78174

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 8. 3. 2014
Re: co na otevĹ?enĂŠ plochy vysĂ­t? (63813) (63820)

Hm, svazenka je spíš pionýrská rostlina. Neboli rostlina, která osidluje holé uvolněné a zároveň osluněné plochy půdy a která v konkurenci rostlin běžného porostu rychle mizí. Zároveň požaduje hodně živin v půdě.
Na paseky by se zřejmě hodila jen místy, tam, kde je holá půda, ale zároveň je ta půda pohnojena rozkladem asi spíš listí ze stromů než jehličí. Neboli musela by se nasít hned okamžitě po vykácení listnatého nebo smíšeného lesa a to jen místně na vhodné kousky půdy. A ještě musí být vhodné počasí, i když se svazenka hráběmi zanese do půdy a třeba nějakými šlapadly ta půda ušlape, musí do pár dnů pořádně sprchnout a tak celý další měsíc být pořád vlhko.

Co se jinak týká rozšiřování včelařských rostlin na pasekách či v lese nebo na krajích lesa, je třeba rozšiřovat ty rostliny, co dokáží růst a aspoń pár let se semny množit v konkurenci běžného porostu.

Na pasekách uprostřed lesa bych neviděl problém ve vysazování třeba netýkavky žláznaté. Musí se jen zajistit, aby se od cca srpna semena nedostala do vody, protože se šíří tekoucí vodou. Takže ne v blízkosti u potoků nebo na místech, kde by semen do potoka splavil prudší déšť. Nyní na jaře je sezóna vysazování mladých rostlinek do sponu tak cca půl metru až metr. Druhý rok po vysemenění už by tam mohl být souvislý porost a dostatek pylu ke konci července a v srpnu. Netýkavka jakožto světlomilná rostlina spolehlivě zmizí, až sazenice stromečků na pasece dosáhnou tak dvou metrů a vytvoří zapojený porosta hustě stíněnou půdu. Na okrajích lesa nehnojených splachy hnojiv z polí nebo dokonce vod znečištěných řek při občasných záplavách prvních cca 10 roků netýkavka žláznatá roste intenzívně, potom ale zřejmě jednostranným vyčerpáním živin ustoupí, až nakonec téměř zmizí.
.
Další rostliny vhodné pro včelaře jsou třeba lesní maliny,ostružiny, trnky, polodivoké myrobalány, hlohy - sazenicemi , potom třeba tam, kde mají naději se dožít aspoň 20 let a kvést, tak javory kleny nebo třešně ptačí, semeny potom třeba lopuch nebo komonice, možná taky v méně ceněných oblastech zlatobýl, i když to je invazivní rostlina.
Ovšem všechny tam, kde jsou jejich přirozená stanoviště, na kterých jsou schopny se udržet.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 63821


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující: - Re: co na otevĹ?enĂŠ plochy vysĂ­t?
Předchozí:Ivo Dragoun MUDr - Re: co na otevĹ?enĂŠ plochy vysĂ­t?


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu