| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 23. 12. 2019
Re:
"Nevím, kde se to pořád bere, že za loupežemi jsou blbé úly, vosy a nenakrmené sousedovic včely. Je to stále dokola. Nesmysl. Je to o oslabených včelstvech, často už nad hrobem."
a
Není pravda.
V nástavkovém úlu, kde zůstává otevřeno česno ve dnu, jsou zničeny loupeží všechny včelstva, které z jakéhokoliv důvodu jsou slabší tak, že nedokáží obsednout a bránit celý vodorovný průřez toho úlu. Protože zlodějky nebo vosy vletí česnem ve dnu, které je daleko od sediště včel s plodem a tudíž není včelami obsazeno, do úlu a nehlídanou uličkou se dostanou nad včelsvo k zásobám.
Když se v nástavkovém úlu česno ve dnu uzavře a včelám se otevře očko ve stěně nástavku, tomu slabšímu včelstvu stačí jen hrstka strážkyň, které obsadí očko, k uhlídání proti zlodějkám. Přirozeně česno nebo očko se nastavuje na průchod jedné včely.
Když v nástavkovém úlu s teplou stavbou nebo v zadováku je včelstvo ještě slabší, sediště včel s plodem příliš daleko od očka, česna, takže včely ho strážkyněmi hůře obsazují a zlodějky pronikají do úlu, zlepší se ochrana proti zlodějkám tím, že se sediště včelstva, plásty s plodem, se přemístí co nejblíž tomu česnu nebo očku. Přirozeně průchod zase na jednu včelu.
Takhle se proti zlodějkám udrží i hodně slabé včelstvo, spíš středně silný oddělek. Ale včely musí mít vůli se bránit, nesmí tam být virózy, jako tomu bylo letos.
Ty podle mně způsobují rozvrat včelstva. I když včelstvo je zdánlivě dost silné, děj ve včelstvu je chaotický, strážkyně ochotné na česnu bránit včelstvo i za cenu vlastního života nejsou nebo pracují špatně, zlodějky pronikají do včelstva, odnášejí zásoby a strhávají s sebou i jednotlivé, bohužel virózou nakažené včely.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 73738
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |