78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Sroll Josef (e-mailem) --- 10. 11. 2008
RE: trubci v listopadu

Včely se chystají na výměnu matky v nevhodnou dobu. Co je na stávající matce špatné vědí jen ony. Možná málo mateří látky nebo nesouhlas se současnou politickou situací. Doporučuji zazimovat záložní matku (na každém včelíně by měla být) a časně zjara zkontrolovat, zda matka klade, příp. provést výměnu. Pokud se nyní vylíhne matka, je veliká pravděpodobnost, že se již neoplodní a stane se trubcokladnou. V časném jaře lze matku měnit "naostro" (strarou odebrat a na její místo pustit novou).

Pepa


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Jiří
Sent: Sunday, November 09, 2008 8:57 AM
To: Včelařský mailing list
Subject: trubci v listopadu

U jedné včelí rodiny jsem ještě začátkem listopadu pozoroval, jak se pokojně na česně promenádují trubci. Žádný náznak dívčí války. Na fólii pod strůpkem byly kapky vody, matka plodovala. K tomu ještě uvádím, že toto včelstvo bylo do poloviny srpna bez matky, včelstvo nemělo žádný plod v jakémkoliv stádiu vývoje, trubčice se nevytvořily a po vložení oplozené Vigorky začala pěkně klást. Toto včelstvo dostalo postupně 23 kg cukru od počátku srpna. Proč včelám nevadí, že jim trubci ujídají (zbytečně ?) jejich denní chleba? Že by měly všeho dost a usoudily, že se klidně mohou rozdělit? Ještě včera jsem viděl, že nosí pyl.
Díky za názory. Jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32433


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Vojtěch (85.13.78.2) --- 10. 11. 2008
Re: trubci v listopadu

Mám letošní inseminované matky ve skleněných úlech. Včely už nelítají, ale trubci se tam v jednom úle na rámku objevují. Vůbec to neřeším, protože je už chladno a včely to taky řešit nebudou. Mají jiné starosti, aby přežily zimu, a jsou v pohodě jako ostatní.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32434


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 10. 11. 2008
Re: trubci v listopadu

Včely se chystají na výměnu matky v nevhodnou dobu.

V snahe vysvetliť tento úkaz, trúdy vo včelstve, keď sú včelstvá viac menej v chumáči, nemožno predpokladať, že tento výnimočný biologický fenomén by sa mohol v túto dobu vo včelstve odohrať.
Sú len dve možnosti, súčasný stav je autorov zle popísaný, npr. vo včelstve je M, ale je trúdokladná no niekoľko trúdov včely vychovali, pretože včelstvo ako celok chce, hoci nedokáže vnútorný stav zmeniť, preto trúdov akceptuje.

Druhá možnosť výskytu trúdov vo včelstve môže byť dlhodobá záležitosť, včelstvo ešte v auguste-srpnu robilo TV (
pri TV včelstvo vždy! v predstihu chová trúdí plod, včely sa nespoliehajú, že niekde ešte trúdy budú), čo je možné: M sa mohla stratiť a existujúce trúdy zostali vo včelstve, lebo včelstvu sa nenaplnili nádeje vymeniť M. Keďže včelstvo už nemalo plod, NCH M nemohli včely uskutočniť a trúdy ostali.

Raz sa mi stalo niečo podobné. Na podmetovej podložke v I. mesiaci som našiel 2 trúdy, čerstvo uhynuté. Včelstvo som rozobral, zistil som jeho bezmatkovosť a našiel som ešte pár živých trúdov.
------------------------------------------------------------

V časném jaře lze matku měnit "naostro" (starou odebrat a na její místo pustit novou).

Na radu "naostro" v čase po zime už doplatila nejedna M a zároveň včelár, áno je to v poriadku ak vo včelstve nie je žiadne M a nie je tam plod (aj trúdí) plod od neoplodnenej M je genetickým nosičom. Svoj feromón- materskú látku odovzdáva včelám aj neoplodnená M, ktorá je prenesená aj do do otvoreného plodu. Takže pozor na pridávanie na ostro.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32448


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu