78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Potu?ník Václav (e-mailem) --- 17. 10. 2017
Re: Plodování včel
> Letos mám potvrzeno u jednoho stanoviště, celé, všechny včelstva naněm, že > lze jarní rozvoj nechat zaprahnout do úplné deprese včelstva ......
a) potvrzuji, otec měl takové stanoviště a po letech je opustil. b) Quido Sklenar, Moje včelí matička, strana 27 (Březen, pohádka Šibal)
Opisovat to sem nebudu, není to o dnešní technologii včelařství. Je to o jarním rozvoji včelstva zimovaného v jednom nástavku. Ale pokud se pochopí princip, je to o tom, že zásoby zavíčkované jsou rezerva pro přežití. A je jedno, zda jde o tři nebo o třicet kilo. A hlavně nejde jen o jaro. Pokud nemá včelstvo alespoň slabý přínos sladiny v srpnu, například bílý jetel a nedostává cukrový roztok průběžně, ale jednorázově, je omezeno plodování. A navíc poškozených včel roztočem je procentálně více. Pokud se k tomu přidají chemikálie a neobsednuté česno a podmet má včelstvo dost malou šanci. Viry a houby nevidím, proto jejich vliv nemohu započítat. Mohu jen odhadnout, že čím více je včelstvo poškozeno tím co jsem schopen posoudit, tím více mu škodí také Nosema a různé viry. VP
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71052
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (90.178.51.173) --- 17. 10. 2017
Re: Plodování včel
No, pokud se jedná o medovici a o ochotu ji sbírat, já bych to nehrotil na režim včelstva.
Podle mých názorů ochota sbírat sladinu je ovlivňována poklesem zásob už pod cca 10 kilo. Pod cca 5 kilo už ta ochota klesá velmi. Jenže kdo v létě dopustí, aby u produkčních včelstev klesly zásoby pod takovéhle množství? Takový pokles je přípustný u včelstev spíš na chov, kde se nejede na medný výnos, ale u produkčních včelstev to je dost ztráta.
Maximálně je to přípustné uprostřed maximální snůšky, kdy se vybere, co to jde, protože setrvačností už další den včely donesou dostatek sladiny a zaplní dostatečné množství buněk na udržení chutí ke sběru.
Jinak to množství zásob nutných k ochotě sbírat závisí na síle včelstva. Čím slabší včelstvo, raději v úlu přiměřeném síle než největším, tím pro plnou ochotu sbírat stačí méně zásob.
Dále ta ochota sbírat potom závisí na něčem jako životní síle včelstva. Kdysi jsem v každém úlu udržoval linii, to znamená novou matku odchovával vždy z plodu toho včelstva. U některých linií se pak stávalo, že s každou novou matkou byly včely v létě vždy o trochu slabší, až to nakonec skončilo obvykle pozdě na podzim zmizením včel z úlu a zůstaly jen plásty se zpracovanými zásobami. Varaóza tehdy ještě nebyla příčinou. V prostředí zadováku byla ta slabší včelstva určitým způsobem dobrá, protože v létě se s nimi lépe manipuloval oa lépe využívala slabší snůšky, neproplodovala je jako hodně silná včelstva.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 71053
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu