78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 11. 3. 2010
otřepávaní a smetání včel z vybíraných plástů.

"Ometám včely při medobraní do bedýnky a pak včely sypu zpět do medníku.
Točím tak 35 "
Chtěl bych se při této příležitosti zeptat na takový detail, jak to kdo při medobraní prostým ometáním a otřepáním děláte.
Já vezmu přidávané rámky a společně s těmi rámky, které nevybírám, ale vracím, sestavím znova nástavky a celý úl.
Plásty určené k vybrání teprve potom otřepávám a ometám až nakonec, přímo do sestaveného úlu, takže včely jdou do úlu přímo, bez nějakého přechodného uložení v nějaké bedýnce.
Někdy vyberu plást i pod mřížkou, ty potom otřepávám ještě před uložením mřížky, kdyby tam byla náhodou matka.
A někdy mám nedostatek prostoru ve volných nástavcích a pracovních bednách, takže pár plástů musím otřepat a omést předem do rozebraného úlu, abych je bez včel mohl uklidit do přepravní bedny. Ale ostatní plásty k vybrání potom stejně nechám se včelami, dokud nesložím úl a otřepu je až potom, jako poslední operaci před uložením strůpku na úl.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42098


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Jan Bűrgel (82.113.48.14) --- 11. 3. 2010
Re: otřepávaní a smetání včel z vybíraných plástů.

R. Poůašek :Chtěl bych se při této příležitosti zeptat na takový detail, jak to kdo při medobraní prostým ometáním a otřepáním děláte.

Dělal jsem to dříve tak že jsem horní nástavek dal vedle na další tři nástavky na zem, zkontroloval 1-2 krajní plásty odkrytého nástavku zda tam nejsou také zavíčkované plásty, pak jsem dal položil jiný nástavek vložil ke kraji 1a1 vytočenou souš a začal sklepávat trhnutím a uhozením rukou včely a ometat v tomto prázdném nástavku, potom jsem doplnil souše.
To mi trvalo tak 15 minut a za těch 15 minut se včely rozrušily.
Nyní odeberu nástavek, podívám se dolů, vložím jiný doplním a dám víko, ometu přes smyk do bedýnky, po posledním rámku s bedýnkou drcnu o zem a ty "broky " jednoduše skoro najednou vsypu na vršek plástů,
myslím že se tím včely měně rozruší.
J.B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42127


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 12. 3. 2010
Re: otřepávaní a smetání včel z vybíraných plástů.

"Dělal jsem to dříve tak že jsem horní nástavek dal vedle na další tři nástavky na zem, zkontroloval 1-2 krajní plásty odkrytého nástavku zda tam nejsou také zavíčkované plásty"

Já první nejhořejší nástavek dávám obvykle na vedlejší úl, pokud není příliš vysoko a pokud do toho úlu nejdu po tom předchozím, kvůli rozrušení včel. Ostatní nástavky rozložím za úlem na zemi na plechy sundané z úlů. V lese někdy dávám nástavky jen na igelit položený na silnějších klacíkách. Zatím mi ty dřepy k nástavkům nevadí. Vrácené rámky mám sklon, díky v současné době malému počtu včelstev, dávat do úplně nejspodnějšího nástavku, plásty z něho přehazovat do horního pod mřížkou a plásty z pod mřížky potom dávat nad mřížku. Ovšem v některých případech je rovnocenné rozložit úl jen po mřížku a manipulovat jen s plásty z nástavku hned pod mřížkou, někdy je to jen o něco horší, při větším počtu včelstev to bude nutné kvůli času. Doba ošetřování jednoho včelstva je pružná od slabé půlhodinky po hodinu a půl....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42151


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu