78369
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Karel (194.138.39.53) --- 30. 6. 2006
Re: Matečníky
No, stačí přijít večer potmě při slabé nevoňavé snůšce k úlům a čuchat, jaká
vůně jde z česna ze včelstev.
.....
Fetovat chodím pravidelně. ale domnívám se, že to co cítím je odpařovaný nektar, v každém včelstvu má jiné složení. Necítím v tom feromon matky. Nemám na to nos :-)
Nebo jsem nepochopil předchozí poznámku. Já ji pochopil tak, že včely mají stejnou vůni a nebrání se slídilkám. Dle mě je to velmi málo pravděpodobné. Ta vůně matky a včelstva bude asi různá i u sester, třeba i inseminovaných stejným spermatem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17340
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radim Polášek (e-mailem) --- 30. 6. 2006
Re: Matečníky
Stejná vůně není nikdy, ale podobná ano. Nektar je cítit taky, ale rozdílná vůně z různých včelstev jde i po krmení cukrem. Jinak nedávat vedle sebe matky sestry oplozené navíc ve stejnou dobu bylo jedno z pravidel, kterými jsem se řídil v době, kdy jsem provozoval úlové baterie v kočovném včelíně. Tam pokud se v létě během horké noci utvořila na česnech brada včel, prakticky se včely z jednoho úlu dotýkaly včel z druhého úlu. Pravděpodobně docházelo kromě zalétávání přes česna i k "odsávání" včel z úlu s málo atraktivní matkou do úlu s více atraktivní. Rozdílné vůně toto mohly omezit. U nástavkových úlů , které jsou všechny v podstatě umístěny samostatně, je toto nebezpečí mnohem menší, ale určitě je taky.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Karel" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, June 30, 2006 11:04 AM Subject: Re: Matečníky
> No, stačí přijít večer potmě při slabé nevoňavé snůšce k úlům a čuchat, > jaká > vůně jde z česna ze včelstev. > .... > Fetovat chodím pravidelně. ale domnívám se, že to co cítím je odpařovaný > nektar, v každém včelstvu má jiné složení. Necítím v tom feromon matky. > Nemám na to nos :-) > > Nebo jsem nepochopil předchozí poznámku. Já ji pochopil tak, že včely mají > stejnou vůni a nebrání se slídilkám. Dle mě je to velmi málo pravděpodobné. > Ta vůně matky a včelstva bude asi různá i u sester, třeba i inseminovaných > stejným spermatem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 17345
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu