- Květoslav Čermák --- 19. 4. 2002
Re: Kurs racionalizace
> > Ale ani nynější snahy o zavádění v našich zemích prakticky nové > > Langstrothovy míry 45x23 cm nepovažuji za šťastné - vždyť na výšku je > > skoro stejná jako česká 39x24. > > Myslím, že jde o nedorozumění. Já sám nevím o tom, že by u nás někdo > propagoval míru 44,8 x 32,2 cm. To, co se snaží propagovat např. Pracovní > společnost nást. včelařů (PSNV-CZ), je vnější půdorys nástavků 51,5 x 42,5 > cm a v případě rámků jde pouze o propagaci délky rámků 44,8 cm. Výška rámků > má ve sjednocovacím procesu jen minimální vliv. (Mezi včelaři převažuje > nízkonástavkový systém s rámky 15,9 nebo 18,5 cm vysokými.)
Když se řekne Langstroth, většina včelařů si představí jeho původní variantu s rámkem 44,8x23,2 cm. Před ní jsem chtěl varovat, aby někdo neopakoval ten nedostatek českého rámku 39x24, zde jen "v bledě modrém". Vím totiž o pár včelařích, kteří si Langstroth na zkloušku udělali (aby získali "světové zkušenosti") a právě na tu původní míru rámků!
> > A navíc, není mi jasný argument používaný na podporu rozšíření >> Langstrothova > > úlu - že je to ve světě nejrozšířenější úl a také abychom s ním byli > > kompatibilní s ostatními včelaři v Evropě... Proč s nimi mám být > > kompatibilní? > > Každému je jasné, že přílišná roztříštěnost úlových systémů a rámkových měr > je ke škodě včelařství (např. kvůli nemožnosti velkosériové výroby). Všichni > už také víme, že proces sjednocování nemůže jít cestou vytváření nových > systémů (např. Čechoslovák 37 x 30). Na jakém používaném půdorysu nástavku a > na jaké míře se shodneme? Jeden bude chtít Tachovák, jiný Optimal, třetí > K-39.... Včelaři sdružení v PSNV-CZ se domnívají, že by to měl být > nejrozšířenější systém a to je Langstrothův půdorys 51,5 x 42,5 cm. > > vojta
Akorát že to není nejrozšířenější systém v ČR nebo v SR. Takže se tím roztříštěnost úlových typů a rámkových měr ještě zvětší. A ještě na něco bychom neměli zapomínat - i u nás úly prodělali nějaký zdokonalovací vývoj pokud jde o konstrukční řešení jednotlivých částí, detailů. Naše úly jsou v některých věcech lepší než Langstroth, tak proč je má nahradit tento úl? Třeba jen jeden příklad - čtvercový půdorys nástavků. Ale (už se opakuji) je věcí každého, jaký úl si pořídí. Jednodušší je to pro začínajícího včelaře. Ten, kdo má v provozu 20 nebo 50 dobrých nástavkových úlů, je teď přece nebude měnit za jiné. A nemusí se přitom vůbec obávat, že to bude někomu v EU vadit. Víte např., v jakých úlech se včelaří ve Španělsku? Většina včelstev je v jakýchsi ležanech, kam do dna úlů není žádný přístup (např. pro kontrolu varroázy) a druhým rozšířeným úlem je korkový úl bez rámlů na způsob klátů, v nichž se u nás včelařilo před cca 200 let. Chci říci, že v tomto směru jsme pro vstup do Unie už dávno připravení... Trochu jsem v myšlenkách zašel dál, ale souvisí to i s uvedenými věcmi.
K. Čermák
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 806
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |