78114

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)(91.221.212.49) --- 20. 2. 2019
Re: uhyn (72654)

Varoa a viry = spojené nádoby. Může být .

Jenže je třeba dodat ještě to ,, B " - podobně jak u toho příkladu komára a následné malárie, s varoa je to dnes už skoro stejné. Pak tvrzení varoa a viry = spojené nádoby ... to je prázdná fráze, i když pravdivá. Protože stačí mimimum roztočů, které mají v úle všichni.


Ke konci lípy asi 15. července se mi některé včelstva nezdály, dezorientované včely v trávě, a sem tam vir pokroucených křídel, přestaly obsazovat česno, 20. července nasazeny formidoly nebo starý dobrý mitegone 65%, který jsem po letech oprášil pro tuto chvíli. Včely zavirované, dost jich po KM odpadlo. Nějaká ta stovka roztočů spadla... co to je? kdysi po MG spadlo 3000 roztočů a ty včely jsem vyzimoval na poctivých 5ti rámcích.


Vycházel jsem s opakovaného monitoringu napadení trubčiny varroa polovině května, pozitivní 1%, - to jsem si říkal jak je to skvělé, že do podletního ošetření to varoa nemá šanci rozjet.

Jsem toho názoru jako JosPr. Viry jsou čím dál méně závislé na roztočích. Žijí si vlastním životem a předávají se loupežemi. Když přivezete ráno na virové stanoviště vaše silné včelstvo, to si lízne z kolabujícího, klidně si ho večer můžete odvézt .... Jestli ho vyzimujete je otázka, zatím nelze jednoznačně říct co způsobuje, že některá včelstva přežívají. - a genetika v tom není (v možnostech malovčelaře) , v dalších kolapsech příjdete o tu ,,odolnou" linii celou. Ale to může posoudit jen ten který už prošel opakovaně plošnými úhyny. Když se k tomu přidá Nosema Cerana a kdoví co ještě... je to o tom prvním prolomení chorob a ze stanoviště to nejde ven a je to čím dál zákeřnější.

--------------------------------------------------

A únorové loupeže ihned po proletu NEJSOU normání. Už jsem to tu psal že kolegovi před pár dny rabovaly bezmatečné včelstvo. Vždycky platilo, že bezmatečnost nebo slabé včelstvo na jaře včelař odhalil první rychlou prohlídkou, né že včelaře včely předběhnou loupežemi. Všechno souvisí se vším, to jsou první projevy viróz.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:JosPr - Re: uhyn
Předchozí:JosPr - Re: uhyn


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu