78731

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 5660 do č. 5780

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Jan Cervenka --- 15. 4. 2004
Mysi v ule

Dobry den,

Sice uz je to mozna trochu pozde (v Praze na Cernym moste uz sem tam kvete
repka) , ale kdy definitivne sundavate mrizky proti hlodavcum? Vsiml jsem si,
ze ackoli pres zimu jsem v ulech mysi nemel, ted jsem tam nasel na dne nejake
bobky. Mrizky , co pouzivam maji rozmer 1x1 cm , a pri silnejsim vyletu
nekterym vcelstvum vadily.


              Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5660


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Miroslav Sedláček --- 15. 4. 2004
cukr (5636) (5652)

Cukr,

loterii raději nehraji, a tak krmíme již léta hrubým cukrem zásadně české výroby. Cena u nás je ještě 18 až 17,8 dle množství a po vstupu - nevím. Cukrovary mají pak kvóty a dost jinak penále a co neprodají koupí unijní fond .... za cca okolo 19,- Kč plus DPH. Cena tedy vychází z těchto pravidel.

Stále ale tvrdím, že jeden ulétlý roj na stanovišti (čítejme 10 kilo medu tj. 600 Kč), jedna zkvašená sklenice krupicového cukru, návštěva navíc, složitá příprava apod. atd.. ..... je daleko dražší než hrubý krystal lepší sladivosti byť za více peněz. Stále je to rozdíl o haléře, koruny ....

ZdravímVáš dodavatel českých včelích produktů
a veškerého sortimentu moderních včelařských potřeb

Včelař
Miroslav Sedláček
Ždánská 709
685 01 Bučovice

www.vcelarstvisedlacek.cz

603-499 746

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5661


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Čáp --- 15. 4. 2004
Re: Ještě k sololitu (5636) (5652)

Názory / zkušenosti o použitelnosti či nepoužitelnosti sololitu by bylo
třeba doplnit o údaje o hustotě a kvalitě zpracování nových desek. Dneska se
sololit dováží - od různých výrobců z Polska, Slovenska (asi i od jinud ?) a
kvalita je (při zběžném pohledu na desky) různá. Prodejce běžně udává formát
desek a občas i tloušťku, ale ne přesnou hustotu. Netušíte někdo
pravděpodobný původ a hustotu desek formátu 1700*2750 mm (www.ekoplyta.pl a
www.smrecina.sk to nebude)?

Honza Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5662


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

venouch --- 15. 4. 2004
rozsirovani

Jen se chci zeptat, jestli jste uz letos rozsirovali o medniky, popr. kdy se na to chystate, ja asi tenhle vikend

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 15. 4. 2004
Re: rozsirovani (5663)

Zdravim,

na to se neda odpovedet, u nas (550 mnm) je zima jak v Rusku, ranni
teploty pravidelne -3, k veceru casto kolem 4 st a staly chladny vitr.
Jaro pro kocku.

Zdravi PP.


> Jen se chci zeptat, jestli jste uz letos rozsirovali o medniky, popr. kdy
> se na to chystate, ja asi tenhle vikend
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5664


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 16. 4. 2004
RE: Ještě k sololitu (5636) (5652)

Este raz sololit.

bol by problem keby boli z vnutornej strany dosky sololitu spojene? Cize
robia problem vo vnutri ula sololitove spoje? Musia byt tie spoje necim
prekryte ? Mam totiz dosky ktore maju jeden rozmer trochu mensi ako je
potrebne.
Ma niekto skusenosti?




Pista

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal Pol --- 16. 4. 2004
Re: Ještě k sololitu (5636) (5652) (5662)

Pokud sololit není nosný, tak podle mě na jeho kvalitě příliš nezáleží.

Pro zajímavost ještě ukázka pozorovacího nástavku - sololit jsem vyměnil za plexisklo a polystyren za karimatku.

www.vcely.ic.cz/N4.jpg
www.vcely.ic.cz/N5.jpg

mp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5666


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 16. 4. 2004
Re: Mysi v ule (5660)

Možná rejsek se vloudil v noci do podmetu posbírat nevynesené mrtvé včely.
Jinak si myslím, že hlodavci si dávají instinktivně velký pozor, aby
nevlezli do úlu do blízkosti živých včel tehdy, když jsou včely pohyblivé.
Stačí, když v předjaří včely začínají intenzívně plodovat a tudíž vyhřívají
úl. Vzhledem k hmotnosti hlodavce by jedno žihadlo stačilo.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Jan Cervenka" <witko-comp/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, April 15, 2004 3:24 PM
Subject: Mysi v ule


> Dobry den,
>
> Sice uz je to mozna trochu pozde (v Praze na Cernym moste uz sem tam kvete
> repka) , ale kdy definitivne sundavate mrizky proti hlodavcum? Vsiml jsem
si,
> ze ackoli pres zimu jsem v ulech mysi nemel, ted jsem tam nasel na dne
nejake
> bobky. Mrizky , co pouzivam maji rozmer 1x1 cm , a pri silnejsim vyletu
> nekterym vcelstvum vadily.
>
>
> Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5667


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 16. 4. 2004
Re: setkání včelařů (5614) (5616) (5626) (5629) (5635)


Přátelé,součásti mého pozvání na Setkáni včelařů v Pardubicích
na Kunětické hoře, byla v příloze imejlu také pozvánka s přesným
popisem místa a časovým údajem. Raději neľ do přílohy napíąi
pozvánku znovu.

POZVÁNKA NA:

Jarní setkání včelařů
„u vozů “
na Kunětické hoře
Které se uskuteční 24.4.2004 od
9.00 hod
Stanoviątě je umístěno v ovocném sadu Kunětické hory na
severovýchodní stráni. Výchozím bodem je parkoviątě u restaurace
pod Kunětickou horou. Od parkoviątě se vydáte asi 300m úzkou
asfaltovou cestou směrem do Kunětic. (Jako by jste chtěli obejít
Kunětickou horu). Majitelem vozů je Evľena Báchor

Srdečně zve
Báchor Evľen

Předseda ZO ČSV Pardubice












>
> Přátelé, v Pardubicích se uskuteční 24.4.2004 setkání
> včelařů na
> Kunětické hoře u kočovných vozů. V příloze je pozvánka.
> Zdravím Evľen Báchor -předseda ZO Pardubice
>
> Program:
>
> 1.-Ukázka chovu včel v kočovných vozech
> 2.-Chov včel v nástavkových systémech.
> 3.- Způsob včelaření v prostředí Polabské níľiny.
> Báchor Evľen 4.- Včelí pastva a kočovný způsob
> včelaření.
> 5.- Ekonomika provozu chovu včel kočovným způsobem
> 6.- Ukázka chovu matek v praxi a terénu- chovatel
> Arnoąt Klukas
> 7.- Beseda se včelaři
> 8.- Na setkání včelařů bude přítomná prodejna
> včelařských potřeb
> a nářadí z Hradce Králové. Zde je moľné si objednat
> nářadí a
> potřeby dopředu na telefonu 605 940 212. Zboľí je pak
> moľné si
> vyzvednete na setkání. 9.- Občerstvení grilované
> klobásy a
> medovina.
> 10.- Po ukončení včelařského setkání je moľné
> navątívit státní
> hrad Kunětická hora
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5668


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 16. 4. 2004
Re: rozsirovani - studené stanoviątě (5663)


př. Prchal napsal
> na to se neda odpovedet, u nas (550 mnm) je zima jak v Rusku, ranni
> teploty pravidelne -3, k veceru casto kolem 4 st a staly chladny vitr.
> Jaro pro kocku.

no, u nás ( severní úpatí Beskyd, nadmořská výška cca 340 m ) je už nejméně
14 dní jaro, přes poledne na slunci 15 - 25 st C, včely intenzívně létají a
rozvíjejí se. Tento týden rozkvetla mirabelka, meruňka, broskev, mahónie a
příští týden to bude pravděpodobně řepka. Teď je akorát doba pro
rozšiřování. Přitom své stanoviště považuji za studené, v Praze jsem viděl
rozkvétající zřejmě mirabelku už posledního března. A ještě okolo 25 března
byla u nás souvislá sněhová pokrývka.
Oproti Praze jsem pozadu o cca týden, 14 dní, stanoviště př. Prchala bude
pozadu o dalších cca 14 dní. A na podzim to bude podobně opačným směrem.
Vyplatí se vůbec na takovém studeném stanovišti zimovat?

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Pavel Prchal" <prchal/=/dup.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Thursday, April 15, 2004 10:46 PM
Subject: Re: rozsirovani


> Zdravim,
>
> na to se neda odpovedet, u nas (550 mnm) je zima jak v Rusku, ranni
> teploty pravidelne -3, k veceru casto kolem 4 st a staly chladny vitr.
> Jaro pro kocku.
>
> Zdravi PP.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5669


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 16. 4. 2004
Antwort: rozsirovani


pekne vcely tento vikend ostatne na buduci

Matej



venouch
<venouch/=/sin. An: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
cvut.cz> Kopie:
Thema: rozsirovani
15.04.2004
22:37
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Jen se chci zeptat, jestli jste uz letos rozsirovali o medniky, popr. kdy
se na to chystate, ja asi tenhle vikend




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5670


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 16. 4. 2004
Re: rozsirovani - studené stanoviątě (5663) (5669)

Zdravim vespolek,

to neni o tom jestli se to vyplati, proste tu zijeme a vcely taky.
Osobne Radimem popsane stanoviste a vysku 320 m nepovazuju za studenou,
to uz je podle mne nizina, v tom se asi neshodneme. Kdyz tam kvete
broskev a merunka, to jsou prece teplomilne druhy.

Zdravi PP.


Radim Polášek napsal(a):
> no, u nás ( severní úpatí Beskyd, nadmořská výška cca 340 m ) je už nejméně
> 14 dní jaro, přes poledne na slunci 15 - 25 st C, včely intenzívně létají a
> rozvíjejí se. Tento týden rozkvetla mirabelka, meruňka, broskev, mahónie a
> příští týden to bude pravděpodobně řepka. Teď je akorát doba pro
> rozšiřování. Přitom své stanoviště považuji za studené, v Praze jsem viděl
> rozkvétající zřejmě mirabelku už posledního března. A ještě okolo 25 března
> byla u nás souvislá sněhová pokrývka.
> Oproti Praze jsem pozadu o cca týden, 14 dní, stanoviště př. Prchala bude
> pozadu o dalších cca 14 dní. A na podzim to bude podobně opačným směrem.
> Vyplatí se vůbec na takovém studeném stanovišti zimovat?
>
> R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5671


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 17. 4. 2004
Re: rozsirovani - studené stanoviątě (5663)

No, s těma teplomilnýma druhama to nebude tak horké, musí se vybrat ty
nejranější a musí se ještě nasadit na jižní straně baráku. Pak, když je
přes léto vhodné počasí, se urodí pár plodů na ochutnávku. Ale třeba
Pardubice ( a Praha) leží ještě o kousek severněji a z dob studií vím, že je
tam teplota tak až o pět stupnů vyšší než tady.

Já jsem spíše myslel, jestli se spíše nevyplatí najít v okruhu cca 20 - 30
km níže umístěné a teplejší stanoviště, tam včely přezimovat a na léto
převézt na to původní. Takový měsíc navíc, kdy včely místo spotřebovávání
zimních zásob naopak nosí med, není k zahození.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Pavel Prchal" <prchal/=/dup.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 16, 2004 7:45 PM
Subject: Re: rozsirovani - studené stanoviště


> Zdravim vespolek,
>
> to neni o tom jestli se to vyplati, proste tu zijeme a vcely taky.
> Osobne Radimem popsane stanoviste a vysku 320 m nepovazuju za studenou,
> to uz je podle mne nizina, v tom se asi neshodneme. Kdyz tam kvete
> broskev a merunka, to jsou prece teplomilne druhy.
>
> Zdravi PP.
>
>
> Radim Polášek napsal(a):
> > no, u nás ( severní úpatí Beskyd, nadmořská výška cca 340 m ) je už
nejméně
> > 14 dní jaro, přes poledne na slunci 15 - 25 st C, včely intenzívně
létají a
> > rozvíjejí se. Tento týden rozkvetla mirabelka, meruňka, broskev,
mahónie a
> > příští týden to bude pravděpodobně řepka. Teď je akorát doba pro
> > rozšiřování. Přitom své stanoviště považuji za studené, v Praze jsem
viděl
> > rozkvétající zřejmě mirabelku už posledního března. A ještě okolo 25
března
> > byla u nás souvislá sněhová pokrývka.
> > Oproti Praze jsem pozadu o cca týden, 14 dní, stanoviště př. Prchala
bude
> > pozadu o dalších cca 14 dní. A na podzim to bude podobně opačným směrem.
> > Vyplatí se vůbec na takovém studeném stanovišti zimovat?
> >
> > R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5672


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Frantisek Sanek --- 18. 4. 2004
Re: rozsirovani - studené stanoviątě (5663)

Souhlasim s pritelem Prchalem.
Letosni jaro je zde na Vysocine nepriznive, pokazde kdyz prijde vysoky tlak
objevi se slunicko, zacne foukat studeny vychodni vitr a to je pro vcely to
nejhorsi
co muze byt. Vcely mi prezimovaly dobre, ale zda se mi, ze jich stale
nepribyva, nebot jich
spousty zahynou, kdyz nosi pyl anebo vodu. Presunout vcely na zimu nekam do
nizsi
polohy by bylo asi vyborne, jiz jsem o tom tez premyslel, ale nebylo by to
nic jednoducheho.
A navic nakazova situace to komplikuje. Jsem rad, ze mam vcely zdravotne v
poradku.
Vcelarim na Humpolecku 580m nad morem.

At nam to lita...
F.S.
**********************************************
> no, u nás ( severní úpatí Beskyd, nadmořská výška cca 340 m ) je už
nejméně
> 14 dní jaro, přes poledne na slunci 15 - 25 st C, včely intenzívně létají
a
> rozvíjejí se. Tento týden rozkvetla mirabelka, meruňka, broskev, mahónie
a
> příští týden to bude pravděpodobně řepka. Teď je akorát doba pro
> rozšiřování. Přitom své stanoviště považuji za studené, v Praze jsem viděl
> rozkvétající zřejmě mirabelku už posledního března. A ještě okolo 25
března
> byla u nás souvislá sněhová pokrývka.
> Oproti Praze jsem pozadu o cca týden, 14 dní, stanoviště př. Prchala bude
> pozadu o dalších cca 14 dní. A na podzim to bude podobně opačným směrem.
> Vyplatí se vůbec na takovém studeném stanovišti zimovat?
>
> R. Polášek
>
**********************************************
> > Zdravim,
> >
> > na to se neda odpovedet, u nas (550 mnm) je zima jak v Rusku, ranni
> > teploty pravidelne -3, k veceru casto kolem 4 st a staly chladny vitr.
> > Jaro pro kocku.
> >
> > Zdravi PP.
**********************************************

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5673


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 18. 4. 2004
Re: rozsirovani - studené stanoviątě (5663)

Letos, když přišel vysoký tlak a bylo sluníčko, tak u nás vál teplý
jihovýchodní a jižní vítr. Je teplý, i když prochází přes Beskydy, kde je
ještě sníh.
Zas jiné roky ten vítr byl studený severovýchodní a spousta včel u nás taky
zahynula, když létala pro vodu a pyl. Na vysočině nejspíš v té době včely
nevyletovaly vůbec a přežily v plném počtu do doby, kdy tam bylo skutečně
teplo.

Relativita vhodnosti počasí pro včely.

A pak včelaři shrnou celý rok do jednoho čísla - kolik měli medu a diskutuje
se a diskutuje se.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Frantisek Sanek" <sanek/=/raz-dva.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, April 18, 2004 1:42 PM
Subject: Re: rozsirovani - studené stanoviště


> Souhlasim s pritelem Prchalem.
> Letosni jaro je zde na Vysocine nepriznive, pokazde kdyz prijde vysoky
tlak
> objevi se slunicko, zacne foukat studeny vychodni vitr a to je pro vcely
to
> nejhorsi
> co muze byt. Vcely mi prezimovaly dobre, ale zda se mi, ze jich stale
> nepribyva, nebot jich
> spousty zahynou, kdyz nosi pyl anebo vodu. Presunout vcely na zimu nekam
do
> nizsi
> polohy by bylo asi vyborne, jiz jsem o tom tez premyslel, ale nebylo by to
> nic jednoducheho.
> A navic nakazova situace to komplikuje. Jsem rad, ze mam vcely zdravotne v
> poradku.
> Vcelarim na Humpolecku 580m nad morem.
>
> At nam to lita...
> F.S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5674


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 20. 4. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-04-20

Nové články:
===========

Špachtle? Špachtle!
Autor: Josef Šamalík
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004042001

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5675


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 20. 4. 2004
RE: rozsirovani - studené stanoviątě

Tohle mi mluví z duše. U nás (Moravský kras - okolí Macochy, cca 510 m.n.m.)
je situace také taková. Občas vyleze sluníčko, ale pak zaleze, fouká ledový
vítr, je sychravo a co mají včelky dělat? Jak bylo teplo v březnu, tak se mi
zdála některá včelstva silnější než teď! Dokonce jsem některým včera dal
zásobní rámek, aby měly alespoň na rozvoj v době nepřízně počasí :-( Takže o
nějakém rozšiřování, pokud nebude počasí rozumnější, se u těch slabších včel
nedá mluvit. Anebo je spojit dohromady. Protože pokud se nedostanou do síly
teď, donesou toho málo.

S pozdravem

Zdeněk Čejka

> -----Original Message-----
> From: Frantisek Sanek [mailto:sanek/=/raz-dva.cz]
> Sent: Sunday, April 18, 2004 1:42 PM
> To: Vcelarska konference
> Subject: Re: rozsirovani - studené stanoviště
>
> Souhlasim s pritelem Prchalem.
> Letosni jaro je zde na Vysocine nepriznive, pokazde kdyz prijde vysoky
> tlak
> objevi se slunicko, zacne foukat studeny vychodni vitr a to je pro vcely
> to
> nejhorsi
> co muze byt. Vcely mi prezimovaly dobre, ale zda se mi, ze jich stale
> nepribyva, nebot jich
> spousty zahynou, kdyz nosi pyl anebo vodu. Presunout vcely na zimu nekam
> do
> nizsi
> polohy by bylo asi vyborne, jiz jsem o tom tez premyslel, ale nebylo by to
> nic jednoducheho.
> A navic nakazova situace to komplikuje. Jsem rad, ze mam vcely zdravotne v
> poradku.
> Vcelarim na Humpolecku 580m nad morem.
>
> At nam to lita...
> F.S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5676


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Langmajer --- 20. 4. 2004
Kvetení řepky - Rakovník

Po kontrole porostu jsem natěšen na květ řepky, který na Rakovnicku začne koncem příštího týdne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5677


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek --- 20. 4. 2004
Značení matek

Jen jednu menší zajímavost,pro kterou nemám moc solidní vysvětlení. Když jsem loni značkoval matky a trochu to přehnal s ředidlem, u jedné mi zatekla kapka barvy mezi hruď a zadeček.Chtěl jsem ji hned vyměnit, ale matka dál normálně kladla, rovněž v podletí jsem neshledal v kladení žádnou závadu a tak jsem ji jako mladou nechal přes zimu, že jaro ukáže. Na jaře nastalo ale překvapení. Matka má nyní značky dvě a normálně klade. Jedna je v pořádku na hrudi a druhá je v první třetině zadečku tedy jako by přes zimu odrostla cca 8 mm dozadu směrem k žihadlu. Musím si osvěžit znalosti z anatomie, neboť si tento jev neumím vysvětlit. Jinak máte pravdu, letošní jaro ani u Prahy za moc nestojí a tak na výborné loňské výsledky budeme asi jen vzpomínat. Zdraví Ruda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5678


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 21. 4. 2004
RE: rozsirovani - studené stanoviątě (5676)

U nas v okoli Ziliny tiez nie je zieden rovnik. Uz dva dni kvitnu stromy v
Ziline a blizkom okoli a u mna v Rajeckych Tepliciach cca 15km od Ziliny,
sice smerom na juh ale hore kopcom sa im este ani nesniva. Kvitne iba zlaty
dast, ci ako sa to vola. Teeraz sa tu sice zatiahlo asi na dlhsie ale je
relativne teplo. Vcera burka, hromy, blesky a poriadny lejak. Ale medniky
nasadim do konca tyzdna aj ja.

Pista

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5679


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Macura Dusan --- 21. 4. 2004
Re: rozsirovani - studené stanoviątě (5676) (5679)

Oblast Hanusovce nad Toplou. Posledne dva dni su krasne slnecne a pomerne teplo (18), noci su vsak chladne (0-3). Kvitne zlaty dazd, marhula. V blizkom okloli (Presov 25km) vsak kvitne ceresna, pupava. S nasadzovanim mednika vsak pockam do konca tyzdna, hoci niektori vcelari uz davali mednik minuly tyzden.
Srdecne zdravim vsetkych.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5680


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Frantová St. --- 21. 4. 2004
Cukr krystal

Stále probíhá doprodej cukru za nejvýhodnější cenu. Již je skladem pouze jemný krystal v 50kg balení. Brno a okolí.
Č. tel. 603 370 073.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5681


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

venouch --- 21. 4. 2004
kolik medu

kolik medu je v jednom plnem plastu 39x24? aspon odhadem, jsem zacatecnik

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5682


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Václav Černík --- 22. 4. 2004
cukr

Přátelé, poraďte, kde je na pardubicku nejlevnější cukr. Beru tak 400 kg.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5683


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 22. 4. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-04-22

Nové články:
===========

Jazyk český - včelařský
Autor: Petr Sadovský
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004042201

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5684


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Langmajer --- 22. 4. 2004
Re: kolik medu (5682)

2 Kg.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5685


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš Faltín --- 22. 4. 2004
EU

Co bude s cenou medu po vsupu do EU? Kam se až jeho cena může vyšplhat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5686


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 4. 2004
Antwort: EU


uz nikam, vysplhala sa v lani.

Matej




Ale FaltĂ­n
<afaltin/=/sezn An: Vèelaøský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
am.cz> Kopie:
Thema: EU
22.04.2004
21:47
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Co bude s cenou medu po vsupu do EU? Kam se aĹž jeho cena mĹŻĹže vyĹĄplhat?


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5687


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 23. 4. 2004
Re: kolik medu (5682)

v 1 nastavku 39*24je az
20-22kg
S pozdravem Radek Hubac
================= Původní zpráva =================
Od (From): "venouch" <venouch/=/sin.cvut.cz>
Komu (To): "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Kopie (Cc):
Předmět (Subject): kolik medu
Datum (Date): 21. 4. 2004 22:09
==================================================

> kolik medu je v jednom plnem plastu 39x24? aspon odhadem, jsem zacatecnik

____________________________________________________________
Vyberte si až 5 hodin měsíčně volání zdarma. S Oskarem si může vybrat každý. Ať to jsou hodiny volání, víkendové SMS, nebo MMS zdarma.
http://ad.seznam.cz/clickthru?spotId=73744&section=/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5688


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 23. 4. 2004
Re: kolik medu (5682)

v 1 nastavku 39*24je az
20-22kg
S pozdravem Radek Hubac
================= Původní zpráva =================
Od (From): "venouch" <venouch/=/sin.cvut.cz>
Komu (To): "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Kopie (Cc):
Předmět (Subject): kolik medu
Datum (Date): 21. 4. 2004 22:09
==================================================

> kolik medu je v jednom plnem plastu 39x24? aspon odhadem, jsem zacatecnik

____________________________________________________________
Vyberte si až 5 hodin měsíčně volání zdarma. S Oskarem si může vybrat každý. Ať to jsou hodiny volání, víkendové SMS, nebo MMS zdarma.
http://ad.seznam.cz/clickthru?spotId=73744&section=/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5689


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pete Mal --- 23. 4. 2004
Ako sa to vyvija (5682) (5688)

V stredu som daval medniky na vsetkych 24 rodin a
vyzera to dobre. Mali tak v priemere 6 ramikov plodu a
dostatok zasob. Pri Kosiciach zacinaju kvitnut vtacie
ceresne a ostatne ovocne stromy. Teraz sa len ostava
modlit za pekne pocasie.

Ake je to v ostatnych oblastiach Ceskoslovenska ?

Peter Mal.


       
              
__________________________________
Do you Yahoo!?
Yahoo! Photos: High-quality 4x6 digital prints for 25˘
http://photos.yahoo.com/ph/print_splash

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5690


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 4. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-04-23

Nové články:
===========

Návštěva Mendelova včelína
Autor: Petr Sadovský
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004042202

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5691


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 23. 4. 2004
Re: Ako sa to vyvija (5682) (5688) (5690)

Dne pá 23. dubna 2004 08:43 Pete Mal napsal(a):
> V stredu som daval medniky na vsetkych 24 rodin a
> vyzera to dobre. Mali tak v priemere 6 ramikov plodu a
> dostatok zasob. Pri Kosiciach zacinaju kvitnut vtacie
> ceresne a ostatne ovocne stromy. Teraz sa len ostava
> modlit za pekne pocasie.
>
> Ake je to v ostatnych oblastiach Ceskoslovenska ?


Dobry den,

Polabi u Celakovic u Prahy - silna vcelstva jiz maji tak cca 6 bile
zavickovanych ramku (44.8x15.9) s medem z ovocnych stromu a pampelisek,
kvetou tresne, hrusky, zacinaji svestky, repka vypada, ze tak do tydne bude v
plnem kvetu (pri pohledu na pole je vydet jiz zluta barva). Je to proste
nadhera.

Honza


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5692


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 4. 2004
Re: Ako sa to vyvija


V Nizkych Tatrach zatial nekvitne nic ani pupavy (pampelisky).
Ale uz sme v ocakavani. Mam pridane prve nastavky.
Rozvoj vcelstiev je v predstihu asi 1-2 tyzdne , v porovnani
poslednych 10 rokov. Dufam ze nebude potrebne prikrmovat.
Prijemne vcelarenie.

--- Pôvodná správa ---
Odosielateľ: Pete Mal <cscipion/=/yahoo.com>
Dátum a čas: 23.04.2004 10:44
Adresát: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Predmet: Ako sa to vyvija

V stredu som daval medniky na vsetkych 24 rodin a
vyzera to dobre. Mali tak v priemere 6 ramikov plodu a
dostatok zasob. Pri Kosiciach zacinaju kvitnut vtacie
ceresne a ostatne ovocne stromy. Teraz sa len ostava
modlit za pekne pocasie.

Ake je to v ostatnych oblastiach Ceskoslovenska ?

Peter Mal.


       
              
__________________________________
Do you Yahoo!?
Yahoo! Photos: High-quality 4x6 digital prints for 25˘
http://photos.yahoo.com/ph/print_splash

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5693


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Kristl Pavel --- 23. 4. 2004
RE: Ako sa to vyvija

Letohrad (okres UO), 365m nm, ovocné stromy zatím ve stádiu nalitých pupenců, máme skluz proti Praze asi 14 dnů. Kvete javor.
Pavel

> Ake je to v ostatnych oblastiach Ceskoslovenska ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 23. 4. 2004
Vykupni ceny medu na letosni rok.

Dobry den,

nevite nahodou nekdo neco o aktualnich (nebo aktualne planovanych) vykupnich
cenach pri platbe v hotovosti u repkoveho medu? Zkousel jsem volat f.
VCELNEX, ktera je pro mne nejbliz, ale cenu jeste stanovenu nemaji.



Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5695


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bullet --- 23. 4. 2004
Špatná zpráva taky zpráva

Někdo nasazuje medníky, u někoho "jezéďáci" ošetřili řepku v poledních hodinách... Včelstva sice nepadla úplně (tak cca 40-60%), ale vrstvy mrtvolek v úlech jednomu na radosti moc nepřidají.
Přeji Vám lepší "sousedy".

PS: Existuje někde popsaná metodika, jak v takových případech nejlépe postupovat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5696


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 23. 4. 2004
Re: Spatná zpráva taky zpráva (5696)

>PS: Existuje někde popsaná metodika, jak v takových >případech nejlépe
>postupovat?

Natočit na video. Ihned hlásit Policie, veterinář, rostlinolékař. Odebrat komisionelně vzorky z rostlin, z postřiku z cisterny, včel, zmrazit, dopravit rychle na rozbor do Dolu (za 4 dny to může být pryč), nebo veterinární ústav, zaplatit rozbory, pokusit se dohodnout o odškodnění, žalovat, soudit se, dokazovat, platit znalce a právníky a doufat.
Zemedělci jsou pojištěni, ale pokud se to neprokáže, tak pojišťovna nic nedá, mají dobré právníky.
Nezávidím ti a upřimnou soustrast. Zdá se mi taky, že je mám trochu chycený od postřiku Nurelle D. Nějak se uvnitř divně klepou Ale jakž takž to lítá a nosí pyl.
Řepku nenávidím - med jak beton, včely bodají a ještě ty otravy.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5697


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 23. 4. 2004
Antwort: kolik medu


cca 2 kg

Matej




venouch
<venouch/=/sin. An: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
cvut.cz> Kopie:
Thema: kolik medu
21.04.2004
22:09
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






kolik medu je v jednom plnem plastu 39x24? aspon odhadem, jsem zacatecnik




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5698


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Rozmanek Miloslav --- 23. 4. 2004
včelařská konference

V okolí Brna kvete třešeň, švestka, planá trnka, rybíz a pampeliška a začíná kvést řepka.
Včelstvo je silné nasadil jsem medník.
Za Letoviceni ( 350m n.v.) nekvete ještě nic, zde ještě nepřišlo jaro.
S pozdravem
Rozmánek.


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.516 / Virová báze: 313 - datum vydání: 1.9.2003

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5699


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Václav Tomeą --- 23. 4. 2004
roząiřování

Poradťe mi jak rozšiřovat,mám včely ve dvouch nástávcíh 3/4 Langstroth,ale nemám žádné hotové souše.Jakým způsobem je rozšířit? Dát celý nástavek mezistěn,případně mřížku?Nebo převěsit nějaké souše,třeba i splodem ze spodních nástavků a ty následně doplnit mezistěnami?zda dávat mřížku či ne?

Za odpovědi předem děkuji Vašek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5700


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Langmajer --- 23. 4. 2004
Re: EU (5686)

Cena se dle mého studia ustálí mezi 17 a 19 Kč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5701


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Šimko --- 24. 4. 2004
Re: Ako sa to vyvija (5682) (5688) (5690)

Zdravím
V okolí Milevska to je zatím slabší. Vřely mám asi 400 m.n.m.. Kvetou vrby, začne kvést rybíz, trnka. Řepka je tak 10-12 cm vysoká. Síla včel odpovídá počasí a vegetaci.

Ať to bzučí

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5702


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R.Šimko --- 24. 4. 2004
Re: Spatná zpráva taky zpráva (5696) (5697)

Malá poznámka k řepkovému medu. Je sice jak beton, málo se za květový med platí. Ale "zaplať pánbůh" za něj. U nás je to jediná spolehlivá snůžka každý rok. Nebýt řepky tak má ze včel poloviční příjmy.

Ať to bzučí

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5703


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 24. 4. 2004
Re: Ako sa to vyvija (5694)

Nejspíše javor mléč nebo javor jasanolistý, javor klen kvete až okolo
poloviny května a je u nás
významným zdrojem snůšky.
Jinak u nás kvetou třešeň, višeň, trnka, slívy, javor mléč a pampeliška,
začínají kvést ostatní ovocné stromy a řepka.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Kristl Pavel" <Kristl/=/oez.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 23, 2004 11:48 AM
Subject: RE: Ako sa to vyvija


Letohrad (okres UO), 365m nm, ovocné stromy zatím ve stádiu nalitých
pupenců, máme skluz proti Praze asi 14 dnů. Kvete javor.
Pavel

> Ake je to v ostatnych oblastiach Ceskoslovenska ?



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5704


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Dvořáček --- 24. 4. 2004
Film - DVD pro vcelare

Zapůjčil jsem si DVD z knihovny včelařů. Soubory z DVD jsem nahrál na pevný disk do PC. Ale nevím jak spustit soubory s příponou *.vob . Nevíte náhodou jak tento film zprovoznit na PC ? Děkuji . Dvořáček

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5705


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

František Škrob --- 24. 4. 2004
RE: Film - DVD pro vcelare (5705)

Nedavno jsem resil stejny problem. Nemel jsem software pro prehravani DVD
disku.
Nakonec mi kamarad poradil, at si nekde stahnu prehravac PowerDVD.
Napriklad na teto adrese:
http://fileforum.betanews.com/detail.php3?fid=997463741
Potom si na to nekde stahni crack, at ti to funguje vecne:-)

Franta




-----Original Message-----
From: Pavel Dvo???ek [mailto:paveldvoracek/=/seznam.cz]
Sent: Saturday, April 24, 2004 3:12 PM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: Film - DVD pro vcelare


Zapůjčil jsem si DVD z knihovny včelařů. Soubory z DVD jsem nahrál na pevný
disk do PC. Ale nevím jak spustit soubory s příponou *.vob . Nevíte náhodou
jak tento film zprovoznit na PC ? Děkuji . Dvořáček

---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.614 / Virová báze: 393 - datum vydání: 5.3.2004

---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.614 / Virová báze: 393 - datum vydání: 5.3.2004


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5706


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J.Horký --- 25. 4. 2004
levný cukr

tento týden má být levný cukr v LIDLU cena 14,90 v kilovém balení nabíbka platí do 2.5.04

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5707


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 25. 4. 2004
Antwort: roząiřování


prevesit suse - s plodom aj bez a doplnit medzistenami. Medzi druhy a treti
nastavok daj mriezku. Ked budes davat plasty s plodom do tretieho nastavku
/ nad mriezku, daj pozor aby si tam neprelozil aj matku. A bude hoci len
podnecovacia znaska, vcely medzisteny v priebehu dni vystavia a v pripade
potreby mozes potom uz pridat podobnym sposobom aj dalsie nastavky.

Matej




Václav Tomeš
<tomes/=/c-box. An: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
cz> Kopie:
Thema: rozšiřování
23.04.2004
21:35
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Poradťe mi jak rozšiřovat,mám včely ve dvouch nástávcíh 3/4 Langstroth,ale
nemám žádné hotové souše.Jakým způsobem je rozšířit? Dát celý nástavek
mezistěn,případně mřížku?Nebo převěsit nějaké souše,třeba i splodem ze
spodních nástavků a ty následně doplnit mezistěnami?zda dávat mřížku či ne?

Za odpovědi předem děkuji Vašek




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5708


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 25. 4. 2004
Antwort: roząiřování


z textu vypadlo " v priebehu 10 dni "

Matej




M.Osusky/=/frit
z-gmbh.de An: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Kopie:
25.04.2004 Thema: Antwort: rozšiřování
18:56
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"







prevesit suse - s plodom aj bez a doplnit medzistenami. Medzi druhy a treti
nastavok daj mriezku. Ked budes davat plasty s plodom do tretieho nastavku
/ nad mriezku, daj pozor aby si tam neprelozil aj matku. A bude hoci len
podnecovacia znaska, vcely medzisteny v priebehu dni vystavia a v pripade
potreby mozes potom uz pridat podobnym sposobom aj dalsie nastavky.

Matej




Václav Tomeš

<tomes/=/c-box. An: "Vcelarska konference"
<vcely/=/v.or.cz>
cz> Kopie:

Thema: rozšiřování

23.04.2004

21:35

Bitte

antworten an

"Vcelarska

konference"







Poradťe mi jak rozšiřovat,mám včely ve dvouch nástávcíh 3/4 Langstroth,ale
nemám žádné hotové souše.Jakým způsobem je rozšířit? Dát celý nástavek
mezistěn,případně mřížku?Nebo převěsit nějaké souše,třeba i splodem ze
spodních nástavků a ty následně doplnit mezistěnami?zda dávat mřížku či ne?

Za odpovědi předem děkuji Vašek








Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5709


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 25. 4. 2004
Re: roząiřování (5700)

Já bych spíše z těch dvou nadstavků vybral tak 3 - 6 rámků, nahradil
mezistěnami a až by je tak z poloviny vystavěly, přidal dospodu třetí s těmi
rámky a mezistěnami a stavebním rámkem pro trubčinu.. S mřížkou to dělám
tak, že buď horní nadstavek prohlížím a případně setřepávám, nebo když nemám
čas, dávám mřížku mezi horní a střední nadstavek rovnou a za týden, pokud
jsou v horním nadstavku vajíčka, měním ho se středním. Později nechávám jako
plodiště jeden nadstavek, občas z něho polovinu rámků s plodem vyberu,
otřepu a dám nad mřížku. V nadstavku mám 10 - 11 rámků 39x24.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Václav Tomeš" <tomes/=/c-box.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 23, 2004 9:35 PM
Subject: rozšiřování


Poradťe mi jak rozšiřovat,mám včely ve dvouch nástávcíh 3/4 Langstroth,ale
nemám žádné hotové souše.Jakým způsobem je rozšířit? Dát celý nástavek
mezistěn,případně mřížku?Nebo převěsit nějaké souše,třeba i splodem ze
spodních nástavků a ty následně doplnit mezistěnami?zda dávat mřížku či ne?

Za odpovědi předem děkuji Vašek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5710


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 25. 4. 2004
Antwort: Re: roząiřování


nie som si isty ci Radimom popisany postup pre ramik 39x24 sa hodi aj pre
3/4 Langstroth ...
Obhospodarovanie vcelstoev v nizkych nastavkoch je trochu odlisne od
klasickych.

Matej




"Radim
Polá¹ek" An: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
<polasek/=/e-dn Kopie:
es.cz> Thema: Re: roz¹iøování

25.04.2004
19:09
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Já bych spíše z těch dvou nadstavků vybral tak 3 - 6 rámků, nahradil
mezistěnami a až by je tak z poloviny vystavěly, přidal dospodu třetí s
těmi
rámky a mezistěnami a stavebním rámkem pro trubčinu.. S mřížkou to dělám
tak, že buď horní nadstavek prohlížím a případně setřepávám, nebo když
nemám
čas, dávám mřížku mezi horní a střední nadstavek rovnou a za týden, pokud
jsou v horním nadstavku vajíčka, měním ho se středním. Později nechávám
jako
plodiště jeden nadstavek, občas z něho polovinu rámků s plodem vyberu,
otřepu a dám nad mřížku. V nadstavku mám 10 - 11 rámků 39x24.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Václav Tomeš" <tomes/=/c-box.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 23, 2004 9:35 PM
Subject: rozšiřování


Poradťe mi jak rozšiřovat,mám včely ve dvouch nástávcíh 3/4 Langstroth,ale
nemám žádné hotové souše.Jakým způsobem je rozšířit? Dát celý nástavek
mezistěn,případně mřížku?Nebo převěsit nějaké souše,třeba i splodem ze
spodních nástavků a ty následně doplnit mezistěnami?zda dávat mřížku či ne?

Za odpovědi předem děkuji Vašek




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5711


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan P. --- 25. 4. 2004
Zpráva správce


Zdravím včelaře

V druhé polovině dubna (většinou 19.4.) robot konference vyřadil z
mailing-listu 17 adres, na které se mu opakovaně nepodařilo doručit
konferenční příspěvky.

Jak jsem si všiml, tak jsou to v drtivé většině adresy od téhož
poskytovatele (končí většinou na: /=/tiscali.cz /=/worldonline.cz /=/wo.cz
apod.) Zdá se, že tento poskytovatel měl v oné době nějaké problémy
s přijímáním pošty...

Jelikož se evidentně nejedná o trvalé zrušení těchto adres, tak jsem
dnes všechny v této době jednorázově automaticky vyřazené adresy
ručně vrátil do mailing-listu konference, takže na ně začnou chodit
příspěvky.

Pokud někomu v uplynulém týdnu přestaly chodit příspěvky, pak se
nejspíše dostal mezi takto postižené a mělo by se to dneškem
spravit.

Příspěvky, které Vám unikly, můžete číst na webovém rozhraní
konference na www.vcely.or.cz

Všem krásné jaro a hojně pylu a jarní snůšky přeje správce
konference.


P.S.

Na Vysočině přichází jaro jen velice pomalu. Žádné ovocné stromy
ještě nekvetou, ani pampelišku pochopitelně zatím nevidno.



J. P. B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5712


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

www.vcely.sk --- 25. 4. 2004
Nove clanky na www.vcely.sk (5705) (5706)

na www.vcely.sk
boli uverejnene tieto clanky:

Spustenie fotogalerie
http://www.vcely.sk/rozne/galeria.php

Lieska obyčajná - Corylus avellana L.
http://www.vcely.sk/rastliny/lieska.php

Visí Damoklov meč nad slovenským včelárstvom ? (ing.Tibor Jókay)
http://www.vcely.sk/aktuality/damoklovmec.php

Včelárska predajňa v zahraničí, čo tam možme nakúpiť
http://www.vcely.sk/technologia/pomockyout.php

Falšovaný med s glukózovým sirupom "IZO" (Ján Hájek)
http://www.vcely.sk/prudukty/glukozovysirup.php

Príde k zlúčeniu oboch včelárskych organizácií ???(Gabi Kominek)
http://www.vcely.sk/aktuality/zlucenie.php

Voda a jej význam pre včely
http://www.vcely.sk/technologia/vyznamvody.php

Angažovanie za novú technológiu má svoje medze (Ján Hájek)
http://www.vcely.sk/technologia/angazovanie.php

Zásady premiestňovania včelstiev a ich súčastí na území Slovenskej republiky
http://www.vcely.sk/aktuality/premiestnenie.php

Aký je skutkový stav v SZV ???
pohľad člena ÚKRK SZV ing. Pavla Petruša ( + 3 clanky)
http://www.vcely.sk/aktuality/skutkovystav.php

Metodický pokyn ŠVPS SR k riešeniu zdravotnej situácie v chovoch včiel pre
rok 2004
http://www.vcely.sk/aktuality/metodickypokyn04.php

Apríl - je v prístupe včelára považovaný za najcitlivejší
http://www.vcely.sk/technologia/april.php


Redakcia www.vcely.sk privita Vase poznatky, skusenosti zo vcelarskej praxe,
ak sa chcete o ne podelit aj s inymi
vcelarmi napiste nam, radi Vase skusenosti uverejnime !
Ste vcelarske zdruzenie, organizácia a robite vcelarsku aktivitu vo forme
besied ,stretnuti , vystav a pod.,
dajte o tom vediet aj inym vcelarom , Vasu informaciu ihned uverejnime !
Ponukame moznost uverejnenia Vasich inzeratov na
http://www.vcely.sk/inzerat/index.php
a zucasnit sa vcelarskeho fora na http://www.vcely.sk/forum/index.php

Za redakciu www.vcely.sk
Laco S.

e-mail: redakcia/=/vcely.sk



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5713


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Dvořáček --- 26. 4. 2004
RE-DVD na PC

Děkuji za radu - jak nainstalovat přehrání filmu DVD na PC. Funguje to.
Dvořáček

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5714


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Veselý --- 26. 4. 2004
Léčení v roce 2004 - (fytoterapie)

Přečetl jsem si Metodický pokyn slováků a marně hledám něco podobného u nás. Není mi tam jen jasné, co slováci rozumí fytoterapií (obecně vím co to je). Má to být jeden ze "..známe a účinné chovatežské a zootechnické postupy".
Dík za vysvětlení
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5715


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 26. 4. 2004
RE: EU (5686)

Cena v EU je až na 16Eur za 1kg u maloprodejců garantujících kvalitu.
B.Horák

-----Original Message-----
From: Ale Faltín [mailto:afaltin/=/seznam.cz]
Sent: Thursday, April 22, 2004 9:47 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: EU

Co bude s cenou medu po vsupu do EU? Kam se až jeho cena může vyšplhat?

---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.586 / Virová báze: 371 - datum vydání: 12.2.2004


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.586 / Virová báze: 371 - datum vydání: 12.2.2004



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5716


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 26. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716)

ing.Bohumil napsal(a):
> Cena v EU je až na 16Eur za 1kg u maloprodejců garantujících kvalitu.
> B.Horák


Kdybych řek` tetě v sousedství za kilo medu 512.- Kč, tak na mě zavolá
záchranku.

Ale bez špičkování, ví někdo doopravdy, co musí maloprodejce udělat, aby
mohl jak je citováno "garantovat kvalitu" . Ale doopravdy, ne fámy a
dohady ?


Zdraví PP.




--
Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
-------------------------

       

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5717


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

eskalsky --- 26. 4. 2004
Jak to bylo v kritické zimě v oblasti Heralce

zpodrobnění
Jsem úsekovým důvěrnikem ve skupině,v niž bylo zazimováno přes 50 včelstev.Spolupracuji se skupinami a většími včelaři jsem získal přehled o počtu více než 250včelstev.F.S při kombinaci uteplených a neuteplených úlů na tontéž stanovišti/vlastní případ/bylo výrazně horší přezimování v úlech neuteplených.Doporučil bych,aby i další včelaři si všímli nastíněných problémů,
Dobře přežila včelstva v kočovných vozech
velmi dobře přezimovala včelstva v mrazivých kotlinách.
Jiři Výborný Včelařství 2004/3/77

...jarní rozvoj v úlech volně rozestavěných je výborný...jednostěným úlům musí být dopřáno oteplování stěn v zimě a na jaře...Idealní by snad bylozimovat volně a teprve před kočováním přemístnit úly do vozu.
Na zimu je třeba situovat vůz podelnou osou jih-sever.Slunce v zimě pak ozařuje okny protilehlou řadu úlů...na západní straně vozu dopoledne,na východní odpoledne.
Za těchto podmínek jsou celkové výsledky ve voze lepší než volně vystavených.
Jaroslav Nechanický okres Usti nad Orlici 1981

Vyznamnou roli hrál nedostatek vody v úlech.Věřím,že při podání vody by byly ztráty menší F.Nešpor 5561 přisp.

..jestli někdo hledá příčiny..v oslunění a síle stěn,tak na nic svět nepřijde..

Ocenitelná je objektivita J.Výbornýho ke statistickým číslum,i rozpaky nad vlastím stanovištěm.Nedostávají se ale informace o počtu úlů v daných skupinách a celkové ztráty.

Prosím,můželi kdo navázat spojení ze včelaři z Heralce,Jiřim Výborným,aby se pokusil je seznámit s naši konferenci.
V domrém franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5718


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 26. 4. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-04-26

Nové články:
===========

Kontrola falšování medu a přítomnosti reziduí ATB v roce 2003
Autor: Zdeněk Čejka
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004042601

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5719


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 26. 4. 2004
RE: EU (5686) (5716) (5717)

Je třeba zavolat do Eu a tam se zeptat nejakého maloprodejce na jeho
zkušenosti a požadavky, které na něj kladou zákazníci.
B.Horák

-----Original Message-----
From: Pavel Prchal [mailto:prchal/=/dup.cz]
Sent: Monday, April 26, 2004 9:44 AM
To: Vcelarska konference
Subject: Re: EU

ing.Bohumil napsal(a):
> Cena v EU je až na 16Eur za 1kg u maloprodejců garantujících kvalitu.
> B.Horák


Kdybych řek` tetě v sousedství za kilo medu 512.- Kč, tak na mě zavolá
záchranku.

Ale bez špičkování, ví někdo doopravdy, co musí maloprodejce udělat, aby

mohl jak je citováno "garantovat kvalitu" . Ale doopravdy, ne fámy a
dohady ?


Zdraví PP.




--
Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
-------------------------

       


---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.586 / Virová báze: 371 - datum vydání: 12.2.2004


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.586 / Virová báze: 371 - datum vydání: 12.2.2004



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5720


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 26. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716) (5717) (5720)

Měl jsem za to, že to "garantování kvality" něco znamená. Ale pokud
nevíme co, je to celé plácnutí do vody.
Že by mi někdo vypláz 16 Eur za kilo medu a moje vášnivý ujištění, že
garantuju kvalitu, tak toho se skutečně neobávám.

Zdraví PP.


ing.Bohumil napsal(a):
> Je třeba zavolat do Eu a tam se zeptat nejakého maloprodejce na jeho
> zkušenosti a požadavky, které na něj kladou zákazníci.
> B.Horák

>>Cena v EU je až na 16Eur za 1kg u maloprodejců garantujících kvalitu.
>>B.Horák

> Kdybych řek` tetě v sousedství za kilo medu 512.- Kč, tak na mě zavolá
> záchranku.
>
> Ale bez špičkování, ví někdo doopravdy, co musí maloprodejce udělat, aby
>
> mohl jak je citováno "garantovat kvalitu" . Ale doopravdy, ne fámy a
> dohady ?
>
>
> Zdraví PP.
>


--
Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
-------------------------

       

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5721


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Veselý --- 26. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716) (5717) (5720) (5721)

> Měl jsem za to, že to "garantování kvality" něco znamená.

V první řadě musí být dostatek zákazníků, kteří ví, co kvalita medu a její souvislost se zdravou výživou znamená (musí si o tom něco přečíst a pochopit to), a musí být ochotni a schopni vyšší cenu zaplatit a nezaručenou kvalitu nikdy nekoupit. U nás to zatím dlouho nehrozí. Ekologické (Bio) včelaření je v podstatě protizákonné a většina lidí se honí jen za nejlevnějším zbožím. Garantovat kvalitu můžu nějakým uznávaným certifikátem kvality medu, a také chovu atd. Zavedený protokol rozboru vzorku medu je k smíchu, to se zatím dá obejít. Ale kdyby mohli nějací komisaři kdykoli přepadnout farmu a provést testy hygieny technologie, medu a jeho obsahu (rezidua léčiv, sacharoza, bakterie, těžké kovy atd), dokumentaci chovu atd., platnost potravinářských průkazů, periodických prohlídek, bylo by to něco jiného. Pak můžu náročnému zákazníkovi něco dokázat. Ale to každý nezvládne a je to mnohem nákladnější produkce. Poptávka tvoří nabídku.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5722


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 26. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716) (5717) (5720) (5721) (5722)

Ano, presne tohle jsem mel na mysli. Pokud bude EU fungovat tak jak si
predstavuju (mozna blahove), pak by to tak nejak melo ucinkovat. Snazim
se verit tomu, ze to v EU neni jak je to ted u nas, podobne horde kluku
na pisku rozslapavajicich si babovicky a hazejicich si pisek do oci.

Zdravi PP.

Emanuel Veselý napsal(a):
>>Měl jsem za to, že to "garantování kvality" něco znamená.
>
>
> V první řadě musí být dostatek zákazníků, kteří ví, co kvalita medu a její
> souvislost se zdravou výživou znamená (musí si o tom něco přečíst a
> pochopit to), a musí být ochotni a schopni vyšší cenu zaplatit a
> nezaručenou kvalitu nikdy nekoupit. U nás to zatím dlouho nehrozí.
> Ekologické (Bio) včelaření je v podstatě protizákonné a většina lidí se
> honí jen za nejlevnějším zbožím. Garantovat kvalitu můžu nějakým uznávaným
> certifikátem kvality medu, a také chovu atd. Zavedený protokol rozboru
> vzorku medu je k smíchu, to se zatím dá obejít. Ale kdyby mohli nějací
> komisaři kdykoli přepadnout farmu a provést testy hygieny technologie, medu
> a jeho obsahu (rezidua léčiv, sacharoza, bakterie, těžké kovy atd),
> dokumentaci chovu atd., platnost potravinářských průkazů, periodických
> prohlídek, bylo by to něco jiného. Pak můžu náročnému zákazníkovi něco
> dokázat. Ale to každý nezvládne a je to mnohem nákladnější produkce.
> Poptávka tvoří nabídku.
> Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5723


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata --- 26. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716) (5717) (5720) (5721) (5722) (5723)

> U nás to zatím dlouho nehrozí. Ekologické (Bio) včelaření je v podstatě
> protizákonné a vetsina lidí se honí jen za nejlevnějším zbožím.

Neni pravda. Ekologicky vcelareni znamena jistej odstup od silnice,
nepostrikovany pozemky kolem ulu, zakazany plastovy uly, zakazany
pouzivani chemikalii (Gabon) atd


> Ale kdyby mohli nějací komisaři kdykoli přepadnout farmu a provést
> testy hygieny technologie, medu a jeho obsahu (rezidua léčiv,
> sacharoza, bakterie, těžké kovy atd), dokumentaci chovu atd., platnost
> potravinářských průkazů, periodických prohlídek, bylo by to něco
> jiného.

Vytacirna medu ma bejt oddelena od stacirny. Dva odpady vody
(normalni pracovni vylevka a vylevka na myti rukou). Musi existovat
personalni toaleta (oddelena o obytnych prostoru), splachovatelna
podlaha, kachlicky na zdi (je to potravinarskej standard). Navic muze
prijit "litacka" za kterou pak vcelar zaplati (i kdyz si ji
nevyzadal) a inspektori kteri jsou inspektori pro potravinarskej
prumysl a ne specialisti na vcelareni muzou nutit vcelare aby jim
ukazal nastavky, ktery podle jeich predstav maj bejt vevntr
namalovany bilou potravinarskou barvou....

Ja naopak vidim moznost postavit stanek na hranicnim prechodu a dat
na nej ceduli (v nemcine) - "Kolik te stoji med doma? V tyhle zemi
zaplatis zlomek ty ceny."

\vov





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5724


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 26. 4. 2004
Re: Včelařské noviny Info ze dne 2004-04-26 (5719)

Cumc> Kontrola falšování medu a přítomnosti reziduí ATB v roce 2003
K tomu i čerstvá zpráva: http://www.agroweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=16847

Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5725


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 26. 4. 2004
Zadováky ve Včelařství č. 5. (5718)

V nejnovějším Včelařství č. 5 píše ing. Vladimír Řeháček ve svém seriálu pro
začátečníky o včelaření v zadovácích. Zdá se, že si potřeboval odčárknout
to, že psal taky o zadovácích a přitom v zadovácích nikdy nevčelařil.
Protože ten článek nejspíš slepil dost nešťastně od stolu z několika jiných
článků. Protože začátečník, který by včelstvo v zadováku zazimoval podle
jeho článku, tak by o to včelstvo nejspíš přišel.

R Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5726


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 26. 4. 2004
Re: EU - biovčelaření (5686) (5716) (5717) (5720) (5721) (5722)

Jestli to neznamená nepostřikované pozemky v doletu včel, to by už bylo jiné
kafe.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Olda Vancata" <olda.vancata/=/quicknet.se>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, April 26, 2004 5:25 PM
Subject: Re: EU


> Neni pravda. Ekologicky vcelareni znamena jistej odstup od silnice,
> nepostrikovany pozemky kolem ulu, zakazany plastovy uly, zakazany
> pouzivani chemikalii (Gabon) atd


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Václav Tomeą --- 26. 4. 2004
matečníky

Při prohlídce a rozšiřování jsem narazil na matečníky,odstranil jsem je,ale slyšel jsem ,že když se včely dostanou do rojové nálady,že je nic nezastaví a ,že si udělají nové.Co se s tím dá dělat?
Vašek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 27. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716) (5717) (5720) (5721) (5722) (5723) (5724)

> Neni pravda. Ekologicky vcelareni znamena jistej odstup
> od silnice, nepostrikovany pozemky kolem ulu, zakazany
> plastovy uly, zakazany pouzivani chemikalii (Gabon) atd

No to je právě ono. Veterinář mi nařídí použití Gabonu a Varidolu a jak se tomu chceš vyhnout? Zatím to jsou naštěstí jen akademický diskuze, protože o Biomed nikdo nestojí, musel by stát 2x víc. Fajnšmekři si najdou solidního včelaře a lid obecný si kupuje ty přepálený sladký sra#ky v supermarketech za superceny. V čaji se to ztratí.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5729


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Prchal --- 27. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716) (5717) (5720) (5721) (5722) (5723) (5724) (5729)

>> Neni pravda. Ekologicky vcelareni znamena jistej odstup
>> od silnice, nepostrikovany pozemky kolem ulu, zakazany
>> plastovy uly, zakazany pouzivani chemikalii (Gabon) atd
>
> No to je právě ono. Veterinář mi nařídí pou&#65533;ití Gabonu a Varidolu
a jak se
> tomu chce&#65533; vyhnout? Zatím to jsou na&#65533;těstí jen akademický
diskuze, proto&#65533;e
> o Biomed nikdo nestojí, musel by stát 2x víc. Fajn&#65533;mekři si najdou
> solidního včelaře a lid obecný si kupuje ty přepálený sladký sra#ky v
A nejen fajnsmekri, ale i znami a sousedi, kteri Te znaji a vedi jaky Tvuj
je a radi jej koupi.
> supermarketech za superceny. V čaji se to ztratí.
Uz jsem tu myslim psal, ze kolegyne, ktere jsem vysvetlil "princip" varoazy a
metodiku leceni (myslela, ze je to nejaka smrtelna nemoc) mi po prednasce
rekla
hmmm, a dal si kupuje vyse uvedene sracky.

Zdravi PP.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5730


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 27. 4. 2004
Re: Your website

Please have a look at the attached file.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5731


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 27. 4. 2004
Re: matečníky (5728)

Dne po 26. dubna 2004 21:15 Václav Tomeš napsal(a):
> Při prohlídce a rozšiřování jsem narazil na matečníky,odstranil jsem je,ale
> slyšel jsem ,že když se včely dostanou do rojové nálady,že je nic nezastaví
> a ,že si udělají nové.Co se s tím dá dělat? Vašek

Dobry den,

nevidel jsem Vase vcelstvo, nepisete jak je silne a jak velky (prostorny) ma
ul, ale videl jste matku ? Nemohl jste ji treba pred cca 10 dny omylem
zamacknout? Mozna to jsou jen nouzove matecniky. Jinak pokud jsou opravdu v
rojove nalade, a nepomuze prolozeni plodoveho telesa mezistenami, tak bych
doporucil preletak - popis bude v archivu konference.

Honza


PS: touto dobou jsem vydel vcelstvo v rojove nalade pouze jednou, jednalo se o
vcelstvo v mor. u. s plodistem a mednikem na teplou stavbu (cca 24 ramku
39x24), v predchozim roce nevytocene.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5732


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 27. 4. 2004
Re: matečníky (5728)

Na rojení to podle mne nevypadá, je na to příliš brzy. I když zůstane silné
včelstvo v jednom nadstavku 39x24, rojí se z nedostatku prostoru až někdy po
polovině května. Tipoval bych spíše během zimy poškozenou matku, třeba
ztratila část nožičky nebo tak nějak. Nebo starou, během zimy ještě
neuhynula, ale dozrála k výměně. V úlu v tom případě byly i vajíčka i mladý
plod. Včely v tom případě matečníky narazí znovu, protože takovou matku mění
tichou výměnou při nejbližší vhodné příležitosti.
Nebo horší varianta, že matka byla při předchozí prohlídce zamáčknuta. V tom
případě ve včelstvu už obvykle další mladý plod není, aby si mohly narazit
nové matečníky. Je třeba přidat rámek s vajíčky a mladým plodem z jiného
včelstva. Včelstvo bez matky na takovém rámku brzo narazí nové matečníky. Je
vhodné za pár dní zničit nejstarší matečníky, ty byly postaveny nad
vícedenními larvičkami krmenými předtím jako dělnice a matka z nich by byla
méně výkonná.
Pokud je ve včelstvu více matečníků, nabízí se odstranit starou matku a
vytvořit nové včelstvo. Plásty s plodem a s mlaďuškami se rozdělí v poměru
2/3 a 1/3, 2/3 se vloži do jiného úlu, 1/3 zůstane v původním. V každém úlu
musí být aspoň jeden matečník a úly by neměly stát vedle sebe, protože
oplozené matky budou sestry a výsledná včelstva budou mít podobnou vůni a
budou navzájem více zalétávat. V tom případě je jedno, jestliže se v úlu
chystala výměna matky, nebo rojení, nebo jestli matka byla zamáčknuta.
Výsledek budou vždy dvě životaschopná včelstva s mladými matkami, ovšem
květnová a částečně i červnová snůška se použije na rozvoj.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Václav Tomeš" <tomes/=/c-box.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, April 26, 2004 11:15 PM
Subject: matečníky


Při prohlídce a rozšiřování jsem narazil na matečníky,odstranil jsem je,ale
slyšel jsem ,že když se včely dostanou do rojové nálady,že je nic nezastaví
a ,že si udělají nové.Co se s tím dá dělat?
Vašek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5733


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

V.Banýr --- 27. 4. 2004
RE: Zadováky ve Včel,č.5 5719

Ke jmenovanému článku.
Chyběla mi jen snad jedna věta závěrem. Upozorňuji včelaře,že popsaný spůsob včelaření je na mé jméno patentově chráněn a že jeho využití podléhá poplatkům za autorská práva.Důsledky si ale nese každý sám.Domnívám se,že honorář za článek,jsou ze strany redakce zbytečně vyhozené peníze a škoda stránky.Pokud jsme ale nechtěli starší generaci včelařící v zadovákách pobavit.To by bylo něco jiného.To se dost povedlo.Jen tak dál,čas snad ukáže.
Hazké počasí pro naše milenky se žihadlem,přeje

V Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5734


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 27. 4. 2004
Cena DVD se vcelarskym filmem

Dobry den,

koukal jsem vcera v novem casopise vcelarstvi na moznost obednat si DVD s
filmem o vcelach , ktery podle predchozich cisel vcelare mel celkem pekny
rozpocet. Co me ovsem prekvapilo, ze cena za DVD je skoro 500 Kc, bez
postovneho a balneho, coz mi vyrazi dech, DVD s filmy jsou tak o 40 %
levnejsi a to prinaseji tvurcum zisk, u tohoto filmu jsem mel dojem, ze ma
propagovat vcelarstvi a ziskavat nove zajemce o vcelareni. Furt je tu, treba
ve vcelarstvi plno informaci, jak EU a i stat podporuji dotacemi co se da,
tak nevim, proc se takovato dotace nemohla pouzit treba na toto DVD.
Uprime se priznam, ze jsem tento film jeste nevidel, ale presto se domnivam,
ze pro podporu vcelarstvi (minimalne podle mne) udelal vice pr. Jindra se
svymi video CD. Osobne mi pride vhodnejsi si od pr. Jindry koupit za stejnou
cenu 7 CD nabitych informacemi , nez 1 DVD (mozna taktez nabitych
informacemi).


Honza

PS : dat do knihovny cca 7 ks DVD pro vsechny vcelare , co jsou ve svazu, tak
si ho kazdy muze vypujcit tak za rok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5735


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 27. 4. 2004
Kontakt

Prátelé,
kolega zamýšlí začít včelařit ve Vraňanech, mezi Kralupy n. Vlt. a
Mělníkem. Ve vsi není žádný včelař - nevíte někdo do jaké ZO Vraňany
patří, kontakt na někoho z okolí a případně nákazovou situaci?
Dík a zdravím
Ivan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Quido Bergmann, spol s r.o. --- 27. 4. 2004
Re: Kontakt (5736)

Je možné že bude spadat ZO Veltrusy?
Mám číslo na člena výboru-bydlí v Nelahozevsi.
Petr*

> Prátelé,
> kolega zamýšlí začít včelařit ve Vraňanech, mezi Kralupy n. Vlt. a
> Mělníkem. Ve vsi není žádný včelař - nevíte někdo do jaké ZO Vraňany
> patří, kontakt na někoho z okolí a případně nákazovou situaci?
> Dík a zdravím
> Ivan
>
>
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5737


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbeda Martin ( alias NezMar ) --- 27. 4. 2004
Re: Kontakt (5736)

je to v me kompetenci - bude spadat pod ZO Veltrusy
Přesnou nákazovou situaci v hlavě nenosím, celkově je Mělník dlouhodobě
lepší průměr.
takže bych se moc nebál
( hned vedle ( ZO Kralupy ) působí Dr.Kamler )

MN


----- Original Message -----
From: "Quido Bergmann, spol s r.o." <quido/=/mbox.vol.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, April 27, 2004 4:15 PM
Subject: Re: Kontakt


> Je možné že bude spadat ZO Veltrusy?
> Mám číslo na člena výboru-bydlí v Nelahozevsi.
> Petr*
>
> > Prátelé,
> > kolega zamýšlí začít včelařit ve Vraňanech, mezi Kralupy n. Vlt. a
> > Mělníkem. Ve vsi není žádný včelař - nevíte někdo do jaké ZO Vraňany
> > patří, kontakt na někoho z okolí a případně nákazovou situaci?
> > Dík a zdravím
> > Ivan
> >
> >
> >
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5738


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 27. 4. 2004
Re: Zadováky ve Včelařství č. 5. (5718)

Poprvé s Radimem částečně nesouhlasím.
V budečácích jsem relativně úspěąně včelařil řadu roků a proto si troufám
potvrdit, ľe dílčí popis mojí metodiky by nebyl přílią odliąný od metodiky v
článku Ing. Řeháčka.
Ano - z mého současného pohledu nástavkáře můľe být popsaný postup dokonce
aľ "ąíleností". Z pohledu současné reality a střízlivě sečteno je budečáků,
univerzálů a podobných úlů v provozu v česku významný počet. Tedy i těch
zděděných. Problém je proto sloľitějąí, ľe ( ačkoli budečák i já vnímám jako
danajský dar pro začátečníka ), ve Včelařství, ani jinde se o včelaření v
zadovácích apod. nikdo nic rozumného nedozví. Ano- rozumná rada můľe být
tyto úly opustit - pro moderní plodné matky jsou malé, vyľadují velkou
spotřebu práce včelaře atd. Ale pokud by to měla být rada jediná, pak je pro
začátečníka zbytečně deprimující a povede pravděpodobně k rezignaci na
včelaření.
Nepochybně jsem měl pouľít několik empatických smajlíků, aby má reakce
nebyla pochopena kontroverzně, či snad dokonce zlovolně.
Odpus» Radime, pokud to někdo bude vnímat jinak - jen jsem vyuľil
příleľitosti vyjádřit se k tématu.
Myslím si totiľ, ľe cca 40% ( či víc? ) včelstev v nemoderních úlech si
zaslouľí pozornost a odbornou radu. Ono by to s těmi budečáky a univerzály
dle mého mínění ) nebylo tak ąpatné ( při zájmovém včelaření ), kdyby dílčí
zkuąenosti znalých měly dostatečnou publicitu, dostupnou i zmateným
dědicům-začátečníkům.
Přeji vąem naplnění jarních příslibů.
pepa.kala/=/volny.cz
http://gw.dup.cz/vcelam/index.php

----- Original Message -----
From: Radim Poláek <polasek/=/e-dnes.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, April 26, 2004 9:26 PM
Subject: Zadováky ve Včelařství č. 5.


> V nejnovějším Včelařství č. 5 píše ing. Vladimír Řeháček ve svém seriálu
pro
> začátečníky o včelaření v zadovácích. Zdá se, že si potřeboval odčárknout
> to, že psal taky o zadovácích a přitom v zadovácích nikdy nevčelařil.
> Protože ten článek nejspíš slepil dost nešťastně od stolu z několika
jiných
> článků. Protože začátečník, který by včelstvo v zadováku zazimoval podle
> jeho článku, tak by o to včelstvo nejspíš přišel.
>
> R Polášek
>
>


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.657 / Virová báze: 422 - datum vydání: 13.4.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5739


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jkala --- 27. 4. 2004
Re: matečníky (5728)

Na roj je opravdu brzy, ale už jsem také 1.5. usazoval roj, téměř 1,4 kg
těžký. Nikoho tehdy nepřekvapilo, že ještě ten rok doneslo takto nově
vzniklé včelstvo asi 12 kg medovicového medu. To byl kdysi docela slušný
průměr. Dnes už vím, že koupit do dobrých snůškových podmínek kvalitní matku
je dobrá investice. To ( aspoň pro mne ) byl ten nejvýraznější popud ke
změně úlového systému a metodiky spolupráce se včelstvem tedy volbě
nástavkové.
Pepa Kala

----- Original Message -----
From: Radim Polášek <polasek/=/e-dnes.cz>
To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, April 27, 2004 10:58 AM
Subject: Re: matečníky


> Na rojení to podle mne nevypadá, je na to příliš brzy. I když zůstane
silné


---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.657 / Virová báze: 422 - datum vydání: 13.4.2004


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Olda Vancata --- 28. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716) (5717) (5720) (5721) (5722) (5723) (5724) (5729) (5730)

Z EU zeme:

Cerstva udalost: pri inspekci ktera mela kontrolovat zdali se da
vytacirna odsouhlasit jako odpovidajici potravinarskymu standardu.

Vysvedceni nebylo vystaveno, protoze jeden odstavovaci stul mel nohy
ze dreva a jak znamo, kdyz se jezdi rukou po dreve, tak si clovek
muze zatrhnout trisku. Narizeno aby nohy byly vymenene za kovove.

\vov





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5741


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 28. 4. 2004
Re: Zadováky ve Včelařství č. 5. (5718)

Nejvíc mi na tom článku vadí konkrétně toto:
Autor uvažuje zimování a tím i krmení pro včely v plodišti. Jenže v dobrém
úmyslu, aby zvětšil objem úlu a tím i počet zimních včel, nechává při krmení
na začátku srpna 6 rámků v medníku. Výsledek je ten, že plod vytlačí většinu
zásob do oněch 6 rámků v medníku. Tyto zásoby jsou v zimě pro včelstvo
prakticky nedostupné, zvláště když v úlu je napevno mřížka. I kdyby nebyla,
je u zadováků běžně mezera mezi rámky v plodišti a medníku 2 - 3 cm. Je dost
velká pravděpodobnost, že včely i tak zůstanou v plodišti a nepřejdou v zimě
za zásobami do medníku. Je jasné, co se s takovými včelami v zimě stane. A
vzít po nakrmení ty rámky se zásobami z medníku a dodat do plodiště ? Jiné z
plodiště se musí vyhodit. A které ?
Pokud se má v zadováku zimovat v plodišti, musí se zajistit, aby zásoby byly
taky v plodišti. Nebo nechat zimovat včely v medníku, což je novější metoda
( už tak 30 let ), pak v medníku musí být i včely ( matka a plod ) i zásoby
i dostatečný počet rámků.

Jinak si myslím, že většina včelařů, co včelaří v těchto starších úlech, má
již svoji provozní metodu vypracovanou, a jen tak něco je nepřinutí ji
měnit. Pozornosti ani rady asi moc nepotřebují. Pokud se řídí nějakou
literaturou, tak aspoň 20 let starou, novější totiž pro zadováky není. Takže
ptát se, jak včelařit v zadovácích, budou asi jen ti, kteří takové úly zdědí
nebo dostanou darem. Nové zadováky už asi skutečně nikdo dělat a používat
nebude.

Co se týká pracnosti, není problém u nadstavkových úlů dosáhnout, nebo i
podstatně překročit běžnou pracnost včelaření v zadovácích. Ovšem u zadováků
nejde snížit pracnost pod cca 10 hodin na včelstvo za rok. U nadstavků by to
mělo jít až tak asi na 1 hodinu ( čistého času ošetřování včelstva )

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, April 27, 2004 10:56 PM
Subject: Re: Zadováky ve Včelařství č. 5.


> Poprvé s Radimem částečně nesouhlasím.
> V budečácích jsem relativně úspěšně včelařil řadu roků a proto si troufám
> potvrdit, že dílčí popis mojí metodiky by nebyl příliš odlišný od metodiky
v
> článku Ing. Řeháčka.
> Ano - z mého současného pohledu nástavkáře může být popsaný postup dokonce
> až "šíleností". Z pohledu současné reality a střízlivě sečteno je
budečáků,
> univerzálů a podobných úlů v provozu v česku významný počet. Tedy i těch
> zděděných. Problém je proto složitější, že ( ačkoli budečák i já vnímám
jako
> danajský dar pro začátečníka ), ve Včelařství, ani jinde se o včelaření v
> zadovácích apod. nikdo nic rozumného nedozví. Ano- rozumná rada může být
> tyto úly opustit - pro moderní plodné matky jsou malé, vyžadují velkou
> spotřebu práce včelaře atd. Ale pokud by to měla být rada jediná, pak je
pro
> začátečníka zbytečně deprimující a povede pravděpodobně k rezignaci na
> včelaření.
> Nepochybně jsem měl použít několik empatických smajlíků, aby má reakce
> nebyla pochopena kontroverzně, či snad dokonce zlovolně.
> Odpusť Radime, pokud to někdo bude vnímat jinak - jen jsem využil
> příležitosti vyjádřit se k tématu.
> Myslím si totiž, že cca 40% ( či víc? ) včelstev v nemoderních úlech si
> zaslouží pozornost a odbornou radu. Ono by to s těmi budečáky a univerzály
> dle mého mínění ) nebylo tak špatné ( při zájmovém včelaření ), kdyby
dílčí
> zkušenosti znalých měly dostatečnou publicitu, dostupnou i zmateným
> dědicům-začátečníkům.
> Přeji všem naplnění jarních příslibů.
> pepa.kala/=/volny.cz
> http://gw.dup.cz/vcelam/index.php

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5742


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Frantiąek Neąpor --- 28. 4. 2004
Re: EU (5686) (5716) (5717) (5720)


----- Original Message -----
From: ing.Bohumil Horák, PhD <bohumil.horak/=/vsb.cz>
To: 'Vcelarska konference' <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, April 26, 2004 10:47 AM
Subject: RE: EU


Je třeba zavolat do Eu a tam se zeptat nejakého maloprodejce na jeho
zkušenosti a požadavky, které na něj kladou zákazníci.
B.Horák

-----Original Message-----
From: Pavel Prchal [mailto:prchal/=/dup.cz]
Sent: Monday, April 26, 2004 9:44 AM
To: Vcelarska konference
Subject: Re: EU

ing.Bohumil napsal(a):
> Cena v EU je až na 16Eur za 1kg u maloprodejců garantujících kvalitu.
> B.Horák


Kdybych řek` tetě v sousedství za kilo medu 512.- Kč, tak na mě zavolá
záchranku.

Ale bez špičkování, ví někdo doopravdy, co musí maloprodejce udělat, aby
mohl jak je citováno "garantovat kvalitu" . Ale doopravdy, ne fámy a
dohady ?
Zdraví PP.
--
Pavel Prchal
DUP - družstvo Pelhřimov
Řemenovská 1999
39317 Pelhřimov
www.dup.cz
-------------------------
---
Příchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.586 / Virová báze: 371 - datum vydání: 12.2.2004
---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.586 / Virová báze: 371 - datum vydání: 12.2.2004

Myslím si, že prodej medu má několik pravidel, které by měl malovčelař
dodržovat u nás i v EU:
1. prodávám jen dobrý kvalitní med. O kvalitě se musí zákazník přesvědčit
sám a bude se k nám vracet.
2. K prvotní nabídce předkládám i atest "Český med". Vzorek každoročně
zasílám do Výzkumného ústavu v Dole k rozboru kvality s požadavkem na
udělení atestu. Invetstice se vrátí. I když nelze při každém vytáčení vzorek
posílat, atest prokazuje správnou technologii včelaření. (Včelařím v
nízkonástavkových úlech a v 90% vytáčím jen zavíčkovaný zralý med.)
3. Med prodávám ve sklenicích "omnia" zásadně s novým víčkem (bez pachu).
Sklenici mám olepenou etiketou, na které nesmí chybět adresa. (Mám razítko).
4. Pak jsou to už nabídky nadstandardní, např. prodej pastovaného medu.
Možná má vliv i image osobnosti.
Franta





---
Odchozí zpráva neobsahuje viry.
Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
Verze: 6.0.650 / Virová báze: 416 - datum vydání: 4.4.2004

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5743


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek --- 28. 4. 2004
Budečáky.

Co napsal př. Polášek v posledním příspěvku mohu pouze podtrhnout od a do z. Ing. Řeháček opravdu teď napsal kravinu, která jeho jménu a pověsti dělá jen ostudu. V některých Budečácích je mezera nad 4 cm a to včelstva v zimě nepřejdou. Odstranit mřížku lety silně zatmelenou navíc v 7-8 měsíci kdy včely slídí a bodají, to si asi každý skusí pouze jednou.Pak by se mezi plásty muselo zasunout několik pásů ze starých plástů, aby se vytvořily jakési přelezové můstky. To je ale pouze teoretický stav, v praxi by tak včelařil pouze blb. V Budečácích včelařit jde poměrně dobře.Byly určeny pro jiné plemeno včel, pro jiné přírodní podmínky a jinou ek. situaci včelařů.Dnes je to pouze trápení včelařů a včel. I kdyby př. Řeháčkovi takto včelky dobře přezimovaly, na jaře hned po odkvětu jabloní by se spolehlivě vyrojily a bylo by po výnosech. V budečácích se totiž musí zasimovat slabší, ale dobře zmlazená včelstva, pak to s nimi jde a výnosy jsou srovnatelné. Zdraví Ruda.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5744


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 28. 4. 2004
RE: Budečáky.

Přátelé, také jsem začínal v zadovácích a dělal jsem jednu sezónu v jenom
úlu přesně to, co popisoval př. Řeháček ve Včelařství. Jenže s tím rozdílem,
že jsem do mezery mezi rámky vkládal vyřezané dílo z jiných rámků. Řeknu
vám, že práce to byla jak pro zločince, ale nakonec jsem to zvládnul a
včelky vyzimovaly dobře. Dokonce to byly pak následný rok nejlepší včely s
nejlepšími výsledky.

Ale za jakou cenu ... ?!

S pozdravem

Zdeněk Čejka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5745


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 28. 4. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-04-28

Nové články:
===========

Státní zemědělská a potravinářská inspekce prokázala falšovaný med
Autor: Zdeněk Čejka
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004042702

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5746


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radoslav Modlitba --- 28. 4. 2004
Budečáky

Realita včelaře s nedostatkem času:
V budečáku v srpnu před zakrmením odeberu z plodiště i z medníku 3 až 4 rámky. Královskou mřížku nechám trvale na místě po celý rok. Zakrmím, a kromě léčení je nechám v klidu. Žádné přemosťování mezi plodištěm a medníkem. Na jaře převěsím pár rámků s plodem do medníku a doplním plný stav rámků. A těším se na první točení.
Může to být totální blbost, ale téměř 100kg medu na jedno včelstvo za sezonu už taková blbost není.
A tak mi to funguje už 6 let. Ani jedno včelstvo mi přes zimu za tu dobu neuhynulo.
Proč to tak je nevím, ale jak se říká: "Hloupý sedlák má největší brambory".
Lokalita: úpatí Hostýnských vrchů - 300m.n.m.

Tož tak přátelé.

Radoslav Modlitba


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5747


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janura Stefan --- 28. 4. 2004
RE: Budečáky (5747)

Skusenosti a prax mam podobnu az na tych 100kg ale ak je Budecak na 2
medniky tak bez problemu. V mojich znaskovych podmienkach ani viac
nepotrebujem.
Zatial netrpim ani ja ani vcely. (aspon sa doteraz nestazovali)

Pista


> Realita včelaře s nedostatkem času:
> V budečáku v srpnu před zakrmením odeberu z plodiště i z medníku 3 až 4
> rámky. Královskou mřížku nechám trvale na místě po celý rok. Zakrmím, a
> kromě léčení je nechám v klidu. Žádné přemosťování mezi plodištěm a
> medníkem. Na jaře převěsím pár rámků s plodem do medníku a doplním plný
> stav rámků. A těším se na první točení.
> Může to být totální blbost, ale téměř 100kg medu na jedno včelstvo za
> sezonu už taková blbost není.
> A tak mi to funguje už 6 let. Ani jedno včelstvo mi přes zimu za tu dobu
> neuhynulo.
> Proč to tak je nevím, ale jak se říká: "Hloupý sedlák má největší
> brambory".
> Lokalita: úpatí Hostýnských vrchů - 300m.n.m.
>
> Tož tak přátelé.
>
> Radoslav Modlitba
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5748


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 28. 4. 2004
Re: matečníky (5728)


Pokud se nejedná o totální rojivky, zanedbal jsi rozšiřování, takže nutno rozšířit a do týdne nová kontrola. Pokud budou matečníky znovu, nemá cenu vnucovat včelám svoje myšlení a bud zamacknout matku a nechat 1 MATEČNÍK, nebo se starou matkou udělat oddělek, stačí s jedním plástem plodu a aby nebyl zachlazen raději z jiných včel přidat další cca 2 rámky, nejaké zásoby a vodu nastříkat do jedné souše.
S pozdravem Radek Hubac
================= Původní zpráva =================
Od (From): "Václav Tomeš" <tomes/=/c-box.cz>
Komu (To): "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Kopie (Cc):
Předmět (Subject): matečníky
Datum (Date): 26. 4. 2004 23:15
==================================================

> Při prohlídce a rozšiřování jsem narazil na matečníky,odstranil jsem je,ale slyšel jsem ,že když se včely dostanou do rojové nálady,že je nic nezastaví a ,že si udělají nové.Co se s tím dá dělat?
> Vašek

____________________________________________________________
Obchodní dům.cz - široký sortiment domácích spotřebičů a elektroniky, výrazné slevy. Navštivte
http://ad.seznam.cz/clickthru?spotId=73742&section=/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5749


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan Josef Jiří Menąík --- 28. 4. 2004
Re: Bude??ky. (5744)

nejde o tu mezeru včely v tu dobu zimují stále dole a ploidiště noopuštějí až na jaře a krmímeli jen 10-12 kg tak nahoře nejsou zásoby žádné. Má to výhodu v tom že tam máte uloženy plásty přez zimu v přirozeném prostředí. Včely je totiž po posledním vytáčení dokonale vyčistí bez nebezpečí loupeží a ty pak neplesniví. takkhle jsme včelařili sotcem desítky let a bez problémů Na vudečácích bylo pracné jen to medobraní V nástavcích to udělám za poloviční dobu.

pepan

================= Původní zpráva =================
Od (From): "Stonjek" <e-mail/=/nezadan>
Komu (To): "V?ela?sk? mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Kopie (Cc):
Předmět (Subject): Bude??ky.
Datum (Date): 28. 4. 2004 8:32
==================================================

> Co napsal př. Polášek v posledním příspěvku mohu pouze podtrhnout od a do
> z. Ing. Řeháček opravdu teď napsal kravinu, která jeho jménu a pověsti dělá
> jen ostudu. V některých Budečácích je mezera nad 4 cm a to včelstva v zimě
> nepřejdou. Odstranit mřížku lety silně zatmelenou navíc v 7-8 měsíci kdy
> včely slídí a bodají, to si asi každý skusí pouze jednou.Pak by se mezi
> plásty muselo zasunout několik pásů ze starých plástů, aby se vytvořily
> jakési přelezové můstky. To je ale pouze teoretický stav, v praxi by tak
> včelařil pouze blb. V Budečácích včelařit jde poměrně dobře.Byly určeny pro
> jiné plemeno včel, pro jiné přírodní podmínky a jinou ek. situaci
> včelařů.Dnes je to pouze trápení včelařů a včel. I kdyby př. Řeháčkovi
> takto včelky dobře přezimovaly, na jaře hned po odkvětu jabloní by se
> spolehlivě vyrojily a bylo by po výnosech. V budečácích se totiž musí
> zasimovat slabší, ale dobře zmlazená včelstva, pak to s nimi jde a výnosy
> jsou srovnatelné.        Zdraví Ruda.

____________________________________________________________
PRAŽSKÉ JARO 2004 - 12. KVĚTEN AŽ 3. ČERVEN Více než 60 koncertů - symfonická řada, komorní řada, recitály, populární řada, matiné a nokturna, chrámové koncerty, divadelní řada.
http://ad.seznam.cz/clickthru?spotId=73741&section=/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5750


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pan Josef Jiří Menąík --- 28. 4. 2004
Re: EU - biov?ela?en? (5686) (5716) (5717) (5720) (5721) (5722)

Podle mne to právě znamená ty zmiňované pozemky, je zakázaáno používat
léčiva preventivně a od jara do posledního vytáčení. Med se vytáčí z
nezaplodováných plástů v těchto plastech se pak nenacázejí rezudia z
podzimního léčení. To práve umožnuje systém dadant snízkými nástavky v
medníku.

Pepan

----- Original Message -----
From: "Radim Pol??ek" <polasek/=/e-dnes.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, April 26, 2004 9:30 PM
Subject: Re: EU - biov?ela?en?


> Jestli to neznamená nepostřikované pozemky v doletu včel, to by už bylo
jiné
> kafe.
>
> R. Polášek
>
> ----- Original Message -----
> From: "Olda Vancata" <olda.vancata/=/quicknet.se>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Monday, April 26, 2004 5:25 PM
> Subject: Re: EU
>
>
> > Neni pravda. Ekologicky vcelareni znamena jistej odstup od silnice,
> > nepostrikovany pozemky kolem ulu, zakazany plastovy uly, zakazany
> > pouzivani chemikalii (Gabon) atd
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5751


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

svetlik_konference2 --- 28. 4. 2004
Re: Cena DVD se vcelarskym filmem (5735)

Zdravím přátelé. Film jsem viděl, je dobrý (asi 40 minut). Je vypálen na kvalitním
DVD Verbatim DVD-R (cena v maloobchodě asi 100 Kč, ve velkoobchodě,
kde nakupuji já kolem 50 Kč - s daní). Protože jde o malosériovou
výrobu, je drahý.

Také nevím, kdo vlastní autorská práva a pokud je to
ČSV, přimlouval bych se (např. u př. Lněničky) o povolení LEGÁLNÍHO
okopírování pro vlastní potřebu. Na DVD jsem v knihovně čekal asi
měsíc a při tomhle tempu se k lidem, kteří by ho měli vidět - zejména
mladí začínající včelaři - dostane pozdě, ne-li vůbec.

Honza Světlík

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5752


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Vodička --- 28. 4. 2004
Re: matečníky (5728) (5749)

Nebo matce zastřihnout křídlo a nechat tomu volný průběh, roj co vylítne ( kvůli křídlu ne daleko ) sebrat a osadit a využít vlastností květnového roje- přirozený průběh vývoje včelstva

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5753


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Poláąek --- 29. 4. 2004
Re: Budečáky. (5745)

Kdyby př. Řeháček napsal něco v tom smyslu, že před nakrmením by se měla
mateří mřížka vytáhnout a rámky v plodišti a medníku propojit nařezanými
soušemi, nezabýval bych se tím článkem vůbec. Jenomže on to nenapsal.
Ve skutečnosti ani to propojení soušemi nefunguje stoprocentně. U mne z 10 v
průměru tak 6 včelstev si během krmení přesunulo matky a utvořilo zimní
chumáč v medníku a z těch zbývajících čtyř měla tak polovina problémy v zimě
se přesunout přes nařezané souše za zásobami v medníku a přežívala oslabená
nebo hynula. Nakonec jsem u zadováků dospěl k tomu, že jim rovnou před
krmením přesunuji plodové hnízdo z plodiště do medníku. A do konce května
vyměnuji matky za letošní, ty se na 12 a 12 nebo dříve 14 a 14 rámcích
39x24 v mých zadovácích spolehlivě nerojí.

Na závěr ještě tři poznámky.

Co se týká mřížky, drážek pro rámky, zadních okének a obecně všech dílů,
které se do úlů zasunují, platí, že se musí aspoň jednou ročně čistit od
propolisu. Včely totiž každý rok přidají nějaký milimetr propolisu. Za
nějaký rok pak s těmito díly nejde v úlu manipulovat bez poškození.

Vaše poznámky o slídění a bodavosti a o práci pro vrahy - přesvědčuje mne
to, že se ztrácí společně se zadováky ono určité umění manipulace s
jednotlivými rámky bez otřesů a rozrušování včel. Připadá mi, že manipulace
s nadstavky znamená je naházet na sebe v správném pořadí a než se včely
stačí rozrušit a začít bodat, tak z místa zmizet. U zadováků se musí vzít
každý rámek pěkně do ruky. Klepat s těmi rámky, dělat s nimi prudké pohyby
atd znamená nejpozději u druhého včelstva přerušit práci kvůli bodavosti
včel. Nepamatuji si, že bych to musel někdy udělat. A stanou se různé věci.
Klasika ve včelíně třeba je, když včelař rozebere včely, obvykle ty
divočejší, pak pohlédne ven, ví, že má před sebou ještě aspoň půl hodiny
práce ve včelách a venku se zatím setmělo, začíná se blýskat, zkrátka bouřka
na spadnutí.

Co se týká různých výnosů medu, až těch 100 kg, podle mne je to z 60 až 95 %
vliv stanoviště. Z 60 % pro ty, kdo dělají nějaké chyby v ošetřování
včelstva. Na stanovišti, kde je několik hlavních snůšek, třeba pampelišky,
javory, maliny a lípy, kdy při dobrém počasí přibude denně 5 kg a dobrá
doplńková snůška v mezidobí, kdy přibývá 0,5 - 2 kg denně, stačí od května
do července vybírat co tři týdny med a těch 100 kg bude v každém úlu.

R. Polášek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5754


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

libor --- 29. 4. 2004

Kde se dá prosím koupit síť k získávání propolisu?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5755


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Veselý --- 29. 4. 2004
Re: (5755)

Ve včelařské prodejně v Křemencově ul. v Praze, v prodejně v Nuslích u Loefelmana - Honeywell a v ostatních vč. prodejnách. velikost oka asi 3 mm

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5756


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

pako_4 --- 29. 4. 2004
hry pro nejmenší

ghf gjhfh jgtdfgdgf

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5757


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Václav Tomeą --- 29. 4. 2004
Re: matečníky (5728)

Dnes jsem rozšiřoval včely ve starém úle v Pětiletce,zimováno ve dvouch
nástavcích.Chystal jsem se na matečníky,ale na žádný jsem nepřišel.Předtím
ve 3/4 Langstrothech ,zimováno také ve dvouch nástavcích byli matečníky ve
třech ze tří úlů.Zřejmě je to dano rychlejším rozvojem tenkostěného úlu
,rychlým prohřátím od slunce.
Díky za všechny odpovědi Vašek
.
----- Original Message -----
From: "jkala" <pepa.kala/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, April 27, 2004 11:16 PM
Subject: Re: matečníky


> Na roj je opravdu brzy, ale už jsem také 1.5. usazoval roj, téměř 1,4 kg
> těžký. Nikoho tehdy nepřekvapilo, že ještě ten rok doneslo takto nově
> vzniklé včelstvo asi 12 kg medovicového medu. To byl kdysi docela slušný
> průměr. Dnes už vím, že koupit do dobrých snůškových podmínek kvalitní
matku
> je dobrá investice. To ( aspoň pro mne ) byl ten nejvýraznější popud ke
> změně úlového systému a metodiky spolupráce se včelstvem tedy volbě
> nástavkové.
> Pepa Kala
>
> ----- Original Message -----
> From: Radim Polášek <polasek/=/e-dnes.cz>
> To: Vcelarska konference <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Tuesday, April 27, 2004 10:58 AM
> Subject: Re: matečníky
>
>
> > Na rojení to podle mne nevypadá, je na to příliš brzy. I když zůstane
> silné
>
>
> ---
> Odchozí zpráva neobsahuje viry.
> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz).
> Verze: 6.0.657 / Virová báze: 422 - datum vydání: 13.4.2004
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5758


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Vesely --- 30. 4. 2004
clanek o medu na internetu

http://ekonomika.idnes.cz/test.asp?r=test&c=2003M267T07A
Zajímavé je tam nařčení českých včelařů od Löffelmanna a Straky (známá firma JSG s falšovaným a znečištěným medem) z používání antibiotik. Nejlepší obrana je útok. Zajímavá je i diskuze ke článku. Slyšel jste někdo o používání antibiotik v Česku?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5759


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Hubač --- 30. 4. 2004
Re: EU - biov?ela?en? (5686) (5716) (5717) (5720) (5721) (5722) (5751)

Mam k tomu doma v PC nejaky material od RNDr. Svaberka, je to definovano jako plocha od stanoviste musi byt určite plochy zemedelsky vyuzivane a nevyuzivane, bez fabrik atd. muzu to najit. Kazdopadne v Evrope to neni vsude stejne, Svycari treba pozaduji i nepouzivani mezisten.
S pozdravem Radek Hubac


================= Původní zpráva =================
Od (From): "pan Josef Jiří Menšík" <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
Komu (To): "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Kopie (Cc):
Předmět (Subject): Re: EU - biov?ela?en?
Datum (Date): 27. 6. 2004 20:32
==================================================

> Podle mne to právě znamená ty zmiňované pozemky, je zakázaáno používat
> léčiva preventivně a od jara do posledního vytáčení. Med se vytáčí z
> nezaplodováných plástů v těchto plastech se pak nenacázejí rezudia z
> podzimního léčení. To práve umožnuje systém dadant snízkými nástavky v
> medníku.
>
> Pepan
>
> ----- Original Message -----
> From: "Radim Pol??ek" <polasek/=/e-dnes.cz>
> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> Sent: Monday, April 26, 2004 9:30 PM
> Subject: Re: EU - biov?ela?en?
>
>
> > Jestli to neznamená nepostřikované pozemky v doletu včel, to by už bylo
> jiné
> > kafe.
> >
> > R. Polášek
> >
> > ----- Original Message -----
> > From: "Olda Vancata" <olda.vancata/=/quicknet.se>
> > To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
> > Sent: Monday, April 26, 2004 5:25 PM
> > Subject: Re: EU
> >
> >
> > > Neni pravda. Ekologicky vcelareni znamena jistej odstup od silnice,
> > > nepostrikovany pozemky kolem ulu, zakazany plastovy uly, zakazany
> > > pouzivani chemikalii (Gabon) atd
> >
> >
> >
>

____________________________________________________________
Vyberte si až 5 hodin měsíčně volání zdarma. S Oskarem si může vybrat každý. Ať to jsou hodiny volání, víkendové SMS, nebo MMS zdarma.
http://ad.seznam.cz/clickthru?spotId=73744&section=/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5760


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 30. 4. 2004
Re: matečníky (5728) (5758)

Dobry den,

Dne čt 29. dubna 2004 20:30 Václav Tomeš napsal(a):

> ve 3/4 Langstrothech ,zimováno také ve dvouch nástavcích byli matečníky ve

Ve 2 nastavcich - neni to malo ? Mam Langstroth 2/3 a vcelstva jsem zimoval na
4 - 5. nastavcich a oddelky na 3. pouze dva slabsi oddelky byly na 2. Jestli
jsem to dobre pochopil, tak jde o to , aby meli co nejvice prostoru, z duvodu
podletniho vyhaneni vcel . Podotykam, ze ac vcelarim 1 km od domu, vcelarim
vikendove - proto mam radeji vic prostoru, nez min.. Zatim jsem zadne
matecniky nenasel, a to je snuska jak o zivot - repka, tresne konci, ov.
stromy, kere..... nastavky co jsem v sobotu nasazoval uz byly ve stredu tak z
poloviny zastavene a zanesene sladinou.

Honza



Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5761


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka --- 30. 4. 2004
Re: clanek o medu na internetu (5759)

Dobry den,

Dne pá 30. dubna 2004 05:58 Emanuel Vesely napsal(a):
> Slyšel jste někdo
> o používání antibiotik v Česku?

Myslite, ze nekdo v cechach leci vceli mor ? Nebo se s temito leky da lecit i
nejaka jina nemoc - ktera ? Nemuze to byt tak, ze nejaky vykuk si spocita, ze
kdyz koupi z ciny med za 20 Kc , smicha ho stim svym a proda takto naredeny
do vykupu za 50 Kc tak se mu to sakra vyplati, usetri si praci se vcelami a
ve vykupu to podle mne nepoznaji, jakeho puvodu je med (byl jsem ve svem
zivote pouze 2x u vykupcu , pokazde jinych a v prvnim pripade se nechteli ani
podivat, jak vypada (viz me lonske prispevky k infu o hustomeru na med, kdy
jsem mel strach ze zvyseneho obsahu vody), a druzi pouzili nejaky pristroj
(snad refraktometr) na divani se proti svetlu pro zjisteni obsahu vody. A pak
chudaci vykupci, kdyz jim to odberatel po rozboru vrati - a tim postihnou
vlastne nas vsechny. Nebo me napada jeste moznost, ze nekdo vyhodi , nebo
rozbije sklenici od medu z dovozu, vcely to v dobe bez snusky najdou a
donesou domu, pokud pominu moznost zavleceni vceliho moru, ty leciva ktera by
takovyto med obsahoval, dle mne take zustamou ve vcelstvu - kde je pak my
vytocime - ale to uz je jen takova uvaha.


Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5762


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Arnošt Hrdina --- 30. 4. 2004
Re: clanek o medu na internetu (5759)

Spíš mě napadá souvislost s použitím Fumagilínu!
V něm je podle toho co vím též antibiotikum a dřív se běžně používal.
Jedině že by si ho někdo přivezl ze zahraničí a v rozporu s našimi
veterinárními předpisy používal. Nedejbože že potom vytočí s medem i částí
zimních zásob, kde ten fumagilín je .
Není to u nás povolené léčivo!


Hezký den.
Arnošt


----- Original Message -----
From: "Jan Cervenka" <witko-comp/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 30, 2004 12:03 PM
Subject: Re: clanek o medu na internetu


Dobry den,

Dne pá 30. dubna 2004 05:58 Emanuel Vesely napsal(a):
>> Slyšel jste někdo
>> o používání antibiotik v Česku?

-----------------------------
>Myslite, ze nekdo v cechach leci vceli mor ? Nebo se s temito leky da lecit
i
>nejaka jina nemoc - ktera ? Nemuze to byt tak, ze nejaky vykuk si spocita,
ze
>kdyz koupi z ciny med za 20 Kc , smicha ho stim svym a proda takto naredeny
>do vykupu za 50 Kc tak se mu to sakra vyplati, usetri si praci se vcelami a
>ve vykupu to podle mne nepoznaji, jakeho puvodu je med (byl jsem ve svem

>Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5763


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Veselý --- 30. 4. 2004
Re: clanek o medu na internetu (5759) (5762)

>Myslite, ze nekdo v cechach leci vceli mor ?

Já si myslím, že ne. S názorem, že je dobré léčit mor a nepálit včely jsem se setkal většinou u velkovčelařů. Ve včelařství 5 píše Sojka o Holanďanech, že používají antibiotika a jsou hrdí, že nemají jediný případ moru (na rozdíl od nás). To v tom článku byla účelová hláška, aby odvrátili podezření, že dovezli čínský med s antibiotiky a prodávali ho jako český.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5764


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Arnošt Hrdina --- 30. 4. 2004
Re: clanek o medu na internetu (5759) (5762) (5764)

Nejvís mě se... (štve), že tihle hadi mají vždycky dost financí, aby si to
zařídili. Pro sdělovací prostředky bude takový Straka z hlediska svojí
pozice zajímavější k rozhovoru než nějaký dodavatel medu, ikdyby to byl
velkovčelař. Není mediálně zajímavý.
Kdo se zeptá ná s na názor a kdo očistí českého včelaře proti jeho pomluvě.
Jen to bude důvod, proč nám strhat cenu, protože od této chvíle je každý
včelař podezřelý.

Myslím, že bychom na něj měli podat hromadnou žalobu pro pomluvu!

Měl by to sice udělat svaz, ale protože hájí dnes především zájmy těch
velkých a těch kdo mají prachy, tak to bude asi problém.
Každopádně to v tomto světle vypadá, že se jaksi rozcházejí cesty výrobců
včelařů a prodejců a zpracovatelů a jejich sdružení oproti všem slibům a
krásným řečem které měli ve Včelařství dokonce i tady do konference
přispíval pan Leffeman takovým medovým přízpěvkem.
Bohudík zatím prodám produkci sám a nemusím prodávat med nesolidním
obchodníkům. Ale každopádně nám kazí obchod.
Je dost zajímavé, že neví, od koho ten bed s antibiotiky má, když se dělá od
každého včelaře test na to, jestli nemá v medu mor. To je tak složité to
otestovat zrovna i na antibiotika, aby nás žádný výkupce nemohl neadresně
špinit?

Jsem zvědav, co se k tomuhle tématu dočtu ve Včelařství...
Myslím, že je to co řekl dost vážné a dost silná slova, aby se to přešlo bez
povšimnutí!

Arnošt

----- Original Message -----
From: "Emanuel Veselý" <eman.v/=/email.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 30, 2004 10:46 AM
Subject: Re: clanek o medu na internetu


>Myslite, ze nekdo v cechach leci vceli mor ?

Já si myslím, že ne. S názorem, že je dobré léčit mor a nepálit včely jsem
se setkal většinou u velkovčelařů. Ve včelařství 5 píše Sojka o
Holanďanech, že používají antibiotika a jsou hrdí, že nemají jediný případ
moru (na rozdíl od nás). To v tom článku byla účelová hláška, aby odvrátili
podezření, že dovezli čínský med s antibiotiky a prodávali ho jako český.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5765


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 30. 4. 2004
Antwort: Re: clanek o medu na internetu


Tylancel proti moru sa vyrabal na Slovensku. cca 60% sa ho vyvazalo de
cech. Na co asi?
Oficialne ho nikdo nepriznava rovnako ako fumagilin. Pritom fumagilin
pouzival este v minulom roku pokusny vcelin VUVc / vid prispevok asi spred
polroka /
Na Slovensko sa fumagilin nedovaza uz asi 5 - 6 rokov.
Lepsie ako antibiotika su silne vcely a dezinfekcia, vymena ramikov.


Matej




"Ing. Arnošt
Hrdina" An: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
<arnost.hrdin Kopie:
a/=/ais.cz> Thema: Re: clanek o medu na internetu

30.04.2004
10:38
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Spíš mě napadá souvislost s použitím Fumagilínu!
V něm je podle toho co vím též antibiotikum a dřív se běžně používal.
Jedině že by si ho někdo přivezl ze zahraničí a v rozporu s našimi
veterinárními předpisy používal. Nedejbože že potom vytočí s medem i částí
zimních zásob, kde ten fumagilín je .
Není to u nás povolené léčivo!


Hezký den.
Arnošt


----- Original Message -----
From: "Jan Cervenka" <witko-comp/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 30, 2004 12:03 PM
Subject: Re: clanek o medu na internetu


Dobry den,

Dne pá 30. dubna 2004 05:58 Emanuel Vesely napsal(a):
>> Slyšel jste někdo
>> o používání antibiotik v Česku?

-----------------------------
>Myslite, ze nekdo v cechach leci vceli mor ? Nebo se s temito leky da
lecit
i
>nejaka jina nemoc - ktera ? Nemuze to byt tak, ze nejaky vykuk si spocita,
ze
>kdyz koupi z ciny med za 20 Kc , smicha ho stim svym a proda takto
naredeny
>do vykupu za 50 Kc tak se mu to sakra vyplati, usetri si praci se vcelami
a
>ve vykupu to podle mne nepoznaji, jakeho puvodu je med (byl jsem ve svem

>Honza





Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5766


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ing. Arnoąt Hrdina --- 30. 4. 2004
Re: Antwort: Re: clanek o medu na internetu (5766)

Tak to by mě taky zajímalo na co se do Čech dováží.
Doufám , že ho nějací podnikaví obcodníci neprodávají jak oskvělý a naškodný
přídavek do zimního krmení.
Já se s tím nesetkal. Možná, že by bylo dobrý byt konkrétní! Kdo ho vozí a
kam ho vozí.
Takhle vznikají docela dobré fámy!
Kolik to je 60% ? Gramy? Litry? Tuny?

Arnost


----- Original Message -----
From: <M.Osusky/=/fritz-gmbh.de>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 30, 2004 12:53 PM
Subject: Antwort: Re: clanek o medu na internetu



Tylancel proti moru sa vyrabal na Slovensku. cca 60% sa ho vyvazalo de
cech. Na co asi?
Oficialne ho nikdo nepriznava rovnako ako fumagilin. Pritom fumagilin
pouzival este v minulom roku pokusny vcelin VUVc / vid prispevok asi spred
polroka /
Na Slovensko sa fumagilin nedovaza uz asi 5 - 6 rokov.
Lepsie ako antibiotika su silne vcely a dezinfekcia, vymena ramikov.


Matej




"Ing. Arnošt
Hrdina" An: "Vcelarska konference"
<vcely/=/v.or.cz>
<arnost.hrdin Kopie:
a/=/ais.cz> Thema: Re: clanek o medu na
internetu

30.04.2004
10:38
Bitte
antworten an
"Vcelarska
konference"






Spíš mě napadá souvislost s použitím Fumagilínu!
V něm je podle toho co vím též antibiotikum a dřív se běžně používal.
Jedině že by si ho někdo přivezl ze zahraničí a v rozporu s našimi
veterinárními předpisy používal. Nedejbože že potom vytočí s medem i částí
zimních zásob, kde ten fumagilín je .
Není to u nás povolené léčivo!


Hezký den.
Arnošt


----- Original Message -----
From: "Jan Cervenka" <witko-comp/=/volny.cz>
To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Friday, April 30, 2004 12:03 PM
Subject: Re: clanek o medu na internetu


Dobry den,

Dne pá 30. dubna 2004 05:58 Emanuel Vesely napsal(a):
>> Slyšel jste někdo
>> o používání antibiotik v Česku?

-----------------------------
>Myslite, ze nekdo v cechach leci vceli mor ? Nebo se s temito leky da
lecit
i
>nejaka jina nemoc - ktera ? Nemuze to byt tak, ze nejaky vykuk si spocita,
ze
>kdyz koupi z ciny med za 20 Kc , smicha ho stim svym a proda takto
naredeny
>do vykupu za 50 Kc tak se mu to sakra vyplati, usetri si praci se vcelami
a
>ve vykupu to podle mne nepoznaji, jakeho puvodu je med (byl jsem ve svem

>Honza




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5767


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Langmajer --- 30. 4. 2004
Re: clanek o medu na internetu (5759) (5762) (5764) (5765)

Vážení kolegové,
přecházím ten článek bez emocí. Včelařství je mi především koníčkem, a nenechám si kazit dobrý pocit z práce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5768


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan Cerny --- 30. 4. 2004
Re: clanek o medu na internetu (5759)

EV> http://ekonomika.idnes.cz/test.asp?r=test&c=2003M267T07A
Přečtěte si tam i komentáře. Já děkuji panu Čejkovi a ostatním
rozumným hlasům za trpělivé vysvětlování situace laickému publiku.
Ivan


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5769


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Gabriel Nemčík --- 1. 5. 2004
Kamianna

V nedeľu som bol u včelárov v Poľsku . Chcem našim včelárom oznámiť, že jarné stretnutie poľských včelárov aj s možnosťou nákupu včelárskych pomôcok sa uskutoční v sobotu a v nedeľu 15. a 16. mája 2004 v Kamiannej.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5770


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 1. 5. 2004
Re: clanek o medu na internetu (5759)

Antibiotika by měly obecně potlačovat bakterie a další škůdce včel a tím
prodloužit jejich život, takže včelstvo krmené antibiotiky by mělo
teoreticky se stejným počtem včel donést více medu.

Je to stejné, jako když třeba v chovu kuřat krmili kdysi kuřata antibiotiky.
Ty kuřata, která by jinak uhynula, nebo ztratila 14 dní v růstu kvůli třeba
banální kontaminaci krmiva nějakými bakteriemi, rostly jako ty úplně zdravá.
Kdo má ale nějakou alergii na ty antibiotika a sní to kuře nebo ten med, má
smůlu.

Nedával bych ruku do ohně za české včelaře, poněvadž je nás včelařu cca 60
tisíc, z terie pravděpodobnosti určitě existují ti, kteří antibiotika včelám
dávají. A nemusí je ani kupovat, stačí, když má dobrého známého v lékárně s
přístupem ke koši s vrácenými nepoužitýmí léky a vybere z nich pro toho
včelaře širokospektrální antibiotika.
Sám jsem jednoho takového včelaře potkal v 90 letech na jednom sjezdu
kočovníků na severní Moravě.

To, že se v medu podle označení českého původu našly stopy antibiotik, vůbec
neznamená, že do něho někdo musel míchat med z číny, i když ten čínský med
zřejmě antibiotika obsahuje pravidelně.

R.Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5771


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Ivan --- 1. 5. 2004
zkouška

jn

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5772


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Langmajer --- 2. 5. 2004
Skok do hlubiny

Z důvodu špatného plodování a nevhodného chování části včelstev jsem se odhodlal k větší výměně matek. Při včerejším označování se mi dík mé obratnosti a zkušenosti podařilo jednu z označovaných matek rozmáčknout při odchytu. Byl jsem na pokraji infarktu. Hodlám rozšiřovat stav a tak jsem upustil od myšlenky spojení včelstev. Můj záměr je nechat včelstvo vybudovat mateřáky a z těchto založit oddělky. Neudělal jsem však podřez rámku. Je to velká chyba?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5773


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef ©amalík --- 2. 5. 2004
kočování

Dobrý den.

Rád bych se zeptal na Vaše zkušenosti a poznatky s kočováním... Jaká je
minimální vzdálenost, převoz před rozkvětem plodiny, nebo až během kvetení a
tp.

Díky Vilík

Ať nám to bzučí. :)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jirka --- 2. 5. 2004
Re: kočování (5774)

Vážený příteli, jedinné co Vám na tento příspěvek mohu odpovědět: "Tvorba trvalých stanovišť". U malého počtu včelstev se kočování vůbec nevyplatí a ty stresy pro včely a včelaře.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5775


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek --- 3. 5. 2004
Re: Skok do hlubiny (5773)

Podřez není třeba, já ho aspoň nepoužívám. Je jen nutné asi za týden
odstranit nejstarší matečníky, ty byly založeny nad vícedenními larvičkami,
které byly předtím krmeny jen jako dělnice. Proto by matky z nich byly
horší. Je lepší, když je v oddělku více matečníků stejného stáří, včely
potom vybírají tu nejvhodnější matku, není to ale nutné.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Marek Langmajer" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, May 02, 2004 1:24 PM
Subject: Skok do hlubiny


> Z důvodu špatného plodování a nevhodného chování části včelstev jsem se
> odhodlal k větší výměně matek. Při včerejším označování se mi dík mé
> obratnosti a zkušenosti podařilo jednu z označovaných matek rozmáčknout
při
> odchytu. Byl jsem na pokraji infarktu. Hodlám rozšiřovat stav a tak jsem
> upustil od myšlenky spojení včelstev. Můj záměr je nechat včelstvo
> vybudovat mateřáky a z těchto založit oddělky. Neudělal jsem však podřez
> rámku. Je to velká chyba?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

--- 3. 5. 2004
Včelařské noviny Info ze dne 2004-05-03

Nové články:
===========

Kalendárium - květen
Autor: Mgr. Vlastimil Protivínský
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004050301

S pozdravem
redakce

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek Langmajer --- 3. 5. 2004
Re: Skok do hlubiny (5773) (5776)

Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5778


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Emanuel Veselý --- 3. 5. 2004
Re: kočování (5774) (5775)

"Tvorba trvalých stanovišť"? To není odpověď. Předpokládám, že Josef má vozy (vozík a techniku na nakládání) a méně vhodné trvalé stanoviště. Minimální vzdálenost 4-5 km. Jak rád bych si někdy přesunul včelstva do akátového lesa, k poli svazenky, nebo v červenci ke slunečnici. Bohužel moje lenost a relativně dobré stanoviště (Praha to ale není) vždy převážila. Problémy: Zvolené místo může být sjízdné, povoleno majitelem pozemku a veterinářem, ale nebude se to líbit místním včelařům a to někdy hrubě (nepodceňovat!). Zemedělci většinou nic nepřiplatí (máš přece zaplaceno tím "jejich" medem). Ztráty na dopravě, benzin, včely, nehody a větší práci s vytáčením si odečti.
Eman

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5779


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepo --- 3. 5. 2004
ventil na medomede

Priatelia,

robime nejake posledne upravy na starsom teype medomedu (elek. pohon,... a pod.) a premyslam nad upravou ventilu vypuste na medomede. Ma niekto skusenosti povedzme s gulovym ventilom, resp. supatkom,.... a pod.??? Myslim tym, ci sa taketo ventily nezanasaju voskom, medom a pod.

Vdaka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 5780


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78731 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 5660 do č. 5780)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu