78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - (91.221.212.49) --- 27. 10. 2020
Re:
A když se ošetří pětkrát klidně i bez plodu, a roztoči přežijí v desítkách, že na konci sezony v podletí po KM jsou tisícové spady? Proč se neumí zbavit roztočů ani ti co klíckují matky a pak 2x fumigují, neumějí se s tím smířit, tak řeknou reinvaze od souseda který neklíckuje. Kdo ale monitoruje ne jen podložky, ale i prohlídky plodu, nebo foretické roztoče po těch ošetřeních? Stejně je to už všecko fuk, nakonec padnou včelstva, která vůbec s roztoči problémy nemají nebo byly roky tzv varoatolerantní že vůbec nezeslábly při kolapsech ani když měly hodně VD, a teď jsou přesně u těch prázdné úly jako b to byly největší citivky na stanovištích. A z chovatelského hlediska se jede zase od nuly.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74487
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 10. 2020
Re:
Kdo fumiguje pečlivě a má úly v pořádku, tak nikdy nemá u nějakého včelstva kompletní výpadek ošetření. Maximálně má, a to jen dost náhodou, výpadek jednoho ošetření ze tří. tři roztoči na včelstvo ve směsném vzorku pak obvykle říkají to, co tam je, maximálně 3 - 6 roztočů na 1 včelstvo ve měli.
Problém je ale v tom, že když za měsíc v zimě spadnou v jednom včelstvu až tři roztoči, na jaře je v tom včelstvu až několik živých. Těch roztočů z těch 500 - až 3000, kteří tam byli v září, kteří jsou nejodolnější.
Pravda je skutečně, že dnes už to je prakticky jedno, léčiva jsou na onci životnosti plus organizované léčení je zrušeno, takže množení na léčiva odolných roztočů a šíření z neléčených včelstev někde z okolí je víc než pravděpodobné.
Dříve, dokud bylo léčení organizované, se ale mělo léčit víckrát, ne na ten minimální spad, ale až na prakticky nulový spad. Potom by se roztoči odolní proti léčivu šlechtili jen minimálně a léčiva beze změny mohla být odolná dodnes a ještě hodně let dál. Bohužel.
Teď to budeme muset sfoukávat jen s přírodními léčívy s menší účinnosti.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74489
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu