78122

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (90.178.51.173) --- 3. 5. 2020
Re: varroa -trubčí pasti (74146) (74149) (74150)

"Ale k roztoči. Jde o to, jestli je pravda, že roztoči opustí úl spolu s trubcema při jejich vyhánění, nebo spíš přelezou na dělnice a jejich plod."
a.
Já myslím, že bude platit obojí. V některých úlech totiž trubci nejsou vyháněni a neúmírají ven, ale část jich zůstane někde na dně úlu v rohu a hynou tam. Případně dokonce se "zaslouží" včelař, když třeba trubci v medníku nemají otevřené očko, nedostanou se ven a hynou pak na mřížce. Roztoči by potom měli z těch umírajících trubců doléze zpět do včelstva. Přírozeně záleží, jaký je, hlavně na tom dně úlu, který není úplně pod vlivem včelstva, biotop. Měli by tam být takzvaní "štírci" neboli draví tuším taky roztoči, kteří mohou varoa lovit a tak likvidovat a zřejmě i mravenci by rádi občas nějakého živého roztoče ulovii a donesli do hnízda jako potravu pro své larvy.
Co se týká trubců, kteří zůstanou venku, myslím si, že roztoč pozná, že jeho "nositel" je zbídačelý a hladový a brzo zemře a při pokusech trubce na česnu dostat se dovnitř mohou z trubce "sestoupit" a chytit se strážkyň.
a.
Jinak obecně si myslím, když vyřezávání trubčího plodu se v praxi ukázalao jako málo účinné, že velmi perspektivní je směřovat technologii ošetřování včelstev tak, aby po posledním medobraní vzniklo ve včelstvu "okénko" kdy včelstvo je bez plodu a v tom okénku včely ošetřit klasickou fumigací.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 74152


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:PavelA - Re: varroa -trubčí pasti
Předchozí:pepan - Re: varroa -trubčí pasti


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu