78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 24. 8. 2017
Re: loupež

"Prosím o radu. Mám po zakrmení deseti včelstev ve včelíně na pevném stanovišti a v neděli jsem zjistil, že jedno včelstvo bylo vyloupeno. Zbylo tam jen hrst včelek s matkou. Celý úl jsem přestěhoval asi o 50 metrů, dál to nešlo. Před včelínem jsem vysledoval boje včel - pravděpodobně se snaží vyloupit další úly. Je nějaká dobrá rada jak tomu zabránit? Vzdušnou čarou 500 metrů je včelař s počtem asi 60 včelstev na jednom stanovišti v zahradě a nevím jestli krmí. Včely při sledování létají tím směrem. Děkuji za jakoukoli radu mě a možná i jiným. Týká se to oblasti Znojmo."
------------------------------------
Technické předpoklady jsou takové, že úl musí mít malé česno zůžené až na jednu včelu, aby včelám stačilo na bránění málo včel a česno musí být co nejblíž plodu včelstva, protože potom mají včely největší důvod to česno bránit. Jednotlivé nástavky, spodek a víko na sobě musí těsnit, nesmí "vyfukovat" vůni včelstva ven, aby nelákala zlodějky. síto dole ve dnu je přijatelné.
Takže zavřít a utěsnit česno ve dnu úlu a otevřít očko v nástavku, kde je plod. očko zůžit na 1 - 2 včely buďto uzávěrem nebo v nejhorším případě něčím jako prohněteným jílem. Pokud se krmí třeba v prázdném nástavku, musí být i ten pečlivě utěsněný, aby vůne včelstva neunikala.
a.
Předpoklady včelstva jsou takové,že včely musí mít vůli bránit úl. To znamená by měly mít matku, plod a kvalitní rámky v přiměřeném počtu, které obsednou.
Dále by včelstvo mělo mít dost včel, protože při útoku zlodějek na dobře zůžené česno je to defakto vzájemné vyvražďování včel. To trvá tak 2 - 4 dny, než zlodějky přestanou výrazně útočit.
Pokud je loupeží už včelstvo hodně oslabeno, je obvykle pozdě. Včelstvo je rozvrácené, plod poničený, matka nemá doprovod a neklade a včely tak nemají vůli se bránit. Je třeba včelstvo radikálně zůžit, aby tam nezůstaly neobsazené rámky, uteplit a večer potmě pokrmit množstvím, které odeberou za 2 - 3 hodiny, aby to do rána dokázaly zpracovat. Staří praktici doporučovali nechat takové včely jeden den ve tmě ve sklepě, aby se včely zcelily, nevím, jak moc to pomůže. Životaschopnému včelstvu by mělo stačit to zůžení česna, aby zlodějky nepronikly dovnitř a dále nerozvracely včelstvo, zůžení úlu a čas přes noc, aby se jakžtakž vzpamatovalo. A dostatek včel ,aby včelstvo vydrželo proti zlodějkám do doby, než se za tři týdny začnou líhnout další včely.
Když už se včelstvo samo neudrží, je lepší ho včas zlikvidovat. Včely setřepat, plásty s plodem a zásobami přidat do jiných úlů. je to výhodné v tom, že včely neuhynou, ale posílí okolní včelstva, totéž plod včelstva. a zásoby se využijí, protože zlodějky je nerozkradou.
a.
Předpoklady krmení jsou potom takové, že při nebezpečí loupeže se krmí menšími dávkami, aby většinu toho stihly včely zpracovat přes noc a ráno z úlů nevycházela vůně cukru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 70929


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu