78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 9. 12. 2007
Re: prostor pro zimování
Zimováním ve větším úlovém prostoru včelstvům silnějších než 5 000 včel v podmínkách ČR nijak neuškodíte.
V zimně je třeba dbát především na dostatečný odvod vodních par.
Při zimování ve vysoko-prostorových úlech ( 3 nízké nástavky a více ) je vhodné nechat horní očko otevřené ( zasíťované ). Otevřené horní očko kombinované s drátěným dnem vytváří v úlu tzv. komínový efekt, který má nejen dle mého názoru blahodárný vliv na zimovaní především silných a velmi-silný včelstev.
Včelstvo se dá obrazně přirovnat k potravině. Pokud ho chcete do jara zachovat ,, čerstvé ,, , nejlépe uděláte, když ho přes zimu necháte ,, zmražené ,,.
Včelstvo podchlazené komínovým efektem minimálně v zimě ploduje, čímž se šetří zásobami a vitalitou zimních včel, jež se plně využije v prvních snůškách v předjaří a na jaře. Takováto včelstva mají lepší rozvoj něž včelstva, která přes zimu plodovala vinou uteplení úlu. Jsou sice o nějaký ten měsíc pozadu, ale přesto to bez problému doženou. Mají nižší rojivost. Neplesniví jim přes zimu plásty.
Pro urychlení rozvoje je dobré začátkem předjaří ( rozkvět lísky ) uzavřít horní očka a zúžit drátěné dno. Tím docílíme zrušení komínového efektu. V horním nástavku se bude srážet voda, jež je v předjaří včelstvem využívána pro plod. Pokud má včelstvo mednou komoru ( nástavek plný medu ), je dobré ji umístit pod plodiště, aby bylo plodové těleso v kontaktu s vodou u stropu.
Zimováním ve větším prostoru docílíte zpravidla silnějších včelstev, která dají více medu ( samozřejmě pokud se nedostanou do rojové nálady ).
Zimování ve větším prostoru je u úlů bez drátěného dna a oček problematické, avšak řešitelné.
Česno je nejlepší nechat přes zimu nezúžené. V období slídění v červenci až v září je vhodné česno zúžit kvůli možné loupeži spojené s nebezpečím přenosu včelích nákaz. V měsíci říjen nebo listopad ho pak bez problémů můžete plně rozšířit a opatřit pletivem nebo mateří mřížkou kvůli ochraně před vniknutím drobných hlodavců do úlu.
V případě absence oček je nejlepší mít strop prodyšný. Na strop je vhodné položit propolisovou síť, na kterou dáte pár-centimetrovou vrstvu prodyšného materiálu ( koberec, filc,... ).
Zajímavé články pojednávající na toto téma lze najít na slovenských stránkách www.vcely.sk
Pro zájemce o toto téma uvádím odkaz na jeden z těchto článků ( Horný letáč, Milan Bencúr ):
http://vcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=282
( dole jsou zajímavé postřehy od pan Turčániho )
Zajímavá je i jedna diskuze na fóru:
http://vcely.sk/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=487
Prostě uteplení úlu v zimě více škodí něž prospívá!
S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 26129
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu