- M. Václavek (213.29.160.5) --- 6. 5. 2008
Re: /školkování = zbytečnost /....jednoduchý chov matek
Prosím o radu ohledně školkování. V principu vím o co se jedná, ale v praktickém provedení mám mezery.
Konkrétně :
- Lze rojový matečník přidat do odsavače bez klícky ?
- V případě, že se přidává zaškolkovaný matečník kam klícku nejlépe umístit? Zaříznout přímo do plástu blízko plodu.
- V časopisu MV je uvedeno "Zaškolkujeme matečník spolu s několika včelami".Jak zajistit krmení uzavřených včel v klícce aniž by došlo k předčasnému opuštění klicky včelami.
Děkuji za radu.
_______________________________________________________________
Pokud nejste velkochovatel matek, školkování a podobné komplikace ( oplodňáčky, líheň, inseminikátor, trubčí včelstva,... ) nemají pro Vás význam.
A teď k dotazům:
- Rojový matečník lze přidat do odsavače bez klícky, nejlépe s celým rámkem. Pokud budete vyřezávat zavíčkovaný rojový matečník, raději ho obalte alobalem ( víčko nechte přístupné ), aby se zabránilo jeho případnému vykousání... včely vyřezaný matečník vnímají jako cizí nepřirozené těleso.
-Matečníky vždy umisťujte v blízkosti plod, aby se zabezpečilo jejich ohřívání.
- To je přesně to, na co jsem narážel na začátku. Jsou to pro malochovatele zbytečné komplikace, které se nevyplatí. Stačí si pohlídat 10. den od začátku chovu a matečníky umístit do oddělků. Školkování je zbytečné. Vylíhnuté matky se podstatně hůře přidávají do oddělků než zavíčkované matečníky. Rovněž obalovaní alobalem je u nepoškozených chovných matečníků zpravidla ztráta času.
Všechny tyto a další komplikace chovu matek u malochovatelů řeší moje modifikovaná metoda odsavače s líhnutím v chovném včelstvu.
,,,
začátek chovu...
-v sobotu se nastartují matečníky v sádce či bezmatečném včelstvu bez otevřeného plodu a nad chovným včelstvem se zhotoví odsavač rozdělený do 2-3 oddělení ( v každém oddělení: rámek s nejmladšími plodem + rámek se zásobami + souše, mezistěny )
-v neděli se v odsavači odstraní případné nouzové matečníky a do jednotlivých oddělení se vloží po dvou nastartovaných matečníků
2. týden po začátku chovu...
-v sobotu se oddělí odsavač od chovného včelstva a přemístí se na oplozovací stanoviště, připraví se dno s česínky pro jednotlivá oddělení ( provizorní vícedno ), osazenstva se nechají kvůli stmelení den zavřená
Kvůli prostoru pro růst oddělků se vyplatí odsavač rozšířit nástavkem rozděleným do příslušných oddělení vyplněných mezistěnami, rozšiřovací nástavek se podsadí pod nástavek odsavače. Velmi výhodné je větrání drátěným dnem. Strop odsavače by měl být dobře uteplen. Každopádně je třeba zajistit včelotěšné oddělení jednotlivých oddělků, jinam bychom mohli zbytečně přicházet o matky.
-v neděli se otevřou česínka.
Za 2-3 týdny se provede brakování nevyhovujících matek a spojení bezmatečných oddělení. Oplodněné dobře kladoucí kvalitní matky jsou k dispozici.
Poznámky k metodě...:
Startér řeší problémy s příjímáním misek...prakticky všechny misky jsou většinou přijaty i v období s nedostatečnou mírou chovné nálady včel ( podletí, předjaří ). V době, kdy je odsavač nasazen nad chovným včelstvem, mají matky znemožněný výlet. Při přemisťovaní odsavače na oplozovací stanoviště ( provádějte brzy ráno nebo pozdě k večeru ) lze bez žádného rozebírání zkontrolovat oddělení, do který byly vloženy dvě misky, zda v nich je vylíhlá matka... na mateří mřížce by se měla nacházet jedna usmrcená matka. Oddělení s jinou situací mrtvolek na mřížce ( žádná nebo dvě mrtvolky matek ) jsou potenciálně bez matky. Bezmatečné oddělky se po vylíhnutí plodu rozpadají ( včely opouštějí oddělek ) a jsou často vyloupena. Pokud máte čas, můžete prohlédnout podezřelá oddělení na přítomnost matky ( za týden či později po přemístění odsavače, kolem 18 hodiny, aby se zaručilo, že žádná matka nebude na proletu ). V případě jejího nenalezení je možnost vložit do oddělení matečník, nebo ho spojit se sousedním oddělením odstraněním přepážky. Jinak žádné další prohlídky není třeba dělat.
S pozdravem...M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29364
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |