78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 26. 10. 2021
Re: trochu zpovedi
nemyslím, že stejně rizikový je pohyb oddělků.
Morem plodu zamořené úly, pokud je někdo má doma, tak pokud je nevyhodí, jsou hrozbou pořád. Ono totiž taky stačí, pokud je třeba kvůli udělání pořádku ve stodole vynese na teplo na sluníčko a nějaké včelky přiláká vůní propolisu.
Prodávat nakažené oddělky je možné jen v úzkém časovém horizontu. Kdy od negativního testu na mor plodu proběhla nějaká doba, včely se už nakazily, ale mor nepřešel do akutního viditelného stadia ani se neobejvil do okruhu 5 kilometrů daleko. A včelař o tom defakto neví a prodává ty oddělky v dobré víře. Asi málokdo bude současně prodávat oddělky a současně mít doma ohnisko moru plodu nebo být v pásmu moru plodu.
Je ale fakt, že v případě nakažení oddělku morem plodu je ta virová nálož dovezená na stanoviště velmi vysoká a akutní nákaza zřejmě vypukne okamžitě. V případě starého úlu zamořeného morem plodu je ta virová nálož menší. Zvláště když včelař koupený úl důkladně oškrábal od zbytků po předchozím včeltvu, vnitřek úlu opálil atd.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75462
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 10. 2021
Re: trochu zpovedi
"radime, mor je bakteria, virova naloz nulova"
a.¨
Souhlasím, je to bakteriálního původu, upsal jsem se, paměť mě zradila. Ale mor plodu má velmi odolné spory, které vydrží mnoho desítek let. A potom to je úplně stejné jako u virů, rozhodující k propuknutí nákazy je vedle momentální odolnosti včelstva síla "nálože", kterou včelstvo dostane v podobně těch spor. Tady nálože spor moru plodu.
Co se dá vyčíst třeba z článků ve Včelařství, tak třeba v ochranném pásmu nějakého ložiska s propuknutým morem plodu včelstva v tom pásmu, až do těch 5 kilometrů daleko, dostávají všechna, asi se zatoulanými včelami, nějakou "nálož" spor moru plodu. Nálož spor o hodnotách řekněme desítek až stovek spor, podle výsledků testů na mor, mají včelstva v ochranném pásmu, u kterých mor plodu nepropukne a dokáží se s ním vyrovnat. Nálož spor o hodnotách tisícovek spor nebo ještě víc už by už mělo znamenat že ve včelstvu je mor plodu nějak těsně před propuknutím.
A teď je otázka, jak velkou nálož spor moru plodu ta kontaminovaná záležitost do včelstva a následně celého stanoviště včel přinese. Oddělek těsně před propuknutím moru plodu nebo s propuknutým morem plodu přináší na nakažení obrovskou nálož těch spor. Starý úl, kde včelstvo uhynulo na mor plodu a který nebyl čištěný, má v propolisu a v nečistotách na stěnách taky takovou obrovskou nálož spor.
Ale starý úl, kde včelstvo na mor plodu uhynulo a který byl důkaldně oškrábán až do holého dřeva a to bylo důkladně ožehnuto třeba letlampou ??
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75466
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu