78125

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (90.178.51.173) --- 24. 11. 2018
Re: vaoráza (72282)

Podstatné je, za prvé kolik tam bylo roztočů v době utváření zimní generace. Každý roztoč znamená jednu poškozenou včelu, v lepším případě schopnou ještě pár měsíců žít a přispět k výchově zimní generace, v horším ji ostatní včely hned po narození vyhodí z úlu. To se pozná na síle včelstva tak nejpozději v lednu nebo únoru.
Za druhé je třeba se otázat, proč tam bylo tolik roztočů. Je to včelstvo v úlu umístěné tak, že do něho přednostně zalétávají zbloudilé včely z okolí a donášejí tam roztoče? Nebo toto včelstvo jako jediné na stanovišti umí v okolí najít včelstva oslabená roztoči, vyloupit je a donést tak jejich roztoče k sobě?
Tyto všechny otázky se musí odpovědět dříve, než se začnou tyto včely množit. Mimochodem včelstvo, které najde oslabená včelstva rychleji než jiná a vyloupí je dříve, než ostatní včelstva by podle mne mělo taky lépe využívat medovicovou snůšku, protože hledání medovice kdesi v koruně stromu a hledání oslabeného včelstva je k sobě mnohem blíž než hledání sladiny v květech.
A potom ,když se včelstvo uzná za dobré a začne množit, je podle mne třeba držet stále mix. Neboli to včelstvo namnožit každý rok tak do třetiny úlů, celkem vždy množit z několika vybraných včelstev, ne z jednoho a každý rok vždy znova nejlepší včelstva k množení vybírat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72284


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:JosPr - Re: vaoráza
Předchozí:gupa - Re: vaoráza


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu