78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Libor Jarolím --- 18. 12. 2002
Re: aerosol
Zkusím vysvětlit rozdíl mezi fumigací a aerosolováním. Třeba se mi to povede tak abych i já tomu potom rozumněl. :-))) A většinu "moudrostí" mám ze stejného školení o použití aerosolové techniky - podzim 2002.
Fumigace: léčivo se odpařuje teplem hoření pásku a rouděním vzduchu se roznese po úlu. A v porovnání s aerosolem je ten dým nevýhodný. A proč? Protože dým dráždí včely. Pokud jsou rozlezené po úlu (teplota venku dlouhodobě je více než +10°C) tak nestihnou udělat nic moc, aby chránily plod a matku a celé společenství. (Plod tu nemá být, a když tak má být před ošetřením vyřezán, že? - kdo to dělá?) Ale pokud k utvoření zimního chumáče už moc nechybí, (noční teploty klesají k nule a přes den je na 2 hodiny možná i nad +10°C) tak to podráždění dýmem stačí na to, aby uzavřely svými těly a křídly uličky mezi plásty tak, že nic z toho dýmu neprojde. Věřte, nevěřte, ony to dokážou.**** A pokud je zimní chumáč vytvořen, tak se léčivo dovnitř nedostane vůbec. Ty uličky jsou ucpané už před tím, než k nějakému podráždění dýmem vůbec došlo. Roztoči uvnitř chumáče jsou dobře chráněni. A ti co spadnou na podložku mněli tolik smůly, že byli na povrchu chumáče.
****poznámka: to je zřejmě důvod pro strkání zapáleného pásku co nejblíže ke včelstvu. To jest zapíchnout do plástu nahoře v úlu. Aby účinná látka a dým prošel rychleji než celé včelstvo stihne reagovat. Asi jako obvykle všechno souvisí se vším.
Aerosol: léčivo se naleje nebo nakape do vody a nebo acetonu. Záleží na tom jaká účinná látka se používá a při jaké (okamžité)teplotě se bude ošetření provádět. Výsledný aerosol s použitím vody má asi o 7 až 8 stupňů niží teplotu než je teplota nasávaného vzduchu. A s použitím acetonu ještě myslím o dalších 5 stupňů méně. Rozdíl teplot je dán fyzikálními zákony. Odpařovaná látka (voda nebo aceton) si bere energii (=měrné teplo odparné) z přiváděného "teplého" vzduchu. A proto může vyvíječ při použití vody zamrznout i když je venku nad nulou. A protože v hadici zkondenzuje voda a dostane se až do vyvíječe, tak se totéž múže stát i s acetonem. Z vyvíječe je vyfukován aerosol. Dokud jsem o tom slyšel jen vyprávět, mněl jsem pouze představu jakési stříkačky. Ale při předvádění jsem viděl z hubice vystupovat jemnou mlhu. Asi o něco hustší, než páry, které teď můžete vidět venku vystupující z vašich úst. Prostě nic moc. Včely nedráždí ani voda a ani aceton. A tahle mlha (v množství asi 3ml původní kapaliny na nástavek -dle návodu) prostupuje celým úlem a proniká do všech koutů i do středu chumáče a do všech otevřených buněk
Ještě mi stojí za zmínku aceton. Proč zrovna aceton? Aceton se v tělech včel (i lidí a zvířat) přirozeně nachází. Jako důkaz nám byl připomenut acetonový zápach u lidí se záchvatem cukrovky. A včely to podle zkušeností snášejí dobře. Nechci rovnou tvrdit, že jim to nevadí. Ale musí se použít čistý aceton z lékárny. NE to ředidlo co se jmenuje aceton. V ředidle jsou další přímesi které by vadily. Ve VÚVč zkoušeli i použít alkohol. :-)) Ale dokážete si představit 10 000 až 30 000 ožralých? A potom stejný počet s opicí. Co po sobě ječí, ať je ten druhý, třetí nebo čtvrtý zticha, že ho bolí hlava? :-)) Už si to představujete? :-))) Tak přesně takhle to dopadlo s aerosolováním pomocí alkoholu. Některá včelstva se z toho prý vzpamatovávala více jak týden. :-)
Účinné látky v léčivech pro aerosol i pro fumigaci jsou stejné. nebo lépe říci stejného druhu? Mohl bych to podrobně rozebírat, ale bez opisování návodů by to nešlo. A do toho se mi nechce. Ahoj Libor Jarolím Ostrava-Stará Bělá
PS: přeji Vám všem veselé Vánoce a štěstí, zdraví a Boží požehnání do Nového roku 2003
> To ste naozaj presvedčení, že ten aerosol je účinnejší ako liečivá, ktoré sa > používajú pri dymení. Je 100% isté, že sa voči nemu taktiež po čase > nevytvorí u niektorých klieštikov rezistencia ?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2105
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu