78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- (91.221.213.137) --- 21. 4. 2021
Včera a dnes kolem 13°C, sice stále několikrát pršelo, ale několik hodin už i prosvítalo snunce a včely nosily spoustu pylu a nektar jak kdyby to mělo být naposled.
Rozkvétají třešně a první květy se otevřely na švestce čačanské lapotici. Je to signál k přidávání rámků, rychlé prohlídce. Jen co jsem otevřel víko a připravil mezistěny a pár souší, okamžitě hukot plno včel, ohromná slídivost. Nějak se ta slídivost přesouvá čím dál víc do jara, tak to už bude asi celoročně. Pozorujete také?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75020
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 19. 4. 2021
Je 7°C, když už nemá po nonstop deštích z čeho pršet, tak dorazila bouřka, a už zase leje naplno, 6 hodin vydrželo nepršet! Letos už !čtvrtá! bouřka, ne z tepla ale ze zimy, předtím 5°C a taky bouřilo. Normálně se to stalo jednou za 10 let že zahřmělo v zimě, letos co 10 dní.
Jinak v létě bouřky vždy obcházely, max 3 bouřky za léto, předloni už 10 bouřek minimálně a silné lijáky, vloni už masakr 20x bouřka v létě, ráno i večer furt, 4x vytopený sklep co byl předtím vytopený jen jednou za celých 30 let
Mokro plodí další mokro a ze sucha je ještě větší sucho. Jeseníky a Beskydy tvoří rozhraní.
To jsem si říkal, jaké bude pekné jaro po tom 2 letém jarním fičák-leďák hnusu, v zimě na severovýchodě vkuse mrzlo, přes -20°C, sněhu plno... a ono tohle.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75018
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 18. 4. 2021
Re: (75008) (75009) (75010)
Příští týden se má oteplit, z lednových teplot rovnou do března, to jsou teda výkyvy. Za duben z 18 dní bylo 16 dní s deštěm, posledních 5 dní to bylo nonstop bez přestávky, takový zahradnický lockdown. A od zítra další deště. Prakticky je přemokřeno od loňského května, pak byly potopy nakonec povodně a dneska zem nacucaná, orba na jaře tak utužená, mokrá těžká zem, to jsou ty následky 500 letého sucha no.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75011
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 16. 4. 2021
Už několik dní na SV opět nepřetržitě prší/sněží/kroupy/mrholí a fučí ledový SZ vítr o teplotě 1-3°C. Některé včely v tomto lednovém hnusu létají pro vodu, napaječka plná mrtvolek, česna plné vyházeného plodu a mrtvolek, všude voda, mokro, zima, horor který překonává i ty poslední 2 katastrofální ne-jara. Průměr pro tuto dobu má být prý 14°C, kde to je? Moskva - 21°C, norsko kolem 16°C, na česko zbyla jen kosa, nekonečná voda a vichry.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75008
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ehra (37.48.48.21) --- 15. 4. 2021
tak jak dál
Diskuzní příspěvky p.Poláška mi berou přímo dech.Naprostý
souhlas! A ted co dál,vývoj počasí a jeho další výhled
nebude pro rozvoj včelstev přízniví. Ale v nouzi vše špatné
pro něco dobré.Pravděpodobně dojde k přírozené selekci
včelstev, ale i včelařů.Brojeří včelstva, kterých je většina
asi budou mít problémy. Nedělám posouzení z posledních let
,ale ten trend tady je. Uvedu příklad jeden včelař /není
členem naší ZO / Se asi před 5 lety dostal na 150 včelstev
potom mu uhynulo asi 130 včelstev ,která měl na 3 různých
stanovištích,vzdálená od sebe asi 40 km. Příčina po razatním
vytočení květového medu,již další snůška nebyla,úhyn hladem.
Je to dobrý člověk fyzicky zdatný poměrně inteligentni
,ale chybí mu jedna vlastnost a to mateřský pud to jest
tak zvaně 6 smysl vnímat vnitřní potřeby včelstev.!!
Já osobně včelařím již pro zábavu a k tomu mi 50 včelstev
stačí.K tomu funkce v naší ZO SY. Tak at se daří!!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75007
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (93.89.102.199) --- 15. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu
Kočovná komise určeni fleku jestli to byla větrná hůrka nebo zaplavová oblast vlastní zkušenosti.Když jsme byli na Tachovsku v 80letech výnosy okolo 40 kg a my zirali s otevřenou pusou.Pamatuji i roztočíka i Nosema Apis který býval velký problém.Za sociku cukr po kilech to po pytlich bylo až po 89 roku,i v 5kg vytratilo se to, nyní když objednám v cukrovaru cukr tak i v 25kg pytlich bez problémů. Včelařské pomůcky kdo si vyřídí dotace tak v loňském roce Z 90% proplaceny,že dnes dotace hybou světem není pochyb (zateplení domů,okna, kotle na vytapění soláry,na zem půdu,na rostliny atd.Pobavila mne taky věta.,, Zvláště dnes, kdy řekněme třetina lidí žije z ruky do huby a nemá ani peníze na to nejzákladnější na nějaký koníček." A před každým barákem dvě auta.Zaléží co si řeknem co je zakladní.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75006
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 15. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu (75003)
"Když jsi napsal výhody tak napiš něco o nevýhodách (okresni kočovné komise,medný výnos medu za rok,nosema Apis,roztočík,nákup cukru na zazimování po kilu v některých letech,vzdělavání,sortiment na chov.atd)Včelaříl jsem za komunismů i teď a za mne včelaření v nynější době je jiný level. "
a
Kočovná komise akorát určovala, na která pole s řepkou a jetelem včelaři té které ZO měli kočovat a musel být tehdy kočovný průkaz, kde to tuším bylo zapisované, medný výnos , i když si to mnozí dnes myslí, rozhodně za komunistů nikdo nestanovoval, nereguloval a neurčoval, Nosema Apis byla podle toho, jak kdo léčil a o včely se staral, jako dnes je Nosema Ceranae a varaóza, roztočík byla záležitost 50 a 60 let, v 70 a 80 letech už nebyl, cuke šel ke konci socíku bez problémů kupovat třeba v Zemědělském zásobování nebo ze skladů cukrovarů v padesátikilových pytlích, v obchodech byl i v pětikilovém balení, ne jako dnes, kdy je výlučně jen v kilovkách a v akci se nesmí kupovat víc než 10 kilo cukru a v cukrovaru se s vámi vůbec nebaví, vzdělávání je dnes oficiální zgalšajtované na co nejsilnější včelstva v nástavkových úlech a na přešlechtěnou kraňku, což je jedna z příčin pro vznik hromadných úhynů, oficiální pomůcky na chov v obchodech jsou nesmyslyně předražené, protože se počítá s masívním dotováním včelaření....
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75005
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 15. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu (75003)
Já to vidím tak, že za socíku zhruba co každých desatero včelstev, to roční výnos ze včelaření tak dva průměrné měsíční platy. A to bylo včelaření v zadovácích, ne v dnešních nástavcích. Ostatně ani nikdo nebránil už tehdy včelařit v nástavcích, nástavkové úly se dělaly uže před takovými 150 lety.
Dneska musí být na takový výnos kolik včelstev v nástavcích? A to ještě jen tehdy, když vyjdou dobře ceny medu.
"Včelařit srdíčkem" je sice pěkné, ale pokud z toho nejsou současně i nějaké rozumné peníze, sotva tomu dnes někdo bude věnovat většinu nebo celý svůj volný čas. Zvláště dnes, kdy řekněme třetina lidí žije z ruky do huby a nemá ani peníze na to nejzákladnější na nějaký koníček. Další třetina si ve volném čase přivydělává druhou prací, aby na tom nebyli stejně jako ta první třetina, takže na to nemá ani čas. A zbytek, který má z práce dostatečné příjmy, si zase nemůže dovolit fungoval jen 8 hodin denně a zbytek mít volno, protože by o ten dostatečný příjem během pár let spolehlivě přišli, musí i mimo těch 8 hodin v práci se buď dál učit a vzdělávat nebo prostě pracovat. Zbývají jen důchodci, ale tam zase vzhledem k věku odchodu do důchodu zase většina lidí nebude mít dostatečně dobrý zdravotní stav, aby provozovali nějaké včelaření s nějakými většími fyzickými nároky na včelaře.
A když vezmeme množství sladiny, které včelstvo vytáhne, respektive posbírá z krajiny, jako zátěž krajiny při včelaření, je i toto horší dnes než dříve. Dnes jedno včelstvo v nástavkovém úle, vzhledem ke své velikosti, zatíží krajinu stejně jako dvě včelstva v zadovácích za socíku. Což je jeden z důvodů dnešního převčelení.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75004
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (93.89.102.199) --- 14. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu
Tak dobře jako za komunistů se už sotva bude včelařit.
..............................................................
Když jsi napsal výhody tak napiš něco o nevýhodách (okresni kočovné komise,medný výnos medu za rok,nosema Apis,roztočík,nákup cukru na zazimování po kilu v některých letech,vzdělavání,sortiment na chov.atd)Včelaříl jsem za komunismů i teď a za mne včelaření v nynější době je jiný level.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75003
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu (74999) (75000)
Tak dobře jako za komunistů se už sotva bude včelařit.
Zaručený výkup všeho medu, bez ohledu na kvalitu, za 35 Kčs za kilo, podpora kočovných včelínů a zadarmiko převozy na řepku a na jetel, 60 Kčs za včelstvo v řepcě a 80 nebo 120 kčs, už přesně nevím, za včelstvo v jeteli...
A navíc k tomu v intravilánu obcí i v extravilánu plno kvetoucích trávníků, kvetoucích zarostlých ploch s ovocnými vysokokmeny a polokmeny, mšice v lesích rozmnožené možná díky exhalacích a současně včely, co medovici skutečně sbírají, ne ty dnešní kraňky.
Dneska už jen prostá konkurence, jak se po Sametu uvolnila možnost živit se profesionálním včelařením, tyto podmínky výrazně zhoršila. O tom, že lidi jsou dnes podstatně dál od přírodního prostředí než tehdy a kytky je obtěžují, takže lidi dnes raději beton, jehličnany a anglický co týden hoblovaný trávník nebo naopak nechávat plochy přírodě zarostlé kopřivam i a dalšími nekvetoucími plevely ani nemluvě.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75001
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 13. 4. 2021
Re: Udrzitelna produkce ceskeho medu (74999)
Jsou dvě varianty, zákazník bude nebo nebude akceptovat cenu medu. Proti smíchaninám bojovat nelze. Poslední zážeh odporu byl utnut v zárodku a otočení kabátu proti české produkci jako povinné prodané složce v hyper super marketu. Koronavirus ještě více pomohl těmto kšeftům našich politiků, kteří mohou jen konstatovat, že medu je dost, včelaři si nemají naco stěžovat. Mají své dotace a nějaké počasí se přeci ovlivnit nedá. Takže asi tak.
...........
Jiri (178.22.113.5) --- 13. 4. 2021
Udrzitelna produkce ceskeho medu
Vazeni pratele, nechci plakat nad rozlitym mlekem.ale zdaji se mi podminky pro chov vcel, potazmo produkci medu cim dal narocnejsi.
Loni stale prselo, takze bilance druheho medobrani byla byla zaporna. Jistota byla pouze narazova snuska kvetovych medu...ale letos? Zasoby ve vcelach leti dolu, kdo nema vcely nafutrovane zasobami, zaplace...dubnove vcely nehynou hladem nybrz chladem...zni stare vcelarske porekadlo...kratkodobe ochlazeni mohou nafutrovany a hlavne silny vcely zvladniut, ale slabosi? Matky omezi kladeni a pokud jsou ve vcelach vetsi rozlohy plodu, ten vcely zrusi nebo se zachladi...takze nova generace, ktera ma nahrazovat zimni zde nebude. A kdo bude pracovat?
Rad bych se jeste milil, priroda je mocna carodejka ale pokud se podminky nezlepsi a prvni medobrani bude spatenka, budu nucen vcely spojit a prodavat med pouze zakaznikum, kteri akceptuji cenu ktera bude zacinat 2- dvojkou za svaz.sklenici.
Zasoby z minulych let jsou spotrebovane. Takze zakon nabidky a poptavky muze z nefalsovaneho medu udelat luxusni- tedy nedostatkove zbozi.
Boj s levnymi dovozovymi sirupy distribuovanymi supermarkety jsem vzdal. Letos zatim pujdu cestou prodeje mensiho mnozstvi za vyssi cenu. Uvidim v pulce kvetna jak matka priroda rozhodne. Ale v zime ani vceli kralovny nekladou na 100 proc a 1.5. Se blizi:-(
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 75000
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jiri (178.22.113.5) --- 13. 4. 2021
Udrzitelna produkce ceskeho medu
Vazeni pratele, nechci plakat nad rozlitym mlekem.ale zdaji se mi podminky pro chov vcel, potazmo produkci medu cim dal narocnejsi.
Loni stale prselo, takze bilance druheho medobrani byla byla zaporna. Jistota byla pouze narazova snuska kvetovych medu...ale letos? Zasoby ve vcelach leti dolu, kdo nema vcely nafutrovane zasobami, zaplace...dubnove vcely nehynou hladem nybrz chladem...zni stare vcelarske porekadlo...kratkodobe ochlazeni mohou nafutrovany a hlavne silny vcely zvladniut, ale slabosi? Matky omezi kladeni a pokud jsou ve vcelach vetsi rozlohy plodu, ten vcely zrusi nebo se zachladi...takze nova generace, ktera ma nahrazovat zimni zde nebude. A kdo bude pracovat?
Rad bych se jeste milil, priroda je mocna carodejka ale pokud se podminky nezlepsi a prvni medobrani bude spatenka, budu nucen vcely spojit a prodavat med pouze zakaznikum, kteri akceptuji cenu ktera bude zacinat 2- dvojkou za svaz.sklenici.
Zasoby z minulych let jsou spotrebovane. Takze zakon nabidky a poptavky muze z nefalsovaneho medu udelat luxusni- tedy nedostatkove zbozi.
Boj s levnymi dovozovymi sirupy distribuovanymi supermarkety jsem vzdal. Letos zatim pujdu cestou prodeje mensiho mnozstvi za vyssi cenu. Uvidim v pulce kvetna jak matka priroda rozhodne. Ale v zime ani vceli kralovny nekladou na 100 proc a 1.5. Se blizi:-(
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74999
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 11. 4. 2021
Re: spotřeba zásob (74990) (74991) (74992) (74993) (74994) (74995)
Ano, zase znova a znova úplně to samé jako vloni i předloni. Přesně jak píšete, zima zima stále zima a mrzne, a když se jednou 1-2 týdny trochu oteplí, vichr, vichr, vichřice, a pak zase zima.
Tady severovýchod vodu nechci ani vidět, dnes je druhý den co konečně neprší, jinak nonstop pořád něco padá, modrá obloha a ostré slunce už jsem 2 roky tady neviděl, nanejvýš ráno slunko a pak bílá zapařená obloha jak pod foliovníkem, na střechách za poslední rok narostly brutálně lišejníky.
Už chybí jen studený máj v stdole ráj, a můžem zase krmit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74996
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 8. 4. 2021
Re: Už to začíná kvést. (74984) (74985) (74986) (74987)
Vypadá to, že letos rostlinstvo funguje tak, že v teplých obdobích se rozjede a pokročí, v chladných se úplně zastaví a čeká na další teplé období. Ten myrobalán dnes večer v tom kvetení oproti včerejšku vůbec nepokročil. U myrobalánu to nevadí, těch pár stupnů pod nulou květy vydrží, ale až se rozjedou meruňky, broskve atd, tak to bude jiné kafe. Pokud bude smůla, rozjedou kvetení v teplém období a následně studené období ty květy zničí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74988
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.94.8) --- 4. 4. 2021
Re: Hladové včely. (74958) (74968) (74974) (74975) (74977) (74978) (74979) (74980) (74981)
Jediné co u mne fungovalo u jivy,je vzít řízek jivy a naroubovat ho na řízek z vrby křehké a zasadit.Spodni snadno zakoreni,horní roste.Nikdy se mi nepovedlo zakorenit jivu.
Další jednoduchý způsob jak na jivu je nasbírat chomace chmyri,které odlétá větrem ze samicich jiv,dát je do truhliku na písek smichany se substratem,lehce přehodit a zalít.Semeno jivy má poměrně krátkou klíčivost,v letech,kdy po odletu semen zaprsi je jiva všude kolem mateřských rostlin,v suchých letech nikde.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74982
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 4. 2021
Re: Hladové včely. (74958) (74968) (74974) (74975)
Klon vrby S021 taky dobře roste v suché půdě, snad téměř stejně jako vrba jíva. A přitom se dá, oproti vrbě jívě, i poměrně dobře množit, vedle řízků snadno pouštějí kořeny i větvičky ve vodě ve váze.
Letos jsem zjistil, že asi nějakou sladinu produkují i samičí rostliny vrby jívy, mám jeden větší exemplář vyrostlý na dvorku a včelyk létaly na jejich samičí jehnědy taky docela dost.
A zřejmě letos budu taky zkoušet vrbu jívu i množit, zelenými řízky se stimulátorem v rašelině by to snad mohlo jít. Jestli se to povede, mám nějaké kvalitou půdy horší kousek volné plochy, které plánuji zalesnit a vrba jíva by při tom mohla sloužit jako pionýrská dřevina, pod kterou by se už dobře dařilo skutečným dřevinám k zalesnění.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74977
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.94.8) --- 2. 4. 2021
Re: Hladové včely. (74958) (74968) (74974)
Z vrby křehké mám akorát samci jedince oddělující novou výstavbu domku od mého stanoviště,rostou dík svedení vody z drenazi pod vozovkou právě k nim,jinak by uschly.Vzhledem ke kamenité půdě z bridlic,drob a slepencu se vrbam daří pouze u vodoteci nebo pramenist,tak jich tu v přímém jarním doletu je poskrovnu.Daleko hojnější je vrba jiva,ta snese naše rychle propustne kameni,kdy je pár dnů po dešti opět sucho,jako by ani nepršelo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74975
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 1. 4. 2021
Re: Koupě včel (74971)
Na využití letošního včelařského roku pozdě rozhodně není.
Záleží v jaké stavu ty včely má, pokud vyzimovaly silné a na místě je raná snůška, třeba z řepky, mohou mít v úlech už významnou část prvního jarního medu. O to by pak byla těžší manipulace s úly při převozu či převážet trochu opatrněji.
Převoz musí být na větší vzdálenost než 2 - 5 kilometrů, jinak se létavky vrátí na původní místo a včelstva se až na pár týdnů zarazí ve vývoji, než dostatečný počet mladých včel předělá na létavky.
Co se týká moru plodu, nesmí se stěhovat včelstva ani z ohniska - nakaženého stanviště ani z ochranného pásma kolem takového ohniska.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74973
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.212.49) --- 30. 3. 2021
Re: tak jak dál (74969)
Mám to naopak, posledních 5 let zazimuju včelstva ve 3N, přes 20kg zásob a na jaře zbydou slaboši na 4 uličkách. VD úplně na minimu, ale včely jsou krátkověké. Linie jsou ty které přežívají z toho množím 1 oddělek od každého dobrého úlu, částečně přimíchány geny po F1 sklenar, vigor atd.... Jinak mizerie. Přes zimu postupně včely opouštejí úl nebo zůstanou na podložkách - hromady tisíce včel. Vloni tradičně propršely snůšky, tak byly na cukru, jinak MK řepka, bez rozdílu, s tím cukrem možná trochu lepší, nebyly teď aspoň úhyny jako minulé roky kolem 50%, ale zato dobrých včelstev je teď nad 6 uliček poskromnu.
Jednoznačně nemoci způsobující krátkověkké včely. Letos to bouchne na dalších stanovištích, a půjdou jednorázově celá stanoviště u těch co tyto problémy vůbec ještě neřešily. Můj názor.
Vloni už měly problémy i někteří místní včelaři si vůbec doplnit stavy co jsem zasclech, včelám chybí vitalita a síla na to aby se daly obírat o plod.
Čisté F1 jsou na tom s vitalitou poslední roky celkem dobře i vyzimávní je ok. Ale po rozpadu F1, je to špatný.
Takže stále kupovat F1 ???
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74970
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Ehra (37.48.26.80) --- 30. 3. 2021
tak jak dál
Tak už je veseleji.Včelky u mě velice dobře přezimovali.
Co za tím stojí? Správné léčeni včelstev proti varoáze,
rozumný odběr plodových plástů na tvorbu oddělků.Ponechání
části květového medu na přezimování.A především rozchov
vhodného plemeného materiálu.Línie kranské včely Peschetz
je do naších podmínek velice vhodná.Je to vhodné i pro
kombinace s línií Singer.Né vše si se vším sedne.
Šlechtění na ostrovech v severním Baltu - Německo má velice
dobré výsledky.Kvalita plemeného materiálu se bude ve stále
se zhoršujícím životním prostředím jedno značně prosazovat.
Hlavním kriteriem je úspěšné přezimování včelstev! Od toho
se odvíjí vše ostatní.I alespon částečná odolnost proti
včelím nemocem.Dobře přezimovat = hodně MEDU!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74969
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 30. 3. 2021
Re: Hladové včely. (74958)
15? 3 rousky? nějaký výkal řekl bych od motýlice a nějaké smítko měli. Co česno? Jak vypadá opratření proti slídivosti na česně? To by fotka nebyla? Co očka? CO dno? CO škvíry? A jiné úlové vůně co mohou podnítit loupeživost? Tz. Sklad souší, dostupnost plástů slídilkám jak ve skladu tak v obsazených nebo neobsazených úlech. Celkově slídivost velmi brzo opadá pokud se vůně před slídílkami schová a nebo dá do chladnějšího prostoru.
.......
Vojta (81.161.74.107) --- 27. 3. 2021
Hladové včely.
Včelařím 40 let, ale aby už nyní včely loupily jsem začal řešit, jak tu začal včelařit nový včelař. Už vloni jsem přišel o nakoupené matky. Když jsem mu to sdělil, tak odpověděl, že s tím nic neudělá, že je to příroda. Zlodějky jsem postříkal barvou, tak jejich stanoviště našel. Silné včelstvo se ubrání, ale kolik mrtvých včel i s pylem leží dnes před úly.
http://leteckaposta.cz/349708557
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74968
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 3. 2021
Re: Hladové včely. (74958) (74959) (74962) (74963) (74965)
Podle nejnovější norské předpovědi má být příští týden zase hodně teplo, o velikonocích se má ochladit, ale už na konci velikonoc v neděli má být zase + 10 st C a o velikonočním pondělí už dokonce tady na severní Moravě teploty 15 ve dne a +5 v noci. Pokud ty poslední dva dny předpovědi odhadli správně, bude to další teplotní houpačka.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74966
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 3. 2021
Re: Hladové včely. (74958) (74959) (74962) (74963)
"Letošní jaro stojí vysloveně za houby.Prudke kolísání teplot vcelam rozhodne moc nesvědčí.Rozvolnit,stáhnout zpátky,rozvolnit chumac a zase zpátky.Po ochlazení na podložkách spousta vyhazených kukel,v ulech minimum otevřeného plodu."
a.
To bude asi takové jaro, kde se budou mnohem lépe rozvíjet včelstva spíš v uteplených úlech. Která zvládnou při oteplení a současném přínosu sladiny a pylu "napumpovat" velké plochy plodu a během ochlazení ty plochy plodu zvládnou bez větších ztrát včel a plodu udržet.
Myslím, že nyní se už včelstva nestahují do chumáče, snad maximálně slabší včelstva v úplně tenkostěnném úlu, kde včely teplotně neovládají vnitřní prostor úlu. Jinde zůstávají už trvalě rozvolněné, jen se v chladnějším odbobí trochu stáhnou a opustí některé okrajové plásty. Už kvůli plodování.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74965
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.94.8) --- 28. 3. 2021
Re: Hladové včely. (74958) (74959) (74962)
Letošní jaro stojí vysloveně za houby.Prudke kolísání teplot vcelam rozhodne moc nesvědčí.Rozvolnit,stáhnout zpátky,rozvolnit chumac a zase zpátky.Po ochlazení na podložkách spousta vyhazených kukel,v ulech minimum otevřeného plodu.Slabsi vcelstva zase zůstala na plodu odtržená od zasob,o čemž někteří vcelari zatím ani neví,pac ke vcelam jezdí na chatu,čas od času.Tak je co nosit,doufám,že nevykradaji uly na stanovistich podezřelých na MVP,kde ještě SVS neudělala prohlídku.Jaro úplně na prd.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74963
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 3. 2021
Re: Hladové včely. (74958) (74959)
U nás lísky většinou kvetou uprostřed zimy tak druhý, třetí den většího oteplení. Včely v té době často ještě nelétají a lísky tak nevyužijí. Pamatuji i že jehnědy lísky prášily i při velkém oteplení už v polovině ledna.
Aby u nás včely lísku využily, je třeba souvislou zimu s trvalou větší sněhovou pokrývkou s nízkými nekolísavými teplotami zhruba od konce prosince. A první obleva až v březnu, spíš ještě po polovině března. Potom lísky práší ještě na tajícím sněhu, ale včelky potřebují prolet a tak vyletí a klidně ještě na sněhu lísku využijí. Současně se sněženkami, ty prorážejí s květy vrstvu sněhu a ledu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74962
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 3. 2021
Re: Hladové včely. (74958)
Včely jsou v předjaří velmi ochotné k loupení. Je to dáno tím, že včelstva, která ještě nejsou aktivní a silná, jsou stáhnutá dozadu v úlu, zatímco mnohem blíž vepředu u česna jsou nehlídané zásoby, na které včelstvo během zimy stáhnuté v zimním chumáči nedosáhlo a obešlo je. Tyto zásoby jsou tak úplně volně vybírány létavkami z jiných včelstev.
Problémem jsou ale současné na předjaří velmi vysoké teploty. Normálně jsou teploty nižší a tak si zásoby vybírají včely pouze z jednoho stanoviště, protože kvůli nižším teplotám včely nelétají víc než desítky metrů. Což nevadí, spíš to je dobře, protože se simuluje snůška a včelstva se podněcují. Jenže nyní jsou najednou teploty vysoké, dolet včel je na stovky metrů a zdroje nektaru a pylu v přírodě zatím ještě malé, takže včelstva vybírají i včely z jiných stanovišť jiných včelařů.
U mně nyní kvetou sněženky, bledule, krokusy, což je vzhledem k tomu, že sníh zmizel snad už před měsícem, strašně pozdě a potom k petrklíče. V listnatých lesích pokvetou asi ještě plicníky. A dokvétá vrba klon S021, který letos se květem dobře trefil do tohoto posledního oteplení a asi umožnil mým včelkám dobrou pylovou snůšku.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 74961
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78508 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 74960 do č. 75020)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu