78370

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



gupa (93.92.52.23) --- 21. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336) (78337) (78338) (78341) (78342) (78343) (78344)

Někdo zase sledoval, že včely topí na 42 °C. Příroda má tisíce mechanismů jak nastolit rovnováhu... Opravdu není nutné dělat vše podle šablony, ani tu zootechniku. Uvádím to jako možnost a cestu, která velice dobře funguje. A když se včelař naučí používat to opatření jako nástroj v pravý čas, je to tisíckrát lepší než chemie a chemie nebo klíckování + chemie.<

To je těžké, nikdo neví co se zrovna kvůli rovnováze děje. A řekl bych, že rovnováha neexistuje, je to jen domněnka o jin jang filosofii.

Třeba příklad, ponechme včelstva bez akaricidů, co logicky podle této filosofie vyvažování vyváží tento stav bez obrany proti roztočům? Roztoči. Čeleď včelovitých hostí tisíce různých roztočů, existují databáze v tomto směru a včela medonosná hostí také nějaký počet o kterých včelař ani netuší, že je jeho včely mají v úlu na sobě nebo v sobě.

A vyvážení nejde vidět, jde vidět až velké naklonění vah, kolaps a úmrtí včelstev, potom teprve se chovatel ptá chytřejšího chovatele, co to může být, co má dělat?

Do té doby než mu něco někdo sdělí si myslí, že mu za jeho úhyn včelstev mohou všichni okolo. Jenže ani to není zárukou správné informace, že se někde něco dozví z doslechu radu, místo toho aby si vzal mikroskop nebo nechal udělat analýzu na pesticidy a podíval se sám zpět co se stalo když udělal nebo neudělal to nebo ono, a také stále neví, proč, ho potkal úhyn.

Hrozně dobře se čtou příběhy o dobrých cestách, ale modelovat něco, co je v podstatě neznámým polem, model s mnoha promněnými prvky, je to celá nová věda místo berličkového modelu s léčivy a jinými aditivy.

Vyvážení by mohlo započít, ale člověk by musel nahradit svůj nejvýznamnější vynález, platidlo ve formě peněz a nebo jiných směnečných hodnot. To je totiž primární těžítko a nevyvážení v lidském životě a je důvodem promarnění mnoha životů.

Kdo dojde nato čím nahradit peníze za nepotřebu peněz, můžeme se bavit io vyvážení chovu včel, a jiných lidských aktivit.

>Takže včelstvo bez chemie a dalších zásahů - dosažitelná realita nebo jen utopie?<

Takže odpověď je ano, lze dosáhnout realitu, ale je to nyní utopie ji hledat, protože nelze bez chemie chovat a pěstovat nic co lidské oko spatří. I kdyby si spojil tuto ochranářskou činnost na časové ose, nakonec se totiž vždy vše změní i na časové ose.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78348


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pepan (77.48.21.34) --- 21. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336) (78337) (78338) (78341) (78346)

Ji císař Pán daval včelařům 7kg cukru proti povinné dodávcemedu na frontu. a ještě v padesátých letech to bylo běžné zimovalo se na 7, nejvýše 9 rámcích. Na jaře se dle potřeby přikrmilo. Tato starost byl odstraněna přidáním dalších rámků zaaob na zimu pro rychlejší jarní rozvoj kvůli výnosům z řepky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78347


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 21. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336) (78337) (78338) (78341)

"Můj úhel pohledu je, že naše úly a náš chov včel se v přírodě běžně nevyskytují."
Žádný trochu víc vyšlechtěný a užitkový chov se v přírodě běžně nevyskytuje. V přírodě je nejdokonalejší ta populace, která dokáže shromáždit zdroje tak akorát ke svému přežití. Plus nějaký malý přebytek, protože přebytek škodí přežití druhu o něco méně než nedostatek. Větší odchylky obojím směrem je v přírodě degenerace, která způsobuje nebo urychluje hynutí druhu.
Pokud druh v přírodě nedokáže shromáždit dostatek zdrojů na své přežití a další rozmnožování, tak začne vymírat, to je jasné. Pokud v přírodě shromažďuje nadbytek zdrojů, tak dle zákonů rovnováhy a akce a reakce se ten druh vystaví většímu tlaku predátorů, patogenů, takže má vyšší úmrtnost. A kvůli vyšší potřebě zdrojů hyne na jejich nedostatek v místech, kde šetrnější příbuzní té linie nebo druhu bez problémů žijí.
Například genetická mutace způsobující výrazně vyšší osvalení skotu a tudíž vyšší produkci masa se před nějak 100 - 150 lety objevila tuším v Belgii a byla člověkem vyšlechtěna v rasu s výrazně vyšší masnou užitkovostí, ale v přírodě to je degenerativní mutace, protože ta zvířata jsou možná o trošku silnější, ale určitě výrazně pomalejší a v přírodě by je tak rychle vybili predátoři. Dnešní vyšlechtěné slepice jsou z pohledu přírody degenerace, masná plemena jsou pomalá na zemi a nemají šanci predátorům uletět, nosná plemena instinktivně věnují po celý rok většinu energie shánění potravy a kladení, protože snášejí tak 20 x víc vajec než je potřeba pro zachování druhu a tím je predátoři taky snadno uloví....
Dnešní vyšlechtěná kraňka je z pohledu přírody taky určitá degenerace. Včelstvo potřebuje jít do zimy na konci listopadu tak s deseti, dvaceti kily zásob, víc určitě ne, víc je v přírodě spíš přítěž právě kvůli predátorům v zimě. Když pominu zásoby na rozmnožování - rojení, tak by včelstvo mělo po nanesení cca 10 kilo zásob zvolnit a po nanesení cca 25 kilo zásob přestat křečkovat zásoby úplně, nosit sladinu jen pro okamžitou potřebu včelstva. A taky takzvaná spořivost by měla být výrazně menší. Ostatně řekl bych, že když ještě včelstva nebyla úplně přešlechtěná kraňkou, byl tady mix ještě s původní tmavou včelou a vysokou genovou diverzitou, tak tomu u velké části včelstev bylo.
Dnešní vyšlechtěná kraňka, když je dost zdrojů, nosí a nosí a kdyby to včelař nevybral, zanesla by i plodové plásty. Včely má tak upracované a když zanese plodové plásty, tak je i bez další generace nových včel. A když naopak po snůšce zdroje nejsou, dnešní kraňka přestane plodovat, aby na úkor své budoucnosti včely nechaly včelaři nějaký med. Vznikne tak úl s nedostatkem včel, ale pořád s pár kily zásob, které přilákají zlodějky. "Ušetřené" zásoby tak přece jen k plodování poslouží, ale přes zlodějky a v jejich úlu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78346


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sokol (78.136.162.120) --- 21. 8. 2024
Re: Používání rukavic????? Už je mu asi zima (78300) (78301)

Nejsem žádný začínající včelař.Dělám to od roku 1965 a rukavice použím asi posledních 20 roků. Důvodem je propolis a ruce od něj upatlané.V lese nemám jak je umýt a pak jedu domů autem a nechci upatlet všechno okolo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78345


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (78.80.125.195) --- 20. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336) (78337) (78338) (78341) (78342) (78343)

Ono představovat si včelstvo jako věčně žijící kontinuum dle Jakubiskovi Tisícročné včely asi nebude blízké realitě. Každé má vymezenou životnost. A buď se ozdraví samo bez zásahu včelaře, nebo je nutný zásah. Je dobré to sledovat. Některá včelstva umí vyvolat plodovou pauzu třeba uprostřed léta. Některá umí grooming. Někdo zase sledoval, že včely topí na 42 °C. Příroda má tisíce mechanismů jak nastolit rovnováhu... Opravdu není nutné dělat vše podle šablony, ani tu zootechniku. Uvádím to jako možnost a cestu, která velice dobře funguje. A když se včelař naučí používat to opatření jako nástroj v pravý čas, je to tisíckrát lepší než chemie a chemie nebo klíckování + chemie.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78344


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (78.80.125.195) --- 20. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336) (78337) (78338) (78341) (78342)

V podmínkách námi zkonstruovaných úlů a námi obhospdařovaných chovů a s výhledem zachování rentability včelaření jako prostředku obživy včelaře utopie.

Nevnímám ty prostředky jako promrhané. Kdybych si neprošlapal všechny ty cestičky, tak nejsem tam, kde jsem teď. Takže já osobně jsem spokojený.

Včela v přirodě přežije. Vždy se velká část včelstev z malých přírodních dutin vyrojí a některé roje přežijí. To je základ. Pak už je to na dlouhé povídání o detailech a tady na to není prostor. Vše již bylo řeceno. Bez chemie bez ozdravných zootechnických opatření je chov tady a ted nemožný. Třeba se to změní, když tomu půjdeme naproti. Zootechnika jen napodobuje přírodu tam, kde naše touha po maximálním výnosu jde proti přírodě.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78343


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.219) --- 20. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336) (78337) (78338) (78341)

Pokud si vzpomínám, tak i LD uvažoval o zootechnických opatřeních jen jako dočasného podpůrného prostředku, cíl byl včelstvo bez jakéhokoliv zásahu, nějaké výsledky dosáhl, nebo se pletu? Samozřejmě rentabilita takového chovu je v záporných číslech, viz. vaše promrhané prostředky a mnoha dalších včelařů s úhyny a výnosy. Ale co nám zbývá, Dol na to prdí úplně, raději staví další halu na léčiva.

Takže včelstvo bez chemie a dalších zásahů - dosažitelná realita nebo jen utopie?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78342


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (91.139.47.194) --- 20. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336) (78337) (78338)

I to je úhel pohledu. Ono těch zásahů moc není, v podstatě 1 za rok. Můj úhel pohledu je, že naše úly a náš chov včel se v přírodě běžně nevyskytují. U ozdravného zásahu se tak napodobuje to, co by se v přírodě v přirozeně menších dutinách každý rok událo. Za celé ty roky včelaření roje neošetřuju a odešlo jich asi tak na prstech jedné ruky. Prostě přerušením plodové křivky uprostřed sezóny je roztoč porešený, už se nikdy v daném roce tolik nenamnoží. Pokud to podpoříte nepřirozenou likvidací prvního zavíčkovaného plodu, pak už vůbec ne.

Co píšete o včelstvech co přežívají bez ničeho, zkouším od roku 2012 a stálo mě to určitě přes milion korun. Investoval někdo na hledání varroatolerantních včelstev víc? Závěr, bez podpůrných opatření ke to nereálné v mašich nepřirozených úlech

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78341


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (91.139.47.194) --- 20. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328) (78329) (78330) (78332) (78333) (78334) (78339)

LD tedy Leoš Dvorský

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78340


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Mirek H (109.80.50.176) --- 20. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328) (78329) (78330) (78332) (78333) (78334)

Prosím o vysvětlení vaší zkratky LD.jsem starý včelař a neorientuji se.
Děkuji.
Přeji příjemný den

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78339


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.219) --- 20. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336) (78337)

Včelařské motto ještě přečtu - je česky :-)
A kdo je autorem toho výroku?

Včely snesou opravdu hodně, to nepopírám. Jde o to, co tím ozdravováním zootechnickými zásahy se má z dlouhodobého hlediska dosáhnout. Není to jen výměna závislosti na chemii za jinou závislost na zootechniských opatřeních? Možná jsem to špatně pochopil nevím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78338


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 20. 8. 2024
Re: Seeley a jeho pohled na množství plodu (78336)

A nejzajímavější ohledně chovu včel je to v čase 35:50

https://youtu.be/fHk6ntN4DFk?t=2150

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78337


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 20. 8. 2024
Seeley a jeho pohled na množství plodu

A nejhorší varianta je odebírání plodu, přemetání, norské ziování a podobné nesmysly absolutně odtržené od přirozenosti včelstva.<

https://youtu.be/fHk6ntN4DFk?t=2099

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78336


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 20. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328) (78329) (78330) (78332) (78333) (78334)

No já nevím, ale nejsou lepší ty jedy než takové nepřirozené umělé zásahy a rozebírání včelstev?<

Je potřeba si přečíst motto této včelařské konference na www.vcely.or.cz (červeně napsáno)

A uvědomit si, jestli nepřirozeno, které si myslím že se děje, je ale přirozený děj běžně vyskytující se přírodě u včelstev při nechovu včel. Jen je prostě špatně moje představa ovlivněná penězi a tzv. optimalizací chovu a předsudky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78335


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.219) --- 20. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328) (78329) (78330) (78332) (78333)

,,V podstatě jde o falešné hnízdo, odebráni plodu a dělení včelstev. Likvidace napadeného plodu v pravý čas. Všechno to LD dávno popsal. Kdo chce, ten si to najde a naučí uplatňovat. LD předběhl dobu o desítky let, přitom je vše docela jednoduché a logické, ale včelaři jsou hypnotizovaní jedy."
------------------------------------------------------------

No já nevím, ale nejsou lepší ty jedy než takové nepřirozené umělé zásahy a rozebírání včelstev? Z pohledu marketingu nebo pro hypnotizované eko-envirofanatiky je to lepší a oproti konkurenčním jedařům máte bio med, ale dlouhodobě se stejně nic nevyřeší, vše co doposud řešila chemie, to teď vy pracně odstraňujete plod a ozdravujete.

Vidím to takto.
Nejlepší varianta je když všelstvo žije bez podání čehokoliv to je ideál. Horší varianta je udržování na chemii. Ještě horší varianta je omezení chemie na minumum a klíckování matek ... tedy umělý zásah do přirozenosti. A nejhorší varianta je odebírání plodu, přemetání, norské ziování a podobné nesmysly absolutně odtržené od přirozenosti včelstva.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78334


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (91.139.47.194) --- 19. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328) (78329) (78330) (78332)

>100

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78333


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk (93.89.102.199) --- 19. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328) (78329) (78330)

Můžu se zeptat kolik je váš kmenový stav včelstev k 1.5.posledního roku. Díky za odpověď.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78332


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (78.80.17.205) --- 18. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328) (78329) (78330)

Krmení, léčení je taky práce, tak možná na tom nejsem tak špatně. Když beru jarní med, rovnou udělám zásah proti kleštíkovi. Navíc pracuju na tom jak prodat co nejvíc medu v plástech a celkem se daří. Momentálně jsem na cca 15 % produkce co jde na prodej jako plástečkový. To by odbouralo to nejhorší a nejpracnější na včelařině. Samozřejmě to nikdy nebude 100 % a u jarního s řepkou to ani nejde, ale i tak je to úspora času a energie. Chtělo by to větší propagaci a nabídku pro veřejnost i od ostatních včelařů. Mám zákazníky co na to hleděli nedůvěřivě a teď to berou pravidelně. Tady se obecně u nás vše točí v kruhu a málokdo udělá něco nového nebo něco navíc. Nemám rád tuto stagnaci, je třeba neustále zkoušet něco nového a snažit se inovovat, vylepšovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78331


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 18. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328) (78329)

Souhlasím, bez práce nejsou koláč.
Já jen že pamatuji období, kdy byly snůšky soustavně od řepky na jaře po medovici a jetel do poloviny srpna a krmilo se a připravovalo na zimu až potom. A to podle článků některých včelařů nebyl problém nechat zpracovat dopředu nějaké plásty se zásobami a využívat tak pozdně srpnovou až zářijovou snůšku z invazivního celíku nebo křídlatky nebo slunečnice topinambur. Nebo i jiné, kdyby byly podmínky, například pozdě na podzim silně meduje břečtan či popínavka loubinec či jak se to jmenuje pětiprstý či tříprstý. když rovnou pominu pozdní medovicovou snůšku, která bývá melecitózní nebo možná snůšku ze zeleného hnojení např hořčicí. Nebo pokud se nechá rozrůst na chráněných místech vřes.
Ty snůšky prostě byly i bez takového ozdravovacího zásahu v sezóně. A to už jsem nedávno četl článek s rozhovorem s nějakám hodně mladým progresívním včelaře a ten mluví o krmení na zimu a tudíž ukončení snůškové sezóny už v červnu jako o normální věci.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78330


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (78.80.17.205) --- 18. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327) (78328)

Tak bez práce nejsou koláče. Výnosy to moc nesníží, bohatě se vše vrátí na pozdních snůškách a díky množení je včelstev neustálý nadbytek. Když přeléčíš a zakrmíš, tak de facto odepíšeš jakýkoliv další med. Já můžu takto pro med kdykoliv během roku. A pozdní snůšky jsou díky teplým podzimům u nás konstantou. Ale já vím kolik prodám, podle toho mám určitý počet včelstev, takže výběru to co potřebuju a zbytek můžu kdykoliv použít pro včely nebo to sebe. Ale hlavně jde o kvalitu a ta si zákazníka najde.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78329


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 18. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326) (78327)

No, spíš než hypnotizováni jedy včelaři nechtěli v sezóně, kdy se má produkovat med, věnovat další pracovní čas na další zásahy do včelstva a to ještě takové zásahy, které v té době sníží využití snůšky.
Ono to totiž ještě poměrně nedávno stačilo, udělat na jaře zásah proti rojené a v létě proti varaóze a potom na podzim a v zimě léčit a to stačilo. A jinak stačilo v sezóně jen čekat, až včelky naplní plásty a potom točit.
A nejsou tak dávno doby, kdy skoro doslova stačilo na jaře vzít ze včelstva po jednom rámku s plodem a včelami a dát do úlku a potom odejít a v létě z deseti takových úlků jich bylo 8 plné včelami, zásobami a s novou oplozenou matkou. bez jakéhokoliv podněcování a dokrmování cukrem.
Ale vypadá to, že asi už je jiná doba a že zásahy v sezóně, které zvýší pracnost a omezí přínos medu budou kvůli zvýšení životaschopnosti včelstev nezbytné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78328


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (78.80.17.205) --- 18. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325) (78326)

V podstatě jde o falešné hnízdo, odebráni plodu a dělení včelstev. Likvidace napadeného plodu v pravý čas. Všechno to LD dávno popsal. Kdo chce, ten si to najde a naučí uplatňovat. LD předběhl dobu o desítky let, přitom je vše docela jednoduché a logické, ale včelaři jsou hypnotizovaní jedy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78327


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 18. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324) (78325)

Myslíte stěhování na nové dílo, něco jako norské zimování v sezóně?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78326


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (91.139.47.194) --- 17. 8. 2024
Re: Kyseliny, cukr a med (78324)

Samozřejmě tu revitalizaci dělám po jarní snůšce a nejpozději před lípou. Tedy v období, kdy 99 % včelařů spí a nic neřeší, aby se pak v srpnu probudili u kolapsů. Rozhoduje se vše na přelomu května a června, letitá zkušenost.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78325


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

1984 (91.139.47.194) --- 17. 8. 2024
Kyseliny, cukr a med

Destrukce začínají tam, kde na to včelaři s.rou. Není problém taková včelstva včas zrušit. Také nekrmím roky cukrem, ani oddělky a mám klid, tedy relativní.

Dvorský měl pravdu i skrz léčení. Už několik let revitalizuji část včelstev jen zootechnikou a v porovnání s ošetřovanými varroacidy se jeví podzim co podzim mnohem lépe. Mám více kontrolních skupin a mohu porovnávat. V podstatě jde o velmi jednoduché zákroky v pravý čas kopírující apis cerana. Ještě chci jeden rok ověřovat a když to klapne, vypustím chemii úplně. Byl bych rád kdyby to vyzkoušelo v praxi více včelařů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78324


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 17. 8. 2024
Re: od 10.8. a právě probíhá (78317) (78318) (78319) (78320) (78321) (78322)

A jinak co jsem slyšel, tak třeba léčení kyselinou mravenčí má údajně včelstvo ozdravovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78323


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 17. 8. 2024
Re: od 10.8. a právě probíhá (78317) (78318) (78319) (78320) (78321)

Já jsem právě kyseliny do včel nedával. A ostatně pokud to je s těmi kyselinami, co se týká včelího žaludku zvratný proces, neml by v tom být žádný problém.
Spíš se mně zdá problém v tom, že v přírodě není pylu. Dříve neexistovalo včelstvo, které by nemělo v jakoukoliv roční dobu aspoň půl plástu 39 x 24 pylu. A když se odebrala nebo ztratila matka ve včelstvu, tak za 2 - 3 týdny bylo prakticky ve všech plástech, kde dříve byl plod, celé pláty pylu. To dnes vůbec není. Včely pyl sice nosí, ale většinou jenom zrána, pak už zřejmě květy vyberou a nenosí nic a co donesou, prakticky hned spotřebují.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78322


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 17. 8. 2024
Re: od 10.8. a právě probíhá (78317) (78318) (78319) (78320)

Jo včelaři nyní perou do včel kyseliny, přitom ví, že aby včelí žaludek mohl strávit pylové zrno a tak z něj dále uložit tzv. tukový tělísko, musí mít žaludek alkalický stav pro narušení pylových zrn aby se natrávilo a živiny přešli dál přes krev do zásobáren. Ale včelař je "chytřejší" dá včelstvu záchranné kyselinové clony, naleje do nich kyseliny, jalový cukr, občas to i smíchá dohromady jako krmivo, myslí si že snůška stačí a že to včelstvo přežije. Ono to přežije, ale královny to zpravidla nevydrží a pokud královny plodí nemocné dělnice už od položení vajíček, včelstvo to prostě vzdá a emigruje do věčných lovišť.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78321


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 17. 8. 2024
Re: od 10.8. a právě probíhá (78317) (78318) (78319)

Tak když jsou úly venku a ne ve včelíně a na slunci, tak se v současném horkém počasí snadno přehřejou. Navíc když dnes to není jako dříve, kde všude byla nějaký bažina, pramen nebo jiný zdroj, ze kterého by včely braly vodu na ochlazení úlu.

Já česna zužuji až když není snůška a je slídění a to klidně i jenom na jednu včelu a dbám, aby včelstvo ovládalo česno. A většina včelstev mi tak končí spíš pozdě na podzim a v zimě tím, že ty včely neudělají zimní generaci a prostě odejdou než vyloupením.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78320


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 17. 8. 2024
Re: od 10.8. a právě probíhá (78317) (78318)

nee, úly jsou přehřáté, brady vylezlé, uvnitř plod trpí suchem a je často v mnoha úlech opuštěný plod stím, že má bradu venku, jsou ve stínu samozřejmě, česna mám zúžené po celý rok, vzpomínám na p. Dvorského který psal že právě v tuto dobu pozorováním česen ví které včelstva jsou a budou OK a které budou KO, už několikátý rok nechávám včely na medu co si donesly, je ho dost, takže nekrmím, nebo jen přeložím kvalitně těžké, vybraný z medníků který se mi nechce už dávat do medometu, je to velký rozdíl krmit a nekrmit cukrem, a nebo mednými plásty, jde o ten klid na stanovišti a velké rozdíly mezi chováním včelstev na česně, Dvorský si to spojoval s mednou komorou po celý rok

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78319


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 17. 8. 2024
Re: od 10.8. a právě probíhá (78317)

Spíš někde našly nějaký zdroj sladiny. Možná meduje nějaká louka se zlatobýlem nebo nějaká zeď zarostlá popínavkou.
Nebo jsou úly příliš velké a matka nedokáže celý úl naplnit svou vůní.
Co takhle využít osvědčených znalostí starých včelařů a pořádně zůžit česna?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78318


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 17. 8. 2024
od 10.8. a právě probíhá

u některých včelstev tichá loupež včetně migrací dělnic. Začnou brzy destrukce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78317


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 16. 8. 2024
Re: Smetence (78306) (78308) (78310) (78311) (78312) (78313) (78315)

V roce 86 už u nás byly včely v podstatě jednotné přešlechtěné kraňkou, ale ještě byla nějaká genetická diverzita, mezi včelstvy byly rozdíly, podle kterých se dalo na šlechtění vybírat.
To tak v roce 75 - 80 byla u nás hybridní směska, asi třetina včelstev měla znaky tmavé včely, třetina znaky kraňky a třetina znaky vlašky

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78316


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 16. 8. 2024
Re: Smetence (78306) (78308) (78310) (78311) (78312) (78313)

Však o tom je právě přidání nového genetického materiálu a osvěžení genetického fondu. Přidat, zkřížit a dalších pár let odstraňovat nevhodné genetické kombinace. A nechat ty správné, které přinesou žádoucí zvýšení odolnosti a další zlepšení.<

A jak si myslíš Radime, že to na úrovni plemenných knih probíhá. Jde o barter plus napojení na státní zdroje plus nějaký mecenáš plus nějaký kupce materiálu. To je šlechtitelská činnost ve včelařství. Potom jsou třeba u ovocnářů kontroly typu beru si stromky zadarmo a neustále a kontroluji správnost obrazně toho, co je uvedený na obalu a co je uvnitř obalu. Takže je to o šlechtitelích co manuálně dřou a nanich jsou napojeni šlechtitelé co si berou vzorky zadarmo a potom rozhodují o setrvání toho otrockého šlechtitele na trhu.

Je to prostě špatně. Podle výzkumů je nejspolehlivější udržovaný materiál ověřený místně lokalitou. Právě že čím vyšší dovoz, tím menší diverzifikace. To genetici moc dobře ví. Je to jako by činský národ měl nahradit svou genetikou celou populaci světa. Jenže člověk má více jak čtyři základní genetické typy které má včela medonosná, protože existovaly genetické hranice národů. Při sňatku čecha s např vietnamkou se mu sí brát v potaz možné zdravotní problémy dětí. Není dobré míchat a míchat a myslet si že to je správná diferzifikace. V případě velké pravděpodobnosti defektu je celý výběr poto zbytečný, myslet si že se něco vybere je logicky špatná cesta. A oproti tomu, existuje příběh, kdy. Jeden tulák někde v Alpách izolovaně po usazení v jedné lokalitě, zapříčinil v té lokalitě dlouhověkost lidí, protože přispěl svou genetikou do potomků které zplodil. Ta skupina byla tak izolovaná a dlouhověkkost tak významná, že se o tu lokalitu začali zajímat vědátoři a došli na tento závěr, genetika jedné vlastnosti se posiluje ostrovem a exluzí , ne propojováním rodin a inkluzí. Propopování je spíš testem výdrže než linie zanikne. Jak to sdělit obrazně, jako že řešíš otázku výdrže české specifické linie než ji pohltí a změní ta čínská, pokud je územně pohlcena čínskou populací.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78315


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 16. 8. 2024
Re: Smetence (78306) (78308) (78310) (78311) (78312)

Hybridizace má stálé spojení s vědátory typu dovezu matku a zkřížím ji nebo ji vypustím.(důvod kšeft samozřejmě)

V minulosti velmi známá hybridizace krom původní včely černé na našem území a organizovali to samotné spolky kvůli "neplodnosti" včely černé, s jejímiž hybridy jsme měl tu čest okolo roku 1986 včelařit

A jinde ve včelařském světě je velmi známý termín afrikanizované včely. Opět stejný scénář, dovoz a křížení a genetické ovlivnění včely na úrovni kontinentu.

Takže mít tu nějaký ustálený typy linií, je myslím si v pohodě, pokud nějaký dovoz nezapříčiní např. vyšší mortalitu kvůli anatomii, fyziologii. Prý roztočíkovost včel porazila vedle používání akaricidů proti Varroa Jacobsoni i určitý tvar průdušnic v anatomii včely černé. (možná si to blbě pamatuji) U afrikanizované včely je genetika tak silná, že překonáná stále i dnes mnoho protizásad proti šíření nesnesitelných vloh. (obdoba bodavosti po hybridizaci u včely černé)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78314


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 16. 8. 2024
Re: Smetence (78306) (78308) (78310) (78311) (78312)

Však o tom je právě přidání nového genetického materiálu a osvěžení genetického fondu. Přidat, zkřížit a dalších pár let odstraňovat nevhodné genetické kombinace. A nechat ty správné, které přinesou žádoucí zvýšení odolnosti a další zlepšení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78313


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 16. 8. 2024
Re: Smetence (78306) (78308) (78310) (78311)

Legální,nelegální..Jde jen o dotace,a když se podíváte na mnohé výsledky plemenné příslušnosti z Pekařova,tak to stojí za to.Dotace tím správným přátelským směrem.<

Každý včelí genetický materiál dovezený na nové území má úspěch. Do doby, kdy začnou viditelné hybridizační negativa s autochtoními matkami. U včely černé to byla nesnesitelná bodavost a rozbíhavost po zkřížení s dovozy královen a rojů někdy okolo roku 1900.

Je fakt, že pokud je pravdou že se postřiky zredukovaly a zakázaly, jdou vidět výsledky v menší bodavosti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78312


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.69.14) --- 14. 8. 2024
Re: Smetence (78306) (78308) (78310)

Legální,nelegální..Jde jen o dotace,a když se podíváte na mnohé výsledky plemenné příslušnosti z Pekařova,tak to stojí za to.Dotace tím správným přátelským směrem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78311


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 14. 8. 2024
Re: Smetence (78306) (78308)

Bavfast je nelegální přece. Takže dávat sem takto inzerát je sebevrZda kolego......ale to asi víš sám.....<

Nelegální je nabízet kraňku a nebýt členem ČSV. Podle zákona. Kdo není členem ČSV, si může chovat a nabízet, krom kraňky co chce.

§ 10

Plemenářské evidence
(1) Pro každé plemeno drůbeže, plemenných ryb a včel se vede jediná plemenářská evidence.

(2) Plemenářské evidence vedou podle řádů plemenářských evidencí uznaná chovatelská sdružení.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78310


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 14. 8. 2024
Re: Smetence (78306) (78308)

Nelegální, protože zastánci kraňky, komerční chovatelé matek si prolobovali kraňku. Jinak není žádný důvod, proč jinou rasu včel nechovat. Je to jako by si třeba pejskaři odhlasovali, že budou chovat jen vlčáky a chov jiných psů bude nelegální.
A přešlechtěné chovy s malou genetickou diverzitou pouze a jednostranně kraňkou je jeden z důvodů současných kolapsů a úhynů včelstev. Včelstva jsou vyšlechtěny jednoznačně na obrovská včelstva v mnoha nástavcích s vysokou produkci medu v prostředí s dostatkem včelí pastvy, takže v převčeleném prostředí s nedostatkem včelí pastvy selhávají. Třeba na vesnicích, kde na většině zahrad jsou dnes anglické trávníky a pár okrasných jehličnanů, je potřeba chovat právě slabší včelstva, co kilometr, dva kilometry, aby bylo opylování na té menšině zahrad, kde ještě nějaké ovoce pěstují.
Taky samotná kraňka může být problematická, je to včela geneticky navyklá na krátkou intenzívní dobu snůšky na horských loukách a dlouhé období 5 - 8 měsíců studeného zimního počasí, kdy je v úlu a nevylétá. Takže sice má v předjaří velmi intenzívní rozvoj a využije naplno vysoké zdroje v časném jaru, ale v dnešní realitě teplého klimatu v nížinách, kde se chová, "musí" létat a fungovat po většinu roku a v úlu v zimním režimu být jen krátkou dobu, 1 - 3 měsíce. To může taky přispívat k těm úhynům a citlivosti na varoa a viry.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78309


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(93.99.44.197) --- 14. 8. 2024
Re: Smetence (78306)

Bavfast je nelegální přece. Takže dávat sem takto inzerát je sebevrZda kolego......ale to asi víš sám.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78308


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(93.99.44.197) --- 14. 8. 2024
Re: Používání rukavic????? Už je mu asi zima (78300) (78301) (78302) (78303)

Kdo že starých včelaři používá rukavice. Mě je 68 roku a nikdy jsem je nepoužíval.....dnešní zlatokopové nedaří ne včelaři pro radost ale jen kšeft. Kdyby se aspoň fotili bez rukavic. Ale to ne jak rytíři řádu včelařského....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78307


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(95.173.86.64) --- 13. 8. 2024
Smetence

Vážení přátelé, nabízím k prodeji posledních 9 ks 3,5 kg smetenců se značenou matkou g. F1 Buckfast. Odběr od 14.8-17.8.2024.
Cena 3500,- Kč/ks.
Tomáš Polách, Peckova 61,69615 Čejkovice
mob. 792363481

https://zvirata.bazos.cz/inzerat/189621774/prodam-smetence.php

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78306


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(95.173.86.64) --- 13. 8. 2024
Smetence

Vážení přátelé, nabízím k prodeji posledních 9 ks 3,5 kg smetenců se značenou matkou g. F1 Buckfast. Odběr od 14.8-17.8.2024.
Cena 3500,- Kč/ks.
Tomáš Polách, Peckova 61,69615 Čejkovice
mob. 792363481

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78305


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 9. 8. 2024
Re: Používání rukavic????? Už je mu asi zima (78300) (78301) (78302) (78303)

Mimochodem, jako lék proti otoku při bodnutí jsem kdysi jednu dobu používal cigaretu. Když člověk, který nekouří nebo kouří málo a tudíž nemá nikotin v krvi, si hned po bodnutí zapálí, drobné cévy v organismu se nikotinem zůží, včelí jed se před neutralizací dostane méně daleko od místa bodnutí a výsledný otok je tak menší a rychleji zmizí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78304


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 8. 8. 2024
Re: Používání rukavic????? Už je mu asi zima (78300) (78301) (78302)

Já jsem rukavice používal tak 20 let, protože v místě bodnutí jsem na až tři dny otekl. Postupně se citlivost na bodnutí zmenšovala, choval jsem méně včelstev a taky, s výjimkou některých stanovišť byly včely stále méně divoké, tak jsem asi posledních 10 - 15 let rukavice přestal používat. A jako přechod jsem místo včelařských rukavic používal výrazně levnější pracovní rukavice. Jednu dobu třeba svářečské s těmi dlouhými manžetami, jindy třeba obyčejné levné polokožené prstové, ke kterýjm se manžeta přišila a později jen krátké rukavice bez manžety.
Jediný problém holých rukou je v tom, že si člověk ruce zapere propolisem a ten potom musí zdlouhavě čistit nějakým ředidlem.
Jsem teď trochu zvědav, jak to s tím otečením po bodnutí bude teď, protože v posledních letech bylo bodnutí málo a teď mám se včelami přestávku a včely si plánuji pořídit nejspíš až na jaře, jestli se to na bodnutí neodimunizovalo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78303


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 8. 8. 2024
Re: Používání rukavic????? Už je mu asi zima (78300) (78301)

Rukavice jsem ze začátku nepoužíval, ale dost to bolelo, tak jsem je měl asi 18let jako povinnou výbavu. Přestal jsem je nasazovat s příchodem zákazu (výměny za jiné) neonikotinoidů a jiných systemických insekcitidů. Prostě z roku na rok se včely postupně uklidnily. Nyní už tři roky ani nenasazuji kuklu. Tu mám připravenou jen při aktuální redukci a slučování stanovišť kvůli nevalně vyhlížející budoucnosti okolo ceny medu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78302


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 7. 8. 2024
Re: Používání rukavic????? Už je mu asi zima (78300)

Když dělá nad otevřeným úlem takové prudké pohyby a mlátí rozpěrákem na plásty otevřeného úlu, tak asi rukavice potřebuje. Stačí potom trošku vzrušivé včely nebo stačí nenormální teplota, jako nyní velké horko a i klidné včely se snadno rozruší. A v první řadě zaútočí na ruce. V zadováku by asi dělat nemohl vůbec, včely by ho do půl hodiny doslova sežraly.
Asi takzvaný nový včelař, co to dělá jenom pár let a ještě se manipulaci se včelami plně nenaučil.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78301


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(178.255.168.151) --- 7. 8. 2024
Používání rukavic????? Už je mu asi zima

https://www.youtube.com/watch?v=kwIKNsR824Q

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78300


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.235.160.170) --- 6. 8. 2024
Re: Sršeň Asijská už je i na severu (78293) (78295) (78296)

Mimo hlavní dopravní trasy...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78299


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 6. 8. 2024
Re: Sršeň Asijská už je i na severu (78293) (78295) (78296) (78297)

článek je například tady

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78298


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 6. 8. 2024
Re: Sršeň Asijská už je i na severu (78293) (78295) (78296)

V které vesnici nevím, ale píšou, že hnízdo, asi sekundární, našli na návsi v parčíku v jakémsi jalovci metr nad zemí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78297


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.219) --- 6. 8. 2024
Re: Sršeň Asijská už je i na severu (78293) (78295)

No, katastr uveden ve zprávě nebyl, to jste někde vyčetl že mezi Opavou Ostravou? neví někdo konkrétněji, jestli ty sršně přivezl kamion z dálnice, nebo to bylo v odlehlé vesnici?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78296


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek (213.235.160.170) --- 6. 8. 2024
Re: Sršeň Asijská už je i na severu (78293)

Mezi Opavou a Ostravou, škoda, že neuvedli alespoň nadmořskou výšku, to může být cokoliv od 220 do cca 450m.n.m.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78295


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Polášek (90.178.51.173) --- 6. 8. 2024
Re: melecitoza (78291) (78292)

Asi cukr melecitóza včely neláká. Asi ho neumí ani strávit, i když je rozpuštěný a logicky ho neumí enzymy přepracovat na stravitelné cukry.
U velkých objemů kvasu se kvasinky musí nejdřív oživit a rozkvasit. Běžně je v návodech ke kvasinkám pro třeba 20 - 50 litrů, že se sáček suchých kvasinek nechá rozkvasit a namnožit do bouřlivého kvašení v litru, dvou litrech zaručeně spolehlivého a jiných organismů zbaveného roztoku, třeba sterilovaného ovocného moštu bez cizích látek a teprve potom se přilévá do vlastního kvasu.
Suché kvasinky ze sáčku přímo vsypané do vlastního kvasu, kde je spousta jiných mikroorganismů a tím konkurenční prostředí, fungují špatně nebo vůbec, protože než vůbec nabobtnají a obživnou, je jich hodně mikroorganismy zničeno a zbytek se neprosadí a zanikne, protože jich je málo. Musí se namnožit v tom jedno, dvou litrovém rozkvasu. Nebo pro větší objem namnožit v litru v nějaké flašce, druhý stupeň namnožit v několika litrech v malém demižonu a teprve potom dávat do vlastního kvasu.
Další možný problém je tepelný šok, suché kvasinky i živé kvasinky při míchání těch rozkvasů musí mít prakticky stejnou teplotu s kvasem, jinak zahynou.
Nebo další možný problém je nedostatečná výživa, kvasinky potřebují k množení a růstu draslík, fosfor a asi ještě pár dalších živin, viz živná sůl pro kvasinky.
Odhadl bych, že ten roztok melecitózy v zakryté vaně venku v lese se ve skutečnosti kazí, ale jinými mikroorganismy než jsou kvasinky. takže nekvasí, neunikají z něho bublinky, ale hnije či rosolovatí a stává se postupně chuťově hnusným a nepoživatelným .

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78294


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.219) --- 6. 8. 2024
Sršeň Asijská už je i na severu

A je to tady.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-na-opavsku-se-objevila-srsen-asijska-40483048

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78293


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 6. 8. 2024
Re: melecitoza (78291)

Není mi jasné proč plásty ani roztok tohoto medu včely nezajímá. <

Právě probíhající snůška lepšího zdroje sladin, koncentrovaný nenaředěný trisacharid a pro včelu nevhodný typ cukru, jiným typem cukru nebo medu, nebo je moc naředěný vodou, chybějící kohorta včel která se zajímá o úlovou práci, špatně umístěné krmítko, jiné aspekty třeba zdravotní stav dělnic, zdravotní stav královen.

Pro kvas je známo, že se problematické roztoky medů přiměřeně přilívají do bouřlivého kvasu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78292


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sokol (78.136.162.119) --- 6. 8. 2024
melecitoza

Mám zvláštní zkušenost.Plásty plné melecitozního medu rozpouštím ve vodě v domění že roztok zkrmím.Naplnl jsem zkušebně 2 krmítka a čekal co se stane.Po týdnu kontrola a krmítka plná.Včely neodebraly vůbec nic.Později jsem pozoroval,že včely roztok ani ovíčkované plásty vůbec nezajímají. Vosy se ,ale zajímají velmi.Roztok mám ve vaně v lese přikrytý deskou a nekazí se.Používám ho do PET lahví jako lákadlo vos. Funguje to skvěle , za 30monut je tam 2cm vrstva vos. Není mi jasné proč plásty ani roztok tohoto medu včely nezajímá. Zkoušel jsem také udělat medovinu a kvasinky nic.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78291


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(95.173.86.64) --- 19. 7. 2024
Prodej matek buckfast

Vážení přátelé, rozmnožovací chov včely medonosné Buckfastké, nabízí ze své nadprodukce matky plemene Buckfast generace F1. Od 6.7.2024 oplozenou matku za 590,- kč. Zasílám poštou do druhého dne nebo osobní odběr na adrese: Tomáš Polách, Peckova 61,Čejkovice 69615. mob. 792363481

https://zvirata.bazos.cz/inzerat/188521214/vceli-matky-buckfast.php

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78290


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdeněk (93.89.102.199) --- 18. 7. 2024
Inzeráty ve Včelařství (78279) (78285) (78286)

👍

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78289


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan (212.79.110.148) --- 18. 7. 2024
Re: Inzeráty ve Včelařství (78279) (78285) (78286)

Jestliže si dá někdo inzerát že přijímá objednávky tak je to jasný jak facka.... To je ze Švejka, ne? A jestli ne, tak mě to taky pobavilo. Letos jsem si vyzkoušel prodat oddělky. Není nad vlastní zkušenost. Oddělky dělám každý rok pro sebe a vylepšuji si jimi chov. Dal jsem inzerát na Bazoš, vychválil jsem je jako všichni ostatní. Navíc jsem přidal možnost dovozu v blízkosti bydliště, 6rámkový oddělek cena 1700,- v půli června. Dopadlo to následovně. Inzerát si prohlédlo cca 80 lidí za 14 dní. Nikdo nezavolal, akorát mi napsal nějakej strejc z vedlejšího okresu, že on prodává odd. za 2400. Asi jsem mu kazil cenu, ale když jsem neprodal já, těžko prodal on o třetinu dráže. Potom mi ještě nabídl cukr za 26 kaček ve větším množství, dokážu ho sehnat o 5 kaček levněji. A jako poslední mi dal knížecí radu, že je melecitóza, abych si dal bacha. To, že někdo dělá objednávky je jen finta, aby to vypadalo, že má odbyt. Že je lepší kšeft oddělek než prodej medu si nemyslím. Jo a zem. podnikatel nejsem, předpokládám, že by mě úředník vyškolil a na zastřelení by to asi nebylo. Zdravím všechny čecháčky, právní znalce, závistivce a Mirky Dušíny

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 78288


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78370 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 78288 do č. 78348)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu