78192

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 6. 10. 2012
Re: fumigace-důrazné varování !!! (58909)

"Ano,první úhyny na Varroa destructor-Liberecký kraj,Semilsko.Na našem stanovišti tři včelstva "padla".Jelikož panuje silná loupeživost včel,natahaly roztoče i do ostatních včelstev.Žádal jsem o dřívější fumigaci,ale ZO ještě nedostalo léčivo.Léčím kyselinou mravenčí a čekám na Varidol.Okolní včelaři víceméně Varroa teď neřeší.Spoléhají na fumigaci od Spolku."



Zdá se, že letos bude opět "zajímavá" zima. Jenže není už skoro jedno, jestli fumigace bude nyní nebo ke konci října? Zimní generace včelstva je už dávno udělána a pokud je roztoči poškozena, žádná fumigace s tím nic nenadělá. Ani naopak, pokud jsou zimní včely zdravé a odolné, žádní roztoči natahaní loupeží z okolních včelstev s tím už taky nic nenadělají. A pokud se aerosol v prosinci udělá správně, případně pokud se včely ještě ošetří v předjaří, ti natahaní roztoči se přece zlikvidují. A pokud se jedná o virové nákazy, zdravá životaschopná nepřešlechtěná včelstva by se s nimi měla vypořádat.

Vidím jediný teoretický důvod, kdy by bylo vhodné fumigaci udělat co nejdřív. Kdyby byla včelstva roztoči prakticky stoprocentně poškozena a stále ještě silná včelstva tak odsouzena k zániku. Potom by se mohlo zkusit to, že by se fumigací roztoči zničili co nejdřív a potom by se pokrmováním mohly včely přimět k podzimnímu plodování, aby generace zimních poškozených včel ještě dřív, než odejde, vychovala nějaké nepoškozené včely. A následně, jak by síla včelstev ubývala, by se včelstva musela spojovat, dokud by všechny poškozené včely neodešly a zůstaly by jen nepoškozené zimní včely v dostatečné síle pro přežití zimy. Jak by to ale bylo účinné v praxi, nevím, nejspíš moc ne.

Co se týká čekání na léčivo, není to znakem čistě jen neschopných funkcionářů? 1 lahvička stojí ZO, pokud si pamatuji, 10 - 15 Kč, udržovat tedy meziroční zásobu léčiva je tedy z finančního hlediska marginálie. Stačí jedna pořádná krabice v chladu někde v garáži u baráku, v zimě přemístit někde, kde nemrzne a je to.....
Zrovna nedávno mi psal důvěrník, že letos naše ZO nebude kupovat léčivo, protože má zásoby a že fumigace bude kolem 20 nebo později, protože hlavní léčitel ZO má ve svých včelách ještě hodně plodu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 58914


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:R. Polášek - Modrý a zelený med
Předchozí:Aleš Molčík - Re: Re: fumigace-dĹŻraznĂŠ varovĂĄnĂ­ !!!


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu