- Tichý (80.188.56.170) --- 6. 5. 2008
Re: Jak to vidím já...
Jsem rád,že v této diskuzi si včelaři vyměňují své názory a nápady, svědčí i o odborné úrovni včelařů. Především mě těší, že včelaři jsou slušní a inteligentní lidé, což se většinou o jiných diskuzích nedá říci.
Nehodlám diskutovat k řadě věcí, které jsou ve včelařské konferenci uváděné, bylo by to jistě zajímavé. Např. - folie a prodyšný strop úlu: vydýcganý vzduch je vhký, je tedy těžký a klesá dolů. Je-li česno dastatečně otevřené či dno aspoň částečně zasíťované, je v úle sucho Přčtětw si dobře úvodní článek ing. P. Texla. Ale k věci.
Hromadění a pouze trvalá stanoviště v obcích. Byla to odpověď na nějaký předcházející názor /nemohu ho najít/ Uvedu příklad: Na okrese máme 220 obcí - katastrů, tisíc včelařů a témeř 13 tisíc včelstev. Spočítal jsem, že jedna
čtvrtina katastrů obcí má více než 10 včelstev na km2, některé dokonce 19 včelstev / a stačila by jen polovina/ a ještě všechna včelstva jsou v obci na zahradách obce, na jedné parcele dva vozy a ještě další úly možná více než 80.Na druhé straně téměř stejný počet katastrů má na 100 ha/1km2/méně než jedno včelstvo či dokance žádné - obec je bet včel. Kde bude asi větší snůška a pro přírodu rozmístění včelstev účelnější Pochybuji, že tam bude jen 10 kg medu, ale mnozí včelaři to dokáží svými chovatelskými metodami.
K úředníků a administrativě - o to mi šlo především. Kdyby byla polovina úředníků v EU, možná by byla polovina i v ČR a také polovina admistrativy v ZO. A vy chcete přidělávat dalších 28 úředníků na krajích - dvojnásobek než je na Sekerariátu ÚV včetně uklízečky.Stále nevím, co by tam dělali, jakou by měli náplň práce. Aby to to bylo smyslplné, musela by se přidělat hláčení ZO. Nevím, jak by našich tisíc včelařů s nimi komunikovali a nevím, proč by vůbec naši včelaři měli s nějakým krajánkem mluvit. Půjde k nám úředník zjišťovat jak se kdo jmenuje, kolik má včelstev, zda léčil? Musím ten seznam napsat sám (stačí ho každý rok nepatrně opravit) a poslat dál - na UV a do laboratoře s mělí. Nevím, proč by ho měla opisovat nějaká mamina.Když někdo zemře nebo se přihlásí nový člen, nebudu to posílat na kraj, ale přímo paní Burdpvé nyní paní Nechybové. Žádam-li o dotaci tak není nic jednodušího, než vyjmout ze Včelařství tiskopis , vyplnit adresu, přiložit fakturu a podepsat se a proč to posílat na kraj a oni odtud zase dál.Ale vždyť to dělat nemusíte nikdo vás nenutí žádat o peníze. Kdyby dotace nedělal sekretariát ČSV a včelaři museli žádat na MZ, tak by včelaři témeř nic nedostali, řečeno ůředně - nedosáhli by ne peníze. Na Svazu to dělá jedna brigádnice na částečný úvazek ( a dělá to výborně, ihned zavolá a upozorní na nedostatek) a takhle by to přepisovalo dalších 14 úředníků. Tak dlouho se stále bavíne o admivistrativě. Já zbytečnou v ZO ani na okrese nevidím, je opravdu minimální. Výborně se zvládá na počítači, ale je tak" složitá", že na ni stačí jen
propiska. V lednu udělám plán činnosti ZO a každý včelař ho dostane do ruky a celý rok s ním pracuje - ví kdy je jaká přednáška, zájezd,kdy se léčí, vydává léčivo a kde si ho vyzvednout, kdy se odevzdává měl, vydávají peníze, platí příspěvky..kdy má co odevzdat. Šetříme vlastní práci, práci důvěrníkům, šetřime peníze včelařů - likvidujeme administartivu.Tak jak by měla být promyšlená práce, když jdu do včel, tak by měla být promyšlená i ve včelařském spolku Promyšlená práce nástavkových včelařů by měly být příkladem i pro práci funkcionářskou.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29366
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |