78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Zdeněk (93.89.102.199) --- 14. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu

Tak dobře jako za komunistů se už sotva bude včelařit.
..............................................................
Když jsi napsal výhody tak napiš něco o nevýhodách (okresni kočovné komise,medný výnos medu za rok,nosema Apis,roztočík,nákup cukru na zazimování po kilu v některých letech,vzdělavání,sortiment na chov.atd)Včelaříl jsem za komunismů i teď a za mne včelaření v nynější době je jiný level.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75003


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 15. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu

Já to vidím tak, že za socíku zhruba co každých desatero včelstev, to roční výnos ze včelaření tak dva průměrné měsíční platy. A to bylo včelaření v zadovácích, ne v dnešních nástavcích. Ostatně ani nikdo nebránil už tehdy včelařit v nástavcích, nástavkové úly se dělaly uže před takovými 150 lety.
Dneska musí být na takový výnos kolik včelstev v nástavcích? A to ještě jen tehdy, když vyjdou dobře ceny medu.
"Včelařit srdíčkem" je sice pěkné, ale pokud z toho nejsou současně i nějaké rozumné peníze, sotva tomu dnes někdo bude věnovat většinu nebo celý svůj volný čas. Zvláště dnes, kdy řekněme třetina lidí žije z ruky do huby a nemá ani peníze na to nejzákladnější na nějaký koníček. Další třetina si ve volném čase přivydělává druhou prací, aby na tom nebyli stejně jako ta první třetina, takže na to nemá ani čas. A zbytek, který má z práce dostatečné příjmy, si zase nemůže dovolit fungoval jen 8 hodin denně a zbytek mít volno, protože by o ten dostatečný příjem během pár let spolehlivě přišli, musí i mimo těch 8 hodin v práci se buď dál učit a vzdělávat nebo prostě pracovat. Zbývají jen důchodci, ale tam zase vzhledem k věku odchodu do důchodu zase většina lidí nebude mít dostatečně dobrý zdravotní stav, aby provozovali nějaké včelaření s nějakými většími fyzickými nároky na včelaře.
A když vezmeme množství sladiny, které včelstvo vytáhne, respektive posbírá z krajiny, jako zátěž krajiny při včelaření, je i toto horší dnes než dříve. Dnes jedno včelstvo v nástavkovém úle, vzhledem ke své velikosti, zatíží krajinu stejně jako dvě včelstva v zadovácích za socíku. Což je jeden z důvodů dnešního převčelení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75004


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 15. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu

"Když jsi napsal výhody tak napiš něco o nevýhodách (okresni kočovné komise,medný výnos medu za rok,nosema Apis,roztočík,nákup cukru na zazimování po kilu v některých letech,vzdělavání,sortiment na chov.atd)Včelaříl jsem za komunismů i teď a za mne včelaření v nynější době je jiný level. "
a
Kočovná komise akorát určovala, na která pole s řepkou a jetelem včelaři té které ZO měli kočovat a musel být tehdy kočovný průkaz, kde to tuším bylo zapisované, medný výnos , i když si to mnozí dnes myslí, rozhodně za komunistů nikdo nestanovoval, nereguloval a neurčoval, Nosema Apis byla podle toho, jak kdo léčil a o včely se staral, jako dnes je Nosema Ceranae a varaóza, roztočík byla záležitost 50 a 60 let, v 70 a 80 letech už nebyl, cuke šel ke konci socíku bez problémů kupovat třeba v Zemědělském zásobování nebo ze skladů cukrovarů v padesátikilových pytlích, v obchodech byl i v pětikilovém balení, ne jako dnes, kdy je výlučně jen v kilovkách a v akci se nesmí kupovat víc než 10 kilo cukru a v cukrovaru se s vámi vůbec nebaví, vzdělávání je dnes oficiální zgalšajtované na co nejsilnější včelstva v nástavkových úlech a na přešlechtěnou kraňku, což je jedna z příčin pro vznik hromadných úhynů, oficiální pomůcky na chov v obchodech jsou nesmyslyně předražené, protože se počítá s masívním dotováním včelaření....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 75005


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu