77625

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (93.92.52.23) --- 3. 7. 2020
Re:

Měnit všechny matky za bucfastky je myslím si chyba. Běžná praxe je mít jako běžný chovatel včel více kvalit, protože situace průběhu v sezoně se mění každým okamžikem. Sníží se tím ziskovost, ale sníží ztrátovost.

Včely co mám jsou podobné buckfastce jsou dobrý, až moc dobrý plodařky. Nyní při průběhu klimatu jaký letos vr. 2020 je, podstatě prolodují vše, až se znenadání vyrojí. Pokud se roj odchytne odnese si jako početná kolonie hodně medu z mateřského včelstva, matka z prvoroje okamžitě ploduje do tzv. druhého vyrojení velmi mocně. Když se vyrojí v jedné sezon podruhé, zanechává za sebou dcery kladoucí vajíčka oplozené trubci z okolí. Tz., že dojde ke genetickému vyvážení vlastností včel a k diverzifikaci. Což znamená že pokud se objevují hodně bodavé matky v určité lokalitě, ty se budou objevovat díky jejím trubcům stále. Novou krev mám rád, ale abych brakoval matky kvůli reklamě v Moderním včelaři nato jsem opatrnej.

Závěr mám takový, že buckfastka je dobrý materiál pro silný snůšky, ai tvorbu tzv. masa.

Mám rád celkově spíš slabší včelstva, tz. šetřivější.

Buckfastky, co jsem měl pod rukama, jsou dobrý hlavně jen pro odběr a posílení plodovými plásty oddělků s matkama místních vlastností. Vtom vidím jedinou výhodu pokud se tvoří oddělky. Takové silné včelstvo s buckfastkou totiž velmi soustředěně vychovává v masivním počtu potomstvo pro které spotřebovává obrovské množství medu a pokud se takový materiál přidá do nových oddělků v období květen, zpravidla se takové bleskově zesílené včelstva dají přirovnat k vyzimovanému které donese a po opotřebování takové generace z přeložených pl vyběhlých plástů nastoupí nové generace šetřivějších dělnic od nové právě kladoucí matky vlastností lokálních,(např. bodavých) a hlavně šetřivých.

Je to jako při sázení sazenic révy. Sadí se na počet hroznů na m2 a na snížení rizika při ztrátě na malé keře s jedním tažněm menší sponou výsadby a omezením počtem oček. Takové víno se považuje za nejkvalitnější. Pokud taková sazenice uhyne, ztráta je minimální oproti úhynu sazenice s dlouhými tažni na několika desítkách a stovce oček po řezu zabírající mnohem více věští plochu než několik sazenic menších, vedených skromně ale pro kvalitu.

Pokud jde včelstvo rychle do síly a přejdou do rojovky lze se bavit o stejné ztrátě jakoby uhynula ta sazenice révy v daném roce. Silné včelstvo je velké riziko ztráty. Slabší včelstvo při silné snůšce donese v podstatě stejně jako ty plodařky z kterých se pořád musí odebírat plod aby se nevyrojily.
(31.192.64.136) --- 3. 7. 2020

Vážení přátelé,
buckfastky letos z řepky 40 kg, lípa 35kg - prozatím v mednících. Ještě nosí. Potom ke slunečnici.
Tak snad ta stovka na včelstvo bude.
Včely velmi mírné, nerozbíhavé, málo se rojí. Všechny kranky měním za buckfastky, mají více pozitiv. Doporučuji všem k vyzkoušení nákup buckfastek z Dánska viz reklama v moderním včelaři.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74248


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.95.241) --- 4. 7. 2020
Re:

Souhlas,snuska je promenliva v case, a osadit vse stejnym materialem je nesmysl. Kazda linka na vcelnici je necim vyjimecna, necim spatna. A vztahovat hodnotu materialu vcelnice na mnozstvi medu mi pripada krapet ujete.Jak jsem tu psal, roztrhal jsem vcelstva v kvetnu na poloviny, at vyuziji repku na rust,ted jsou v plne sile, kvetou lipy,kvete svazenka a zacinaji nosit z jedli.Davam druhe medniky.
Je mi celkem jedno,jak se vcely jmenuji, povetsinou se vse vraci k pokrizene mistni vcele (mam i par zlutasku),ale trubci vcelstva mam vsechny kranky s matkou F1.Menit jednorazove matky na vcelnici kvuli medu? Pripadal bych si velmi hloupe.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74249


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
JosPr (46.135.88.191) --- 4. 7. 2020
Re:

A jeste jinak, repka je o pripravenosti vcelstva na snusku.(ja repku nechci, je neprodejna, zbytecne zabira misto ve skladu, ale jako zasoby (krmivo pro vcelstva, oddelky dobra),medovice je o tom, mit vcely, ktere ji dokazi najit a vyuzit.A podle tohohle kriteria si vybiram, z ceho se bude dal mnozit.V podstate mi staci prezimovat 6 r. oddelek na 39x30,protoze je to ekvivalent puleneho vcelstva pri rozkvetu repky.Pokud jde o par F1,ktere kazdy rok beru do trubcich vcelstev, jsou od vcelare se stovkami vcelstev vcelariciho opet v lesich,ne od pidichovatele matek, ktery je dela na kseft.Beru je z duvodu udrzeni doprovodnych vlastnosti vcelstev ala kratasy a triko, poslednich par let uz brakuju matky pouze ze vcelstev, ktera neumi medovici najit a vyuzit. Jarni snusku neberu jako kriterium, nezajima mne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74250


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 7. 2020
Re:

Hm, bude zajímavé, co buckfastka přinese dlouhodobě, až odezní efekt F1.
A jak moc se do povědomí včelařů vrátí potřeba šlechtit si své včely a ne jenom kupovat komerční matky a rozchovávat do všech včelstev.
Jinak mně se osobně líbí. jakožto dnes už chovateli ze záliby a ne pro peníze, taky spíš to pozdnější snůšky a potom taky celkově slabší včelstva . Ty jsem "připravoval" taky pozdním krmením.
Nicméně se uvidí letos, jaké budou dovezené včely, ty původní mně na podzim odešly, už jsem si je měl dovéztr, ale zatím jsem se kt omu nedostal.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74251


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
gupa (93.92.52.23) --- 4. 7. 2020
Re:

> R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 7. 2020
Re: (74246) (74248) (74249) (74250)

Hm, bude zajímavé, co buckfastka přinese dlouhodobě, až odezní efekt F1.<

Myslím si že to jde přirovnat k odstínům plastelíny a její mísení do výchozího odstínu. U plastelíny dojde nakonec na jakousi špinavou barvu.

Když se do špinavého odstínu promíchané barevné plastelíny zamíchá např. červená a neustále mísí, asi tak jak probíhá mísení probíhá i mísení buckfastky, nakonec červená díky převaze promíseného odstíu zase zešedne a zešpinaví trochu více dočervena.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74252


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
R. Polášek (90.178.51.173) --- 6. 7. 2020
Re:

gupa: To sedí, jen s tou výhradou, že je možné kousky nesprávně zbarvené plastelíny vybírat a brakovat, zatímco kousky té správně zbarvené tam nechávat.
Je jen otázka jak moc si s tím kdo dá práci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74253


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu