- Radim Polábek (e-mailem) --- 31. 8. 2005
Re: Začínáme včelařit 2 folie na strůpky.
R. Stonjek napsal: > trochu truhlařit/ čepování hoblování atd/ Na výrobu takovýchto úlů stačí > bohatě dřevo, které se vyřazuje na stavbách a cena, když se nakupuje zbytek
Musí se zdůrazňovat, že dřevo musí být vysušené, aspoň půl roku na proložené hromadě někde na půdě nebo jinde pod střechou. Kdo koupí na pile dřevo, zvláště to stavební horší kvality a hned z něho udělá nadstavky, tak ty se mu během pár měsíců zkroutí. Dřevo vyřazované na stavbách je často od bláta, písku a podobně a každý truhlář ho raději obchází obloukem, protože ty nečistoty fungují na nástroje jako smirek. A nedají se ze dřeva odstranit, protože jsou často zašlapány dovnitř dřeva. Ze stavby raději ne.
Co se týká fólie, normální igelit se během měsíce zakalí a pak přes něho vidět není. Maximálně v noci, kdy okolní světlo neruší a do úlu se posvítí baterkou. Životnost igelitu je maximálně přes léto, klidně to může být i jenom pár otevření úlu, na místech nahlodaných zavíječi se trhá a ulpívá na rámcích. Tvrdá fólie, speciálně prodávaná na úly se nezakaluje a je přes ni vidět dobře. Vydrží několik let, pak se začně lámat a trhat. Vzhledem k ceně tvrdé fólie to vychází podobně jako igelit. Mně se osvědčily kusy fólií nastříhaných ze smršťovací fólie z balíků. Třeba koupím balík minerálek a doma foĺii rozstříhám na zhruba rovné kusy. Zavíječi ji dokážou prohryzat taky, ale je tužší a proto se na prohryzaných místech netrhá a neulpívá s propolisem na rámcích. Nekalí se tolik jako normální igelit. Když se dávají dvě přes sebe, díry se překryjí a není problém. Do úlu přes fólii koukám jenom v zimě a to buď fólii sundám, nebo si přisvítím baterkou.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Stonjek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, August 31, 2005 10:41 AM Subject: Začínáme včelařit 2 folie na strůpky.
> Je možné, že začínající včelař nijak nespěchá a chce začít v novém, rád by > si hodně udělal sám a přitom na studium ho moc neužije. Není to ideální > kombinace, ale takových včelařů není málo. I zde je řešení. V posledním > včelařství je poměrně komplikovaný návod jak se dostat na setkání Dadant > klubu. Tam se dá získat od ing Řeháčka metodika jak postupovat při > ošetřování včelstev v Euro dadantech. Je to velmi stručné, znázorněno > obrázky takže s metodikou dokáže úspěšně včelařit v těchto úlech i ten > největší nešika. Na setkání se lze spojit s ing. Cimalou, který používá > velmi jednoduché celosololitové úly, nebo se mnou, ale zde už se musí > trochu truhlařit/ čepování hoblování atd/ Na výrobu takovýchto úlů stačí > bohatě dřevo, které se vyřazuje na stavbách a cena, když se nakupuje zbytek > šikovně je tak 400 kč za úl./ Komplet, včetně nátěrů/. Co se týče folie tak > zásadně na rámky. Závidím všem, kteří pod folií něco vidí, mě jí včely > během několika dní tak zašpiní,/voskové můstky propolis/ že to co vidím je > prakticky bez významu. Další nevýhodou je, že včelky jí docela rády > prohryzávají což vydrží jen ty hodně silné, které se dost špatně schánějí. > Když mě včelky prohryzanou folií devastují polystyren ve víku a vítr mě > odloženou navíc prohání po louce tak pomalu chci folii nahradit něčím > jiným. Zatím se mi docela líbí čtverec ustřižený ze starého koberce Jekoru. > Tak uvidím. Zdraví R. Stonjek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 12075
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |