- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 6. 3. 2007
Re: (no subject)
Předpokládám, že až se bude v létě diskutovat o nízkých výkupních cenách za med nebo o tom, že při započítání skutečných nákladů je problém prodávat med za takovou cenu, aby se to vyplatilo, že budete mlčet. Nakoupit úl za 2 tisíce a další kompletní vybavení v prvním obchodě umí každý. Ovšem ve v čelaření v reálném životě budete soutěžit cenou včelích produktů s těmi, kdo do včelaření vložili i svůj um a znalosti jiného oboru a tudíž si hodně věcí udělali sami a mnohem levněji. Je to přirozeně jen otázka zvolené cesty.
Co se týká smetiště, mluvil jsem o transformátorech. Hlavně kdo má k vyh ození ještě nějakou masívnější socialistickou techniku, tak z ní získá ten zatavovací zdroj téměř zdarma a pokud se trochu vyzná v elektrotechnice, tak ho udělá i bezpečný. Přirozeně takové věci se musí udržovat v dobrém tec hnickém stavu. Otázka přípustnosti je u včelaře podnikatele a tuším v př ípadě, kdy někoho zaměstnává. Pak ty zařízení musí mít automaticky potřebné bezpečnostní revize a testy. U počítačových zdrojů jsem mluvil o nových kupovaných zdrojích. Otázka životnosti tam je stejná jeko otázka životnosti všech zařízení s elektronikou. Zatímco mechanická zařízení, pokud ve vlhku nezrezla, fungovala prakticky věčně, všechna zařízení s elektronikou stárnou i když se nepoužívají .S takovou logikou nemá cenu třeba nakupovat složité a drahé regulátory otáček pohonu medometu, měniče kmitočtu k pohonu a kdovíco ještě, protože už za 5 let je pravděpodobnost jejich poruchy dost velká a za 10 let jich bude fungovat jen nějaké procento. Opraví je vůbec někdo v p řípadě poruchy za 5 let? Takže je otázka, jestli za necelých tisíc korun kupovat těžkou pikslu -t rafo, která sice možná vydrží desítky let a třeba ji na nic jiného než zatavování nepoužiji nebo za polovinu zdroj na 5 -10, možná i 15 let. Proč někdo neupravuje počítačový zdroj na zatavování, myslím tím úpravu konektorů vystupujících ven, ne vnitřku a místo toho musí včelaři kupovat dvakrát dražší trafo?( musím vyzkoušet ten zdroj z 286, co mám ještě doma, jestli ještě po cca 12 letech funguje). A tím víc je to důležitější, když na to mám dotaci, tedy ne vlastní peníze, které si vydělám jen já sám, ale peníze, které vydělali jiní a které stát "přerozdělil".
Co se týká problémů, tak k těm, kterým nerozumím, se taky nevyjadřuji. Tady jsme na tom stejně.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Tom" <to.vlk/=/quick.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Tuesday, March 06, 2007 12:58 PM Subject: (no subject)
> Chtěl jsem se pouze zeptat pane Polášku , zda vlastníte > elektrický pohon medometu a poháníte ho zdrojem z > počítače? > Z hlediska bezpečnosti, jednoduchosti, spolehlivosti, > a velikosti je uvedené trafo investice na celý život. > > Domů přece nekupujete nábytek a vybavení ze smetiště, > to je případ starých zdrojů a nestavíte si automobil na > dřevoplyn z náhradních dílů na kotle, to jsou ty nové. > > Zajímalo by mě , coby jste dělal , kdyby někdo ze včelařů utrpěl úraz > elektrickým proudem.Počítačové zdroje nejsou scváleny k zatavování > mezistěn. > Konec konců , až vyschnout za 5 let kondenzátory , můžete jít na vrakáč pro > nový zdroj. > > Stránky sleduje zřejmě mnoho začínajicích včelařů, kteří > by měli dostat odborné informace. > Kromě toho je v Pardubickém kraji uvolněna dotace pro začínající včelaře a > mimo jiné na zatavovací trafo asi 1000kč. > > Myslím si že tato informace je důležitější než rady typu > "Urob si sám." > > Pracuji jako vedoucí servisní technik v zabezpečovací technice, a k > problémům kterým nerozumím , se nevyjadřuji.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 21351
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |