78251

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 4. 2023
Re: Úhyn včelstev (76788)

Tak skončila jedna etapa ve včelaření. Etapa, kde šlo o to vyšlechtit včelstva s co "největším chřtánem" schopné z plochy, na kterou létají, vybrat co největší množství sladiny, aby měl včelař co největší množství medu.
Respektive všelijací velcí šlechtitelé a potom velcí chovatelé vybírají nejlepší včelstva z až stovek včelstev, která chovají právě v dostatku sladiny a pylu v přírodě, takže s tím co největším "chřtánem".
Jenže v praxi potom u včelařů přijdou ty odchované matky do prostředí, kde jsou stanoviště převčelená, včely musí "šťourat hřebíčkem" na ploše, na kterou létají, kde je ještě nějaká vhodná kytka s nevybranou sladinou a pylem. Včestva jsou po většinu roku v nedostatku pylu a nedostatku sladiny a naopak kvůli blízkosti jiných včelstev vystavená tlaku invaze roztočů a infekčnímu tlaku roztoči přenášených virů. Musí se přikrmovat cukrem a mají tak oslabenou imunitu, protože na takové podmínky nejsou ty matky ve většině šlechtitelských chovů ani trošku vybírány a šlechtěny. Proto včelstva hromadně hynou.
Aby včelstva přestala hynout, musí chovatelé matek vybírat včelstva a šlechtit v takových podmínkách, v jakých potom včelstva žijí. To znamená je šlechtit v prostředí nedostatku sladiyn a pylu a v prostředí, kdy jsou po většinu roku na přikrmování cukrem. A z takového prostředí vybírat chovné linie, které jsou nejživotschopnější a přinášejí největší výnosy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76789


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující: - Re: Úhyn včelstev
Předchozí:Pavel - Úhyn včelstev


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu