78369

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Karel (194.228.166.151) --- 26. 6. 2006
Re: Líhnutí matek

Podle toho do jakýho včelstva.
Rojový stav je stav včelstva, ne počtu matek.
Čerstvě vylíhnutá matka nevylučuje feromony, proto ji někdy nechávají včely na pokoji. To je pak někdy, dle mně nesprávně, interpretováno jako různé přidávání pomocí umělých matečníků.
Povedlo se mi několikrát mít neúmyslně několik matek ve včelstvu. Většinou jsem choval matky v nástavcích nad mřížkou. Někdy jsem to vzdal a mřížku odstranil v domnění, že se matka ztratila. K mému překvapení jsem je tam někdy při podletní prohlídce, nebo při medobraní našel obě. Posléze jsem si odzkoušel, že není pravda, že jedno včelstvo může mít dlouhodobě jen jednu kladoucí matku. Povedlo se mi, že jsem několikrát odchoval i dvě matky pří staré. Prvně se mi to povedlo z nouze po melicitózní zimě, kdy jsem si objednal otevřené matečníky a ještě se mi ujala série.
Protože jsme měl hodně nástavků a "málo včel", dával jsem mřížku nejen nad plodové těleso (a nad ně plod. plásty a matečník), ale i pod plodové těleso. V několika případech se oplodnili obě. V té době jsem měl velké množství nástavků se soušemi, a potřeboval jsem aby se mi o ně včely staraly, tak jsem tam pak dal dvojitou mřížku, aby se mi na ní matky nepobili. Tedy nástavky s plod a ml.matkou, mřížka, nástavek mřížka, stará matka s plodem a zase nástavek s mřížkou nad i pod a nad ní druhá mladá matka a medníky. Později jsem pokusy zopakoval i jen s jednoduchou mřížkou. Dle mně matky v době vrcholného rozvoje kladou paralelně a o sebe nejeví přílišný zájem pokud je úl dostatečně prostorný. V létě jsem pak matky odebíral, nebo si to včely, či matky nějak rozhodly. Na zimní sílu včelstev to nemělo výrazný vliv, a poněvadž jsem pak měl jiné starosti, s matkami jsem si už takto nehrál.
To jen tak pro zajímavost, že to nesedí s několika tradovanými "pravdami".

Jinak, záleží kolik máš díla a nástavků. Klidně bych to, co mám v plemenáčích rozdělil do nástavků, dolů polovinu plod plástů a klad.matku, nahoru nad mřížku matečník, nebo neoplozenou matku, mezi zbylé plod. plásty. Je teplo, plod snad neprochladne a v lepším případě si budeš vybírat ze dvou matek. Pro jistotu bych k mřížce dal igelit, aby se cítili osiřelé a matku přijaly. Ale většinou jsem byl úspěšný i bez toho.
Zatím to vypadá, že je pěkná medovice, a jestli to vydrží, mohou se pak mladé matky s oddělky hodit na narovnávání včelstev upracovaných na medovici.
I teď udělané včelstvo ze dá při dobré péči dostat do vyzimovatelného stavu s nadějí na použití při červnové snůšce.
KArel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 17300


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu