- Radim Polášek (e-mailem) --- 10. 8. 2006
Re: Zalétávání včel
Podle mého je to prostě geneticky daná vyšší aktivita včelstva kombinovaná třeba s vyšší životností včelstev nebo prostě vyšší shromažďovací pud. Jedny včelstva jsou aktivní, létají už časně ráno a pozdě večer, jiná vyletí až později, kdy třeba v létě medovice a sladina v květech už je horkem zaschlá. Stačí časně ráno nebo pozdě večer pozorovat česna. Jedny včelstva končí se snůškou a dále už víceméně lenoší, když mají v úlech 15 kilo zásob, jiné nosí furt, dokud není každá buňka v úlu zanešená. Z prvních včel se vytočí těch 15 kilo a dále za 20 dní donesou svých dalších 15 kilo v další snůšce, druhé včely zaperou první snůškou i plodové plásty, z první snůšky se vytočí 35 kilo a z druhé třeba jen s bídou 10, protože díky tomu, že si zanesly medem i plodové plásty, nestačily vychovat nové létavky. Zalétávání určitě existuje, ale pokud je v jednom úlu několikanásobek medu oproti druhému úlu, kdyby to bylo zalétáváním, musel by takový úl působit vedle medu jako vysavač na včely okolních včelstev, to znamená, že ostatní úly by vedle málo medu měly i výrazně málo včel. Těžko asi bude fungovat takové zalétávání, kdy včela, když se vrátí s plným medným váčkem odevzdá zásoby v jednom úlu a pak letí přenocovat v druhém úlu. Včela, která jednou do nějakého úlu zaletí, už chytne pach toho úlu a musí v něm zůstat. Z dřívější doby, kdy jsem včelařil v úlové baterii, mi zbyl zvyk neumisťovat vedle sebe matky sestry vylíhnuté a oplozené v jedné sérii, myslím si, že včelstva mají potom často podobný pach a docházelo potom k většímu zalétávání a hlavně k snadnému vylupování, ale takové velké rozdíly podle mého názoru jen samotné zalétávání nezpůsobuje. Možná k tomu trošku přispívá, ale jinak ne. Takové zalétávání, kdy v některých úlech by byly zásoby jen v takové míře, aby včely mohly plodovat a vychovávat nové včely a do jiných úlů by ty včely nosily med pro včelaře by byl vlastně velice vítaný stav, protože by vlastně omezil počet včelstev, které by se musely pro vybírání medu otvírat. Podobně jako v dvoumatečných včelstvech.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "m" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, August 10, 2006 8:47 AM Subject: Re: Zalétávání včel
> > Letos jsem se s něčím podobným taky setkal. Včely, které jsme označil na > jaře jako slabé, měly výnos 80 Kg, a zbylé 4 stojící hned okolo tak s bídou > 20 Kg > > Ještě k zalétávání. Já myslím že je to opravdu zalétávání a nápadné je pro > včelaře právě v letech, kdy je vyšší smůška. Pak jsou rozdíly v kilogramech > na pohled patrné. Pokud je snůška u nás normální, tj. dosti malá, tak > takové zalétávání moc nepoznáte, protože se výnosy nijak o moc neliší.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 18080
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |