- Radim Polášek (e-mailem) --- 24. 7. 2009
Re: Vzdálenost nejbližších trubčích shromaždišť - překážka páření
Oddělky by se měly umisťovat tak, aby výlety včel nešly do výletu včel produkčních včelstev. Potom se skutečně vzájemně ovlivňují. Takže pokud jsou oddělky ve stejné řadě s produkčními včelstvy a česna mají namířené stejným směrem, měly by být oddělky od produkčního včelstva nejméně 2 - 3 metry. Oddělky by potom neměly být před včelstvy a taky ne hned za včelstvy. Když mají česna namířena výrazně jiným směrem, zas to tak moc nevadí. Pokud ale z nějakých provozních důvodů je oddělek na nebo pod včelstvem nebo těsně vedle, zas to nějak zásadně moc nevadí. Pouze v závislosti na tom, jak je vizuálně oddělen vstup do oddělku a vstup do česna produkčního včelstva stoupá procento matek ztracených při oplozovacím výletu a taky procento zalétaných včel, oddělek musí být prostě o něco silnější.. Umístění oddělků na stanovišti vůbec nesouvisí s loupeží, protože jak začnou včely slídit, postupně proberou doslova decimetr po decimetru plochu kolem stanoviště na desítky až stovky metrů daleko. Neexistuje, že by jakkoliv schovaný oddělek nenašly. Obrana před loupeží není schování oddělku, ale dělat životaschopné oddělky a mít je v takovém úlku, aby se i s tím omezeným počtem včel, co v oddělku jsou, dokázaly ubránit. Je to takové neustálé testování, slídičky se snaží proniknout do všech možných úlů a úlku a odletět zpět ve zdraví s nakradenou sladinou, strážkyně jim nejdřív prostě jen brání ve vstupu do úlu a později se s nimi perou a vzájemně se zabíjejí. To je poměrně běžné v době mimo snůšku, že je vidět občas na česnu se peroucí včely. Kdykoliv, jak se podaří dostatečnému množství slídilek vniknout dovnitř úlu a naloupit sladinu, ve svém mateřském včelstvu zatančí taneček a rozdají uloupenou sladinu s vůní toho úlku. A plná síla létavek toho loupícího včelstva potom vyrazí na označené místo a pokouší se dostat dovnitř toho úlku a taky si nabrat sladinu.... Matky na oplozovací prolet létají snad stovky metrů, snad kilometr.... U trubců byl zaznamenán dolet až 15 kilometrů, v horských údolích, kde zřejmě tak daleko létat museli, v normální krajině to budou trubci z pár nejbližších okolních stanovišť.
R. Polášek ----- Original Message ----- From: "trestik" <trestik/=/trestik.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, July 24, 2009 9:45 AM Subject: Vzdálenost nejbližších trubčích shromaždišť - překážka páření
Z důvodu zamezení loupeže a také z důvodu, aby nebyla matka vracející se ze snubního proletu strhnuta do koridoru produkčních včelstev se doporučuje, umisťovat oddělky mimo včelnici do takové vzdálenosti, aby se létavky neměly snahu vracet do mateřského úlu. Moje otázky: nebude tato vzdálenost potom překážkou pro dobré oplodnění matky? Do jaké vzdálenosti se matka odlétá pářit? V jaké vzdálenosti od stanovišť se trubci shromažďují?
J.T.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 36950
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |