasné, jestli to podléhá nějakému zdanění. Nechci být komerčním
> chovatelem ale chtěl bych každým rokem nějaké oddělky prodávat takže
můžete
> mi někdo poradit jak se to dělá. Vídám spoustu inzerátů o prodeji oddělků
a
> není mi jasné, jestli to někdo hlídá, jestli se to zdaňuje, nebo jak to
> chodí. Díky
>
>
>



__________ Informace od ESET NOD32 Antivirus, verze databaze 3816 (20090201)
__________

Tuto zpravu proveril ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.cz



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33838


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gustimilián Pazderka (80.78.156.8) --- 1. 2. 2009
Re: Prodej (33827) (33834)

(e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re:Prodej (33827)
veškeré daně se odvíjejí od + - 40 včelstev mimo registrovaných zemědělců

Pepan

............

A co když je zemědělec, který nemá jako osvědčení k činnosti včelařství. Tvé závěry jsou ukvapené. Znám minimálně jednoho oseváře, který má do 40 včelstev a měl by si dávat do stavu 40 včelstev x 500Kč příjem vedle hlavní činnosti. Až ho uvidím, tak se ho zeptám ale pasuje to naněj také.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33839


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re: Prodej (33827) (33834) (33839)

Pokud má osvětčení na zemědělskou činnost tak chov včel je takovou činností
Pokud je u Živ . Úř. veden jako pěstitel osiv tak včely osivo nejsou To vyplývá z logiky věci
Tak mě to byly vysvětleno. A vezmuli v úvaho odpočet z těch 40 včelstev který je 80% to přece nestojí za tu pokutu.

Pepan




> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Gustimili?n Pazderka <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Prodej
> Datum: 01.2.2009 13:55:29
> ----------------------------------------
> (e-mailem) --- 1. 2. 2009
> Re:Prodej (33827)
> veškeré daně se odvíjejí od + - 40 včelstev mimo registrovaných zemědělců
>
> Pepan
>
> ...........
>
> A co když je zemědělec, který nemá jako osvědčení k činnosti včelařství.
> Tvé závěry jsou ukvapené. Znám minimálně jednoho oseváře, který má do 40
> včelstev a měl by si dávat do stavu 40 včelstev x 500Kč příjem vedle hlavní
> činnosti. Až ho uvidím, tak se ho zeptám ale pasuje to naněj také.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33840


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re: Re:Prodej (33827) (33834) (33836)

Je to §10 o daní z příjmu a týká se zájmových činností (včelaři, zahrádkáři, filatelisti, atd.) včelaři do 40 včelstev se tak posuzují

Pepan


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Radim Polášek <polasek/=/e-dnes.cz>
> Předmět: Re: Re:Prodej
> Datum: 01.2.2009 11:30:53
> ----------------------------------------
> Kde konkrétně je jmenovitě psáno, že chovatelé do 40 včelstev jsou
> osvobozeni od daní ze zisku plus případných zdravotních a sociálních odvodů?
> Připomínám, že výklad zákonů o daních z příjmů ve sporných věcech, kterých
> je dost, závisí na výkladu konkrétního úředníka konkrétního finančního
> úřadu, takže je třeba, aby těch 40 včelstev bylo dáno neprůstřelně.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> To: <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Sunday, February 01, 2009 11:03 AM
> Subject: Re:Prodej
>
>
> veškeré daně se odvíjejí od + - 40 včelstev mimo registrovaných zemědělců
>
> Pepan
>
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Honza <e-mail/=/nezadan>
> > Předmět: Prodej
> > Datum: 31.1.2009 22:14:59
> > ----------------------------------------
> > Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje oddělků. V tomto roce bych chtěl
> > prodat asi 30 oddělků. Vím co to obnáší z veterinárního hlediska. Ale není
> > mi vůbec jasné, jestli to podléhá nějakému zdanění. Nechci být komerčním
> > chovatelem ale chtěl bych každým rokem nějaké oddělky prodávat takže
> můžete
> > mi někdo poradit jak se to dělá. Vídám spoustu inzerátů o prodeji oddělků
> a
> > není mi jasné, jestli to někdo hlídá, jestli se to zdaňuje, nebo jak to
> > chodí. Díky
> >
> >
> >
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33841


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re: Prodej (33827) (33834) (33839) (33840)

Podle internetových diskuzí jinde, co se týká daní z příjmu, mají jednotlivé
finanční úřady v takových sporných případech určitou volnost a posuzují toto
individuálně podle konkrétních podmínek. Proto není moc podstatné se tady o
tom bavit, ale je hodně podstatné zjistit si stanovisko příšlušného
finančního úřadu.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, February 01, 2009 2:41 PM
Subject: Re: Prodej


Pokud má osvětčení na zemědělskou činnost tak chov včel je takovou činností
Pokud je u Živ . Úř. veden jako pěstitel osiv tak včely osivo nejsou To
vyplývá z logiky věci
Tak mě to byly vysvětleno. A vezmuli v úvaho odpočet z těch 40 včelstev
který je 80% to přece nestojí za tu pokutu.

Pepan




> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Gustimili?n Pazderka <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Prodej
> Datum: 01.2.2009 13:55:29
> ----------------------------------------
> (e-mailem) --- 1. 2. 2009
> Re:Prodej (33827)
> veškeré daně se odvíjejí od + - 40 včelstev mimo registrovaných zemědělců
>
> Pepan
>
> ...........
>
> A co když je zemědělec, který nemá jako osvědčení k činnosti včelařství.
> Tvé závěry jsou ukvapené. Znám minimálně jednoho oseváře, který má do 40
> včelstev a měl by si dávat do stavu 40 včelstev x 500Kč příjem vedle
hlavní
> činnosti. Až ho uvidím, tak se ho zeptám ale pasuje to naněj také.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33842


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 1. 2. 2009
Re: Prodej (33827)

On Saturday 31 of January 2009 22:14:43 Honza wrote:
> Dobrý den, měl bych dotaz ohledně prodeje oddělků. V tomto roce bych chtěl
> prodat asi 30 oddělků. Vím co to obnáší z veterinárního hlediska. Ale není
> mi vůbec jasné, jestli to podléhá nějakému zdanění.

Dobry den,

take mne to zajimalo, info bez zaruky - prodej oddelku jiz NENI v ramci 40
vcelstev, jedna se o chovatelstvi a je to stejne, jako kdyz prodate treba
stenata.

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33843


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Forest (81.19.34.130) --- 1. 2. 2009
Vcelarské internetove adresy (56) (9299) (9310)

Zkuste navštívit http://www.uspesnyvcelar.euweb.cz/ a přidat tam i vaše články.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 33844


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 33724 do č. 33844)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu