- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 16. 8. 2007
Re: strupek
No podstatné je mít na zimu strůpek uteplený nějakým měkkým materiálem, který se vlivem vlhkosti a změny teploty nekroutí a nevytváří štěrbiny a netěsnosti, kterými by unikal teplý vzduch v úlu.
Vrstva novinového papíru vlhkost propouští i mokrá. Vytváří se stav, kdy na jedné straně mokrého papíru se vodní pára sráží ve vodu a na druhé straně papíru se voda zase vypařuje v páru a putuje dál. A o to právě jde.
Slámu a seno jsem zmiňoval pro ty, kdo nemá filcové uteplivky, protože se dají sehnat z domácích zdrojů. Stačí třeba jen na stříškách úlů nechat uschnout natrhanou trávu a pak ji vložit do pytlíků ušitých z nějakých hadříků, co dům dal. Nebo na podzim, když se vyčíhne vhodná doba, se dá téměř každý rok nasbírat pod listnatými stromy prakticky suché listí. Jednu dobu jsem dokonce uvažoval o systematickém využívání takových uteplivek, kdy by se v podletí a na podzim takkle ty pytlíky naplnily a strůpek izoloval až 10 - 15 cm silnou vrstvou a až bude dostatečně teplo někdy v květnu tyto náplně vyhodily a pytlíky vypraly od případných plísní v pračce. Myslím si, že tato jednorázová izolace by to mohlo být lepší než trvalá izolace strůpku kolikrát kontaminovaná už po prvním roce plísněmi. A ekologičtější.
Pokud je pod strůpkem úlu 100 % vlhkost při plodování v předjaří a zimě, běžné pórovité izolační materiály na strůpku budou vždy vlhké až mokré. Proto hlavně v předjaří se musí tyto izolace obracet, suchou část dát na strůpek a mokrou ven, aby uschla. Pokud bude nejhořejší očko otevřené, průvan se určitě postará o to, že tam 100 % vlhkost vznikat nebude, ale při větrném chladném počasí v zimě budou tepelné ztráty.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "A.Turčáni" <anton.turcani/=/gmail.com> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, August 16, 2007 3:37 PM Subject: Re: strupek
> Nedostižné je podle mě síto na > rámcích a na něm vláknitá uteplivka typu filce nebo slámy. A mezi sítem a > uteplivkou třeba vrstva novin nebo jiného papírového materiálu prostupného > pro vlhkost. R.P. > > Tento spôsob som pratizoval možno pred 30 rokmi. Myslel som, že najlepší! > No nebol. Papier ako taký, vzdušnú vlhkosť v úli prijíma, ale preto, že je > ešte prikrytý npr. filcom, sa vlhkosť neodparuje, ostáva v novinovom > papieri. Vtedy končí jeho účinnosť, vodné pary neprepúšťa a po navlhnutí > ani nové neprijíma. Kolobeh je narušený, a vodné pary sa zrážajú na stenách > úľa, plástoch, kde vykonáva svoju zhubnú činnosť. > Tak potom ako? > > Najideálnejším spôsobom v každom úľovom systéme ako odviesť vodné pary, je > vytvoriť mierny! prievan, keď odchod vodných pár usmerníme cez očká na > najvyššom mieste úľa, tam kde sú umiestnené včely. Očko je dobré prekryť > npr. jutovou vrecovinou, včely nemôžu cez ňu vyletovať ale ani vletovať, > cez ktorú bezpečne a negatívneho vplyvu na včely z úľa odchádzajú. > > Ja praktizujem už dlhé roky, odvod vodných pár cez povalové uteplivky, > ktoré však nesmú byť prikryté plechom, lebo sa na nich zrážajú vodné pary a > znovu sa dostávajú do utepliviek. > > Ako to robím: priamo na horné latky plástu položím na celú plochu úľa > redšiu vrecovinu (jutové ale i bežné), ktorá prepúšťa vlhkosť aj po > zatmelení (dá sa vymeniť) a bráni uteplivky proti zatmeleniu. Ako uteplivky > používam presne pristrihnuté odpadky z kobercov (3 ks), ktoré dokážu > dýchať. Ešte raz zdôrazňujem, ak má uteplivka zostať funkčná, nesmie byť na > ňu položený prístrešok. Pod prístrešok treba dať vrchnák, ktorý je prekrytý > sieťou. > > Anton
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 24417
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |