78373
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Jan Čáp (e-mailem) --- 1. 6. 2006
Pára a stěna nástavku (dříve PS nastavky)
V zásadě platí pro úl to co pro jakoukoliv stavební konstrukci, že směrem ven musí vždy na vrstvu s malou nebo žádnou paropropustností navazovat vrstva s paropropustností vyšší.
Potíž s parozábranami je, že není snadné je provést tak, aby kromě páry odolávaly i mechanicky. To je třeba případ nástavků ze sololitu s hliníkovou fólií uvnitř. Jako parozábrana funguje perfektně, ale při manipulaci si musítě dávat dobrý pozor, abyste ji nepoškodili.
Jako dobré řešení se zatím jeví napuštění vnitřní stěny nástavku parafinem, přičemž z hlediska páry je pochopitelně lepší, když je vnější stěna ponechána přírodní nebo natřená nátěrem s velmi dobrou paropropustností (tedy ne parafinovou lázeň).
Toto řešení se zatím jeví jako plně vyhovující jak pro tenkostěnné nástavky, které jsou tak "v suchu" o i dost méně pracují, tak pro izolované nástavky s dvojitpou dřevěnou/sololitovou stěnou.
Parafin na vnitřní stěny nového nástavku lze natřít štětcem za prohřívání horkovzdušnou pistolí (aby se měl šanci vsáknout). Přebytek parafinu se dá snadno seškrábnout širokou (přes celou výšku stěny NN) špachtlí. Časová náročnost cca 5 minut na 1 NN Optimal.
> S tím hromaděním vodní páry to je složitější, základní předpoklad je > tehdy, když vnitřní stěna nastavku je propustnější pro vodní páru než > vnější. Potom se v izolaci voda hromadí. A nemusí to být jen v zimě, zvláště > když je včelař pečlivý a každý rok zvenku tmelí praskliny a natírá. Ale > stačí vnitřní stěnu nastavku ze strany izolace potánout třeba igelitem a > potom se už voda v izolaci nehromadí. Já jsem to taky dělal tak, že jsem ve > vnější stěně nechával průduchy, buď jako mezírky mezi destičkama nebo v > případě sololitu otvory cca 2 mm.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16789
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Vlastimil (85.71.53.209) --- 1. 6. 2006
Re: Pára a stěna nástavku + zimování v OPTIMALU
Máte to pěkně promyšleno. Já si však myslím, že napouštět vnitřní stěnu dřevěného nástavku není nutné. Včely si ji "natřou" sami. Jinak se nástavky natírají,impregnují hlavně kvůli životnosti (tedy ochrana před vnější vlhkostí). Pro včely by bylo nejlepší jen dřevo bez jakýchkoli nátěrů! Veškerá vlhkost se odvětrá přes česno či zasíťované dno. A doufám, že to tak funguje i v zimě.
Když jsme se dostali k Optimálům, tak bych se zeptal ostatních. Jak máte přes zimu "nastaveno" dno(myslím zasíťování odrkyto či zakryto)), česno(zúženo - nezúženo), očka(jak otevřena či zavřena) a fólie (jestli i v zimě nebo propustná uteplivka).
Moc děkuji za zkušenosti.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16793
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu