78078

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gusto (195.98.17.90) --- 27. 8. 2020
Re: plačící včelaři nad výnosy v 9/2020 Včelařství

záleží od lokality.. dobrý rok byval u nas 70-80kg..a špatný 40-50.. bohužiaľ, tie casy su uz desať rokov preč, a teraz je spokojnosť aj s 30kg.. Trnavsko, 170mnv..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74428


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 29. 8. 2020
Re: plačící včelaři nad výnosy v 9/2020 Včelařství

"záleží od lokality.. dobrý rok byval u nas 70-80kg..a špatný 40-50.. bohužiaľ, tie casy su uz desať rokov preč, a teraz je spokojnosť aj s 30kg.. Trnavsko, 170mnv.."
a.
Já ještě pamatuji včelaření v zadovácích. V lese byl dobrý rok, když v polovině května vyšla snůška z javorů klenů, na začátku června snůška z luk a z divokých malin , po polovině června první medovicová snůška, v polovině července lipová snůška a nakonec v polovině srpna poslední medovicová snůška. A někdy včelaři ještě dělali poslední snůšku ze strnišť, protože tehdy se strniště nepodmítala, nechávala se do setí, i přes zimu tak, a leckdy tak byly pole na konci srpna a v září žluté od divoké ohnice a hořčice. A i bez ohnice a hořčice byly tehdy stniště významným zdrojem pylu k zimnímu krmení. Stejně jako plevel v obilí byl významný podněcovacím zdrojem od května po sklizeň obilí. Co snůška, to med z jednoho včelstva od 5 do 25 kilo. Co období bez snůšky, to přínos 2 - 5 kilo za týden. Aby tehdy včely trpěly hladem, muselo by soustavně aspoň 2 týdny až měsíc každý den pršet. Když bylo jakékoliv sucho, byla tehdy vždy nějaká aspoň udžovací snůška.
Později, po roce 1990 už byl dobrý rok, když vyšly tak 2 - 3 snůšky za rok a už když byly mezi snůškami trochu horší podmínky, měly včely náběh na hladovění. Včelstev bylo stejně jako dříve, ale dost lesa se mezitím vykácelo kvůli nové vodní ploše.
Doma na zahradě v intravilánu to bylo o takové 2 - 3 snůšky za rok horší, zase tam byla spolehlivá první jarní snůška už po začátku května z ovocných stromů. Která se později, jak se čím dál víc šířila kraňka a potlačovala původní černá včela, kryla se řepkou, pokud bylo blízko baráku pole s řepkou. A lidi postupně "čistili" zahrady od ovocných vysokokmenů a polokmenů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74435


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu