78370
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Jaro KE (217.119.114.42) --- 26. 4. 2008
Chov trúdov
Ja si skôr myslím, že chovom trúdov v obsurdných množstvách (4 až 5 SR)
> skôr včelstvo zruinuje a potom mu neostáva dosť síl na rojenie, pretože ak
> je vo včelstve málo včiel, nemá sa čo vyrojiť. Anton
Anton to však nemyslíš vážne čo si tu napísal. Chceš povedať, že včely sú také sprosté, že sa sami zlikvidujú?! Pri nadbytku trúdích plástov budú aj včely chovať nadbytok trúdov, ale keď príde tá chvíľa, bude matka trúdie bunky obchádzať a nenakladie do nich vajíčka, resp. včely zrušia trúdí plod prípadne prestanú kŕmiť dospelé trúdy. Prírodu v tomto prípade neoklameš! Jedine vtedy by sa stalo keby to boli geneticky zmenené /mutované/ včely, aby sa chovom trúdov sami ničili!?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29177
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 26. 4. 2008
Re: Chov trúdov
Za prvé, nepamätám sa kedy sme si potykali.
Za druhé, nevieš čítať, ja osobne si vôbec nemyslím, že včelstvo ako také bude ošetrovať trúdí plod,ja som reagoval na daný komentár a štúdiu LVB, kde to autori uvádzajú ako spôsob boja proti rojeniu včiel. Čiže tento považujem skôr za neprirodzený.
Za tretie, mám dojem, že čakáš len na to čo ja napíšem, aby si mohol zo zlosťou negatívne reagovať. Napíš niečo zmysluplné, aby sme to mohli zhodnotiť.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29178
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 26. 4. 2008
Re: Chov trúdov
To už je přece desetiletí známý poznatek. Včelstvo si počet trubců samo v určitých rozmezích reguluje. Když má málo trubců, vykouše třeba mezistěny a postaví na nich trubčinu. Když má naopak hodně trubců, matka prostě nebude zakládat trubčí buňky a včely je třeba zanesou sladinou. Množství trubčích plástů ovlivňuje počet trubců tak o desítky procent. Když bude mít včelstvo málo trubců, postaví si trubčinu na mezistěnách a vychová řekněme 60 - 80 % trubců proti tomu, kdyby mělo dostatek trubčích plástů. Když se vyberou trubčí plásty s plodem z jiných včelstev a naperou do jednoho úlu, nejmladší trubčí plod přestanou včely ošetřovat a zhltnou ho a zbytek vychovají. Přebytek trubců se potom rozletí do okolních úlů a ve včelstvu zůstane řekněme 120 - 140 % trubců. Prostě ve včelstvu obvyklá pružná regulace.
R. Polášek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29179
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu